ZuicJ -Qost-E ngelancl door orkaan oeteisterd Meer dan 500 doden 50.000 Mensen dakloos Ook België geteisterd door storm en watersnood Eisenliower werpt China de handschoen toe Schade in andere landen HAAGSCHE COURANT Maandag 2 Februari DIIKDOORIIRAKI.S EN OYERSTROMISGEN (Van onze hondenee correspondent) Engeland en Nederland zijn door eenzelfde ramp getroffen. In enkele uren tijds hebben storm en overstromingen langs de Engelse Oostkust een vernietiging aangericht zoals men in eeuwen niet gekend heeft! Over een afstand van meer dan 500 kilometer zijn in het kustgebied huizen beschadigd of weggespoeld, zeedijken gebroken, boulevards vernield, schepen gezonken. Land overstroomde, dorpen werden geïsoleerd. Mensen en die ren verdronken. Zelfs een vuurtoren werd door de zee mee gesleurd. Ook in Engeland hebben minstens driehonderd mensen het leven verloren. Schade: 200 millioen Meer dan honderd kwamen om op Kanvey-eiland, in de monding van de Theems, dat geheel overstroomde. Zieken en invaliden werden door het water verrast en verdronken in hun bedden. 250 Mensen kwamen om op het Foulness- eiland en 21 stierven er in Towe. Naar schatting zijn 50.000 personen dakloos en ondergebracht bij particulie ren, in legerkampen, scholen en hotels. Velen stierven toen de orkaan nog maar juist begonnen was. Tien tallen schepen werden wrak ge slagen en woningen vernietigd. Van het eiland Kanvey werden met allerlei vaartuigen, groot en klein, gisteravond 13.000 mensen geëvacueerd. Zondagochtend bezweek de dijk plotseling en binnen een half uur stond het water tot aan de dak randen. Het gevaar blijft de eerstvolgen de 48 uur ernstig, daar abnormaal hoge vloeden worden verwacht, terwijl de zeeweringen bezweken zijn. Pas Zondagavond werd het Londense gebied door de vloeden bereikt. Van Chelsea tot Southend ver keert men in staat van alarm. In West Ham, aan de Theems, werden 5000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Ook kwamen overstromingen voor in Fulham. Cew en Rich mond. In Hunstanton, in Norfolk, werden de lijken van twaalf Ame rikaanse militairen en hun gezin nen gevonden. Nog 28 andere Ame rikanen zijn vermoedelijk ver dronken. De hoofdspoorlijn naar Londen is weggespoeld. Amerikaans luchtvaartpersoneel verleent in dit gebied hulp bij po gingen om veertig gezinnen te red den. die opgesloten zaten boven in hun huizen. Langs de kust van Lincolnshire is over dertig kilometer de zeedijk Europese samenwerking Uitbreiding pool spoorwagons Zaterdag is te Parijs de interna tionale vervoersconferentie geëin digd, welke ten doel had de vraag stukken te bestuderen, die zich voordoen als gevolg van de ont wikkeling van de techniek, en de bestudering van de behoeften op het gebied van het vervoer per spoor, op de weg en te water. Aan de conferentie werd deelgeno men door de ministers van Verkeer van Oostenrijk. België. Luxemburg Nederland, Zwitserland, West- Duitsland en Frankrijk. De ministers besloten de reeds tussen Frankrijk en West-Duits- land bestaande „pool" van spoor wegwagons uit te breiden tot acht landen. Binnen niet al te lange tijd zou het aantal wagons van de pool tot 200.000 kunnen aangroeien. Ver. der werd overeengekomen een poli tiek van standaardisatie van het materieel te bevorderen, welke standaardisatie een essentiële voor waarde is voor een beter gebruik van het materieel. Er werden 19 internationale weg- routes vastgesteld. Binnenkort zal op een te houden internationale we genconferentie-de financiering van de voorgenomen werken worden bestudeerd. De noodzakelijkheid van verbetering van de waterwe- op tien plaatsen gebroken. Min stens 15 mensen kwamen om door het diep het land in stromende getij. 6000 Personen verloren hun woningen. Tienduizenden hectaren landerijen overstroomden. De nieuwe olieraffinaderij op het eiland Grain, de grootste in Europa welke 400 millioen gulden gekost heeft, en gisteren in productie zou gaan, is zwaar beschadigd. De schade in Engeland wordt voorlopig op 200 millioen gulden geschat. Churchill zal vanmiddag in het Lagerhuis een overzicht van de ramp geven. Koningin Elizabeth heeft per sportauto, met haar echtgenoot aan het stuur, gisteren van Sandring- ham uit. een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in Noord-West-Norfolk. In nyama op het dak Geweldige golven sloegen over steden en dorpen langs de Engelse Luchtfoto van de overstroming bij Southend in Essex. 