Alleen kerkgenootschappen voor de godsdienstige aangelegenheden omwm Opdringend humanisme bedreigt verdere samenwerking met KVP Geen humanistische verzorgers in leger Praesidium van KVP lierkozen Waterstanden „Scientia missionum ancilla" levenswerk van Mgr. Mulders Radio bood hulp aan geteisterd gebied rolt plakt fotëk brandt /fofeb r door MARTIN MONS HIER...„ MAAND.'.': FEBRUARI 1953 3 Prof. Romme en pater Stokman over humanisme (Van onze parlementaire redacteur UTRECHT, 1 Febr. Ten aanzien van het humanistisch vraag stuk, dat op de jongste partijraadsvergadering van de KVP een zeer belangrijke plaats heeft ingenomen, hebben zowel fractie voorzitter Prof. Romme als pater Stokman, die deze kwestie in de Tweede Kamer pleegt te behandelen, het katholieke stand punt vastomlijnd getekend. Daarbij gelden in de eerste plaats twee beginselen: wil het beleid van de overheid op dit terrein aanvaardbaar zijn voor de KVP, dan mag de godsdienstige verzorging van alle daar voor i.n aanmerking komende groeperingen uitsluitend de taak van de kerken zijn. Ten tweede: daarbuiten mag ook het Humanisme zijn eigen taak vervullen, omdat zulks uit een oog punt van tolerantie en ter vermijding van het groter kwaad van ernstige maatschappelijke wrijvingen, toelaatbaar kan worden geacht. Maar dan dient in alle gevallen een drastische beperking te worden toegepast, aangezien het Humanisme slechts een taak kan hebben onder de humanisten en nimmer onder de buitenkerkelijken in het algemeen. De overheid moet waardever schillen blijven erkennen tussen wie van het Godsbestaan uitgaan bij hun geestelijke verzorging en wie dat niet doen! Prof. Romme, die tevoren an dermaal de wenselijkheid van de brede basis had benadrukt, om dat die naar zijn vaste overtui ging het beste middel tot brede samenwerking blijft, zei het te zullen betreuren, wanneer de houding van de overheid op bovenbedoeld punt een wijziging in het politieke beeld zou bren gen. De KVP is ook hier van oor deel, dat een brede basis het beste middel betekent om ook in de wereld van de buitenkerke lijken langs de wegen van de poli tiek de christelijke beginselen te doen doordringen. „Maar dat middel zr zei de heer Romme moet ons mogelijk blijven, want het opdringend Humanisme stelt ons voor de vraag, in hoe verre wij kunnen blijven samen werken. Zolang ons dat naar ge weten mogelijk is, zullen wij deze regering evenwel blijven steunen." Experiment Aan deze passage uit de rede van de heer Romme kon pater Stokman later nog een belangrijke verduidelijking van de actuele situatie toevoegen, aangezien hij zojuist, voor wat het militaire aspect van deze zaak betreft, een onderhoud had gehad met minis ter Staf. Daarbij was wel komen vast te staan, zo zei pater Stok man, dat de bewindsman en hij in wezen niet verschillend over de kwestie denken, maar dat het gehele probleem eigenlijk nog dient te worden geregeld. Hetgeen de minister heeft be doeld reeds toe te staan komt eigenlijk neer op een zekere vorm van experiment, dat slechts zeer kleine groenen militairen betreft. De heer Staf zo verklaarde pater Stokn\an verder heeft mij echter met nadruk verzekerd, dat nimmer minderjarige mili tairen aan de „welzijnsverzor- ging" van het Humanistisch VeT- bond mogen meedoen. Voorts zul len militairen, die tot een kerk genootschap behoren niet worden toegelaten, maar uitsluitend zij, die verklaren positief behoefte aan bedoelde verzorging te heb ben. