Laatste Berichten Den Haag hield krachtig stand tegen elementen Grote inzamelingsactie in de Transvaalbuurt Den Haag scheen een dode stad SCHEVENINGSE BOULEVARD ZWAAR GETROFFEN Schade aan wering en beschoeiing Oproep aan Haagse organisaties Het Westland te elfder ure aan zeer groot gevaar ontsnapt Veteranenlegioen naar nooclgebied Honderdduizend gulden schade op Leidschendamse tuinderijen r PAG. 3 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze verslaggevers) Niemand hoeft een Scheveninger te vertellen wat storm is, maar zelden hebben de elementen het zo bont gemaakt als dit weekeinde. De trotse boulevard was in één nacht veranderd in een ware ravage. Van Seinpost tot de haven over büna een kilometer lengte dus was van het weg dek niet meer over dan een zandbak met een onordelijke stapel stenen. De schade in de haven viel nog mee. Alleen de Sch. 61 werd met de boeg op de wal gezet en ernstiger beschadigd. Het water heeft sfhds mensen heugenis niet zo hoog gestaan. Het kwam voorbij de Dr Lelykade en be reikte zelfs de Koppelstokstraat. Ook Den Haag kreeg zyn deel van de losgeslagen elementen, doch de ravage was daar toch belangrijk minder dan in de badplaats. Duizenden Hagenaars waren Zondag ochtend naar de kust getrokken om daal de schade in ogenschouw te nemen. De H.T.M.-lijnen van en naar Scheveningen hadden het drukker dan midden in het badseizoen. Het water liet toen een smalle strook zand vrij, maar grote betonbrokken in het wegebbende water en de vaak to taal vernielde toegangen tot het strand waren stille getuigen van het geweld, waar mee de zee ook daar enige uren tevoren had huisgehouden. Enkele bunkers, die jaren onder het zand verborgen waren ge weest, staken nu de kop weer op. Ver schillende weringen waren zwaar bescha digd. Loggers, die Zaterdag de haven wil den aandoen en door de storm niet binnen konden komen, zijn op zee gebleven. Vol gens de schippers zou de storm op zee niet zo zwaar zijn geweest als aan de wal. Kerk ondergelopen In de Nederlands-Hervormde kerk aan het einde van de Keizerstraat, achter de boulevard, stond water. In verband daar mede konden de kerkdiensten daar Zondag geen doorgang vinden. Duizenden vaten haring, die aan landzijde van de oude haven waren opge slagen, raakten op drift en kozen weer zee. Schade werd verder toegebracht aan het zeefgebouw van het Verversingskanaal en aan de persleiding daarheen. Van de sein installatie bij de haven is een stuk wegge slagen. Zestig meter weggeslagen van düklichaam Ook de beschoeiing langs het Verver singskanaal buiten de sluizen heeft zwaar geleden. Over een afstand van zestig meter is daar het dijklichaam van steen, zand en Buitenlandse Zaken zoekt uitbreiding met Slawa Op het ogenblik voert het département van Buitenlandse Zaken onderhandelingen met de directie van het Russisch cabaret Slawa in de Lange Houtstraat. Buiten landse Zaken wil dit pand aankopen om ruimte te vinden voor het onderbrengen van een deel van dit departement Veertig jaar werkzaam in Westeinde-ziekenhuis Mej. L. van Gestel zal op Woensdag 4 Febr. de dag herdenken, waarop zij veertig jaar ge leden in dienst trad bij het R K, Ziekenhuis in het Westeinde. Zij was 25 jaar werkzaam op de operatiekamer. Zesduizend E.V.C.-leden trokken door Den Haag Demonstratie voor woningen, werk en welvaart Zesduizend leden van de rode een heids vakcentrale hebben Zondagmiddag in Den Haag gedemonstreerd „voor wo ningen, werk en welvaart". Uit tal van plaatsen van Nederland kwamen zy per trein of bus naar de Residentie. Zij ver zamelden zich op het Jacob van Campen- plein en trokken vandaar in optocht en met spandoeken naar de Dierentuin, waar zij in drie groepen werden binnengelaten. In de Dierentuin werd het woord gevoerd door verbondsvoorzlttcr Frits Reuter. De tocht naar de Dierentuin verliep rustig. Voornamelijk door het optreden van de Haagse politie, die onder meer het verkeer zo had omgelegd, dat het de stoet niet kruiste en er ook verder zo weinig mogelijk oponthoud ontstond. De toon, die in de rede van Reuter opklonk was feller dan die, welke uit de teksten op de spandoeken sprak. Hij drong aan op samenwerking