Zeeland lijkt thans één grote troosteloze watervlakte OPROEP AAN HET VOLK VAN NEDERLAND GIFTEN Nederland staat als één man achter hulpactie noodgebieden Toestand op enkele eilanden vanmiddag nog kritiek Prins Bernhard in New York Vijf maal 24.000 broden gebakken PAG. 2 HET BINNENHOF MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Zeeland is in de afgelopen acht en veertig uur aan alle kanten door het woedende opgezweepte waterelement besprongen. Wat in eeuwenlange worsteling aan de zee werd onthouden en groeide tot een der rijkste landbouwgebieden van Nederland, beschermd door machtige dijken, is ten offer gevallen aan de vernietiging, opgeroepen door een ongekende storm. De zee en de Scheldestromen leenden zich voor deze aanval op woongebieden met eeuwenoude steden en dorpen. Thans staan op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen onmetelyke gebieden blank, terwijl een aanzienlijk deel van de bevolking onder de moeilijkste omstandigheden is geëvacueerd of verstoken van licht, warmte en drinkwater en zelfs van voldoende voedsel wacht totdat er hulp zal komen opdagen. Nauwelijks enkele jaren herrezen na de verwoestende gesel der laatste oorlogsmaanden, is deze provincie practisch in haar totaal weer het slachtoffer geworden thans van de ongebreidelde aan val der storm- en water-elementen, wellicht de oudste en meest verbeten vijand der Lage Landen. Kloosterzande centrum van hulpverlening (Advertentie) i koffii zijn onafschei delijk. Samen verrichten zij een wonder in besparing, geur w en smaak I Amerikanen in opschudding door rampen in Nederland Aan de vooravond van de drie honderd ste verjaardag van de stichting van New York heeft prins Bernhard gistermiddag in de St Mark's Church een herdenkingsrede gehouden. In de St Mark's Church ligt Pie- ter Stuyvesant, de eerste gouverneur van Nieuw Nederland, begraven. Op 2 Februari 1653 verleende Pieter Stuyvesant aan Nieuw Amsterdam, het tegenwoordige New York. het recht op een eigen gemeentebe stuur. Voor die datum was Nieuw Amster dam slechts een Nederlandse vestiging. In zijn herdenkingsrede greep prins Bernhard terug in de historie tot het jaar 1609. toen kapitein Henry Hudson in op dracht van de Oost-Indische Compagnie met het schip „De Halve Maan" naar Amerika voer en het gebied langs de te genwoordige Hudson in bezit nam. Niet alleen van historische aard echter zijn de banden tussen Nederland en de Verenigde Staten, zo zeide de prins. Tijdens de tweede wereldoorlog, zo zeide hij, zijn Amerikanen en Nederlanders nader tot elkaar gekomen dan ooit. Ook na de oorlog heeft Neder land ondervonden, wat Amerikaanse vriendschap betekent. Door een wrang toeval viel de eerste formele plechtigheid ter viering van het derde eeuwfeest van New York samen met de rampspoedige tijdingen van dijkdoor braken en overstromingen in Nederland. Onder het Amerikaanse volk hebben deze berichten zeer veel opschudding en mede leven teweeggebracht. Een welingelichte bron in de omgeving van de prins was van mening, dat prins Bernhard, hoewel zeer geschokt door de ramp in Nederland, zijn Amerikaans bezoek niet zal onderbreken. Billiton Mij wil kantoor Walcheren, dat een internationale naam bezit wegens de oorlogsramp, welke het eiland moest doorstaan in 1945. heeft ook nu weer in ernstige mate te lijden gehad. De havenstad Vlissingen zag zes gaten in de haar beschermende dijk geslagen, zodat de oude binnenstad in zeer korte tijd was veranderd in een wijk, waar kleine, brui sende rivieren zich een weg doorheen baan. den. In enkele uren stond het water er drie meter hoog. De goederen dreven de win kels uit. Oude inwoners beweren, dat de ze overstroming erger is dan die van 1896 en verrassender dan de oorlogsramp van 1945. omdat men daar min of meer op was voorbereid. Er is veel schade aangericht aan de Westkappelse zeedijk en aan de duinen bij Oostkapelle De waterwinplaatsen in de omgeving van Veere hebben het zwaar te verduren gehad. Door distributie op be perkte schaal, hoopt men echter de bevol king van het eiland van drinkwater Ie kunnen blijven voorzien. In de