„Smaak op gebied van meubelen gaat vooruit Gedeputeerden van Z--Holland naar getroffen gebieden Plunderaars zullen streng worden gestraft Als Rusland zich zou terugtrekken nieuwe hsagsche courant 9 maandag 2 februari 1953 Fabrikanten verklaren Export (b.v. naar België) neemt toe, maar concurrentie is groot (Van een ogzer verslaggevers) T^E MEUBELINDUSTRIE heeft zich langzamerhand in ons land een be- langrijke plaats veroverd. Toch is het beleid van veel fabrieken op dit terrein een voortdurende strijd; een strijd om te exporteren en een strijd om te concurreren. Over enkele kanten van de export kan men zich terecht verheugen; in 1949 werd bv. voor 2,7 millioen gulden naar België uitge voerd tegen een bedrag van 13,2 millioen gulden in elf maanden in 1952. De concurrentie met de geïmporteerde meubelen is moeilijker. De prijzen van buitenlands meubilair liggen laag lagere productiekosten! en voor specialiteiten, zoals moderne stijlen, is het Nederlandse publiek nog niet rijp genoeg. De laatste jaren tonen wel een voor uitgang van de smaak van het Neder landse publiek, vinden de fabrikanten. „Gelamelleerde" meubelen komen meer en meer in. En zelfs België krijgt, gefieel tegen de verwachtingen in, een zekere voorkeur voor het moderne, licht gekleurde en kleine meubel. Een en ander werd ons toegelicht door de voorzitter van de Bond van Meubel fabrikanten, de heer Kempkes, op een excursie die als voorbereiding van de ko mende meubelbeurs in Utrecht gehouden werd. De bond had daartoe drie bedrij ven uitgezocht, die elk een grote ver tegenwoordiger waren van een bepaalde sti.il in de meubelfabricatie. We zagen achtereenvolgens een bedrijf, waar „old finish" en „neo-gotische" meu belen in massa werden vervaardigd, een bedrijf dat zich toelegt op de zgn. For mule-meubelen en een fabriek die het ultra-moderne, zgn. gelamelleerde. meu bilair vervaardigt. Old finish nog gewild Wie zou denken, dat old finish en neo gotiek, namaak renaissance en kwasi- kloosterstijl in Nederland niet meer ver kocht worden, slaat de plank mis. Een massief dressoir, met krullen en gevlamd fineer versierd, stoelen met rood of groen Rondom Fijnaart vanmorgen 46 doden Willemstad zelf heeft geen verdrinkingsgevallen Ondanks geruchten en vroegere be richten zijn er volgens officiële gegevens in Willemstad zelf geen doden. In de pol ders rondom Fijnaart (Br.) zijn volgens de laatst inlichtingen van vanmorgen 46 doden. Voorts wordt er nog een aantal mensen, o.w. enige militairen, vermist. Rond de Moerdijk wachten nog ongeveer 1000 mensen op redding. Enige honder den daarvan zijn samengedrongen op het station te Lage Zwaluwe. Het water is de laatste 36 uren practisch niet gezakt De harde wind stuwt het water op en het teruglopend tij kan de watermassa's vrijwel niet verwerken. Oudenbosch is thans het opvangcentrum voor de ge troffenen in dit gebied van West-Bra bant. Rond Bergen op Zoom is een aan tal militairen het slachtoffer van hun menslievende taak geworden. Rijswijk vroeg heli copters De door de burgemeester van Rijswijk aangevraagde helicopters uit België om 11 personen van een dak in Hellevoetsluis te redden, hebben succes gehad. De twee hefschroefvliegtuigen vlogen met slachtoffers naar veiliger gebieden direct met medicamenten terug te gaan en deze boven Goeree en Overflakkee te bezorgen. In een hedenmiddag gehouden bijzon dere raadsvergadering stelde de Rijs- wijkse raad 2500 voor de slachtoffers be schikbaar. In Rijswijk ciculeren ongecon troleerde geruchten als zou een deel van de vrijwilligers, die naa Hellevoetsluis zijn vertrokken, geïsoleerd zijn. De bur gemeester deelt echter mee, dat