D en Haag krijgt vandaag nog 700 Evacué s 5 Februari wordt grote straatcolleete gehouden il'THili i R ZWöLSMAH - Hagenaars staan rijen dik at te geven om kleding Franse vrachtboot „Carthage" voor Seinpost op het strand HAAGSCHE COURANT Maandag 2 Februari 1953 Pagina 3 (Advertentie) Geef nü nog geen geld collectanten (Van een onzer verslaggevers) Naar wy vernemen is hedenmiddag om 2 uur by het Gemeentebe stuur het verzoek binnengekomen, om vandaag nog 700 évacué's, die tydelyk in Rotterdam onderdak hebben gevonden, in Den Haag onder te brengen. In verband hiermede heeft om ruim 2 uur wet houder C. H. P. W. v. d. Oever, die in de oude raadszaal een byeen- komst zou leiden, deze vergadering onmiddeliyk verlaten om de no dige voorbereidingen te treffen. Doe niets op eigen houtje Den Haag is op verschillende ge bieden actief werkzaam tot leni ging van de nood. Gisteren zijn honderden werk lieden, allen vrijwilligers, met autobussen van de HTM naar ver schillende gebieden getrokken om daar de helpende hand te bieden. Het gemeentebestuur verzoekt met klem om niet eigener beweging naar een of ander gebied te trek ken. Zo» ging gisteren een aantal mensen op eigen initiatief naar Rotterdam. Men had daar niet op hun komst gerekend en zy moes ten onverrichterzake terugkeren. Gedeeltelijk over water en ge deeltelijk per as zijn zoals wjj reeds gemeld hebben gisteren 25 motorvletten uit Den Haag naar Rotterdam overgebracht. Zij wor den vandaar door het Rode Kruis verder gedirigeerd naar Voorne 't Boekenplankje ff Eigenlijk heeft ANNIE M. SS G. SCHMIDT veel met haar mannelijke collega Simon SS Carmiggelt gemeen. Ook zij Is verdient het dagelijks cadet je si i» de journalistiek beiden werken zelfs aan hetzelfde |S dagblad in Amsterdam en ook zij blijkt een zeer scherpe kijk op die kleine situaties te si hebben, die met elkaar het le- •S ven vormen. Evenals Carmig- geit schildert zij deze situaties in luchtige, vlotte en door- SS gaans zeer rake woorden, die tot kleine humoristische ver- ?f haaltjes aan elkaar zijn gere- gen. •S* Want ook bij Annie Schmidt SS blijkt de kortademigheid der 11 journalistiek zich niet te kun- •S nen verloochenen zodat zij, in S§ plaats van de zware klanken, SS die uit de instrumenten van |S de schrijvers van gedegen II werken komen, zo nu en dan ?S detriangel laat klinken. Maar dat klinkt dan ook zo fijntjes, •S dat het een genoegen is er naar te luisteren. Toch zal U, SS wanneer U naar de „NIEU- SS WE IMPRESSIES VAN EEN SS SIMPELE ZIEL" (N.V. Em. •S Querido's Uitgeversmij., Am- sterdam) grijpt en dat kan ik U van ganser harte aanbe- §S velen tevergeefs naar de S| humor van een Carmiggelt S| zoeken. Om de eenvoudige re- |S den, dat Annie Schmidt weer SS een heel eigen geluid heeft. S| Haar stukjes zijn ook humo- ristisch, maar op een andere S| manier. Hier is minder de oog- getuige-verslaggever van bij- 2| zonder grappige voorvallen |l aan het woord dan de vrouw SS ja, vooral de vrouw! die S| haar beschouwingen over be lt paalde toestanden en gebeur- |S tenissen uit het leven van ons allemaal op een lichtelijk- '9 ironische, mild-humoristische fs manier de revue laat passé- ren. Wie meer leest dan woor- den alleen, zal weinig moeite hebben ergens in deze impres- 'i. sies een bekende figuur te ontdekken. Misschien zelfs zal SS hij plotseling voor zijn spie- SS gelbeeld staan. Maar niemand fs zal het Annie Schmidt kwa- lijk nemen op deze simpele II manier in het ootje te worden S? genomen. Want