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de kwestie voor de KVP is afgedaan. Over de faciliteiten, die aan de onderscheidene Thuis- REDE DR. DREES 's GRAVENHAGE, 2 Febr. Hedenavond te 20.00 uur zal Z E. de minister-president Dr. W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. fronten worden verleend, wil de minister zich echter opnieuw uit voerig beraden. Van kerkelijke zijde voelt men in alle geval'de noodzaak, dat aan de positieve kant van het eigen thuisfront- werk meer aandacht dient te wor den geschonken. Men mag o.i. wel vertrouwen, dat de KVP, gehoord de vele waarschuwingen, die ook ter partijraadsvergadering zijn gege ven, uitermate diligent zal zijn op dit punt, dat natuurlijk bedui dend meer sectoren bestrijkt dan die van de militairen alleen. Offerzin Aan het begin van zijn rede gaf Prof. Romme zijn grote on gerustheid te kennen, omdat hij op vele plaatsen een ernstige ver slapping in de waakzaamheid waarneemt, waar het de zorg voor onze defensie betreft. Spr. voerde nieuwe redenen aan, in enkele uitlatingen van hooggeplaatste geallieerde functionarissen gele gen, en ook het onzekere verloop van het E.D.G.-verdrag in ver scheidene landen geeft aanleiding tot zorg. „Dat Duitsland zijn bijdrage zal moeten leveren, is een vraagstuk als een open deur, zo zei de heer Romme maar de deur naar die medewerking staat nog allerminst wijd open." Ook in algemene zin echter was spr. de mening toegedaan, dat men zich in Europa te weinig bekom mert om de kwestie, die van pri mair belang is: de bedreiging welke dag aan dag aanhoudt, en waartegenover wij nooit in aan dacht mogen verslappen. „Het ontbreekt ons echter aan offerzin zo riep de heer Romme uit en aan de daaruit voort komende kracht der saamhorig heid. Dat geldt aan beide zijden van de Oceaan, dat geldt ook voor En met succes. Zij weten met de bemoeilijking bij de eenwor- meer wat brandend maagzuur is. ding van Europa! Een brede poli tieke, economische en ook gods dienstige integratie is een levens belang voor de volken". Wat de houding van de KVP ten aanzien van de binnenlandse politiek betreft, zei Prof. Romme weini- te willen zeggen omtrent het huidig kabinet, omdat zijn wezenstrekken nog maar nauwe lijks zijn getekend. De KVP wacht met groot ongeduld op de plan nen der regering: vooral de kwes tie van de werkgelegenheid schreeuwt om afdoening! Zij houdt een waarschuwing in voor wat ons gehele volk te wachten staat, wanneer de genezing van dit kwaad zou uitblijven. Het vraagstuk raakt ons volk ook in zijn geestelijke waarden. De regering moet komen met een breed plan ter bestrijding van de werkloosheid. Het primaire aandeel moet daarin de particu liere ondernemers toekomen. Het plan zal ook realistisch en gedurfd moeten zijn. Het is nu de aller hoogste tijd! Inzake de gezinspolitiek herin nerde Prof. Romme andermaal aan zijn waarschuwing in de Tweede Kamer en aan die van het Kamerlid van der Ploeg. Vol gen? jaar aldus spr. hoop ik in alle geval over concrete dingen te kunnen spreken en moet de toezegging van minister Suurhoff gerealiseerd zijn. De heer Romme ging nog even in op de zakelijke veranderingen in het kabinet, waarbij zijn herin nering'aan de benoeming van dr. de Waal tot Staatssecretaris van O.K.W. een hartelijk applausje van de vergadering uitlokte. De heer Romme zei samenvattend over de plaats van de KVP in het kabinet „iets tevredeher te kunnen zijn dan over de uitslag van de verkiezingen." Aan het eind van zijn rede deed de heer Romme een hartstochte lijke oproep tot de gehele Neder landse katholieke wereld om tot Gods eer en in