de man nen zich in goede welstand bevinden. Noorse Rode Kruis colleteert Het Noorse Rode Kruis is vandaag be gonnen met een collecte in het hele land ten bate van de slachtoffers van de watersnood, in het bijzonder in Neder land. De Zweedse gezant in Den Haag, de heer Sven Dahlman, heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan minsiter-presi- dent Drees. Hij deelde mee. dat het Zweedse Rode Kruis zich heeft gewend tot het Ned. Rode Kruis, met het verzoek op te willen geven op welke wijze het hulp kan bieden. pluche bekleed, worden blijkbaar nog steeds als graadmeter van welstand be schouwd. De fabriek, die modern meubilair maakt, kan daarvan alleen niet draaien. Het standpunt van de fabrikant is dan ook meestal: Als men persé namaak go- thiek wil hebben zullen wij dat maken. Maar het. moderne genre zullen we bren gen, waar we kunnen". Gelamelleerd hout is hout in verschil lende lagen, die onder druk in bochten en rondingen op elxaar worden gelijmd. De normale methode is. zo'n aantal lagen hout met stoom te verhitten en in de vorm (dus tussen twee mallen) te persen Philips kwam enkele jaren geleden met een nieuwe verwarmingsmethode, de zgn hoog-frequente verhitting. Vormen, die anders een uur of meer in de pers moesten blüven. kunnen met hoog-frequentie-verhitting na elf minu ten klaar zijn. Technisch is deze vorm en lijm-methode zeer goed. De lijm droogt beter, het hout heeft minder te lijden- en de vormvastheid is groter. Ook zonder iets van de technische bij zonderheden te begrijpen, kan men inzien dat deze methode veel besparing aan tijd en dus aan productiekosten geeft. Toch is het moderne product nog duur. Té duur om een serieuze concurrent te zijn van de massaproductie der pompeuse kitsch-meubelen. Pas als het moderne meubel tegen dezelfde prijzen kan wor den geleverd, zal het er bij veel meer jonggetrouwden „in gaan". Iets anders is het met de Formule meubelen. bij vorige beurzen en expo sities beschreven. De export daarvan is groot en in grote, moderne flats zal men zeker combinaties kunnen maken (boe kenkast, dressoir, bar, schrijftafel, etc.) die aan hoge eisen van smaak voldoen. Voor de kleinbehuisde Nederlander met een neiging tot „zonnige interieurs" Is het Formule-meubel echter oninteres sant. Dir.-Hooldingenieur Van der Wal: „Tegen deze waterhoogte zijn dijken niet berekend" (Van verslaggevers) „De dijkdoorbraken op zovele plaatsen tegelijk bewijzen, dat we hier niet be hoeven te spreken van een zwakke plek", aldus deelde van-morgen de directeur- hoofdingenieur van de Prov Waterstaat in Zuid-Holland, ir L. T v. d. Wal. ons mede. ..Het water heeft een hoogte be reikt, zoals nimmer tevoren geregistreerd is. De dijken zijn eenvoudig op 'n zodanige hoogte van het water r.iet berekend ge weest Het is nog -.immer voorgekomen, dat de springvloed, die onze kust iedere keer bereikt twee da-gen na nieuwe en twee dagen na volle maan. tegelijk op trad met het hoogtepunt van een orkaan Hoe erg de watersnood va-n 1916 is ee- weest, die ra-mp is niet te vergelijken bij deze. Wel is er in 1825 een bijna even ernstige dijkbreuk geweest". „De gravers kunnen de ramp in ieder geval beperken. Het dichten van de ga ten is echter een opgave, zo zwaar, dat men nauwelijks mag verwachten, dat dit op grote schaal direct zal lukken Wel kunnen de gaten zo snel mogelijk ge maakt worden De grootst moeilijisheid is. dat hoe smaller het gat wordt, des te sterker de stroom. Door een schip pre cies in het gat te leggen als een enorm zinkstuk, kan het laatste stuk gesloten worden Dit heeft men bijv bij de Krim- penerwaard kunnen doen", zo vertelde hij ons in een gesprek, dat