Den Haag werkt met man en macht aan hulpverlening Schade in Den Haag tot huizen beperkt gebleven ACTIES MOETEN CENTRAAL GEREGELD Straat- en huis-aan-huiscollecte thans vastgesteld op Donderdag Zuinigheid met stroom geboden W. v. d. Holst halve eeuw koster HAGENAARS IN ZWIJNDRECHT Bij hulpverlening werden 16.000 militairen ingezet DE REPORTAGES UIT DE GETROFFEN GEBIEDEN PASSAGE en METROPOLE-TUSCHINSKI PAG. 3 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 „Geef nog geen geld aan collectanten nu, maar wacht tot de collectedag Donderdag 5 Februari op de .straat en huis aan huis'-, «ei wethouder C. H. P. W. s an den Oever vanmorgen „op een persconferentie". Zoudt u het vet in de krant willen zetten", voegde hij er aan toe. Het is heel voornaam". Heel Nederland is diep in het hart. ge raakt door de grote ramp, die ons land en volk heeft getroffen en allen, tenminste zo goed als allen, willen helpen en steunen. Het is van het hoogste belang, dat geen particuliere acties ondernomen worden, maar dat alles centraal geregeld wordt. Het gemeentebestuur en de wethouder van .Sociale Zaken zijn met de Haagse afdeling van het Rode Kruis al druk aan het werk. Gisteren werden reeds honderden adressen op gegeven voor geëvacueerden en men was reeds klaar om er een vier duizend te ont vangen. Men dacht daarbij aan de Houtrusthallen en andere ruimten, verzorgings huizen. Grote kookinrichtingen kunnen voor de voedselvoorziening zorg dragen Er kwam gistermiddag bericht, dat dit nog niet nodig was en tot dusver wacht men nog af. Wie adressen opgegeven hebben zullen gewaarschuwd worden als het nodig is. i te kunnen Wethouder van den Oever vestigde er de aandacht op, dat vrijwilligers, die in de noodgebieden willen helpen, niet op eigen gelegenheid moeten gaan, maar dat zich dienen te melden. Electriciteitsvoorziening Drie honderd man is gisteren reeds in auto's van de H.T.M. naar Rotterdam ver trokken, evenals 25 motorvletten en eer tiental sloepen van de Scheveningse rede rijen, om vandaar naar Voorne en Putten te gaan. De Haagse brandweer trok met twee spuiten naar Rotterdam om daar te helpen bij de ondergelopen electrische centrale. Men doet zijn uiterste best om in de stroom te voorzien langs de koppel- lijnen, In Dordrecht werkt men met man en macht om de nieuwe centrale in wer king te stellen. In Den Haag heeft een nieuwe installatie reeds proef gedraaid en Rond het Binnenhof Bedrijfsleven. De Nederlandse Maatschap pij voor Handel en Nijverheid zal op "Woens dag 11 Februari in het Shell-gebouw aan de Wassenaarseweg een avondvergadering houden, waar mr W. H. Fockema Andreae zal spreken over „Niet-alledaagse zorgen van het Neder landse bedrijfsleven". Voddenbal. De oud-leerlingenvcrenlging ,,De Zonnebloem" presenteert op Zaterdag 7 Februari een voddenbal in de bovenzaal van Wlm Lier aan de Laan v. Meerdervoort De muziek wordt verzorgd door de „Vodden- trappers" onder leiding van Lou Vodd. St Chrlstoffei. De afdeling Den Haag van de Nederlandse katholieke vereniging van handelsvertegenwoordigers, -agenten en ver zekeringsinspecteurs „St Christoffel" organi seert Vrijdagavond 6 Februari een vergade ring in hotel „Du Passage". De heer A. A. Boersma zal een inleiding houden over de P.B.O. Kunstagenda HEDENAVOND. Kleine Comcdie. 20 uur „Toevallige ontmoeting" en „Als een Phoe nix..." (Comedla) (volw.); Diligentia, 20 uur. Gecombineerd koorconcert onder leiding van Pauls Kurpershoek; Rolzaal 20u, Concert voor pers.ver. v. ministerie v. Verkeer en Water staat.. Mr D. G. W. Spitzen, piano en Adolphe Poth. viool. DINSDAG 3 Febr. Kon. Schouwb. 