SPRINGVLOED TREFT ONS LAND Woedende golven breken dijken en overstromen 't land Polders liepen onder, dijken worden ernstig bedreigd OPROEP AAN HET VOLK VAN NEDERLAND Koningin en kroonprinses bezochten noodgebieden Afnemende wind Duizenden mensen in BrabantZeeland en Zuid-Holland steeg water tot de lippen BALANS VAN DE SLACHTOFFERS Zuid-Holland had een moeilijke Zondag Helpende hand van liet buitenland Maandag 2 Februari 1953 3!et 3Smnmljiqf Katholiek Dagblad voor Zuid-Holland Achtste jaargang no. 235G De Bilt verwacht aanvankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Directeur: C. M. Drabbe. Wnd-hoofdredacteur: Frans Plug Bur. Redactie/Advertentiën en Abonnementen: Riviervismarkt 2. Directie: Riviervismarkt 3a, Den Haag, Tel. 183580. Klachten over bezorging uitsl. van 6.307.30 uur 's avonds Tel. I Abonnementsprijs p. w. 47 et; p. kw. ƒ5.95; p. post binnenl. p. kw. ƒ6.55 p. post buitenL p. kw. 8.55. Advert.: per mm. 27 ct. Familieberichten gereduceerde pr. Ingezonden Mededelingen 2 maal adv. tarief. Giro 401819. De zware noodwester, die in de nacht van Zaterdag op Zondag de kust beukte, heeft zeer ernstige gevolgen gehad. Een watersnood, waarbij die van 1926, welke het land van Maas en Waal teisterde, wegvalt. Vannacht om 1 uur waren reeds 138 doden te betreuren. Vele getroffenen, voor een gedeelte weggevoerd uit de ondergelopen gebieden, vermissen nog dier baren. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Huizen en boerderijen zijn weggevaagd. En velen, die gisteren nog niet uit hun benarde positie kon den worden verlost, hebben een tweede angstige nacht moeten doorbren gen, rondom in het kolkende vuile water, dat door de zee- en rivierdijken is gebroken en de lage landen in beweging heeft gebracht. Onmenselijk angstig is dat wachten in de nacht, op zolders, op daken, of zoals in Stellendam, op Goeree, waar vertwijfelden hun vege lijf poogden te red den in de toppen van de bomenHeroisch was de strijd van de red ders tegen de duisternis en het verraderlijke water. Diep in de nacht voeren mannen van de marine in boten door niemandsland naar deze vertwijfeld wachtenden. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke machtconcentraties ook, hebben in enkele uren tyds grote delen van ons land in rouw gedompeld. On beschrijflijk is het leed, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade welke met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden wordt voor de getrof fen gebieden aan ieder Nederlander gevraagd: hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw huidel, ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uit eindelijk ook om uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat: Statenlaan 81, Den Haag. Kleren, dekens enzovoorts kunnen worden gezonden naar het Rode Kruis, Fluwelenburgwal 19 in Den Haag. Gelden voor het Nationaal Rampenfonds kunnen ook worden afgedragen aan de volgende bureaux van „Het Binnenhof Riviervismarkt 3a, Den Haag; Apeldoornselaan 201, Den Haag; Chr. van SwoUstraat 6, Den Haag; Dr de Visserplein 8, Scheveningen; Herenstraat la, Rijswijk; Parkweg 218, Voorburg; Hippolytusbuurt 26, Delft en verder bij de plaatselijke agentschappen in West- en Delfland. De gelden zullen gespecificeerd worden verantwoord. Als eerste giften zün binnengekomen: ƒ250.van de redactie en het admi nistratieve personeel van „Het Binnenhof" Om 1 uur hedennacht was bekend, dat 138 slachtoffers van de stormvloed door verdrinking om het leven zijn gekomen. Hiervan waren er 40 bewoner van Goeree en Overflakkee 8 bewoner van Kruispolder 4 bewoner van Vlissingen 1 bewoner van Rotterdam 1 bewoner van Nieuwe Neuzenpolder 17 bewoner van Halsteren 5 bewoner van Hellevoetsluis Rotterdam zuinig op drinkwater De drinkwaterleiding" van de gemeente Rotterdam heeft al haar afnemers ver- zocht, dus zowel de inwoners van Rotter dam als die van Capelle aan de IJsel, Delft, Nieuwekerk, Schiedam en Vlaar- dingen en de andere door haar verzorgde gebieden, in de komende dagen de grootst mogelijke zuinigheid met het drinkwater te betrachten. 