Ons volk vecht tegen belager van na-oorlogse opbouw Pontonniers varen om muziektent naar wachtende slachtoffers Iets houder Stormvloed eist bijna 400 doden Door water ondermijnde dijken scheppen nieuwe gevaren Kon. familie naar rampgebieden Flitsen van hier en claar Vanavond rede dr Drees Mededeling van mgr Huibers Militair radionet over noodgebied Onafgebroken pontverbinding met evacué's .CARTHAGE" BIJ SEINPOST VAST Afgesloten wegen naar het Zuiden Maandag 2 Februari 1953 De vele reacties op onze „WEGWIJZER S" bewijzen, dat ook kleine advertentiën op succes kunnen bogen. 20 woorden één gulden 3let 3&rairnljjqf Katholiek Dagblad voor Zuid-Holland b Achtste jaargang no. 2357, De Bilt verwacht veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krach tige tot matige, maar voornamelijk langs de wad- denkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Zon: 8.1717.31 uur. Maan: 22.46—9.24 uur. Hoogwater: 9.31—18.04 uur. Hagenaars snellen le hulp Per vrachtwagen zijn heden de Hagenaars, die zich gisteren en van morgen hadden aangemeld voor de hulpverlening, naar de noodgebie- den vertrokken. Achter elkaar reden de auto's af, volgeladen met helpers, voorzien van schop en pro viand. Onder de vrijwilligers be vinden zich vele studenten en leer lingen van middelbare en uloscho len in de Residentie. Zij zijn naar centra vervoerd, vanwaaruit ze voor bepaalde werkzaamheden ter daadwerkelijke hulpverlening wor den ingezet. De zware noodklok, die sedert achtenveertig uur over Neder land klinkt in verband met de nationale ramp, heeft heel de bevolking in actie gebracht. Hulpverlening werd en wordt plaatselijk, provinciaal en landelijk georganiseerd en zelfs vanuit het buitenland wordt assistentie in verschillende vor men aangeboden. Men mag aannemen, dat uitbreiding van de ramp tengevolge van storm niet behoeft te worden verwacht. De weersomstandigheden zijn aanzienlijk gunstiger gewor den. Doch wel dreigt het gevaar, dat ondermijnde dijken alsnog kunnen bezwijken, zoals dit heden is gebeurd op Schouwen-Duiveland en zoals vanmorgen op Texel opnieuw een ernstige bedreiging opdoemde ten Zuiden van de polder „De Eendracht". Gaven de radioberichten gisteren nog slachtoffercijfers door, die lie pen in de tientallen, nu men 'n over zicht krijgt, blijkt dat er minstens met ongeveer vierhonderd gere kend moet worden. Daarbij werden het zwaarste getroffen 's-Graven- deel in de Hoeksewaard (55), Kort- gene op Noord-Beveland (35), Goe- I ree Overflakkee (40), Halsteren (N. W. Brabant (17), Moerdijk (13) en Willemstad (12) en Fijnaart (46). De Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging, haar bonden en instellingen, heb ben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. Op de luchtbasis Rhein-Main bij Frankfort worden zeven troepen transport vliegtuigen gereed gehouden om zo nodig met parachutes voedselpakketten en tech nische uitrustingstukken boven het over stroomde gebied in Nederland neer te laten. Luit.-gen. Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa is met een aantal deskundigen naar Nederland vertrokken om de mogelijkheden van directe hulpverlening te bestuderen. Groot is het medeleven ook op de Ne derlandse Antillen. Op Aruba zal een hulp- cémité worden gevormd. Op Curagao is een fonds „Overstromingsramp Nederland 1953" gesticht. Alle banken hebben een rekening voor dit fonds geopend. De schade aan wegen, toegangen tot het strand en gemeentelijke gebouwen in Zandvoort wordt voorlopig geschat op hon derdduizend gulden. Aan het berijdbaar maken van de Strandweg voor de redding boot wordt met man en macht gewerkt. De „Zweden-Amerikalijn" heeft een bedrag van vijftigduizend Zweedse kronen gezonden aan de burgemeester van Vlissin- gen. Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandsche Roode Kruis gevraagd wat voor hulp het meest nodig is. Vijftienduizend gulden schade liep het hoofdkwartier van de Don Boscogroep der katholieke verkenners te Alkmaar op. Dui zenden guldens schade liep ook de „Molen van Piet" op, die door de vang gelopen was. In Olst zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag de kappen van twee in aanbouw zijnde huizenblokken afgerukt. De topgevels stortten in. De Rivierahal te Rotterdam is geheel gevuld met kleding en voedsel, dat van alle kanten is aangeboden ter leniging van de nood onder de slachtoffers Het kustvaartuig „Crescendo" is, ge laden met beddegoed en proviand, onder weg van Rotterdam naar Stavenisse in Zee land. Verwacht wordt, dat het schip wel voor de avond op zijn bestemming zal zijn. EXTRA EDITIE Vanmorgen vroeg is in Den Haag, Delft, Delfland en Westland een extra editie van „Het Binnenhof" verspreid. Zeer tot onze spijt is dit in een klein aantal bezorgwijken niet gebeurd, voornamelijk omdat de betrokken bezorgers hun dien sten verleenden aan het hulpverlc- ningswcrk in de geteisterde ge- bicden of anderszins assisteerden bij het lenigen der nood van onze getroffen landgenoten. Wij vertrouwen, dat de gedupeer de lezers met het oog hierop ons het uitblijven van de extra-service wel willen verontschuldigen. Directie „Het Binnenhof" De Nieuwe Waterweg bij Maassluis bui ten haar oevers. Een blik over de oneindig grote vlakte overstroomd gebied. De koninklijke familie leeft diep mee met de ramp vair het volk. Nadat H. M. de Koningin gisteren tevergeefs tot de ergst getroffen gebieden trachtte door te dringen, is ze heden, wederom in gezel schap van prinses Beatrix, naar Dor drecht vertrokken waar ze aan boord ging van een boot van de Rijkswater staat. Reeds hedenmorgen was door Hare Majesteit de Koningin 'n groot aantal kle dingstukken van haarzelf en van haar ge zin, alsmede een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. Automobielen van de ko ninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slacht offers van de ramp. Ook een gedeelte van Hedenavond te 20.00 uur zal de minister-president dr W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. de evacuatie van het vee wordt door het materieel van de koninklijke stallen ver zorgd. Prinses Wilhelmina is tegen twaalf uur aangekomen in Kloosterzande voor een bezoek aan het geteisterde gebied. Prins Bernhard telegrafeerde zijn deelneming en keert eerder uit New York terug. Uit de lucht worden boven de de;: water geïsoleerde streken rubberboten, voedsel en kleding afgeworpen. Overal in het land worden collectes of hulpacties gehouden en op gang gebracht. Uit allé delen komen berichten binnen, dat perso neel van bedrijven gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen bij de óp deze wijze gevormde bedragen nog sommen, alles ten behoeve van het Natio nale Rampenfonds. (Voor meer gedetailleerde gegevens zie staat op pagina 4.) Zondag aanstaande diocesane collecte voor rampgebieden „Bij deze schrijven wij voor, dat aanstaande Zondag 8 Februari onder alle H.H. Missen één collecte zal gehouden worden tot leniging van de nood van allen, die getroffen wer den bij de nationale ramp. De col lecte voor Bisschoppelijke Noden en andere inzamelingen komen dus op die dag te vervallen". Aldus een schrijven van Haarlems bisschop, monseigneur Joannes Petrus Hui bers. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. Een compleet radionet, met posten in Willemstad, Steenbergen, Le pelstraat en Halsteren en walkie-talkies, zwerven rond de bedreigde en drukke pun ten, heeft de verbindingsdienst van het regi ment Prins Frederik bij het reddingwerk ingezet. De militairen van dit onderdeel en van het regiment Kornwerderzand hebben een grandioos aandeel gehad bij de redding. Tussen een en drie uur waren alle ver lofgangers op hun post teruggekeerd. Snel werden zij ingezet bij het omvangrijke werk. Militairen sleepten kadavers van de wegen, roeiden boten naar de geïsoleerde gebieden, redden er de bewoners. Uit de arsenaal-kazerne werd kleding en dekking uitgedeeld aan de vluchtelingen. De mannen van Kornwerderzand begon nen gisteren met het dichten van de gaten in de Augustapolder. Bij het opkomend tij werden ze gisteravond zo snel verrast, dat zij een drietonner achter moesten laten. Heden filmreportage nationale ramp Polygoon-Profilti geeft vön heden af ■in de Nederlandse bioscopen een uitge- b'/dde filmreportage van de watersnood dieons land heeft getroffen. Acht volle dig uitgeruste equipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer ge weest. Vandaag zijn opnieuw zes equipes uitgestuurd om de gevolgen van de na tionale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. De acht opvarenden van een Noorse vissersboot, die tengevolge van een aan varing is gezonken, zijn om het leven ge komen. De aanvaring vond plaats ter hoogte van de Noorse kust. 