Grote vernielingen in Z< en Brabants laagland Schepen op Noordzee hadden het zwaar te verantwoorden Ik heb poes nog net kunnen redden juicht 'n gelukkig kind In Zuid-Holland 70 doden? In Katwijk aan Zee paviljoen en politiepost weggeslagen Strandhotels en boulevards in kokende zee verdivenen Leger en marine werden ingezet Geen stormschade op Schiphol Van Dollart tot Schelde was het S.O.S. niet van de lucht PAG. 2 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 jorthown JUkkerkértP - ..ftLBUWtl Hlliand^L f^sggytordinger. c. VOORRE <^g®IpS .SSELMCf.O- 3arö re cnf||| pgOudBebrrt BE JgRLftNo' «jjtT... Wijnberg ?evenbergen "Smuyvtrsha Dinfriaonj SCHOUWEN-, "oy.^Ëu.vo, vieritepe>^\ Roosendaal H OI.ËN ;E*-d sieren ^ORC-BCVOi derseke Vlissin^^ï; êmeueen'. Hyist ,VLW«b0?EM^ Axel ?-euw •Rivieren- Gebied vw de overstromingen (Van onze verslaggevers) Wat het water van de Westerschelde in West-Brabant heeft uitgericht, is nog niet bij benadering vast te stellen. Door de dijken, welke de storm loop van de springvloed niet konden weerstaan, stroomt nog steeds water over het vlakke Brabantse land. Willemstad staat practisch onder water. De polders Ruygenhil en Oude Heyningen staan' blank. Ten zuiden van de Moerdijk strekt zich tien kilometer ver een watervlak uit en tussen het Hollands Diep en het Volkerak geraakte 5000 ha land overstroomd. Nieuw Nossemaer is geïsoleerd. In Halsteren, Dinteloord en tal van andere dorpen zijn tallozen dakloos géwordén. Ook zijn er slachtoffers te be treuren. Het juiste aantal is nog niet bekend, want er worden nog velen vermist. In Zeeland heeft de springvloed grote verwoestingen aangericht op Walcheren, Zuid-Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en enkele andere Zeeuwse eilanden. Vlissingen, Vere en Arnemuiden staan onder water. In de zak van Zuid-Beveland is onmiddellijke evacuatie gelast. Walcheren en andere eilanden staan blank Honderden vrachtauto's snellen thans langs de Brabantse wegen om de noodge bieden te hulp te komen. Dwars door dit verkeer heen trekt de triste stoet van vluch" telingen. Zij hebben hun vee bij zich. Schichtig zoeken de beesten warmte bij el kander, terwijl zij voortsjokken over de dijk en over de drassige paden van het land; de wind draagt het angstige loeien over het klotsende water. Sommige boe ren hebben geen tijd meer gehad, hun jas sen aan te trekken. Ze gaan in overhemd aan hun dieren vooruit. Vrouwen, die pot ten en pannen sjouwen en mannen met stukken van ledikanten, met stoelen en- ta fels, met alles wat maar te redden is. En daarachter kinderen, die de mooiste schil derijtjes nog net op tijd van de wand heb ben gegrist. Een kleine jongen houdt een jonge poes onder zijn verregend bloesje. „Ik heb hem nog net kunnen redden", zegt hij met een behuild gezicht. De redders, ook de stoere militairen, staan met verbeten gezichten naar deze ellende te kijken. Zij worden er eens te meer door aangespoord om alles op alles te zetten bij het reddingswerk. De Comman dotroepen uit Roosendaal hebben Zondag tot de kin in het kolkende water gestaan om hun vaartuigen voort te duwen naar de geïsoleerde dorpen en boerderijen. Honder den mensen konden door deze en andere reddingspogingen aan de greep van het wa ter worden ontrukt. Berooid van bijna al hun bezittingen zitten zij thans in hun eva cuatie-verblijven. Sommigen hebben meer verloren dan hun huis en vee. zoals die vader, die enige uren lang met zijn kind in zijn armen gevoch ten heeft tegen het water, totdat het ten slotte verdronk. Halsteren zwaar getroffen Het gebied van Halsteren is voor zoves- na te gaan het zwaarst getroffen