r Eisenhower pleegde inzake Formosa geen overleg met de geallieerden LUCIA Dl LAMMERMOOR SLORDIGE KLUCHT Totaal overzicht van de ramp Proces te Krakau rolt plakt brandt en betoverende coniedie Grote Nederlandse pianisten IN 'N OOGWENK PAG. 4 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Bevelhebber van Tsjang Kai Sjeks vloot gaat naar Washington Buitenlandse regeringen zijn door Eisenhower niet van te voren geraad pleegd over zijn stap om in de „State of the Union'-boodschap van hedenavond aan te kondigen, dat de zevende Amerikaanse vloot een andere taak zal krijgen en Tsjang Kai Sjek dus vrijheid krijgt om het vasteland van China aan te vallen. Reuter verneemt in Washington, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten wel op de hoogte stelden, toen Eisenhower het besluit genomen had. Vooroverleg zou niet nodig geweest zijn, omdat het een maatregel betreft welke in hoofdzaak alleen de Amerikaanse defensie aangaat. Advertentie) In Britse Labourkringen ergernis en vrees Het wachten is nu op het officieel wor den van het bericht, dat Eisenhower bevel zal geven Formosa te „de-neutraliseren". De „State of the Union" wordt omstreeks hedenavond half zeven door de Amerikaan se president uitgesproken. Het „de-neutra- liseren" van Formosa zou overigens niet betekenen, dat de Amerikaanse zevende vloot uit de Chinese wateren wordt terug getrokken. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen in de hoofdstad van Formosa, zal de zevende vloot opdracht krijgen in de Straat van Formosa te blijven patrouil leren teneinde de Chinese nationalisten te helpen bij de verdediging van het eiland. In het begin van deze week zal de bevel hebber van de Chinees-nationalistische vloot naar Washington gaan om met lei dende Amerikaanse vloot-autoriteiten be sprekingen te voeren. Een positieve, krachtige buitenlandse politiek zal het oorlogsgevaar verminde ren, in plaats van vergroten. Zo verklaar de John Foster Dulles. Eisenhowers minis ter van Buitenlandse Zaken, in een inter view, dat gisteren te Washington werd uit gezonden. Misschien doelde Dulles in deze verklaring op Amerika's buitenlandse poli tiek in het Verre Oosten. „Groot oorlogs gevaar komt voort uit het feit, dat een mogelijke aanvaller zich misrekent. Wat ons te doen staat", zei Dulles, „is van tevoren volkomen duidelijk te maken wat ons doel en onze voornemens zijn." Naai zijn mening zouden de communisten niet hebben geprobeerd, zich van Korea mees ter te maken, indien zij hadden geweten, wat de Verenigde Staten daar zouden gaan doen. Ongerustheid in Engeland Zoals wij in onze vroege editie reeds meldden, heerst in Engeland ongerustheid over de plannen van de nieuwe Ameri kaanse president. Aneurin Bevan heeft op die plannen bij voorbaat scherpe critiek uitgeoefend. „Wij zijn niet bereid Engeland te zien betrokken in een nieuwe wereld oorlog uitsluitend om de ziekelijke eer zucht van Tsjang Kai Sjek ten aanzien van het Chinese vasteland te bevredigen", stelde Bevan letterlijk. En oud-minister Shinwell zeide in on dubbelzinnige taal van de Amerikaanse plannen, dat die Engeland „lelijk in de soep" zouden helpen. Door die plannen zou de oorlog wel eens uitgebreid kunnen worden, meende hij. „Wij kunnen ons dat niet veroorloven. Wij zitten nu al tot over onze nek in de verplichtingen over de ge hele wereld", aldus Shinwell. Uraniummijn in Saksen staat onder water Twintig arbeiders gedood, circa zestig nog opgesloten In de Stalin-nraniummjjn te Oberschle- ma (Saksen) zijn door een defect aan de pompen minstens twintig Oostdultse ar beiders verdronken. Verder moeten er