In ijskoude gietlmien en snijdende Zuid wester werd met man en macht gewerkt 1 rieste toclit door geteisterde gebieden =WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 5, Drama voltrok zich in slechts enkele uren tijds (Van onze verslaggevers) Eerst enkele uren oud was de ramp, die storm en water gisternacht over West en Zuidwest Nederland hebben gebracht, toen wij onze tocht door de getroffen gebieden aanvingen. Het is een tocht geweest die wij niet licht zullen vergeten. Erg was 't leed dat overstromingen en dijkdoorbraken over de laaggelegen poldergebieden hadden gebracht, dat wisten wij, maar dat het zo erg zou zijn, dat wij geconfronteerd zouden worden met zoveel schrijnend leed en ontreddering, dat hadden wij niet vermoed. Elk punt van waaruit wij over een sombere, dreigende kokende watermassa staar den, op de plaats waar nog slechts enkele uren geleden zich vruchtbaar bouw- of weiland uitstrekte, bracht een nieuw besef van de omvang van de gebeurtenissen in deze verschrikkelijke orkaanachtige nacht en vormde tevens een climax van ellende en ontsteltenis. Het onheilspellend klokgelui dat van uit die gemeenten waar een nieuw gevaar dreigde over de troosteloze water- en poldervlakten woei, maakte duidelijk dat er aan deze rampenreeks nog steeds geen ei ule was gekomen. Nederlands vijand sinds eeuwen her, het water, gaf zich na de eerste woeste stormaanval nog steeds niet gewonnen. Het is onmogelijk een gedetailleerd en volledig beeld van de ramp te geven. Daarvoor zijn de gebeurtenissen op deze eerste Februaridag van het jaar 1953 te omvangrijk. Het gehele drama heeft zich ook in een zo korte spanne tijds voltrokken, dat hier letterlijk kan worden gesproken van een overrompeling. Dat is er dan ook de oorzaak van dat de berichtgeving en de meldingen zo verwarrend waren en zoveel geruchten de ronde deden De verbroken communicatiemiddelen waren hiervan vanzelfsprekend mede oorzaak. Ontroerende offervaardigheid en hulpbetoon Het was een dag die wij niet licht zullen vergeten, zeiden wij al, een dag, die in de annalen der Nederlandse geschied schrijving een donkere bladzijde zal vormen. Nimmer sinds mensenheugenis immers heeft een watersnood van een der gelijke omvang ons land, dat op dat gebied toch zoveel ge wend is, geteisterd. Nimmer ook zullen wij dat door de wind roodgestriemde gelaat van dat oude Zuidhollandse boertje vergeten dat daar op de Wieldrechtse dijk zwijgend over het kolkende meer, waarin het land aan zijn voeten was ver anderd, stond te staren naar de plek waar zijn trots en zijn glorie, zijn eigen kleine boerderijtje, op een punt van het dak na door de watermassa's was verzwolgen. „Gods hand heeft ons zwaar getroffen", was het enige commentaar dat tenslotte over zijn lippen kwam, toen wij hem naar zijn be levenissen in de afgelopen uren vroegen. En dit Godsvertrouwen is de bron. waaruit de bewoners der ge troffen streken hun kracht putten, om ondanks alles, opnieuw de me- dogenloze strijd met het water aan te binden. Er is verbeten en hard gewerkt, onder omstandigheden, die bijna niet menselijk meer wa ren. In ijskoude gietbuien en een snijdende Zuidwester stond men mannetje aan mannetje, schouder aan schouder urenlang op de meest bedreigde plaatsen om met alle macht te trachten het naderende gevaar te bezweren. Eindeloze rijen vrachtauto's voerden zandzakken, rijshout en stenen aan, waarmee men onvermoeid trachtte de in de dijken en waterwegen geslagen bressen weer te dichten. Zelden zagen wij betere staaltjes ter sta ving van de bewering dat een dracht macht maakt, dan op deze droeve Zondag. En zelden ook heb ben wij een dergelijke offervaar digheid en daadwerkelijk hulpbe toon ontmoet dan hier in deze ge troffen streken. Trots heeft ons vervuld toen wij hebben mogen aanschouwen met welk een bereidheid de Ne derlandse soldaat, matroos en mariner zün plicht deed welke afweek van zijn normale, maar die toch bovenal een natiohale was. Het is ons niet mogelijk een reëel beeld te geven van de ont roerende en diep tragische tafe relen, die zich voor onze ogen hebben afgespeeld. Zij hadden be trekking op de grote groep ern stige zieken, groot en klein, ge- brekkigen en ouden van dagen, die met in allerijl gerequireerdc vaartuigen, of zelfs vlotten in veiligheid moesten worden ge bracht. Nooit ook zullen wij kun nen vergeten de smart van de jonge vrouw, die met een baby op haar arm steeds