IN ENGELAND HEDENNACHT 155 DODEN EN f200 MILLIOEN SCHADE Van Den Helder tot Oostkapelle laatste ©berichten sloeg de zee duinen weg nacht vier uur Walcheren geïsoleerd Britse veerboot in Ierse Zee gezonken SLEEP MET ZES RUNNERS LOSGESLAGEN Kees Broekman Europees kampioen Centrale Evacuatie- commissie in actie MILITAIRE HULPVERLENING UIT VELE LANDEN HET VADERLAND 4 OCHTENDBLAD 2 FEBRUARI 1953 In Londen dreigde overstroming van Theems Vannacht waren in Engeland al 155 slachtoffers geteld van de overstroming die ook daar ten gevolge van de stormen en de springvloed grote gebieden onder water zette. Men vreesde echter, dat nog vele slachtoffers niet op gespoord waren en het aantal doden nog aanzienlijk zou stijgen. Ook de j materiële schade is zeer groot. Het gebied aan de Engelse Oostkust tussen j de monden van de Theems en de Humber heeft het zwaar moeten ont gelden. Een ware slachting, zo meldt Associated Press, is aangericht onder de bewoners van de lichte zomerhuisjes aan de landzijde van de zeewering. Veel vee is ook bij deze overstroming verloren gegaan. De schade bedraagt naar schatting ruim 200 millioen gulden. Ongeveer twintigduizend perso nen zijn dakloos. landse ingenieurs grote delen droogleg den, overstroomde de zee grote lande rijen. Veertig kinderen i opgesloten kerk Talrijk zijn de meldingen, waaruit blijkt, dat in vele gebieden nog nooit een zo hoge vloed gemeten is. Twee derde van het eiland Cancey voor Essex is ondergelopen. De gehele bevolking van 13.000 mensen moest geëvacueerd wor den. Een gezin was op tafel gesprongen, toen het water het huis binnendrong. Het water bleef echter stijgen, zodat men zich slechts kon redden door een gat in het plafond te hakken. Ook in Londen ontstonden moeilijk heden door het hoge water. Kort na middernacht reden luidsprekerauto's van de politie door de straten om de bevol king te waarschuwen, dat het water' de Theems snel steeg. Zondagmorgen vroeg stond in Oo_st- Lor.den reeds een gebied van circa ©ij 800 vierkante meter onder water. Ten gevolge van de toenemende druk van het water werden de deuren van enige sluizen opengedrongen, waardoor het kolkende water een groot geöeel'.e van het Londense havengebied over spoelde. Zee verzwolg 50 km zeedijk In de buurt van Marblefchorbe zijn de dijken over een lengte van 50 km dooi de zee verzwolgen. Te Sutton-on-Sea is een hotel volledig vernield. Een gebied van 30 km tussen Mablethorpe en Sutton-on-Sea is tot km het binnenland in, door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het ■water zes meter hoog. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De kust van Norfolk is over 100 tan door overstro mingen geteisterd. In de nabijheid van Wells-on-Sea is het land tot acht km van de kust over stroomd. Vissersboten werden door het geweld van de zee op de akkers gewor pen. Een vijf km van de kust gelegen hotel is door krachtige golven zwaar ge havend. King's Lynn, een stadje aan de Wash, met 24.000 inwoners heeft de ergste overstroming van zijn geschiedenis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is buiten zijn oevers getreden, waardoor honderden gezinnen dakloos werden. Vier personen zijn om het leven gekomen en verschei dene worden vermist. Duizend mensen afgesneden Te Clacton-on-Sea, een vacantieoord aan de Britse Oostkust, zjjn bijna duizend personen door de overstromingen afge sneden. Met man en macht wordt ge poogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen weggeslagen. Men vreest, daf velen om het leven zijn gekomen. Ook de Londense artistenwijk, Chel sea, is onder water gelopen, terwijl een groot gebied rondom Ipswich, in het I graafschap Suffolk, onder water staat. Ongeveer en derde gedeelte van Har- j wich staat blank. Men. vreest, dat er vele slachtoffers te betreuren zullen zijn in het kustplaatsje Cley in