in West- Brabant. Alleen al in de Auverijne- en Theodoruspolders zijn tot nu toe 17 per sonen om het leven gekomen. Ook andere polders rond Bergen op Zoom staan onder water. Op verscheidene plaatsen heeft het (Van een onzer verslaggevers) Volgens de voorlopige berichten zijn in de provincie Zuid-Holland ongeveer zeventig slachtoffers te be treuren tengevolge van de waters nood. In de gemeente Poortugaal zouden ze ven personen verdronken zijn: twee ar beidersgezinnen en twee personen, die ter hulp waren gesneld. Het echtpaar J. V., dat een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar bij zich in had wonen, vluchtte met deze medebe woners naar de bovenverdieping. Kort daarna is het huisje aan de Zalmplaat in gestort; alleen werden onder het puin Een zoon van V. en een nog onbe kende wilden te hulp snellen. Men heeft hen nog niet teruggezien. In Hellevoet- sluis werden vijf bejaarde mensen door het water verrast. Aan de buitenkant van Middelhamis zijn Zondagmorgen vier per sonen verdronken. In Sliedrecht heeft een alleenwonende oude vrouw zich niet meer kunnen redden, in Maassluis werd een bejaarde huishoudster, die bedlegerig was, door het snel wassende water overrom peld. Een Rotterdamse zakenman werd nabq de Moerdijk met zrjn auto door het water overvallen. Na veel moeite wist de man zich te redden, doch een lifter, die naast hem zat, is spoorloos verdwenen en waar schijnlijk verdronken. In de Rotterdamse Rosestraat werd een bejaarde weduwe dood in haar woning aangetroffen. Nader wordt gemeld, dat op het eiland GoereeOverflakkee, waar een noodtoe stand heerst, naar schatting veertig per sonen om het leven zjjn gekomen. Een gedeelte van de huizen is er weggespoeld men heeft dringend behoefte aan eten en drinken. Op de Provinciale Griffie werd bericht ontvangen, dat in 's-Gravendeel zeker ze ven personen zijn verdronken, waarschijn lijk nog meer. water een hoogte van zes meter bereikt. In Bergen op Zoom zelf is de machinefabriek „Holland" onder water komen staan: scha de anderhalf millioen. De schade in andere delen van de stad loopt waarschijnlijk in de millioenen. Het reddingswerk werd in het begin belemmerd doordat er slechts een gering aantal motorboten beschikbaar was. De sterke stroming maakte het gebruik van roeiboten onmogelijk. Zeeland Het ergste omtrent Zeeland deed zich Zondagmorgen vermoeden, toen elke tele fonische verbinding met de eilanden en Zeeuws-Vlaanderen onmogelijk bleek. La ter op de dag kwamen de berichten bin nenstromen. Op Walcheren was de situatie zeer moeilijk. De laag gelegen oude bin nenstad van Vlissingen stond Zondagmor gen reeds ge heel onder wa ter, op sommige plaatsen zelfs drie meter. Het wassende water heeft een groot gat in de dijk geslagen. De boulevardmuur wud weggesla gen over vijftig meter lengte. Tien bakkersbe drijven zijn uit geschakeld en aan de bouw van de nieuwe sluiswerken is ernstige schade toegebracht. De kantoren van de veerdienst staan sinds gisteren op instorten. Vermoedelijk zijn in Vlissin gen vier doden te betreuren. Aan de gaten in de boulevards wordt nog koortsachtig ge werkt, evenals op de werf „De Schelde". De gaslevering is hier uitgeval len. Ook het stad je Veere staat onder water. Twee huizen zijn wegge spoeld en er zijn twee doden te betreuren. Militairen heb ben de dijk kunnen dichten met 3000 zak ken zand, zodat er ook geen gevaar meer bestaat voor Sint Laurens. De gehele sloedam is ondermijnd en staat onder wa ter, evenals Ritthem en Arnemuiden. Op Zuid-Beveland zijn de zeedijken bij de Ellewoudsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruiningen doorgebroken. De Reigers bergspolder en de Wolverdijksepolder zijn ondergelopen: Rilland Bath en Kruiningen geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de polders binnen. In deze gebie den is men begonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal wor den gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het hevigst getroffen; onmiddellijke evacuatie is hier gelast in verscheidene plaatsen. In Zeemvsch-Vlaanderen zijn de dijken by Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse, Hon- tenisse en van verscheidene andere pol ders doorgebroken. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen; grote stukken duin zijn weggespoeld. In verscheidene dijken zijn gaten geslagen. Ook St Filipsland is zwaar getroffen. Van de overige Zeeuwse eilanden is wei nig nieuws binnengekomen, aangezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd. Noord-Beveland staat echter grotendeels blank. Afslachten van vee uit geteisterd gebied Onder leiding van de directeur van het Openbaar Slachthuis in Den Haag, tevens hoofd van de keuringsdienst voor vee en vlees, is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te evacueren vee, dat voor afslachting in aanmerking komt, te doen slachten en te verkopen. Deze commissie zal haar diensten belan geloos verrichten. NOORDZEE „Zee en Zonnebad" en muziektent een ruïne (Van een onzer verslaggevers) De bevolking van de vissersplaats Kat wijk met Katwük Binnen ongeveer 24.000 zielen tellend werd in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks vier uur opgeschrikt uit de betrekkelijke rust, die de storm toestond. Op dat tijdstip was van de duinen reeds zoveel afgeknabbeld, dat een uitbouw van de boulevard, waarop politiepost en een muziektent stonden, prooi werd van de zonder ophouden razende golvenmassa's. Een uur later v ook het duin waarop het paviljoen „Nieuw Brittenburg" stond, ondermijnd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. „Nieuw Brittenburg" verrees na de be vrijding van Nederland op de plaats, waar ook vóór de oorlog reeds een café-restau rant stond. Het lag aan de Noordzijde van de boulevard. Het gedeelte ,dat voor de gasten bestemd was, ligt, in brokstukken uiteengevallen ,op het strand. Alleen de ruimte, die door het personeel werd ge bruikt stond gistermiddag nog overeind. Van de duinen, die in Katwijk voor de boulevard lagen ,is op sommige plaatsen tot twintig meter weggespoeld. Ook het platform, dat zich halverwege de boule vard bevindt, tegenover de Voorstraat, werd ondergraven en zakte met politiepost en muziektent weg. Het voetpad, dat aan de zeezijde langs de boulevard liep. is verdwenen. Ook „Zee- en Zonnebad" is 'niet meer dan een ruïne. Stukken van na de bevrijding ondergraven bunkers en delen van de „Atlantic-Wall" staken hun hoofden weer op. Op sommige plaatsen werd de boulevard gistermiddag nog zwaar bedreigd. Wegge spoelde brokken steen werden met kraan wagens naar de bedreigde plaatsen gesleept Nadat in de nacht van Zaterdag op Zondag eerst de politiepost en een muziektent in Katwijk aan Zee door de golven waren weg gespoeld, werd later ook het paviljoen „Nieuw Brittenburg" weggesla gen. Van het café staat nog alleen de werk ruimte overeind Zandwagens voerden vrachten zware klei aan. Aan de Zuidzijde van de boulevard werd rondom het café-restaurant „De Zwaan" een muurtje opgetrokken, dat het enige café aan de strandzijde moet bescher. men tegen een mogelijke nieuwe aanval van de golven. Over de schade wordt nog niet gesproken. De Katwijkers zijn druk in de weer de verzwakte plekken in hun beschutting tegen de zee weer te verstevi gen. Dat