omgeving van het bekende fort Rammekens in de Zuid-Oosthoek zijn door zware schade aan de dijk grote polders onder water gelopen. In Veere, waar enkele oude huizen aan de historische kade zijn ingestort, betreurt men twee doden. In Vlissingen zijn drie mensen verdronken. Doordat de Nielanderpolder bij Krabben- dijke is ondergelopen, zijn de laatste ver bindingen over het vasteland tussen Wal cheren en Zuid-Beveland verbroken. In Kruiningen heerste de grootste noodtoe stand. Alle mannen van 20 tot 50 jaar uil de omgeving, geassisteerd door militairen proberen een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter te beschermen. Veer tig vijftig auto's rijden af en aan met zand. De gemeente staat geheel onder wa Geen vrouwen en kinderen gered van de Princess Victoria De Britse regering is vandaag begonnen een volledig onderzoek in te stellen naar de ramp met de Princess Victoria in de Ierse zee, welke ramp aan 132 mensen het leven heeft gekost. Slechts 44 van de 176 personen, die Za terdagmorgen de overtocht van Stanraer in Schotland, naar Larne (Noord-Ierland) aanvaardden, hebben er het leven afge bracht. Bij de geredden bevond zich niet één van de 30 vrouwen en kinderen, die aan boord waren. Een woordvoerder van de Britse spoorwegen, die de veerdienst exploiteert, deelde mede, dat met het of ficiële onderzoek een begin was gemaakt. Alan T. Lennox-Boyd, de minister van Verkeer, zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. De Britse eerste mi nister, Winston Churchill, zal verder van middag een verklaring afleggen over de watersnood in Engeland. ter bij vloed ligt het wegdek van de rijksweg drie meter onder het wateropper vlak. Water kolkt over Noord-Beveland Bijna het gehele eiland Noord-Beveland staat onder water. Men schat, dat er tien tallen slachtoffers zijn. Alleen reeds m Kortgene moet er met 3d doden worden gerekend. Slechts de gemeenten Wissekerke en Camperzand zijn hier droog gebleven, maar het is praktisch onmogelijk om van deze plaatsen uit verbinding te hebben met de ondergelopen gebieden van het eiland. Er heerst een nijpend gebrek aan rubber boten Van Zuid-Beveland uit moet drink water worden aangevoerd, want Noord- Beveland bezat geen waterleiding. Er be gint ook gebrek te komen aan levensmid delen. Schouwen-Duiveland vormde tot van morgen vroeg een vraagteken. Men had er 7.o goed als niets van gehoord, totdat in de loop van de ochtend de kustwacht aan Scheveningen-radio seinde, dat de dijken op verschillende plaatsen waren doorbro ken en de toestand zeer kritiek is Waar schijnlijk waren de dijken in de afgelopen 48 uur ondermijnd en hebben ze het nu begeven. Ill Iersfkc Noodgebieden in Zeeland en Brabant Dank zij het feit, dat de gehele be volking van Ier- seke onafgebro ken in de weer is geweest om d« dijken te be vei li- sen. is het dorp behouden. Nu wordt er door de inwoners met man en macht teholpen bij •vacuatie van de lurgers van Krui dingen. Voorts varen de boten lit op verken- ".ngstochten naai Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland. Met dat doel zijn reeds 22 schepen in de vaart. Hansweert mag zich even gelukkig prijzen niet tt zwaar te zijn ge troffen. Alleen bet gedeelte dat ligt over de sluis nabij Kruiningen staat onder water. De kom der ge meente ligt ech- ter droog. Kloosterzande, een zeer kleine plaats, is plotse ling een centrum geworden van hulpverlening voor een deel van Zeeuws- Vlaanderen. Het is centrum van aanmelding vrijwilligers voor hulpverlening i herhaaldelijk worden ze per si rene opgeroepen. In de omtrek is zeer veel vee om gekomen Alle ho- tels in dit deel van Zeeland en zeer vele huizen van particulieren zitten propvol met vluchtelingen, die halsoverkop huis en haard hebben moeten verlaten voor het aanstor mende water. Vanmorgen vroeg zijn er tweehon derd soldaten uit Breda en 50 stu denten uit Am sterdam gearri veerd. Hun komst werd met onge duld afgewacht, want vele burger- vrijwilligers wa ren 24 uur onaf gebroken in touw. Door heel Zeeland klinkt de roep om rub ber- en motorboten, vooral voor het nood- gebied in