Veerboot Princess Victoria in vliegende storm gezonken Zuiil-IIolland had moeilijke Zondag Antwerpen en Belgische kust zwaar getroffen DRAMA IN DE IERSE ZEE Van de 183 opvarenden sléchts één kwart behouden Bijna alle hulp was tevergeefs Ook Engelands slachtoffer van Europese douane-unie is beter dan éénheidsmarkt' Oostkust werd de springvloed Londen verontrust over Ike's plan PAG. 5 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Slechts vier en veertig mannen hebben de scheepsramp overleefd, welke Zaterdag in woedende storm op de Ierse zee plaats vond. De Britse veerboot „Princess Victoria" raakte, met 183 personen aan boord, stuurloos. Spoedig maakte ze zware slagzij en na een wanhopige strijd van zes uur moest kapitein James Ferguson bevel geven: „In de boten". Door het bar slechte weer moest dit wel een cata strophe worden; binnen enkele minuten waren er al drie reddingsboten omgeslagen. De ramp heeft 139 mensen, onder wie tientallen vrouwen en kinderen, het leven gekost. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang gedoemde schip van boord te halen. Sleepboten, tankers, treilers, red dingboten, een torpedojager en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de „Princess Victo ria", doch de reusachtige golven maakten het onmogelijk verbindin gen tot stand te brengen of boten uit te zetten. Alle moeite was tever geefs. Men kon niet veel meer doen dan enkele tientallen drenkelingen uit het ontstuimige water redden. Eén reddingboot van het ramp spoedige schip wist het havenstadje Donaghadee te bereiken; aan boord waren meer doden dan overleven den. De overlevenden prijzen eenstemmig de buitengewoon moedige houding van kapitein Ferguson, die met 37 van de 54 koppen zijner bemanning de zeemansdood gestorven is. Geen der scheepsofficieren heeft de ramp overleefd. Ferguson vocht zes uur om zijn schip drijvende te houden. Hij bleef kalm en rustig zijn orders geven; beval de mannen een ketting te vormen, opdat de vrouwen en kinderen over het hellend vlak daarlangs naar de reddings boten konden worden gebracht. Op het laatste ogenblik, dat de „Princess Victoria" nog boven water dreef, zag men hem op de brug van zijn zinkend schip. Hij sa lueerde en verdween in. de golven. Vice-premier onder de slachtoffers Bij het redden van de drenkelingen had een sleepboot uit Donaghadee het meeste succes. Zij wist uit het onstuimige water 35 mannen op te pikken, die zich met be hulp van reddingsboeien en wrakstukken drijvende hadden weten te houden. Twee vliegtuigen trotseerden de storm om van uit de lucht het reddingswerk te leiden; voor vele drenkelingen kwam de hulp Chronologie van een scheepsramp De laatste uren van de „Prin cess Victoria" konden aan de hand van radiotelegrammen van kapi tein James Ferguson en andere schepen precies gevolgd worden: (alle tijden G.M.T.). 9.47 Van de „Princess Victo ria": Liggen buiten Loch Ryan. Schip niet meer meester. Autodek overstroomd. Hebben een sleep boot nodig". 10.34 Van de .Princess Vic toria": S.O.S., vier mijl ten noord westen van Corsewall. Autodek overstroomd. Zware slagzij naar stuurboord. Hebben onmiddellijk hulp nodig. Schip niet meer mees ter". 12.00 Van de „Princess Vic toria: „Schip maakt thans een slagzij van 35 graden naar stuur boord". 12.05 Van de torpedojager .Contest" aan de „Princess Vic toria": „Ben op volle snelheid ter hulpverlening naar u onderweg". 12.52 Van de „Princess Vic toria": „Toestand critiek. Machi nekamer aan stuurboord onder water". 13.15 Van de „Princess Vic toria": „Machinekamer door hui zenhoge zeeën overstroomd. Tref fen voorbereidingen om schip te verlaten. Reddingboten kunnen tengevolge van hoge zeeën niet gestreken worden". 15.00 Het kustvaartuig ,,Or- chy": ,,Ik zie het wrak en lege reddingboten op zee". 