Groot gedeelte van de stad in de nacht overstroomd I Helpt royaal en terstond! Dordrecht ondergelopen Hoogwater buitendijks te Rotterdam Gisteravond was men situatie op meeste plaatsen meester Ook gasfabrieken De ambtenaar ging voor Ik word er gewoon verlegen van... OFFICIEEL Electrisehe centrale buiten werking Het water steeg tot anderhalve meter in straten, huizen en winkels De Alblasserwaard overspoeld Vier mensen uit een gezin omgekomen Het ergste wat had kunnen gebeuren Geen overzicht Maandag 2 Februari 195S ALGEMEEN DAGBLAD Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Hoewel ook Rotter- arriveerden in de loop van de dag om dam ongetwijfeld zijn aandeel in de ramp hulp te bieden. Toen op volle capacl- heeft en duizenden mensen schade onder- telt werd gewerkt kon ongeveer drn- vinden van de overlast die het water zend ton water per uur worden uit- heeft aangericht, bleek toch, bij het over- gepompt zien van de situatie, dat het geheel, in Gelukkig heeft men tydig kunnen vergelijking met de toestand elders, is overschakelen op het z.g. koppelnet, meegevallen. Ondanks de moeilijkheden, zodat Rotterdam niet zonder electrici- die men zelf nog had te verwerken, was teit zit en alles zjjn gewone gang kon men te Rotterdam gisteren al weer bezig gaan. Zij het dat een beroep is gedaan om hulp te bieden aan de omliggende op de bevolking om zuinig aan te doen. plaatsen. Met die hulp werd reeds 's mor- Het drinkwaterbedrijf heeft eveneens gens vroeg begonnen toen een gedeelte schade geleden, doch de drinkwater van de bevolking van het ondergelopen voorziening is daardoor slechts even dorp Zuidland moest worden geevacueerd. en dan nog alleen op de vierde étages gestagneerd geweest De steeds aanwakkerende storm ver- De tram van de R.T.M. kon niet rijden veroorzaak!' Zaterdag in de namiddag daar de spoor en tramlijnen aan de reeds veel .«f. De telefoon van de Putselaan waren verzakt. Het politie'' p< en n- brandwee; stond „wit- posthuis Linker Veerdam moest wordei*-. gloeiendvan het aantal meldingen Af- ontruimd Muren waren gescheurd. H v- gewaaide üakp..-:. en, uigewaaide spiegel- zal wel niet rr.eer bruikbaar zijn *d ruiten, omgewaaide bomen, weggerukte j nolitie heeft voorlopig onderdak gok.e schoorstenen, dakgoten «ui markiezen „en bij de Drinkwaterleiding op Katen Steeds weer opnieuw rukten politie en dreché brandweer uiit om. waar mogelijk, hulp te bieden Naarmate het later op de avond werd kwamen meldingen binnen van hoge wa terstanden. Om half zes kon Ijjn 4 de Oos terkade nabjj het Maasstation niet meer Beide gasfabrieken stonden eveneens bereiken cn een uur later stroomde het onder water en lij konden niet werken, water ook over de Spaansekade en de Men is daardoor aangewezen op hetgeen Boompjes. I zich in de houders bevindt. Ook wal het De toestand werd met de minuut critie- gebruik van ga6 betreft wordl gevraagd ker. In verscheidene delen van de stad zuinig aan te doen. Het gebruik van gas werden de bewoners door de politie ge- voor ruimteverwarming werd uitgescha- waarschuwd dat zij zich gereed moesten j keld. houden de benedenverdieping te verlaten of zonodig te evacueren. Dit was o.m. het f„ J-, Jhnv*-hftl geval met de bewoners van de Grond- n<" herenstraat. Zuidhoek. Wolphaertsbocht. Plein weg. Bas Jungeriusstraat, Tarwe- buurt, Brielselaan en omliggende straten, Schulpweg en Wielewaal In de haven is de toestand nogal mee gevallen. Zaterdagavond sloeg de Lauro Laurio los. De lichter Cor kwam onder het achterschip. De lichter WFAG raak- te op drift. Vier opvarenden gingen in een roeiboot, die zonk. Zij werden gered door personeel van de duikbootbasis