In Scheveningse Iiaven enorme schade ««•"ïïr ss'Jtsnxa sSS a OPROEP VAN B. EN W. de huisvesting van 3500 a 4000 évacué's -De la Paix" in ommezien herschapen in centrum van menslievendheid KUSTVAARDER BIJ TER HEYDE OP IIET STRAND Rode Kruis kon aanbiedingen nauwelijks verwerken Alarmtoestand voor 6000 Rode Kruis verplegers =WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 6 Boulevard herschapen in woestenij van stenen en slibzand Op Soestdijksekade zonken twee woonschuiten Overigens bleef de stad voor grote vernielingen gespaard Van onze verslaggevers „Als <1p mensen wisten, wat wind was, dan zouden ze er veel banger voor zijn dan voor de bliksem", zo zei ons enige dagen geleden een vergrijsde molenaar. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben wij kunnen zien, hoezeer zijn woorden waarheid bevatten. Ook Den Haag heeft zijn tol moeten betalen aan de storm, die. niets ont ziende, over de lage landen heeft geraasd. Ken onzichtbare vijand, die zeer zichtbare vernielingen teweeg heeft gebracht. De grootste schade werd aangericht in Scheveningen, zowel in de haven als op de Boulevard, welke in een woestenij van losgeslagen stenen werd herschapen, zodat alleen voetgangersverkeer er nog mogelijk was. Voor twee alleenwonende dames op de Soestdijksekade betekende de storm niet minder dan een ramp: hun woonschuiten zijn Zondag ochtend vroeg gezonken. Overigens is Den Haag voor grote vernielingen bespaard gebleven. Afgezien van vele gevelde bomen (vijf en dertig totaal) en gesneu velde dakpannen, bood de stad Zondagochtend een vrij normale aan blik. Alleen viel het op, dat slechts weinig mensen zich in het nog steeds aanhoudende stormweer op straat waagden. Zo kwam het, dat vele stadswijken bijna uitgestorven leken. Geheel anders was dat op de Boulevard, Duizenden op sensatie beluste voetgangers tornden er tegen de felle wind op om de ravage in ogenschouw te nemen. De politie had de Boulevard voor al het andere verkeer afgesloten. Noodtoestand aan de zeekant Alarmcentrale bij Provinciaal Bestuur Op last van de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid- Holland is ten burele van de Prov. Griffie een alarmcentrale ingesteld, waar men in verbin ding staat met verschillende ge meenten in de Provincie. De lei ding is in handen van de waar nemend commissaris, mr, Schmall. Hier zyn eveneens aanwezig de leden van Ged Staten, Jansen. Maneschijn en Wittenberg, Com missaris voor de Evacuatie, alsme de de directeur-generaal van de Prov. Waterstaat, hoofdingenieur Klein. Aan de burgemeesters van de gemeenten in Zuid-Holland is telegrafisch opdracht gegeven mede te dolen hoe de toestand is en na te gaan of er evacuatie maatregelen moeten worden ge troffen. Tot evacuatie mag ovenwei niet worden overgegaan zonder over leg met het Rijksbestuur. Van diverse percelen, o.m. Van der Neerstraat 221. Vaillantlaan 24. Bijzonder desastreuze gevolgen Jan de Baenstraat 60 en Rave- heeft de slorm ook gehad voor twee i steijnstraai 262 zijn daken geheel woonschuiten aan de Soestdijkse- of gedeeltelijk door de storm ver kade. welke door twee alleenstaan- I woest Het buizenstelsel van het 1 de dames werden bewoond. Een Zeefgebouw aan bet Verversings- der schuiten, de H 11651: geraakte kanaal is blootgespoeld Werk lie- in de loop van de nacht los en den van gemeentewerken trachtten sloeg tegen een aangrenzende boot Zondag de hier aangerichte schade aan. naar het schoen zonder scha- te herstellen. In de Mallemolen is De loeiende orkaan, die ons land teisterde, heeft in Scheve ningen een noodtoestand veroor zaakt. AVat vrijwel niemand voor mogelijk zou hebben gehouden, is vannacht geschied: het kolkende zeewater. t.ot. ongekende hoogte opgezwiept, sloeg in grote golven over dc Boulevard en stroomde de Keizerstraat binnen. De gevol gen voor de Boulevard en de haven waren rampzalig. De be strating van de Boulevard is voor oen groot gedeelte losgeslagen en overal lagen de stenen van het wegdek en de tegels uit hel trot toir verspreid. Alle trappen van delijke gevolgen, want de brand weer