15.30 Schepen in de buurt zeggen, dat de torpedojager „Con test" medegedeeld heeft overle venden opgepikt te hebben. 16.02 Schepen in de buurt delen mee. dat het reddingvaar tuig Lairds Moor" olie op de gol ven stort. 16.20 Een flikkerend licht wordt gezien. De reddingboot van Portpatrlck gaat er heen en vindt een leeg vlot waarop een lichtje brandt. 16.30 Een onbekend schip deelt radiografisch mede: „Hij is gezonken". 17.08 Een treiler deelt mede een vlot opgepikt te hebben met vijf mannen aan boord; één hun ner was gestorven. 17.10 De reddingboot van Portpatrick zegt, dat er niets meer te zien was. Hij keert naar zijn basis terug. Actie tegen kinderdoop in Hongaarse districten In een nieuwe poging om het christen dom in Hongarije in de wortel aan te tasten hebben de Hongaarse communisten 'n felle actie ontketend tegen de kinder doop. Door te voorkomen, dat pasgeboren kinderen in de Kerk worden opgenomen, trachten de communisten de nieuwe gene ratie voor godsdienstige invloeden te vrij waren. In twee kolendistricten is de anti-doop- campagne reeds in volle gang. Daar wordt de aanstaande moeders een verklaring ter ondertekening voorgelegd, waarin zij be loven hun kind na de geboorte niet te la ten dopen. Als de mijnwerkersvrouwen te kenen worden zij door de communisten be loond met een volledige baby-uitzet en een kinderwagen. Tekenen de aanstaande moeders echter niet, dan staan zij en haar man aan vervolging bloot. Is haar man in regeringsdienst, dan kan hij op ontslag rekenen en hij moet bovendien rekening houden met de mogelijkheid van depor tatie. Communisme dringt op in Bolivia Mgr Clement Maurer, aartsbisschop van Sucre in Bolivia heeft onlangs een herder lijk schrijven gepubliceerd, te oordelen waarnaar het land zich door een snel op dringend communisme in groot gevaar be vindt. De sociale toestanden in Bolivia zijn tenhemelschreiend, aldus het herder lijk schrijven. Grote ondernemingen voe ren een politiek van ergerlijke uitbuiting, de omstandigheden, waaronder mannen, vrouwen, jongens en meisjes moeten wer ken, zijn mensonterend, op vele plaatsen zijn de arbeiders niet meer dan lastdieren. De morele gevolgen daarvan blijven niet uit. Ondanks het feit, dat Bolivia in naam voor zes en negentig percent katholiek is, verkeert de Kerk daar in een gevaarlijke onvrijheid. De wetgeving is bepaald anti-kerkelijk; alleen nog de soepele hou ding van de regering verhindert 'n directe kerkvervolging. Amerikaanse kledingactie 'n enorm succes Een kledingactie voor behoeftigen in de landen, die het meest door de oorlog zijn getroffen, is momenteel in de Verenigde Staten in volle gang. Tot dusverre heeft deze actie al ruim drie duizend ton aan bruikbare kleding, schoeisel en ander ma teriaal opgeleverd. Verwacht wordt, dat ook de vierduizend ton nog wel zal wor den bereikt. Duizend ton hiervan is reeds verscheept naar Korea, waar de kleding- nood momenteel zeer groot is. Voorts is al een grote hoeveelheid kleding naar Duitsland vervoerd en ook Oostenrijk en Italië zullen hun deel ontvangen. Verhouding ziekenhuis huisarts onbevredigend In Tilburg is Zaterdag een wetenschap pelijke bijeenkomst gehouden van het Thijmgenootschap, die door tal van medici uit het gehele land werd bijgewoond. Dr A. Nflst uit Den Haag sprak als voorzit ter een welkomstwoord, waarna verschil lende inleidingen werden gehouden. Dr J. B. Stolte oordeelde de status van de huis arts ten opzichte van het ziekenhuis on geregeld en onbevredigend. De heer A. A. M. Sanders uit Wassenaar sprak over het katholiek ziekenhuis als zielzorgcentrum. De bijeenkomst werd onder meer bijge woond door dr H. Slettenaar uit Den Haag .inspecteur van de volksgezondheid. Ook waren verschillende hoogleraren en studenten van de katholieke Economische Hogeschool aanwezig. echter te laat, Uitgeput of verstijfd van kóu hadden ze de