20 u. „School voor vrouwen" (Ned. Comedie) (vlw.); De Kleine Comedie, 20 u. „Toevallige ontmoe ting" en „Als een Phoenix..." (Comedia) (volw); Diligentia, 20 u. Pianorecital Jean- Plerre Marty; Geb. v. K. en W., 12.45 u, Ver pozingsconcert Residentie Orkest. WOENSDAG 4 Febr. Kon. Schouwb. 20 u. „IJ spreekt met uw moordenaar" (Ned, Come die) (volw.); Geb. v, K. en W.. 20 u. Concert Residentie Orkest o.l.v. Rudolf Moralt, De Kleino Comedie, 20 u, „Toevallige ontmoeting" en „Als een Phoenix..." (Comedia) (volw.). BIOSCOOPAGENDA (met K.F.C.-kcurlng) APOLLO; „Geheime opdracht" (14) 12, '2.30, 4 45. 7, 9.15; ASTA: „Zo zijn we niet getrouwd" (18) 2.30, 6.45. 9.15; CAPITOL: „Een nacht koningin" (18) 2. 8; CENTRUM: „Kim" (a l.) 1, 3, 5, 7, 9.15; Woensd. 7. 9.15; CINEAC Nieuws en actualiteiten. Dag. 9-24; CITY: „Vergif" (18) 2.15, 7, 9.15; CORSO: „Het geheim van Mayerling" (str. volw.) 2.15, 8-15HOLLY WOOD: „Zorg.dat je er bij komt" (14) 2.30. 7, 9.15; KRITERION„De dood van een handels reiziger" (volw.) 2.30, 7.15, 9.15; METROPOLE: „Sterren stralen overal" (a,l.) 2.15 en 8.15; MUSICA: „Klokslag 12" (14) 2.15, 8; Wo. 8; ODEON: „De dood van een handelsreiziger" (volw.) 2.15, 7, 9.15; OLYMPTA: „Always in my heart" (14) 2, 8; PASSAGE. „Sterren stralen overal" (a l.) 2.30, 6.45, 9.15; PLAZA „Gevleugeld gevaar" 2.15. 7, 9.15; REM BRANDT: „Een nacht koningin" (18) 2, 8, DE ROSKAM: „De maniak" (18); ROXY: „De stad zonder genade" (14) 2,30, 7, 9,15; STUDIO: „Hondje, laat je juffrouw uit" (14) 2. 4. 7. 9.15; THALIA; „Export in blond" (str. volw.) 2,30. 4.30, 7, 9.15; WEST-END" „Othello" (18) 2.15. 8.15; DE UITKIJK" „Alles op één kaart" (a.l.) hedenavond 7, 9.15. n SEINPOST wordt Zuinigheid met stroomgebruik is drin gend noodzakelijk, vooral ook in de avond uren. Distributie is hier niet mogelijk, maar in nood zouden wijken uitgeschakeld moeten worden. Collectanten aantreden Om de collecte Donderdag te doen sla- gen zijn zeer veel medewerkers nodig. Het zeker van dienst zijn. De minimumleeftijd voor collectanten is 16 jaar. Jongeren kunnen hun steun verlenen bij de inzameling van goederen, dekking en kleding. Aan alle openbare scholen worden aan de kinderen circulaires gege ven, om de ouders te verzoeken hun kin deren wat men missen wil mee te geven. Het Rode Kruis heeft zich tot de hoofden van alle, ook de bijzondere scholen, ge richt in dezelfde zin. Adressen, waar men goederen kan bren gen, zijn Laan van Poot, Rode Kruis Tractie; Javastraat 18; Aloysius College, Oostduinlaan; Badhuisstraat 69; Dalton H.B.S., Aronskelkweg; Emmastraat 127, Loosduinen en Paaskerk in wijk Leyen- burg. Padvinders hebben zich beschikbaar ge steld om de goederen op te halen bij de verzamelpunten. Gisteren kwamen uit het Noorden des lands reeds 9 trucks van zes ton met kleding aan. In Moerwijk is de opslagplaats al vol. Offert rookwaar Tal van acties zijn reeds aan de gang. Van het gemeentepersoneel is het initia tief van een uurloon uitgegaan. De Haagse sigarenwinkeliers hebben van het Rode Kruis stencils en affiches gekregen voor een andere actie. Nu al in voorlopige bussen, maar straks in stembussen kan men een sigaret of een gemeentebestuur, het Rode Kruis, de so ciale wijkcentra werken hier samen. Wie zich beschikbaar wil stellen voor de col lecte kan zich aanmelden op de volgende adressen. 