is voorlopig het belangrijkste. Noordelijke provinciën Heven gespaard (Ven een onzer verslaggevers) De badplaatsen langs de Noord zeekust trokken gisteren ontelbare toeschouwers, die met stil ontzag het woeste spel van water en wind kwamen gadeslaan. Op vele plaat sen langs de kust hebben de on metelijke krachten hun sinister werk gedaan. Noordwijk, Zandvoort, IJmuiden, Beverwijk, Schoorl, Den Helder en de Waddeneilanden heb ben min of meer ernstige schade opgelopen. In Noordwijk a. Zee Is de Koningin Wil- helminaboulevard over een zeer groot ge deelte ernstig beschadigd. De rioleringen speelden bloot en het Oranjebad werd to taal weggeslagen. In Noordwijk kwam het water tot aan de deur van het Oran jehotel dat anders veilig ver van het wa ter ligt. In Zandvoort is langs de gehele kust een duinreep geheel weggeslagen. Het Ritzbad is totaal vernield, hetgeen alleen reeds een schade van ƒ30.000 be tekent. De reddingpost van de Zandvoort- se reddingbrigade op het zuidelijke strand is naar beneden gestort en vernield. In Zandvoort bleef de boulevard onbescha digd. Vele restaurants en gebouwen lie pen wél Schade op. Toen dé zee gister middag door eb haar aanval op de duinen enkele uren moest onderbreken kwam een stuk strand droog, dat bezaaid lag met tegels over een afstand van vele kilome ters. Het prachtige wandelpad, tussen boulevard en strand door de duinen, was geheel verdwenen, evenals de rand der duinen. Radio-ontvangstation bedreigd Sinds mensenheugenis is het water in IJmuiden niet zo hoog geweest. In de rampzalige nacht van 31 Januari op 1 Februari was de hoogste waterstand 3.80 m. Op het moment, dat het radio-ont vangstation van Scheveningen-radio op het sluiseiland in IJmuiden op hoogspan ning werkte en talrijke noodseinen van alle zijden binnenkwamen, rees het wa ter steeds hóger rond het eiland. Op een gegeven moment kwam het zo abnormaal hoog, dat de riolering van het gebouw een tegengestelde werking kreeg, zodat het water naar binnen kwam en de kel der tot op kniehoogte blank zette. In deze kelder komen de kabels voor het ontvang station tesamen. De toestand was precair, doch met man en macht is gewerkt om het radiostation toch te laten doordraai- i en. Brandweer en andere hulpdiensten i opgelopen. Nergens verleenden daarbij hulp. Het radiozend- en kwamen persoonlijke ongevallen voor. en ontvangverkeer is niet merkbaar on derbroken geweest. Geen strandhuis of consumptietent op het IJmuidense strand bleef gespaard. De zee was gistermorgen nog zo wild, dat de slepers van Wijsmuller geen kans za gen de pieren te verlaten ondanks het feit, dat er een melding was binnenge komen, dat in de omgeving van IJmuiden het Duitse s.s. „Julius Rutgers" was ge strand. In de haven werd veel schade aangericht aan de visserschepen. Vele loggers waren losgeslagen. In Wijk aan Zee zrjn grote gedeelten van de duinen weggespoeld. De toegangs weg naar zee spoelde weg. Een in aan bouw zgnd kindertehuis liep aanzienlijke schade op. Sinds 1916 was het water niet meer zo ver gekomen. Hondsbossche zeewering weerstond de zee Petten heeft met grote angst de ge volgen van de storm afgewacht. Op de zwakste plek van de Nederlandse Noord zeekust heeft de kunstmatige zeewering het geweld van water en wind kunnen weerstaan. Wel sloegen grote golven bij Petten over de dijk het dorp in, die schade aanrichtten. Zaterdagavond om acht uur viel de electrische stroom uit. De strek dam aan het einde van de Pettener zee wering werd ernstig beschadigd. Een opzichter, die het toezicht had op de zeewering is verongelukt. Hij was naar de dijk gegaan en is niet teruggekeerd. Bij