Noord-Beveland. Daar zitten vele mensen nog steeds op zolders en daken zonder dat ze bereikt kunnen worden. Het tekort aan drinkwater wordt nijpend. Tafeltenniscompetitie stilgezet In verband met de noodtoestand en de vordering van zalen is de competitie van de N.T.T.B., afdeling Den Haag, tot 9 Februari uitgesteld. Auto botste tegen hek De 32-jarige bestuurder van een personen auto, L. E. uit Amsterdam is Zondagnacht in i aanrijding gekomen me', 'n zogenaamd schrik- hek in de 2de Adelbcidstraat. E. is met een hersenschudding en een buil op het voorhoofd naar Bronovo vervoerd en opgenomen. Ook Canada biedt hulp aan Het Canadese Rode Kruis heeft hulp aan geboden voor de door overstromingen ge troffen gebieden van Europa. De getrof fen gebieden zouden een voorraad goede ren. voor het grootste deel kleren en bed- degoed, welke door het Canadese Rode Kruis te geven zijn opgeslagen, kunnen aanspreken. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke machtconcentraties ook, hebben in enkele uren lijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. On beschrijflijk is het leed. met geen mogelijkheid te overzien de materiele schade welke met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden wordt voor de getrof fen gebieden aan ieder Nederlander gevraagd: hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw huidel. ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uit eindelijk ook om uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat: Statenlaan 81, Den Haag. Kleren, dekens enzovoorts kunnen worden gezonden naar het Rode Kruis, Fluwelenburgwal 19 in Den Haag. Gelden voor het Nationaal Rampenfonds kunnen ook worden afgedragen aan de volgende bureaux van „Het Binnenhof": Riviervismarkt 2. Den Haag: Apeldoornselaan 201, Den Haag; Chr. van Swollstraat 6. Den Haag; Dr de Visserplein 8, Scheveningen; Herenstraat la, Rijswijk: l'arkweg 218. Voorburg; Hippolytusbuurt 26, Delft en verder bij de plaatselijke agentschappen in West- en Delfland. De gelden zullen gespecificeerd worden verantwoord. l* het rampenfonds voor Aan ons redactiebureau is vanmorgen ontvangen: L. 5.G. O. 5,fam. J. B. 6.—; C. v. d. K. 2.—; C. M. A. 2.50 C. G. H. ƒ12.50; L. W. ƒ20.—; v. d. S. ƒ1.—; J. A. ƒ1.—; N. N. ƒ5,—; N. N. 10,N. N. ƒ25,—; J. N. ƒ10,—; Mej. P. v. O. ƒ10.— H. K. 25,— W. v. W. 5,Binnendienst personeel Kath. Zie kenfonds St Joannes de Deo 69,50; C. V. 2.50; N. K. ƒ5,— en B. S. 5,—; dames R. 20.—; G. H. 10.—; W. B. 10.—; J. S. 1,H. Venbroek Boekhorststr. 12 100, Club van 8 45,—; E. A. K. 10,—; M. W. v. N. 5,—; N. N. 25.—; C. M. H. 5,—; N. N. 50,N. N. 10.personeel ..Het Binnen hof" 250,Totaal tweede telling ƒ768, Stormwaarschuwingsdienst „gevaarlijk hoog water" Na de ramp van 1916 werd de Storm vloedwaarschuwingsdienst in het leven geroepen, met de bedoeling te waar schuwen als gevaarlijke hoogwaterstanden langs de Noordzeekust verwacht konden worden. Dit werk werd in handen gelegd van het K.N.MJ. te De Bilt. dat bij drëigend hoog water telegrafisch de betrokken instanties waarschuwt en de waarschuwingen ook per radio bekend maakt. Indien verwacht wordt, dat de water stand in de verschillende gebieden bepaal de vastgestelde grenzen zal overschrijden, wordt een waarschuwing voor „Flink hoog water" uitgegeven. Wanneer ver wacht wordt, dat de vloedstanden nog veel hoger worden en boven een voor iedere groep nader omschreven peil zullen kun nen komen, wordt een waarschuwing voor „gevaarlijk hoog water" uitgegeven. Plaat selijk worden na ontvangst van deze be richten zekere maatregelen genomen; een waarschuwing voor „Flink hoog water" werd Zaterdagmorgen om 11 uur uitge geven, toen duidelijk werd dat reeds op die middag de vloedstand waarschijnlijk de grens van flink hoog water zou overschrij den onder invloed van een diepe storm- depressie bij Schotland. In de loop van Za terdag bleek, dat het gebied met zware stormen zich over vrijwel het gehele Noordzeegebied zou uitbreiden, waarbij zeer grote windkrachten zouden optreden. Voorts mocht verwacht worden, dat de storm geruime lijd zou aanhouden. Direct na het hoog