Norfolk, waar 2 lé meter water staat. In het gebied van Lincolnshire-Norfolk, In Lowestoft werden veertig kinderen, die een heenkomen hadden gezocht in een kerk, door agenten gered. De kinde ren waren gevlucht voor een vloedgolf van 26 voet hoogte, die op hun aan kwam stormen, toen ze naar de Zondagsschool wilden gaan. Met de golf achter zich aan vlogen ze de kerk binnen en klommen op het altaar. Het water in de kerk steeg echter snel. Hun onderwijzer sloeg een raam stuk en schreeuwde om hulp, drie agenten waadden daarop tot aan hun nek door het water om de kerkdeuren te Grote schade in België Voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag eveneens de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, Het Zoute en Heist. Oostende meldde zes doden, Antwer pen drie cn het Noordelijke poldergebied twee. Te Oostende zün vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt De stand van lieden- Hotels en bunkers stortten in zee De HoUandse duinen, de natuurlijke verdedigers van het lage Westen tegen de Noordzee, hebben In de nacht van Zaterdag op Zondag wel zeer grote schade geleden en vele blanke toppen moesten aan de eeuwige vijand, de ziedende zee, POORTUGAAL. Gevreesd wordt, dat de watersnood in Porfcugaal 7 slacht, offers heeft geeist. nl. twee arbeiders gezinnen en twee personen, die ter hulp waren gesneld. NUMANSDORP De dijken op erdronk in het water, dat op de straat worden prijsgegeven. Op verschillende plaatsen ging tweederde van de daar toch piaatsen doorgebroken. Ver- I reeds niet al te brede duinenrij verloren, waardoor r bij Monster e s-Gra- openen. Met roeiboten drong men daar-- - na (ie kerk door en redde (ie veertig keerst* Zaterdagavond een hey« onweer, 'kinderen. eevolgd door zware sneeuwval. stond. Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lek-1 j j kerbek werden dijken doorbroken, waar-1 venzande over enkele honderden meters de duinen geheel zyn verdwenen, zodat door het water de woningen, waaronder i hier vermoedelijk dure voorzieningen zullen moeten worden getroffen, als in Noord- de particuliere villa van Koning Boude- Holland met de Hondsbossche zeewering tussen Petten en Kamperduin geschiedde, wijn, binnendrong. Een villa stortte in Naar schatting is van de Haagse Westduinen een strook van 25 meter breedte weg- tengevolge van de druk van het w^ter- LesiaKen> Langs de gehele Noordzeekust zijn de verharde toegangswegen tot het Alle hotels en landhuizen langs de kust sc!"«*se». s moesten worden ontruimd. j strand voor een deel weggespoeld. Hoewel de duinen in Noord-Holland ter hoogte van Schoorl de grootste breed- Ovec de Zwitserse a.pen en aemoesten prijsgeven, op sommige plaat- Jura wo^ducn Zortoag zvare sitoeuu- stroken van 200 en 300 meter stomten met een windkracht van 100 tot|breed de schade hler nict hct gr00tst. 150 kilometer per uur; boven Bern omda, de dulne„ hi„ zeer brced zijn. Drie meter water in Vlissingen Waloheren zou dn Juli zün herstel gaan vieren En nu is, vóór het eiland de gevolgen van hel bombardement van 1944 nog niet eens geheel te boven is, de zee wee- het land binnengedrongen. Vooral bij Ram- mekens stroomde het water in grote hoeveelheden door de gaten, die daar in de dijk geslagen zijn. Bij Oranjezon zijn de duinen doorgeslagen. Hier staat het gemaal van Walcheren onder water. De Nieuwenkerker-, de Suzanm- en de Kat- itenpolder zijn volgelopen. Vliissingen staat gedeeltelijk onder water. Bij Veere is het water door de Noordwestelijke wind het land binnengedrongen tot I Nieuwland. Ook by Ritthem, waar eeni groot gat in de zeewering is geslagen, i stroomde het water Walcheren binnen. j Walcheren is geïsoleerd. De Sloedam j die vermoedelijk ondermijnd is, was af-1 gesloten. De verbindingen waren giste ren zeer gebrekkig, waardoor Nederland, lange tijd in het ongewisse is gebleven