als men door gaat krijgen, dat dit wel eens si zou kunnen slaan op dan ligt de glimlach om het vol- p gende stukje al om de lippen. K. J. de Br. Putten. Scheveningse rederijen hebben voorts sloepen ter beschik king gesteld. De Haagse brand weer trok met twee spuiten naar Rotterdam om te assisteren bij het droog maken van de electrische centrale, die onder water was ge lopen. Zoals men wellicht weet, zjjn de electrische centrales van Rotter dam, Dordrecht en Den Haag ge koppeld. De beide eerste centrales zijn gestoord en gisteren werd via een koppellljn stroom geleverd uit het buitenland. Vandaag zal dat meer moeilijkheden opleveren, aangezien deze buitenlandse in dustriegebieden thans meer stroom verbruiken dan op Zondag. Zuinig met stroom Zuinigheid met stroom, ook in de avonduren, is daarom ten zeerste geboden. In het uiterste geval zou men moeten overgaan tot het uitschakelen van de electriciteitsvoorziening in be paalde wijken. Men zal overigens trachten de nieuwe Dordse centrale die nog niet in gebruik is geweest, zo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. In Den Haag zelf is een nieuwe machine van het G.E B. ge monteerd, die waarschijnlijk van daag nog in gebruik zal kunnen worden gesteld. „WiUe" geld collectes te vermijden Op Donderdag, 5 Februari zal onder auspiciën van het Gemeen tebestuur, het Rode Kruis, afd. 's-Gravenhage en de Sociale Wijk centra een grote straat- en huis- aan-huis-collecte worden gehou den, zulks in tegenstelling met het aanvankelijke bericht, dat van a s Zaterdag gewaagde. Door de orga niserende instellingen wordt een dringend verzoek tot de burgerij gericht om thans nog géén geld aan collectanten te geven. Dit ter voor koming van allerlei „wilde" col lecten, waarvan er sommige ver antwoord, maar andere zeker niet verantwoord zijn. Van morgen af, kunnen collectanten zich opgeven. (Voor adressen zie kader bij dit artikel.) Le collecte-centra zullen ken baar zjjn aan de Rode Kruisvlag. De collectanten, die niet jonger mogen zjjn dan 16 jaar, zullen op de dag van de geldinzameling wor den uitgerust met legitimatiekaart Bussen vol vrijwilligers vertrokken hedenmorgen van het Lange Voorhout naar de noodgebieden Rode Kruisbus en Rode Kruis- speldjes. Deze tekenen vormen het waarmerk, dat men hier met de officiële collecte te doen heeft en dus gerust zijn gave kan offe- Op de dag van de collecte zal ook een beroep gedaan kunnen worden op de talrijke autobezitters, die zich reeds gisteren beschikbaar stelden. Acties op scholen en van particulieren Ook de kinderen beneden de 16 jaar zullen volop hun medewer king aan de verschillende acties kunnen verlenen. Vandaag krij gen alle leerlingen van de openba re scholen een circulaire mee naar huis, waarin de ouders verzocht wordt kleding en dekking aan hun kinderen mee. naar school te ge ven, vanwaar de ingezamelde goe deren naar centrale posten worden vervoerd Een actie van het Jeugd Rode Kruis verzoek aan alle hoofden van scholen om kleding door hun leerlingen te doen inza melen loopt vrijwel parallel aan de gemeentelijke actie, maar be strijkt ook de niet openbare onder wijsinstellingen. Een groot aantal particuliere steunacties werd ons hedenmorgen gemeld. Het gemeente-personeel heeft een uurloon-actie in voorbe reiding; het personeel van de Post-, Chèque- en Girodienst heeft van ochtend het respectabele bedrag van f 2500 bijeengebracht. De Haagse sigarenwinke liers verzoeken de kopers van vandaag af één of meer van hun si