heeft midden in de nacht de schuit weer met de touwen vast gelegd. Omstreeks half zes in de ochtend echter begon de boot wa ter te maken, zodat zij met vrij wel alle bezittingen van de be woonster. voor het grootste gedeel te onder water zonk. Even verder op is eveneens een woonschuit, de H-10476. behorende aan mej Brandweer rukte 100 maal uit De Haagse brandweer rukte in het weekeinde 100 maal uit. waar van 20 maal voor brand. Verder werd hulp verleend bij het her stellen of tijdelijk ingrijpen bij los geraakte dakgoten, schoorstenen Enkele woonschepen raakten n-juiio. ueuuii'iiui1 ,i.i: invi 1 o gezonken Buurtgeno'en spandenmoesten diepe gaten in de weg geslagen. zoals voor hotel Rauch. Alleen voetgangersverkeer was nog mo gelijk. Enkele nieuwsgierige auto mobilisten, die in de nacht een kykje wilden gaan nemen, wer den door het water verrast. Hun wagens begonnen te drijven en een kleine personenauto werd zelfs tegen de zeewering aange drukt en vrjj zwaar beschadigd Op sommige gedeelten van de Boulevard is nog slechts een zandvlakte te zien. In de loop van de ochtend richtte zich een stroom van auto's naar de plaats des onheils om de ravage te be kijken. Duizenden voetgangers meubelen en andere delen van het redden en moesten daartoe soms tot het middel m het water waden. Het grootste gedeelte van de goederen kon veilig op de wal worden gebracht. De gekan telde en gezonken schuiten boden een troosteloze aanblik. Bomen, dakpannen, schuttingen Wie Zondagochtend door de stad reed. kon zien. dal de schade, door de storm aangericht, overi gens beperkt bleef tot incidentele vernielingen. Op vele stralen en in tuinen lagen vergruizelde dak pannen Langs de Oude Scheve- ningseweg waren vele oude bomen baanden zich een weg tussen de door de kracht van de storm uil overal verspreid liggende klin-grond gerukt en geveld. Ook kers en tussen de resten van ton nen, balken en hier en daar glas scherven. Zij hadden de grootste moeite zich staande te houden tengevolge van de verraderlijke windstoten. Wii zagen een heer, wiens gas jas door de wind aan flarden was gescheurd en man nen. die achter hun afgewaaide hoed aan renden waren hei beeld van iedere minuut. Van de hun kers in de duinen is er één naar beneden geslacen. tal van andere zijn ondergraven. Rijswijk nam ijlings maatregelen 1 wee scholen ontruimd Onder leiding van burgemeester Bogaardt zijn gistermiddag te Rijs wijk maatregelen getroffen voor doelmatige hulpverlening. Het per soneel van de Dienst van Gemeen tewerken werd opgeroepen en is in vrachtauto's, voorzien van het no dige materiaal, naar Hellevoetsluis vertrokken, welke plaats door een deel van de uit 300 man bestaande ploeg echter niet meer bereikt kon worden, daar de weg daarheen plot seling verdwenen was. Degenen, die nog wél tot Hellevoetsluis wis ten door te dringen, 'ijn dus geïso leerd. Een oproep via de radiodistributie had tol gevolg, dat zich de gehele middag ten Raadhuize stromen van vrijwilligers meldden, waardoor men in staat was. gisteravond nog 100 man. gestoken in werkkleding en voorzien van een spade, met vrachtauto's naar Spijkenisse en 50 man naar Heen vliet te zenden. Twee wagens met zandzakken wer den gestuurd naar Hellevoetsluis en enige lichte noodaggregaten naar Vlaardingen. Ook de wijkhoof- den van de Bescherming Burger bevolking boden hun hulp aan het in allerijl gevormde comité van hulpverlening aan. De scholen aan de Beetslaan en de Esdoornstraat werden ont ruimd. daar gistermiddag het be richt binnenkwam, dat indien de noodtoestand te Vlaardingen en Maassluis zich zou vererge ren rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat slachtoffers uit die plaatsen naar Rijswijk zouden worden overgebracht Ook op andere plaatsen in Rijswijk is ruimte ge maakt voor het onderbrengen van évacué's. Vandaag worden in dc gehele gemeente Rijswijk inzamelingen van geld en goederen gehouden gehouden voor dc slachtoffers. Van middag om 2 uur zou de Gemeen- In verband met het feit dat de t«aad- in y"band met de natio- dienstplichtigen de dienst niet zul- na,c ramp. in buitengewone verga len kunnen verlaten en het ver- dering bijeenkomen, keer is belemmerd, is de openbare I Uit Hellevoetsluis en andere vergadering van de afdeling voor I piaatscn ~ijn by het Rijswijkse de geschillen van bestuur van de I GrmPrntcbc5tuul „eds .lankbetui- SraïfbSiïfiïT.r^lSSSrr U<»»«» voor de r.o uitgesteld. 