strijd moeten opgeven. Ook toen de duisternis was ingevallen, bleven reddingsboten de enorme zeeën trotseren om met behulp van fakkels naar overlevenden te zoeken. Hun heldhaftige pogingen leverden helaas geen resultaat op. Onder de slachtoffers bevindt zich ook majoor Sinclair Lewis, vice-premier en minister van financiën van Noord Ierland en Sir Walter Smiles, afgevaardigde van Noord Ierland in het Britse parlement. „Het was afgrijselijk" Een der overlevenden, die te Donagha dee aan wal kwamen, kapitein R. A. Kerr van het Britse leger, verklaarde: „Het was een verschrikkelijke ervaring. Ik heb nooit van mijn leven zoiets meegemaakt. Er waren dozijnen vlotten en vele mensen sprongen het water in. Het schip helde langzaam over en verdween toen, na tien minuten, plotseling in de golven, terwijl wij in onfe door zware zeeën gebeukte boot zaten te kijken". Robert Harper uit New Cumnock ver telde: „Ik gleed langs de zijde van het schip in een reddingboot, die door de zware zeeën tegen het schip werd geworpen. Twee anderen volgden me. Toen het schip overhelde, viel een meisje tussen de red dingboot en het schip. Wij moesten een menselijke ketting vormen om haar in de boot te krijgen. Er was van enige paniek geen sprake. Enkele uitgezette boten sloe gen echter om en werden te pletter ge slagen voordat de passagiers er in konden komen. Een der boten slaagde er in weg te varen met acht vrouwen en kinderen, maar op ongeveer 100 meter van het zin kende schip werd de boot door een ge weldige golf overstroomd. Daarna zag ik alleen nog lichamen in het water drijven. Het was afgrijselijk". Rode volkspolitie wordt sterker Uit bronnen, welke zeer goede contacten met Oost-Duitsland onderhouden, verneemt A.P. ,dat de Sovjets van plan zjjn het korps van de volkspolitie in de Oost-zone (thans 110.000 man sterk) uit te breiden tot 198.000 man. Voorts wordt er gewerkt aan een luchtmachtkorps van 5000 en aan een ma rine van 10.000 man Het zou in het voor nemen liggen om het aantal Russische in structeurs drastisch uit te breiden. Stalin bereid tot handels- conferentie met 'tWesten Europa, welke op 25 Februari te Genève wordt gehouden. Waarschijnlijk zullen de andere landen van achter het IJzeren Gor dijn het voorbeeld van Moskou volgen. Vorig jaar moesten de plannen voor de conferentie tweemaal worden opgegeven, omdat Rusland en zijn satellieten zelfs geen antwoord gaven op de invitaties. Kerk in Oostzöne vreest liet ergste De politieke zuivering in Oost-Duitsland zal, .naar men te Bonn aanneemt, ook een nieuwe verscherping van de verhouding tussen de Oostduitse regering en de kerken leiden. Alle functionarissen, die tot voor kort op regeringsbureaux met de behande ling der kerkelijke aangelegenheden wa ren belast, zijn verdwenen. De drie ver- bindingslieden van de regering bij de evangelische, de katholieke en de joodse kerken zijn naar West-Berlijn gevlucht. Tenslotte is minister Otto Nuschke, die in de regering zelf als de specialist voor kerkelijke vraagstukken gold, met een zenuwinstorting naar het ziekenhuis ge bracht en zal waarschijnlijk binnenkort af treden. Men leidt uit deze ontwikkeling af, dat de vorig jaar reeds aangekondigde verscherping van de verhoudingen nu spoe dig zal intreden. Schip, uit droogdok dreef in de straten In Belgie zijn Antwerpen, Knocke, Oost ende en Heyst het zwaarst getroffen door de woedende elementen. Verscheidene dij ken bezweken onder het geweld van de zee en overspoelden steden en dorpen. Een overzicht van de ramp is nog niet te ver krijgen, omdat het reizen naar het getrof fen kustgebied is verboden. Deze maatregel is door Brussel genomen om de evacuaties te vergemakkelijken en te verhinderen, dat de paniek, die op verscheidene plaatsen is gemeld, zich uitbreidt. Alle militairen zijn van verlof teruggeroepen. Voor