maar weer om haar man riep, die door de sterke stroom was meegevoerd en verdronk. Lang zal nog in onze oren blijven naklinken het angstig geloei der in nood ver kerende dieren, die men niet tij dig uit de stallen, waar zy ston den vastgebonden, had kunnen bevrijden. Als wy ooit kennis hebben kunnen nemen van de immensiteit der natuurkrachten en met de vergankelijkheid van het leven, dan is het vandaag geweest, toen voor zover het oog reikte, water massa's huizen verzwolgen, ver keersaders overspoelden en spoor banen als het ware van de aard bodem deden verdwijnen. Bescheiden voorproefjes Het was heel vroeg in de och tend, practiseh nog nacht, toen wij het overstromingsgebied be reikten, na een snelle rit door de nog slapende Haagse buiten wijken, waar niets er op duidde welk een ramp zich op slechts luttele kilometers afstand had voltrokken. Onze tocht voerde door het Westland. waar het water in de vaarten op gelijke hoogte met het wegdek stond en reeksen ingewaaide ruiten de duidelijke sporen waren van de orkaan. De eerste confrontatie met de gevolgen van de waters nood kregen w\j, toen wij ter hoogte van Maassluis de Maas dijk opdraaiden en plotseling over een uitgestrekte watervlakte uit keken. waar het nog brandende gaslicht op de bovenste verdie ping van een boerenhoeve ver telde, dat de bewoners er niet in waren geslaagd zich in veiligheid te brengen, voordat het water hun huis binnenstroomde. Van Angstig loeiend om al het onhe- grepene werd hel vee over de zwaar gehavende dijlcen naar veiliger oorden weggevoerd. dat moment af werden de sporen van drama's, die zich in de eerste uren van de ochtend hadden af gespeeld, steeds duidelijker en beklemmender. Weggespoelde bruggen, vernielde wegen, ruiten, huizen en fabrieken volgden el kaar met groeiende regelmaat op. Nadat wij in Maassluis en Vlaardingen de door de orkaan en het water veroorzaakte rava ges hadden waargenomen, beide plaatsjes die zich immer kenmer ken door een werkelijk Zondagse rust. maar waar nu koortsachtige bedrijvigheid gonsde, reden we op Rotterdam aan. Ondanks het feit, dat ook hier de straten blank stonden, enkele stadsdelen totaal onberijdbaar waren en men allerwege de be volking druk doende zag met be hulp van teilen, emmers en pan nen net in hun huizen gestroom de water te verwijderen, waren dit toch maar zeer bescheiden voorproefjes van hetgeen ons enkele kilometers verder Zuid waarts wachtte. Even voor Dor drecht. maakte een wachtmeester van de Rijkspolitie ons er reeds op attent, dat grote delen van Dordrecht en Zwijndrecht onder water stonden en dat van onze tocht naar de Moerdijk geheel moest worden afgezien. Het beeld dat hii ons ophing over de niet te schatten wateropper- lakte, welke Dordrecht van Zuid- Nederland scheidde, was weliswaar onheilspellend, maar benaderde toch maar iii betrekkelijke zin de werkelijke situatie zoals die zich voor onze ogen ontrolde toen wij op de Wieldrechtse dijk, drie kilo nieter verder slechts, onverwacht voor een zich tot aan de horizon uitstrekkend meer stonden. De grote ryksweg, die ons had moe ten leiden naar de Moerdijk was niet meer te zien evenmin als de daarnaast gelegen spoorbaan, wel ke de verbinding vormt tussen Dordrecht en Bredu. Enkele me ters slechts nog maar staken de vaak verwrongen masten voor de electrische geleidingen hoven vuil- grauw water uit. Het was een zee, een werkelijke zee. die zich volgens ooggetuigen tot ver ach ter Willemstad moest uitstrekken. Hollands Diep en Dordtse Kil wa ren door de kracht van storm en springtij tot een immense water massa samengevoegd, daarbij vrij wel alles wegspoelend en onder mijnend wat in hun weg stond, in hun onweerstaanbare opmars ver der het land in. Met angstige gezichten groepten de mensen op de smalle dijk sa men. Het waren slechts oude mannen en vrouwen, want alles wat zich aan mankracht dienstbaar kon ma ken bevond zich elders en dat was op de Dordtse Kade. waar ieder ogenblik de dijk kon bezwijken, met als gevolg dat de woedende waterwolf zich meester zou kun nen maken van de gehele Dordt se eiland. En bjj al die spanning kwam nog die van een felle brand, c'ie ergens onbereikbaar aan de overzijde van het water woedde. Zware vrachtauto's zwoegden on ophoudelijk a.' en aan over de doorweekte met kleiiei-m bedekt lijkende landwegen, met steeds nieuwe ladingen zand en rijshout. Een ieder liielp, de dokter stond zij aan zij met