wij vanmor gen met hem hadden Voortdurend komen op de Provinciale Griffie in Den Haag, waar we ir Van der Wal spraken, berichten binnen. De Ge deputeerden waren r.aar de verschillen de getroffen gebieden gegaan. Ir Witten berg was naar de Hoeksewaatd, mevr, De RuiterDe Zeeuw en de heer Schilt- huis naar de Alblasserwaard, terwijl de heer Janssen Manenschijn zou trachten Goeree en Overflakkee te bereiken. De Commissaris der Koningin, die zijn jaarlijkse vacantie zoals gewoonlijk Zweden doorbrengt, staat in voortdurend contact met Den Haa-g. Mr J. J R Schima-1, de plaatsvervangend Commis- is het middelpunt van het leven dige bedrijf dat de Provinciale Griffie vormt. Gisteren was hij reeds vroegtij dig met de ambtenaren op zijn post. Koe riers brengien verslag uit, contact wordt gehouden met de ndlporgahisaties; zo dat de vrijwilligers, die zich bij honder den komen aanmelden, zo snel mogelijk vervoerd kunnen worden. Wegens drukke bezigheden heeft dr ir J. S A. J. M. van Aken zich genood zaakt. gezien, als lid van het bestuur der Gasstichting te bedanken. In zijn plaats is benoemd prof. dr W. van Krevelen. In het Museum voor het Onderwijs zullen vanwege het Houtvoorlichtings- Instituut door de heer J ter Laak op 2, 3. 4. 5 en 6 Februari a s. lezingen worden gehouden voor de leerlingen van Tech nische Scholen en de Middelbaar Tech nische School aan de hand van enig expositiemateriaal. IJmuidense trawler in moeilijkheden Vanmorgen vroeg heerste er in IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis". De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op ongeveer 14 graden Noord- West van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. Heden geen propaganda- avond voor De Hoop De propaganda-bijeenkomst, ten bate van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en de Iïcddlng-Maatschappij, welke vanavond in het Kurhaus zou worden gehouden is uitgesteld. De reeds ver kochte toegangsbewijzen blijven voor dé nader vast te stellen avond geldig. RommeIk wacht met ongeduld op Suurhoff Herstel van verloren vertrouwen in Christendom Op de tweede dag der vergadering van de partijraad van de Katholieke Volks partij te Utrecht heeft de fractievoorzit ter. prof. mr C. P. M. Romme de regering gemaand zijn geduld niet te lar.g op de proef te stellen. „Ik hoop", zeide hij, „dat minister Suurhoff zijn toezegging gestand zal doen en dat ik volgend jaar betreffende de gezinspolitiek over con crete dingen kan rapporteren." Hij noemde het de hoogste tijd, dat er een realistisch en gedurfd plan voor "Ie werkverruiming komt. Spr. kwam op tegen de aanspraken van het humanisme op geestelijke verzorging van aLte bui tenkerkelijken. „Wij moeten", zeide spreker, „het verloren vertrouwen in het Christendom en in de Christelijke beschaving als bron van menselijk ge luk bij de buitenkerkelijken herstellen juist door samenwerking met de par tijen, waarin zij zich hebben georgani seerd. Het gaat tenslotte om de her kerstening van ons zelf en onze mede mens. De partijraad herkoos de voorzitter W. J. Andriessen, de vice-voorzitters prof. dr J. Gielen cn Chr, Matser, en koos als leden van het nieuwe partijbestuur prof. mr L. G. A. Schlichting, pater prof. dr L. J. C. Beaufort, mr P J. M Aalberse, J. A. Middelhuis, C. G. A. Mertens, Th S. J. Mooy, F. H. Terwindt. J. J. de Wit en J. Laan en de dames A. H. Nolte, L. Dings-Hendrickx en Stringa. Oliedrama in Engeland Twee van de grootste olieraffinaderij en in Europa, een van de Vacuum Oil Company, die pas is gebouwd, en één van de Shell, zijn volkomen onderge lopen. De raffinaderijen liggen op de Noordelijke oever van de Theems. Bij