Schaepmans geest aan de eenheid te werken, met gevoelens van moed en durf en van verantwoordelijkheid voor het algemeen welzijn. MINISTER STAF VERZEKERT: (Van onze parlement, redacteur) UTRECHT, 1 Febr. - Op nadere informaties bij de rond vraag heeft pater Stokman de KVP-partijraad nog meege deeld, dat minister Staf in zijn onderhoud met magister Stok man te kennen heeft gegeven geen humanistische verzorgers IN het leger te zullen toelaten, gelijk zulks, naar bekend, aan katholieke en protestantse ziel zorgers wèl wordt toegestaan. Voor het overige heeft de heer Romme nog op enkele vragen geantwoord en op ondergeschikte punten van critiek gereageerd. Daarbij nam de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, het voor prof. Romme op voor wat de (buiten de partij raad) vaak gehoorde klacht be treft, als zou de fractieleider slechts de dienst van de K.V.P. uitmaken en de rest van de fractie weinig in de melk hebben te brokkelen. „Ik spreek uit een ervaring van 28 jaar zo zei dr. Korten - horst en ik kan getuigen, dat de vrijheid van het woord bij niemand (van de fractie-voorzit ters) zo veilig was als thans bij Romme. Het is een boosaardig verhaal, dat geen andere stem in de fractie tot haar recht kan komen. De katholieke fractie stelt altijd haar standpunt vast, nadat ieders mening is gehoord en verwerkt en zij heeft daarbij een groot vertrouwen in haar voorzitter. Na deze verklaring van de heer Kortenhorst, die hij op bewogen toon uitsprak, heeft de vergade ring lang en nadrukkelijk haar instemming te kennen gegeven. (Van onze parlement, redacteur UTRECHT, 1 Febr. Dc partij raad van de KVP heeft Zaterdag het driemanschap, dat het presi dium van de partij uitmaakte, her kozen, te wetens de heer Andries- sen, voorzitter en de beide heren Gielen en Matser, ondervoorzitter. Van de 98 uitgebrachte stemmen behaalde de heer Andriessen er 91, de heer Gielen 88 en de heer Matser 54. Prof. v. d. Ven en dr. van Rooii, die mede candidaat waren, behaalden resp. 10 en 44 stemmen. Daarna heeft de vergadering bij stemming voor de vorming van het Partijbestuur de volgende leden aangewezen (aantal stem men van Ijet totaal van 98 tussen haakjes): mej. A. Nolte (5.9) mej. v. Lanschot treedt uit het bestuur): mevr. DingsHendrikx (71); mej. C. Stringa (92); de heren Hooy (81), Mertens (93), Middelhuis (97), Aalberse (73). F. Terwindt (77), J. J. de Wit (70), pater Beaufort (54), (pater Stokman treedt uit), professor Schlichting (96), Laan (27) en de Gou (22) (beide laatsten na her stemming). 100 jaar Kromstaf Totaal bedrag is 45.593.57 AMSTERDAM. 31 Januari. De uitslag van de zesde week der parochie actie van de Stichting 18531953, de inzameling voor het geschenk van R.K. Nederland aan het Episcopaat ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der huidige hiërarchie, is als volgt: de wisselvlag is in het Aartsbisdom Utrecht gewonnen door de parochie van de H. Ple- chelmus te Saasveld (Ov.). De opbrengst was f 1836,Deze parochie heeft daarmee tevens voor deze week de landelijke standaard verdiend. In het totaal is na 6 weken actie bijeengebracht f 46.593,57, dat is bijna een kwart cent per katholiek Nederlander. 