omtrent dit eiland. Vier gaten sloeg de springvloed in de I boulevard van VLssingen, waarna het woedende water met groot geweld het' oude gedeelte van de stad binnenster".te. Grote stukken van de boulevard spoel-' den weg en zelfs auto's werder. enige meters meegenomen. In het Beliamy- park, waar Koningin Juliana op Boom- plantdag het eerste boompje plantte, is een grote hoeveelheid zand bintnenge- spoeld. In de oude binnenstad kwam het water ten minste tot een hoogte van drie meter. De gaten in de dijk werden in de loop van de dag steeds groter en kregen een omvang van omstreeks 50 meter en meer. In Vhssingen zelf waren de verbindin gen zó slecht, dat de burgemeester zijn verzoek om hulp aan de burgerij via de radio moest doen. Ook de directie van •De Schelde riep het personeel per radio op en dank zij de snelle hulpverlening kon men op de werf ernstige schade voorkomen. De waterstand was er twee en een halve meter hoger dan normaal. Er wordt melding gemaakt van zeker drie en vermoedelijk vijf doden. In Veere is de gehele bestrating weg gespoeld. Twee huizen zijn geheel ver dwenen. Hier zyn twee doden te betreu- 128 Opvarenden verdronken Tijdens een woedende storm is het Britse schip Princess Victoria, één van de veerboten van de spoorwegen, die het verkeer tussen Stranraer in Schotland en Came in Ierland onderhouden, Zaterdagmiddag in de Ierse Zee gezonken. Van de 172 opvarenden zijn er 128 om het leven ge komen. Vier en veertig overlevenden, allen mannen, zijn door de Britse torpedobootjager Contest en een reddingboot van Donaghadee aan land gebracht. Alle pogingen, die in het werk gesteld werden om de opvaren den van het zinkende schip te halen, mislukten. De te water gelaten red dingboten sloegen onmiddellijk om. Mannen sprongen te water en tracht ten, zich vastklemmend aan stukken wrakhout, drijvende te houden. Door de koude verstijfd zonken zij echter op den duur weg in de golven. Om de zinkende Princess Victoria had den zich talrijke schepen verzameld om assistentie verlenen. Twee vliegtuigen cirkelden voortdurend boven het schip om aanwijzingen te geven, maar door de reusachtige golven konden geen van de sleepboten, tankboten, treilers. redding boten, evenmin als een fregat en de Con- De Schot Argus Mckay-Nelson wordt door een der verpleegsters in Donagh adee verzorgd De „Princess Victoria", de Engelse veerboot, die in de Ierse Zee is gezonken test, zo dicht naderen, dat lijnen konden worden uitgeworpen. Een der tanksche pen liet alle oliereservoirs leeglopen om de golven te bedaren, maar het heeft niet gebaat. Lang na het vallen van de duis ternis hebben reddingboten de zee nog afgezocht naar eventuele overlevenden. Slechts één reddingboot van de Princess Victoria heeft de wal bereikt. Aan boord bevonden zich één ernstig gewonde man en de lijken van zes andere opvarenden, die de ontberingen van de schipbreuk niet overleefd hadden. De kapitein van de Princess Victoria heeft, tot het laatste moment, getracht de passagiers kalm te houden. Juist voor dat het schip begon te zinken gaf hii order van boord te gaan. Zelf is hij bij de ramp omgekomen. Onder de slacht offers bevinden zich voorts majoor John Sinclair, vice-premier en minister van Financiën van Noord-Ierland en sir Wal ter Smiles, een afgevaardigde van Noord Ierland in het Britse Lagerhuis. Dertig vrouwen en kinderen, die zich op het schip bevonden, zijn omgekomen. Vliegtuig boven het Kanaal vermist Zaterdagmiddag is aan alle schepen, varende in het gebied tussen Hastings en Dieppe verzocht uit. te kyken naar een vliegtuig, dat onderweg was van Brigh ton near Dieppe en waarvan niets meer is vernomen. Alleen West-Nederland getroffen De Westelijke provincies Noord, en Zuid-Holland en Zeelend hebben dit keer verreweg het meest van de natio nale ramp geleden. De kuststreken van