garen of sigaretten in een daarvoor bestemde bus te deponeren. De al dus bijeengebrachte rookartikelen zullen opnieuw worden verpakt en door het Rode Kruis verkocht. De gezamenlijke bouwvakarbei ders van het werk Zwolsman aan de Meppelweg, van de firma Struikman en van de firma Van Eikel hebben besloten deze week hun vacantiebon ter waarde van f 4.62 af te staan voor de slachtof fers van de ramp. De bonnen zullen door de Haagse Besturenbond wor den verzilverd en afgedragen. Bij de Bond van pensions, rust huizen en kamerverhuurbedrijven zijn vele toezeggingen binnenge komen voor kamerruimte. Duizend bedden zijn reeds ter beschikking. Het adres is: Prins Mauritslaan 61. tel. 554151, Archimandriet Dionissios, hoofd van de Russische kerk in Nederland heeft alle ge lovigen der Russisch orthodoxe kerk in Nederland verzocht alle mogelijke hulp te verlenen. Zij kunnen zich daartoe in verbinding stellen met het hoofdbestuur, Sweelinckstraat 54. tel. 320435. De drukke spoorlijn Rotterdam Dordrecht werd gedeeltelijk ondermijnd, waardoor de rails los kwamen te liggen Weggespoelde tonnen vis worden opgehaald veningse binnenhaven Zaterdag op Zondag in groten ge- terechtgekomen. Met haken en lie ren, gedeeltelijk op auto's gemon teerd was men in de weer om d< tonnen op het water terug te ver overen en omstreeks 10 uur had men reeds enkele tientallen vaten weer op het droge gebracht. Advertentie makelaarskantoor A Koninginnegracht ÏOO den Haag Tel 55 36 98* Strandreddingboot „Prins Bern hard naar Goeree Omstreeks twaalf uur vannacht is de Scheveningse strandredding boot „Prins Bernhard" uitgevaren om zich te melden te Rotterdam en vandaar verder te varen naar Goe reeOverflakkee teneinde daar de getroffen bevolking bij te staan. HAND VERBRIJZELD De 44-jarige fabrieksarbeider J. uit de Dirk Hogenraadstraat is Zaterdagmiddag bij zijn werk in een rubberfabriek aan de Haagweg uitgegleden. Zijn hand raakte on der een wals bekneld en werd ver brijzeld. De man is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Deelneming van Indonesische Hoge Commissaris Huize Voorhout ter beschikking ge steld voor slachtoffers Hedenochtend heeft de waarne mende Hoge Commissaris van de Republiek Indonesia, mr. Susanto Tirtoprodjo, aan de minister-pre sident. dr. W. Drees, een telegram gezonden, waarin hij namens de regering en het volk van Indonesië zijn innige deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heeft ge troffen. De waarnemend hoge commis saris heeft daarbij tevens „Huize Voorhout" (het logeergebouw voor Indonesische studenten aan het Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te verlenen aan slachtoffers van de ramp. Uit het day loei? een J4, agenaar Ik schaam mij KOFFERS EN TASSEN VOL KLEREN Vele tonnen hleding reeds afgevoerd De geest van hulpvaardigheid is in ons volk gevaren. Edelmoedig heid en saamhorigheid zyn geen holle frazen. Honderden land genoten zagen in deze dagen huis en haard door het woedende water verzwolgen. Van al hun bezittingen hebben ze niets over gehouden dan de kleren, die ze aan hadden. En dat schamele restje is veelal door regen en modder en alle ellende, die zy moesten door staan, doorweekt en verscheurd. Maar indrukwekkend en ontroerend is de yver en de gulheid, waarmee degenen, die gelukkig niets var dit alles kregen te doorstaan, hun door het noodlot getroffen mede mensen willen helpen. Het Franse vrachtschip „Car thage" is omstreeks half drie van nacht ter hoogte van Seinpost op het