nog een zestigtal mannen in hogere verdiepin gen opgesloten zitten. Het Westberlijnse blad „Telegraf" meldt, dat toen een tweede schacht begon onder te lopen, de Russen hun militairen op dracht gaven de reddingwerkzaamheden ÏJSJE* £nrfweiienS Sl Het Concertgebouw Orkest te Amsterdam inVschrVsloe? dreigende houding aan, waarop de Sov- h ft vanmid<iag na afloop van het abon- n dY.sc„hn* sloeg. jets van hun vuurwapens gebruik maakten i 5 y Er zouden twee mannen neergeschoten zijn, terwijl een niet onaanzienlijk aantal later gearresteerd werd. Economische zondaars De economische politierechter, mr Gelder- nan, veroordeelde de veiling te L. en expor- eur J. C. K. tot respectievelijk 150 en 75 gul den boete. Het bestuur van de velling was ten laste gelegd, dat men een uitvoervergunning had afgegeven voor 11.000 kg. tomaten, die niet op de veiling waren gekocht. K. moest te recht staan omdat hij dit had bewerkstelligd. Het geheel bleek geen opzet tot knoeien, maar meer het gevolg van onnauwkeurigheid te zijn. Bakker P. A. was tenlaste gelegd, dat hij niet. zoals voorgeschreven, verwerkstaten had bijgehouden. Politierechter: „Bent u het daar mee eens?" De bakker: „Neen". Politierechter' „Dat dacht ik wel". Eis 10 gulden, uitspraak 5 gulden boete. Emigrant Zonder toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau had de beton- vlechter C. H. zijn betrekking verlaten. Wel liet hij aan zijn werkgever weten, dat hij naar Afrika was vertrokken Groot was dan ook de verwondering van de baas, toen hij H. kort daarop bij een andere firma zag werken. H. kan zich er thans over verwonderen, dat hij voor zijn handelen 20 gulden boete kreeg. Kapok Plan tot bouw van vijftig Engelse televisiestations Er bestaan plannen om over geheel En geland vijftig televisiestations te bouwen, welke door een particuliere maatschap pij, geheel onafhankelijk van de B.B.C., zullen worden beheerd. Zo heeft de Kamer van Koophandel te Manchester medege deeld. De stations zouden een radius heb ben van vijftien tot vijfentwintig kilome ter en een publiek van een half millioen mensen kunnen bereiken. Een boete van 150 gulden viel ten deel beddenfabrikant N. V. aan wie ten laste as gelegd, dat hij bedstellen met gebruikte kapok had verkocht. De eis was 250 gulden. Mr Gelderman wees V. erop, dat bedsteden verkopen een vertrouwenszaak is. Niemand zal het in zijn hoofd halen om de matras open te maken en te kijken wat er in zit. Toen V. dit in twijfel trok antwoordde de politierech ter: ,Jk zou inderdaad misschien nog wel een matras kunnen openmaken, maar ik krijg 'm nooit meer dicht." Nescafé De Officier van Justitie jhr mr v. d. Poll eiste tegen de matroos K. M. een boete van 200 gulden en tegen de grossier G. H„ de le vensmiddelenhandelaar N. O en de kruidenier C. G. ieder een boete van 50 gulden. De ma troos had ten tijde van koffiedistributie 3 4000 blikjes koffiepoeder zonder bon ver kocht. De overige verdachten hadden kleinere hoeveelheden gekocht of verkocht zonder bon "er 50 «r zijn (Advertentie) Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Concertgebouw Orkest speelt ten bate van de slachtoffers Dr Mayer overleden. Te New Rocheile (New York), is Vrijdag op 68-jarige leeftijd over leden de wereldberoemde radio- en electro- technische ingenieur, dr Emil E. Mayer. Mayer was president van Telefunken in Duitsland, tot hij in 1933 bij de opkomst van Hitier naar Amerika kwam. geven ten bate van de siachtouers van de watersnood. Dank zij de medewerking o.a. van de dirigent Rafael Kubelik en de N.V. het Concertgebouw is het mogelijk gebleken op korte termijn een