de grond werker. de dominee naast de soldaat. Doodop waren deze mannen, want van drie uur in de nacht af waren zij onafge broken in touw geweest. Maar zij bleven op hun plaatsen in het besef dat hun weggaan een nieuwe niet te overziene ramp zou betekenen. Wij begrepen dat het hier niet de plaats was om vragen te stellen; hier moest, worden gewerkt, hard en verbeten, want een over winning op het water zou de redding betekenen van hon derden. Het enige aar zij be langstelling voor hadden was voor het weerbericht: zou de storm eindelijk in kracht gaan afnemen? Toestand met het uur kritieker En die angstige spanning wat de middag, de avond en de nacht zou brengen heerste er op Voorne-Put- ten, de Hoeksche Waard, de Al- blasserwaard en in tientallen ge nteenten er om heen. Voor de Krimpenerwaard en de Alblasser- Koninklijk medeleven Er is ondanks alle leed toch een lichtpunt geweest. Een lichtpunt dat de harten van hen. die oog in oog met de belager van Hollands lage landen bijna het bovenmense lijke verrichtten, heeft verwarmd. Dat was het bericht dat als 'n blijde mare rondging: „De Koningin is gekomen". Inderdaad onze Landsvrouwe, die met haar oudste dochter, zich in deze moeilijke ogenblikken bü al len die in nood verkeerden wilde vertoeven, heeft door haar sponta ne komst naar de geteisterde stre ken. nieuwe moed en kracht aan de dodelijk vermoeide mannen en vrouwen geschonken. Uitvoerig liet onze Vorstin zich door burgemeesters, leden van het polderbestuur en water- Dordtse Kil. heeft ook wel zwaar van het water te lijden gehad Van tal van stadsdelen waren de stra ten in modderbeken herschapen en daar waar het water zich reeds weer had teruggetrokken leek hel of vliegtuigen hun bommenlast baden gelost Grote trechters in wegdek en trottoirs en dikke la gen klei en slib waren de merk bare en onheilspellende sporen van het watergeweld. Nief veel heler In Papendrecht en Zwijndrecht was de toestand niet veel beter Ook hier hebben de bewoners bange nachtelijke uren beleefd. In allerijl moesten maarregelen worden getroffen om de plotseling opgekomen noodtoestand het hoofd te bieden. I De straten in Dordrecht waren I alleen per boot begaanbaar. Hals- brekende toeren moesten de be woners der bovenverdiepingen verrichten om m veiligheid te kun nen worden gébracht. Men zal ons vragen naar ge- elke wij op de diverse de geteisterde streken waard werd de toestand met het uur kritieker. Zo krachtig was de aanval geweest op de dijken van deze polders, dat. de gegronde twijfel rees of, ondanks alle krachtsinspanning, men er in zou slagen het gevaar van doorbraak te keren. Op een punt in de dijk by Capelle a. d. IJssel hebben wij uren lang het moeizaam werken der mensen gadegeslagen. Daar had het water kans gezien het dijk- lichaam over een afstand van bijna 45 meter af te brokkelen. In lange colonnes reden de vrachtauto's, van allerlei vorm en afmeting, zwaar met zand beladen naar de zwekke stee, Hef storten van het zand geschiedde in ijltempo. En de Krimpenerwaard zou behouden blijven, want om vijf uur in de middag was de toestand weliswaar gevaarlijk, maar niet meer zorge lijk. schappen, maar ook door de eenvoudige arbeiders zich voorlichten over de toestand. Het treffende van dit alles was, dat het geen bezoeje in wérkelijk officiële zin gold. neen, het was een komst van haar die in de moeilijkste ogenblikken bij haar volk wil de zijn Haar oprecht mede leven en haar woord van troost onderstreepte nog eens zeer duidelijk dat de verbonden heid van Oranjehuis en volk niet maar een leuze is. maar een levende werkelijkheid Helaas is het de Vorstin niet mogelijk geweest aan haar aan vankelijk voornemen gevolg te geven, om ook het grotendeels overstroomde Dordrecht te bezoe ken. Dit stadje, aan twee zijden ingesloten door Merwede en Een auto luid oi de overstroomde Dordtse straten weinig waarde. Met roeibootjes werd de noodzake lijke communicatie onderhouden. met de bewoners hebben gehad. Het is niet doenlijk, om de inhoud hiervan gedetailleerd te geven. Sa menvattend zouden wij willen zeg gen: er zijn ogenblikken doorge maakt, zo hartverscheurend, zo in en in tragisch, dat zy zich moelijk onder woorden laten brengen. Beierende klokken en loeiende sirenes hebben duizenden mensen in de nacht vn Zaterdag op Zon dag opgeroepen waakzaam te zyn of de vlucht te nemen voor de ele menten der natuur. Veel weet men van die eerste bange