Prof. Romme zag gebrek aan offerzin bij Europese samenwerking Humanisme onder sterk licht Wij houden van prof. Romme van ganser harte Presidium herkozen PRINS BERNHARD Mi, NAAR DE DOUANE K.R.O. passeert 350.000 leden Philips bezit ongeveer 20.000 octrooien Voormalige „DUITSE" GRONDEN in Limburg blijven Nederlands eigendom STAATSGEHEIMEN ZORGELOOS BEWAARD MAANDAG 2 FEBRUARI 1933 Gezinspolitiek en werkgelegenheid zaken van eerste orde (Van onze Utrechtse redacteur) In de Partijraadsvergadering van de K.V.P., die Zaterdag vervolgd werd, is uitvoerig het vraagstuk van het humanisme behandeld. De voorzitter van de Kath. Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme heeft, in zijn reeds in een deel der vorige editie samengevatte rede over de staatkundige toe stand en het parlementaire werk daaraan veel aandacht gewijd, waarna nog pater Magister dr. J. G. Stokman zijn visie op dit probleem heeft gegeven. Prof. Romme sprak over de samenstelling van dit kabinet, waarbij hij als persoonlijke motieven voor medewerking een opvatting, welke z.i. door de meeste fractiegenoten wordt gedeeld de overwegingen deed gelden, dat het doel van de politiek is onze beginselen in wetgeving en be stuur te doen doordringen. Prof. Romme is over de katholieke bezetting in dit kabinet iets tevredener dan over de uitslag van de verkiezingen en onder applaus van de vergadering sprak hij zijn voldoening uit over de verrijking met een vrouwelijk element in de persoon van Mej. dr. A. de Waal. Bezorgd was prof- Romme over de Europese defensie- Zonder nu paniek te willen zaaien geloofde spr. niet, dat men in Europa bedacht is op het gemeen schappelijk gevaar. Het is dom geweest in een zachtaardig communisme te gelo ven. Het mangelt ons aan offerzin en aan de daaruit voortvloeiende kracht van saamhorigheid. Gebrek aan offerzin be hoort ook tot de diepste oorzaken, die ook de economisc&e eenwording van Europa bemoeilijken. Voor wat dit laatste hiervan niet uitgaan; en daarvandaan de beperking van humanistische zorg tot humanisten (een beperking, welke niet overeenkomstig geldt voor de wereldbe schouwingen, die uitgaan van het Gods bestaan). Tweevoudige gedragslijn van de overheid Prof. Itomme zou het diep betreuren, wanneer verschillen van mening met be- cucopa ueiiiueiujivcji. vuui wai uit laa.stc Joking tot de beleidslijn van de over- betreft achtte prof. Romme ook activi- "eid tCRcnover het humanisme tenslotte teit uit het bedrijfsleven noodzakelijk om het beleirl van ons land min of dirigisme te voorkomen. ™er '"«rijpend zouden benvloeden. Het zou geen aanleiding mogen zun aan de Geduld met actieve gezinspoli-1 *weevoud'Se gedragslijn van de n 1 I overheid ie raan tornen of te lm tiek lang op de proef gesteld Wat de gezinspolitiek van onze rege ring betreft, ziet men met spanning de tot standkoming van een Gezinsraad tege moet en het geeft vertrouwen, dat deze komt te ressorteren onder de nieuwe mi. nister van Maatschappelijk Werk. Het standpunt van de regering, dat bet vraagstuk van de gezinspolitiek haar Volle aandacht had. noemde prof. Romme tti'ermate mager en het geduld van de K V.P- met betrekking tot een actieve gezinspolitiek is reeds zo op de proef ge stel. dat het ogenblik wel eens zou kun nen aanbreken om een „non possumus" te doen horen- Prof. Romme hoopt na de toezegging van minister Suurhoff over een jaar betere dingen te doen horen. Arbeid en geestelijk niveau O de werkgelegenhcidspol&iek is een z^ak. die om afdoening schreeuwt. Het probleem van de werkgelegenheid raakt het volk in al zijn geledingen en boven het stoffelijke uit in zijn geeste lijk-zedelijke