1 spoedig verleende hulp. Zaterdag a.s. straatcollecte Raad van Slatc elders waren gesneuvelde bomen een gewoon verschijnsel. Ook zijn l er tal van schuttingen omgewaaid en daken .van schuren en opslag- I plaatsen gelicht. Op de Monstcrse- straat is de schutting van een kolenhandel op de rails van lijn 11 terechtgekomen, waardoor de trams van deze lijn in de richting Hol lands Spoor geruime lijd hun tra- ject niet konden onderhouden. De I ploegen van de HTM ruimden de j schutting op en bleven voortdu- rend in hei geweer om eventuele stremmingen elders zo snel moge- KHrerstrant Mank lük tt kunnen opheffen B,j het in aanbouw zijnde kantoor van de j y V Eerste Nederlandsche aan de Johan de Wittlaan stortte een opslagloods uw ff e l in elkaar. De jonge aanplant aan Maas; trett voorbereidingen tooi B. en W. van 's-Gravenhage hebben, in overleg met het Rode Kruis, afd. Den Maag, besloten, zo spoedig mogelijk een collecte te doen houden voor de slachtoffers Van de watersnood. Zij roe pen daarvoor alle organisaties op, die hulp kunnen verlenen in het kader der nationale inzameling, tot een bijeenkomst op heden, 2 Februari, te 2 uur, in dc oude Raadzaal, Stadhuis Groenmarkt. De datum van de straatcolleete is vastgesteld op a.s. Zaterdag 7 Februari. Voor de bewoners van de Kei zerstraat en naaste omgeving heeft de springvloed omstreeks 5 uur in de ochtend wel hyzonder onaangename gevolgen gehad. Het water zette deze straat blonk en drong zelfs de huizen binnen. Versehillende bewoners werden door de politie uit hun bed ge bold- Pas om een uur of ba'f acht begon het water terne te lonen en kon men de srbade eaan onnomen r>e kf>","q;'>"<non in de oude N^H Herv. K"rk kon den niet dooreaan Ofschoon hotels en restaurants «roede zaken dednn Hoor het nlniwtinrn hp70ek van duizenden küklustigen was hun sr-hade veelal zeer groot Tafels en stoelen laaen gekraakt on een verwarde jjoon on daar tussen laeen do scherven van stukgeslagen ruiten. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. DuV,omlon vaten haring, die voor export ge reed lagen, zijn de binnenhaven ingespoeld. De buit, door de vis sers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen weer heroverd. De havenkaden boden een ruïneuze aanblik. Het was één grote wir war van stukgeslagen tonnen, touwen, netten en daartussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slagveld om te trachten zo veel mogelijk van deze onver wachte maaltijd in de wacht te slepen. Verschillende loggers zijn losgeslagen, maar in het alge meen gesproken valt in dit op zicht de schade mee. Alleen dc SCH til kwam met zijn boeg op de wal terecht en liep ernstiger beschadiging op. Later slaagde men er echter in bet schip weer normaal aan «le touwen te krij gen. De loggers, die anders gis teren de haven binncngelonen zouden zijn, waren tengevolge van de storm gedwongen op zee te blijven. De schippers deelden, naar ons werd verteld, mede. dat de storm op zee minder zwaar zou hebben gewoed dan aan de wal. De ingang van de haven was vrij wel niet meer te zien door de hui zenhoge golven, die zich met ra zend geweld over de havenhoofden stortten. De borstwering voor het seinhuis is goeddeels vermeld. Tij dens de stormnacht stond het wa ter in het seinhuis enkele decime ters hoog en men vreesde daar. dat de seininstallatie dcor het water zou worden ondermijnd en naar be neden zou s'orten. In Kijkduin is vermoedelijk een mijn aangespoeld Naar de Seminrichting van de haven te Scheveningen ons mede deelde. was de waterstand Zondag middag kwart voor zes .uur bij hoog water 1.10 meter lager dan om 5 uur in de nacht van Zaterdag op Zondag. de andere zijde van deze laan was voor een groot deel tegen de grond gewaaid Het; Haagsche