concert te organiseren, waarvan de opbrengst ge heel zal worden afgedragen aan het Na tionaal Rampenfonds. Piëteitshalve is Zondagmiddag in plaats van Carnaval Romain van Berlioz uitge voerd het concerto grosso van Handel. Waarschijnlijk heeft Molière zijn La Jalousie du Barbouille ontleend aan een Italiaanse klucht en een klucht is het ge bleven met stokslagen en veel rumoer. La ter in Georges Dandin zal Molière er nog eens op terugkomen. Evenals Dandin maakt Barbouille het er naar. Het is geen wonder, dat zijn echtgenote hem een en ander kwalijk neemt. La Compagnie des Quatre heeft Zaterdag dit niet bepaald stichtende een-actertje hoofdzakelijk voor de Haagse middelbare schooljeugd ge speeld in Diligentia. Het was nogal rommelig, niet alleen het dé- de costumering, maar ook het spel hrik sloeg ons om het hart voor Ma- rlvaux' Spel van Liefde en Lot. Le Jeux de 1'Amour et du Hasard. Spel van Liefde en Lot Te vroeg, want dit speelse geschermutsel tus sen Silvia die zich als haar kamerjuffer Li- sette vermomt en Dorante die zich als zijn la kei Pasquin voordoet, werd zeer goed gebracht. Het werd boeiender en veel meer toneel, dan men bij lezing van dit achttiende eeuwse stuk voor mogelijk zou houden. De spitsvondighe den. die men in Frankrijk naar de schrijver „marivaudages" noemt, vlogen geestig van geliefde tot geliefde, ze deden voor elkaar niet onder. Met zuidelijk enthousiasme Voor een goed bezette zaal gaf gister avond de Italiaanse opera een opvoering van het bekende werk van Donizetti Lucia di Lammermoor, opera in drie bedrijven, een werk dat wij sinds lang niet meer op onze podia zagen verschijnen. Laat ik be- Met uitzondering van G. kreeg ieder 50 gulder. ginnen te zeggen, dat niet zomaar zonder T" meer van Italiaanse opera kan worden gesproken, gezien het feit, dat het gehele corps en orkest, tezamen ongeveer 50 per sonen, uit rasechte Nederlanders bestond. De uitvoering als geheel was echter wat men „echt Italiaans" noemt. Er werd gespeeld en gezongen met zuidelijk enthousiasme. De dirigent Gino Barsanti is een geroutineerd vakman, die zijn schare met vaste hand leid de en bij elkaar hield. En ook de solisten kenden het klappen van de zweep. De ver tolkster van de titelrol was aanvankelijk niet in vorm, de coloratuur was verknepen en de intonatie nogal eens onzuiver, doch gaande weg raakte zij op dreef en kwam tot een heel behoorlijke prestatie. Vittorino Bernetti als Ashton, viel op door een vrije voordracht, terwijl de mooie, weke tenor van Barollo als Ravenswood goed vol deed zij het wat te zwak voor de nu en dan noodzakelijke woede-uitbarstingen. Als bijzonderheid moet worden opgemerkt, dat de regisseur. Alberto Ciulll, zelf de rol van Bucklaw vervulde. Het komt ons voor. dat deze dubbele taak Molière en Marivaux Hoekse Waard (Z.-H. eilanden) Goeree-Overflakkee (Z.-H. eilanden) Noord-Beveland (Zeeland) Halsteren en omgeving (Z.W. Brabant) Moerdijk (N.W, Brabant) Theodoruspolder Kruiningen (Zeeland) Vlissingen (Zeeland) Numansdorp (Z.-H. eilanden) Wolf aartsdijk (Z.-Beveland) Doden Omvang van de ramp ongeveer 85, waarvan ca Geen gas, electriciteit, drinkwater en weinig voedsel. Woningen weg- 55 in 's-Gravendeel geslagen en ingestort. Een der meest intensief geholpen gebieden. Evacuatie nog in volle gang. Grootste deel van eiland onder water. Woningen overspoeld. Eiland geïsoleerd. Rubberboten per vliegtuig afgeworpen. 17 slachtoffers 13 mensen verdronken Geen slachtoffers 25 slachtoffer» 17 doden 11 slachtoffers Geen slachtoffers Hellevoetsluis (Z.-H. eilanden) Schouwen (Zeeland) Kruispolder (Z. Vlaanderen) Hondsbossche Zeewering (Noord-Holl.) Dinteloord (N.