waarden. Wij moeten, aldus prof. Romme. de wegen banen naar een christelijk werkleven en gezinsleven en zoveel mogelijk de politieke krachten sa mentrekken om maatschappelijk deze re constructie te doen slagen. Daarvoor moeten wij met onze begin selen doordringen in alle mensen, in al onze medeburgers, van welke richting ook. Spr bedoelde daarmee uiteraard niet, dat wij in de politiek geloofsbekecr. lingen moeten trachten te gaan maken- Ook hier meende prof- Romme. dat wij, zo enigszins mogelijk het middel van de brede basis-samenwerking moeten aan grijpen. Het is uiteraard een kwestie van beleid, maar een heel gewichtige kwestie van beleid. In de concrete omstandigheden van het ogenblik dwingt het opdringende huma nisme tot de vraag van het redelijk mo gelijke in de toekomst. Door de verhoog de activiteit van het humanisme heeft de vraag van de beleidslijn der overheid te genover deze dwaling van de menselijke geest haar practische intrede in de arena onzer politiek gedaan. Besliste uitgangspunten inzake het humanisme Prof. Romme herhaalde te dien aan zien de twee stellingen, die ook in de Kamer van de zijde der K.V.P. hebben geklonken en die naar zijn wijze van zien tot de besliste uitgangspunten moe ten behoren voor het beleid der overheid met betrekking tot die haar toevertrouw de personen, wil zulk beleid voor ons aanvaardbaar z(jn. Dat is de stelling, dat godsdienstige verzorging uitsluitend aan de Kerken toekomt. De tweede stelling, dat de ove rige verzorging ook door het humanisme moet kunnen geschieden, doch uitsluitend voor hen, die deze verzorging uitdruk kelijk alleen wensen in humanistisch mi lieu een onwerkelijke vereenzelviging van „buitenkerkelijken" en „humanis ten" dit laatste begrip is heel wat anders en veel erger dan de ..onkerkelijken". Men kan deze laatste stelling ook anders formuleren. Ónze overheid moet zich met name door twee gedragsregels laten leiden: 1. zij moet tegenover de burgers tolerant zijn. dat wil hier zeggen; zij moet de individuele gewetensvrijheid ont zien, ook voor wie als principe huldigt niet uit te gaan van een persoonlijke God. en de overheid moet de practlsche beleving van de gewetensvrijheid moge lijk doen zijn; daaroih de practische mo gelijkheid van niet-godsdienstige verzor ging van humanisten door humanisten: en 2. de overheid moet waardeverschil erkennen tussen wereldbeschouwingen, die uitgaan van het Godsbestaan, en wereldbeschouwingen, die als principe overheid te gaan tornen of te laten tor nen. Betreuren mede, omdat het middel van de brede basis-politiek moet worden aangegrepen om onze medeburgers ont vankelijk te maken voor onze natuurlijk- zedelijke beginselen. Re-christianisering is het, waar het op aankomt: van onze samenleving, van de grote massa der ongelovigen. Die moge lijkheden zijn voor ons thans ook in po- liticis groter dan zy 100 of 50 jaar ge leden waren. Zy eisen thans van ons een positief uitgaan ook naar het ongelovige deel van ons volk, maar met behoud van onze eigen volle kracht. Geen vergooiïng van politieke macht, die voor de door braak van onze beginselen nog voor on afzienbare tjjd een levensnoodzakelijk- heid is. Maar ook geen politieke scheids muren. waar ze ons niet onafwijsbaar worden opgedrongen. Samenwerking met onze principiële tegenstanders van ker kelijke huizlt en samenwerking ook met onze principiële buitenkerkelijke tegen standers. Prof. Romme spoorde de Partijraads leden en over hen heen al zijn katholieke landgenoten aan: past de durf var Schaepman, die u leidde uit bet dienst huis der mensen toe op onze tijd en rukt als een leger uit om hen, die dwalen