Antwerpen betekent de storm de ergste ramp sinds veertig jaar. De rivier de Schelde is buiten zijn oevers getreden en in de havens braken zeven dijken door. Het grootste gat is 520 m. lang en 6 m. diep. Een schip dat in een droogdok lag, sloeg los en dreef weg. Het kwam tot zinken voor een kleine kerk in een der voorste den van Antwerpen. Alle droogdokken staan onder water. Tot nu toe zijn in de stad drie mensen omgekomen en in het poldergebied waar duizenden bunders land poldergebied waar duizenden bunders land ondergelopen zijn, twee mensen. Het telefoonnet is bijna geheel ver nield. De electriciteitsvoorziening is in het grootste deel van de stad afgesneden. Ook de Scheldetunnel is onder water gelopen. In de badplaats Oostende is de dijk over een lengte van 200 m. doorgebroken. De gehele stad is overstroomd. Bij enkele, hui zen staat het water tot aan de eerste ver dieping. Vier personen werden in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen Revolutie in de televisieprijzen De Radio Corporation of America is erin geslaagd de buizen in de televisie ontvanger te vervangen door germanium- kristallen; alleen de beeldbuis, de kathode- straal, wordt nu nog gehandhaafd. Waar schijnlijk zal de germanium-televisieset on geveer de helft gaan kosten van het thans gangbare type. van zijn moeder gerukt en verdronk in het water, dat op de straat stond. Tussen Knocke en Heyst zijn de dijken over een lengte van 300 m. doorgebroken. Alle beschikbare krachten uit Brussel en omgeving zijn naar de kust gedirigeerd om te helpen bij de evacuatie van dit getroffen gebied. Ook de particuliere villa van ko ning Boudewijn bij het Zoute werd over spoeld. Ten Noorden van het Zoute ver dronken 10.000 konijnen op een fokkerij. Noord-Frankrijk De kustgebieden van Noord-Frankrijk zijn eveneens door zware stormwinden ge teisterd. Te Calais was de windkracht zo groot, dat een 6-tons kraan op een kade in de haven uit zichzelf ging rijden. Ook in Midden-Frankrijk werd door de storm enige schade aangericht. Amerikaanse soldaten- gezinnen omgekomen Ook Engeland is zwaar geteisterd door storm en springvloeden. In de nacht van Zaterdag op Zondag, kort na middernacht, drong het stijgende water met onverwachte woestheid langs de Oostkust het land binnen. Tal van dorpen werden overspoeld; Zondagavond waren er reeds 57 doden geborgen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is thans, Maandagmorgen, gestegen tot 189. In de nabijheid van Mablethorpe in Oost- Engeland werden de dijken over een af stand van 50 kilometer doorbroken. In sommige gebieden staat het water hier zes meter hoog. De redders moesten tot aan hun hals door het water waden. Zij, die hun huizen moesten ontruimen, werden in vrachtauto's van het leger en de lucht macht naar Louth overgebracht, een plaatsje dat 30 km landinwaarts is gelegen. Het stadhuis van Louth werd veranderd in een evacuatie-centrum. Op de vloer lagen matrassen en dekens; de vluchtelin gen, die in vele gevallen slechts hun nacht goed en een overjas aan hadden, hingen hun natte kleren op de radiatoren van de verwarming te drogen. In de omgeving van Wells-on-Sea is het land tot acht kilometer van de kust over stroomd. Men vreest, dat degenen, die hier in landhuisjes wonen, door het water zijn meegesleurd. Een ooggetuige heeft hier acht a tien lijken in h t vloedwater zien drijven. King Lynn aan de Wash, een stad van 24.000 inwoners is zwaar getroffen, doordat het riviertje de Ouse buiten zijn oevers is getreden. Honderden gezinnen zijn dakloos geworden. In rubberboten rondvarende Engelse vliegers, helpen de politie bij het redden van gezinnen, die een toevlucht hebben gezocht op de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte be reikt van ruim 10 m. Een groot deel van het eiland Cavey aan de Oostkust staat onder water. Een gezin sprong daar om drie üur 's nachts op een tafel om aan de springvloed te ontkomen. Het water bleef echter stijgen en tenslotte moest er een gat in het plafond worden gehakt om op de zolder in vt-ligheid te komen. De 13.000 inwoners van het eiland worden geëva cueerd. In het gebied van Lincolnshire-Norfolk, Engelands klein Holland, overstroomde de zee uitgebreide landerijen, die in de laatste twee eeuwen door Nederlandse in genieurs waren ingepolderd. 