-Br.) Hank (N.-Br.) Raamsdonkveer (N.-Br.) Abbenbroek (Z.-H.) Brandwijk (Zeeland) Goes (Zeeland) Kloosterzande (Zlnd) 8 slachtoffers (waarvan 7 in Grauw) 1 dode 4 doden geen slachtoffers 2 doden 1 dode 2 doden onbekend 8 doden St. Philipsland (Zlnd) onbekend Schouwen en Duiveland onbekend (Zeeland) Ierseke (Zeeland) Dordrecht 's-Gravendeel (Z.-H.) Rozenburg (Z.-H.) Rhoon (Z.-H.) geen slachtoffers ;een slachtoffers 35 doden geen slachtoffers 3 doden Zuidland (Zeeland) 19 vermisten Zierikzee (Zeeland) 18 doden Burch (Zeeland) 12 doden Capelle a.d. Usel (Z.-H.) 4 doden Fijnaart (N.-Br.) 48 doden Water van de Schelde sloeg kolkend over en door de dijken naar dit West-Brabantse gebied en kwam eerst tot staan bij het hoger gelegen Huybergen. Kilometers lange en brede watervlakte. Bewoners overijld gevlucht. Machtige spoorbrug een verlaten burcht. 1000 mensen wachten nog op redding. Dijkdoorbraak op twee plaatsen. Enige honderden mensen werden ingesloten. Gevlucht op zolders en daken, urenlang geïsoleerd. Evacuatie bevolking met boten. Duizend burgers en militairen strijden op bedreigde plaats tegen doorbraak over 200 meter. Kans op behoud. Water sloeg boulevard aan stukken, oude deel van de stad in korte tijd een ravage. Dijk kon het houden. Gaslevering uitgevallen. Gehele bevolking onder zeer moeilijke omstandigheden geëvacueerd. Dijk over grote lengte doorgebroken. Verschillende stadsdelen, o.a. centra der scheepvaart, onder water. Electrische centrales geheel of gedeeltelijk onklaar. Overal bedreigde plaatsen, vooral ten Zuiden polder „De Eendacht". 50.000 zandzakken uit Zaanstreek gearriveerd. Deze 16e eeuwse plaats staat geheel onder water. Oosterschelde noodtoestand dijken op verschillende plaatsen heden doorgebroken. Overal gaten in de zware dijken huizen tot aan dak in de water massa vee van tientallen boerderijen kon niet worden geborgen. Verspreide boerderijen weggeslagen. Scheldewater drong binnen door dijkgaten van honderden meters. Hoewel ernstig beschadigd heeft dit kwetsbare gedeelte van onze kust zich gehandhaafd. Onmetelijke overslaande golven veroorzaakten ravage, maar geen doorbraak. Vier polders onder water, 172 personen dakloos. Evacuatie in volle gang. 20 huizen verwoest. Gedeeltelijk geëvacueerd. Water iets gezakt. Gebrek aan voedsel en drinkwater. Toestand ernstig. Water stroomt door naar Ottoland. Toestand ernstig. Nog geen hulp aanwezig. Wordt bedreigd. Grote verliezen aan vee. Men werkt met man en macht aan de dijken. Evacuatie in volle gang. Nog geen contact met het eiland. Toestand zeer ernstig. Jorp behouden. Bewoners helpen Kruiningen evaeuëren. Toestand niet meer critiek. Werkt hard in de hulpdienst. Geheel overstroomd. Twee dijken doorgebroken. Dorp geïsoleerd. Pontonniers werken met bovenmenselijke inspanning. Eiland staat voor 70 blank. In de dijk van de Nieuwe Waterweg twee enorme gaten. Men werkt hard om ze te dichten. Veel vee verdronken. Hele bevolking helpt mee om de dijken te behouden. Veel vee verloren. Men is bezig de gaten in de dijk te dichten. Situatie „betrekkelijk hopeloos". Zeer dringend hulp gevraagd. Toestand nog niet bekend. In ieder geval zeer ernstig. Stroompolder geheel onder water. Voldoende hulp aanwezig. Grote overstromingen in de polders rondom. Nog enkele personen vermist. Van de Noordzee-badplaatsen Schevenlngen, Noordwijk en Zandvoort werden de boulevards ernstig beschadigd, ichlllei Chrlstiane Barry was een betoverende Sivia, die als vermomde Lisette dadelijk opviel en haar gevoelsverwarring, als ze meent op een lakei verliefd