binnen te leiden in het diensthuis van de Heer onze God. Onderhoud van paler Stokman met Minister Staf Pater Stokman deelde mede. dat de fa ciliteiten, welke de minister van Defensie aan de humanisten heeft verleend en welke in zekere zin uitgaan boven die van de kerkelijke thuisfronten, aanlei ding hebben gegeven tot besprekingen met o.m, de aalmoezeniers en tot een onderhoud van hem met Minister Staf. In dit onderhoud bleek, dat de minister als mens en als minister op christelijk standpunt staat. Z.Exe. deelde mede. dat de twee bezinningsbijeenkomsten in de Ark als een proef bedoeld zjjn. Er zijn daaraan echter drie voorwaarden ver bonden: de minderjarigen moeten de in stemming van ouders of voogden hebben; militairen uit kerkelijke milieu's mogen er niet aan deelnemen; jnaar alleen zij, die uitdrukkelijk verklaren positieve hu manisten te zijn. Hun getal mag voor 1953 de 300 niet overschrijden en zal voor de toekomst op ongeveer 500 lig gen. Belangrijk is intussen, dat er van de kerkelijke thuisfronten uit positief wordt gewerkt, ook in buitenkerkelijke kringen. Naar aanleiding van een vraag, merkte Pater Stokman nog op, dat wij op grond van de vrijheid van vereniging een be paalde vereniging niet direct kunnen weigeren. Weliswaar moeten wij bedacht zijn op de vorming van een „derde zuil". Liever zag spr. daarom een sociale dienst van de overheid op neutrale basis. De voorzitter, de heer W. J. Andries- sen las daarna een resolutie van de Kring Maastricht voor, waarin de grootste aan dacht voor dit principiële probleem werd geëist. Veehouder schrok zich dood Café en twee boerderijen uitgebrand Ongeveer 120 spuitgasten bestreden felle brand Doot nog onbekende oorzaak zyn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum <N.H.) het café „De Vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de vee houders. wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse door een hart verlamming tengevolge van de schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de orkaan hevig werd aange wakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrij waard. Tegen zeven uur 's morgens was de brandweer de situatie meester, maar de brandspuit van Bovenkarspel bleef m actie voor het nablussingswerk. Auteursrecht van de radioprogramma's Hoge Raad zal beslissen De stichting ..Het Radioprogramma", die door de rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam in het ongelijk is gesteld inzake de auteursrechten der omroep verenigingen, is in cassatie gegaan- Zij heeft thans bericht ontvangen, dat de pleidooien voor de Hoge Raad in de cas satieprocedure op Vrijdag 20 Februari a.s. zullen worden gehouden. „Het Radioprogramma" wil hiermede bereiken, dat in hoogste instantie zal worden uitgemaakt of de omroepvereni gingen het auteursrecht kunnen laten gel den op de publicatie van haar radio programma, die hoofdzakelijk worden be kostigd uit de door alle radioluisteraars te betalen verplichte luisterbijdrage. WELVAREND AUSTRALIË De Australische minister-president heeft voorspeld, dat Australië aan het be gin staat van een der meest welvarende jaren in de geschiedenis van het land. Hij deelde mede, dat de productie in de pri maire industrieën zeer aanzienlijk was verbeterd als gevolg van de regerings- politiek inzake toezicht op de kapitaal- en credietmarkt. ABDUI. KADIR INDON. MINISTER VAN DEFENSIE? De Indonesische ambassadeur te Cairo, generaal-majoor Abdul Kadir, heeft Ma kassar en Surabaja bezocht en de funge rende commandanten "Warouw en Sudir- ontmoet. Dit wordt in verband ge bracht met geruchten, dat hij benaderd zou zijn voor de functie van minister