Bos daar entegen had de kracht van do or kaan beter doorstaan. Weliswaar lagen ook hier enkele bomen tegen de grond, maar van een ravage was hier toch geenszins sprake. In de buurt van de Laakhaven, op de Molenslootstraat en de Cruquius- kade zagen wij verschillende inge storte schuttingen en afgewaaide daken, die door de razende wind werden opgenomen alsof het veer tjes waren. Zaterdagavond omstreeks half elf is op het Bezuidenhout een boom B. en W. Zondagmiddag en -avond in actie Burgemeester Schokking en de vethouders v. d. Oever. Van Aart- eventuele aanvragen om hulp. Daarbij werd voortdurend contact onderhouden met de wethouders Febcr en Van Zwijndrcgt. Zo zijn voorbereidingen ontworpen voor het transport, dc huisvesting en dc verzorging van 3.500 a 4.000 éva- sen cn Dettmeijer zijn dc gehele cue s. Zondagmiddag tot 's avonds 8 uur omgewaaid en terechtgekomen op met enkele vhoofdambtenaren ten de bovenleiding van do Blauwe Sladhuizc aan de Groenmarkt bij- Tram Het gevolg was, dal het een geweest, om diè maatregelen ramverkeer van Voorbuig met t bcramen. welke nodig zouden verder kon gaan dan tot de Schenk weg. Dc lijn naar Scheveningen kunnen en om voorbereidingen werd geheel gestremd. 1u~* Honderden Hagenaars naar de noodgehieden Zelfs vrouwen en meisjes meldden zich aan 11 an een onzer verslaggevers) Nadat dc eerste berichten van de nationale ramp die ons land heeft getroffen, doorgekomen waren, ontwaakte onmiddellijk het besef tot handelen. Ook het Veteranen Legioen Nederland sloeg de hand aan de ploeg. Gistermorgen om streeks 12 uur al gincr de eerste op roep voor leden door de radio. Toen het 's middags duidelijk werd dat Ambtenaren en handarbeiders, de ramp nog steeds met zijn uiter ste ontvang had bereikt besloten de plaatselijke besturen ook van niet-leden hulp te vragen. 's Avonds om 7 uur richtte men een oproep om vrijwillige hulp via de radiodistributie tot de Haagse burgerij. Nauwelijks 10 minuten later waren de eerste vrijwilligers al bij café „De la Paix", tegenover het Vredespaleis, het verzamelpunt aanwezig, waar het bestuur van de afdeling Don Haag klaat stond om de vrijwilligers verder door te zen den. Handen vol werk had de „brain trust", binnen enkele tien tallen minuten stonden er honder den Hagenaars klaar, Om 8.15 uur waren er reeds 400 man op weg; twee groepen naar Rotterdam, waar het hoofdcommissariaat van I politie als centrum voor de hulp verlening fungeert en één naar Heenvliet. ten Zuiden van Rotter dam, nadat vandaar een dringende oproep om hulp gekomen was. Achter elkaar reden de vrijwillig beschikbaar gestelde auto's, zowel van particulieren als van bedrijven, weg. Omstreeks half negen be richtte men telefonisch naar „De la Paix", dat in de Fahrenheit- straat 400 vrijwilligers met schop pen gereed stonden. Onmiddellijk werd voor vervoergelegenheid ge zorgd. De telefoons stonden rood gloeiend en de leiding werkte op volle toeren, maar met liefde, want hier in deze benarde uren bewees zich de eenheid van Nederland. schooljongens en vrouwen, kortom burgers uit alle lagen van de maatschappij meldden zich om met: de schop in de hand Nederland te beschermen tegen zijn erfvijand. Bakfiétsbestuurders en zelfs meis jes boden hun diensten aan, om zandzakken te dragen. Ons land is getroffen door een ramp van een nog niet. te schatten omvang maar weldadig doet in deze uren de spontane bereidwil ligheid aan die men allerwege biedt om het land voor een nog grotere ramp te behoeden. De Fa. Frans van Wijk heeft haar pand in de Vlamingstraat 24 ter beschikking gesteld voor de in zameling van kleding. OOK IN HET TRANSVAALKVV ARTIER KIER EMNZAM ELING Gebouw Sion aan de Schcepersstraat centrale post De winkeliersvereniging uit het Transvaal kwartier „Paul Kruger" heeft gisteravond het initiatief ge nomen tot een inzameling van goederen voor de noodgehieden. Het gebouw van de Ned. Herv. Wijkgemeente ,,Sion" aan de Scheeperslraat 18 fungeerde daar bij als inzamelingscentrum. Om 7.30 uur gisteravond zond de radiodistributiedienst 'n oproep uil en reeds om 7.45 uur stonden de eerstelingen met hun goede ga ven voor de deur. De eersten van de bijna duizend die koffers vol met kleren zouden brengen. De stroom stond geen ogenblik stil. Om een uur of negen bereikte die zijn hoogtepunt. 