's GRAVENHAGE, 2 Febr. Mannhéim 260 +0.10; Trier 242 0.11; Koblenz 269 +0.18- Keu len 260 +0.23; Ruhrort 502 0.40; Lobith 1108 +0.52; Nij megen 877 +0.52; Eefde 467 0.77; Deventer 364 +0 69; Na men la Plante 195 +0.07; Borg haren -4190 +0.57; Belfeld 1285 +0.75; Grave 555 +0.25. Prof. Dr. Wils bood het donum natalitium aan Prof. Mulders aan bij diens zestigste verjaardag. Op de foto van links naar rechts Prof. Dr. M. Goemans, Mgr. Prof. Dr. A. Mulders, een zus van Mgr. Mulders, Mgr. Prof. Dr. R. R. Post. Prof. Wils overhandigt het boek, rechts ziet Pater Drs. E. Loffeld C.S.S.P., die in de tot standkoming een groot aandeel had, glimlachend toe. (Advertentie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM ®DhelP'SiAüUP SL'JM-OPLOSSEND (Advertentie) (Advertentie) 0m Zuurbranden jp de maag te blussen: Bén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die bran dende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrou- W^n va^p^ppwnnntp (Van onze correspondent) i er namelijk bij sommigen niet om een vaste gewoonte maken. jjjlvERSUM, 1 Febr. Dat de telefonerende mensen te gerieven, Radio-diensten van onschatbaar maar wel om hun naam te ver- belang zijn, vooral op de Zondagen spreiden en dan nog vaak tegen als er geen kranten verschijnen, de achtergrond van reclame, is bij deze gelegenheid overdui- Nu en dan heeft de berichtge- ving via de radio kort oponthoud gekregen, bijvoorbeeld toen de K.R.O. om vijf uur moest sluiten en de stroom van interlocale tele foontjes maar niet; ophield. Toen zijn de verzoeken zoveel mogelijk doorgegeven aan de NCRV, het geen vertraging opleverde. Toen de K.R.O. om acht uur 's avonds echter opnieuw in de lucht kwam ging het weer sneller.hetgeen vooral van belang was voor de zuidelijke noodgebieden. waar de K.R.O. het drukst wordt beluis terd. Intussen waren tal van in structies gekanaliseerd en door middel van provinciale instanties nog duidelijker van toon gewor den. Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE delijk gebleken. Zowel de nieuws dienst van de Nederlandse Radio- Unie als van de Wereldomroep hebben vrijwel de ganse dag niet slechts het feitelijke nieuws over de rampen doorgegeven, maar zich ook bezig gehouden met het verstrekken van inlichtingen en verzoeken van allerlei instanties. Daardoor is het mogelijk gewor den, dat op zeer korte termijn velerlei hulpkrachten konden worden gemobiliseerd en met spoed gezonden naar de geteis terde gebieden. Vaak nog gneller had men met de berichtgeving kunnen zijn, in dien de telefoonlijnen van de Omroep-organisaties niet onnodig werden bezet door mensen, die meenden goed te doen, uit naam van niet-rechtstreeks geïnteres seerde instanties wenken te geven die eerder en beter door lande lijke organisaties voor hulpver lening waren verstrekt. 'Het ging Gedurende de Zondag moesten uiteraard tal van aangekondigde uitzendingen vervallen, eerstens omdat sommigen ervan uit de toon zouden vallen en verder om dat nu alle beschikbare reporta ge-wagens naar de noodgebieden werden opgeroepen. Daardoor 56) Met de allure van een goochelaar haalt de inspec teur het portret te voorschijn, dat Jansens chauffeur die Zondag aan het bureau had afgegeven en werpt het voor deze op het bureau. Op grond van dit, dan het in de taxi gevonden portret er naast werpend: En van dit. Het is of hij de kaarten geeft in een vreemd spel. Jansen van Hilgerbeek heeft zich instinctief achterwaarts gebogen, als joegen die beide stukjes papier hem angst aan. Ik begrijp u niet, zegt hij moeilijk. Mijnheer Jansen, toen Rosalie Vercoors zo tra gisch om het leven kwam, bestonden er vijf van deze portretten. Een was er in het bezit van haar moeder, een van een oom, een derde was in het bezit van baron Louwerynsse de man tegenover hem maakt een gebaar van verrassing een had de fotograaf er zelf en een, mijnheer Jansen, was