4 bewoner 12 bewoner 13 bewoner 8 bewoner 4 bewoner 7 bewoner 3 bewoner 4 bewoner 3 bewoner 1 bewoner 1 bewoner 1 bewoner 1 bewoner Texel van Willemstad van Moerdijk van Hontenisse van Krabbendijke van 's-Gravendeel van Dinteloord van Terneuzen van Stellendam en Middel- harnis van Hoedekenskerke van Hondsbosse Zeewering van Sliedrecht van Maassluis Golf van naastenliefde Iedere Nederlander draagt zijn steentje bij De naastenliefde in ons volk is niet dood. By al de ellende die over ons land is ge komen, doet het warm aan dit te constate ren. In dorpen en steden worden de handen ineengeslagen om met giften in natura en geld een dijk op te werpen tegen de vernie lende kracht van het water. Zonder over drijving kan men zeggen, dat heel ons volk de strijd heeft aangebonden tegen onze al oude vijand: het water. Bij het Rode Kruishoofdkwartier in Den Haag konden twaalf telefoontoestellen Zon dagmorgen nauwelijks alle aanmeldingen van vrijwilligers verwerken. Naast het op vangen van deze aanmeldingen had men er de handen vol met het coördineren van de hulpacties van de Rode Kruiscolonnes. De noodcolonne van het Rode Kruis is Zondag ingezet bij Halsteren. De P.T.T., Spoorwe gen en Van Gend en Loos zijn ook direct in actie gekomen. Padvinders, de Stichting 1940-1954, U.V.V., Ambonezen en Indische Nederlandei's, de vakbeweging, de K.N.A.C de Nederlandse Bioscoopbond en tal van andere instellingen en organisaties berei den acties voor. Goede gaven worden ge meld uit tal van steden. De Nederlandse jeugdherbergcentrale heeft alle jeugdher- gen beschikbaar gesteld voor dakloos ge worden personen. Voor de opneming van kinderen worden een aantal kampen van „Vorming buiten schoolverband" beschik baar gesteld. De storm loodrecht op de kust. gepaard gaande met het springtij in verband met de nieuwe maan, heeft ongedachte fatale gevolgen gehad. Op vele plaatsen bezwe ken de dijken onder de druk van de stoot kracht, die voor half vijf Zondagmorgen op het hoogtepunt was. De eerste alarm kreten werden gehoord uit Zwijndrecht en Nieuwland. Een niet te tellen reeks noodkreten volgden. Walcheren en Zuid- Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en West- Brabant, Rotterdam en het eiland van Dordrecht, Goeree en Overflakkee, de Al- blasserwaard, de Krimpenerwaard, Maas sluis, Scheveningen, Katwijk, Noordwjjk, IJmuiden en Texel. Het niet te stuiten water stroomde bin nen, alles meeslepend op zijn weg. Spoor banen werden aangevreten- het dek der wegén'weggespoeld. Bomen en Ulegra.u-' palen knapten onder de druk van storm en water af. Mensen kwamen in levens gevaar. Velen vermoedden niets ~De Nederlanders buiten de noodgebieden zijn, op uitzonderingen na, eerst laat op de hoogte gekomen van de ramp, die over de lage landen geslagen was. Maar toen tegen de middag het besef van de ernst der berichten doordrong, werd meer dan spontaan gevolg gegeven aan de oproepen, die reeds waren uitgegaan. Militairen met verlof begaven zich met spoed naar hun garnizoenen; alom boden vrijwilligers hun diensten aan. Hulpcolonnes van het Rode Kruis trokken naar de bedreigde plaat sen. Niet alleen koningin en kroonprinses be gaven zich naar Zuidhollandse plaatsen om zich op de hoogte te doen stellen van het gebeurde. De ministers van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat, Oorlog en Marine, waren eveneens in de noodgebie den. De Gedeputeerden van de provincie Zuid-Holland, de heren Wittenberg en Jansen Maneschijn maakten een tocht, langs de Zuidhollandse plaatsen; de com missaris van de koningin, mr L. A. Kes- per, keerde direct van verlof terug en mr Schmall belastte zich ter griffie in Den Haag met de leiding van de centrale hulp verlening. Het was en het is nog niet te overzien, welke plaatsen het zwaarst getroffen zijn. Zeker is het 4500 zielen tellende Numans- dorp in de