Waalhaven. Een woonschip zonk in de Waalhaven. Van arndere woonschepen werden bewoners van boord gehaald Op de middensteiger na. werden te Hoek van Holland alle steigers vernield. Chaos op de Westzeedijk te Rotterdam. De noodklok In de Ahoyhal kwamen Zondagmid dag de eerste vluchtelingen binnen uit het dorp Zuidlawd, dat nagenoeg geheel onder water staat Spoedig draaide de evacuatiedienst onder leiding van wet houder Hogeweg en de directeur van so- ciale zaken Van Mill op volle toeren. In Kralingen werden dc bewoners in Het Feijenoordstadion was het voorsta- het holst van de nacht gewekt door het tion en daarna werden de evaoué's naar gelui van de noodklok. Water spoelde de Ahoy'hal vervoerd. De Rijksverkeers- over de Honingerdijk en vele kelders en inspectie zorgde voor het vervoer en in parterres stroomden onder. De dijk bij de haj stonden verpleegsters, leden van het Kralingseveer stond op doorbreken. het Rode Kruis, he U.V.V.. de padvm- Mariniers verleenden medewerking om ders en anderer. klaar om de vluch- het gevaar te keren. In de vroege morgenuren verergerde op vele plaatsen de toestand. De dijk van de Johannapolder bezweek en in Hoog vliet verdronk veel vee. De dijken van de polders Meeuwenplaat en Zalmplaat zijn ook doorgebroken. De bevolking van Usseimonde werd eveneens 's nachts om twee uur ge alarmeerd. Het gevaar voor dijkover- telmgen te verzorgen In de goed verwarmde hal werden te vens veldbedden ingericht, zodat de vluchtelingen er ook konden slapen. Verscheidenen van hen vonden evenwel reeds onderdak bij familie of vrienden te Rotterdam. In de Ahoy'hal blijft men echter op alles voorbereid om eventueel de bevolking van andere omliggende dorpen plaats te bieden. dmnucciu. nci <«rvci«»i -tir i stroming acuut Eer. gedeelte van,We spraken met de =2-iartge Bastiaan j- i'ttt. i_„. 1 van der T.:nden int Zuidland dip met de bevolking begaf zich met het vee naar het z.g Zomerland bij de N.H. Kerk te IJsselmonde en naar het sta dion Feijenoord, welke plaatsen inder haast als vhicbtplaatsen waren inge- rioht. Later konden zij weer terug keren. Om half vijf Zondagmorgen stond het gedeelte ten Zuiden van ae lijn West zeedijk. Schiedamsedijk, Blaak, Groe- nendaal en Oostplein onder water. Het- van der Linden uit Zuidland. die met zijn vrouw en tien kinderen de wijk voor het water heeft moeten nemen. Ze zaten in hun woning te Zuidland al op zolder toen een roeibootje aan de dakgoot meerde. Met groepjes van vier zijn zij toen naar het centrum van het dorp, de z.g. ring, gebracht. Het vee moesten ze achterlaten, alleen de poes kon worden meegenomen. Vandaar wer- de Ahoy'-hal vervoerd. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Men zegt wel eens iets over „ambtenarij". Nog niet zo lang geleden moest een minister toegeven, dat zijn ambte lijke apparaat niet zo wakker was geweest, als hij wel gaarne had gezien. Dat was met Kerstmis in Breda en in Den Haag. Maar nu de opgezweepte storm vloed de zeegaten binnendrong, de dijken wegspoelde en nu onze aartsvijand ons land bedreigde, nu stond ook „de ambtenaar" gereed, om te doen wat zijn hand vond om te doen. Hij was er, op Zondag ochtend al. Hij was op zijn bureau, op het ministerie, hij trok er op uit, als het nodig was. Hij was te bereiken, voor ons en iedereen, tot laat in de avond. De provin ciale griffie van Zuid-Holland had zelfs een nachtdienst ingesteld. Wij maakten het gisteren alleen maar in Den Haag mee. maar het zal overal in den lande, waar het nodig was, wel hetzelfde zijn ge weest. Holland was in nood, dus waren de Hollanders bij tienduizenden in touw. natuurlijk. Elke dag krijg ik van