met het N.V.V. inzake het werkloosheidsvraagstuk en vroeg van de regering loonsverhoging en belasting verlaging. In verband met de watersnood merkte 'Reuter op, dat de millioenen die ztfn uitgetrokken voor de bewapening, door de regering beter besteed hadden kunnen worden aan .versterking van de dijken twijgen weggeslagen en de weg langs het kanaal vertoont gaten op verscheidene plaatsen. Langs de binnenhaven heeft de storm een wild spel met de op de kade staande lading gespeeld. Overal lagen wrakstukken. Kisten en vaten waren over een afstand van vele meters weggeworpen. Tegenover de semaphore is een groot gat in de kade geslagen, waardoor het water over de oude sleephelling loopt. De schade is hier betrekkelijk gering, want de sleep helling is niet meer in gebruik. Den Haag is er in verhouding tot Sche veningen nog betrekkelijk goed afgekomen. Hier moesten vooral daken, ontelböre rui ten en het zware geboomte in het Benoor denhout het ontgelden. Vijf en dertig „woudreuzen" werden door de storm ge veld. Op het Bezuidenhout kwam Zater dagavond omstreeks half elf een boom op de bovenleiding van de Blauwe Tram te recht, waardoor het tramverkeer van en naar Leiden en Voorburg niet verder kon komen dan de halte Adelheidstraat, De lijn naar Scheveningen viel zelfs geheel uit. Woonark gekapseisd Van het huis aan de van der Neerstraat 221 werd het dak opengerukt, in de Vail- lantlaan 24 gebeurde iets dergelijks. Het dak van de Jan de Baenstraat 00 stortte gedeeltelijk in en van het huis aan de van Ravensteynstraat 262 waaide de overkap ping voor een deel af. De storm liet ook de woonarken niet met rust. Zondagochtend om zeven uur kapseisde een woonschip tegenover de Vaassenstraat. De bewoners kwamen met de schik vrij. Aan de Soest- dijksekade sloeg een woonark los, maar kon door de brandweer worden vastgelegd. Zondagmiddag bevond het zich echter in zinkende toestand. De bolwerken van de Duitse bezetting Losgewoelde stenen en klinkers bleven achter, waar de zee op de Scheveningse boulevard aanval na aanval uitvoerde waren evenmin veilig voor de woede der elementen. De bunker aan het einde van de Houtrustweg stortte in en andere bun kers wacht eenzelfde lot. Ook bij Kijkduin werd een groot gat in de duinen geslagen en staan verscheidene bunkers op instor ten. Op het strand spoelde een mijn aan, zodat de politie, om ongelukken te voor komen, tot afzetting moest overgaan. Het aantal kijklustigen was er echter niet min der om. Hulpactie, ook in Wassenaar en Voorschoten B. en W. van Wassenaar hebben in over leg met de commissaris van de gemeente politie, de voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis en de voorzitster van de afdeling Wassenaar van de federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening, besloten vandaag een inzameling van kleren voor de noodgebieden te houden. In Voorschoten wordt vandaag en Dins dag een huis aan huis-collecte gehouden. Collectanten kunnen zich melden op het gemeentehuis. Spoorwijks Belangen biedt helpende hand De wijkvereniging Spoorwijks Belangen heeft zich ingeschakeld in de inzamelings actie voor de noodgebieden. Kledingstuk ken en andere goederen en artikelen kun nen worden afgegeven op de adressen Schimmelweg 73 en 11. De goederen zul len worden afgegeven aan het Nationale Comité. Kort geding voorgesteld tegen H.T.M.-fonds Het comité ter behartiging van belangen der leden van de H.T.M., het H.T.M.-pensioenfonds, organiseert Donderdagmorgen en Donderdag avond 5 Februari vergaderingen in Amicitia aan het Westeinde. Daar zal worden gesproken over de toepassing der Invaliditeitswet 1919 op de fondsleden van de H.T.M. Voorgesteld wordt het H.T.M.-fonds in een kort geding te dag vaarden. Adenauer in Berlijn. Adenauer is in West- Berlijn gearriveerd. Hij komt er persoonlijk de moeilijke situatie in ogenschouw nemen, ontstaan door de grote invloed van vluch telingen uit het Oosten. Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben, in overleg met de plaatselijke afdeling van het Ne derlandsche Roode Kruis, besloten in de Residentie zo spoedig moge lijk een straatcollecte te doen hou den voor de slachtoffers van de wa tersnood. Zij roepen daarom alle or ganisaties, die hulp kunnen verle nen in het kader van de nationale inzameling, op tot een bijeenkomst, die hedenmiddag om twee uur zal worden gehouden in de oude raad zaal van 't stadhuis aan de Groen markt. De datum van de straatcol lecte is vastgesteld op Zaterdag 7 7 Februari. J (Van een onzer verslaggevers) „Niet minder dan duizend man hebben gisteravond gehoor gegeven aan de op roep van het Haagse bestuur van het „Ve teranenlegioen Nederland", om zich be schikbaar te stellen voor hulpverlening aan de door het water geteisterde gebieden. In de loop van de dag werden achthonderd hunner met vracht -en personenauto's naar de omstreken van Rotterdam vervoerd, om daar te worden ingezet. Niet minder groot was de activiteit in het wljkgebouw „Sion" aan de Scheepersstraat, waar de winkeliers vereniging Paul Kruger een inzamelings- acite had georganiseerd. De toeloop naar café De la Paix" tegen over het Vredespaleis, waarnaar het be stuur van de Haagse afdeling van het „Ve teranenlegioen" zijn leden per radio had opgeroepen, was overweldigend. Ook het aanbod van vervoergelegenheid was zc overstelpend, dat vele wagens weer onver richter zake naar huis moesten worden gezonden. Op last van de provinciale grif fie moesten tenslotte ook 200 vrijwilligers weer naar huis worden gestuurd met het consigne, zich beschikbaar te houden tot een eventuele volgende oproep. Van de ongeveer achthonderd oud-soldaten, die op weg gingen naar de bedreigde gebieden, kwamen er weer 150 terug, omdat de ge meente Spijkenisse, waarheen zij gediri- STORM OVER RANDGEMEENTEN In Wassenaar paviljoen weggeslagen (Van onze correspondenten) De schade in de randgemeenten van Den Haag door de storm aangericht, valt althans volgens de berichten, die daar over Zondagavond in ons bezit waren mee. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Uit Voorschoten en Leid- schendam wordt zware schade gemeld aan verschillende gebouwen en huizen. In Leïdschendam is bovendien grote schade toegebracht aan tuinderijen. Aan het Wassenaarse Slag werden grote stukken duin weggeslagen. In Voorburg beperkte de schade zich tot omgewaaide bomen en weggewaaide dakpannen. In het Vernedepark te Voorschoten stortte Zaterdagavond de gevel van een huis in. Zondagmorgen stonden in het zelfde park twee gevels op instorten. Zij konden door brandweer en gemeenteper- soneel worden gestut. In totaal zijn er ongeveer tweeduizend dakpannen wegge waaid. In Wassenaar is grote schade toe gebracht aan de duinen. Het terras van het paviljoen Zeebad werd weggeslagen. Ook de afdaling naar het strand werd een prooi van de elementen. Zondagavond om streeks half negen is een Rode Kruis- colonne ongeveer dertig man tellend met particuliere auto's naar Rotterdam vertrokken, vanwaar zij naar de noodge bieden zullen worden gedirigeerd. Uit Leidschendam wordt grote glas- en*» bedrijf schade op de tuinderijen ge- Het Westland biedt hulp De Rode Kruisafdelingen van Waterin gen en Kwitsheul zullen vandaag een col lecte houden voor de getroffen gebieden. Dinsdag zal huis aan huls een inzameling van kleding, schoeisel en dekens worden gehouden. In Pijnacker worden vandaag op initiatief van burgemeester H. Duiker geld en goederen ingezameld. meld. Van de producten hebben vooral de spinazie en de kool in de warenhuizen en de sla onder het glas veel van de storm te lijden gehad. De totale schade op de tuinderijen wordt op ruim honderdduizend gulden geschat. Op sommige bedrijven zijn vierhonderd eenruiters vernield. Bij J. W. L. sloeg bovendien een boom door het dak. Over de schade in Rijswijk zijn nog geen gegevens bekend. Wel werd gemeld, dat velen zich hebben opgegeven voor hulp colonnes. Deze zijn inmiddels vertrokken naar Hellevoetsluis en Heenvliet. Het eerste gedeelte van deze colonne is ver moedelijk door het water geïsoleerd. Het laatste gedeelte is twaalf kilometer voor Hellevoetsluis gestrand. Bovendien werden nog honderd vrijwilligers uitgezonden naar Spijkenisse. geerd zouden worden, niet meer te be reiken was. Honderden kledingstukken, schoenen en zelfs een compleet bed waren