te zijn. werd uitstekend ge speeld. Alleen het gebaar der armen was een beetje steriotiep. Jacques Dorante als de ver meende lakei kwam nog dieper in de ver bijstering. maar ten langen laatste zwicht hij voor de liefde en hij vraagt de vermeende ka merjuffer ten huwelijk. Roger Ferras gaf een goede vertolking van de vader van Silvia, die zich met zijn zoon Mario, door Michel Fa- brice met de nodige arrogantie gespeeld, danig vermaakte om de niets vermoedende ver liefden. Eind goed al goed De vrijerij tussen de twee gedienstigen, die voor hun meester en meesteres spelen, is var. een geheel andere aard, onstuimiger, koddlger, maar even goed gemeend. Anne Alexandre, die we al in Au Petit Bonheur konden bewonde ren. kreeg hier een kolfje naar haar hand, en ze speelde pittig en opgetogen de grote dame, al was ze guller met haar hart en had ze meer haast om haar geliefde tot een declaratie te brengen. Pierre Ringel liet haar niet in de steek, zijn gelaat straalde van liefde, men zag het vuur, dat hem verteerde. Alles komt goed in deze absurde wereld van Marivaux. Silva kreeg haar Dorante en Liset te haar Pasquin en toen dit vrolijk spel van let en liefde ten einde was. kreeg La Com pagnie des Quatre een verdiend en hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Subsidies voor katholieke scholen Bij de voorstellen van B. en W. aan t raad tot het verlenen van bijdragen voor het onderwijs, behoren de aanvragen van het R.K. Kerkbestuur der parochie van de H. Martha voor de aanschaffing van nieu we gordijnen voor de lagere school van Beijerenstraat 56 en 58 en van de R.K. Schoolvereniging der parochie van de H. Joseph voor het aanschaffen van nieuwe klimpalen in het gymnastieklokaal van de scholen aan de van der Duynstraat, noch aan de regie noch aan de uitbeelding van de rol ten goede kwam. Er was veel werk gemaakt van de aankleding en het koor en orkest leverden onder de bekwame leiding van Barsanti een redelijke prestatie. Het publiek was gul met applaus. Er werd gecollecteerd voor de overstromingsramp. Het plan bestaat een van de volgende voorstel lingen geheel ten bate van de slachtoffers uit Adenauer verwacht spoedig E.Y.G. Adenauer zal deze week aan de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles meedelen, dat West-Duits- land begin Maart het Europese Verdedi- gings Verdrag zal bekrachtigen. Op een persconferentie in Berlijn sprak de West- Duitse bondskanselier de hoop uit, dat ook Parijs spoedig goed nieuws over de EVG en de conventies van Bonn zal laten horen. Advertentie 0m Zuurbranden op de maag te blnssen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pqn. Ktfk e om U heen hoe tientallen mannen vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zü weten niet meer wat brandend maagzuur is HANS HENKEMANS: verfijnd Een zeer talrijk auditorium, de leden van de Stichting „Kunstcontact", heeft Zaterdagavond in Diligentia bewezen, hoe juist het de groot heid van één onzer prominente pianisten. Hans Henkemans, heeft weten te taxeren. Het heeft hem op de meest hartelijke wijze duidelijk ge maakt. dat men wist. zeer bewust besefte, dat er op dat podium, achter de vleugel uitermate importante dingen gebeurden. Wat dat was, in volgorde van belangrijk heid? Eerst Fauré. met twee Impromptu's (I en III), de Vierde Nocturne, de Vijfde Barca rolle. Fauré: l'esprit le plus frangais. Wellicht hoort men hem daarom zo weinig ln de con certzaal. Durft men deze exclusiviteit niet te benaderen? Heeft men angst voor deze in we zen zo ongewone, uiterlijk zo gewone ver schijning? Weet men wel raad met hem? Ris keert men