uw eigendom. Het ene portret, dat hier voor u ligt, werd in de nacht van de moord op Jhr. Van -den Bronck door een on bekend masker verloren in een taxi, hier, in Sint Odiliënrode. Dat maakt samen zes in plaats van vijf afdrukken. Een van de afdrukken moet dus vals zijn, dat wil zeggen, later, na Rosalie Vercoors' dood, zijn bijgemaakt. Is het portret, dat u mij stuurde het origineel, mijnheer Jansen? De ander strijkt met de tong langs de droge lippen: Het origineel? Wat zou het anders kunnen zijn? zegt hij moeilijk. Kunt u mij dan uitleggen, hoe het mogelijk is, dat een portret, dat vijfentwintig jaar geleden werd gemaakt, afgedrukt is op papier, dat nog geen jaar in de handel is? U zwijgt? Ik geloof dat ik uw uitleg helemaal niet nodig heb. U maakte de gewone fout van elke misdadiger. Iemand, die een onrustig ge weten heeft, kan zich nu eenmaal nooit volmaakt veilig voelen. Hij meent telkens weer, dat er aan zijn verdedigingswerken iets toegevoegd of verbeterd kan worden. Hij ziet overal gevaren, ook waar ze niet zijn. Toen ik bij u kwam en naar dat portret van juffrouw Vercoors vroeg, dacht ik er in de verste verte niet aan u in verband te brengen met de moord op de kantonrechter. Ik wilde mij er alleen maar re kenschap van geven, waar die verschillende por tretten gebleven waren. Als u my had geschreven, dat u, tot uw spijt, het gevraagde portret niet meer vinden kon, zou mij dat niet verbaasd of achter dochtig gemaakt hebben. Vijfentwintig jaar is een lange tijd om het portret van een dode jeugdliefde te bewaren. Maar u wou veiliger dan veilig zijn. Daar om, toen u dat bord voor het raam van de fotograaf zag staan Zwijgt u maar verder, inspecteur. Jansen van Hilgersbeek zit weer kaarsrecht, zijn stem is kalm en merkwaardig krachtig. U behoeft zich verder geen moeite te geven. Ik weet, wanneer ik verslagen ben, en ik heb altijd mijn verlies kunnen nemen. Zijn hand tast n-ar de sigarettendoos voor hem. Hij schuift haar Pieter Perquin toe, die weigerend het Imofd schudt. Een flauw lachje speelt even om Jansens mond: O, ja. ik vergat, het is geen usance, geloof ik. U staat mij intussen wel toe, hoop ik? Zijn handen beven niet als hij de sigaret aansteekt en mét een zeker welbehagen de rook inzuigt. Tja, ziet u, inspecteur, eigenlijk had ik niet anders verwacht, ook al wou ik het mezelf nooit bekennen. Ik weet, het klinkt ongelofelijk, maar jaren lang heb ik dit verwacht, ik heb er om zo marx te zeggen naar toe geleefd. Staat u mij toe het u uit te leggen? Piëter Perquin knikt zwijgend, te beklemd om te spreken. Dekker schuift onrustig op zijn stoel heen en weer. Gelooft u, inspecteur, dat iemand iets krijgt zonder dat hem vroeg of laat de rekening wordt ge presenteerd? De rekening, die mij nu wordt aange boden is niet, zoals u denkt, die van de dood van die ploert Van den Bronck of van die stokoude fotograaf, die toch maar korte tijd te leven had. Neen, inspec teur, het is de rekening van al de jaren, die ik Rosalie Vercoors ontstal, toen ik werkeloos staan bleef, ter wijl zij voor haar leven, vocht die avond in Nov. vijfentwintig jaar geleden. Neen, ik heb haar niet in het water gestoten, misschien was ze, ook al had ik ingegrepen, toch niet te redden geweest. Het was aardedonker en het ging alles zo vlug. Toen lk tot mij zelf kwam, was het al te laat. Maar ik heb, ter wijl ik daar zo stond, niet in staat mij te verroeren, haar dood gewenst, omdat zij niet de vrouw was die paste in mijn toekomstplannen En omdat ik terzelf- dertijd