6.000 mensen werden daar dakloos. Te Southend werd de boulevard door de zee vernield. Op het hoogtepunt van de orkaan brak brand uit in een gasfabriek. De brandweer kon de, brand slechts per boot door de overstroomde straten berei ken, doch slaagde er desondanks in het vuur te blussen. In de vissershaven Le- westoft loeiden de sirenes van de luchtbe scherming om manschappen van de bur gerlijke verdediging en het Rode Kruis op te roepen. In de straten stond het water ruim één meter hoog. Ooggetuigen ver klaarden, dat de verwoestingen, die door het water waren aangericht, groter wa ren dan de uitwerking van Duitse lucht aanvallen in de tweede wereldoorlog. Van MINISTER ZIJLSTRA VOOR EUROPESE LIGA: Overheid moet belissen, particulieren stimulieren Vrije inwisselbaarheid van valuta en een zo ruim mogelijke gemeen schappelijke markt. Dit is volgens de Europese Liga voor Economische Samenwerking eerste noodzaak om de Oude Wereld economisch hech ter te maken. De Liga heeft een con ferentie gehouden in Brussel; poli tici, vakverenigingsleiders en indus triëlen namen er aan deel. Enkele vertegenwoordigers drongen aan op een wijziging van de goudprijs; dat zou naar hun mening leiden tot ver mindering van het dollartekort. Op de slotzitting van de conferentie heeft professor Zijlstra, Nederlands minister van Economische Zaken, nog een rede gehou den. Hij bracht naar voren ,dat het aan de regeringen is om beslissingen te treffen inzake economische integratie, doch dat de volkeren en maatschappelijke groepen door hun werk het tempo kunnen ver snellen. Vóór alles moet het particulier initiatief er bij de overheid op aandringen, dat hetgeen reeds bereikt is, wordt gecon solideerd en uitgebreid. Minister Zijlstra vroeg zich af, of Euro pa op de goede weg is met het streven naar één merkt binnen het kader van de liberalisatie-code, zoals deze in de O.E.E.S. is aanvaard. De O.E.E.S. let te veel op kwantiteit en laat bijvoorbeeld het onder ling verschil in tariefhoogte tussen de ver schillende West-Europese landen te veel buiten beschouwing. Als beter middel be val de Nederlandse minister de conferentie aan het vormen van een Europese douane unie. Concessie afgelopen. Een visserij-conces sie. door Moskou voor 25 jaar met Iran aan gegaan, is afgelopen. De regering in Tehe ran wil de concessie niet verlengen. (Vervolg van de voorpagina) watermassa's spoedde men zich daarna wéér naar de dijken, omdat deze door de afkalving en door het doorsijpelen ernstig verzwakt waren. Het ziet er echter naar uit, dat men de toestand hier wel meester is. Gas, water en electriciteit zijn echter nog niet hersteld. Komt men Dordrecht binnenrijden voorzover rijden nog mogelijk is in de ondergelopen straten, dan zou men hier het ergste vrezen. Maar de commissaris van politie, die met zijn mannen in een café getrokken is, omdat het hoofdbureau van politie door het water bezet is, is realist genoeg om te durven beweren, dat niet van een alarmtoestand in zijn gemeente gesproken mag worden. Zeker, zo horen wij van zijn medewerkers, er is veel onder gelopen, maar vergeleken met de berich ten, die van elders komen, durft men de situatie nog vrij gunstig te noemen. Ieder een is in het geweer gekomen. Wagens vol klei-achtig zand zijn in de straten gedepo neerd op die plaatsen, waar het water een gemakkelijke weg