van Defensie. Hij zou zich thans over kwes ties inzake de Landmacht oriënteren en van het resultaat daarvan zou de aanvaar ding van een eventueel aanbod afhangen. Abdul Kadir weigerde commentaar. Hij zeide slechts, dat hij een routinebezoek bracht. AARDGAS INDE PRACTIJK Drukproblemen worden onderzocht Het bestuur van de Vereniging van Gasfabrikanten heeft besloten een kleine commissie in te stellen, die op korte ter mijn van advies zal moeten dienen ten aanzien van de vraag onder welke nor male overdruk het aardgas bij de ver- bruikstoestellen ter beschikking zal moe ten staan en ten aanzien van de vraag in hoeverre een verhoging van de thans gangbare verbrtiiksdruk voor stadsgas en andere distributiegassen aanbeveling verdient. De comissie, die intussen haar eerste vergadering heeft gehouden, is als volgt samengesteld: ir D. Tinbergen (voorzit ter), ir Bellinga. ir M. Ie Clercq, ir E Dubois, A. v. d. Linden, J. Steinkamp en ir J. Sterel. secretaris, 's-Gravenhage. Zelfs State Department onvoldoende garantie Toen Prins Bernhard Zaterdag om 17.SS uur. Ned. tijd daar arriveerde heeft zich op Idle wild. het internationale vliegveld van New-York een incidentje x'oor' gedaan, dat wel zeer scherp in het licht stelt, hoe moeilijk het is ongecontroleerd 'de Ver. Staten binnen te komen. Nadut Z.K.I-I. het K.L.M.-vliegtuig had verlaten stapte hij welgemoed langs de douane naar het gezelschap dat hem opwachtte. Plotseling voelde hg zich achter op de schouder getikt door een douane-ambtenaar, die hem was achterna gesneld en de Prins, die van de prins geen kwaad wist. werd beleefd maar tevens zeer dringend uitgenodigd naar het douanekantoor terug te keren. Een ambte naar van het State Departmenthet Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, die met het geval kennelijk verlegen wastrachtte tussenbeide te komen door te verklaren, dat alles ia orde was. Zelfs deze zo officiële garantie was evenwel voor de ambtenaar niet voldoende. ..Het spiit me zeer", zeide hg tot Prins Bernhard, waarov deze de zaak maar nam. zoals ze daar laa en met ren .Jfevcr mind". .,11 et hindert niet. Laten we teruggaanop zijn schreden terug keerde. „Council on foreign relations". Daarna zal hü des avonds een concert van Ne derlandse muziek bijwonen in Carnegie Hall. Donderdag geeft de Overseas Press Club een cocktail party in de Nederland- Het ging slechts om het vervullen van een enkele formaliteit en spoedig kon Z.K.H. weer weggaan. Tegen wachtende journalisten zeide hij zeer verheugd te zijn, dat hij weer in New-York was bij de herdenking van het 300-jarig bestaan se club ter ere van Prins Eernhard. ATTENTIE VOOR DE ..AANBRENGER" De K.R.O. telt 350.000 leden. Dit. voor de katholieke radio zeer bijzondere feit de K.R.O. heeft tret dit grote ledental zijn positie als grootste omroepvereniging in Nederland nog versterkt werd tegen het einde van de vorige week bekend. Vrijdag middag stopte namelijk voor de deur van het echtpaar Koopman aan de Jan van Galenstraat 12 te Alkmaar, de K.R.O.- auto en de hoofdpropagandist van de K.R.O., de heer. N. W. Eisen, kwam het echtpaar meedeAn, dat het de aanbrenger was van het 350.000ste K.R.O.-lid. Tevens bracht hij een attentie van het K.R.O.