zo van haar hield, dat ik geen afstand van haar kon doen en haar ook aan niemand anders gunde. Haar dood scheen mij de oplossing toe van mijn moeilijkheden, het einde van mijn tweestrijd. Zijn hand tast weer naar de sigaretten, hij glim lacht verontschuldigend, een tikje ironisch. Tja, inspecteur, en toen, toen ik dacht nu voor goed vrij te zijn, kwam ik tot de ontdekking, dat ik nog nooit zo gebonden was geweest. Dat ik doov mijn schuld gevoel aan de dode Rosalietje nog veel sterker was gebonden dan ooit aan de levende. En dat geen macht ter wereld mij ooit zou kunnen bevrijden. Zonder dat schuldgevoel, die wanhopige drang, begaan onrecht goed te maken aan een dode, had ik nooit mijn tegenwoordige vrouw getrouwd. Ik ont moette haar toevallig bij een juwelier, waar ze een paarlcollier van de hand poogde te doen. De gelij kenis met Rosalie was zo sterk, dat het mij was alsof ik een stoot tegen mijn borst kreeg. En ze had dat zelfde hulpeloos geresigneerde, dat Rosalietje de laatste maanden van haar leven had door mijn schuld. Ik hoopte aan haar iets van mijn schuld tegen Rosalie goed te maken. En dat, inspecteur, was de tweede schakel in de keten, waarvan de eerste werd ge smeed op de avond van Rosalie's dood. Mijn vrouw komt uit een behoorlijk milieu, maar er is een tijd in haar leven geweest, enfin, ik behoef hier niet nader op in te gaan, u weet wat ik bedoel. En als zij haar zelfbehéersing verliest onder de invloed van een plotselinge schrik bijvoorbeeld, dan komen woorden en uitdrukkingen uit die tijd weer naar boven. Dat is eens gebeurd in het bijzijn van Van den Bronck Hij schijnt net zo lang gespeurd te hebben tot hij op de hoogte was van de feiten, feiten, die ik al lang vergeten waande. En toen probeerde hij met mij het spelletje, dat hij hier met anderen, naar ik de indruk kreeg ook speelden. Ik ben nooit een bijzonder ge duldig mens geweest, inspecteur. En ik heb gezond verstand genoeg om te weten, dat er met een black mailer maar één weg is. Moord? U had naar de politie kunnen gaan. Wij behandelen zulke dingen altijd met de grootst mo gelijke discretie. Nu onderschat u onze vriend Van den Bronck, inspecteur. Hij was handig genoeg om zijn spelletje te spelen op een wijze, die de politie geen vat op hem gaf. En denkt u als 't u blieft niet, dat ik be rouw heb over de dood van dat reptiel. (Wordt vervolgd) NIJMEGEN, 31 Jan. Al wat in Nederland aandacht heeft voqr het werk der wetenschap in dienst van de missionering, dankt die aandacht aan Mgr. Prof. Dr. Alphons Mulders en van die dank zijn die zeer velen komen getuigen tóen hun hooggeachte en hoogvereerde leraar zijn zes tigste verjaardag vierde. Die om standigheid maakte de receptie, die Mgr. Mulders Zaterdagmid dag hield tot een zeer drukke, waarop wij o.m. aanwezig zagen de rector magnificus Prof. Mr. Ch. Petit, de voorzitter van de Raad van Bestuur Mgr. Prof. Dr. R. R. Post, de Curator Dr. J. P. A. Hoefnagels, vele hoogleraren van de R. K. Universiteit, meer dere provinciaal-oversten van missionnerende orden en con gregaties, vertegenwoordigers van het door Mgr. Mulders geredi geerde maandblad „Het Missie werk", van de Missieschool te Ubbergen, van studenten en oud studenten en van die talloze andere instanties, waarmee de feesteling in zijn dagelijkse arbeid zulk een vruchtbaar contact heeft. Verheugd was Mgr. Mulders uiteraaird over het persoonlijk schrijven, dat hij ontvangen mocht van Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, van Z. H. Exc. Mgr. Jos