deze bedrijven werkten respectievelijk 7.000 en 8.000 man. De schade is zeer groot, doch er zijn geen slachtoffers. Het eiland Foulness staat, evenals het eiland Canvey thans, geheel onder wa ter. Tussen de wrakstukken drijven lijken van mensen en duizenden huis dieren. Studenten gelasten feest af; gelden voor Rampencomité De Senaat van de Haagse Studenten Ver. heelt besloten het bal en het diner tg.v. de Diesviering op 6 en 7 Februari, af te gelasten. De gelden hiervoor be stemd zullen ter beschikking van het Nat. Rampencomité worden gesteld. De Evangelische Kirchentag wordt dit jaar (1216 Augustus) in Hamburg gehouden. Het thema zal luiden: Werpt Uw vertrouwen niet weg". Nieuwe organisatie van P.T.T.-personeel Niet tevreden met beleid der vakorganisaties Leden ener nieuwe organisatie van P.T.T.-personeel. „Ons Belang", die op het ogenblik 1000 leden zou hebben ge wonnen uit de. naar zeggen van het be stuur, 25.000 ongeorganiseerde P.T.T.-ers, confereerdeen Zaterdag in Den Haag. Bestuursleden verklaarden nie tevre den te zijn over het werk der bestaande vakorganisaties. Men heeft grieven jegens de directie over de intensivering van het werk, de rationalisatie van het bedrijf en de behandeling van hulpbe stellers, die, als zij in vaste dienst over gaan, rang noch loon van besteller krij gen, doch als geoefend werkman met lager loon worden beschouwd. Alleen als zij als besteller werken, krijgen deze geoefende werklieden een gratificatie, die hun Inkomen ongeveer op het be- stellersloon brengt. Het bestuur van „Ons Belang" ver klaarde, dat men beoogt een neutrale vakbond van P.T.T.-personeel te vormen Op het ogenblik wordt in hulpbestellers- kringen de meeste aanhang van deze vereniging gevonden, zo meldt men ons. W«»t Zc«uw»VlQondcrcn vZ'Ppy'--'' BELGIE Haagse politie waarschuwt Vernielde daken, ontwortelde bomen en gezonken woonschuiten (Van een onzer verslaggevers) Het meest weerzinwekkende nieuws, dat in deze dagen tot ons komt, is wel. dat er nog landgenoten zijn, die van de verwarring en vernieling, welke de elementen hebben gesticht, gebruik ma ken om te plunderen en te roven. De politie en justitie zullen deze in dividuen echter op de strengste wijze behanden. Zo wei-den een man en vrouw aange houden, die electrische kabel en oud ijzer hadden gestolen. Bij het radiostation Scheveningen stal men kabels. In het Chr. Militair Tehuis aan de Kranenburg- weg werd Zaterdagavond tijdens het noodweer ingebroken. Er wordt ƒ20,— vermist. Veel materiële schade is aangericht door de storm en het water, maar geluk kig zijn er bijna geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Van verscheidene woningen is de schoorsteen afgerukt In het Achterom vloog een dak van een huis, evenals van enige percelen aan de Burgersdijkstraat en de Laakkade. Het dak van een opslag plaats aan de Slachthuiskade kwam te recht in de Molenslootstraat. Aan de Schenkkade sloeg een gat in de muur van de speelplaats van de open bare lagere school. Het torentje van de Willemskerk kwam Zaterdagavond met donderend geweld naar beneden in de Nassaulaan. In de Zuilingstraat waaide e'en muur tientallen gevallen voor. van tien meter om, terwijl op de hoek van de Denneweg en de Kazernestraat een schoorsteen op straat terecht kwam. Reeds verscheidene malen waren politie en brandweer (de laatste verleende 161 maal hulp) gealarmeerd, dat schuiten op drift geraakten. Met kabels en kettingen is er gesjord wat men kon om de vaar tuigen voor ondergang te behouden. Het schip liggende voor het perceel Soestdijksekade 140 was echter niet te houden. Het is met inventaris en al ge zonken. Van een woonschip