Groningen en Friesland werden nage noeg geheel gespaard. Alleen in Harlin- gen liepen enige straten onder; tal van woningen en boerderijen werden echter in het Westen beschadigd, evenals in Drente. Wel werd wacht gelopen op de Zeedijken, en op de Afsluitdijk, welke dijk zich goed hield, ondanks het feit dat stukken wrakhout en tonnen met grote hoeveelheden water doorlopend over de dijk sloegen. Autoverkeer bleef mogelijk, mits voorzichtigheid werd be tracht. Monster en Kijkduin liggen oude Duitse bunkers, die zich eergisteren nog boven op de duinen bevonden, nu midden op het strand, omspoeld door de golven. An dere bunkers stonden op het punt naar beneden te glijden, waarom de politie de toegang tot het strand verbood. Bij Maartenszee in de gemeente Zijpe werd de buitenste rij op twee plaatsen doorbroken, waardoor een honderd me ter brede duinpan onder water liep. Te Wijk aan Zee bereikte de spring vloed het in aanbouw zijnde Emma- kindertehuis van het Centraal Genoot schap. waar grote glasschade werd aan gericht. Sinds 1916. toen op dezelfae plaats het tijdens de bezetting vernielde Emmahuis eveneens door de zee werd bereikt, was het water niet meer zo hoog gekomen. Op Ameland werd een duin zo uitgehold, dat het er op staande hotel Steinvoorte in zee stortte. De Hondsbossche Zeewering De bevolking tussen Camperduin en Petten beleefde een zeer angstige nacht. Met gepakte koffers en angstige harten zat men in de hier schaarse boerderijen te wachten hoe lang de Hondsbossche en de Pettener zeewering de strijd tegen de steeds maar weer opgestuwde zee zou den volhouden. Bü Petten sloegen grote golven over de dijk het dorp in, waar door reeds Zaterdagavond de stroom uit viel. De strekdam werd ernstig bescha digd, maar de beide zeeweringen hielden het uit. Bij Camperduin werd het houten Paviljoen Minkema het slachtoffer van de storm; het waaide omver. Zo hevig was hier de kracht van de wind. dat 300 meter zware rails van een werkspoortje een luohtreis van enkele tientallen me ters maakten. In Den Helder werden van een blok van acht woningen alle daken weggesla- een Een 'gevel bezweek. Een wachtlokaal >Iet een waarlijk humane spontaneïteit van een stoombootonderneming werd en een improvisatie dit- van goede wil en ondermijnd en staat op instorten. De medeleven getuigt heeft Nederland d( oorlogsbodems in de marinehaven kwa- oproep van het Roode Kruis om mate^ men door het onder water lopen van op riele hulp beantwoord. Dit antwoord De laatste duintop Ca 1400 m ten Zuiden van Kijkduin kregen we gisteren een allesbehalve aan gename gewaarwording, toen we van de landzijde komend een duintop bestegen: die eerste duintop bleek tevens de laatste. Terwijl aan de ene kant van dit laatste stukje duin het lage Westlandse polder land zijn winterslaap deed, woelden aan de andere kant de schuimende golven. Nog erger was het even ten Zuiden van 's Gravenzande. Hier hadden de gol ven zo tegen de bazaltglooiïng van de smalle duinstrook geramd, dat na enkele uren de zware steenblokken hadden los gelaten. Het duurde toen niet lang of er was een flink gat in de duinen geslagen Deze zfjn hier slechts een twintigtal meters breed, zodat de enkele werklieden van het Hoogheemraadschap Delfland assistentie kregen van tientallen vrijwil, ligers die met kleden en zakken zand trachtten de verdere vernietiging van deze zeewering te voorkomen. Gelukkig was de zee eohter haar aan val op een zeer onstrategische positie begonnen, n.l. juist op de plaats waar de strandweg tegen de duinen opklimt. Hierdoor werden de duinen daar door het lichaam van de weg versterkt en werd er geen volledige doorbraak ge maakt. Den Haag getuige van spontane liulp mist worden een 25 tal inwoners. Aan genomen wordt dat verscheidene inwo ners zyn verdronken, waaronder een ge zin bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. STELLENDAM, De toestand wordt zeer ernstig geacht. Men heeft verzocht een groot schio te zenden om de bewo ners te evacueren. Zou zulks r.iet gebeu ren. dan zouder. nog meer doden te be treuren zijn. MELISSANT Geen direct gevaar. Er zijn vier liiken aangespoeld van in woners uit Stellendam. MIDDELHARNIS Het dorp staat gedeeltelijk onder water. Ondanks dat er 10 doden zijn te betreuren, is de toestand voor de inwoners niet ernstig. GOEREE OVERFf.AKKEE Op het eiland heerst op het ogenblik de nood- toeeland. Naar schat'ing zijn 40 mensen op dit eiland om het leven gekomen. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. VOORNE en PUTTEN Oudenhoorn en Hellevoetsluis geheel onder water; Zuidland, Abbenbroek en Nieuw-Helle- voet gedeeltelijk. Afsluitdam in Brielse Maas bij Oostvoorr.e blijft vermoedelijk behouden. Ergste is achter de rug. Dui nen kilometers tot grote diepte weggeslagen. In omgeving van Zuidland nog gevaar voor mensen en vee. DELFLAND Gevaar geweken Ga ten in kleine waterkering zijn gedicht Grote waterkering niet in gevaar ge vaar geweest. DORDRECHT Toestand niet meer kritiek. Gaten in Noorderdijk, Kildijk en Kilkade en bij Wieldrecht en Veehaven zijn gedicht. Geen hulp meer nodig. MAASSLUIS Aangebrachte verster kingen hebben het uitgehouden. Situatie stabiel. NOORD-BEVELAND Veerman van Katsche Veer zag niets dan water. Dijk brokkelde af. Drie huizen weggeslagen. Geen spoor van bewoners. Men tast in het duister omtrent het lot van dit eiland. 203 DODEN Om half vyf vannacht bedroeg aantal doden in ons land 203. de wal staande motoren zonder electrici- teit te zitten. Bunkers bezwijken De gevaarlijkste punten in de Hollandse duinenrij lagen ongetwijfeld enkele kilo meters ten Zuiden van Den Haag. De duinen zijn hier namelijk zeer smal, vaak niet meer dan 50 meter, terwijl by 's-Gra- venzande de duinen reeds zo afgebrok keld zijn, dat hier niet meer van duin toppen kon worden gesproken. Tussen Schepen in nood De zware storm in het afgelopen week end heeft talrijke schepen op zee en langs de Nederlandse kust in moeilijk heden gebracht. Voor zover bekend heb ben zich hierby nog geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De Duitse sleep- baat Gulosenfjord raakte ten N. O. van Texel echter haar sleep kwUt, waarop zich zes runners bevonden. Tot op dit ogenblik is er nog geen spoor van de sleep te vinden. Ook de Gulosenfjord zelf verkeert in moeilykheden, daar zy geen koers kan houden. By Terschelüngerbank is het Neder landse kustvaartuig Franka II in nood komen te verkeren. Het seinde om assis tentie, waarop de reddingboot Insulinde uitvoer om hulp te verlenen. Dit was Verbindingsdaramen weggeslagen Vier doden in Krabbendijke In Zeeland is de zak van Zuid-Beve land het hevigst getroffen gebied. Tus sen Wolphaertsdijk en Oud Sabbinge is de dijk over ca. 500 meter weggeslagen. De verbinding tussen dit eiland en AVan cheren is over een lengte van 100 meter geheel verwoest. De Kreekrakdam, die de verbinding met Noord-Brabant vormt ren. Ook Arnemuiden en Ritthem staan heeft vier gaten van in totaal een kilo onder water. In gat bij Veere 3000 zakken zand Met 3000 zakken zand is het gat bij Veere gedicht. Het dorp Sint Laurens bij Middelburg was daardoor voorlopig buiten gevaar. Het kritieke moment daar echter vanmorgen omstreeks uur verwacht. Doordat de wind meer naar het Noor den is gedraaid, stroomde gisteravond nog weinig water by Rammekens door het gat. Koortsachtig werkt men aan het dichten hiervan. Generaal Edrly naar Den Haag Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, vertrok per vliegtuig uit Wies- baden naar Den Haag om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de red dingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse gebieden. - In de Ketelmond naby Kampen zjjn vier