HAAGSCHE COURANT Orkaan en springtij teisterden Nederland VOLLEDIGE EXTRA WATERSNOOD-EDITIE Steden, dorpen en polders werden overstroomd Tot dusver zijn 138 mensen om het leven gekomen Zeeland en Zui d-H olland het zwaarst getroffen Miiliiah •en en Rode Ren is natie de t/e troffen t/ebieden Noodtoestand op Goeree-Overflakkee 8 pagina's Maandag 2 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.30—18:00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM. TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN l t/m 26 mm ƒ0.176 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bjj vooruitbet. tot 15 w. ƒ1.daarboven tot max. 20 w. ƒ1.50 Een storm- en watersnoodramp van een omvang en hevigheid, zoals die sinds mensenheugenis in ons land niet is voorgekomen, heeft het Westelijk en Zuid westelijk deel van Nederland in de nacht van Zaterdag op Zondag jl. geteis terd. Een zeer zware stormdepressie, die Zaterdagmiddag bij Ierland ontstond, trok via Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee naar onze om geving, waarbij de storm, welke al spoedig het karakter van een orkaan aan nam (er waren windstoten bij van meer dan 140 kilometer per uur) gepaard ging met een springtij, waardoor in Nederland op verschillende plaatsen zeer hoge waterstanden werden bereikt. Vele dijken braken door, waardoor polders overstroomd werden, bewoners uit hun huizen verdreven, tal van schepen vergingen en het treinverkeer hier en daar gestagneerd werd. De provincies Zeeland, Westelijk Noord-Brabant, Zuid-Holland en de kust van Noord-Hol land behoren tot de zwaarst getroffen gebiedenDirect nadat de gevolgen van de orkaan enigermate bekend waren, werden militairen van verlof terug geroepen en Rode Kruis-colonnes naar de bedreigde streken gedirigeerd, ter wijl de provinciale en gemeentelijke instanties op volle toeren draaiden, om onmiddellijk de plaatselijke nood te kunnen lenigen en provisorisch maat regelen te treffen. Koningin Juliana, die zich eerst persoonlijk van uur tot uur op de hoogte liet stellen, heeft gisteren, in de loop van de dag, met Prinses Beatrix, verscheidene getroffen gebieden bezocht. Prinses Wilhelmina zal heden en morgen, namens Koningin Juliana, een bezoek aan Zeeland brengen. De ministers Drees, Algera, Beel en Staf stelden zich eveneens ter plaatse van de toestand op de hoogte. Voorzover thans bekend, hebben 138 personen bij deze ramp het leven verloren. De meeste doden zijn te be treuren op Goeree-Overflakkee (naar Schatting 40 mensen) en in de gemeen ten Willemstad (12); Moerdijk (13); Hontenisse (8) Halsteren (17) Hellevoetsluis (5); Texel (4); Krabbendijke (4) en 's Gravendeel (7). Tot de zwaarst getroffen gebieden behoren ongetwijfeld de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Zeeland was gister ochtend geruime tijd telefonisch onbereikbaar en om 9 uur Zondagochtend werd de toestand wel zeer ernstig. De laag gelegen oude binnenstad van Vlissingen stond in haar ge heel onder water, op sommige plaatsen was het water zelfs twee meter hoog. De boulevard is volkomen vernietigd. Hele huizenblokken en straten zyn zwaar beschadigd. Op de werf „De Schelde" heeft men de hoge springvloed kun nen weerstaan. Het plaatsje Ritten stond geheel onder wa ter en de bevolking is geëvacueerd. Te Veere werden twee huizen weggespoeld en hier vielen twee slachtoffers. Met behulp van militairen wordt men man en macht aan de dijk gewerkt. In Hansweert stond het water tot aan de dakgoten. Met landingsboten uit Roozendaal werd de bevolking ge- evacueerd. De zg. „zak" van Zuid-Beveland werd het hevigst getroffen. Wolphaertsdijk en Rilland Bath zijn eveneens geëvacueerd. Hier is ongeveer 500 meter dyk weggeslagen! Een aantal gezinnen verkeerde in nood. In de Borsselenpol- der, op Zuid-Beveland, werd met duizenden vrijwilligers aan de zeewering gewerkt. In de Plasstreek-polder (West- Zeeuw-Vlaanderen) stortten drie