allerlei nieuwe klanten complimentjes over King's Cross en ik maak die sigaret toch heus niet zelf. Ik verkóóp ze alleen maar graag. Want als vakman weet ik. dat er eigenlijk geen betere Virginia bestaat. Dat kan ik nu eenmaal niet onder stoelen of banken steken En ik hoef dat ook niet te doen. Want achter mij en duizenden winkeliers staan de millioenen trouwe King's Cross-rokers, die iedere dag het bewijs leveren: zelfde kon worden gemeld van 't Park. Er is veel vee verdronken in Zuidland, •aardoor. gelijk in de Arizonarïvier, zegt Van der Linden. Onderweg dreven een brede modderstroom voerde, de de verdronken kippen en varkens rond In de tijd van een uur stond de gehele polder onde water. Het ging mera kei snel. De rimpels in het verweerde gezicht trek ken zich samen, als hij zegt: Deze ramp zal veel erger zijn dan de evacuatie in 1944. Want toen werden we vroeg genoeg gewaarschuwd en konden we nog het een en ander meenemen. Nu hebben we alles achter moeten laten. Van alle zijden komen mensen naar de politie te Rotterdam en bieden hun hulp aan. Er schijnt een comité in Den Haag een oproep te hebben gedaan, doch de politie te Rotterdam weet van niets. Er is niet direct werk voor al die mensen, die veelal hun auto's en ander materieel hebben meegebracht. Beter ware het ge weest wanneer men zich tot de commis saris der Koningin in Den Haag had ge wend. Namens de Koningin heeft ritmeester W. F K. Bisschoff van Heemskerck zich in de loop van de dag op de hoogte ge steld van de toestand te Rotterdam. Hii zegde alle mogelijke hulp namens de Koningin toe. Electriciteit Gezien de moeilijkheden, die door de over stroming bij het gemeentelijk energiebedrijf zijn ontstaan, worden de electriclteitsverbrul. eteld en door het binnen stromende kers in de gemeenten Rotterdam, Schiedam. water. Ogenblikkelijk werden, naast de viaardingen, Bergschenhoek, Bleijswljk en de langer draaien! Rotterdam was aange- gemeenten op Voorne en Putten, Rozenburg wc,.en op de centrale aan de Schie- w„i.u„elmonde Ilch „„„„op,, haven waar nog een turbine werkte. In de kelders van de grote electrici- »»™»enljk in het stroomverbruik te willen teitscemtrale stond ongeveer drie meter beperken, water. Ogenblikkelijk werd, naast de _ebruUt v. eisen pompinsiallati.5 die van de b„„,t vertoden.' brandweer ingeschakeld. Amsterdam en Den Haag ieder met twee motorpom- vanmorgen tu pen en Alphen aan de Rijn met één. avond tussen 5 Westerlaan en in Rotterdam-Zuid. Ka- tendrecht, het Bloemhofkwartier, de buurt van de Rosestraat. de West-Var- kenoordseweg en de Lange Hilleweg. De verkeerstunnels op de Plein weg en de Groene Hiiledijik liepen vol water. Eén slachtoffer Een bewoonster van de Rosestraat kon niet tijdig voor het snel stijgende water worden gered. De 72-jarige we duwe L. Visser-De Wolff verdronk in haar woonkamer. Een buurman, die op het rumoer dat uit de woning kwam, afging, sloeg een ruit In. Het gelukte hem een andere bewoonster te redden. Voor zover tot nu toe bekend is dit het enige slachtoffer te Rotterdam. Wel werden gisteravond nog enige mensen vermist. Inmiddels vlei omstreeks vijf uur op verschillende plaatsen in de stad de electrisehe stroom uit. In de grote electriciteitscentrale aan de Galileï- straat waren de gevolgen van het hoge water ook niet uitgebleven. Om vyf uur stond het water rondom het gebouw een halve m hoog. De kelders onder dc grote turbines liepen vol water. In die kel ders staan de hulpwerktuigen opge- Nieuiosgierigen lopen maar in de iveg DEN HAAG. De K.N.A.C. heeft reeds van verschillende zijden uit de getroffen gebieden het ver zoek gekregen er de aandacht van automobilisten