binnenschepen losgeslagen en op de pièreh gelopen Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Krabbendyke kwamen vier mensen om. Kruiningen geëvacueerd De aanblik van het vruchtbare polder gebied in dit deel van Zeeland is aan grijpend. Overal boven de steeds stij gende watermassa's kon men de in ergste nood verkerende mensen zien, die op da. ken een veilige plaats trachtten te be machtigen. Kruiningen, Ierseke, Hansweert en Wemeldinge zyn de plaatsen waar de toestand het kritiekst was In de loop van deze noodlottige Zondag. Om half twaalf gistermorgen moesten in Krui ningen, waarvan de bewoners opdracht hadden gekregen hun huizen te verlaten, nog 2500 mensen uit hun wonrogen wor den gehaald. Men beschikte toen nog niet over boten die het stormweer kon den doorstaan. Bij Goes is een opvang centrum ingericht voor deze mensen, die later bij de inwoners van Goes zullen worden ondergebracht. De dijk van Hansweert was aan het schuiven. Bij dit dorp kwam het water tot de dakgoten. DcReigersbergsipolder is volgelopen, waardoor Rilland Bath geïsoleerd kwam te liggen. In de Borsselepolder is door het manmoedig werk van enige duizen. den vrijwilligers de zeewering behoudtn kunnen blijver. Men hoopte gisteravond dat het gevaar hier bezworen was. De Europschaatskampioenschappen te Hamar Vele Nederlandse triomphen te Hamar Onder doodse stilte ging het rood-wit-blauw aan de eremast omhoog, toen Sven Laftmann, scheidsrechter van het Europees kampioenschap in het hardryden 1953 en vice-president van de I.S.U. de 25-Jarige Kees Broekman de grote groene krans met de Nederlandse kleuren om de brede schouders legde: na zeven jaren van harde training, van diepe teleurstellingen en fraaie successen, was de man uit De Liei erin geslaagd voor de eerste maal in de geschiedenis van de schaatssport dc Europese titel voor Nederland te veroveren. De uitslagen volgen hieronder. Een uitvoerig verslag zullen wij heden in ons Avondblad opnemen. 1500 Meter 1. Wim v. d. Voort 3. Roald Aas 4. Carl Erik Asplund 2.22.4 12. Anton Huiskes 15. Gerard Maarse 500 meter 1. Salonen (Finl.) 44.4 2. Hodt (Noorw.) 44,8 3. Martinsen (Noorw.) 45,3 4 V. d. Voort (Ned.) 45,4 5. Salomaa (Finl.) 45,7 7. Maarse (Ned.) 46,2 9. Broekman (Ned.) 46,8 12. 5000 meter 9.05.0 2. Offenberger 9.11.7 3. Wim v. d. Voort 9.12.8 4. Sverre Haugli 9.13,5 5. Anton Huiskes 9.16,5 14. 9.41,5 Gerard Maarse 10.000 Meter 1. Kees Broekman 17.13.0 2. Anton Huiskes17.20,0 3. Sverre Haugli 17.38.7 4. Ivar Martinsen 17.44.0 5. Norman Holwell 17.474 7. Wim v. d. Voort 17.50,2 Eindklassement: 1. en Europees kampioen Kees Broekman (Ned.) 199.650 pnt., 2. W. van der Voort (Ned.) 200.690 pnt., 3. Ivar Martinsen (Noorw.) 202.067 pnt., 4. Sverre Haugli (Noorw.) 202.652 pnt., 5. AntonHuiskes (Ned.) 202.883 pt., 6. Franz Offenberger (Oost) 203,072 pt., 7. Roald A^ (Noorw.) 204,273 pnt., 8. Norman Holwell (G.B.) 204.560 pnt., 9. Kornel Pajor (Zweden) 206.347 pnt., 10. Arthur Mannsbarth (Oost) 207.172 pt. echter niet meer nodig. Op de terugweg beleefde de Insulinde evenwel nog enkele hachelyke momenten, toen de zware zee op een bepaald ogenblik het schip bijna 90 graden slagzy deed maken. De beman ning heeft haar redding alleen te danken aan het feit. dat zij met riemen -aan haar plaatsen was vastgebonden. De radio raakte defect en het springnet werd ver nield. Het lichtschip Goeree is enkele mijlen afgedreven en is zwaar beschadigd. De stuurhut werd ingedrukt. Ten Westen van Breskens verkeert het Nederlandse tank schip Tiba in moeilijkheden, doordat de roerquadrant gebroken is. Bij Hoek van Holland drijft het Duitse schip Inaustria steeds verder af. daar het onbestuurbaar is. Het Nederlandse schip Kota Agoeng is op weg naar het Deense vaartuig Anne Torm, dat geseind heeft tqn Noorden van IJmuiden moeilijkheden te hebben gekre