Baeten. van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en van Hunne Exc. Beel, Cals en van Schaik. Maar het meest verheugd toonde hij zich over het hem met een warm- gestemde speech döor Prof. Dr. J. Wils aangeboden donum nata litium, het verjaardagsgeschenk, dat bestond uit een boekwerk „Scientia Missionum Ancilla" (De wetetischap is de dienst maagd van de missionering), waarin een twintigtal over de ge hele wereld verspreide geleerden van zeer uiteenlopende studie richtingen heeft nagegaan in welk opzicht hun tak van wetenschap het missiewerk van de Kerk kan steunen. In zijn dankwoord, over vele hoofden heen gericht tot de initiatiefnemers Prof. Dr. J. Wils en Pater Drs. E. Loffeld CSSP, liet Mgr. Mulders uitkomen hoe zeer het hem verheugde dat de door hem vanaf het begin ver dedigde gedachte zoveel mede standers heeft opgeleverd. Hij Congres Nederlandse vroomheid te Berne DEN BOSCH, 31 Jan. Na het succes in 1951 heeft men besloten ook dit jaar studiedagen te houden over de geschiedenis van de Nederlandse vroomheid en wel op de Abdij van Berne te Heeswijk van Vrijdag 10 tot en met Zondag 12 April. Als algemeen onderwerp is ge kozen: „De Christusvroomheid van St. Bernardus in de Neder landen". O.a. zullen als inleiders optreden prof. dr. Zacharias OFM Cap. uit Nijmegen, drs. A. H. Bredero, Utrecht, dom. J. Decha- net uit Brugge, dr. A. Ampe uit Antwerpen, P. Edmond Mikkers uit Achel, prof. dr. J. van Mierlo uit Antwerpen en prof. dr. W. Asselbergs uit Nijmegen. De vergaderingen zullen staan, onder leiding van prof. dr. L. C. Michels, Nijmegen. was het mogelijk dat reeds in na middag enkele ooggetuige-ver slagen door de radio konden worden gegeven. Dat het aan de zeekant toen nog ernstig spookte, heeft men duidelijk door de luid spreker kunnen vernemen. K.R.O. en Wereldomroep lieten om half vijf een met ernstige muziek omlijst verheffend woord van Dom Brockbernd OSB horen. Vooral dank zij de radio-medede lingen werden spoedig ook vanuit het buitenland tekenen van mee leven verstrekt. De Amerikaanse autoriteiten boden aanstonds krachtige hulp aan, indien die zou nodig zijn. Reeds 11 doden NOODTOESTAND OOK VOOR NOORD-BELGIë KNOCKE, 1 Febr. Over 300 meter is de zeedük bij Knocke in België doorgebroken en stromen ontzaglijke massa's water het land in. Alle beschikbare troepen en politieafdelingen zyn naar het getroffen gebied gedirigeerd. In Knocke zijn verschillende villa's ingestort, terwijl de dorpen Baasrode, Termonde, Zele, Grimsberg en Appels onder water staan. In Heyst zijn de mensen met boten geëvacueerd. Ostende heeft 6 slachtoffers gemeld, Ant werpen 5. Rond de haven, van Antwerpen zijn zeven dijken doorgebroken. Het reizen naar de getroffen gebieden is verboden om te voorkomen dat de paniek die hier en daar gemeld is, zich uitbreidt. In het geteisterde Oost en West-Vlaanderen wonen on geveer 3 millioen mensen. Voor het Noordelijk deel van het Belgisch kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Trein- en wegverbindingen zijn op vele plaatsen onderbroken. Sneeuwstormen bemoeilijken al lerwegen het reddingswerk. Ten Noorden van Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. Voor Antwerpen betekent deze ramp de grootste sinds veertig jaar. De grote tunnel onder de Schelde staat onder water het electriciteits- en telefoonnet zijn voor het grootste deel van de stad verbroken. Een schip dat in een droogdok lag, sloeg los en zonk, na eerst nog in botsing te zijn geweest met het Noorse „Tricolor". wilde zijn feest dan ook slechts