- Dit jaar zullen ruim duizend woningen gereedkomen D© kosten van de werkeloosheidsver zekering voor de gezamenlijke Philips- ondernemingen in Nederland bedragen 4 millioen per jaar, aldus deelde ir Phi lips mede in de vergadering van de Raad van Bestuur der Philipsfabrieken met de Personeelsraad, waarin hij uitvoerig de sociale ontwikkelingen in 1952 behandel de. Over de personeelsbezetting merkte h|j op dat het duidelijk is, dat een on derneming alleen dan goed kan func- t ionneren, als de geschikte personen daarin werkzaam zijn. In de na-oor- logse jaren, toen de arbeidsmarkt krap krap was. is tegen deze stelregel nogal eens gezondigd en ook bij ons bevinden zich onder de zeer grote aantallen nieuw aangenomenen van de laatste jaren beslist lieden, die eigenlijk in de Philipsgemeenschap niet helemaal pas sen. Besloten is daarom, om nieuw in dienst te nemen personeelsleden gedu rende een bepaalde periode en op ge zette tiiden op hun waarde in het be drijf te toetsen. Het gaat om het ge- zondhouden van het bedrijf en het ver stevigen der werkgelegenheid van de werkelijk goeden. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Het verkort werken, aldus spreker, heeft alleen zin. wanneer te venvachten is. dat binnen afzienbare tijd de moei lijkheden overwonnen zullen zijn. Over de woningbouw zeide ir Philips, dat in dit opzicht gedaan wordt wat maar enigszins mogelijk is. Na de oorlog zijn in totaal 2065 arbeiderswoningen en 2045 midden standswoningen gereed gekomen. In 1952 kwamen gereed 569 arbeiders woningen en 409 middenstandswoningen. Verwacht wordt, dat in 1953 1020 ar beiderswoningen ter beschikking zullen komen. Dit is het grootste aantal in een na-oorlogs jaar. Voorts bestaan plannen om dit jaar nog een aan(51 wóïiingen aan te beste den. De enorme sommen, aldus spreker, die de onderneming aan bouw en inrich- richting van de nieuwe polikliniek ten koste heeft gelegd, zijn welbesteed. Mr A. J, Guepin, lid van de Raad van Bestuur sprak in de vergadering over ..Het belang van octrooien voor onze on derneming". Hij stelde vast. dat zonder de fabricage-afdelingen en de commer ciële afdelingen, de uitvindingen van het natuurkundig laboratorium en die der ontwikkelingsafdelingen nooit geresul teerd zouden hebben in de grote omzet ten welke thans worden bereikt. Hü schetste de vlucht, die de techniek in alle landen der wereld heeft genomen en wees erop. hoe deze technische vooruit gang gestimuleerd werd door het be staan van de octrooiwetgevïng. hoofdbestuur: de echtelieden mochten kie zen tussen een rooktafel of een stofzuiger. Liever eert radio „Ik heb liever een radio", zei de heer Koopman waaraan hij toevoegde, dan zelf het. ontbrekende bedrag graag bij te wil len betalen. Zijn radio, zo vertelde de heer Koopman, was namelijk even oud als zijn lidmaatschap van de K.R.O.: achttien jaar. Onmiddellijk ging de heer Eisen op pad om de radio te kopen en nog dezelfde dag stond een nieuw toestel te pronk in de Alkmaarse woning. Natuurlijk kwam ook het 350.000ste lid zelf de schoonzoon van het echtpaar de aanwinst bewonderen. Zaterdagmorgen haalde de K.R.O.-auto '1 echtpaar Koopman af om hen naar de studio te Hilversum te brengen. Daar wer den zij verwelkomd door de voorzitter, prof. mag. J. B. Kors O.P., de voorzitter, de heer P. A. M. Speet en programma leider Toon Rammelt, die de echtelieden een radio-interview afnam. Mevr. Koop man vertelde, dat zij aan legio-prijsvragen had deelgenomen, maar nooit geluk had Verleden week is dit anders geworden. Zij won eerst een omvangrijke taart bij een verloting van de vrouwenvereniging en toen kwam het grote nieuws van de K.R.O. „Zelfs toen de heer Eisen het mij vertelde, kon ik het nog niet geloven", vertelde zij, eraan toevoegend: „maar lk vind, dat de K.R.O. nog lang niet genoeg leden heeft". ..Op naar de 400.000 Deze opinie is ook die van het K.R.O.- bestuur. De heer Speet heeft het nieuwe parool al geformuleerd: op naar de 400.000. Als de nieuwe radio-wetgeving er is. zal de K.R.O. van dit grote ledental profijt trekken, vooral wat betreft de verdeling van de zenduren. De oplage van de K.R.O.