water van Zaterdagmiddag werd daarom een nieuwe waarschuwing, ditmaal voor „gevaarlijk hoog water" uit gegeven, om de ernst van de situatie te onderstrepen. Millioen van georganiseerde landbouw De georganiseerde Landbouw en Zui velbereiding heeft een millioen gulden beschikbaar gesteld. Voorlopig komt deze bijdrage uit het Zuivelfonds, dat door de rundveehouderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft 25.000 beschikbaar gesteld. De mogelijk heid dit bedrag te verhogen wordt bespro ken bijbouwen De N.V. Billiton Maatschappij heeft de gemeente verzocht de grond te verkopen op de hoek van de Mauritskade en het Louis Couperusplein. Deze maatschappij wil daarop een kantoorgebouw optrekken, dat aansluit op haar tegenwoordige ge bouwen. Luchtvaartconferentie te Scheveningen De jaarlijkse vergadering van aangeslotenen bij de Fédération aéronautlque internationale luchtvaartfederatie)die haar zetel te Parijs heeft, zal dit jaar van 14 tot 22 Mei In het Kurhaus-complex te Scheveningen plaats vin den. Naar deze conferentie, die sinds haar in steling thans voor de derde maal in Nederland wordt gehouden, zullen circa 150 vertegen woordigers over de gehele wereld naar Sche veningen worden afgevaardigd. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart treedt als organisatrice en gastvrouw op. Slachtoffer van storm De 63-jarige waker van een bouwwerk aan de Baambruggestraat, A. J. H. uit de Trompstraat, is Zaterdagavond getroffen door een vallende stellage. Het slacht offer is met een hoofdwond en een her senschudding naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Veertig jaar werkzaam in Westeinde-ziekenhuis Mej. L. van Gestel zal op Woensdag 4 Febr. de dag herdenken, waarop zij veertig jaar ge leden in dienst trad bij het R.K. Ziekenhuis in het Westelnde. Zij was 25 jaar werkzaam op de operatiekamer. Jongetje aangereden Een onbekend gebleven melkrijder heeft Za terdagmorgen op de Laan van Meerdervoort het 7-jarig voetgangertje J. M. J. L. uit de Appelstraat aangereden. Het kind is met een gebroken been naar het Juliana kinderzieken huis vervoerd en opgenomen. Zij die over dit ongeluk inlichtingen kunnen verschaffen, wor den verzocht zich te melden bij de Verkeers politie aan het Alexanderpletn. Tengevolge van de hevige wind is de 27- Jarige fietser J. M uit de Kerklaan in de Ba- zarstraat tegen de grond gesmakt en met een gebroken schouder naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. STROOM VRIJ WILLI GERS IN DEN HAAG De ramp, die In de nacht van Zaterdag op Zondag over ons land kwam, heeft de Nederlanders plotseling weer dichter hij elkaar gebracht. Van alle zijden Is hulp komen opdagen en het Rode Kruis had de grootste moeite om allen, die hun dien sten en gaven kwamen aanbieden, te re gistreren. Vanmorgen concentreerde de hulpverlening in Den Haag zich in de Lange Houtstraat, waar duizenden gewa pend met schop en al of niet deugdelijk schoeisel zich kwamen melden voor daad werkelijke hulp. Zo groot was de wil om de getroffen gebieden te helpen, dat het aantal wachtenden voor nummer 27 een verkeersopstopping veroorzaakte. Op het Lange Voorhout tegenover het Tournool- veld stonden honderden ongeduldig te wachten op de vracht- en verhuiswagens, die voor het vervoer van de hulptroepen moesten zorgen. Ook verschillende oud-medewerkers van het Rode Kruis, die na de oorlog de dienst van het Nederlandsche Roode Kruis ver laten hadden kwamen hun diensten aan bieden. Verschillende van hen konden, omdat zrj de organisatie en de werkwijze goed kennen, direct tewerk worden ge- Rode Kruis organiseert Haagse inzameling Alle goederen-inzameling moei geschieden onder toezicht van het Nederlandsche Roode Kruis. Alle instellingen of bedrijven, die hier aan willen helpen, kunnen hiervoor hun legitimatiebewijzen en 'n Rode Kruisvlag verkrijgen bij de afde ling Den Haag. Lange Voorhout 6. steld, onder meer bij het overbelaste se cretariaat en de intendance. Vele honder den hebben zich elders verdienstelijk ge maakt bij de inzameling van kleding en materiaal. Tientallen zwaarbeladen auto's uit