Hoeksenwaard een daarvan. De dijken zijn daar op verschillende plaatsen doorgebroken en het water dat gisteren nog 40 centimeter steeg heeft een hoogte van twee meter bereikt. Een 25 inwoners wor den vermist. Aangenomen wordt, dat ver scheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. Drieduizend bewoners zijn geëvacueerd naar omliggende dorpen en voor het merendeel ondergebracht in Klaaswaal. Tal van woningen zijn inge stort. In de vroege Maandagmorgen is nog geen totaal overzicht over de rampspoed te geven, al komt er tekening door de lawine van trieste feiten, die bekend wor den. Evenmin is te schaten, wat de schade zal zyn, die door de watergolf is ontstaan. Het departement van Verkeer en Water staat schat deze op tientallen millioencn; het is te vrezen, dat de schatting aan de lage kant is. John Foster Digiles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die op rondreis door Europa momenteel met Stas- sen dn Parijs vertoeft, heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp deel neming betuigd aan zijn Nederlandse col lega. Hij wendde zich eveneens tot de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Engeland, welke landen ook ge troffen zijn door de stormvloed. Het tele gram zegt; „Ik ben diep verslagen door. ZUID-HOLLAND, ZONDAGAVOND. Tegen het invallen van de duisternis vechten op de dijk in Heerjansdam tientallen doodvermoeide mannen fanatiek tegen het water, dat hen nog steeds bedreigt. Af en toe moeten ze het werk even onderbreken, omdat een vrachtwagen nieuwe zakken met zand komt brengen voor het ontstellende gat, dat hier en ook op zovele andere plaatsen, in de dijk gevreten is door een tierende watermassa. Soms strekken zij de pijnlijke ruggen, waarop de regen bij bijna onverminderde kracht neerbeukt, even om wat vrouwen, kinderen, mannen ook te laten passeren, tegen de wind in tornend met een klein, schamel bezit in een kinderwagen of op een fiets. Onder geen voorwaarde willen deze mensen met hun bagage nog eens doormaken wat zij in deze nacht van Zaterdag op Zondag hebben moeten doorstaan. Eilanden bij Rotterdam één grote watervlakte En zoals men liier in Heerjansdam werkt en vlucht, zo werkt en vlucht men in tientallen dorpen en steden van deze provincie. Voorzover men tenminste niet geheel door het water is ingesloten en men op zolders en in bomen, waaromheen verdronken vee en huisdieren drijven, hulp van bulten moet afwachten, hulp, die men graag wil bieden doch wier verstrekking ook zo moeilyk is. Het is niet eenvoudig' de dorpen en steden van Zuid-Holland te bereiken. Maassluis immers stond in de afgelopen nacht miDstens voor de helft onder water; deze helft ligt in de havenwijk. Zeker 1500 woningen hadden twee meter water in huis staan. Fabrieken stroomden onder een kistenfabriek vond zijn voorraden in de loop van de dag overal, behalve op zijn werf. Waterkeringsmuren braken door alsof ze van karton waren, drie huizen stortten in als had een kind ze gebouwd. Polders liepen onder, andere dijken waaronder de spoordijk werden ernstig bedreigd, In nachtgewaad zag men de mensen over de straten hollen en huisraad bij de bovenburen in veiligheid brengen. En het zoute water, waarop een vieze laag olie dreef, bleef maar stijgen. Totdat het ongeveer twee meter hoog stond. Dat was om drie uur vannacht. Oudere Dat was om drie uur Zaterdagnacht. Oudere mensen uit Maassluis vertelden ons van de hoge waterstand in 1894, toen hun gemeente ook zo geteisterd werd. Maar des nachts stond het water al 30 centimeter hogerToen het water wegstroomde, langzaam, zo treiterend langzaam, moest men ontdekken, dat een bijna 70-jarige huishoudster, mej. J. van der End, om het leven gekomen was. Zij was al enige tijd bedlegerig. Het water moet haar verrast hebben; toen ze uit bed gestapt is heeft de kracht niet meer kunnen opbrengen om zich naar buiten te begeven. Ook de bassins van de waterleiding lier pen onder, zodat men ondanks het vele water