op te vestigen dat men bij de hulpverlening ernstige hinder ondervindt van nieuwsgie rigen die per auto aankomen. De nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, maakt directe hulp van iedere Nederlander onvermijdelijk. Het Nationaal Rampenfonds omvattende: het Nederlandsche Roode Kruis, de Konink lijke nationale bond Het Oranje Kruis, het r.k. Huisvestingscomité, het Algemeen Watersnood Comité-Nederland, roept daarom alle Nederlanders op, onverwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op de kortste termijn is dringend nodig: daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend! Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Nationaal Rampenfonds. Den Haag. Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage. electrisehe kacheltjes Dit kanaaFwas gistermorgen de Plein- weg te Rotterdam, een weg in de tunnel traverse voorziening voor de poldergemalen en dt rioolgemalen, alsmede voor de levensmidde. lenvoorzienlng in stnad te kunnen houden. Gasverbruik Daar beide gasfabrieken veel hinder on. dervinden van de hoge waterstand is ei stagnatie in de productie van gas. Gas voor ruimteverwarming is daardoor uitgescha keld. De druk is sterk verminderd. Het pu. bliek wordt aangeraden met het oog op de veiligheid, alle automatisch werkende appa raten voorlopig buiten bedrijf te stellen. Het is dringend gewenst alle kranen voor het naar bed gaan goed af te sluiten. Drinkwater De Drinkwaterleiding verzoekt alle af nemers, dat zijn dus de inwoners van Rot terdam, Capelle aan de IJsel, Delft, Nleuw- kerk, Schiedam en Viaardingen, en de andere door haar verzorgde gebieden, in de ko mende dagen de grootst mogelijke zuinig heid te willen betrachten. Loop der trams Of vandaag de tramlijnen 2, 1, 9 en 12 weer naar Rotterdam-Zuid zullen rijden wordt in de loop van de ochtend pas be. verbruikers 1 sllst- Lt>n 5 zal zeer waarschijnlijk weer het 10 uur moeten alle ver bruikers, zowel in woningen als de in dustrie, hun stroomverbruik tot het uiterste beperken, terwijl voor het overige met een beperking van zestig procent male stroomverbruik voor al: kan worden volstaan, teneinde de stroom- WUlemsplein als eindpunt i Zwaar getroffen stad Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DORDRECHT, 1 Febr. Om vier uur in de nacht van Zaterdag op Zondag was de toestand in Dordt kritiek. Op diverse plaatsen waren de dijken doorgebroken en hoewel de gemeentelijke diensten met behulp van militairen en vele burgers met man en macht vochten tegen het water, gutste het aan alle kanten met donderend geweld de binnenstad in. Bij de Dokhaven woelde de watermassa een groot gat in de spoordijk. Mannen van gemeentewerken, Stoottroepers en spoorwegmensen verrichtten bovenmenselijk werk. Doch de zware bazaltblokken die zij in de gaten wierpen, werden als lucifersdoosjes weggespoeld. Bij de Hoogt werd een groot gat in het wegdek geslagen en daar raasde het water, dat door de orkaan werd opgezweept, naar de lager gelegen Singel en Spuiweg. In een oogwenk liep de tunnel naar Krispijn vol, de Hugo de Grootlaan en de Van Baerlestraat ver anderden in rivieren en anderzijds liepen de Hoge en Lage Bakstraat onder, als mede de Parallelweg Terzelfder tijd ontstond een kritieke toestand bij het Papendrechtse veer en de Bleijenhoek. Ook hier brak de waterkering en ofschoon men de in allerijl opgeworpen dam bij het Veer kon behouden, golfde het water van de Riedijkshaven door het gat van de Bleijenhoek het laag gelegen Nieuw- kerksplein op. Voorstraat-Noord, Riedijk en de daartussen gelegen straten kwa men blank te staan. Het vierde punt waar de situatie penibel werd, was