ter hoogle van de Vaassenstraat kon men de in boedel redden, doch het schip kapseisde Zeventien keer ontstond brand, meestal schoorsteenbrandjes, door te fel trek kende kachels. De Plantsoenendienst had druk werk met de vele bomen, die ontwortelden en afknapten. Zaterdag was de Riouw- straat geheel versperd, doordat een boom dwars over de weg sloeg Even later was cr groot alarm, doordat een boom op het Bezuidenhout op de bovenleiding van de Blauwe tram was gevallen. Van de Adelheidstraa: af. was het tramverkeer uit Leiden en Voorburg de verdere avond gestremd. In het Westbroekpark werd een bouw keet door de orkaan opgenomen en een eind verder neet gesmakt Neervallende dakpannen, gebroken ruilen, loszeslagen goten en lekkende daken kwamen in i De openbare kleuterscholen Houding Herv. Kerk bij viering R.K. hiërarchie Het rtioderamen van de génerale synode der Ned. Hervormde Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de houding, die in deze kerk moet worden ingenomen bij de viering van het eeuwfeest der R.- Kath. hiërarchie in Nederland. Het moie- ramen zal tevens publicaties over onderwerp laten verschijnen. „Het is ons gebleken", zo schrijft het moderamen, „dat verschillende kerkera den en verenigingen zich hebben afge vraagd of het ook gewenst was om naar aanleiding van het eeuwfeest der RK. •hiërarchie in Nederland, zoals dit rond om de Hemelvaartsdag zal worden ge vierd. tot het houden van bijzondere samenkomsten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor gereed, in andere is men nog in het sta dium van het overleg „Het moderamen der generale synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat der kerk wordt ge pleegd Zowel verwarring als dubbel werk kunnen op deze wijze het beste worden voorkomen", Voorts schrijft het moderamen: „In ieder geval moge er op worden aange drongen, dat alle activiteiten anti-papis- tische tendenzen gehee' weten te vermij den. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen vóór de waarheid, dient op de voorgrond te staan Zo kan een waardig en verant woord bezig zijn met de vragen rondom het Rooms-Katholicisme in ons vader land het beste dienstbaar worden ge maakt aan onze eigen taak, de opbouw der Hervormde gemeente en de doorwer king van het Protestantse getuigenis in ons volksleven". Steun aan Hongaarse ontheemden Op initiatief van de afdeling Neder land van de World Evangelical Fellow ship heeft zich een zelfstandig comité gevormd dat steun wil bieden aan Hon gaarse ontheemden, die zich in verschil lende landen van West-Europa bevin den. en vaak in kommervolle omstandig heden verkeren. Met hun geestelijke verzorgers werd contact opgenomen Met warme kleding en goede christelijke lec tuur zullen deze ontheemden geholpen worden. Waarnemend voorzitter van het comité is ds F Dresselhuis te Roermond: secre taris is I Stap, Sophialaan 19. Amersfoort en penningmeester ds N. B Knoppers te Hilversum, giro 134682. Adressen voor toezending van kleding zullen nader worden bekendgemaakt. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwyzer(es) aan de Joh de Graaffschool (B.L.O.) ce Rotter dam-Noord mej. M. W. Pieters te Rot terdam; Chr school te Appingeaam (Dijkstraat 83) L. Elzinga te Grouw (Fr.); Joh Calvijnschool (Ulo) te Gouda W. van Drimmeien te Utrecht; W. C. van Muntenschool te Leeuwarden A. G. Balk te Ferwerd (Fr.); tot hoofd der te stichten 2e Chr. Nat. school te Dokkum D Alboda. hoofd der Chr. school te Oost- wold (Gr.) Er moge dan boven Rotterdam niet zo zeer van een noodtoe stand gesproken behoeven te worden, toch hield de Noord wester ook in deze omgeving nog danig huis. Dat laat deze joto