niet steeds vulgariteit zo men als executant zelf vulgair van aanleg is of droogheid, zo men de Juiste fantasie mist? Slechts aristocraten van de geest mogen met hem omgaan en Henkemans is één dier weinigen. Zijn Fauré-interpretatie werd dan ook een volledige openbaring: onthulling an de diepste geheimen. En toen Claude Debussy. Met Pagodes, La soirée dans Grenade, Jardins sous la pluie. Minder Frans dan Fauré. Vol exotiek, althans de twee eerste composities. Onder Henkemans' handen exquis klinkend. Pagodes met gamelan effecten, welke vreemd-obsederend werken. La Soiréein een onbeschrijfelijk vreemde wezenlijke sfeer. Onnavolgbaar schoon. Mozart: Tien Variaties op „Unser dummer Pobel". Minder indrukwekkend dan Fauré. dan Debussy. Ergens ontbreekt iets. misschien de zin voor de humor, welke bii Mozart uit de scepsis ten aanzien van het leven geboren, wordt. Uiterst knap. niet volkomen boeiend. Chopin: met de weinig gespeelde Polonaise in es, de Derde Impromptu, de Sonate op. 58 Henkemans' spitse intelligentie staat hier tus sen het werk van de scheppen en de weergave van de executant. De Polonaise wordt daardoor ietwat carlcaturaal, de Sonate van alle roman tische elementen ontdaan het laatste deel leek door de metronoom beheerst te worden' tot een achttiende eeuws speelstuk: aller wonderlijkste ervaring. Restte hierbij slechts de vraag: hoe zal Hen kemans' verhouding ten aanzien van Frédéric Chopin over enkele jaren zijn? Zal het gevoel dan z(jn rechten hernomen hebben en zijn intelligentie hebben ingezien, dat zij haar be perkingen dient te hebben? lende nabij of op het strand gelegen gebouwen weggesla gen door de golven. Assisië maakt zich op voor vier eeuwfeesten Assisië treft op het ogenblik voorberei dingen voor de grootse viering van niet minder dan vier eeuwfeesten. De vier eeuwfeesten, welke dit jaar plechtig zul len worden gevierd, zijn: het zevende eeuwfeest van de dood van St Clara, zevende eeuwfeest van de dood van St Agnes, een zuster van St Clara, het zeven de eeuwfeest van de consecratie van de St Franciscusbasiliek door paus Innocen- tius IV op 25 Mei 1253 en het zevende eeuwfeest van de heiligverklaring van St Stanislaus in dezelfde basiliek op 8 September 1253. THEO BRUINS: oergezond De tweede grote Nederlandse pianist in dit weekeinde- Theo Bruins. Doch hoe verschil lend van Henkemans. Deze moge in dit sta dium zijn beperkingen hebben en daarin groot en subliem zijn; de jonge, oergezonde Theo Bruins staat volledig open voor alle invloe den van de klank. Voor hem, modem schep pend kunstenaar en als zodanig nog als twaalftonencompomst een heel bijzondere plaats innemend, lijkt er geen tijdperk te zijn, dat niet zijn volledige belangstelling heeft. En zo kon het gebeuren, dat R. Schu mann met zijn „Etudes Symphoniques" een vertolking ten deel viel, die het grootste eerbetoon aan de romantische meester be tekende. Natuurlijk bepaald door de tijd, waarin Bruins leeft. Alle gevoelsexcessen. alle gezwijmel wordt vermeden. De struc tuur, de bouw van het werk: dat is het, wat de executant interesseert. Schumanns „Etudes" krijgen hiermee een klassieke waarde, welke men onmiddellijk zou wil len vastleggen om aan het nageslacht te tonen: zo hoorde men deze romantische muziek 1950 en daarmede werd zij in de twintigste eeuw gered.... De tweede Partita van Bach: van dezelfde geest doordrongen. De melodiek krijgt slechts haar kansen, voorzover ze past in het ar chitectonisch geheel. Men moge het detail be wonderen, de totale indruk blijft: zoals bij een kathedraal, waarin de verschillende beel den. hoe schoon ook op zichzelve, een