Camperduin is een café-restaurant „Paviljoen Minkema" weggespoeld. De lage duinen ten zuiden van de wering hebben ernstig te ljjden gehad. Op vele plaatsen zijn de toppen afgebrokkeld. Vier doden op Texel Op Texel is de sluisdeur van de sluis „De Schans" weggeslagen. De Eendrachts- polder liep onder water. Sirenes alarmeer den de bevolking. Vier personen hebben in het komende water het leven gelaten. Zij maakten deel uit van een reddingex peditie, die zich per autobus naar het be dreigde gebied begaven. De autobus ver dween in het water. Op Terschelling hebben de dijken zich tegen het noodweer goed kunnen weren. Aan de havenkant van West-Terschelling liep het water wel de huizen binnen zo dat de kamers 40 cm. blank stonden. Op Ameland is hotel Steirvoorte ln zee gestort. Van de inboedel viel niets meer te redden. Afsluitdijk hield stand De Afsluitdijk heeft het geweld kunnen weerstaan. Personeel van de Rijkswater staat is er voortdurend op schade be dacht geweest. Het verkeer werd bemoei lijkt door de overslaande watermassa's, waarin stukken hout en tonnen werden meegesleurd. De kuststreken van Friesland en Gro ningen hebben geen ernstige stormschade opgelopen. Nergens zrjn dijken beschadigd Een beeld van de ramp te Raamsdonk- veer. Van een der zwaar beschadigde woningen is de gehele voorgevel weg geslagen Het leek op een algemene mobilisatie De mannen van de luchtmacht, de zee macht en het leger hebben Zondag ln nauwe samenwerking met het burgerlijk gezag meegewerkt aan het bestrijden van de watersnood. Uit alle delen van het land kwamen zij 's morgens na een oproep over de radio, naar hun standplaatsen en gar nizoenen. Zo ongewoon was dit drukke mi litaire verkeer, dat het leek alsöf er een mobilisatie was afgekondigd. Alle strijd krachten werden gesteld onder het cen trale bevel van de Nederlandse Territo riale Bevelhebber, de luit.-generaai D. C. Buurman van Vreeden. Voor zover thans bekend zijn de volgen de maatregelen genomen: Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oir- schot en Roosendaal zijn in het bedreigde gebied Willemstad en Kruiningen ingezet. Eenheden van de Koninklijke Marine zijn op Walcheren. Marinestrijdkrachten uit Rotterdam zijn onderweg naar Middelhar- nis en Stellendam. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan de IJssel. In vele andere plaatsen staan militaire eenheden gereed om op het eerste sein assistentie te ver lenen. De bevelhebbers van de eerste en derde militaire afdelingen hebben volledige bevoegdheden troepen onder hun bevel in te zetten. De troepen van de bevelhebbers der tweede en vierde militaire afdelingen dienen ter versterking. Een Dakota heeft rubberboten boven Stellendam en omgeving uitgeworpen. Een Mitchell heeft bjj, Nieuwe Tonge drie rub berboten uitgeworpen b^ven geïsoleerde boerderijen. Vandaag zou getracht worden op ruimere schaal rubberboten uit te wer pen. De luchtmacht heeft nog een aantal ver kenningsvluchten uitgevoerd. Gestoorde verbindingen worden hersteld, o.m. dooi de inzet van mobiele radio-stations van de luchtmacht. Zondagmiddag heeft de K.L.M. de vlieg- dlensten hervat. Zaterdag en Zondag morgen hadden de vluchten in verband met het noodweer stagnatie ondervonden. Gistermorgen werd alleen een K.L.M.