gen, Bij IJmuiden is het Franse schip Carthage op drift geraakt. Een redding boot is uitgevaren Het Duitse schip Julius Rutgers is ge strand ter hoogte van Noordwijk Er zyn 14 mensen aan boord Het schip verkeert niet in gevaar. Ten Zuiden van Noord- wijk is de O 13 gestrand. De bemanning (drie personen) heeft het schip verlaten. In de haven van IJmuiden is de Poolse trawler Korab II gezonken. De sleepboot Schelde van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotter dam. die „op station" lag, is van zijn an kers geslagen en op de zogenaamde „stee- nen steiger" tegenover de Berghaven te Hoek van Holland vastgelopen. De toe stand was op een gegeven ogenblik zo kritiek, dat de bemanning het schip had verlaten en was overgestapt op de red dingsboot President Jan Leis uit Hoek v. Holland. Later is men echter weer aan boord van de Schelde gegaan en aan twee andere sleepboten van deze maatschappy gelukte het tenslotte de Schelde los te trekken en naar Vlaardingen te slepen. „Jan Leis" redde 24 mensen Bij de redding van de 21 zeelie den en drie vrouwen van het Deense schip Annam is de President Jan Leis gistermiddag aan het roer be schadigd en buiten werking gesteld. De reddingboot van Breskens is thans op weg naar Hoek van Hol land om het schip te vervangen. Omstreeks vier uur gistermiddag was de reddingboot President Jan Leis uitgevaren ter assistentie van de Annam. Dit schip dreef naar de kust, maar wist toch nog in vrij wa ter te blijven*. Terwijl de Annam langs het Noorderhoofd in Zuidelijke richting afdreef, wist de reddingboot 24 man over te nemen. De Katwyk 86 pikte y .Zsbjerg de be manning van een L v «rschip, dat in zinkende toestand wa* ap. erd gegeven in een te elfder ure snel georganiseerde inzamelingsactie van kle ding, beddegocd en vele andere zaken, waar de mensen uit de getroffen gebie den dringend behoefte aan hebben. In de late avond gisteren boorden op vele wegen in Nederland vrachtauto's, bestelwagens en personenauto's hun kop- Iichten in de duisternis, op weg naar Den Haag, het centrale inzamelingspunt. In drie uur tijds waren de drie panden de intendance op de Fluwelen Burgwal en de beide depots in de Hamerstraat en aan de Laan van Poot volgepropt met pakken en bundels kleren, met matras sen, dekens, dozen en zakken. „Om half drie vanmiddag zyn we begonnen met de inzameling. Zojuist kwamen we hier aan om de boel af te laden", vertelde de ver moeide chauffeur van een vrachtauto uit Huissen by Arnhem ons vannacht om twee uur. Binnen één etmaal dus. Hage naars hadden pakken kleren afgegeven aan het hoofdbestuur van het Nederland se Roode Kruis aan de Princessegracht. Dit gaat ook naar de depots. Verzocht wordt echter om alles wat men wil af staan direct naar een van de drie boven staande adressen te brengen. Dit spaart kostbare tyd. Om 11 uur kwamen gisteravond de eerste wagens Den Haag binnen. Vele uit Noord- en Zuid-Holland. Om half drie zagen we de eerste truck uit Groningen de hekken van het depot aan de Laan van Poot. waar de nachtelyke rust ver te zoe ken was, binnendraaien. Onvermoeibaar schenen al deze mensen, die hier in het licht van koplampen de handen uit de mouwen staken. Met de minuut groeiden de stapels goederen boven de hoofden, Voorzieningen bij de Ir F. Q. DEN HOLLANDER, president van de N.S.. verklaarde heden middag o.a. het volgende: Er zyn maatregelen genomen om de treinen vandaag op extra sterkte te laten rijden. De schade aan de spoor wegen is nog niet te schatten, doch zal zeker in de millioenen lopen. Het herstel zal geruime tijd vorderen. De treinen naar Zeeland ryden ni'et verder dan tot Bergen op Zoom. De schade bij het Sloe, in de Sloedam en ook het gat in de baan bij Vlissmgen kan hopelijk lokaal worden hersteld. Over de schade tussen Schiedam en Hoek van Holland kan optimistisch ge sproken