naar de lager gelegen stadsdelen zou kunnen vinden. Des nachts voer men met roeiboten door de stad politiebureau en stadhuis waren toen ook alleen met dit vervoermiddel te bereiken om te redden, wat nog te redden viel. En op de Noordendijk, die minstens op drie plaatsen enorme gaten laat zien, alsof het krater zijn. waarin vele wagens zand. al dan niet in zakken, wegzinken, vertelde ons een oude Dordtenaar dat bij vorige overstromingen het water nooit verder dan de Voorstraat kwam, de hoofd winkelstraat die tevens de normale water kering vormt; nu is het veel verder de binnenstad ingedrongen. Zeker het derde deel van de stad is overstroomd, zo ver telde hij op sommige punten stond het water een paar centimeter hoog, op de meeste punten zeker een kwart meter. Toch had men in de buurt van Dordrecht nog niet afgerekend met het water. De toestand op het Eiland van Dordrecht werd zelfs bepaald critiek genoemd. De meeste polders stonden hier reeds blank en men vreesde het ergste voor de Dordtse Biesbos, wier dijken zoveel hebben geleden, dat men het voor onmogelijk houdt dat deze Biesbos watervrij blijft. De landbouwers hebben dan ook reeds een veilig heen komen gezocht. In de stikdonkere, gure stormnacht brachten zij hun zieken en bed- legerigen reeds naar de ziekenhuizen. Zelf stonden zij daarna spoedig gepakt en ge zakt gereed om direct te kunnen ver trekken. Slag om de Noord Op de vijftien kilometer lange dijk tus sen IJsselmonde en Ridderkerk vochten tweeduizend man verbeten tegen het water. En het zag ernaar uit, dat zij de strijd met succes voerden. Want toen vannacht het water weer zijn hoogste stand bereikte, gebeurden er geen onge lukken en hield de dijk het. Deze dijk loopt langs IJsselmonde, Bolnes, Slikke- veer en Ridderkerk, langs de Noord en de Nieuwe Maas. Duizenden zandzakken, rietmatten, zeilen en vele andere materia len, met ontelbare vrachtwagens aange voerd en met nog meer handen snel, maar degelijk langs de dijk gespreid en ver ankerd, hebben de gewenste uitwerking gehad. Maar de buitendijk bü Ridderkerk heeft het niet kunnen houden. De doorbraak heeft hier enorme schade aangericht, zo hoorden wU; deze zou alleen al in de elec- tromotorenfabriek van Smit te Slikkerveer een millioen bedragen. Hier hoorden wij ook het gerucht, dat vandaag drieduizend inwoners van Alblasserdam zullen moeten evacueren. Het onbereikbare 's-Graven- deel, dat zeer zwaar geteisterd is, wordt thans van Dordrecht uit met amphibie- vaartuigen benaderd ter evacuatie. Het doorbreken van de buitendijk bij Ridderkerk had tot gevolg, dat de wonin gen van ongeveer vierhonderd personen tot aan de daken in het water kwamen te staan. Hiertoe behoorde ook een tehuis voor ouden van dagen. Men heeft allen kunnen redden, hoewel een der boten is omgeslagen. De opwinding en enkele on handige manipulaties gaven Ridderkerk en Bolnes nog een nieuwe zorg: op enkele plaatsen ontstonden branden, die men ech ter vrij snel meester kon worden. Daar Lekkerkerk nog tamelijk hoog ligt en de stenen waterkeringen het er nog houden, brachten de landbouwers van Ouderkerk aan de IJssel, waar de dijk op verscheidene plaatsen brak, het water daardoor ruim baan gevend naar de ICrimpenerwaard, hun vee naar Lekkerkerk. Later moesten velen van hen zelf volgen, omdat nog nieuwe doorbraken werden gevreesd. De dijk bij Krimpen aan de Lek werd zo ernstig ge beukt, dat er op sommige plaatsen nog maar één meter breedte over is. Scheeps werken, fabrieken en graanpakhuizen in Lekkerkerk werden zwaar geteisterd; voor vele millioenen schade moet hier zijn aan gericht. In Sliedrecht „Hopeloos" Vele fabrieken in Vlaardingen, zoals de Sunlight-fabrieken en de Enck-kunstmest- fabriek waren voor ons onbereikbaar. Bij de Enck zouden enorme voorraden ver nield zijn. En ook elders in deze stad ston