'S-GRAVENDEEL IN DE KLAUWEN VAN HET WATER Ziekenvervoer voorrang boven voedseltransport Op de pont, die over het Dordtsche Kil gaat en de verbinding vormt tussen Wiel- drecht en 's-Gravendeel, wordt geen mili- meter ruimte verspild. Er staan militaire auto's op, vrachtwagens en particuliere auto's, allemaal vol evacué's. Er moeten (Van een onzer verslaggevers) De muziektent op de Markt in 's-Gravendeel de gemeente, die met 55 doden de zware tol betaalt aan de stormvloed staat midden in het water. De luiken van de huizen er omheen zijn gesloten. Op de bovenste etage staan hier en daar nog mensen voor de ramen. Ze wachten op de pontonniers, die onafgebroken met hun platte boten om de muziektent varen, leeg heen en afgeladen met mensen terug. Mensen, die een paar dekens over hun arm dragen, die een nietig tasje met kleine dierbare spulletjes in de hand houden of die een baby, in een deken gewikkeld, tegen zich aan klemmen. Als ze uit de boot stappen en op de straat staan, die dik onder de modder ligt, gaan zo de weg, die al honderden zijn gegaan; naar het Wieldrechter Veer. er tweeduizend weg uit 's-Gravendeel, een troosteloze stoet mensen, die alles moeten achterlaten en alleen weten, dat zij naar de Ahoy-Hal in Rotterdam gaan. Hoe lang? Niemand kan het zeggen. Waar de pont 's-Gravendeei bereikt, staat een boer met een stuk of tien koeien, De beesten loeien klagend en de boer wrijft ze met zijn eeltige hand over de schonken. Nu staan ze hier, een paar uur geleden scharrelden ze nog rond tus sen de huizen, die nog niet onder water staan. Daar lopen ook de paarden en de geiten, die op het gras moesten staan, maar dat ligt onder het water. Twintig mensen meegesleurd De boer heeft een dikke krab om zijn moqd. „Daar zijn er twintig tegelijk ver dronken" en hij wijst naar de Mylpolder, waar ergens zich onder water een huis moet bevinden. Twintig mensen waren op de hoogste verdieping geklommen,- maar het water sleurde de ramen weg en een deel van het huis stortte in. De twin tig ongeluklcigen werden door het water meegezogen en verdronken. Er komen twee oude mensjes langs, gesteund door drie militairen. Kerels, die al uren zonder eten lopen en wallen onder hun ogen hebben. Alles moet met die ene pont worden aan gevoerd, want de tweede ligt in Dordrecht, maar kan niet onder de brug door, omdat die niet open gaat. Eten is belangrijk, maai er is net dringend verzocht om vier zie kenauto's. Er ligt ook iemand met een acu te blindedarmontsteking en anderen kun nen alleen met ziekenauto's worden ver voerd. Dan moet het voedsel maar weer wachten. Voort gaan de militairen met een bran card met een zieke vrouw erop, met kin deren op de arm, die met grote schrikogen vragen, waar ze heen worden gebracht. Ze kijken naar hun vader.- die met waterlaar zen loopt, die zijn uitgereikt. Hij kan ten minste nog daar komen, waar het water tot de knieën reikt. Verderop varen rub berboten met mensen. Lege huizen, stille mensen, toeterende ziekenauto's en water, overal water, dat als een grimmige vijand zijn klauwen uitslaat en zijn slachtoffers dreigt te verstikken. Nu is het water rustig, de zon schijnt erop. Maar niemand ziet dat. Zo is het in heel de Hoekse Waard. Verderop, achter het Haringvliet moet het minstens zo erg zijn. De mensen hebben nog de angst in hun ogen. Ze zagen het water steeds hoger komen. Eerst hebben zij op de begane grond gezeten, toen zijn zij naar eenhoog gegaan en tweehoog, totdat zij op het dak zaten en niet meer verder konden. Nu gaan zij de pont op, samengepakt in auto's en bussen, die van overal zijn gekomen, Uit het Westland, uit Utrecht, uit Friesland. Daar hebben zij wagens uit Graauw gestuurd. Grote opleggers met bootjes erop om de mensen uit de huizen te kunnen halen. Voor ruim vijftig mensen kwam de hulp al te laat. Die zijn door het water omgekomen. De koningin kwam In Wieldrecht konden ze even over iets anders praten. De koningin was geweest. Dat had de mensen weer moed gegeven. Ze weten, dat aan hen gedacht wordt. Temidden van hun mateloze ellende heb ben zij gezwaaid en hoera geroepen. Straks gaan ze weg, die tweeduizend uit 's-Gravendeel. Hun schamele bezittingen klemmen ze stevig vast en ze kijken nog eenmaal om. Dan worden ze in de auto's gehesen en de mannen leggen hun handen in doffe berusting op