functie in het geheel hebben, belangrijk, doch onder geschikt. Elndimpressiemen staat verbaasd over de wijsheid, het inzicht van deze drie ëntwintigjarige. Bruins en Hindemith. Met zijn derde Sonate. Ilindemith krijgt hier zijn kansen, want dui delijker kan zijn werk niet klinken. En niet eerlijker. Waardoor men precies ervaart, wat dit alles waard is. Ambachtelijk ongelofelijk handig. Maar eigenlijk niet; veel om het lijf hebbend, Wij geloven ernet in, in deze ge makzuchtige componeertrant, welke diepgang mist. En het is Bruins, die ons dit laat horen, dank zij deze feilloze interpretatie. Rest RavelMet Jeux d'e.iu, Oiseaux tristes c-n Albarodo del Gracioso. Geen raffinement, dat kan lelden tot geaffecteerdheid, slechts evenwichtige muzikaliteit, welke nooit uit het spoor raakt. Fijn van nuances: krachtig, fors als het moet, doch ook ik denk hier aan de inzet der Oiseaux van een onbeschrijfe lijke tederheid. Met de glimlach van Poulene toegift verlaat ons Theo Bruins. Gelukkig komt hij Zaterdag a.s. terug. Ge moet hem eens gaan horenI Op Dinsdag 27 Januari j.I. heeft de militaire rechtbank van Krakau in Polen drie priesters en drie leken schuldig ver klaard aan spionnage en verraad. Een geestelijke, Josef Lewito en twee leken, Michael Kowalik en Eduard Chachlica, werden ter dood veroordeeld; de paters Wit Brzycki en Jan Pochopien en een vrouw, Stephanie Rospond, werden res pectievelijk veroordeeld tot 15, 10 en 8 jaar gevangenisstraf. Enkele gedeelten uit het proces werden door de communisti sche radio te Warschau uitgezonden. Het Zwitserse persbureau Kipa heeft deze uit zendingen. ondanks de vele stoorzenders, kunnen opvangen en publiceert hierover de volgende verklaringen: Bekentenissen werden afgeperst 1 beklaagden hebben zich schuldig verklaard met een gelijktijdigheid, die een uitzonderlijke voorbereiding verraadt; hun uitdrukkingen wezen ondubbelzinnig uit, dat de bekentenissen zijn afgeperst, zoals in dergelijke processen gebruikelijk is. Verscheidene beschuldigden spraken, alsof zij stukken voorlazen, die tevoren waren klaargemaakt. Hun bekentenissen waren doorspekt met uitdrukkingen, die vreemd liggen in de mond van katholieken en zeker in die van een priester. Zo spraken verscheidene priesters over het „Heilige Vaticaan" in plaats van over de Heilige Stoel; enige zinswendingen wekten de in druk, dat zü rechtstreeks uit het Russisch waren vertaald. De getuigen, van wie enigen in de gevangenis zün opgesloten, schenen ook al „in stül" te zün gebracht. Zü legden verklaringen af, die zo goed als niets met het proces te maken hadden. Sommigen getuigden tegen de H. Stoel en anderen tegen de oorlogzuchtige geest van Amerika. Ook dit wees op grondige voorbereidingen der sprekers. Beschuldigingen tegen overleden Poolse kardinaal Zo legde één der beschuldigden verkla ringen af tegen wijlen kardinaal Sapieha. Toen de voorzitter der rechtbank hem ondervroeg omtrent de bezoekers, die deze kardinaal ontving, noemde hü onmiddel- lÜ'k opperoffieieren van de Amerikaanse generale staf, twee Amerikaanse kardina len, kardinaal Griffin enz., allen zeer on- waarschünlüke bezoekers; een andere be schuldigde herkende een geweer, dat men hem voorlegde, als een wapen, dat zün eigendom was geweest en dat kardinaal Sapieha in het water zou hebben gegooid. Weer een ander wist onder de personen, die door kardinaal Sapieha ontvangen zou den zün, niemand anders te noemen dan een groep voortvluchtige verzetstrüders, die door de communistische regering ver oordeeld is en bovendien noemde hjj nog uit Polen gevluchte politici. Het grootste deel