1-Iet bestuur van „Paul Kruger" versterkt met en kele leden van de vereniging, kwam toen bijna handen te kort. Tot op de straat stond een lange file van kinderen, mannen en vrouwen die zware koffers tors ten. En het waren heus niet allemaal afleggertjes, die ingeleverd wer den. Nieuwe schoenen, nieuwe de kens, een bontjas, enz. enz. Ook was er iemand, die met een heel bed kwam aanslepen en twee kleine kinderen met een kinder wa gen vol met kleren. Verschillen de winkeliers haalden goederen uit hun etalages en magazijnen om die ter beschikking te stellen. De sta pels jassen, schoenen, babykleren, dekens, sokken, rokken, truien en andere kledingstukken begonnen allengs boven de hoofden van de inzamelaars te groeien, die tot diep in de nacht bezig waren om dit alles te sorteren en in dozen en kisten te pakken. Verschillende jongens stelden zich spontaan ter beschikking om de goederen huis aan huis af te halen en hun oogst was niet ge ring. Zelfs wiegen werden ingele verd. De gedachte die onder al de ge- vors leefde blykt wel het beste uit de simpele woorden die een man op een koffer geschreven had: „Helpt nood lenigen", Al de kledingstukken worden afgedragen aan het Roode Kruis. Vanmorgen om half negen wer den de deuren van het gebouw „Sion" weer geopend en ze blij ven geopend tot vanavond 10 uur. Moge het resultaat nog beter zyn dan gisteren! Enorm gat in oever van Verversingskanaal Duinen over honderden meters afgeslagen In de Zuidelijke oever van het Verversingskanaal, vlak bij de uit monding in zee. hebben de woe dende golven gisternacht een gat geslagen van naar schatting 70 m. lang en 10 meter breed. Hierdoor zijn enkele kabels en de grote pers leiding van de riolering bloot ko men te liggen. Gistermiddag is men begonnen dit gat te dichten met balen stro en zand om de perslei ding zo goed mogelijk te bescher men tegen beschadiging. De man nen. die dit karwei moesten uit voeren. werkten in storm en koude onder de meest ongunstige om standigheden. De kust is ten Zuiden van het Verversingskanaal over honderden meters afgeslagen. De bunkers, welke zich daar op de duinen be vonden. zijn omlaaggestort en lig gen als logge steenklompen op het strand. Ook do overblijfselen van Hitler's Atlantikwall zijn niet be stand gebleken tegen de geweldige kracht van de orkaan De burgemeester stelt er in hoge mate prijs op te verklarendat de burgerij op velerlei wijzen mede leven betoont door het aanbieden van hulp. Genoemd kunnen worden aanbiedingen van een wijkvereni- ging, van de voorzitster van de Federatie van Vrouwenorganisaties en van vele particulieren, onder wie een bakker. Van de hulpaanbiedin gen is dankbaar kennis genomen en zij zullen, zodra mogelijk, gecoördi neerd worden in de algemene hulp organisatie. Haagse Rode Kruis- eolonne vertrokken Klokke half negen is Zondag avond de Rode Kruis-colonne van de Haagse afdeling van het cen trum in de Pieter Bothstraat ver trokken. De colonne, bestaande uit ruim honderd helpsters cn helpers, had dc hele dag klaar gestaan en ïs 's avonds onmiddellijk na de op roep in 25 a 30 wagens, volgeladen met dekens en verbandmateriaal naar Rotterdam gereden. Van Laar uit zou de colonne ver der worden gedirigeerd, mogelijk naar 's-Gravendeel en IJssclmonde. Negen man van de Haagse co lonne waren Zondagmorgen vroeg reeds met de noodcolonnc van het hoofdbestuur naar Bergen op Zoom gereisd. In het Pagehuis aan de Lange Voorhout was het al even druk als in dc gebouwen aan de Pnnsesse- gracht. Ook daar schaarden de vrijwilligers zich in rijen om zich te melden hetzij voor actieve dienst, hetzij voor het beschikbaar stellen van ruimte voor evacués of van auto's. Al het personeel was ingescha keld, zodat het inschrijven vlot verliep en gisteravond kon men de lijsten met huisvestingsadres sen afleveren bij de Provinciale Griffie aan de