Bange uren voor Cor den Duik in het seinhuis te Scheveningen KUNST EN LETTEREN In de Keizerstraat liep de Oude Kerk onder water („Nooit meegemaakt") Franse vrachtvaarder strandde vannacht voor Scheveningen Villa van koning Boudewijn ook onder water NIEUWE HAAGSCHE COUHANT 8 MAANDAG 2 FEBHUARI 1953 Boulevard een woestenij van stenen (Van onze verslaggevers) OOK AAN HET SCHEVENINGSE ZEEFRONT is een geweldige ravage aangericht. Het beukend geweld van de golven, die in de orkaannacht briesend over de boulevardmuur sloegen, heeft het wegdek over een grote lengte een kilometer opengereten en geruïneerd. De bestrating tussen de ..Naald" en het seinhuis aan de buitenhaven spoelde geheel weg. Geluk kig was er op dit punt van onze kust, die zo verraderlijk door de vloed en de storm besprongen werd, slechts materiële schade, al is die dan ook zeer groot. Boulevard I bliJvend' geschonden. Hoewel het boule- vard-gedeelte tussen Keizerstraat en Kurhaus niet zo ernstig gehavend is als vooraan, er is toch ook heel wat kapot geslagen De dakbedekking van som mige oude behuizingen aan de zeekant sloeg weg en het aantal verbrijzelde ra men is ontelbaar. Duizenden belang stellenden De havenbediende Cor den Duik zal zijn kleinkinderen eens kunnen vertellen hoe hij op zijn eenzame post in het voor uitgeschoven seinhuis de spookachtige nacht doorkwam. Want Cor bleef in de nacht van Zaterdag op Zondag tot het laatste op zijn post, ook toen de over slaande watermassa's de brede stenen borstwering voor het wrakke seinhuis wegvaagden. De stelling, waaraan de seinen worden opgehangen, was omgeven door kolkend water. Het zware ijzeren geraamte, dat op een stevig betonnen fundament staat, raakte geheel ontwricht en dreigde om te vallen. Wanneer Cor even zijn hoofd buiten de deur stak, om poolshoogte te nemen, vlogen de keien hem om de oren. De aanstormende water vloed spoelde over de semaphoor heen; de havenbediende waaddde al gauw door he; water, dat hoger en hoger steeg. Hij heeft in een ware hel geleefd en stond klaar om in het allerergste geval de wijk te nemen. Toen het dag werd zag hij pas wat er allemaal om hem heen gebeurd was. Hij had het niet kunnen zien. maar wel gehoord, hoe het woedende water, ziedend van drift en opgezweept door de orkaanwinden, die met snelheden van 180 km over de kust raasden, tegen de lage duinen bezijden de haven knalde en over de kruinen sloeg. De vloedgolf sleurde stenen en klinkers, met zich mee, Aan de ene kant der duinen, die rond Scheveningen erg laag zijn. aan de an dere zijde het machtige dijklichaam van steen, zand en twijgen- dat tegenover die tomeloze kracht van de natuur als weer loos stond. Voor en achter zich, eigenlijk overal, hoorde Cor den Duik een hels lawaai, een cacaphonie van geluiden. Ook in de binnenhavens speelde de storm zijn wilde spel. met de op drift geraakte loggers, kisten en vaten haring, welke laatsten in duizendtallen te water geraakten. Er gingen zo ruim 4000 tonnen haring verloren. Waar even tevoren de tonnen hoog opgetast op de kade lagen, spoelde het schuimbekkende 'havenwater een ogenblik later alles weg! De vaten rolden gemakkelijk terug in het water, dat in de havenkommen steeds hoger werd opgejaagd. De peilschaal bleef op het maximum, 7 meter, staan. Het zoute water liep in menig huis aan de haven- kant binnen. De losgeslagen loggers kon den gelukkig niet veel kwaad doen. Al leen de logger SCH 66 was onhandelbaar en sloeg over de kade, waar het schip vrij ernstig beschadigd bleef liggen. In de morgen wist men de schuit weer aan de touwen te krijgen. Het zeewater is in Scheveningen nog