-Gids is, zo werd ons meegedeeld, belangrijk groter dan het aantal leden, door de losse verkoop van de Gids. De be rekening van het ledental geschiedt alleen op de basis van het aantal vaste abonné's. Hoe snel de groei is, wordt bewezen door het feit. dat zich na de 350.000ste alweer ruim 6000 leden hebben aangemeld. der stad. „Ik heb hiernaar verlangd, om- dat dc banden van Nederland met deze prachtige stad eens te meer op de voor grond ziin gekomen". De Prins werd verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Sta ten. mr dr Van Royen en verschillende andere functionarissen. Nadat de verschillende plichtplegingen aren beëindigd, vertrok Z.K.H.geës corteerd door een afdeling van de politie naar het Waldorf-Astoriahotel, Prins bestuurde het vliegtuig Gedurende de overtocht over de Oceaan am de Prins enkele malen plaats in de cockpit van het K.L.M.-vliegtuig als pi loot. Vóór de landing bestuurde de Prins het vliegtuig een uur lang. Zaterdag stond er niets op het pro gramma. Gisteren echter sprak Z.K.H. êen rede uit ter gelegenheid van de for mele stichting, drie honderd jaar ge leden. van Nieuw-Amsterdam in de ..Saint Marks in the Bouwerie". Deze plechtigheid werd gehouden onder auspi ciën van de Saint Nicholas Society van de stad New York. Daarna had een re ceptie plaats in het parochiehuis. Zondagavond werd een diner in de Union Club aangeboden door ds Gilbert Darlington, vice-president van de Saint Nicholas Society. Vandaag biedt. de New Yorkse Kamer van Koophandel de Prins een lunch aan in het gebouw van de Ka mer van Koophandel, waarna de Prins een tentoonstelling zou openen in het Metropolitan Museum of Art, georgani seerd ter gelegenheid van het driehon derdjarig bestaan van New-York als stad. Dinsdag wordt Z.K.H. ontvangen door de Deze club bestaat merendeels uit Ame rikaanse journalisten, die correspondent waren in het buitenland voor Amerikaan se persorganen. Vrijdag geeft de Neder landse club een cocktailparty gevolgd door een diner. Zaterdag gepfi de univer sity club een receptie gevolgd door een lunch. De viering van New-Yorks jubileum, dat officieel gisteren begon, duurt een vol jaar. Bezoek aan Washington Nog wordt vernomen, dat Prins Bern hard in de eerste helft van de volgende eek een bezoek van drie dagen aan Washington zal brengen. Ofschoon er thans nog geen regelingen ziin getroffen voor een bezoek aan pre sident, Eisenhower, schijnt men met ze kerheid te mogen aannemen dat de Prins, die een oude vriend van de gene raal is. op het Witte Huis zal worden ontvangen. Een zegsman in de onmiddellijke om geving van Prins Bernhard wees er op dat, indien een dergelijke ontmoeting zou plaats vinden, deze een strikt per soonlijk karakter zou dragen, zonder po litieke betekenis. DE HONDERDSTE STAD IN HET K.L.M.-NET De provinciale regering van Karenthië heeft onderhandelingen met de K.L.M. gevoerd over de instelling van een lucht vervoerdienst tussen Amsterdam en Klagenfurt. De K.L.M.-toestellen zouden Frankfort aandoen op weg naar Klagen furt. De dienst zal deze zomer ingaan. Op het ogenblik worden ook besprekin gen gevoerd met de regering van Ka- rinthië over een verbinding van Amster dam met Belgrado via Klagenfurt. De Zuid-Slavische luchtvaartmaatschappij •T.A.T. zou dan op Klagenfurt moeten vliegen. Op het ogenblik onderhoudt deze laatste maatschappij een dienst of Frankfort waarbij Graz wordt aange daan. Wanneer de nieuwe dfenst van dt K.L.M. ingaat, zal Klagenfurt vermoe delijk de honderdste stad zjjn in het luchtnet van de K.L.M. De heer