1. Badhuisstraat 260. tel. 550880; 2, Tesselse- plein 43. tel. 554150; 3. Mient 175, tel. 399201; 4. V. Speykstraat 50, tel. 3927295, Heclsumstraat 130, tel. 394616; 6. Jan van Goyenstraat 99, tel. 337873; 7. Stille Veerkade 16. tel, 112410; 8a. Jan Pietersz. Coenstraat 45; 8b. Joan Maet- suyekerstraat Postkantoor tel. 720832; 9. Stiel tjesstraat 136; tel. 181464; 10. Wilhelminastraat 1. tel. 396812; 11. Vierheemskinderenstraat 91, tel, 323159; 12. Ruychrocklaan 30, tel. 774738; 13. Marlotlaan 14, tel. 722483; 14. Ambachtschool Nieuwe Haven 95, tel. 113698; 15. Chr. Militair Tehuis, Riouwstraat 59. tel. 55790116. Klatteweg 8. tel. 550930; 17. Doorniksestraat 1, tel. 552149; 18. Joh. v. Oldenbarneveldtlaan 79. tel. 551885; 19. Nachtegaalplein 11. tel. 321357; 20. Consisto riekamer Weimarstraat. 69, tel. 398789; 21 Brandtstraat Gebouw Custodia. tel. 320039; 22 School Woudenbergstraat. 2, tel. 39069623. Dal ton H.B.S.. Aronskelkweg, tel. 396415. Aanmelding kan van morgen af gebeu ren. De vele autobezitters, die zich reeds meldden, kunnen vooral in de avonduren Burgerlijke Stand BEVALLEN; G. C M, Wlsse-Grijpink, z E. M. Stuijfzand-Gomes. 2 z.; C. de Boer-de Waard, d J. Ros-Verbaan, z.; J. Klop-den Bok, z.; J. F. C. Warmerdam-van Hoorn, z.; W. J. van den Beukel-van Duijvenbode, d.; J. Fens-Ouwerkerk. d.; M. v. d. Ende-Cadel, d.; D. A. von Oven-Fransz, z.; A, Pijnenburg van der Zeeuw, d.; E. van der Zijden-van der Harst, z,; A. van "t Wout-de Vries, d.; P. Thijsse-Tuit. d.; H. E. de Zeeuw-Wonnink, z.; P. Dijkhuizen-Groen, d.; J, M. H. Smits-van Gelder, z.; Th. C. de Kruijff-Schukken. d.: H. Stavast-Smit, d.; M. R. H. Bovendeert- Hendriks, d.; M. G. J. Zoutendijk-van der Heijden, d.; N. L. Janssens-Windgassen, d.; A. P. M. Bakker-van Zuilen, z.; W. Alberse- Vonk. d.; E. M. Geenen-Frequin, d.; J. J. Janzen-Dalenoord, d.; K. Janssen-Smink. z.; W. G. J. van Rijswijk-van den Berg, z. OVERLEDEN." F. Lub. vrouw, gehuwd ge weest met J. van Eerde. 78 jC. Senechall, vrouw, gehuwd geweest met J. M. van Hooij- donk, 93 j.; J. de Boer, man van M Verbeek, 67 j.; J. M. Pauptit, man van G. Nanninga, 62 j.; J. S. G. Meijer, vrouw, gehuwd geweest met J. van Maanen, 88 j. Gouden erekruis De parochianen van de Hobbemastraatkerk hebben gisteren het gouden jubileum mee gevierd, dal hun kos ter, de heer W, vd. Holst, op 29 Januari herdacht. In de H. Hartkerk droeg pas toor L. Smeele gister morgen met assisten tie van de parochie kapelaans tot intentie van de jubilaris een plechtige Hoogmis op, waarbij een viertal Haagse collega's van de heer v. d. Holst als acoliet fungeerden. Het zangkoor voerde onder leiding van zijn direc teur-organist P. Ven ters diens Missa Se- cunda uit. Nu de Hoogmis werd de heer v. d. Holst in de pastorie gehuldigd. Aan het slot van zijn felicitatierede speldde pastoor Smeele de jubilaris het gouden erekruis Pro Ec clesia et Pontifice op. De huldiging werd onder meer bijgewoond door de deken van Den Haag, mgr W. J. Pompe. Voordat de algemene receptie in de Sint Pancratiuszaal begon, werd de heer v. d. Holst nog van verschillende zijden toege sproken. Het parochieel dameszangkoor „Sine Nomine" voerde onder leiding van mej. U. Zegveld Beethovens „Die Vesper" uit. Pastoor Smeele sprak een dankwoord tot zi,jn koster, die de hem verleende pau selijk» ott^tivchpdma e^ „echt" had ver- Spontaan kwamen de vrijwilligers, meest oud-militairen zich melden in café de la Paix om in de noodgebieden de handen uit de mouwen te steken. sigaar van zjjn aankoop offeren. Deze sigaretten en sigaren worden opnieuw ver pakt en ten bate van de noodgebieden ver kocht. De actie voor het hospitaal-kerk schip „De Hoop" is voorlopig gestaakt. Onder leiding van de directeur van het Openbaar Slachthuis, de heer P. van- Rjjn, is een organisatie gevormd, die er voor zorgt, dat vee uit de noodgebieden niet voor een appel en een ei wordt opgekocht, maar op verzamelpunten tegen de nor male prijs van de hand wordt gedaan. Bij de geldinzameling Donderdag zal gebruik gemaakt worden van de Rode