nooit zo hoog geko men. De Dr Lelykade stond geheel blank, zelfs in de Koppelstokstraat stond water Oude Kerk stond blank Een ander aangrijpend verhaal is dat van de kosteres van de Oude kerk, aan het einde van de Keizerstraat. Het inté rieur van dit bedehuis, dat de eeuwen door al menige springvloed over zich liet komen, stond geheel blank. „Zoiets heb ik in de 35 jaar dat ik hier woon nog nooit meegemaakt", aldus deze kosteres, als ze over de doorwaakte nacht vertelt- De stoker van de kerk kwam mevrouw J, E. de Bruinde Mos waarschuwen. De golven sloegen toen al door de openge slagen deur aan de zeezijde de kerk bin nen. Het schip stond weldra blank. De politie slaagde er tenslotte in de zwaar e:kenhouten kerkdeur weer te sluiten en met een lange ladder te stutten. Toen kabbelden de golfjes in de kerk wat rus tiger. maar het duurde wel even eer het water verdreven was De doorgang naar de Keizerstraat oefende trouwens een bijzondere aan trekkingskracht uit op de zee, naar het leek. Er gaapt tenminste een diepe geul in de straat tussen boulevard en kerk; De springvloed, die Zondagochtend na 6 uur langzaam afnam, liet een breed spoor van zand en slib in de kerk en Keizerstraat achter. „Vandaag geen kerk" Da; hoorden de Scheveningers, die de Zondagsdienst in het historsche kerkge bouw wilden bijwonen. Niet alleen het gezicht van het vissers dorp, aan de havenkant, maar ook dat van de badplaats is ernstig, hoewel niet Hansweert niet onder water Van de Nea. Herv. dominee uit Hans- weert bereikt ons het bericht, dat deze plaats, in tegenstelling tot andere mede delingen, niet onder water staat. Alleen het deel van Hansiweert, dat ligt over de sluis bij de gemeente Kruiningen (waartoe Hansweert behoort) staat onder water. De kom van Hansweert ligt ge heel droog. Evacuatie van 's-Gravendeel Men is thans bezig om debevolking van het zwaar geteisterde 's-Gravendeel te evacueren. Zij zal worden onderge bracht in het Feyenoord station in Rot terdam. Ook in de Dubbeldamse polders zijn nog vele gezinnen geïsoleerd Bij een bejaard echtpaar, dat een flat- aan-zee bewoont, was de voorkamer een ruïne geworden. Een bruine rand langs de muren iaat zien. waar het water ge staan heeft. De schilderijen waren van de muren genomen; er was hier niets anders te doen dar. de scherven op te ruimen en het lege venster dicht te spij keren. Veel glas- en waterschade was er ook in de restaurants rond het Kurhaus, dat zelf onaangetast bleef. De politie zet te al gauw de toegangswegen tot de bou levard af. Maar de Haagse tram moest met extra wagens rijden om de duizen- j den het slagveld met eigen ogen aan- I schouwen, te vervoeren. Het grote pu bliek wilde, na al die alarmerende be richten door de radio, wel eens weten wat er zich in de nacht had afgespeeld Overigens beleefde ook de H.T.M-. on danks het top-vervoer. weinig genoegen aan de storm. Vooral op de Scheveningse- weg, waar tientallen bomen in de orkaan nacht afknapten als lucifershoutjes, wa ren er verscheidene breuken in de boven leiding. Zo beleefde de badplaats een wH zeer ongewone dag. Ook trokken vele duizenden per auto naar de kust om net imposante schouwspel van oe woedende elementen gade te slaan Zij trotseerden er een ijzige kou voo~, parkeerden hun wagens en trachten zich. diep in de kra gen gedoken, op enigszins beschutte plek ken op de duinrand staande te houden. Met de nieuwsgierigheid het grote pu bliek eigen, groepte het in de nog steeds krachtige storm rondom vernielde ge bouwen. ingestorte paviljoens en uiteen- gescheurde oude Duitse bunkers. De mensen schenen wel de enig levende wezens, die