zonder water kwam te zitten. In de loop van de Zondag kwamen steeds weer tankauto's water aanvoeren, waar van men mondjesmaat gebruik mocht maken. En terwijl men alles zo goed en zo kwaad mogelijk herstelde en opruimde, vreesde men alweer voor de nieuwe vloed. Om zes uur gisteravond was die; het water kwam nu niet zo hoog en de versterkingen, die ijlings waren aangebracht, bleken het te houden. De burgemeester sprak tegen over ons dan ook over een stabiele toe stand. Eiland van Dordrecht in gevaar Ook over Zwijndrecht luidden vannacht de noodklokken. Het vele water, dat wild door de straten spoelde, deed dan ook het ergste veronderstellen. Met man en macht zwoegde men ook hier om de situatie meester te worden. En dat lukte. Toen de zaak wat overzichtelijker werd. bleek dat de dijk het gehouden had, zij het dan dat het overstromende water talrijke gaten geslagen had. Door de decimeters hoge (Zie verder pag. 5, onderaan Ten Zuiden van Dordrecht werd de grote Rijksweg naar de Moerdijk over stroomd; de spoorlijn werd hier door het water verzwolgen. Opname van de watervlakte met richtingaanwijzers naar Dordrecht en Rotterdam voor de on zichtbare weg, welke anders zo druk bereden wordt. Onder: Met behulp van Ducks evacueert het corps Ponton niers de bedreigde bevolking van Raamsdonckveer de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik U binnen enkele dagen zal ont moeten." Meer dan ooit, één volk OP hardhandige wijze is Nederland wak ker geschud uit de rust waarin het zich had opgemaakt de Zondag van 1 Februari te vieren. Het was alsof de ele menten waarop het zo- menig fiere over winning behaald heeft water en wind hadden samengezworen om te laten zien, dat zelfs de meest noeste arbeid en moderne middelen van de techniek niet in staat zijn hen beslisend te slaan. Gevolg? Rampspoed voor velen, ontzetting bij ons allen. Ontzetting over de omvangrijke ver woestingen welke aan één der meest vi tale delen van ons land is toegebracht, maar groter nog over het leed wat dui zenden mensen in de bedreigde noodge bieden van Zeeland, West-Brabant en Holland heeft getroffen. En nog treft; want op het ogenblik waarop deze krant, verzamelstaat van Jobstijdingen en menselijk leed van de per sen draait, staan nog op vele plaatsen mensen op het punt huis en have in de steek te laten. Wijkend voor het water, dat nu eens anders dan in de oorlogs jaren 1944/'45 door eigen kracht een machtige overwinning wist te boeken. EEN overwinning, machtig maar tijdelijk. Want met verenigde krachten zal Ne derland, zwaar aangeslagen maar n->* overmeesterd, zorgen, dat het water weef teruggedrongen wordt. Evenzo als het za* trachten het menselijk leed zo veel mog{>> lijk te verzachten. Hoe verdeeld ook als het leven van alle dag gewoon zijn gang kan gaan, staat Ne derland nu weer als één man gereed om, wat zonder enige reserves een grote natio nale ramp genoemd moet worden, te keren. Dit vergt dan van ons allen zon der enige uitzondering inspanning en offervaardigheid. Daaraan mag zich thans niemand onttrekken. Nodig is nu een hulpactie welke door alle Nederlanders die ook maar iets te mis sen hebben, moet worden gesteund. Nodig is ook, dat nu de krachten niet worden ver splinterd. Zoals slechts gecoördineerde inspanning afgelopen zes-en-dertig uur moedige mannen en vrouwen in staat ge steld heeft om mensenlevens te redden en kostbaar land te behouden, dient ook de sociale hulpverlening de campagne van een verenigd volk te worden. I vanmorgen in onze oxtra-editïe kunt je-zen het kader op deze baeina „Oproep aan het volk van Nederland". Geen op roep mag vandaag aan de dag meer ge wicht in de schaal leggen dan deze; nie mand zal zich nu aan het daadwerkelijk betonen van naasteliefde kunnen ontrek ken. Gelijk haar vereerde moeder in het ver leden, meer dan eens, juist in het uur van nood bijzonder bewees landsvrouwe te zijn, stond ook hare majesteit koningin Juliana gisteren met haar dochter onmid