- toestel uit New York binnengeloodst. Op Schiphol heeft de storm geen schade aan gericht. Boven heel Europa heeft het luchtver keer hinder ondervonden van de zware windstoten. Verschillende diensten moes ten worden gestaakt, zoals die van Schip hol op Parijs en FrankfortMlinchen. Het toestel op de lijn HamburgAmster damLonden vloog zonder Schiphol aan te doen naar Engeland door. Met tomeloze kracht hebben water en wind gebeukt op de kusten van ons land. Tot aan de duinen toe rolden de enorme golven en daarvoor, op de wijde zee, speelde het water een sinister spel met schepen, die door een zwoegende bemanning in toom moesten worden gehouden. De boegen zwiepten tegen de golven, die bedekt waren met wit schuim en van alle kanten huilde de wind met een snelheid van tegen de honderd kilometer rond de schepen. Overal is gestreden om de schepen te behouden; de be manningen deden dat op de schuiten en langs de kust stonden de kerels van de red dingmaatschappijen met hun oliekleding klaar om op het eerste sein de reddingboten te kunnen bemannen. Van Texel tot aan de Belgische kust zjjn in alle stille weer heldendaden verricht door mannen, die de worsteling met water en wind aandurven, omdat het gaat om de levens van anderen. droge kleren werden voorzien. Het schip ligt nog onwrikbaar vast op het strand. Moedig optreden van „Dirk de Duivel" In de stikdonkere nacht van Zaterdag op Zondag raakte voor Ter Heyde de 175 ton metende coaster „Elisabeth" uit Gro ningen in nood. Het schip kwam vast te zitten op het „Oude Slag" en de mannen 1 de reddingboot moesten toezien wat verder zou gebeuren, omdat de schuit niet te bereiken was. Een lijn naar boord schieten was evenmin mogelijk. Tenslotte gingen twee schepelingen met zwemvesten aan te water. Zij wisten de wal te bereiken waar doktoren al klaar stonden om medi sche hulp te verlenen. Ook een derde be reikte de kust, maar de 63-jarige schipper J. Jonkers was nog aan boord. Toen kwam Dirk Goois de Heijer naar voren, een in woner van Ter Heyde, die „Dirk de Dui vel" wordt genoemd. Een bijnaam, die een erenaam is, want de Heijer toonde een moed, die bewonderenswaardig is. Hij stapte de kokende zee in en bracht de schipper aan de wal. Het leek ,dat diens toestand ernstig was, maar later verbeter de dat. De vier mannen werden onderge bracht in café „De Sport", waar zij van „De Schelde" bijna verspeeld De internationale sleepdienst Smit Co. verspeelde in diezelfde nacht bijna de sleep boot „Schelde" bij de redding van de „Prin ses Beatrix" van de maatschappij Zeeland. De sleepboot liep bij het verankeren in de Nieuwe Waterweg op een strekdam en is nagenoeg vergaan. Zondagochtend ging de bemanning terug en twee sleepboten trokken de „Schelde" weer vlot. De kotter „Ouddorp 13" liep Zaterdagavond omstreeks zes uur tussen Noordwijk en Zandvoort op het strand. Het scheepje lag bijna tegen de duinen en een ploeg van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse redding maatschappij reed er met een vrafchtauto heen. Een van de redders ging met een lijn in zee, hees zich aan boord en vond daar drie leden van de bemanning, twee uit Ouddorp en een uit Scheveningen. Bij het Wassenaarse Slag hadden zij het anker moeten uitwerpen, omdat de motor defect was geraakt. Zij hadden vuurpijlen en alle voorwerpen, die zij konden missen, aan gestoken om de aandacht te trekken, ech ter zonder resultaat. De ankerketting was losgeslagen en het scheepje geraakte op drift. Toen de „Ouddorp" bij elke golfslag meer in de richting van Noordwijk werd gedreven, zijn de opvarenden van boord gegaan. De reddingboot „Insulinde" uit Oost- Mahorn bood hulp aan de kustvaarder „Franka 2", die bij Terschelling slagzij van 25 graden maakte. De kustvaarder werd begeleid tot aan de Eems, maar de red dingboot had een zware zee gekregen. Het schip maakte bjjna negentig graden slagzij, de mast lag gelijk met het water en alles sloeg van dek, de radio raakte defect en het springnet werd vernield. Doordat de