den huizen en bedrijven onder water. De brandweer vertelde ons, dat zij enkele brandjes had moeten blussen, onder andere ontstaan door broei in natgeworden mate rialen. Losgeslagen schepen konden vrij snel weer vastgelegd worden. De burgemeester van Sliedrecht noemde de toestand in zijn ge meente hopeloos. Twaalfhonderd huizen hebben er minstens onder water gestaan. Veel vee is verdron ken; honderden koeien zyn op cen trale plaatsen bijeen gebracht, maar men heeft geen eten, geen onderdak en geen melkers En bij hoog wa ter wordt Sliedrecht van twee. kan ten overstroomd! Via de vensterbanken lopen de huizen vol de mensen moeten op zolders hun heil zoeken. Bij een aantal lage huizen heeft men de bewoners zelfs van de daken moeten redden. De waterbronnen zijn voor de helft onbruikbaar geworden, zodat de bewoners tot de uiterste zuinigheid aan gemaand moesten worden. En deze zuinig heid geldt ook voor het eveneens over spoelde Papendrecht, dat het water van Sliedrecht betrekt en dat ook stroomloos werd. Zuidhollandse eilanden Ook van de Zuidhollandse eilanden komen alarmerende berichten. Op het eiland Rosenbui-g spreekt men van een ware noodtoestand. Een kans om de bres in de dijk te dichten, heeft men nog niet gehad door de voortrazende storm. Vele koeien zijn er verdronken. Op Goeree-Overflakkee schijnen alleen Middelharnis, Sommeldsdijk en Dirksland nog droog te liggen. Met de meeste plaat sen kan., men geen verbinding krijgen. In de omgeving van Oostvoorne staat het water in de huizen; hier zouden vier per sonen verdronken zijn. Vele bewoners zijn naar Hiddelharnis geëvacueerd, De meeste bewoners van dit eiland zitten vanavond bovendien in het donker. Op Voorne-Putten moesten de gemeen- Abbenbroek en Oudenhoorn geëvacueerd worden. Tal van andere gemeenten, waar onder Hellevoetsluis staan onder water Aan de Oostkade in deze gemeente zouden vijf oudere mensen omgekomen zijn. De duinen van Oostvoorne werden over kilo meters lengte tot grote diepte weggeslagen Ook op Zuid-Beierland moesten vele hui zen ontruimd worden. Enkele woningen .stortten reeds in. de havenstad Harwich staat ongeveer een derde onder water. De zee sneed hier als een mes door de zeewering en het schui mende vloedwater brak het plaatsje in tweeën. In Sheringham redde een politie» agent een acht maanden oude baby in een actetas. Op een marinebasis te Sheer- ness werd een duikboot door de vloed tot zinken gebracht. Ook in Londen Duizenden Londenaren hebben een sla peloze nacht doorgebracht uit vrees voor een grote doorbraak in de dijken van de Theems. De dijken hielden echter stand, maar de deuren van enkele sluizen werden door de toenemende druk van het water opengedrongen, waardoor een groot deel van de Londense havens overstroomde. Ook Chelsea, de Londense artistenwjjk, is onder water gelopen. In Putney, een voor stad van Zuid-West Londen zwommen zwanen op de wegen. Later op de dag drong het water door tot aan de voet van de naald van Cleopatra, op de Embank ment in het hartje van Londen. Ook het Noorden van Schotland is zwaar getrof fen. Een storm beukte hier op huizen en op de schepen, die in beschutte baaien voor anker lagen. Gevreesd wordt, dat verscheidene Ame rikaanse soldaten en hun gezinnen om het leven zijn gekomen, toen alles vernieti gende vloedgolven Zondagmorgen het sla pende stadje Hunstanton in Norfolk teis terde. De commandant van de Amerikaan se luchtmacht-eenheid ter plaatse werd in de loop van de dag in uitgeputte toestand naar een ziekenhuis overgebracht, nadat hij tevergeefs gepoogd had de levens van zijn manschappen te redden. In de takken van de bomen hingen de lijken van de slachtoffers. Spoedconferentie in rood Peiping? In Britse kringen heerst grote onrust over geruchten, dat Eisen hower van plan zou zijn Tsjang Kai Sjeks strijdkrachten