bij de Noordendijk. Tussen de electrisehe centrale en de Noorderbrug werden drie gaten in de Noordendijk geslagen, zodat van deze zijde het water via Kromhout en Ma- tena'spad naar de laaggelegen stadsdelen stroomde. Heel de binnenstad werd in een woe lige zee herschapen. Van Voorstraat- Noord tot Voorstraat-West. van de Oude groter. Heel het Dordtse winkelcentrum is zwaar door het water geteisterd. Op sommige plaatsen werd het asfalt- wegdek weggeslagen, overal werden de straatstenen uit het wegdek gerukt en in de vloed meegesleurd. Ruim de helft van Dordt kwam onder water te staan Boven het geraas van de storm gilden de sirenes en de brandweer-auto's gier den door de ondergelopen straten om op de meest bedreigde punten hulp te verlenen. In de loop van Zondag werden hulp diensten voor de getroffen bevolking ge vormd. In het gemeentelijk Lyceum werd de centrale post voor de hulpver- werden de opgeroepen mannen naar de, doorgebroken dijken gedirigeerd om de gaten te dichten. Eerst Zondagmiddag kon een overzicht van de omvang der ramp worden ver kregen. Ook de Staart bleek toen onder water te staan als gevolg van een door braak op de hoek Maasstraat en Mark straat. De woningen aan de voet van de Noordendyk moesten worden ontruimd en tal van bewoners van de binnenstad werden uit hun benarde positie verlost. Verscheidene tehuizen voor bejaarden, hofjes en het sanatorium Weizigt wer den ontruimd. De bewoners, die veelal vijftien uur op kleine zolders waren op gesloten, werden met amphibie-vaartui- gen geëvacueerd, terwijl uit Willemsdorp eveneens grote groepen naar de hoger gelegen gedeelten van de Merwestad werden overgebracht. Op verschillende plaatsen, zoals bij de Knolhaven en hel Stek stond het water manshoog in de woningen. Soms vergde het grote moeite de bewoners uit hun benarde positie te verlossen. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de toestand zo, dat alle ten Zuiden van de Wieldrechtse zeedijk gelegen polders onder zijn gelopen. De Oude Beerpolder, de Nieuwe Beer polder, de Louisapolder, de Gammemanspolder, de Tongplaat en het Zuidplaatje staan ge heel onder water. Ook de Dordtsche Biesbosch ligt ten Zuiden van de Wiel- drechtsche zeedijk, maar wordt nog be schermd door zijn eigen dijken. De toe stand van deze dijken is echter van dien aard, dat men alle hoop heeft opgege ven om de Biesbosch watervrij te hou den. De daar wonende landbouwers heb ben een veilig heenkomen gezocht in het Noordelijke gedeelte van het Eiland van Dordrecht. De Stadspolder en de Nieuwe Stadspolder zijn overstroomd. Ook een gedeelte van de Westmerwedepolder is een prooi van het water geworden. Met man en macht is men bezig om een door lening ondergebracht en van daar uit braak te voorkomen. Rondom Dordt was de toestand even ■■■VH^^HHHrampzalig. In de Ringdijk van Zwijn- Maa-s tot de Vest toe liep de stad onder, drecht was in de nacht van Zaterdag n"riHfi|fif HfijUHlml Imm iNfi op Zondag een groot gat geslagen. waardoor Zwijndrecht voor een groot deel blank kwam te staan. Nabij Pa- pendrecht brak de dijk langs de Mer- wede. Hier ontstond een gat van hon derd meter op de plaats waar Noord en Merwede samenvloeien. Het water donderde de Alblasserwaard in, waar tal van dorpen geheel geïsoleerd wer den. Tussen Giessendam en Sliedrecht ontstond een gat van vijftig meter breedte en ook van die zijde werd de Alblasserwaard overspoeld. In Dubbeldam liep een gebied van 2500 ha onder en in 's-Gravendeel ont stond een ware ramp. Hier verdron ken zeven mensen. Bagijnhof. Vriescstraat. Spuiweg en alle daartussen gelegen straten van het stadscentrum liepen onder. De dijken van