van het proces was rechtstreeks tegen de in 1952 overleden Poolse kardinaal Sapieha gericht, die er van beschuldigd werd wapens te bewaren in zün bisschoppelük paleis, contact te hebben onderhouden met Engelsen en Amerikanen, dollars te hebben ontvangen van Z. H. de Paus, zonder ze te gebrui ken voor de Poolse soldaten, voor wie ze bestemd waren; spionnen te hebben be schermd, samengewerkt te hebben met de nazi's, naar buitenlandse zenders te heb ben geluisterd en kunstschatten onder zich te hebben gehouden. Het proces was ook gericht tegen mgr Gawlina, titulair aartsbisschop van Ma- riammo, oud-legerbisschop van Polen, die tegelük met het Poolse leger is uitgewe ken en thans te Rome verblijf houdt, en tegen de opvolger van kardinaal Sapieha, mgr Baziak, aartsbisschop van Lwow, vi caris capitularis van Krakau, die in de ge vangenis van Warschau is opgesloten. Van deze werd tüdens het proces een acte voor gelezen, waarin de bisschop zich van voor hem zeer onwaarschijnlüke misdaden be schuldigt. Wie in staat was de uitzending van het proces rechtstreeks te volgen, kreeg de indruk, dat het proces en de veroordelin gen van Krakau op 27 Januari de start is van een uitgebreide campagne tegen het Poolse episcopaat, juist nu vele bisschop pen in de gevangenis zuchten. Bovendien vertoont het communistische optreden in Polen van de laatste dagen een opmerke lijke overeenkomst met de procedures, welke in andere landen achter het IJze ren Gordijn de grote slachtingen zün voorafgegaan. Heilig Jaar-boek. In Vaticaanstad is de chronologie van het Heilig Jaar 1950/51 ver schenen. Het werk beslaat in twee delen 1488 pagina's. In het eerste deel Zijn alle pause lijke toespraken en redevoeringen uit het Staking in New Yorks haven treft militaire verschepingen Na mislukte onderhandelingen over een loonsverhoging heeft de New Yorkse vak bond van personeel op sleepboten en olie schepen zijn leden opgeroepen voor een staking. Door het conflict worden niet al leen circa 450 schepen in de haven ge troffen, doch komen ook verschepingen van militair belang in -evaar. Vandaag kregen de stakers steun van hun collega's in Norfolk, Vïrgina en Philadelphia. *n Eindhoven is Zaterdagmiddag door de com missaris der koningin in de provincie Noord- Brabant het nieuwe gebouw geopend van het districts-consultatiebureau voor de t.b.c,-be strijding. Te Vlaardlngen zijn Zaterdag middag twee offi cieren van de Nationale Reserve beëdigd, in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en mi litaire autoriteiten. Prof dr A. Mulders hoogleraar in de missio- logie, de fundamentele en de Oosterse theo logie aan de universiteit te Nnmegen. is Za terdag te zijnen huize gehuldigdg ter gelegen heid van zün zestigste verjaardag. Mr N. E. H. van Esveld zal op Donderdag 12 Februari het ambt van buitengewoon hoog leraar in het arbeidsrecht, het sociale recht en de sociaal-politieke verhoudingen aan vaarden met een inaugurale rede in de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam. Het landbouwprüsindexcijfer steeg van 136 in November tot 138 in December 1952. Het ak- kerbouw-indexcüfer steeg van 127 tot 131. dat van de veeteeld daalde in d evarkensector. maar steeg in de sector rundvlees, paarden en melk van 138 tot 140. In de abdij van Berne te Heeswijk zullen van 10 tot en met 12 April studiedagen worden gehouden over „De Christus vroomheid van St Bernardus". De KLM. voert, momenteel onderhandelingen met de Karinthische regering over de instel ling van een luehtvervoersdlenst tussen Am sterdam en Klagenfurt, t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3