worden. Door een spoedvoorzie ning zal het mogelijk zijn het goederen vervoer tussen Rotterdam en Nieuwer- kerk mogelyk te maken. Daarentegen is de toestand by Dordrecht en Lage Zwa- luwe zeer ernstig. Toen bleek, dat hier en daar bewoners hun huizen zouden moeten verlaten voor het snel wassende water, is ook de Cen trale Evacuatiecommissie, welke ressor- - - teert onder Binnenlandse Zaken en Oor van hen, die ze uit de wagens haalden en j0gj actie gekomen. In iedere provincie meteen provisorisch sorteerden. Pakken js een evacuatiecommissaris, die in nood- sporthemden hier, damesmantels daar. igeVallen de leiding neemt van de op zyn Sommige chauffeurs wisten te vertellen jgebieci i;ggende werkzaamheden. van auto's ook op weg naar Den Haag, die zij voorby gestoven waren. Vandaag zou het Roode Kruis er het gebouw van de firma Slotboom in de Zeestraat en gebouw Mercurius in het Noordeindé bij krijgen voor tydelyke op slagplaats. Overigens denkt men er ook daarmee niet te komen. Eventueel houdt men dan nog het oog gericht op de Hout- rusthallen. Het grote werk komt eerst, wanneer de noodgebieden wat men noemt gaan „af roepen". Dat is wanneer de eerste balans onder de van huis en boedel beroofden zal zijn opgemaakt en op die basis een begin kan worden gemaakt met de ver deling. Brood, dekens en ziekenbedden Met een drietal grote bakkeryen in Den Haag werden vannacht door het Rode Kruis besprekingen gevoerd. De voorraden brood werden voor het Rode Kruis gereserveerd en naar de noodge bieden vevoerd. Met een bakkery werd een afspraak gemaakt voor het bakken van vyf maal 24000 broden, waarvan er reeds een grote hoeveelheid werd ver voerd. Café en twee boerderijen afgebrand Door nog onbekende oorzaak zyn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.H.) een café en twee belen dende boerderijen uitgebrand. Een der bewoners van de boerderij is ter plaatse van de schrik overleden. Tien brand weercorpsen namen met 120 spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de orkaan hevig werden aan gewakkerd. Tegen 7 uur 's morgens was de brandweer de situatie meester. De totale schade wordt op honderdduizend gulden geschat. Vliegdiensten hervat Zondagmiddag zyn de vliegdiensten op Schiphol, die Zaterdag in verband met het noodweer gestaakt waren weer nor maal uitgevoerd. In Lopik moesten 750 koeien, af komstig uit de Krimpenerwaard worden ondergebracht. Door regering dankbaar aanvaard „lik ben diiep verslagen door de ramp, die Uw land zo plotseling heeft getrof fen. Myn Regering zoekt onverwijld naar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorby is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik U binnen enkele aagen zal ontmoeten," aldus luidt de tekst var een telegram, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, die een korte rondreis door Europa maakt, aan zyn Nederlandse ambtgenoot zond. Ook van andere Regeringen zyn be tuigingen van deelneming door de Neder landse Regering ontvangen. Toezeggingen van daadwerkelijke hulpverlening kwa men bij de Regering snel binnen. Zo werd aangekondigd, dat experts van de Amerikaanse genietroepen uit Heidel- Lsi-tg komen samenwerken met de Neder landse genie. Verder boden Canada en Engeland hulp aan in de vorm van mili taire contingenten, die gelegerd zyn in West-Duitsland. De Regering, die dit aanbod dankbaar aanvaardde, zal over wegen in welke mate deze hulp nodig zal zijn en waar ze kan worden ver leend. Frankrijk zal twee bataljons genietroepen zenden. Britse troepen uit het doorgangskamp Hoek van Holland zyn de gehele dag reeds bezig geweest de helpende hand te bieden by de evacuatie van vluchtelin gen en verder met het assisteren van Nederlandse reddingsbrigades. De Britse Marine stelde 10 hefschroef- vliegtuigen ter beschikking.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2