140 Per sonen werden uit deze Nissen- hutten geëvacueerd Oostkust, over een afstand van 250 km. van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Ver kleumde gezinnen klommen in p.vama op daken van huizen om hun leven te redden. Elk uur steeg hei aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noordzee sinds mensenheugenis, zo meldt Reuter nog. Redders in allerlei soorten vaar tuigen. van rubberbootjes tot am- phibiejeeps van het leger, konden vaak de in het water ronddrijven de lijken niet bergen, doordat zü zich moesten spoeden naar de overlevenden, die door het water waren ingesloten. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele mi nuten tijd hadden om hun kinde ren mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen wa ren niet snel genoeg. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen om veertig kinderen op te pikken, die daar hun toe vlucht hadden gezocht. Te Witstable in Kent werden vijf honderd personen gered door vis sers. Zy klommen largs ladders uit de ramen naar heneden en stapten in de boten. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken lot zijn hals toe in het water stond. In Mablethorpe konden velen ge red worden, doordat rij op het: bal kon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond. Ardennendorpen geïsoleerd Noodtoestand in Os ten de (Van onze Brusselse corres pondent De storm en de rukwinden, welke aan de Belgische kust een snelheid van 190 km be reikten, hebben ook in Vlaams België grote schade aangericht. De Ardennen werden zwaar gesteisterd door een sneeuw storm, welke een groot aantal dorpen in de bergen isoleer de, terwijl telefoonpalen af knapten en de wegen docr ijzel en sneeuw onberijdbaar wer den. Aan de Belgische kust is de schade zeer groot. De auto snelweg is op sommige plaat sen totaal weggevaagd. In Ostende kwamen zes perso nen, die in hun slaap door het water werden verrast, om het leven. Vele doden liggen er nog in de ondergelopen kel ders. De noodtoestand is daar uitgeroepen. Honderd mensen, die Zaterdag aan feestelijkheden hadden deelge nomen, zijn in het overstroomde centrum dei- stad afgesneden. Zij worden met bootjes geëvacueerd. Te Nieuwpoort, Knokke en Heyst hebben de dijken het op vele plaatsen begeven en zijn de polders herschapen in wijde me ren, waarin dood vee ronddrijft. Te Knokke vreest men, dat enige grote hotels zullen instorten. In het natuurreservaat van het Zwin zijn naar schatting tiendui zend konijnen omgekomen. Soldaten, politie en brandweer mannen, evenals vrijwilligers, stop pen de gaten in de dijken met zak ken aarde. Brussel. Gent en andere steden hebben van het slechte weer niets gemerkt. Te Antwerpen echter en in het gebied van de Schelde, de Rupel, de Dender en de Dijle, dwz. in de driehoek Antwerpen, Mechelen, Dendermonde, zijn vele dijken door het wassende water bezweken. De tunnel onder de Schelde te Antwerpen is gedeeltelijk onder gen der acht landen werd erkend, j water gelopen. Palen en kisten di e- De bereikte overeenkomsten staan I ven gisterochtend tot in het cen- open voor alle andere landen. J trum der stad. In de Antwerpse haven is de 7000 ton metende „Flaudre" gekapseisd. Te Zccbrugge was men gister avond nog zonder enig bericht over het 9000 ton metende Neder landse schip „Ternaetc", dat met springstoffen naar deze Belgische haven op weg was. In totaal zijn tot nog toe 10 a 20 ljjken geborgen. Advertentie1 Handel tussen Oost en West Sovjets komen ook op de bijeenkomst in Genève Nadat de Sovjet-Unie op vroe- j gere voorstellen niet had geant- j woord, heeft zjj thans toegestemd in het houden van een conferen- i lie over de handel tussen Oost- en West-Europa, die op 25 Februari a.s. Ie Genève zal worden gehou- den. Verwacht wordt, dat andere Oosteuropese landen het voorbeeld van de Sovjet-Unie zullen volgen. 