de niet getroffen delen van ons land stroomden gisteren de gehele dag Den Haag binnen om aan de intendance van het Rode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meubels te brengen. Binnen het half uur, nadat het radio bericht over deze klodinginzameling was uitgezonden, kwamen de eerste giften reeds aan. en om elf uur gisteravond kon er in het gebouw van de intendance niets meer bij. Dankbaar werden toen de aan biedingen aanvaard van diverse firma's, dia magazijnruimte en pakhuizen ter be- De hulpdiensten van het Nederlandsche Roode Kruis zijn in volle actie. De in aller ijl opgehaalde kledingstukken wor den in het gebouw aan de Fluwelen Burgwal gesorteerd en terstond doorge zonden aan de vluchtelingencentru. sschikking stelden, want de stroom goe deren die de U.V.V., Rode Kruls-afdelin- gen, verschillende organisaties en parti culieren nu reeds hebben ingezameld, houdt steeds aan. Ook de garages van het hoofdbestuur aan dc Laan van Poot te Den Haag zijn reeds gedeeltelijk met kleding, meubels en kachels gevuld. Het hoofd van de medische afdeling, die op verzoek om hulp, Zondag naar het noodgebied in en om Alblasserdam vertrokken is, is in de late avond op nieuw naar Ridderkerk gegaan. Het noodziekenhuis aldaar staat gedeeltelijk onder water, maar men kan de toestand aan. Naar Hendrik-Ido-Ambacht zijn ten behoeve van aldaar opgenomen evacué's, een paar honderd dekens gezonden. In totaal zijn duizenden dekens en nood- slaapplaatsen naar verschillende oorden verzonden. De Intendance heeft voorts zendingen klaargemaakt van brood, mar garine. suiker en kindervoedsel voor het vliegveld Valkenburg, waar helicopters bij het aanbreken van de dag opstegen, om deze levensmiddelen uit te werpen boven Moerdijk, Stellendam en Stave- nisse. De Haagse gemeente-apotheek heeft vannacht doorgewerkt om aan deze zen dingen medicamenten toe te voegen. Voorts vertrok een vrachtauto naar Hel- levoelsluis om 2600 broden te laden op de reddingboot Neeltje-Jacoba, die deze goederen naar Goeree zal overbrengen. De afdeling intendance van het Rode Kruis heeft thans de beschikking over vier grote ruimten voor de opslag van goederen: het pand van de Intendance zelf, het gebouw van V. en D. aan d( Boekhorststraat, dat ijlings werd uitge ruimd en ter beschikking gesteld, het ge bouw Mercurius aan het Noordeinde en de Rode Kruis-garage aan de Laan van Poot. Brood en dekens Met een drietal grote bakkerflen in Den Haag werden gisterochtend onmiddellijk besprekingen gevoerd. De voorraden brood werden voor het Rode Kruis gereserveerd en naar de noodgebieden vervoerd. Met een bakkerij werd een afspraak gemaakt voor het banken van vjjf maal 24.000 bro den, waarvan er reeds 'n grote hoeveelheid werd vervoerd. Vele Haagse winkeliers stelden spontaan een percentage van hun omzet beschikbaar voor de getroffen ge bieden. Zo stelde de winkeliersvereniging „Weiraar" vijfhonderd gulden beschikbaar 4 oor het Rampenfonds en begon met het organiseren van een kledingactie. Een schildersbedrijf van tien man werkt dage lijks een half uur over ten bate van de getroffen gebieden. De heer Huizinga van de peulvruchten- studiecombinatie te Wageningen in het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek heeft 2000 kg groene erwten beschikbaar gesteld. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, handelaren en gros siers in peulvruchten dit voorbeeld te vol gen. Zij kunnen te Wageningen, telefoon K 8370/2645 opgeven, wat zij beschikbaar willea stellen. Passagiersvliegtuig boven oceaan vermist Een Brits lynvllegtuig met 39 passa giers aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 k.m. ten Oosten van Gander (New-Foundland) in de Noordelijke Atlan tische Oceaan gestort, aldus heeft de Ca nadese Luchtmacht medegedeeld. Het be trof hier een viermotorig York-toestel van de Londense Skyways, dat onderweg was van Lagens, de Azoren, naar Gander. Woordvoerders van de luchtmacht zei den, dat 't vliegtuig omstreeks half zeven meldde, dat het ongeveer driekwart van de route naar Gander had afgelegd. Later ving het verbindingscentrum