Scheveningse strand gelopen- Het schip ligt muurvast en het zag er vanochtend niet naar uit. dat de „Carthage" spoedig uit deze positie zou kunnen worden bevrijd. De be manning bevond zich hedenmiddag nog aan boord. Omstreeks kwart voor twee van nacht werden noodseinen opgevan gen van de „Carthage", waarin werd medegedeeld, dat het schip dicht bij Radio IJmuiden was en dat hulp van sleepboten dringend nodig was. Aanvan kelijk bevond zich het schip voor Noordwijk, doch het dreef om de Zuid. De „Neeltje Jacoba". de reddingboot uit Umuiden, is ge ruime tijd in de buurt van het vrachtschip geweest, maar later weggevaren, omdat toen geen hulp voor de bemanning noodzakelijk bleek- In Schevemngen had mer het wippertoestel in gereedheid ge bracht om zo nodig de bemanning van boord te kunnen halen, maar hiervan behoefde geen gebruik te worden gemaakt Omstreeks half drie is het schip, dat naar ons werd medegedeeld, geen lading aan boord heeft, ter hoogte van hotel Seinpost aan het strand gelopen. De „Carthage" op het Scheveningse strand Dat zagen we vanmorgen in het gebouw Javastraat 18. Wat daar gepresteerd werd, was een voudig enorm. In dichte drommen stonden er vrouwen met uitpuilende koffers en tassen, een oud heertje met een koffer volgepropt met vrou wenkleren, een stapel japonnen de hangertjes er nog in over zjjn arm genomen. Mannen van de P.T.T. leegden de koffers in razend tempo, col lega's sjouwden armen vol kleren naar boven, waai- padvindsters en padvinders onder leiding van dames van de Federatie van Vrouwenverenigingen in Den Haag alles sorteerden. Een mie renhoop van jurken, costuums, jassen, ondergoed, truien, dekens en graaiende handen leek het. Maar in even snel tempo wer den uit deze kledingchaos bun dels gesorteerd: „10 herenjassen. 15 costuums, 20 japonnen, 15 damesmantels, 25 jumpers", klonk het monotoon in de expeditie kamer, vanwaar uit bundel voor bundel, stevig met touwen samen gebonden in auto's werd geladen. In lange rijen stonden deze wa gens, beschikbaar gesteld door P.T.T. en particulieren, klaar en reden af en aan om de goederen naar de grote depots te ver- De toevoer van kleding, dekens en matrassen, waaronder vaak splinternieuwe exemplaren, was zo groot, dat de intendance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal vanmorgen boordevol was. Gisteren kwamen 9 trucks met kledingstukken uit de noor delijke provincies, in totaal 50 ton. Een tweede centrum is nu ge vormd in de Hamerstraat, in het magazijn van de firma Vroom en Dreesmann. Gistermiddag werd het personeel via de radio opgeroepen en men begon direct het magazijn zoveel mogeljjk te ontruimen. Tegen de avond kwamen de eerste goederen binnen. Met man en macht werd begonnen met het sorteren en van morgen brachten wagens van ver schillende firma's in de stad vele bezendingen naar Rotterdam, van waar uit het wordt doorgetrans- porteerd. Ruim 250 man personeel van V. en D. besteedde vandaag zjjn vrije morgen aan het sorteren van o.m. drie ton kleding en beddegoed uit Wormerveer. Vanmiddag werden scholieren voor dit werk inge schakeld. De Federatie Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening Den Haag deel de mede dat kleding, dekens en schoeisel gebracht kunnen worden aan de volgende adressen: Java straat 18; Aloysius-college, Oost- duinlaan 50; Wijkcentrum Scheve- ningen. Badhuisstraat 260; Dalton- H.B.S. in de Bloemenwijk; Paro chiehuis. Emmastraat 127. Loos duinen en wijk-Leyenburg. de Paaskerk en de Rode