Kruisbusjes en legitimatiebewijzen. Door samenwerking van employe's van P.T.T. en gemeentelijke gas- en electriciteitsbe- dryven zal de opbrengst over de radio nog dezelfde dag bekend worden gemaakt. Hedenmiddag om twee uur kwamen de voorzitter van de Haagse Bestuurdersbond van de K.A.B. en van de C.N.V. met de wethouder van Sociale Zaken samen om te beraadslagen. Tegen vanavond zullen de organisatiebesturen daarnaar beslui ten nemen. Kleding met maten en nummers Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, de kens, lakens enz. voor de noodge bieden ingezameld. Het is de bedoeling dat men brief jes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven ma ten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daar door aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. Plunderaars op pad na schade van storm In de loop van gisteren zijn verschillen de aanhoudingen verricht in verband met diefstal van onbeheerde goederen. Twee personen werden aangehouden op de Strandweg toen zij electriciteitskabel mee wilden nemen. Bij radio Scheveningen werd een hoeveelheid geïsoleerde kabel ontvreemd door twee mannen die prompt werden ingerekend. Tegen deze personen, die zich aan plundering schuldig maken, zullen door de politie de strengste maat regelen worden genomen. De Hagenaars, die de noodgebieden spontaan hun persoonlijke hulp hebben aangeboden, hébben zich niet voor niets gemeld. De vrijwilligers zijn op tal van plaatsen ingezet. Onder meer te Zwijndrecht, waar deze foto werd gemaakt. Afscheidsavond voor pater van Niel De missieclub „Pater Damiaan" heeft gisteren in het A.V.A.-gebouw aan de Elandstraat een afscheidsavond georgani seerd ter ere en ten bate van pater K. van Niel S.S.C.C., die eerstdaags naar de missie op de Cook-eilanden in de Stille Zuidzee vertrekt. De voorzitter van de club. de heer J. Mineur, sprak een openingswoord. Het R.K. toneelgezelschap „St Michaël" voerde onder regie van A. Flaton, die te vens een gastrol vervulde, het toneelstuk „De man in burger op". Rambino's band verleende muzikale medewerking. De avond, die onder meer werd bijgewoond door pastoor H, Hagdorn en dokter L. C. M. Steger, heeft ongeveer 500.opge bracht. Arbeidscontractanten van P.T.T. ontevreden Het bestellend personeel op arbeidsovereen komst van het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft zich Zaterdag in Den Haag ernstig beraden over zijn rechtspositie. De aanleiding hiertoe is gelegen in het feit, dat het tot de onmo gelijkheden gaat behoren om na enige jaren dienst als hulpbesteller op arbeidsovereen komst een aanstelling als besteller te ver krijgen. De bezuinigingsmaatregelen, die de formaties van het personeel doen inkrimpen en de instel ling van de rang van geoefend-werkman, die thans steeds meer plaatsen van de bestellers gaat innemen, zijn hiervan de oorzaken. Dit beperkt zich zelfs niet alleen meer tot de be stelling en expeditie van de postdienst. Op meerdere plaatsen in het P.T.T.-bedrijf worden deze geoefende-werklieden tewerkgesteld en nemen de plaats in voor hoger geclassificeerd personeel. Het loon, dat aan een geoefend werkman wordt uitbetaald is beslist onvoldoende om aan een gezin een dragelijk bestaan te geven. Ar beidscontractanten moeten met een salaris rondkomen, dat netto onder de 50.