1953 Pagina 5 Hongersnood in staal Bombay In de plaltelandsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mis lukken van twee opeenvolgende oogsten, aldus heeft de minister voor staatsinkomsten in Bombay, Hirey, verklaard. Duizenden ver laten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de eco nomie zal worden verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zon der mee in de steek gelaten. De regering van Bombay heeft reeds 35 millioen ropijen uitgege ven voor hulp en leningen aan de boeren: voor het bouwen van be vloeiingswerken is 27 millioen ro pijen uitgetrokken. In het gehele land worden hulpacties georga niseerd; in een gevangenis in de slaat Bombay hebben de gevange nen aangeboden de helft van hun weekrantsoen af te staan voor de bevolking in de getroffen gebie den. Actie legen Chinees vasteland (Van onze corresjiondent te Washington) President Eisenhower heeft vandaag bekend ge maakt dat de Amerikaanse zevende vloot partij zal gaan kiezen tussen Tsjang Kai-Siek en Mao Tse Toeng en dat Amerika dus aanvallen van Formosa tegen het vasteland van communistisch China zal gaan toelaten. Dit is dan een eerste manifestatie van een meer actieve Amerikaanse politiek. Bezwaren door V.S. verworpen De periode van de pas op de plaats schijnt voorbij. Eisen howers bekendmaking is een stap in de richting van de vij and, waarbij hem een halt zal worden toegeroepen en het zal daarna nog maar een halve stap verder zijn, als de Amerikaanse vloot Tsjangs aanvallen niet alleen gaat toelaten, doch ook steunen. In Europa zullen (meer nog dan in Zuid-Oost-Azië) tegen de nieu we gedragslijn bezwaren rijzen. De Amerikaanse regering is zich daar uiteraard van bewust. Niettemin heeft zij, althans voorlopig, beslo ten een politiek van beperkte pressie op het Aziatische front uit te oefenen. Zij meent daarbij niet te moeten wachten op een conso lidatie van de bondgenootschappen in Zuid-Oost-Azië, evenmin als op een zekere technische en economi sche ontwikkeling dier gebieden. Daaraan wordt wel doorgewerkt, doch zulks valt onder de „politiek op lange termijn''. Eisenhower en de zijnen wensen nu te proberen in een betrekkelijk korte termijn de communistische tegenstander in Korea en in Indo- China niet alleen te doen wijken, doch ook te doen buigen. Ons in ziens kunnen echter alleen grote optimisten verwachten, dat zulks alleen bereikt zou kunnen worden door de nieuwe orders voor de ze vende vloot. Binnen afzienbare tijd waarschijnlijk binnen een jaar kan men in deze hoek van de wereld nieuwe acties tegemoet zien. De bezwaren van Europa en Zuid-Oost-Azië zijn begrijpelijk, maar de Amerikaanse regering ver keert in een moeilijk dilemma. Haastige spoed is zelden goed, doch overhaast is men sedert 1950 stellig met te werk gegaan. Wie critiek heeft op de Amerikaanse regering, bedenke hierbij, dat thans de his torici van oordeel zijn, dat Hitier Niet alleen in Nederland, België en Engeland waarover wü elders in dit blad uitvoerig berichten heeft de orkaan schade aangericht en slachtoffers geëist, doch ook andere delen van West-Europa hebben van het noodweer te lyden gehad. Vijf doden in West -Duitsland Frankrijk De eerste berichten over storm schade in Frankrijk komen van Duinkerken. Naby de Belgische grens, waar een deel van de Oos telijke zeedijk het begeven heeft. Lage gedeelten van de stad zijn door het binnenstromende water overstroomd. Te Duinkerken ble ken de verdedigingswerken door het water te zijn ondermijnd. Hon derden brandweerlieden, politie agenten en arbeiders werkten in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. In het gebied van Calais over stroomden honderden hectaren cul tuurgrond. Verscheidene gezinnen uit de dorpen Sangatte en Hemmes de Marck werden geëvacueerd. Van de Belgische grens tot aan Boulogne-sur-Mer liepen langs de kust lopende wegen onder. Op som mige plaatsen werden zij bescha digd. Twee in de haven van Ca lais liggende schepen stootten door het geweld van de golven tegen el kander en beide werden beschadigd Duitsland Tengevolge van de stormen, die in de laatste dagen West-Europa hebben geteisterd, zyn in West- Duitsland vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noord-RijnlandWest- falen werd het zwaarst getroffen. In de hoofdstad Düsseldorf kwa men twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oorlog gebombardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil ge legd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw ble ven steken, werden door de inzit tenden achterlaten. Zweden Tengevolge van een verblindende sneeuwstorm zijn Zondag in Noord-Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen verbroken. In het midden en Zuiden van het land ondervond het verkeer vertra ging tengevolge van zware regen en natte sneeuwbuien. Zwitserland Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een wind kracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig on weer, gevolgd door zware sneeuw val. Er worden geen doden ge meld. Sardinië Een hevige storm heeft Zondag avond het Italiaanse eiland Sar dinië geteisterd. In de steden Cag- liari, Sassari en Nuoro, de belang rijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windstoten, die een snelheid bereik ten van 125 k.m. per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bomen werden kabels van het electrische net en de telefoon afgesneden en wegen versperd. Vijf personen werden gewond. in 1936. bij de bezetting van het Rijnland, onder pressie zou zijn teruggeweken. Het kan ook peri- culum in mora zijn (gevaar in dralen), zeker indien de wereld thans opnieuw in een periode als in 1936 zou verkeren. De Ameri kaanse regering voorziet bezwaren van het buitenland, doch zij kan verzekerd zijn van de steun der publieke opinie in de Ver. Staten zelf. Van Chinese nationalistische zijde verluidt, dat de regering van generaal Tsjang Kai-Sjek van plan is „schaduwregeringen" op te rich ten voor de drie provincies op het vasteland van China, namelijk voor Joennan, Foekien en Tsjekiang. Deze provincies zijn gekozen om dat nationalistische guerillastrijd- krachten deze reeds voor een deel in haar macht hebben, aldus meldt Reuter van Formosa. 60.000 Daklozen te Poesan De commandant van het Ame rikaanse achtste leger, generaal Van Fleet, heeft Zaterdag een be zoek gebracht aan het door brand, geteisterde Poesan. Naar schatting van de politie zijn 1540 huizen vermeld. De schade bedraagt minstens drie millioen dollar. De 60 000 daklozen moesten onder de kens e.d. beschutting zoeken bij een temperatuur onder het vries punt. Volgt Charles Bohlen Kennan in Moskou op In diplomatieke kringen te Washington gelooft men, dat wel licht Charles Bohlen, adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op het ge bied van betrekkingen met de Sovjet-Unie, zal worden benoemd tot ambassadeur in Moskou. Sedert de oorlog heeft Bohlen alle belangrijke internationale conferenties, waaraan de Sovjet- Unie deelnam, bijgewoond als tolk en adviseur. De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de Nobelprijs voor gesteld de volgende prijs voor de vrede te verlenen aan ex-president Truman. Na een Zaterdag gehouden algemene vergadering van de Joodse gemeen schap van Wenen is vernomen, dat een zeer groot aantal Joden, die be langrijke functies bekleedden in de Oostenrijkse communistische partij of door deze partij beheerste organisa ties, de laatste tijd ontslagen is. Twee boerderijen en café uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn gisternacht te Wognum (N.-H.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belen dende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis cloor het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrij ding van de vlammen, die door de orkaan hevig werden aange- v.akkerd Met moeite konden vier andere panden voor het vuur wor den gevrijwaard. Tegen 7 uur des morgens was de brandweer de situatie meester, maar de brand spuit van Bovenkarspel bleef in actie voor het nablussingswerk. Prins Bernhard naar Washington Bezoek aan Eisenhower Vernomen wordt dat de Prins in de eerste helft van de de volgende week een bezoek van drie dagen aan Washington zal brengen. Men schijnt met zekerheid te mogen aannemen dat de Prins, die een oude vriend is van president Eisen hower, op het Witte Huis zal wor den ontvangen. Deze ontmoeting zou een volstrekt persoonlijk ka rakter dragen, zonder enige poli tieke betekenis. Dc verjaardag van Prinses Beatrix Zoals gebruikelijk