HAAGSCHE COURANT Aantal doden steeg tot 394; nieuwe overstromingen Bal ans van de ramp nog steeds niet afgesloten No. 20961 10 pagina's Maandag 2 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRUS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.176 per mm, daarna iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bü vooruitbet. tot 15 w. ƒ!.- daarboven tot max. 20 w. ƒ1.50 Noodtoestand in de getroffen gebieden De hand aan de ploeg WATERSNOOD is een begrip, dat de Nederlanders maar al te goed uit hun vaderlandse ge schiedenis bekend is. Maar een ramp. zöals ons land, in de nacht van Zaterdag op Zondag, geheel onverwacht, heeft, getroffen, komt slechts eens in de paar eeuwen voor. Maatregelen, om de gevolgen van een samenloop van zware storm, koude en springvloed te keren, waren genomen, maar er is een zekere grens, waarboven men niet kan gaan, omdat men niet met de meest onwaarschynlyke omstandigheden rekening kan houden. ER ZIJN enkele honderden slachtoffers gevallen en er is een schade van enige tientallen milüoenen guldens aangericht. Gelukkig is er een permanent Rampenfonds, dat onmiddellijk kan optreden en is opgetreden. Het Rode Kruis is op zulke om standigheden voorbereid. De Waterstaat van Ryk, Provincie en Waterschappen werd gemo biliseerd. De troepen moesten on middellijk van verlof terugkeren. Het is een soort van proef-mobi- lisatie geworden, die ook als oefe ning haar waarde heeft. De eva cuatie-commissarissen zyn aan de arbeid en kunnen tonen, dat zy tegen hun taak opgewassen zyn. Hulp van het buitenland is toe gezegd. Onmiddeliyk werden in Nederland maatregelen genomen, om de ergste nood te keren. Het doet potsierlijk AAN, dat mr Burger, voorzit ter van de fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, door de radio laat. bekend maken, dat hy de minister-president Drees heeft aangespoord voor de radio het woord te voeren en Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer een uiteen zetting van de toestand en van de genomen maatregelen te geven. Getuigt dat van weinig vertrou wen in het beleid van de minister president. of is het de behoefte te tonen, hoe waakzaam hy en zyn geestverwanten zijn? De politieke geschillen behoren op zulk een ogenblik naar de ach tergrond te verdwynen. Iedereen moet, onder leiding van de Rege ring, samenwerken. De Koningin en de minister-president gaven het voorbeeld. Wy moeten de hand aan de ploeg slaan, de nood lenigen, zo spoedig mogeiyk het herstel be vorderen en zorgvuldig overwegen, of niets was nagelaten, dat de ramp had kunnen voorkomen of althans beperken. Stormschade te Alkmaar Aan de op de monumenteniyst staande „Molen van Piet" te Alkmaar is in de nacht van Zater dag op Zondag voor enkele duizen den guldens schade ontstaan, door dat twee kettingen en een schoor balk door de storm afknapten. Ver zekering dekt de schade. Een pad vindershoofdkwartier in Alkmaar is door de storm vernield. Schade 15.000. In Olst zijn de kappen van twee in aanbouw zynde huizenblokken afgerukt. De top gevels stortten in. Hilversum I kele nacht in de lucht De gehele nacht door is Hilver sum I blijven doorzenden. Dit werd in opdracht van de regering gedaan in verband met de overbe lasting van vele communicatiemid delen en het uitvallen van de te lefonische en telegrafische verbin dingen. Bij tussenpozen kwam de omroeper in de aether om speciale berichten en oproepen voor hulp door te geven. Nieuwsberichten werden niet uitgezonden, maar me nigeen heeft uit de berichten en oproepen de voortdurende s room van rampen en bedreigingen kun nen opmaken, die in zo korte tijd het Nederlandse volk gevoelige slagen heeft toegebracht. Maten of nummers bij kleding voegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kle ren, schoenen, dekens, la kens, enz. voor de noodge- bieden ingezameld. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leve ren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk ver sneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. Nog steeds zijn de gevolgen van de storm- en watersnoodramp, die het westelijk deel van ons land heeft geteisterd, niet in zijn volle omvang te overzien. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten bedraagt het aantal slachtoffers thans 394. Doordat de wind sterkte is afgenomen, daalt het waterpeil op verschillende plaatsen, zodat over het algemeen genomen de situatie gunstiger is geworden dan gisteren. Toch worden er uit verschillende plaatsen nog nieuwe dijkdoorbraken en overstromingen gemeld, zoals op Schouwen en Noord-Beveland en in het gebied rond 's Gravendeel. Hier zouden reeds 55 slachtoffers zijn te betreuren. Het eiland Rozenburg staat voor 70 pCt. onder water. Koningin Juliana is hedenochtend weer naar het geteisterde gebied vertrokken. Men zal trachten Goeree en Overflakkee te bereiken. Prinses Wilhelmina is hedenocchtend in Kloosterzande aangekomen. Hedenavond 8 uur zal de minister-president, dr. W. Drees, over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. Een aantal nood- zenders is naar de getroffen gebieden onderweg. Prins Bernhard heeft dr. Drees een telegram gezonden, waarin hij zijn innige deelneming uit met de ramp. In de volgende plaatsen zijn het grootste aantal slachtoffers te betreuren: 's Graven deel 55, Kortgene 35, Goeree en Overflakkee 40, Halsteren 17, Numansdorp 12, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Heijningen 25, Hoeksche Waard 7, Vlis- singen 3, Kruispolder 8, op Schouwen 34. Fijnaart 46, Kruiningen 11, Theodoris- plaat 17. s-Gravendeel en Goeree zeer zwaar getroff en De toestand in de provincie Zuid-Holland liet zich hedenoch tend iets minder ongunstig aanzien. Dank zij het voortva rend optreden der betrokken autoriteiten konden verdere doorbraken bij Ouderkerk en Nieuwerkerk a.d. IJssel worden voorkomen. De dijkgaten zijn thans enigermate gedicht. Van de Alblasserwaard is het zuidelijke gedeelte tussen Sliedrecht en de Alblas overstroomd. Ook andere gedeelten zijn evenwel aangetast. Op het eiland van Dordrecht zijn op enkele plaatsen dijken doorgebroken. Intussen is men de toestand door krachtig optreden weer meester geworden. De stad Dordrecht ondervindt veel overlast van water. Door bijzondere krachtsinspanning kon op IJsselmonde de dijk langs de Noord in tact worden gehouden. In de Hoeksche Waard is de toestand echter veel ongunsti ger. Vooral het gebied rond 's Gravendeel is zwaar getrof fen. Volgens de laatste berichten zouden hier 50 a 55 slacht offers te betreuren zijn. Zondagochtend stortte een huis in, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen wer den door het water medegesleept. Op de bovenverdieping van een lagere school zitten 600 mensen bij elkaar. Zodra het water weer iets gezakt is zal men proberen de mensen met vrachtauto's naar Rotterdam te brengen. De ponton niers zyn in de gibied onafgebroken bezig. Verscheidene sol daten zyn reeds door de koude bewusteloos geraakt. Ook in het gebied van Zuid-Beijerland en Numansdorp zijn vele polders ondergelopen, doch de bewoners wisten zich in veiligheid te stellen. De bevolking van Rhoon heeft met man en macht aan de dijken gewerkt, waardoor het gevaar voor deze plaats is geweken. Helaas zijn hier een vader en twee kinderen, die in het ondergelopen deel van een sloot terecht kwamen, verdronken. Veertig doden in Goeree De smalle strook Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon ligt droog. In het: gebied IJsselmonde is veel vee verdronken. Op Voorne-Putten zijn inzonder heid de polders Zuidland, Ouden hoorn, Nieuwenhoorn en Abben- broek. alsmede de Bernisse polders onder water komen te staan. De toestand op dit eiland zou iets gun stiger geworden zijn. Ook Hellevoetsfuis heeft van het water te lijden gehad. De ver- bindingsdam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan, daardoor is op het Noordwestelijke deel van het eiland weinig schade ontstaan. Bij Heenvliet stroomde, het water over de dijk. Het dorpje zelf is evenwel droog gebleven. Op het ogenblik worden de bewoners van Oudenhoorn, Abbenbroek en Zuid- land geëvacueerd. Het ergst getroffen is wel het eiland