- per week ligt. De Indeling van de geoefend-werkman bij de onderscheidene dienstonderdelen, betekent een ernstige ondergraving der positie van het thans in dienst zijnde personeel, zo werd ge steld. De landelijke conferentie was van mening dat in elk geval de hulpbesteller dient te wor den aangesteld als besteller en dat in overwe ging moet worden genomen, dat de rang vr- geoefend-werkman beperkt, zonodig opgehev wordt. REKENING VAN STORMNACHT Daken en ruiten gesneuveld De storm heeft in Den Haag maar betrekkelijk geringe schade aange richt. Slechts een aantal schoorste nen, ruiten, bomen en dakgoten sneuvelden onder de druk, die uren bleef aanhouden. Ook het aantal persoonlijke ongelukken in de Resi dentie is beprekt gebleven. Het perceel aan de De Ruïjterstraat 58 is zijn schoorsteen kwijtgeraakt. Ook het torentje van de Willemskerk en de schoor stenen van Spotvogellaan 9, Meerum- straat 67 en van het huis op de hoek van de Dennenweg en Kazernestraat, kwamen omlaag. Voorts zijn er daken of gedeelten ervan weggewaaid aan het Achterom 12 en de Obrechtstraat 20. Een bouwkeet in het Westbroekpark werd door de storm omvergeduwd. De muur bij de openbare school aan de Schenkkade is eveneens om gevallen. De gevel van het pand Laan van Meer dervoort 190 is gescheurd. Een omgewaai de boom versperde de gehele Riouwstraat en ook op de Scheveningseweg werden twee bomen geveld. Tegenover de gevan genis aan de Pompstationsweg is ook een boom finaal ontworteld. De Laan van Poot is 3 bomen en de Nieuwe Parklaan 1 boom kwijtgeraakt. Onder de woningen in de Vogelwijk heeft opborrelend rioolwater de bewoners enige overlast bezorgd. In de Westduinen is het strand ontruimd en afgezet in ver band met het gevaar dat de bunkers om laag dreigden te storten. De woningen aan de Burgerdijkstraat 3 en de Laakkade 364 zijn hun dak kwijtgeraakt. Ook een ge deelte van de bovenkant van een opslag plaats aan de Slachthuiskade is verdwe nen. De Haagse politie heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag assistentie moeten verlenen aan twee dames die in een auto op de Strandweg zaten en hun wagen niet durfden te verlaten. Op een trap naar het strand hield zich een man op, die alleen met geweld van die gevaarlijke plaats kon worden verwijderd. Voorrangskruispunt Jozef IsraëlslaanBoorlaan? Bij herhaling heeft de A.N.W.B., gecon stateerd, dat bestuurders van motorrijtuigen, die de Jozef Israëlslaan te Den Haag in de richting Bezuidenhout berijden, niet geneigd zijn voorrang te verlenen aan mo torrijtuigen, die van rechts uit de Boor laan komen. De gemeente Den Haag is thans voorgesteld dit kruispunt als voor rangskruispunt aan te wijzen, daar de Jozef Israëlslaan door de weggebruikers als veel belangrijker wordt beschouwd dan de Boorlaan. Door een maatregel als deze kunnen ongevallen, worden voorkomen. Bij oversteken aangereden De 36-jarige voetganger G. van de M. uit Den Haag is gisteravond op de Grote Markt aangereden door een militair motorrijder,, de 30-jarige G. F. Van de M. keek onvoldoende uit tijdens het oversteken. Hij is met een her senschudding naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal vervoerd. Hand onder wals verbrijzeld Tijdens werkzaamheden in een rubber fabriek aan de Haagweg is Zaterdagmid dag de 44-jarige fabrieksarbeider J. K. uit de Dirk Hoogenraadstraat uitgegleden en met zijn hand onder een wals geraakt. Hij is met een verbrijzelde hand naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Motorboten zijn het diend. De heer Steph. de Koning, die na mens de verenigde kosters en begrafenis ondernemers sprak, bood een lichtkroon aan. De jubilaris werd tevens onderscheiden met de medaille van de huisorde van Oranje Nassau. Verder spraken nog enkele afgevaardigden van het college „Eerbied in Gods huis", van het collectantencollege en namens de organisaties der volwassenen tn de parochie. Tenslotte hebben vele honder den van de gelegenheid gebruik gemaakt de heer v. d. Holst persoonlijk geluk le wensen. Op de foto van links