Korte Voorhout 1, waar men nog steeds adressen in wacht. Angstige uren te s-Gravenzande Sinds Zaterdagavond 10 uur was ook hot 'Vestland in rep en roer. Het hegon met Monster, of beter gezegd met Ter Heyde, het nog maar voor een derde deel her bouwde vissersdorp, dat de laatste wereldoorlog voor dc vierde maal met de grond gelijk was gemaakt. Het zogenaamde oude slag van Damon kreeg het zwaar le verant woorden. De afloop naar het strand werd volledig weggeslagen. En de Nederlandse kustvaarder Elisabeth, metend 175 ton. kwam op dn strand in ernstige moeilijk heden. Bunkers, die door de Duit sers waren gebouwd, in de zgn. Delfland-se zeeduinen, werden door de kracht van het water langs de hele kuststrook van Kijkduin naar Hoek van Holland ernstig onder- -rraven en hier cn daar tuimelden zjj in volle gewicht de golven te gemoet. Andere bunkers, veelal van groter formaat. braken als zandtaartjes, uiteen, terwijl de zwaarste klonten dynamiet ze vroeger niet klein kondon krijgen. In Ter Heyde Woensdag jL was van Gronin gen vertrokken onder commando van kapitein J. Jonker, 63 jr.. bin nendoor naar Umuiden, de Neder- j landse kustvaarder Elisabeth, me tende 175 ton, met een lading aardappelmeel naar Engeland. Vrijdag vertrok deze van ÏJmui- dcn. De weerberichten waren goed. Toen dit. scheepje, circa 45 jaar oud, 50 mijl op zee was, kon het echter niet meer op tegen de woedende elementen. De motor kon het werk niet meer aan. Ge lukkig raakte hel echter niet stuurloos, zodat besloten werd zich af te laten drijven in de richting Hoek van Holland, in de hoop. dat men daar de Nieuwe Water weg zou kunnen binnenkomen. Dat was echter een ijdele hoop. want wat men ook probeerde, de Nieuwe Waterweg was ontoegan kelijk. Wal te doen? Zich te pletter laten slaan op de zo gevaarlijke Noorderpier? De herinneringen aan de Faustus waren nog te levendig. En men haalde het de ..Elisabeth" mot een b 'ht er om heen te krij gen. Bij Ter Heyde kwam men echter gevaarlijk dicht onder de kust. Toen werd besloten: wij zet ten do schuit op het strand. Hou den kunnen wij haar toch niet. Onze eigen levens moeten wij zien te redden. Voor het strand te Ter Heyde pompte Arv Huberts, een knaap van 19 jaar. die sinds een jaar op deze coaster zat do lucht opren gaf st.oomstoten. Deze drongen tenge volge van de bulderende orkaan niet voldoende door. Toen stak hij vuurpijlen af. Met de eerste luci fer in de hand werd hy met de rug legen het kompas gesmeten, be zeerde zich danig maar ging door. kreeg glas in zijn linkerslaap maar werkte door. Toon kwamen de in woner-- van (Ter Ileyde. de Hovers. Toen kwamdn niet alleen de man nen van de Zuid Hollandse Maat schappij tot Redding van Schip breukelingen. Toen kwamen alle Hovers. Zij kennen de zee. Zij ken nen haar gevaren. De ..Elisabeth" lag vlak voor het oude slag. Rcd- tlingslifnen uitgooien werd gepro beerd. maar het was onbegonnen werk. Op de wieken van de wind werden zij voortgedreven. De red dingboot kon wegens het wegval- len van het slag geen zee kiezen, of zij had zich meiers diep moeten laten vallen. Met een tractor kon men hot strand dus al helemaal niet meer bereiken. Dus werd de vier-koppige bemanning aangera den overboord te springen. Ary I-luberts, een kranige jon gen. die op deze schuit was als ma- troos-motordrijver. sprong het eerste met het doel alles in het werk te stellen, toch een redding- lijn over te brengen. Uitgeput kwam hij echter aan wal. Zijn plan was mislukt. De tweede, die overboord sprong, was de 25-ja- rige stuurman A J. Helmers. Hij maakte zijn eerste reis op deze coaster cn had schipbreuk-erva ring. Ook hjj wilde alles proberen. Het. verging hem echter als vier jaren geleden, toen hij voor het eerst op zee was op de Nederland se coaster „Albatros". Hjj kon niets uitrichten, en moest aan land blij ven. Beide mannen werden overge bracht naar de reddingpost die was ondergebracht in café De Sport, waar zij door de eerste hulp onder leiding van dr. den Hollander wer den gemasseerd, nadat zij eerst waren onderzocht. Vervolgens kre gen zy een