woningen in. Het oude ge deelte .van Terneuzen staat onder water tot aan de 1ste ver diepingen. In Baarland en Ellewoutsdijk werden grote gaten in de dijk geslagen, waardoor de waterstand in deze polder zo hoog werd, dat de mensen op de daken en in de bomen moesten klimmen. Bij Krabbendijke zijn vier personen ver dronken. In de nieuwe Neuzenpolder is een kind van enkele maanden verdronken. Ook op Walcheren, Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen zijn vele polders, als gevolg van dijkdoorbraken, ondergelo pen. De situatie op Goeree-Overflakkee schijnt niet beter te zijn, hoewel Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland tot nu toe droog zijn gebleven. De bewoners van de polders van Storm met springvloed veroorzaakte de ramp Windstoten tot 144 km. per uur. Zaterdag in de loop van de dag begon de wind tot stormkracht aan te wakkeren. Om 5 uur des avonds werd door het K.N.M.I. een waarschuwing voor zware N.W.- storm gegeven. Een half uur later waarschuwde het K.N.M.I. voor gevaarlijk hoog water voor de groepen Klundert, Willemstad en Bergen op Zoom. De zwaarste windstoten werden Zondagnacht op het vliegveld Leeuwarden gemeten en bedroe gen 144 km. per uur. Hier in het Westen heeft de windkracht vrijwel de gehele nacht 120125 km. per uur bedragen en nam geleidelijk langzaam af. Deze zware storm viel samen met een springvloed, hetgeen als de oor zaak dezer natuurramp kan wor den aangewezen. Er zijn in de loop van deze eeuw wel enkele zwaardere stormen ge weest en was ook deze storm niet juist gelijk met springtij voorge komen. dan zou er van e'en ramp geen sprake zijn geweest. Gister avond begon de storm af te ne men en de wind draaide meer naar het Noorden. De reddingswerk zaamheden zullen echter vandaag nog bemoeilijkt worden door koud en guur weer met nog een harde wind, maar Dinsdag kan het hoge drukgebied van Engeland ons heb ben bereikt met rustig weer en perioden van zonneschijn. Stellendam en Ouddorp zijn naar Middelharnis geëvacueerd. Bij Hontenisse (Zeeuw-Vlaanderen) zijn 8 mensen verdron ken. Te Hoedekenskerke verdronk een pontonknecht. Zeer ernstig was de toestand ook op het eiland van Dor drecht. Alle ten Zuiden van de Wieldreehtse Zeedijk gelegen polders zijn ondergelopen. Het Noordelijk gedeelte van het Eiland van Dordrecht stond totaal blank, terwijl de toe stand van de spoorbanen DordrechtMoerdijk en Dor drechtSliedrecht zeer slecht was! In 's-Gravendeel zijn tot nu toe 7 mensen verdronken. Op verschillende punten langs de IJsspI bij Nieuwerkerk en Capelle ontstond eon dreigende situatie. Het' gebied van de Krimpenerwaard over stroomde gedeeltelijk door een grote bres in de dijk bij Ouderkerk. Critieke toestand op de eilanden Het eiland IJsselmonde is in het Zuiden overstroomd dooi een door braak in de Zuidpolder en de Ze genpolder. In Ridderkerk is de situatie zeer precair, evenals in Hendrik Ido Ambacht en Zwijn drecht. Het eiland van Roosenburg is gedeeltelijk overstroomd door enige doorbraken nabij de Veer- steiger van Maassluis. Het eiland Voorne en Putten is voor «en groot deel overstroomd, o.a. door enige doorbraken in de Oude Hoornse zeedijk en door een doorbraak bij de polder-Zuidland. In de Hoekse Waard is het Zui delijk deel overstroomd door een doorbraak onder Zuid-Beyerland en Numansdorp. De stormvloed, die de ramp heeft veroorzaakt is naar het oor deel van ir Kleyn, hoofdingenieur directeur van de provinciale Wa terstaat in Zuid-Holland veroor zaakt door het samenvallen van een «eer krachtige en langdurige stormperiode uit Westelijke rich tingen met springvloed, terwijl ook de rivieren veel opperwater af voerden. De waterstanden waren daardoor ongeveer een halve meter hoger dan sinds mensenheugenis is vooreckomc*- Te Ridderkerk en Zwijndrecht Ouden van dagen met roeiboten gered Hoewel de dijken langs Oude Maas en Noord nog niet bezweken zijn, zijn de afkaveling en het door sijpelen der dijklichamen zó ern stig, dat met man en macht wordt gewerkt om de situatie in de hand te houden. Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade geleden door het water, dat over de dijken sloeg. Tal van 'woningen en schuren buitendijks zijn ver woest, doch ook binnendijks werd veel schade aangericht, speciaal aan de straten, waarin diepe gaten sloegen. Bij Ridderkerk zelf is de bui tendijk op enige plaatsen weg- RaamsdonJcveerRuim een me ter hoog stroomt het water door het stadje. Op de achtergrond een berg riet. welke door de •'oom wordt meegesleurd. geslagen, waardoor werven en i fabrieken onder water kwa men. De woningen van onge veer 400 personen, waaronder een tehuis voor ouden van da gen, kwamen tot de daken in het water te staan. Men heeft met roeiboten allen kunnen redden. Eén der boten sloeg om. In de agitatie van de stormvloed nacht is door onhandigheden enige malen brand ontstaan te Ridder kerk en Bolnes. Men was het vuur spoedig meester. Veel vee bij Sliedrecht verdronken In Sliedrecht is in de nacht van Zaterdag op Zondag een alleen wonende oude vrouw verdronken. Zij is vermoedelijk door het water overvallen. Zy heeft niet meer om assistentie kunnen verzoeken. De burgemeester van Sliedrecht noemde de toestand in zijn gemeen te hopeloos. Honderden stuks vee werden op centrale plaatsen bijeen gebracht. Men had voor de beesten geen eten en geen onderdak. Bo vendien ontbraken de melkers. Veel vee is in dit gebied verdron ken, doch een schatting van het aantal slachtoffers onder de vier voeters kan uiteraard nog niet worden gemaakt. Van twee kan ten af stroomde het water naar Sliedrecht toe. Dat gedeelte van Sliedrecht, dat op dijkhoogte is ge legen. had echter geen last van de abnormaal hoge waterstand. De la gere stadsdelen, tezamen beslaan de een derde deel der stad, zijn on der water gelopen. De hoge dijk, die een hoogte heeft van 4.25 meter boven N.A.P. is reeds overspoeld. Volgens schat ting staat een gebied van 900 1000 'ha onder water. De Sliedrecht- se Rode Kruiscolonne werkte on der hoogspanning om de talloze dakloze gezinnen hulp te kunnen verlenen. Zij heeft assistentie ge kregen van de Rode-Kruiscolonnes uit Gorkum. In verschillende huizen liep het water via de vensterbanken naar bi.aien. De bewoners zochten een onderkomen op de zolders. Bij een aantal lage huizen, waar het wa ter tot de zolders was gestegen, heeft men de bewoners via het dak moeten redden. Naar wij vernemen, heerst er op het eiland Goeree-Overflakkee een noodtoestand. Mensen uit Stellendam, Ouddorp en nog een plaats zyn niet bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinkwater. De reddingboot van Stellendam heeft via Scheveningen Radio het ministerie van Verkeer en Waterstaat om onmiddellijke maatregelen verzocht. In het radiografische contact is verzocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Het ministerie heeft toegezegd, dat in overleg met de Marine alle mogelijke hulp zal worden geboden. Koningin bezocht geteisterde gebieden Samen met Prinses Beatrix Vergezeld van Prinses Beatrix heeft Koningin Juliana gistermiddag een bezoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. De komst van de Koningin was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de Koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Ver volgens werden Lekker- kerk, Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. De bur gemeester van Krimpen aan de IJssel was toe vallig ter plaatse aan wezig, waar de Konink lijke auto stilhield. Met hem had Koningin Juliana een informatief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zeeland te bereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoe veelheden in veiligheid gebracht vee. In de richting Vianen reed de Koningin terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoe ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1