zien, die een chaotisch beeld geeft van de boulevard te Noordwijk. Zangavonden en concours van Chr. koren De Ring 's-Gravenhage van de Kon Bona van Chr. Zang- en Oratoriumver enigingen organiseert Zaterdag 28 Fe bruari en Woensdag 4 Maart as zang avonden in Diligentia Hieraan wordt deelgenomen door Geref Evangelisatie- koren Den Haag-Oost en Loosduinen (dir C Roodhuizen). Chr Gem Koor Prijst den Heer" te 's-Gravenzande (dir Nic. Wetstein). Chr Gem Koor „Looft den Heer" te 's-Gravenzande (dir Mar Eg berts). Chr Oratorium ver ..Oefening en Stichting" te Der. Haag (dir. H. D Baank). Geref Kerkkoren Scheveningen en Den Haag-West (dir Joh. v. d Meer), Chr. Haagse Oratoriumvereniging (dir C v. d Water). Chr. Vrouwenkoor ..Men delssohn" (dir. Jos van Kuyk), Ned Herv. Mannenkoor Scheveningen (dir. G. v Kapel). Maranarhakerkkoor en Ooster kerkkoor (dir M W. v d Laan) en Chr Dubbelkwartet „De Lofstem" (dir. J L. Muilwijk). Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Ring 's-Gravenhage wordt een concours georganiseerd voor Chr. Gemengde-. Mannen-. Vrouwen-, Evangelisatie- en Kerkkoren op Woens dag 15 Juli in de Stadsdoelen te Delft Reglement en inschrijvingsbiljet bij de secretaris J N. Hagg, Nassauplein 29, Den Haag. Hervormd Sanatorium „Zonnegloren" Woensdagavond 8 uur. zal er in het wijkgebouw „Rehoboth". Nieuwe Laan tjes 327, Scheveningen. een ..Zonneglo- ren"-avond gehouden worden. Vertoond wordt: „Door het donker naar het licht" een film. die een beeld geeft van het werk in het Hervormd Sanatorium van tubercluso-bestrijding „Zonnegloren" te Soest en een film over de reis van Prins Bernhard naar Amerika. Het Ned. Her vormd Mannenkoor „Scheveningen" diri gent de heer G. van Kapel, verleent voorts medewerking. (Adven entte) Die voortreflike wyne van sonnige Suid Afrika Doopsgezinden en Remon stranten in Filmcentrum De Stichting Filmcentrum is in 1947 van de Ned Herv. Kerk uit in het leven geroepen met het doel. het filmvraagstuk op kerkelijk verantwoorde wijze aan te pakken. Verschillende Hervormd-kerke- lijke organisaties sloten zich hierbij aan. Thans is het oecumenisch karakter van Filmcentrum versterkt door de directe aansluiting van de Alg, Doopsgezinde Sociëteit en de Remonstrantse Broeder schap. Opheffing organisaties- Woltersom Met ingang van 28 Januari 1953 zijn opgeheven de ondervakgroep aard- appelmeelindustrie, de vakgroep graan- bewerkende Inrustrie, de ondervak groep havermoutfabrieken. de onder vakgroep erwtensplitterijen. de vak groep graanvenverkendeindustrie, de ondervakgroep mais-, tarwe- en rijst- zetmeelindustrie. de ondervakgroep gist-, spiritus- en moutwijnindustrie, de vakgroep koffiebranders en theepak kers. Met ingang van 30 Janua- zijn opgeheven de bedrijfsgroep diamant en edelmetaalindustrie, de vakgroep diamantindustrie. de ondervakgroepen süjpdiamantiabrikanten. slijpdiamant fabriekseigenaren. mdustriediamantbe- werkers en de vakgroep edelmetaal industrie. Koning Boudewijn naar Oostende Koning Boudewijn van België is naar het geteisterde gebied rondom Oostende vertrokken. Deze Belgische stad staat nog gedeeltelijk onder water. In den Haag verkrijgbaar bij: Kemmers' Wijnhandel Anno 1870 Weissenbruchstraat 292-294 Appelstraat 199 de 8 winkels van Henri Vlek's Wijnhandel N.V. firma J. P. van Vliet Wijnhandel sinds 1865 Piet Heinstraat 156 Korte Houtstrïst 19 Fred. Headriklasn 255 Appelstraar 107 al die overblijfsels van een Nederlandse politiek, die nog uitvoerbaar zijn (b.v. een nieuw Oslo-verbond, zoals reeds m Deense regeringskringen gezocht). Als or-s volik eens een stabiele eigen lijn zou kunnen vinden voor de g e. hele buitenlandse