naar rechts pastoor L. Smeele, mgr W, J. Pompe en de jubilaris. dringenst nodig (Van een onzer verslaggevers) Zestienduizend militairen zijn reeds in gezet by de hulpverlening aan de onder gelopen gebieden, hulpverlening, welke erop gericht is de bedreigde Nederlanders te redden en vernielde of beschadigde dij ken te herstellen. Twintigduizend andere militairen staan klaar om aan aanvragen voor verdergaande assistentie te voldoen Vele buitenlandse legerkorpsen hebben liun diensten aangeboden De Nederlands territoriaal bevelhebber, de luitenant- generaal D. C Buurman van Vreeden, die met de leiding van de militaire hulpver lening is belast, vertelde ons vanmorgen, toen hij over het aandeel van zijn mensen in de leniging der nood sprak. Op eigen initiatief had de generaal- majoor J, G. Warringa, de bevelhebber van de derde militaire afdeling (waaron der de ernstigst geteisterde gebieden val len) gistermorgen alle militairen van zijn ressort per radio opgeroepen. Kort daarna volgde een bevel van de chef van de gene rale staf voor al het in de kazernes in Ne derland verblijvende personeel om deze verblijfplaatsen niet te verlaten. Om half tien gistermorgen werd alle militairen op gedragen naar de standplaats terug te ke ren. „Uiteraard valt de hulpverlening in de eerste plaats onder de civiele diensten." zo vertelde de heer Buurman van Vreeden. „Wij moesten hun dan ook onze medewer king aanbieden. Behalve mankracht stel den wij ook de transportafdelingen, genie en geneeskundige dienst beschikbaar." Teneinde een indruk te krijgen van de nog bruikbare verbindingswegen werden gisteren vliegverkenningstochten boven de getroffen gebieden gemaakt. Bovendien werden voorraden overgebracht, hulp ver leend bij evacuatie en bij herstel der dij ken. De bevelhebbers in de militaire af delingen kunnen zelf uitmaken, naar welke landsdelen versterkingen gezonden moe ten worden; komen zij mensen te kort, dan kunnen zij beschikking krijgen over personeel uit de niet-bedreigde gebieden. Buitenlandse hulp Direct nadat de ramp in brede kring be kend werd, kreeg de Nedcr'hndse land macht uil. het buitenland toezegg ngen voor hulp De Amerikaanse troepen in Frankfort zegden genietroepen en mate rialen toe; vanochtend maakten Ameri kaanse leger-autoriteiten vliegverkennin. gen boven de gebieden om na te gaan waar en welke hulp nodig is. Deze ver kenning was ook dienstig om te bepalen, waar de twee aangeboden Franse genie bataljons ingezet zouden kunnen worden. Twee Canadese bataljons staan ook be schikbaar. Twee Belgische bataljons wer ken reeds met succes in Zeeuws-Vlaande- ren. Het Britse, in Duitsland gedomicileer- de leger wil ook hulp zenden, „Mannen hebben we genoeg,1' aldus de generaal, „wat wij het meest nodig hebben is materieel, met name motorboten en am- phibievaartuigen." Nederlandse militairen werken thans voornamelijk ten Zuiden van Willemstad, in het gebied rond Halsteren en rond Krui- ningen en ten Noorden van de Moerdijk. Op verschillende bedreigde plaatsen kon den alweer troepen teruggenomen worden, op andere moest versterking komen. Van belang is verder de aanbieding van twintig Amerikaanse en vier Britse heli- coptères. Gsteren landde er ook reeds een helicoptére van de Nederlandse marine in Stellendam. De bevolking weigerde echter te evacueren. De generaal toonde zich zeer tevreden over het tempo en de geestdrift, waarmee de militairen hun verlof hebben onderbro ken. Binnen twaalf uur was het overgrote deel van de troepen in de kazernes terug. Haar in brand gevlogen Bij de 36-jarige mevrouw O. K.Van der M. is Zaterdagmiddag een petroleumtoe- stel in brand geraakt. Toen mevr. O. het