douche en veel cognac, want zij waren door het uren zwalken op zee niet alleen dodelijk vermoeid, maar ook steenkoud. De derde, die de sprong naar be neden moest wagen, was de 19-ja- rige J. Bakker, kok en lichtma troos, die al wel heel snel kennis moest maken met. de woedende elementen. Hij maakte zijn eerste reis en was. zwaar zeeziek, nau welijks drie dagen op de grote wa teren. Van het moment, dat hij van boord sprong, kon hij zich zelfs gisteravond niets meer herinneren. Gelukkig waren er stoere Heyers, van wie wy met ere kunnen noe men Arie Zeeman. Dirk Voois en Rien do Jong, die hun leven veil hadden om de bemanning van deze boot te redden, los te scheuren uit de greep van de kokende golven. Met heldenmoed hebben zy zich te water begeven en zijn ze de jonge man gaan redden. Bewusteloos is hij eveneens naar De Sport ver voerd. De laatste, die de schuit verliet, was kapitein J. Jonker, een schipper van 63 jaar. die niet kon zwemmen. Hij was zyn scheep je trouw gebleven tot het laatste ogenblik. Zwemmen kon hij niet en in uitgeputte toestand begaf hij zich tenslotte moedeloos te water. Dank zij de eerder genoemde hel den der zee van Ter Heyde. werd ook hy echter aan land gebracht. Vervoeren? Er was geen sprake van Het allereerste huis was al ver genoeg De oude schipper had veel zeewater ingekregen en was er nog veel erger aan toe dan de derde schipbreukeling, die geluk kig spoedig op verbaal kwam. Voor de schipper had men zorg. Lang moest men kunstmatige ademhaling toepassen Laat in de nacht slaakte ieder een zucht: het leven van alle vier opvarenden was gered In de loop van dc volgende dag kregen zij nieuwe kleren, een geschenk van de ge meente Monster. In 's-Gravenzandc En toen kwam het noodlottige bericht: s-Gravenzande loopt aan het eind van de Strandweg ern stig gevaar. Onmiddellijk gingen wij erheen en bevonden, dat deze alarmering overdreven was. Ge lukkig. Reeds in de vorige nacht, van Zaterdag op Zondag waren er twee grote gaten geslagen in de duinenrij onder de gemeente 's-Gravenzande. Was het gat aan het einde van de weg, die aan sluiting geeft op de Maasdijk, niet verontrustend, het andere, dat in de duinenrij was geslagen ter breedte van circa 30 meter aan het einde van de Strandweg, gaf wel. degelijk reden tot bezorgd heid. Maar met man en macht werd er gewerkt, Men wilde het grootste gevaar zien te keren voordat de vloed in de namiddag weer kwam opzetten. De mannen van de Nationale Reserve afdeling 's-Gravenzande waren onmiddel lijk na oproep paraat En een be roep op de burgerij? Zelden is een dergelijke spontaniteit gezien. Het hele dorp trok er op uit met schoppen en spaden. Men tornde tegen de vreselijke wind op. Zelf zagen wij hoe wielrijders met fiets en al in dc heg wer-'en ge dreven. Maar het kon die Gra- venzanders niet deren «den wat er te redden viel. Hun man nenmoed is beloond. Toen de vloed kwam opzetten kon men zeggen: het gevaar is bezworen. Achtereen rinkelden echter de te lefoons op het politiebureau en in hel huis van burgemeester H. B. N. Mumsen, die zelf op de plaats van het dreigende gevaar was. Uit alle delen van het land werd reeds hulp aangeboden. Overveen meldde zelfs: wy zijn al onder weg Het Westland. met de mil- lioenen-investering voor de tuin bouw aan kassen, warenhuizen en platglasrijen. is voor het zeewater behoed, Weliswaar is er aan het glas aanzienlijke schade aange richt. maar, zo zeide men er zelf, dat is van later orde. Eerst de veiligheid! Hetgeen niet wegneemt, dat vooral de platglasrijen zwaar te lijden hebben gehad en dat het overal in 't Westland. en in hoofd- z.aak bij de nieuwbouw te Ter Heyde, pannen regende. Medeleven is enorm Groot is overal in den lande liet medeleven met de ramp, die het Zuid-Westelijk deel van ons land heeft getroffen. Telefonisch alle lijnen van het hoofdkwartier zijn doorlopend geblokkeerd en telegrafisch regenden Zondag de hulpaanbiedingen uit binnen- en buitenland onafgebroken binnen op het hoofdkwartier van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage. Het kantoor van het hoofdbe