politiek (die meer omvat dan de Amerikaanse, Engelse of Duitse aanbevelingen), zou reeds veel De Evangelische kleuterscholen in gewonnen zijn. Oost-Be tiijn kunnen thans geen school- Het boek van Ingrim is er om ons er voeding meer aan de kinderen geven, zo- te wijzen, dat het hier grai om de als tot nu toe gebruikelijk was, omdat er (zelfde uiterst gewichtige zaken, waar geen toewijzingen meer worden gegeven. or.ze vaderen z:ch voortdurend on. >e- De openbare kleuterscholen beho.uden kommarder.: De Vrijheid van Gods deze toewijzingen. Woord in eer. r.aar absolutisme stuwende wereld. Dr A J. Verbrugh te Dordrecht schrijft ons: TAE „Retturg Deutschlands". zoals In- grim zich die voorstelt (en dae door een deel van de Duitse pers ls overge nomen) is daarom zo ontstellend, omdat de gedachten m deze richting precies ir. net verlengde liggen van de Lijn van elke „goede" en thans door het Westen gewaardeerde Duitse staatsman, die zich bij de Europese politiek van Adenauer aansluit. We weten ruiet, hoe president Eisen hower hierover denkt en of hij het zo veel mogelijk opvullen van Europa met Duitse macht onvermijdelijk acht Maar in het aan Duitsland grenzende Neder land hebben we reden om ernstig be zorgd te zijn. indien deze ontwikkeling wordt voorbereid. Men verneemt bij ons thans wel dat het Duitse probleem onoplosbaar ls en dat we er ons eenvoudig bij hebben neer te leggen. Toch is het geen geringe zaak die men dan voorstelt. Toen Duitsland de leiding van Hitier aanvaardde moes ten wij acht jaren later de Russen wel als bondgenoot aanvaarden. Nu moeten wij Duitsland wel als bondgenoot aan vaarden tegen de Russen. Is het vreemd ais men er dan eens over nadenkt of er geen mogelijkheid bestaat om te voor komen dat wij na het aanvankelijke welslagen van de actie vao het Westen, waar wij ten slotte toch een vreedzame hoop op hebben weer de Russen als bondgenoot tegen een nieuwe Duitse „Neuordnung" moeten aanvaarden? Als wij dan tenminste nog iets kunnen aanvaarden. Het zou b v ook mogelijk kunnen zijn. dat Holland dan reeds, zon der Engeland en zonde- Frankrijk, on der invloed van het zware gewicht van een Duitse nieuwe orde in Oost-Europa, is geïntegreerd in de Groot-Du.tse ruimte. Natuurlijk behoeft men daarbij niet dadelijk aan Grüne Polizei en H:t- ler-terreur te denken (dit woidt door de g-ondwet van Bonn verboden), want ook in de periode 9251342 hebben wij zoiets eekend \TAAR n<u moeten we toch wel zeggen, *- dat er een belangrijk verschil is tussen b.v. het jaar 1000 en heder. In het jaar 1000 waren de streken van de Neder-Ryn evenals de overige deen van het toenmalige Heilige Roomse Rijk der Duitse natie geestelijk onderwor pen aan Rome Daarna zijn echter in de Nederlanden de kerker der reformatie, Willem de Zwijger en Prins Willem III gekomen, terwijl in Duitsland na Lu ther Frederik de Grote en de Ver lichting, Bismarck en de leer van de Al- Duitse souvereimteit en ten slotte Hit ler's nieuwe heidendom de politiek gin gen bepalen en daardoor de geesten be heersen. We kunnen haenbij de toestand in on<ze landen niet idealiseren, maar juist om dat bij ons het inzetten van het g eh e 1 e leven op Israëls God nog maar zo zel den wordt aangetroffen, is het logisch, dat de Nederlandse staatkunde zuinig op deze schat is. en zorg draagt dat de vrij heid van deze levensinstelling ook op het gebied der buitenlandse politiek niet wordt belemmerd door een Groot- Duitse suzereindteit. Mr G. Vonk schreef onlangs, dat de Duitse kwestie ons voor een realiteit stelt die opweegt tegen de wenselijkheid der bondgenootschappelijke militaire paraatheid tegenover het Oosten Wij