uren niet te vertellen. Met ongelooflijke snel heid steeg het water tot ver boven het normale peil. De wachtmeester an de Rijkspolitie die dodelijk ver moeid ons te woord stond, nadat hij vrouwen en kinderen uit be dreigde huizen naar veiliger oor den had overgebracht, door ze stuk voor stuk op de rug te nemen, was door de ramp nog zodanig over stuur, dat hy eigenlijk niet meer wist in welk uur van de dag hy zich bevond. Het beeld dat wij ga ven kan allerminst aanspraak ma ken op volledigheid, daarvoor is de uitgestrektheid der gebieden waar het water zich heeft doen gelden te omvangrijk. Daarvoor was het ook te moeilijk tot die kernen, waar de nood het hoogst is ge weest en nog is, door te dringen. Waar hulp in allerhande vorm praevaleerde boven het opdoen van indrukken van een journalist, is het begrijpelijk, dat wy op be paalde plaatsen niet verder moch ten gaan, teneinde het allernood zakelijkste verkeer van ambulan ces. vrachtwagens etcetera niet in gevaar te brengen. Hel was zo als een autoriteit van het. polderbe stuur ons toevoegde: „Jlier moet niet worden gepraat, maar alleen maar gewerkt.". Een wel zeer neerslachtige indruk maakte op ons de eer ste vluchtelingen, die uit de noodgebieden werden geëva cueerd. Mensen, die materieel en geestelijk zo zwaar zijn ge troffen. Dit beeld herinnert aan die stoet ongelukkigen, die nu al weer jaren geleden moesten wijken voor vijande lijk geweld. Geen mensen heb ben hun dit leed thans aange daan, maar een hogere macht wiens ondoorgrondelijke lei ding zij zullen te hebben aan vaarden. Maar het is de mens gegeven naar het woord van Christus zijn naaste te helpen. Vandaar dat het Nederland se volk in al zijn geledingen zijn huis moet openstellen voor diegenen, die in één nacht dakloos zijn geworden en met milde hand financieel moet steunen daar waar mo gelijk is. En liet leven gaat verder (Van onze verslaggevers) Om drfe uur in de nacht beierden de klokken van een der kerken van een bedreigde gemeente op het Dortdse Eiland. By de land bouwer H. was er na het radiobericht van Zaterdagavond, dat een waarschuwing inhield voor hoog water door de aanwak kerende storm al een grote onrust. De vrouw van H verwachte gezinsuitbreiding en nog des middags had de dokter verklaard, dat de blijde gebeurtenis niet ver af meer kon zijn. Overbren ging van de vrouw naar het ziekenhuis van Dordrecht stuitte op enig verzet van H. en zijn vrouw. Geen van hun zeven kinderen had het levenslicht aanschouwd buiten de zo vertrouwde muren van de ouderlijke boerderij. Niemand koesterde ook maar enige vrees, dat de dijken het zouden begeven en het water de boer derij zou isoleren. Totdat boven het geloei van de orkaan uit de bronzen stem uit de klokketoren meldde, dat de situatie precair dreigde te worden. Het water had een zwakke vlek in de zo veilig lijkende dijk gevonden en boorde zich er met kracht een weg doorheen. In een oogwenk kwamen de huizen blank te staan. Steeds maar hoger kwam het water en de landbouwer moest met zijn r>rouw en zeven kinderen de zolder opzoeken om zich in veiligheid te stellen. Men kan zich moeilijk een indruk vormen, Welke angst de man en de vrouw met hun kroost daar hebben doorleefd. Verstoken van licht, gas en geneeskundige hulp, te midden van het geweld der elementen, wachtten zij met bange harten of er hulp zou komen opdagen. En die hulp zou snel moeten komen, want de toestand van de vrouw gebood zulks. H. posteerde zich. zich rastklemend aan de dakspanten, in de goot. Hoelang of hij daar heeft gezeten, wist hij niet meer. maar zyn onophoudelijk hulpgeroep werd tenslotte beloond. In het donker van de nacht vonden moedige redders in een praam hun weg naar het nog maar even boven water uitstekende huis van H. Het. was een schier onmogelijke taak om by dit stormgeweld de 9 personen in de wankele praam over te brengen. In dekens gehuld en ontdaan van alle doorstane ontberingen werd de gevaarvolle tocht naar de vaste oever aanvaard. Toen de reders begrepen Uiat er op het spel stond hebben zij geroeid Of hun leven er van afhing En zy slaagden, die dappere kerels. De grootste voldoening smaakten zij toen zy gisterochtend om tien uur. nadat zij weer anderen uit hun benarde pestitie hadden gered van de postcommandant van de rijkspolitie hoorden dat vrouw H. verblijd was met de geboorte van een welgeschapen zoon i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3