zakken zand. die voor dc ingangen van zijstraten en voor de winkel- en huisdeuren werden opgeworpen, spoel den grotendeels weg. Het water sleurde het zand in een dikke modderbrij mee en nadat alle kelders in de binnenstad waren ondergelopen, bleef het water stijgen tot anderhalve meter boven het niveau der straten. Dc winkels en woon huizen stonden halverwege onder water, dat overal een enorme schade aanrichtte. De grote winkelpanden konden niet tijdig meer worden ontruimd. De totale schade is nog niet te overzien. By V. D. alleen beloopt de schade al een half mlllioen en by Kofa, C. A. en Dekker* is de schade vermoedelijk nog Bij de slachtoffers van 's-Gravendeel bevindt zich een gezin, waarvan alleen de oudste dochiei* die niet thuis was, gespaard bleef. Van de familie Van der Wulp stortte het huis in. Onder de brok stukken werden de man W. v. d. Wulp. zijn vrouw L. v. d. Wulp en de 5-jarige Aart en de 3-jarige Jantje v. d. Wulp ge dood. In de middag van Zondag werd tot evacuatie van het gehele dorp besloten. Er speelden zich daaibij hartverscheu rende tonelen af. De geëvacueerde bevolking van 's-Gra vendeel werd voor het overgrote deel in schoolgebouwen te Dordrecht onderge bracht. Deze scholen waren tot noodzie kenhuizen en tot nachtkwartieren inge richt. Een deel der 's-Gravendeelse bevol king bleef in het dorp achter Deze bewoners zijn geheel van de buitenwe reld afgesloten. Zondagavond roeiden soldaten van het Dordtse garnizoen de Kil over met grote hoeveelheden brood en andere voedingsartikelen, om de ach tergeblevenen te voorzien. In de Alblasserwaard ging veel vee verloren. DE PRINS: NEW YORK. (Reuter). Prins Bernhard was diep onder de indruk van het nieuws uit Nederland over de watersnood. Hij zei: Dit is af schuwelijk nieuws. Het is wel onge veer het ergste, dat had kunnen gebeuren, juist nu Nederland zich weer begint'te herstellen. Het verlies van mensenlevens maakt het alle maal des te erger. De Prins vertelde, dat hij nog niet officieel op de hoogte was gebracht van de ramp, die zijn land had ge troffen. Ik zal doen, zei hij, wat mijn regering en mijn Koningin wensen. Prins Bernhard legde de Ameri kaanse reporters uit, dat het een hoogst ongelukkige omstandigheid is. dat Nederland zojuist afstand heeft gedaan van de Amerikaanse econo mische hulp. Nederland heeft gedurende zijn hele historie tegen het water moeten vechten., zei hij, en wij zullen het gevaar ook nu weten te keren, zoals wy het altijd hebben' weten te keren." MIDDELBURG. Onze eer ste taak is het redden van men sen, het evacueren van dorpen, het onderbrengen van vee. Het provinciaal bestuur van Zeeland denkt niet aan allerlei mooie grootscheepse acties, zolang dit eerste, elementaire nog moet ge beuren, Dat was de mening van jhr. mr. J. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin voor de provincie Zeeland. Hij zei het diep te betreuren, dat nog steeds geen samen hangend beeld van de ramp in zijn provincie is verkregen. Maandag vertrekt een delegatie van het provinciaal bestuur naar Schouwen, om daar te kijken hoe geholpen moet worden. We weten van Schouwen alleen, dat het voor een deel onder water staat, zei mr. De Casembroot. Even fragmentarisch is de ken nis van de toestand op St. Phi- lipsland. Voor ons is op het ogenblik belangrijk de evacuatie van Kruiningen en Rilland. Ouweland en Baarland zyn ook zeer getroffen gebieden en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de dijken op twintig plaatsen door braken. We merken op het ogen» blik hard en dat is alles wat w® kunnen doen, zei jhr. mr. De Casembroot.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2