Guepin zei, dat in 1952 ruim 18.000 octrooi-aanvragen van derden werden bestudeerd en dat daarnaast nog I aUïandse staat 44.000 door derden verkregen octrooien 1 werden aangeschaft. Het eigen octrooi- bezit van de onderneming omvat onge veer 20.000 octrooien. TWEE BEROEPSSCHRIFTEN VAN DUITSERS AFGEWEZEN De raad voor rechtsherstel heeft af wijzend beschikt op een tweetal beroeps- schriften, die Duitsers hadden ingediend inzake de verkoop van landerijen door 't Nederlands Beheersinstituut aan Neder landse landbouwers. De binnen de Neder landse grens gelegen landerijen waren vroeger eigendom van deze Duitsers en zijn krachtens het „Besluit Vijandelijk Vermogen" na de bevrijding aan de Ne ervallen. De specialisten en de prijzenbeschikking Commentaar van L.V.S. en N.V.V.S. Het centraal bestuur der Landelijke Speciaiistenvcreniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de pryzenbeschikking medisch-specialis- tische verrichtingen voor ziekenfonds verzekerden in de staatscourant van 30 Januari j.l., ook al is de prijzenbeschik king niet van toepassing ten aanzien van de leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theoretische en practische bezwaren die kunnen wor den ingebracht legen een pryzenbeschik king op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar of ficialise persoonlyke besprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettigden dat op zeer korte termijn bij rechtstreeks overleg tussen partüen een basis zou worden gevonden tot voot- zetting der onderhandelingen. Zoals wy Zaterdag al in een deel van onze oplaag berichtten, heeft de voor zitter van de Ned, Vereniging van Spe cialisten dr R Rading uit Breda, ver klaard. dat zelfs de afgekondigde prij zenbeschikking aan de steeds door het bestuur van de N.V.V.S. getoonde be reidheid tot onderhandelen niet in de weg zal staan. Verdwijnen van het staatssecretariaat voor de Volksgezondheid een verrassing (Van onze Utrechtse redacteur) De rede van prof. Romme voor de Partijraad van de K.V.P. gaf behalve tot een uitvoerige bespreking van het vraagstuk van het humanisme nog aanleiding tot een gedachtenwisseling over verschillende andere politieke kwesties. Zo drukte mr Houben uit Breda zijn bevreemding en teleurstelling uit •ver het verdwijnen van het staatssecretariaat voor de Volksgezondheid, nu over het verdwijnen v dr Muntendam tot hoogleraar is benoemd. Prof. Romme wist de reden daarvan ook niet en deelde mee, dat de fractie zich hierover zal vergewissen en haar standpunt met het oog op de belangen van de volksgezondheid nader bepalen. Ook prof. Romme was door deze maat regel verrast. Ook de culturele steun, die aan de „buitengewesten" gegeven moet worden, zal de aandacht houden en in dit ver band herinnerde prof. Romme aan het verlies, dat de Kamer en de fractie in Bernard Verhoeven hebben geleden. Spr. ontkende aan de hand van cijfers dat de fractie overwegend uit „Hollanders" zou bestaan. Prof. Romme achtte het een funda mentele fout, dat het dit kabinet bij zyn eerste optreden aan behoorlijke ambte lijke gegevens ontbrak om lydig een be paald plan in concreto voor de werkge legenheid op te bouwen. Het ontbreekt de fractie aan goede documentatie Tegenover dr Seliurer ontkende prof. Romme, dat de politiek van de K.V.P.