Kruistractie aan de Laan v. Poot. Grondwerkers naar Abbenbroek In het Pagehuis aan het Lange Voorhout werd ook vandaag weer onder hoogspanning gewerkt. Van ochtend vroeg zjjn mannen met schoppen, die zich gisteren hadden gemeld, opgeroepen. In vracht auto's zjjn ze vertrokken naar Ab benbroek waar hun hulp dringend nodig was. Voorlopig echter is het doorsturen van deze „grondwer kers" stopgezet. Gisteren heeft het Rode Kruis alle Haagse scholen aangeschreven om de leerlingen aan te sporen, thuis dus niet langs de deuren! kleding en schoeisel te vergaren. Het blijft daar aan het Lange Voorhout echter doorstromen van gulle aanbiedingen, bjina te veel om ze in zo kort bestek te ver werken. Organisaties en particulieren sprongen in cïe bres De Stichting Belgische Park te Scheveningen heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een hulpactie ten bate van de noodgebieden. Ingezameld zullen worden kledingstukken en schoe nen. levensmiddelen en beddegoed. Op onderstaande adressen kan men inleveren: W. G. Bendeler. Zwolsestraat 311. tel. 552431. Max Dohle, Gentsestraat 44, tel. 556200, R. Petersen, Luiksestraat 21, tel. 550943. Eventueel kunnen de goe deren ook worden afgehaald. Bij kledingstukken en schoenen s. kaartje met maten voegen. De Moerwijkgemeenschap is met een grote inzameling begonnen. Kinderen, voorzien van legitima tiebewijzen, halen in de Moerwijk kleding, dekking en schoeisel op. Een geluidswagen wekte de be woners op, met gulle hand te geven. Een schildersbedrijf van drie man aan de Zuidwal, heeft be sloten gedurende een week over te werken. Bij het bedrag dat met die overuren, 25 totaal, verdiend wordt zal de directie een even groot be drag voegen. De wijkvereniging „Rondom de mar" heeft heden 500 gulden ge stort op het gironummer van het Nationaal Rampenfonds. Tevens organiseert deze vereniging een klereninzameling in de Weimar- straat. Oe wijkvereniging „Rondom de Haagse Toren" organiseert vanaf Dinsdag in haar wijk een centrale inzameling van goederen voor de slachtoffers van de noodgebieden. Diverse zakenlieden in de wijk stelden spontaan op het eerste ver zoek daartoe hun vrachtauto's ter beschikking. Leden die willen hel pen. kunnen zich nog heden opgeven by Torenstraat 98 bij Boheva. De Vereniging Spoorwijks Be langen heeft twee posten geopend voor de inzameling van kleding, nl. Toen wij Zaterdagavond laat, door een wervelstorm heen, naar huis optornden, zeiden wij tot elkaar (want we zeiden net toe vallig allebei tegelijk) ..heerlijk om nu aanstonds in bed naar dat gieren van de storm te liggen luisteren". Ja. dat zeiden wij. Kent u ook dat intens-behaag- lijke gevoel van veiligheid als je in je bed ligt te luisteren naar het felle gekletter van de regen tegen de ruiten en het helse gebeuk van de wind tegen je huis? Het is of je je zelf lekker veilig stelt voor honderd gevaren. En zelfs naar mate je denkt aan de mensen die dan nog buiten zijn en de nacht in de gierende storm moeten doorbrengen naar die mate overvalt je des te heviger dat gevoel van geborgen te zijn. Niet. wanneer je nog in je kamer zit en een sigaar rookt. Dan luister je naar de storm buiten, geïnteres seerd, geboeid, en je staat nu en dan eens op. schuift de zware over gordijnen een beetje weg om op straat te kijken, de lege glnn-natte straat met de eenzame ietwat zielige lantaarn. Neen. Je moet in je bed liggen, warm en bijna gezellig-knus; als een kind in zijn wieg. Zó moet je. geheel ont-spannen. overgegeven