hun knieën. Ze graaien met hun vingers in het manchester van hun broek en als hun vrouw kijkt glimlachen ze even. Op de weg naar Dordrecht zien ze een paar ontwortelde bomen. Er is een woon schuit tegen een dijk gesmeten. Een sym bool wat van een rustig leven is overge bleven Z.H. de Paus betuigt zijn deehieming De pauselyke internuntius in Den Haag, mgr Paólo Giobbe, lieeft namens Z. H. Paus Pius XII aan de Nederlandse regering zijn deelneming aangeboden met de ramp welke ons land heeft getroffen. Het ruim zeven en twintig bruto register- ton metende Franse schip „Carthage", dat vannacht omstreeks kwart over twee vlak onder hel Seinpostduin aan de grond liep, ligt nog steeds onder stoom hoog op het strand. De bemanning heeft via een touw ladder contact gezocht met de duizenden nieuwsgierigen, die zich beneden op het strand hebben verzameld. Het ligt in de bedoeling, dat het schip weer op eigen kracht zal proberen los te komen, maar zonder het graven van een vaargeul en sleepbootlmlp zal dit volgens deskundigen wel niet lukken. De zee kwam vanmiddag niet eens tot de kiel. De Car thage kwam zonder lading uit Duinkerken. Voor de Scheveningse haven varen op het ogenblik de Sch 120, de VI 74 en de Kat wijk 124 heen en weer, die vanavond om half zes een poging willen doen om de haven binnen te varen. Lagere temperaturen tot lichte vorst De invloed van het depressiegebied, dat in ons land en liet gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuid-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukgebied, dat op de oceaan in aantocht was, breidt- zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten westen van Noorwegen en Scandi navië uit. Ook in Noord- Scandinavië en Noord-Rus- land kwamen krachtige luchtdrukstijgingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de oceanen afkomstige hogedrukgebied en een zeer groot hoge drukgebied, dat zich reeds geruime tb'd boven Noord-YVest-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometer standen kwam vanmorgen een luchtdruk- waarde voor van bijna 1060 mb. Deze ont wikkeling in de luchtdrukverdeling be tekent, dat in het Noordzeegebied, Zui«l- Scandinavië, in onze omgeving en Noord- West-Duitsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen komende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal op treden. K.N.M.1. DEELT MEDE Het ministerie van Verkeer en Water staat maakt bekend, dat de volgende door gaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: 1. De weg RotterdamBreda, rijksweg 16, en wel van Dordrecht tot Zevenberg- schehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep b\j Moerdijk. 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Alblasserdam naar Hardingsveld. 3. Rijksweg 27, UtrechtBreda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oos terhout. 4. Uiteraard is ook de rijksweg 58, lo pende door Zuid-Beveland en Walcheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindingen over de Wester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding ge maakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. Het Finse schip „Wukini" heeft via radio-Scheveningen medegedeeld, dat ten gevolge van een ongeval een lid van de bemanning is overleden. INTROIBO DINSDAG 3 Februari: H. Blasius, bisschop en martelaar. Hij was bisschop van Sebaste in Armenië. Hij zou tijdens zijn ge vangenschap een jongetje, dat door een visgraat in de keel dreigde te stikken, genezen hebben. Daarom wordt hij vereerd als patroon tegen de keelziekten. De priester bidt bij de Blasius-zegen: „Door de voor spraak van de heilige bisschop en martelaar Blasius bevrijde u God van keelziekte en van alle ander kwaad. In de Naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Amen." Mis: Sacerdotes. Rood. Gloria, 2de geb. A cunctis, Sde geb. naar keuze. Directeur: C. M. Drabbe. Wnd-hoofdredacteur: Frans Plug Bur. Redactie/Advertentiën en Abonnementen: Riviervismarkt 2. Directie: Riviervismarkt 3a, Den Haag, Tel. 183580. Klachten over bezorging uitsl. van 6.307.30 uur 's avonds Tel. 320987 Abonnementsprijs p. w. 47 ct; p. kw. ƒ5.95; p. post binnenl. p. kw, 6.55 p. post buitenl. p. k\v. ƒ8.55. Advert.: per mm. 27 et Familieberichten gereduceerde pr. Ingezonden Mededelingen 2 maal adv. tarief. Giro 401819.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1