Goeree-Overflakkee. Vrij grote gedeelten van dit eiland staan onder water. Het aantal doden moet hier tot 40 zijn gestegen. Het stadje Oud- dorp staat voor de helft onder water. Er is een groot gat in de zee dijk geslagen. Door het binnen stromende water zün tien hui zen ingestort en verder is een groot aantal beschadigd. Het Noordwestelijk deel van de ge meente staat nog droog. Er bestaat geen verbinding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal. In de omgeving van het eiland schünt een schip dat met vluch telingen onderweg was. gestrand te zyn. De reddingboot „Koningin Wilhelmina" is onderweg om hulp te bieden. Een friesf beeld uit de omgeving van Dubbeldam: water en nog eens water en half verzonken huizen Kritieke toestand op Schouwen De kustwacht van West- Schouwen heeft radio-telefo nisch geseind, dat op ver schillende plaatsen op Schou wen de dijken zijn doorge broken. Het aantal slachtof fers bedraagt 34. Bijna ge heel Noord-Beveland staat onder water. Er moeten tien tallen slachtoffers zijn. Al leen in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Slechts Wisse- kerke en Carpperland zijn droog gebleven. Op het eiland heerst groot gebrek aan le vensmiddelen en drinkwater. Doordat de Nieuwlandpolder bij Krabbedijke is ondergelo pen is de laatste verbinding over het vaste land met Wal cheren en Zuid-Beveland ver broken. De bevolking van Kruiningen wordt naar Ierseke geëvacueerd. In het geheel zün reeds 22 sche pen uitgevaren. Dank zy het doortastende optreden van de be volking is het gelukt het dorp Ierseke te behouden. Vannacht spoelde te Ierseke een vlot aan, waarop zich twee mensen bevon den, afkomstig van Schouwen- Duiveland. Zy deelden mede, dat vier anderen van het vlot waren geslagen en verdronken. De gemeente Kruiningen staat geheel onder water en hier moeten minsten elf doden zyn te betreuren. Ook hier doet zich gebrek aan voedsel en materiaal ernstig gevoelen. Met behulp van militairen wordt met man en macht gewerkt om de dyk onder Schore te behouden. Tussen Baarland en Hoede- kenskerke staat, het water tot de kruin van de dyk. Wolphaerlsdyk staat geheel onder water en in Oudelande zyn twee doden te be treuren. In Ril land-Bath wordt de burgemeester vermist. By Goes acht men het grootste ge vaar geweken. In Kloosterzande hoopt men de dijken te kunnen behouden. Wel is hier veel vee verdronken, toen het water tydens de vloedgolf over de dyken spoelde. Het aan tal doden in dit gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen is beperkt tot acht. Alle hotels in Zeeuws- Viaanderen zitten stampvol met luchtelirtgen. In tegenstelling tot andere mededelingen staat Hansweert niet onder water. Alleen het. ge deelte, dat voor de sluis by Krui ningen ligt staat blank. In Vlis- singen is het water vrywel ver dwenen. Men is daar de situatie meester. Evacutie in Noord-Brabant Uit Dinteloord wordt gemeld, dat daar zes polders zyn onder gelopen. Hier worden drie doden betreurd, terwyl vier personen worden vermist. In Raamsdonk- veer zyn ruim 800 inwoners ge- evacueerd. Twintig huizen zijn hier verwoest. Een baby van zes weken en een man zijn verdron ken. De bevolking van St. Phi- lipsland en van Nieuw-Vossemeer wordt met vaartuigen geëva cueerd. By Steenbergen stügt het water langzaam. In Geertruiden- berg zyn 152 bewoners geëva cueerd. Allo polders rond Waspik zyn ondergelopen. Drie huizen stortten in Boeren hebben met hun vee kunnen vluchten. Vluchtelingen in Rotterdams Ahoyhal Het. regelmatig terugkerende hoge ty is te Rotterdam normaal verlopen. De rivier is binnen de kademuren gebleven. De Ahoy- hallen bergen een kleine duizend vluchtelingen, afkomstig uit Zuid- land, Alblasserdam en 's-Graven- deel. De heer J. Kraaijeveld, van de Korte Foyenoorddi.jk, was niet vrouw en vier kinderen variërend van enkele maanden tot zeven jaar in de hal terecht gekomen, waar soep, warme melk en brood hen weer wat op verhaal brachten. Eén van de kinderen, een meisje, zat wat schuw rond te kijken: nóg druk te haar de angst voor het water, dat haar uit bed