gisteravond omstreeks kwart over tien naar het wijk- gebouw aan de Scheepersstraat gebracht, waar de winkeliersvereniging „Paul Kru ger" in allerijl een inzamelingsbureau had geopend. Het bureau had om half acht 's avonds zijn poorten ontsloten. Om half tien waren er al tussen de 700 a 1000 mensen, begaan met het lot van de wa tersnoodslachtoffers, hun bijdrage komen aanbieden. En die bijdragen waren van zeer behoorlijke kwaliteit. Er waren zelfs stellen gloednieuw ondergoed bij. Voor de bewoners van de Transvaalbuurt, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest hun goede gaven te offeren, zij vermeld, dat het bureau vandaag geopend is van half negen 's morgens tot tien uur 's avonds. Honderden collectanten Ook aan het gebouw van de Haagse af deling van het Rode Kruis aan het Lange Voorhout meldden zich zeer velen, die daad werkelijke steun wilden geven. Onder hert bevonden zich niet alleen Hagenaars, maar ook Friezen, Groningers, Utrechtenaren en Drentenaren. Ook werd een stroom van collectanten ingeschreven, die zich beschik baar hebben gesteld voor de grote natio nale geldinzameling, die vandaag in het gehele land gehouden zal worden. Wat de elementen van de seininstallatie bij de haven achterlieten 's-Gravenzande 's duin gebied zwaar gebeukt (Van een onzer verslaggevers) Het Westland is aan een groot gevaar ontsnapt. De springvloed, die voortgestuwd door een orkaan achtige wind in de nacht van Zater dag op Zondag onze kusten heeft be sprongen heeft in de omgeving van Arendsduin te 's-Gravenzande een diep gat geslagen in het smalle duin gebied, dat daar het achterland tegen de zee beschermt. Als het getij niet bijtijds was teruggelopen zou nie mand hebben kunnen verhinderen, dat de zee een deel van het West land zou hebben verzwolgen. Leden van de Nationale Reserve, de brand weer en vele vrijwilligers hebben Zondag onder leiding van de heer A. C. Peters, technisch hoofdambte naar van Delfland, het gevaar defi nitief kunnen bezweren door met vierduizend zandzakken het gat te dichten. De springvloed was één van de hevig ste die in het Westland zijn geconstateerd. In 1882 bereikte het water een hoogte van 3.78 m., ditmaal steeg het water tot 4.15 m. Ook bij Ter Heyde, Hoek van Holland en Kijkduin tastte de zee de duinen aan. In de 20 km lange kuststrook van Delfland werd in vier uur tijd twee en een half- millioen m3 zand weggeslagen. Machtige bunkers werden als het ware van de dui nen losgeweekt en stortten in brokken ineen. Leed de noorderpier van Hoek van Hol land op het einde van het vorige jaar grote schade door de ramp met de „Faustus", thans is een zeer groot stuk van de zuider- pier aan de zijde van Rosenburg wegge slagen. Ook de haven van de Hoek zelf heeft aanmerkelijke schade geleden. In de walkant sloeg een gat van ongeveer 25 m. breed en 10 m. diep, zodat een gedeelte van de Stationsweg, die juist langs het Engelse Transitcamp loopt, afbrokkelde. Zo goed als al het houtwerk langs de havens en steigers is weggespoeld. Het radio station van de loodsdienst is zwaar be schadigd. Een loods in de buurt van het station, waarin zich ongeveer 800 Engelse verlof gangers bevonden, werd eveneens ernstig beschadigd, Deze verlofgangers zijn thans zo lang ondergebracht in de barakken, die het Engelse leger in Hoek van Holland heeft. Met kunst en vliegwerk werden vijf mensen gehaald uit het rapportagehuisje van Dirk Zwagers. Zij konden niet meer aan de wal komen, omdat de houten ver- bindingsbrug geheel was weggeslagen. Delf land kreeg in de loop van Zondagmiddag nog hulp uit Utrecht; 250 Utrechtse studen ten meldden zich met door de gemeenten meegegeven materieel om daar te helpen bij het dichten en verstevigen der dijken" en duinen. Veel vee verdronken In het Westland zelf is practisch geen tuinder te vinden, die er zonder glasschade is afgekomen. In verschillende dorpen zijn hele warenhuizen platgeslagen, in Honse- lersdijk zelfs een van 2.400 ramen. De meeste schade is aangericht bij het zoge naamde platglas. In het gebied tussen. Maassluis en Hoek van Holland is veel vee verdronken. Nabij Maassluis stonden enkele boerderijen tot de