dellijk gereed om zwaargetroffen polder streken persoonlijk te bezoeken. Moge de eenheid waarvan zij het voor Nederland zo kostbare symbool is, zich komende we ken daadwerkelijk tonen in een volk, dat vóór alles denkt aan leed verzachten en herwinnen wat verloren ging. Dat kunnen w\j niet zonder een vast vertrouwen op God, Die voor vele Neder landers meer dan zij wellicht ooit besef ten de Trooster en het Licht zal zijn. La ten wij tenslotte, en vooral niet in de laat ste plaats, allen die in binnen- en buiten land dit voor het Europa rond de Noord zee zo rampzalige uur het leven lieten, in Zijn onuitputtelijke goedheid aanbevelen. Prins vernam de romp in New York Hare majesteit koningin Juliana heeft Zondagmiddag, tezamen met prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan de Krimpenerwaard. Hare majesteit was voornemens door te rijden naar Zeeland, doch dit bleek onmogelijk te zijn door overbezet ting der wegen als gevolg van plaat selijke evacuaties. Prinses Wilhel- mina is van plan vandaag en mor gen een bezoek te brengen aan de door watersnood getroffen gebieden in Zeeland. In New York vernam prins Bernhard in de namiddag welk een ramp zijn land ge troffen had. „Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeuren", was de eerste reactie van Zijne Koninklijke Hoogheid. „Juist nu Nederland er weer boven op kwam en op eigen benen kon staan, moest dit gebeuren. En het allerergste is het ver lies aan mensenlevens. Maar Nederland heeft altijd tegen het water moeten strij den. Wij zullen ook deze ramp bekampen en te boven komen, gelijk we in het ver leden hebben gedaan". Desgevraagd verklaarde prins Bernhard die in New York ons land vertegen woordigt bij de feestelijkheden ter herden king van het 300-jarig bestaan der stad dat hü nog geen veranderingen heeft gebracht in zijn plannen. Hij wacht in deze op nadere berichten uit Soestdijk. Dinsdag regeringsverklaring Minister-president dr Drees heeft, naar aanleiding van een verzoek van dr Kor- tenhorst als voorzitter der Tweede Kamer, laten weten dat hij Dinsdag namens de regering een verklaring zal afleggen, waarna de leden in de gelegenheid wor den gesteld om eventuele vragen te stel len, Dr Drees was Zondagmorgen in Dor drecht. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, bracht met de di recteur van de Rijkswaterstaat, ir Maris, een bezoek aan Dordrecht. Prof. Beel, de minister van Binnenlandse Zaken, begaf zich langs een omweg naar het noodge- bied bij Halsteren (West-Brabant). Beide ministers zouden proberen ook persoon lijk de situatie in Zeeland op te nemen. Zondagavond heeft mr Algera met een aantal autoriteiten de situatie besproken, die ontstaan is door de watersnood. Er werden maatregelen beraamd om de ge troffen gebieden met spoed te hulp te ko men; zo werden o.m. vele vrijwilligers naar de rampgebieden gezonden. Ons land heeft in deze moeilijke uren ondervonden, dat het vrienden heeft in het buitenland. Canadezen, Amerikanen, Fransen en zelfs En gelsen, die toch in hun eigen land zo zwaar getroffen zijn, hebben spontaan hun hulp aangeboden. Ook uit Duitsland komen blijken van medeleven. In Den Haag hebben de ambassadeurs van Amerika en Canada en de Britse zaakgelastigde de steun aangeboden van de Amerikaanse, Canadese en Britse legers in Duitsland. De Britse admiraliteit zal Maandag tien helicopters zenden voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Frankrijk heeft twee genie-bataljons aan geboden. De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorf hebben hun goede diensten aan Rotterdam geoffreerd en hun medele ven met de ramp betuigd. Een bijzonder sympathiek gebaar kwam van de Belgi sche piloot Gerard Tremmeroe, die Zon dagavond met z\jn helicopter van Brus sel naar Schiphol is komen vliegen om aan het reddingswerk deel te nemen. Deze tocht in do storm '"o niet zinder gevaas i voor de lichte helicopter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1