op Gander een S.O.S. van het vliegtuig, daarna niets Van een luchtbasis van de R.C.A.F. in Greenwood. Nova, Scotia zijn zes Lancas ters opgestegen om naar het vermiste toestel te zoeken. Meer evacuaties in West-Brabant De bevolking van St Philipslainl en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant beide gemeenten waren gisteravond nog geïsoleerd wordt geëvacueerd. Met vaartuigen worden de bewoners van de bedreigde punten gehaald en dan verder per auto vervoerd. Volgens geruchten zouden er ook daar slachtoffers gevallen zijn, doch volgens de officiële gegevens is één lijk aangespoeld. Steenbergen is nog van Oud-Gastel en Dinteloord uit bereikbaar. Het water stijgt bij Steenbergen heel langzaam. Vliegtuigen voeren rubberboten aan „Harpoons" en „Sea-Otters", die van daag sinds het aanbreken van de dag ge regeld van het marinevliegveld Valken burg naar de getroffen gebieden vliegen, vervoeren vrijwel alleen rubberboten, daar deze het dringendst nodig zijn. De bevel hebbers der militaire gewesten in de ge troffen gebieden geven aan, waar de bo ten moeten worden uitgeworpen. Over de totale hoeveelheid boten die reeds zijn of nog zullen worden vervoerd, is op het ogenblik nog geen overzicht te verkrijgen. Eén „Harpoon" kan er vijftien vervoeren. Vliegtuigen droppen voedsel en boten Vliegtuigen van de K.L.M. en van de marine-vliegdienst zijn vandaag naar de geteisterde gebieden vertrokken om hulp te bieden. Het K.L.M.-toestel, dat van Valkenburg opsteeg, had broden aan boord, die boven Schouwen en Duiveland werden gedropt. Een helicopter heeft van Goeree en Overflakkee personen weggehaald. Zij wa ren op boerderijen geïsoleerd. Een Har poenvliegtuig heeft bij Stavenisse, Voort- vliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rub berboten uitgeworpen. Twee Seza-otters hebben Goeree en Overflakkee van rub berboten voorzien. Een Oxford van de ma rine-luchtvaartdienst is met twee hoofd ingenieurs van Waterstaat vertrokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste ur gentie voor hulpverlening. Frankrijk leeft mee met getroffen gebieden De presidente van de Franse raad van de republiek, mevrouw Gilverte Pierre Brossolette, heeft Zondagavond het mede leven vertolkt, dat in Frankrijk bestaat met de rampen, die Nederland, Engeland en België hebben getroffen. „De Franse raad van de republiek buigt zich voor de slachtoffers van de ontketende elementen. Namens de republiek betuig ik aan de be vriende landen, die zo ernstig zijn getrof fen, onze hartgrondige sympathie". De Franse minister van Defensie, René Pleven verklaarde, dat vooral Nederland „waar mee nauwe banden ons verbinden", zeer zwaar getroffen was. Twintig man opgesloten in fabriek (Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Twintig arbei ders van de N.V. Holland Bergen op Zoom hebben Zaterdagnacht deze fabriek niet meer kunnen ontvluchten. Zij werden samengedrongen in de tekenzaal van het bedrijf, vlak achter de havendijk, terwijl het water het fabrieksterrein overspoelde. De dijkdoorbraak van de Geertruidapolder, waarin de fabriek gelegen is, was hevig en er was voor de twintig geen ontkomen meer aan. De brandweercommandant t e Bergen op Zoom, de heer Borrie snelde hen nog tehulp, maar voor hem was er evenmin een terugkeer uit het water. Met een boot zijn zij Zondagmorgen in de vroegte uit hun benarde positie verlost. Antillen leven mee met nationale ramp Zondagavond zijn in de katholieke en protestantse kerken op Curasao en Aruba speciale diensten gehouden naar aanlei ding van de nationale ramp in Nederland. Veemarkt Rotterdam Aanvoer in totaal 768. Vette koeien en ossen 287; varkens 481. Prijzen ln cents per kg: Vette koeien le kw. 280—290. 2e kw. 260—275, 3e kw. 200—230: Varkens (lev. gew.) le kw. 180. 2e kw. 176. 3e kw. 172. Overzicht: Vette koeien Aan voer wegens omstandigheden klein. Handel kalm. Prijzen hoger, zeer onstabiel, enkele pri ma's boven notering: Varkens (lev. gew.) Aan voer korter. Handel kalm Prijzen vanwege kor ter aanvoer iets stijver in prijs.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2