op Formosa de vrije hand te laten. Verwacht wordt, dat Churchill en Eden Dinsdag uit voerig hieromtrent van gedachten zullen wisselen met Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, die dan in Londen arriveert. Verschillende Britse bla den verschenen Zondag met koppen welke te verstaan gaven, dat de Chinese nationalisten spoedig het vasteland van Azië zouden aanval len. De „Sunday Times" berichtte zelfs, dat alle Aziatische communistische leiders voor een spoedvergadering in Peiping zyn opgeroepen teneinde een plan uit te wer ken voor tegenmaatregelen indien Eisen hower werkelyk de nationalisten op For mosa vrijheid zou geven voor een invasie in China. De conferentie zou onder lei ding van Mao tse Toeng zelf staan. Nationalisten op Formosa hebben te ver staan gegeven, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek al van plan is voor drie Chinese provincies Joennan, Foekien en Tsje- kiang „schaduwregeringen" op te rich ten. Daar zouden ondergrondse nationalis tische strijdkrachten de macht al voor een deel in handen hebben. Tsjekiang en Foe kien zy'n beide de kustprovincies ter hoog te van Formosa. Instemming gegarandeerd Gezaghebbende kringen in Washington hebben te verstaan gegeven dat Eisenho wer vandaag in zijn „State of the Union"- boodschap inderdaad een en ander over de zevende vloot en Formosa zal vertellen. Zou Eisenhower bekend maken, dat de zevende vloot wordt teruggetrokken, dan kan hij in elk geval op grote steun in het Congres rekenen. Ook generaal MacArthur heeft bij voor baat een juichkreet laten horen; hy zei dat zo'n stap „één van de vreemdste afwij kingen welke er in de militaire geschiede nis bekend zijn", zou corrigeren. MacAr thur is van oordeel, dat het neutraliseren der Chinese nationalisten het de commu nistische Chinezen mogelijk heeft gemaakt om troepen naar Korea te sturen. Foster Dulles Rome al gepasseerd Foster Dulles en Harold Stassen zijn hun Europese tournée in Rome begonnen. Ze hebben een langdurig onderhond gehad met de Gasperi. De Italiaanse premier heeft hen uitvoerige dossiers voor Eisen hower overhandigd, waarin onder meer ge wezen wordt op de achterstand welke het land heeft bij het ontvangen van beloofde militaire uitrusting. Ok werd steun ge vraagd voor Italië's aanspraken op Triëst. De Amerikaanse minister verklaarde zijnerzijds ,dat president Eisenhower tot volledige steun aan de Europese defensie gemeenschap bereid is. Hij had Zondag een onderhoud met Von Brentano. voorzitter van de Europese grondwetscommissie, die hem op de hoogte bracht van de stand der werkzaamheden. Von Brentano beloofde Fster Dulles, dat het ontwerpstatuut voor de Europese politieke gemeenschap tegen 10 Maart gereed zou zijn. Zondag zijn de twee Amerikanen naar Parijs vertrokken; Vrijdagavond worden ze in Den Haag verwacht. Bonn wil generaal Lammerding niet uitleveren Wëst-Duitsland is niet van plan ex-gene raal Bernhard Lammerding die mede verantwoordelijk zou zijn voor het bloed bad van Oradour uit te leveren, daar Lammerding een Duitser is en de West- duitse grondwet de uitlevering van Duit sers verbiedt. De Franse autoriteiten heb ben nu de Britten ingeschakeld bij hun pogingen om Lammerding. thans als inge nieur in Dusseldorf werkzaam, in handen te krijgen. Londen heeft, de kwestie ver wezen naar de Britse hoge commissaris in Bonn. Charles Bohlen genoemd als Ike's ambassadeur in Moskou In Washington houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Charles Bohlen, advi seur van het State Department, door Eisen hower benoemd zal worden tot Ameri kaanse ambassadeur bij het Kremlin. Dit wijkt dan af van veronderstellingen als zou Foster Dulles van de Russische erva ring van mannen als Bohlen en George Kennan geen gebruik meer willen maken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3