zich met dit weer naar bui ten waagden. De dieren zagen er geen heil in. De zeemeeuwen lieten zich. op een enkele uitzondering na niet bij de stranden zien. Wel bij de havens, waar zij krijsend rond vlogen, ruikend, dat daar iets te halen viel. Een brutaaltje waagde zich nog op de boulevard, die met dode vissen bezaaid was. De berichten meldden, dat op de vis sende schepen alles wel was. Volgens de schippers zou de storm op zee niet zo zwaar zijn geweest als aan de wal. Zater- middag nog probeerde een drie.al Sche- veningse loggers de thuishaven binnen te vallen. Maar reeds was de toegang door de vloed geblokkeerd en moesten de schepen weer de zee op. De havenhoof den doorstonden het geweld. Er is echter groot gat ontstaan rond de oude scheepshelling; ook in de buitenhaven nabij de bunker sloeg een groot stuk grond weg. Sloepen voor reddingswerk De rederij Fr. Vrolijk heeft een vijf tiental sloepen ter beschikking gesteld van de reddingsinstanties. De sloepen zijn gistermiddag al van de in de haven lig gende haringloggers gehaald en per vrachtauto naar de noodgebieden ver voerd. Zowel in de Oost- als in de West duinen zijn de toegangstrappen tot het strand toiaal vernield. Schade is voorts toegebracht aan het Zeefgebouw van het Verversingskanaal, alsmede aan de pers leiding daarheen. Ook de beschoeiing langs het Verversingskanaal buiten de sluizen heeft zwaar geleden; de weg langs het Kanaal toonde op verscheidene plaatsen gaten. Over een lengte van een kilo meter moest ook de Scheve- ningse boulevard het ontgelden, doordat hoge zeeën het wegdek los scheurden en de tegels en klinkers bij duizenden her en der verspreidden. Tegenover de Kei zerstraat werd bovendien een groot gat in de strandweg gesla gen, doch even merkwaardig als gelukkig aan de landzijde. Nog 19 vermisten in Zuid/and Te Zuidiland. (Voorne-Putten) is de toe stand op het ogenblik stationnair. Negen tien personen worden- vermist en er zijn grote hoeveelheden vee verloren gegaan. Water uit Vlissingen vrijwel verdwenen In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu vrij wel verdwenen. Men gelooft de situatie weer meester te zijn. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen behoeven te evacueren. 150.000 Zakken De Ned, Heide Mij heeft een landelijke inzameling van zakken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht Deze zak ken gingen naar het vliegveld Twente en werden vanmiddag om 3 uur door de leger-luchtmacht getransporteerd naar Oud-Beierland en Walcheren, waar zij zouden worden afgeworpen. Bij na drie ton voor Rampenlonds Het dagelijks bestuur - van het N.V.V. (25.000 gulden), de aangesloten bonden (f75.000), de Centrale Arbeiders Verze keringsbank in Den Haag 50.000). NV. De Arbeiderspers dagblad Het Vrijp Volk f30.000), het Partijbestuur van de iP.v.d.A. (f 10.000) en het hoofdbestuur Ivan de VARA (f 10.000) hebben in totaal 'f200.000 ter beschikking gesteld van het Nat. Rampenfonds. De Ned. Kath. Arbeidersbeweging, haar bonden en instellingen zullen samen f75.000 bijeen brengen. De Alg. Ned. Pluimveeteeltvereniging te Utrecht Schil lerlaan 13. zal haar leden vragen gedu peerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Daar moet de sleepboot naar toe De „Carthage" na een zware tocht in hachelijke positie Na een hachelijk avontuur zette kapi tein, Yves Hervé, het Franse vrachtschip „Carthage", dat op weg was naar Enge land om kolen te laden, voor het Scheve- liingse strand aan de grond. Het was een prachtige „noodlanding", precies tussen twee strekdammen in, maar zoals de kapitein zelf toegeeft, meer geluk dan wijsheid. Het