bemanning met riemen aan de plaatsen was vastgebonden, kwamen er geen per soonlijke ongelukken voor De „Insulinde" keerde zwaar gehavend in Oost-Mahorn terug. Het lichtschip „Goeree" dreef enkele mij len af. De stuurhut is ingedrukt en er is grote schade aan boord. Van alle kanten kwamen bij de kuststations de onheilspel lende berichten binnen. Ten Westen van Breskens lag het stoomschip „Tiba" met een gebroken roerquadrant en ten N.N.W. van de vuurtoren Eierland (Texel) was een vissersvaartuig vastgelopen. De redding boot „Joan Hodson" ging op weg om hulp te verlenen. De „Prins Hendrik" kon niet uitvaren, omdat de bemanning zestien uur strijd had geleverd met de elementen en uitgeput was. Vier schepen, die in de Ke- telmond bij Kampen lagen, sloegen los en liepen op de pieren. De rijnaak „Breit- horn" uit Bazel loopt kans in tweeën te breken. Veel „buitenlanders" in gevaar De sombere opsomming van schepen in nood duurde voort. De Poolse trawler „Korab 2" bevond zich in zinkende toe stand in de haven van IJmuiden. Het 1956 ton metende Deense stoomschip „Knud" wordt vermist. De laatst bekende positie was Zaterdagochtend 9 uur veertien mijl ten Oosten van Hartlepoal. Het Zweedse I schip „Selene" dreef Zaterdag stuurloos rond in de buurt van Huil. Een Britse treiler, waarvan de machine niet werkte en die in de omgeving van de Hebriden voer, wordt vermist. Er zijn vijftien mannen aan boord. Het lichtschip van Spurn (Engeland) drijft in Oostelijke richting af. De Brit „Selby" lag bij IJmuiden en vroeg om hulp omdat de lading ging schuiven. Onzekerheid bestaat omtrent het lot van de bemanning van een tanklichter, die door de Duitse sleepboot „Gulosenfjord" werd gesleept. De boot verloor voor Texel de sleep met alle runners aan boord. De „Brandaris" voer uit om de „Gulosenfjord" te assisteren, die zelf ook in moeilijkheden kwam te verkeren. De sleep „de Oder", met zes man aan boord, werd gezocht door de „Prins Hendrik" uit Den Helder, maar de redders moesten onverrichterzake te rugkeren. Zij konden niets vinden. Het Finse schip „Boreb" liep bij Schou wen aan de grond, maar kwam op eigen kracht weer vlot. Eenzelfde lot trof het Belgische schip „Luxembourg", dat ook op eigen kracht kon doorstomen. De Britse sleepboot „Prizeman" had het motorschip „Menapin" op sleeptouw, maar de kabel brak bij de Humber. Hoek van Holland ontving noodseinen van het Engelse s.s. „Seabrook", dat water maakte. De Brit „Tyne Castle" dreef stuurloos rond, maar kon de schade herstellen. De Russische vissersboot „Yenisei" en een Indisch vracht schip verkeerden in nood op de Noordzee. Van de Rus is niets meer gehoord. De „Prins Hendrik" voer uit om het Zweedse s.s. „Virgo" te helpen, dat bij Texel aan de grond zat. Er is geen gevaar. De Brit „Bestwood" maakte ten N.O. van de Hum ber zware slagzij. Geen mensenlevens verloren Op het strand van Noordwijk ligt de Duitse motorboot „Julius Rütgers". Er was om hulp gevraagd, maar de „Dudok van Heel" uit Zandvoort kon niet uitvaren, omdat het weer te slecht was. De Duitser ligt tien meter van de duinen af. Voor Hoek van Holland vroeg het Duitse s.s. „Industria" dringend hulp, omdat het af dreef. De ankers hadden de schuit niet kunnen houden. Het Indiase s.s. „Jala Ketu" kwam, begeleid door een sleepboot, met defecte stuurinrichting in Rotterdam aan. De Brit „Acquita" nam ten N.O. van Harwich de Duitser „Harald Ottens" op sleeptouw, maar de kabel brak tweemaal en de Duitser dreef af. Een lange .sombere lijst, met als enig lichtpunt, dat voorzover bekend geen slachtoffers zijn te betreuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2