zien tegen de achtergrond van de gedachte dat de wetenschap de missie moet ondersteunen om haar kansen op succes zo groot mogelijk te maken. Er waren voor Prof. Mulders vele bloem stukken en een stapel schrifte lijke gelukwensen, afkomstig uit alle delen van de wereld. ^Scheepsberichten Abbedijk R'damNew York 31 te Antwerpen. Amerskerfe R'dam—Australië 2/2 te Fremantle. Amstelvaart A'damIndonesië 2/2 nm. te Djibouti. Fairsea SydneyA'dam 2 Febr, v. Suez. Garoet IndonesiëR'dam 1 Febr. v. Penang op rede Belawan. Groote Beer R'damNew York 2 Febr. te Halifax. Indrapoera R'damTj. Priok 1 Febr. 145 Z.O. Kreta—Pt. Said. Joh. v. Oldenbarnevelt A'dam Tj. Priok 1 Febr. Kp. Finisterre gep. Pt. Said. Madoera IndonesiëA'dam 31 nm. v. Pt. Said. Marken R'damTj. Priok 30 v. Pt. Swettenham te Singapore. Modjokerto Indonesië-R'dam 1 Febr. v. Port Said. Noordam N. YorkR'dam 31 200 m.w. Scillys. Rijndam N. YorkR'dam 1 Febr. 170 m.o.n.o. kp. RaceCobh. Sibajak R'damWellington 300 n.n.w. PitcairneilPapeeta. Sumatra A'dam-Indonesië 1 Febr. v. SingaporePangkalpinang. Tarakan A'damIndonesië p. 2 GibraltarGenua. Veendam R'damNew York 2 Febr. Southampton verw. Öp&ning.skae.Ksen van heden 165$ 183$ 315 87$ 79$ - 66$ 78$ 79 47$ 42$ 92 92$ 23 30/1 2/2 OBLIGATIES Ned. '47 (3-%) »4$$ 94$ Ned. '47 (3) 3 ten. - - aandelen A.K.U. JfH Lever. Br. en Unil. 182 Gew. Phil. Gl. G. B. 162$ Kon. Petr. A'dam Rubber 8* Kn. N. St. My. 137$ Ned. Scheepv. Unie 127$ H.V.A. Deli maatsch. 79 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Bethleh. Steel Gener. Motors Kennecott Copper Rep. Steel U. S. Steei Cities Service Shell Union Tide Water DINSDAG 3 FEBRUARI Hilversum II 298 m KRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.15 Ochtend-' gymn; 7.30 Gram; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nws; 8.15 Gram- 9-00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Voor de vrouw: 11.30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram (12.30-12.33 Land- en tuinbouw- meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. 13.20 Act. 13.25 Lunchconcert; 14.00 Kleinkoor 14.15 Symponette-orkest; 14.45 Strijkorkest; 15.30 „Ben je zes tig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Reg. uitz.; 18.00 Metropole orkest; 18.20 Sportpr; 18.30 Voor jonge mensen; 18.52 Actualitei ten; 19.00 Nws19.10 Gram; 19.15 „Uit het Boek der boeken" 19.30 Gram; 20.25 De gewone man: 20.30 „Het schoenmakers- feest", hoorspel; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram; Hilversum I 402 m AVRO. VPRO VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Sionsliederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 voor de zieken; 11.30 Tenor en piano (piano- intermezzi);12.G0 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland: 12.40 Pianoduo; 13 00 Nws: 13.15 Meded.; 13.20 Metropole orkest; 14.00 „Zeg eens, Amerika 14.30 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram; 15.15 Voor de vrouw 15.45 Gram; 16.30 Voor de jeugd 17.30 Gram; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel: 18.30 Rep; 18.35 Orgelspel; 18.50 „Pa ris vous parle" 18.55 Musette- orkest; 19.20 Verzoekprogr; 20.00 Nws; 20.05 Gev. progr.; 21.15 Lichte muziek; 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet".; 21.50 Dansmuziek; 22.30 Meded 22.35 Gram; 22.45 Buitenl. overzicht; 23.00 Nws; 23.15 „New York Calling"; 23.2024.00 Gram. TELEVISIE-UITZENDING 20.1522.30 „Mercadet". spel. KRO; 20.15— ±22.30 „Mercadet", spel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6