bovenlichten van de vensters onder water. De bewoners wach ten op evacuatie. De Kapelpolder bij Maassluis is geheel onder water gelopen. De grote houtvoorraden van een vaten- en kistenfabriek te Maassluis zijn wegge spoeld. Overal ligt hout verspreid. Ook het kerkhof te Maassluis staat onder water. Gezanten van Griekenland en Oostenrijk met verlof Tijdens de afwezigheid van de gezant van Oostenrijk, die voor een kort verlof uit Neder land is vertrokken, treedt als tijdelijk zaakge lastigde op de heer A. Agstner, secrtaris van het gezantschap. De heer E. Verghis, secretaris van het gezantschap van Griekenland, treedt op als tijdelijk zaakgelastigde. De gezant voor enige tijd naar Athene vertrokken. LOOSDUINEN Bestuur „Kunst naar Kracht" Op een vergadering van de Loosduinse har> monievereniging Kunst naar Kracht is eer. nieuw bestuur gekozen; Daarin hebben thans zitting: voorzitter W. v. d. Spek, secretaris D. v. d. Heide, penningmeester M. Zuurmond, bi bliothecaris Job. Storm, algemeen bestuurder P. v. d. Ende. Besloten werd de tweede win- teruitvoering op 31 Maart en 7 April in „De Roskam" te organiseren. Geen Alaska-ontmoeting. Berichten als den Eisenhower en Stalin spoedig „in buurt van Alaska" bijeen komen, zijn door het Witte Huis volkomen ongegrond noemd. Den Haag was schijnbaar een dode stad gisteravond. De gevels van bioscopencafé's, restaurants en van andere be drijven, groot en klein, welke anders op Zondagavond in neonvervoering staan en hun roodgeel en blauw licht doen glijden over mensen en asfalt,, stonden nu met dode ogen langs de stille straten. Regen en wind veegden de tveg schoon. Een eenzame portier achter de ver lichte entree van een nachtclub keek wat naar buiten waar weinig te zien viel, dat de aan dacht vermocht te boeien: een man hier, een snelle auto daar en een lichtende streep train in het duister van de Vijverberg. De doodsheid was echter maar schijnbaar. De mensen zaten thuis, intens luisterend naar de grote stroom veront rustende berichten, die uit de luidspreker de kamer binnen kwam. Eigenlijk voor de mees ten een vertrouwde bezigheid, dit luisteren op Zondagavond. De entourage was dan ook ge lijk aan alle Zondagavonden in de winter; de wind, die nog denheid bracht dit gevoel van geborgenheid, omdat het zo scherp contrasteerde met de ontreddering en ellende, die men elders wist, onrust teweeg, die zweemde naar een on- Vrachtauto's daverden in zuidelijke richting A wat narukte aan de ramenzou de knusheid en gezelligheid binnen alleen nog maar wat kunnen accentuereen, Maar het gevoel van gebor genheid was er ditmaal in hel geheel niet onvervalst. Het was er wel, maar inplaaV; van de rust en de genoegelijke levre- beredeneerd schuldgevoel, dat wellicht voortkwam uit de voor mensen niet te beantwoorden, vraag: waarom worden zij wel zo getroffen en wij niet? De storm, welke Zaterdag avond in ieders speciale stukje straat of plein had geivoed, was zover hij plaatselijk opzien had gewekt, al vergeten. Een boom in de buurt, diewas omge waaid, een schutting of een ruit, die het had begeven anders een gebeurtenis waar een mens dagen over spreekt ioas ineens van een lach wekkende onbelangrijkheid. De doodsheid van Den Haag was maar schijn. In de huis kamers heerste een intense aandacht. Achter de vensters van provinciale en nationale instellingen, welke Den Haag in zo grote mate herbergt, brandde het licht de ganse nacht door als bewijs van de onafgebroken activiteit, die daar ontwikkeld werd. En op de Rijswijkseweg daverden vrachtwagens, bestelwagens en trucks, beladen met vlets en ander materiaal om de nood te lenigen, Rode Kruis colonnes en luxe auto's voorbij op weg naar Rotterdam en verder. Aantal slachtoffers met vier gestegen Vannacht is in Ierseke een vlot aange spoeld, waarop zich drie mensen bevon den, afkomstig uit Ouwerkerk (Schouwen- Duiveland). Eén van hen bevindt zich in ernstige toestand. Zij deelden mede, dat vier anderen van het vlot waren gesla gen en verdronken. Het aantal slacht offers dat tot nu toe bekend is, is hier mede dus gestegen tot 142. Franse coaster vast voor Scheveningen Rechts van de ingang van de Keizer