schip schoof, vrijwel stuur loos, om kwart over twee, op het strand. Vanmorgen ontving de kapitein het bericht, dat de sleepboot „Blankenburg" vandaag nog zal proberen het schip vlot te trekken. Vrijdagavond vertrok de .Carthage", met een leeg laadruim, uit Duinkerken om over te steken naar Sutherland (Engeland). Daar zou het stoomschip kolen innemen, bestemd voor Italië. Op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip Cross Land, geraakte de Fransman in een zware storm: er werd windkracht 11 gemeten. Het schip lag, door het gemis aan lading, hoog op het water, de schroef draaide half boven het water, zodat er slechts op halve kracht kon worden gevaren. Tevergeefs trachtte Duitse beroepschriften afgewezen De Raad voor het Rechtsherstel heeft afwijzend beschikt op twee beroepschrif ten van Duitsers inzake de verkoop van landerijen op de Hamert gemeente Bel gen door het Nederlands Beheersinstituut aan Nederlandse landbouwers. De organisatie van de uitgetreden specialisten (N.V.V.S.) is ondanks de ingestelde prijzenbesohikking bereid, en blijft de onderhandelingen met de zieken fondsen voortzetten. In Haagse kerken werd al voor ramp gecollecteerd Gisteravond is in talrijke Haagse kerken reeds een collecte gehouden voor de noodgebieden. Hoewel de dien sten door het slechte weer niet druk bezocht waren bracht deze spontane in zameling in de Geref.' kerken van Den Haag-Oost bijna f 1940 op. Mr Kesper onderbreekt vacantie Mr L. A. Kesper, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, die met verlof in Zweden vertoefde, wordt morgen in de loop van de dag in Den Haag terugver wacht. de kapitein de Engelse haven Yarmouth te bereiken. De „Carthage" wachtte ech ter de bevelen van de kapitein niet meer af en werd voortgestuwd door de wind. Om 7 uur gisteravond kreeg de beman ning, bestaande uit 25 koppen, IJmuiden in zicht. Toen was het ook tijd om het onhandelbare vaartuig een halt toe te roepen en nauwelijks 3 mijl uit de kust werd het anker gevierd. Maar de ketting hield het niet en brak. Omstreeks kwart voor twee, inmiddels was ook het twee de anker uitgezet, ving men bij radio- Scheveningen het S.O.S. op: sleepboten gewenst. Een kwartier later vroeg de „Carthage" om een reddingboot. De „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden zette daar na onmiddellijk het met de stroom mee drijvende schip achterna. Kort voor mid dernacht signaleerden Noordwijkers de Fransman, die alle vuren ontstoken had, voor de Kon. Wilhclminaboulevard. Hij scheerde op een kilometer afstand langs de kust. Een half uur later ging het vaartuig op nog geen steenworp afstand de boulevard van Katwijk langs, „Die Tunnel van Antwerpen volgelopen Tweederden van de stad Oostende staat blank Ook België is door het noodweer zwaar getroffen. De meest geteisterde stad is Oostende. Tweederden van de stad staan blank. Tot nu toe zijn tien lichamen ge vonden, doch er zijn ongetwijfeld meei 16.000 Soldaten hielpen mee (Van een onzer verslaggevers) Op het ogenblik zijn 16.000 man troepen ingezet in de door watersnood getroffen gebieden en 20.000 man zijn gereed als reserve om onmiddellijk waar nodig te worden ingezet, aldus deelde luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden. de territoriale bevelhebber, hedenochtend op een persconferentie te 's-Gravenhage mede. De „proefmobilisatie" is zeer vlot ge gaan. óistei-avond tussen 8 en 9 uur had men een redelijk overzicht van de op komst en toen bleek dat deze zeer groot was. Binnen 12 uur was dus het over grote deel op zijn standplaats. De Amerikaanse troepen in Frankfort hebben genie met