had opgetild en weg doen drijven, voordat de vader haar greep. Het gehele tram- en busbedryf van de R.E.T. is gestagneerd, even als de verschillende verbindingen met de Zuidhollandse eilanden. In Den Briel hebben zich geen persoonlyke ongelukken voorge daan. Men is bezig de afsluitdam OostvoorneRozenburg te verster ken. Uit Brandwyk wordt gemeld dat twee personen, die met een vracht auto varkens trachtten te vervoe ren, door het stromende water zyn meegesleurd en verdronken. De toestand in dit dorpje is ernstig. Op Texel is men <fe toestand meester Omtrent de overige kustgebie den kan het volgende worden ge meld: De schade te Zandvoort wordt opgeveer een ton geschat. De Afsluildyk kreeg op drie plaat sen enige schade, doch er bestond geen gevaar. De werken van de Oostpolder kregen enige geringe NOORD BRABANT ««5» OP ZOOM I53122IV Stort hij het Nationaal Rampenfonds I Ter leniging van de nood, ontstaan door de romp, die land en volk heeft getroffen, heeft de directie van de HAAGSCHE COURANT een bedrag van 5000 gld. s; ter beschikking gesteld van SS het Nationaal Rampen- fonds. «s Wij bevelen iedereen aan die steun wil verlenen, zijn j; bijdrage te storten op girono. 9575 Ij van dit Fonds. Bedragen, die om welke SS reden dan ook, voor dit si doel aan ons worden af- S? gedragen, worden door j* ons aan het Nationaal S3 Rampenfonds overgemaakt •cSoSSSoSSS D. SSSSSSSSSSSSS schade. Indien de weersomstandig heden niet veranderen denkt men de situatie op Texel meester te zyn. Verschillende dijken heeft men voorlopig kunnen dichten met bc-hulp van vijftigduizend zandzak ken, afkomstig uit de Zaanstreek. Over het aantal slachtoffers op het eiland verkeert men nog in onzekerheid. Geïsoleerde telegraafkantoren De telegraafkantoren te Tholen, Stavenisse en Sint Annaland zijn geïsoleerd. Helicopter-piloot veilig Zondag was de Belgische heli- copter-piloot Gerard Tremerie van Brussel opgestegen met zijn Bell- helicopter om te trachten hulp te verlenen aan de door watersnood geteisterde Nederlandse gebieden. Hoewel hij Zondagmiddag nog bo ven Steenbergen was gesignaleerd, werd sindsdien niets meer van hem vernomen en werd een ongeluk ge vreesd. Men had hem namelijk reeds gewaarschuwd, dat zyn heli copter, hetgeen een posthelicopter van de Belgische luchtvaart-maat schappij Sabena betrof, te licht was om bij de heersende storm in de lucht te kunnen blijven. Thans blijkt echter, dat de heer Tremerie later veilig is geland op het militaire vliegveld Woens- drecht, waar hij zich gereed houdt voor verdere instructies. Koninklijk Huis slelt goederen ter beschikking Voordat H.M. de Koningin van morgen naar de noodgebieden ver trok heeft zij eerst haar eigen gar derobe en die van haar vier kinde ren nagegaan om te zien hoeveel zy voor de noodgebieden beschik baar kan stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Ncder- landsche Roode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de andere ter beschikking gesteld van de Commissarissen van de Ko ningin in de getroffen gebieden, die als leiders van het hulpver- leningswerk in hun gebieden de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. HetW eer Verwachting tot Dinsdag avond (opgemaakt te 10 u.) Iets kouder Veranderlyke bewolking met enkele verspreid optre dende sneeuwbuien. Krach tige tot matige, maar voor- namelyk langs de Wadden- kust tydelyk harde wind tussen Noord en Noord- Oost. Iets kouder met plaat- selyk lichte vorst in de nacht en ochtend. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 22.46, onder 9.24. (L.K. 7 Febr. 5.09 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 761 mm; v.m. 12 uur: 762 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: stygende. Hoogwater te Schcveningen 3 Febr. Ie hw. 5.44, 2e hw. 1753. Tussen Zaterdagochtend 8 u. en hedenochtend 8 uur noteerde onze regenmeter 22 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 6 gr. C.; 12 uur: 9 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 6 gr. C. en de laagste 2 gr. C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1