vuur wilde blussen raakte haar haar in brand waardoor zij brandwonden opliep. Zij kon na behandeling in het ziekenhuis aan de Zuidwal naar huis terugkeren. Greep naar horloges Uit een horlogezaak aan de Obrecht straat zijn 23 horloges ter waarde van 800 gulden gestolen. Door een gat in de etalageruit te maken heeft de dief kans gezien de horloges te bereiken. St Raphael viert zilveren feest Op het moment, dat de behoefte aan deze verenigingen het meest wordt ge voeld, heeft de R.K. E.H.B.O. „St faël" zijn zilveren jubileum gevierd, hele Zondag was Custodia gereserveerd voor de jubilerende vereniging. Allereerst voor een ontbijt en een receptie en tot slot voor een feestavond. Pastoor Vink droeg in de kerk van de H.H. Engelbewaarders in de Brandtstraat 's morgens een H. Mis op waaraan het meisjeskoor „Dozilé" zijn medewerking verleende. Tijdens het ontbijt sprak de voorzitter, de heer D. de Gunst een woordje en huldigde één van de oprich ters en enkele leden, die al meer dan tien jaar bij de vereniging zijn. Dokter Pin- kaerts, die de E.H.B.O.-ers doceert, heeft voorts een toespraak gehouden, De voorzitter van het jubileumfonds, de Niet betaald, tocli wisselgeld terug Een onbekend gebleven vrouw kocht Vrijdagavond in een damesconfectiezaak aan de Vlierboomstraat een jumpertje. Zij wilde eerst met 100 gulden betalen maar nam, toen het wisselen moeilijkhe den opleverde, een bankje van 25. Na ontvangst van het kleingeld vorderde de verkoopster het bankbiljet doch de vrouw beweerde dit reeds gegeven te hebben. Bij het opmaken van de kas werd een tekort 25 geconstateerd. (Advertentie) van lieden af in Tijdens de receptie, die de R.K. Ver eniging voor E.H.B.O. „St Rafaël" gis teren in Custodia hield, kwam ook de herder van de parochie H.H. Engelbe waarders, pastoor M. Th. Vinckzijn gelukwensen aanbieden, heer J. van der Brande, heeft de dames leden een medische encyclopaedie en de heren een grote agenda aangeboden. Ook de banier, waarvoor jaren werd gespaard kon nu namens de leden aan het bestuur worden overhandigd. De toneelvereniging O.D.S. heeft 's avonds haar belangeloze medewerking verleend. Op uitstekende wijze bracht zij het blijspel „Vier man nen en een meisje" over het voetlicht. Mr J. Simons overleden Tijdens de H. Mis van twaalf uur is gis teren in de Paschaliskerk plotseling over leden mr J. M. I, A. Simons, oud-admini strateur van het departement van Justitie. Mr Simons, die een bekwaam en scherp zinnig jurist was heeft voorheen onder mi nister Regout een wet bewerkt ter vereen voudiging van huwelijksformaliteiten ten einde concubinaat tegen te gaan. Aan mr Si mons' werk is het o.m. te danken geweest dat onder minister Heemskerk de St Vin- centiusverenigingen, waarvan er verschei dene de rechtspersoonlijkheid misten of verloren hadden door middel van over gangsbepalingen in de Armenwet deze kon den verkrijgen of weer terugontvangen. Ook heeft: mr Simons onder minister Regout de destijds geruchtmakende zaak betreffende vrijdom der priesters van wereldse recht spraak behandeld, waarbij genoemde minis ter in de Eerste Kamer volledig succes mocht boeken. Als voorzitter van de staatscommissie over de kerkgenootschappen had mr Si mons buitengewone verdiensten. Bij de ontbinding dier commissie verleende H.M. de Koningin hem als blijk van dank en hoge waardering het ridderkruis van de Nederlandse Leeuw. Sedert 1906 maakte mr Simons ook deel uit van het college van regenten van het R.K. Wees- en Oude- liedenhuis. Donderdag om 10 uur wordt de uitvaart in de Paschaliskerk gehouden, waarna de begrafenis op het oude R.K, Kerkhof.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2