materiaal aangeboden voor dichten van dijken. In Zeeuwsch-Vlaanderen werken twee Belgische bataljons. Twintig helicopters zijn toegezegd dooi de Allied Command Central Europa, en 4 tot 5 door de Britse marine. Voorts vertelde de generaal, dat de troepen waren uitgerukt met noodrant soenen en dekens, en dat er bij het foura- geren nog geen moeilijkheden waren ge meld. De voornaamste hulp wordt gegeven bezuiden Willemstad, rondom Halsteren en bij Kruiningen, Deze is nog niet gelijk op Goeree en Overflakkee. De ge neraal deelde nog mede, dat een heli copter te Stellendam geland was, doch dat de bevolking weigerde de plaats te ontruimen. Op verschillende plaatsen benoorden de Moerdijk zijn troepen reeds terugge trokken. doch in het Zuiden werden zij versterkt. moet kapotslaan", zo zagen de kustwach ters de situatie. Ook de bemanning be merkte, dat het niet langer ging. De schuit dreef dwars op de stroom, nog een weinig in evenwicht gehouden door het laatste anker, dat door de zachte bodem sleurde. Toen kwam Schevenin gen in zicht, De reddingsboot was nu vlak bij de „Carthage", maar de Frans man seinde de bemanning aan boord te willen houden. De vrachtboot was toen al gestrand, tussen de strekdammen, ter hoogte van Seinpost. Bij eb kan men het schip, dat geheel dwars is komen te lig gen, te voet bereiken. Vanavond tegen zes uur is het hoog water en kan de sleepboot „Blankenburg" een trek wagen. De kapitein heeft er, wat het vlottrekken betreft, geen zwaar hoofd in. Scheve ningers schudden echter wel hun hoof den, de „Carthage" ligt erg hoog op het strand en veel ruimte om te manoem ren is er niet. Dat Jaten de gevaarlijke stenen dammen niet toe. Wel is de boot er tot nu toe heelhuids afgekomen, maar bij het vlottrekken is het wellicht moge lijk, dat de romp zal breken. Tussen de Keizerstraat en Sein post te Scheveningen, of juister tussen twee daarvóór gelegen strekdammen, strandde van nacht om kwart voor twee dit 2700 ton metende Franse vrachtschip Carthage, dat (ledig) op weg was van Duin kerken naar Engeland. Ge hoopt wordt, dat sleepboten de slomer weer geheelin zijn element zullen brengen. slachtoffers. De stad is geheel van de buitenwereld afgesloten; het pompstation van de waterleiding en de electriciteits- centrale liepen onder water. In het stroomgebied van de Schelde is de toestand ernstig, evenals in de pro vincie Limburg. Bij Ndeuwpoort werd een dijk over een afstand van ruim anderhalve km weggeslagen. Bij het Zoute en het nabij gelegen Lekkerbek werden eveneens dijken door broken. Vele woningen kwamen onder water te staan, w.o. de particuliere villa van koning Boudewijn. Te Termonde (aan de Schelde in Oost- Vlaanderen) werd een gat van 60 meter in de dijk geslagen. Het water kolkt d-oor een 5 meter diepe geul. Per radio zijn alle met verlof zijnde militairen opgeroepen, onmiddelijk naar hun standplaats terug te keren. Genie soldaten zijn bij Brugge bezig, de gaten tn de dijk met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kust zijn verbraken. Sinds Zondagochtend zijn de telefoon- en andere kabelverbindingen tussen Nederlaod en België verbroken. Het meteorologisch instituut te Oost ende geeft geen weervoorspellingen: het instituut is door de wind ernstig be- s-hadigd. Alle Antwerpse droogdokken staan onder water, evenals de grote tunnel onder de rivier. Het telefoonnet in de stad is bijna geheel vernield. In het grootste deel van de stad zit men zonder stroom. Zo staarden in de rampgebie den velen naar het plekje grond, waar zij het land be bouwd of het vee gemolken hadden en waar in één nacht al hetgeen kapot werd