geloven dat dit, zakelijk bezien, juist is en dat de Nederlandse staatkunde in dezen een eigen koers, in Nederlandse zin, moet volgen, die niet kan samen vallen met een lijdelijk aanvaarden van wat de onbedreigde mogendheden van het Westen voorschrijven. A LS Nederland nog offers kan brengen voor zijn toekomst, in de eerste plaats het offer van de geestelijke ver moeienis die het tegen de stroom op roeien met zich meebrengt, zal het zo moeten sturen dat een afwending van de Russische bedreiging wordt verkregen tegelijk met een zo groot mogelijke be veiliging tegen een al te grote Duitse Sprungberei tscheft". Daarom betreuren we het b.vdat de voorstellen tot decentralisetie ran Duits land. die vervat zijn in het Nederlandse regermgsmemorandum van Januari 1947, niet zijn uitgevoerd Hoewel Frankrijk en Denemarken op het punt var: de Duitse decentralisatie vrijwel hetzelfde voorstelden, plaatsten Amerika en Enge land, dus de landier. die door ce zee van Duitsland gescheiden zijn, ons voor het voldongen feit, dat zy met ce Duitse -v»3itieke leiders reeds besprekingen had den gevoerd omtrent het herstel va 7 een j West-Duitse politieke eenheid Om het I Midden-Europese „vacuum" op te vul len herstelden zy de eenheid var. West- Duitsland door dezelfde middelen die Bismarck na de uitschakeling van Oos tenrijk in 1866 gebruikte, n.l door de machtige positie van de centrale karse- 'lier en door de door het gehele volk ge- kozen Bondsdag Veel Mever laddrn we gezien, dat men het wenk van Bismarck de Noord-Duitse eenheid niet had her- steld. maar juist definitief ontmanteld, 1 door n.l. datgene op te richten dat B:s- 1 ma rek had neergeslagen en onmogelijk gemaakt, dat is de Oostenrijkse eenheid met Zuïd-Duitsland Toen Duitsland nog in vier bezettingszones, aanvankelijk deelvorstendommen gelijk, was verdeeld, had het weinig moeite gekost de Weste lijke zones van Oostenrijk met Ce Ame rikaanse en Franse zones van Duitsland tot een christelijke Zuid-Duitse Bonds staat, in macht vergelijkbaar met Italië, te verenigen, terwijl dan de decentra lisatie van de Britse zone, van West- faien, Neder-Saksen en Holstein, verder had kunnen worden doorgevoerd, door b.v. aan deze staten het recht van eigen legervorming en 'n eigen buitenlandse dienst toe te kennen. Een gevaarlijke re- vanchepolitiek in 't Oosten kan voor een staat Neder-Saksen of voor 'n Westfaalse staat niet in aanmerking komen. Maar toch zouden al deze staten bij toetre ding tot een algemeen Atlantisch Ver drag er toe kunnen bijdragen, dat het volle gewicht van het Duitse potentiëel bij het Westen wordt gevoegd. \\/-L moeten wij erkennen, dat zulk een ontwikkeling na de oorlog een activiteit van onze buitenlcndse dienst zou hebben geëist (en daarbij een voort durende belangstelling van de openbare mening), die wij sedert de tijden van Prins Willem III nauwelijks meer heb ben gekend: een sluiten var. hechte allianties, eerst met de ,,Oslo"-staten, dan van deze met Frankrijk en dan ook met de Noord-Duitse staten a:e aan het IJzeren Gordijn grenzen, als ondersteu ning van onze positie in grote organisa ties als óe NAVO. In de periode 1945 1949, toen de ontwikkeling in Ind:ë üet zien hoe moeilijk onze kabinetten kon den volhouden, was zoiets niet mogelijk. Maar wel vragen we ons af, of althans een principiële groepering, welker diep ste bekommernis bij dit alles de kerk van Christus ls en de hoogheid van Gods Naam. nu nog niet iets kan laten zien van de omtrekken van een veiligheids politiek. die een schild is van ons et telijk volksbestaan. Ook vandaag kan men nog wijzen op

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5