straat, ongeveer zeventig meter van de boulevard af in zee, is de Franse coaster „Carthage" vastgelopen. Het schip ligt nu tussen de strekdammen 43 en 44. Het is al de derde maal, dat de Fransman ïs vastgelopen. Eerst voor IJmuiden, waar hij wist los te komen. Datzelfde herhaalde zich voor de Ruigenhoek doch de derde keer is dit niet gelukt. Om half drie vannacht liep de „Car thage" voor Scheveningen aan de grond. Tevoren was al twee keer om hulp ge vraagd. In IJmuiden voer de .Neeltje Ja- coba" uit maar toen de reddingboot bij het schip was, werd aangeboden hulp ge weigerd. Dat gebeurde nog eenmaal. Nu ligt de „Arthur" gereed om uit te varen. De be manning is aan boord van de coaster ge bleven. Af en toe slaan golven met witte schuimkoppen over het dek, maar de lam pen op het schip branden nog en men ver wacht, dat de „Carthage" rustig zal blij ven liggen en met hoog tij zal proberen, weer vlot te komen. Er is niet bekend of het schip schade heeft opgelopen, hoewel dit wel waarschijnlijk is want de Frans man is van Katwijk af naar Scheveningen komen .glijden", steeds weer proberend de kop in zee te krijgen, wat met is gelukt. De schuit heeft over een golfbreker ge schuurd, zodat schade niet uitgesloten ïs. Ministerraad vanochtend bijeen De ministerraad komt vanochtend b\j- een om de toestand te bespreken en na dere maatregelen te treffen. Vissersvloot van Breskens helpt Stellendam In Stellendam is de toestand hoogst ernstig. Het dorp, dat op Goeree en Over- flakkee ligt, staat vrijwel geheel onder water en de bevolking heeft zijn toevlucht gezocht op vissersbootjes. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de Marine bij de hulpverlening inschakelen en de vissersvloot van Breskens is naar Stellen dam gevaren om de inwoners te evacueren. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rondom Stellendam. Er is gebrek aan levensmiddelen en drinkwater. In Melissant. waar geen direct gevaar dreigt als de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners van Stellendam. De bevolking van Herkingen is geëvacueerd en er zijn geen slachtoffers te betreuren. Oude- en Nieuwe Tonge staan, onder water, evenals Stad aan het Haring vliet. Ook hier zijn geen slachtoffers. In Middelharnis, dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tien slachtoffers gevallen. Dirksland is nog droog doch wordt wel be dreigd. Tot nu toe is men de situatie meester. Bus met werklieden door water overweldigd Vier van de inzittenden van de autobus met werklieden, die gisteren in de och tenduren op weg waren naar de bedreigde plaatsen op Texel, hebben de dood gevon den toen de bus door het water werd over weldigd. Over een vijfde inzittende ver keert men nog in onzekerheid. Men neemt aan, dat ook hij het leven heeft verloren. Noord-Beveland overstroomd Het gehele eiland Noord-Beveland, met uitzondering van de plaatsen Wissekerke en Kamperend, staat onder water. Mis schien is de plaats Colijnsplaat ook nog watervrij. Er is groot gebrek aan zoet- ater. In Engeland 155 personen gedood Volgens de laatste berichten zijn in En geland bij de overstromingen 155 perso nen omgekomen en worden er 145 ver mist. Twintigduizend personen zijn dak loos. De schade bedraagt naar schatting meer dan tweehonderd millioen gulden. Amerikaanse en Franse hulp voor Nederland De commandant van het Amerikaanse leger in Europa luitenant-generaal Man- ton S. Eddy, zal vandaag naar Nederland vliegen om vast te stellen welke hulp door het Amerikaanse leger kan worden geboden. Hij is om half zeven van Frank fort naar Den Haag vertrokken. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zal twee bataljons genietroepen naar Ne derland zenden. Royal Navy zendt heliocopters De Royal Navy zal vier helicopters zen den naar het vliegveld Valkenburg om hulp te verlenen bij het reddingwerk in de overstroomde gebieden. lands socialisten hebben ernstige bezwaren tegen de voorgenomen credietpolitiek van de Europese kolen- en staalgemeenschap. Ze vrezen, dat het eigen economisch leven daardoor ten gunste van de Franse staal industrie benadeeld zal worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2