gemaakt, waaraan zij jaren hadden ge werkt. Onder Breda: slechts enkele bosjes biezen steken nog boven het water uit. Ned. Handelsreizigers vereniging Onder voorzitterschap van de heer. D. Hakkenberg had de Ned. Handels reizigersver. in café De vergulde Pol lepel een geanimeerde bijeenkomst. Een oorkonde werd uitgereikt aan de ere leden C. J. Geels, oud-voorzitter der Haagse afdeling, J. van Suyn, bestuurs lid en de heer A. J. H. Pranger. Onder auspiciën van de Ver. Ned. Fabrikaat werden enige leerzame en interessante films gedraaid, geestig toegelicht door de heer Beets en mevrouw Coussel. Het muziek-ensemble van de Nat. Vakbond van Muziekinstrumentmakers en stem mers, afd. Den Haag zorgde voor de muzikale omlijsting van het geheel. Herman de Graaf trad als conferencier op. Er werd een verloting gehouden ten bate van het Vrijwillig Ondersteunings fonds der Vereniging. Concert mr Spitzen verzet naar 9 Februari Het concert, dat de secretaris-generaa,l van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, mr D. G. W. Spitzen (piano) en de violist Adolphe Poth vanavond in de Rolzaal op het Binnenhof zouden ge ven, is verzet naar Maandag 9 Februari aanstaande. Chirurg Kruizinga nam afscheid Hulde van het ziekenhuis Dc Volharding (Van een onzer verslaggevers) Onder grote belangstelling heeft Zater dagmiddag de bekende, chirurg H. H Kruizinga afscheid genomen van het zie kenhuis De Volharding, waaraan hij ruim 15 jaar was verbonden. De president- directeur, de heer W. M. Metman. prees zijn vakmanschap en liefde tot de mens en dankte hem hartelijk voor het vele werk. dat de arts in het belang van de patiënten had verricht. De waarnemend directeur, de heer A. J. Agterdenbosch, sprak hem eveneens toe. Dr J. F. Anker smit voerde het woord namens de Medi sche Vereniging. Verder spraken nog de directrice, mej. W. Dilling, dr J. H. van Blommestein en dr J. van Gelder. Al deze sprekers en enkele patiënten overhandig den dr Kruizinga geschenken, terwijl ook namens het personeel van de klinieken, wijkklinieken en kraamkliniek cadeaux werden aangeboden. De scheidende arts dankte tot slot de aanwezigen en vooral de patiënten. Een deel van de genezing, zo besloot hij, is afhankelijk van het ver trouwen, dat de patient in de behandelen de arts heeft. Velen maakten hierna gebruik van de gelegenheid persoonlijk van de chirurg afscheid te nemen. Residentie Orkest in deze week Het Residentie Orkest geeft volgende week twee concerten in Den Haag en wel op Dinsdag 3 Februari om 12.45 uur een verpozingsconcert o.l.v. Willem van Ot- terloo. Uitgevoerd worden de Ouverture ,.De verkochte bruid" van Smetana, de Fantasie Op. 103.van Schubert (bewer king Willem van Otterloo) en het Hoorn- concert No. 2 van Richard Strauss. Woensdagavond Februari staat het or kest o.l.v. de Weense gastdirigent Rudolf Moralt, die vooral bekendheid kreeg door zijn vertolkingen van het volledige oeuvre van Richard Strauss in de Wiener Siaatsoper. Rudolf Moralt is een neef Richard Strauss en brengt twee wer ken van deze componist nl. de Burlesque oor piano en orkest (solist Theo v. d. Pas) en de Don Juan Verder vermeldt het programma dè Ouverture „Der Frei- schütz" van Von Weber en de 4e Sym phonic van Beethoven, Concertgebouworkest en noodgebieden Het Concertgebouworkest heeft giste ren besloten een uitvoering te geven ten bate van de slachtoffers van de waters nood. Dank zij de medewerking van de dirigent Rafael Kubelik en de N.V. Con certgebouw is het mogelijk dit op korte termijn te geven. Piëteitshalve is gisteren in A'dam in plaats van Carnaval Romain van Berlioz uitgevoerd een Concerto Grosso van Handel. Wiener Symphoniker naar Nederland Het beroemde Weens Symphonie- orkest begint 10 October a.s. aan een grote concertreis door Europa. 