en passief, naar het natuur-lawaai luisteren. Dan onderga je het diepe genot van de veiligheid in je. De beschutting En zó heb ik dan die nacht, van Zaterdag op Zondag in mijn warme bed aan niets anders dan aan de behaaglijkheid van mijzelf gedacht, tot ik ben ingeslapen als een kind. dat zich moe en tevreden gedron ken heeft aan de melk var. zijn moeder. Totdat de Zondagmorgen kwam en de radio de ontstelling bracht van een nationale watersnood ramp. met doorgebroken dijken, ondergelopen polders, weggespoel de boerderijen, verdronken dorpen, in stromend water geïsoleerde ste den en slachtoffers die ae dood moesten vinden in de ontembare kracht van opgejaagd aanzwellend, meesleurend water En het hulpe loze vee. De noodklok over een land dat roemrijk is cm de macht óver het water, het alarm over dat ingepolderde kleine land aan de zee! Toen schaamde ik mij. Over die veiligheids-wellust in mijn bed. luisterend naar het wrede gebulder van een gierende storm. Geschaamd heb ik mij om dat egoïstische persoonlijke van m ij n veiligheid, van m ij n rust. m ij n bed. Wij kunnen er niets aan doen. Op zee zijn voortdurend schepen in nood en wy slapen er gerust bij. Het S.O.S. van het gevaar in de nacht is er altijd, terwijl hoi óns vergund is zorgeloos te slapen. Neen, wij kunnen er niets aan doen. En toch schaam ik mij. Om de ellende, de angst, de doodsstrijd die er is geweest in de nacht, waarin ons land en ons volk in een ramp zijn gestort, terwyl ik luisterde naar de wind; en luisterend inge slapen ben. Wij moeten een zoenoffer brengen op de giro-reken:ng van ons Nationale Rampenfonds. Den Haag no. 9575. Statenlaan 18. En laat het bedrag dat wij in vullen uitdrukking geven aan de ernst van onze schaamte over die éne zin, van Zaterdagavond: „Heer lijk om nu aanstonds in bed naar het gieren van de storm te luisteren". aan de Schimmel weg op no. 11 en 73. Het Leger des Heils heeft heden middag huis aan huis in het Be- zuidenhout kleding en dekking opgehaald. Dit werd bij het Rode Kruis afgeleverd. Morgen en vol gende dagen komen andere stads wijken aan de beurt Herstel Boulevard Wordt vanmiddag mee begonnen Naar wy vernemen is de Dienst van Gemeentewerken vanmorgen begonnen met de verhuizing van de straatmakersploeg, welke van middag een begin zal maken met het herstel van de trottoirs tussen de Keizerstraat en het Noordelijk einde van de Boulevard te Scheve ningen. Gisteren heeft de wethouder van Openbare Werken, de heer Dettmeijer. zich in gezelschap van de directeur van Gemeentewerken, de heer Bolomey van de toestand ter plaatse op de hoogte gesteld. „Het zal", zo zei ons de wethou der, „zeker enige tijd kosten, voor dat de aangerichte schade in haar geheel zal zijn vastgesteld, maar dat het herstel van de strandmuur, van het havenhoofd, de persleidin gen en van de trottoirs enkele hon derdduizenden guldens zal koslen is aan geen twijfel onderhevig. Voor de Gemeente betekent het een financiële strop, maar wij mo gen blij zijn, dat wy er in ver gelijking met andere plaatsen nog zo goed zijn afgekomen Portefeuille met 1000 in geschonken jasje Bij het sorteren van de enorme aanvoer kleding in het V. en D. magazgn in de Hamerstraat, vond een der helpers in een colbertjasje een zwart leren portefeuille met een inhoud van f 1000.-. Deze vondst werd onmiddel lijk aan de politie gemeld. En vanmorgen heeft de eigenaar in de Hamerstraat zijn eigendom weer in ont vangst genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2