is, heeft Prin ses Beatrix ook haar vijftiende verjaardag tezamen met de Baarn- se kinderen gevierd. Dit gebeurde in „Flora" waar het kïndercurcus „Elieboom" uit Amsterdam op uit nodiging van de Baarnse Oranje vereniging een tweetal voorstellin gen gaf. De tweede die te 16.15 aanving werd bijgewoond door H M. de Koningin, de jarige Bea trix en haar zusjes Irene en Mar griet. Vaargebied van de „Nassau" beperkt De commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen heeft beslist, dat het de B.P.M. verboden is met het kustvaartuig „Nassau" naar West-Iriaanse wateren of havens te varen. Deze kwestie is oorzaak geweest van een conflict tussen de B.P.M. en de arbeidersorganisatie „Perboem" te Soerabaja. De eis van de Peroem, dat de „Nassau" alleen zou mogen varen in Indo nesische wateren, of naar gebie den, waar een Indonesische ver tegenwoordiging is gevestigd, werd afgewezen. soos i Paarl Solera Paarl Claret Paarl Constantia V UV i\\M ens. is nou vir u in den Haag verkrygbaar! 'n Geïllustreerde bros ju re en alle ïnhgting kan verkry word van dia K.W.V.s# AGENTSKAP, Frederiksplein 49, Amsterdam-C. Brand in industrieflat te Rotterdam Zaterdagmiddag werd brand ont dekt in de magazijnruimte van de N.V. v.h. fa J. Lamee, die op de zevende verdieping van de indus trieflat aan de Goudsesingel te Rot terdam een grossierderij in plastic- ma'.eriaal heeft. De brandweer was spoedig ter plaatse en na drie kwartier was men de brand, die met grote rookontwikkeling en veel hitte gepaard ging. meester. In de magazijnruimte verbrand den plasiicmaterialen en houten stellingen. De brand op deze grote hoogte trok veel bekijks. ECAFË-conferentie industrie commissie handel en economisch Azië en het Verre Oosten, welke in Bandoeng confe reert, heeft de Russische afge vaardigde de Verenigde Staten en andere landen verweten, dat zij bezig zijn de „Aziatische landen te beroven, door hun ouderwetse en vaak onnuttige goederen duur te verkopen en tegen lage prijzen grondstoffen op te kopen". De gedelegeerden van Engeland Nationalistisch China verweten Rusland, dal het kapitaalsgoederen uit Mandsjoerije rooft. Op voorstel van Pakistan besloot de voorzitter, dat de zinspelingen op Mandsjoe rije uit de notulen geschrapt zul len worden. rAdvertentie In den Haag verkrijgbaar bij Kemmers' Wijnhandel Anno 1870 Weissenbruchstraat 292-294 Appelstraat 199 de 8 winkels t Henri Vlek's Wijnhandel N.V. firma J. P. van Vliet Wijnhandel sinds 1865 Piet Heinstraat 136 Korte Houtstraat 19 Fred. Hendriklaan 255 Appelstraat 107 Voorstel tot gift voor „De Hoop Met het oog op het zeer grote belang dat Vlaai-dingen en meer speciaal het zeevarende deel van de inwoners bij een goed function- nerend hospitaal-kerkschip heef*., menen B. en W. de raad te moe'cn voorstellen een bedrag van 5000- als bijdrage in de kosten van aan schaffing van een nieuw hospitaal kerkschip „De Hoop" te verlenen. Brand in papierfabriek Schade 20.000.- Tijdens de zware storm brak Zaterdagavond brand uit in het machine-papierafvalmagazijn van Van Gelder en Zonen te Wormer. De fabrieksbrandweer kwam in actie en de hulp werd ingeroepen van de brandweren van Wormer en Wormerveer. Na 2 uur blussen was men de brand meester. De schade wordt op ƒ20.000 geschat. Zaterdagmiddag zijn voor het stad huis te Vlaardingen in aanwezigheid van vele militaire en burgerlijke auto riteiten onder wie de burgemeesters van Vlaardingen. Schiedam. Rozenburg en van 's-Gravendeel. twee officieren van de nationale reserve beëedigd. INDONESIË Pioneer Aviation Company T weede luchtvaart maatschappij Een tweede luchtvaartmaat schappij zal in Maart beginnen met naast de Garuda Indonesian Airways het luchtvervoer ter hand te nemen, nl. de Pioneer Aviation Company waarvan dr. A. K. Gani president-directeur is. Tweederde van de aandelen van de maat schappij is in handen van Indone siërs. een derde in handen van buitenlanders. De gezagvoerders van de toestellen zullen buitenlan ders zijn. Het overige personeel van de maatschappij zal uit Indonesiërs bestaan. Ook Maassluis had zwaar te lijden van de elementen. Dit huis werd grotendeels verwoest

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3