'Ook in Nederland zal het orkest enkele concer ten geven. De leiding berust bij Herbert von Karajan. I De kunstschilder Joop Kropff houdt Ivan 4 tot 17 Februari een tentoonstelling [in Pulchri Studio. Ned. Opera voor personeels verenigingen De Ned. Opera zal op Donderdag 5 Februari in K. en W. voor de eerste maal optreden voor de Haagse Personeelsver enigingen in een geheel besloten voor stelling. Opgevoerd wordt „Hoffmann's Vertellingen", waaraan medewerken Louise de Vries, Greet Koeman, Lidy van. der Veen, Jo v. d. Meent, Frans Vroons, Caspar Broecheler, Gerard Holthaus. Ge Genemans, Siemon Jongsma en Henk Angenent. Dirigent is Charles Bruck. Pianorecital Hans Henkemans Het was Zaterdagavond niet bepaald rustig musiceren in Diligentia. De storm loeide en sloeg tegen de buitenmuur en wij denken wel, dat Hans Henkemans, die er een pianorecital voor de Stichting, „Kunstcontact" gaf, er hinder van onder vonden heeft. Hij speelde wat geagiteerd en onrustig, nam wel heel snelle tempi, hetgeen de technische nauwkeurigheid niet ten goede kwam. Maar een superieur pianist blijft hij desondanks. Zijn spel wordt beheerst door een scherp intellect, dat de hoofd- van de bijzaken onderscheidt. En dat, tezamen met zijn puntig, uiterst fijn genuanceerd toucher, maakt, dat zijn. musiceren niet alleen van zijn toehoor ders een passief genieten verlangt. Hij prikkelt ze tot actief luisteren, tot het opmerken van tal van bijzondere punten. Zijn Debussy- en Fauré-interprefcaties waren, hiervan een mooi voorbeeld, maar zijn visie op Chopin verraste door het bijna onbarmhartig blootleggen van de kern van deze muziek. De traditionele sentimentaliteit werd met één slag weg gevaagd en de nieuwe Chopin bleek uiter mate interessant! Het publiek was zeer enthousiast, maar tot een toegiftje liet Henkemans zich niet verleiden Dra A. E. Kokecv. d. Berge De sopraanzangeres Elisabeth Lugt zal in samenwerking met de pianist George van Renesse op 16 Februari in Diligentia een recital geven met liede ren van Fauré, Debussy, Lesur en Pou- lenc. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: Diligentia: 8 uur Gecombi neerd concert Mannenkoor G.G B,. Zang-: koor P.V SB, en Die Haghe o.l.v. Emile Rammers en m.m.v, Paul Kurpershoek (plano). MORGEN: K en W.: 12.45 uur Verpozings concert Res. Orkest o.l.v, W. van Otterloo en m.m.w. Piet Schijf (hoorn); Diligentia: 8 uur Pianorecitial door Franse pianist Jean-Pierre Marty; Kon. Schouwburg; 3 u. „School voor vrouwen" van Molière. DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur ..Oliver Twist"; Asta 2 30, 6.45 en 9.16 uur ,,Zo zijn we niet getrouwd": Metro- pole: 2 15 en 8.15 uur (Zat 2 15, 6.45 en 915 uur) „Sterren stralen overal"; Pas sage: 2.30, 6.45 en 9.15 uur „Sterren stra len overal": West End: 2.16 en 8 15 (Zat 6.45 en 9 uur) „Othello"; Musica: 2)5 en 8 uur (Woensdag 8 uur, Zat 7 16 en 9 30 uur) „High Noon" TENTOONSTELLINGENGemeentemuseum: Kerstgroepen (tot 23 Febr.). Herman Kruy- der (van 4 Febr. tot 16 Mrt); Kunstzalen Bennewitz: Moderne Balinese kunst- Kunsthandel Li emu r: Sandor Torday en A. M Bolleurs (tot 22 Febr,); Panorama Mesdag: Louis Meys; Kunstzaal Plaats: Engellen Reltsma—Valenca (tot. 14 Febr.): Mallemolen: B Ph. v, Romondt (vanaf 6 Febr.). Woensdagavond geeft de toneelr groep „Die Haghe Spelers" in „De Vereniging" een opvoering van het toneelstuk „Mary, ik houd van je".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5