stuur aan de Prinsessegracht werd sinds Zondagmorgen over stroomd door jonge mensen, die zich spontaan kwamen melden om naar de getroffen gebieden te worden uitgezonden. Vooreerst kon er van actief wer ken door de vrijwilligers nog niets komen. Wel werden alle namen geregistreerd, maar zolang men bij het Rode Kruis nog geen dui delijk overzicht van de omvang van de rampen cn de benodigde hulpploegen had. kon nog nie mand worden ingeschakeld. Sedert Zondagmorgen vijf uur i werd er op het hoofdkwartier op I volle toeren gewerkt. Op dat tijd- stip kwam nl. de eerste noodmel ding binnen: „In Numansdorp zijn twee dijken doorgebroken. Hulp- j materiaal is gewenst," Van dat moment af regende het noodlots- tijdingen. De commandant van het Rode Kruis, luitenant-generaal L. H van Oyen, kondigde daarop de nood toestand af voor de colonnes in de kringen Noord- en Zuid-Holland. Zeeland. Utrecht cn Noord-Bra bant en korte tijd later waren ruim 6000 mensen gemobiliseerd, gereed om op het eerste sein met materiaal uit te rukken. Verschillende colonnes in de omgeving van de overstromingen, zoals b.v. in Dordrecht, waren al vroeger in de nacht in actie ge komen. Van het hoofdkwartier uit werd voedsel, kleding, bedden en de kens getransporteerd, b v. brood, blikken soep en pakjes margarine naar Lekkerkerk. Duizend dekens werden naar de kringcommissaris van Rotterdam gezonden, om de eerste nood in Stellendam te le nigen. Een welkome aanbieding kwam er van de Deventer brandweer, die een lichtaggregaal beschikbaar stelde. Dit apparaat is direct door gestuurd naar Sliedreeht, waar men zonder stroom zat. Van een firma te Heerenveen was een zending van 600 schoppen onderweg; het Rode Kruis in België vroeg op welke wijze het hulp kon verlenen De burgemeester van de Wierin- germecr stelde ruimte beschikbaar voor évacué's en vee. Eenzelfde aanbieding om evacue's te her bergen kwam van honderden par ticulieren en ziekenhuizen in en om Den Haag. Tuinders uit Aalsmeer meldden zich voor grondwerk en boeren knechts willen veedrijven. Talloos zijn de aanbiedingen, die het Rode Kruis krijgt te verwerken. En om in de stijl te blijven was de commandant, luitenant- generaal van Oyen, begraven on der werk in een kamer, die blank stond van hot regenwater, dat door kieren bij de ramen was binnengesiepeld. Zodra men wist hoeveel er waar men hulpkrachten en goe deren kon plaatsen zouden alle colonnes en burger-vrijwilligers (sters) worden ingeschakeld Men verwachtte, dat dit Zondagavond het geval zou zijn. Haagse hul|] Burgemeester Schokking heeft Zondagmorgen hulp aangeboden aan Rotterdam, naar welke stad tien motorvietten zyn gezonde», terwijl een tiental naar Voorne en Putten is gestuurd. Het Gemeen tebestuur heeft voorts contact ge zocht met het Hoogheemraadschap Delfland. Vandaag zal een 50-tal arbeiders van Gemeentewerken liulp gaan verlenen. Twee motorspuiten van de Haag se brandweer zijn Zondag naar Rotterdam gegaan om twee onder- stations van de Elcctrische Cen trale aldaar Schiehaven en Mar conistraat droog te malen. De Scheveningse rederijen Frank Vrolijk NA'., A. v. d. Zwan en Zn. en Jac. den Duik en Zn. hebben twaalf loggersloepen ter beschik king gesteld van de centrale red dingsinstanties. De sloepen zijn in allerijl van de in de haven liggen de loggers gehaald en gisteravond op vrachtauto's naar - Dordrecht overgebracht. Elke sloep heeft een bemanning van vijf koppen. Waar men kleding kan brengen Adressen, waar men kleding kan brengen voor de evacuees uit ge troffen gebieden zijn: De in en- dance van het Rode Kruis, rlu- welcn Burgwal 19. het St. .Uoy- siuscollege, Ooslduinlaan 50 en aan de Javastraat 18. Noodkerk aan Cornells Houtmanslraat B. en W. stellen de Raad voor, te verhuren aan het College van kerkvoogden der Hervormde Ge meente, voor het daarop hebben van een noodkerk, een opper vlakte gemeentegrond, gelegen aan de Cornells Houtmanstraat, voor het tijdvak van 1 Februari 1953 tot en met 31 Januari 1954, tegen een huurprijs van ƒ1190.-.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4