- fractie door een zekere vaagheid geken merkt zou zyn. Nu heeft politiek, aldus prof. Romme, in het algemeen iets vaags. Wel wilde prof. Romme verklaren, dat op het gebied van de voorlichting meer gedaan kan worden en ook de fractie ontbreekt een goed geoutilleerde docu mentatie en research, Mej. dr Marga Klompé zette uiteen, hoe ver men in politicis op cultureel en geestelijk terrein internationaal reeds samenwerkt en legde er de nadruk op, dat 't er voornanielyk om gaat onder de Europese eenheid een geestelijk funda ment te leggen. Dr Lucas beantwoordde enkele vragen over financiële aangele genheden. waarna drs Jansen duidelijk maakte, dat bij uitgifte van openbare werken om de werkgelegenheid te ver groten rekening gehouden moet worden met structurele voorzieningen. Van de overheid wordt een voortzetting van het beleid, dat reeds onder Minister Huys- mans begonnen is. verwacht. Het gaat vooral om het scheppen van een voor het bedrijfsleven gunstig klimaat, terwijl ook een hehoorlyk exportbeleid noodza kelijk blijft. Dr Delfgauv wees erop. dat aan uit breiding van de werkgelegenheid vergro ting van de koopkracht een belangrük aspect is, waaraan z.i. te weinig aan dacht wordt geschonken. Met de heer Van Haaren drong hy op een behande ling van het vraagstuk van de ouden van dagen aan op dezelfde wijze als dit voor de Middengroepen is geschied. Als laatste spreker voerde by het debat dr L. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer het woord, om zijn groot vertrouwen, eerbied en bewondering uit te spreken tegenover de leider van de katholieke politiek prof Romme (lang durig applaus). Dr Kortenhorst noemde het een boosaardig gerucht, dat naast prof. Romme in de fractie geen andere stem tot haar recht zou komen. „Wy houden van hem van ganser har te". zei dr Kortenhorst met bewogen stem. Presidium herkozen en nieuwe leden van het Partijbestuur De heer W. J. Andriessen werd met 91 stemmen van de 98 als party voorzit ter herkozen. Prof. dr J. Gielen en de heer Chr, Matser met resp. 88 en 54 stemmen als vice-voorzitters. De tegencandidaten, prof. dr F. v. d. Ven tegenover prof. Gielen, en mr' dr Ch. van Rooy tegenover de heer Matser verwierven resp. 10 en 44 stemmen. Verder werden als nieuwe leden van het Partijbestuur gekozen de heren Th. S. J. Hooü, C. G. A. Mertens. J. A. Mid delhuis, mr P. J. M. Aalberse, F. H. Ter- windt, J. J. de Wit, mei. A. H. Nolte, mevr. L. DingsHendrickx, mej. C. Stringa, pater prof. dr L. J. C. Beaufort O.F.M., prof. mr L. Schlichting en voor de Jongerenorganisatie by herstemming tussen mr dr L. de Gou en de heer Laan. laatstgenoemde. Een telegrafische aanbeveling van de Vrouwenstandsorganisatie van bepaalde 1 aartsbisdom bed: Vele Duitsers hebben gesteld, dat de tussen het Ned. Beheersinstituut en do stichting Grondoverdracht (een instelling van de Limb. I.and- en Tuinbouwbond) gedane verkooptransaclïes op juridische gronden aanvechtbaar zouden zijn geweest. Zij hebben ontbinding van de koopover eenkomsten gevorderd, alsmede teruggave van de gronden, toebehorend aan ver schillende honderden Duitse eigenaars. Met behulp van de voormalige „Duitse" gronden zijn meer dan 650 Nederlandse bedrijven gesaneerd, hier en daar door middel van ruilverkavelingen, waardoor ook verspreid liggend», van oudsher Ne derlandse perceeltjes mede konden wor den aangewend tot de vorming van flinke aaneensluitende percelen. Bovendien kon den nog enige tientallen geheele nieuwe bedrijven worden gesticht. De heilzame invloed van deze maatregelen manifesteer de zich duidelijk, o.a. in het dorp Sieben- gewald. waar de agrarische omzet in weinige jaren tijds verdubbelde. De Raad voor Rechtsherstel, waarvan mr P. S. Gerbrandy het voorzitterschap bekleedt, doet in laatste instantie uit- velijke eandidaten werd voor kern nisgeving aangenomen, omdat het vol gens de heer Andriessen onjuist was. dat deze organisaties aan personenpolitiek doen. Mr C. Teulïngs ontkende, dat. zoals een afgevaardigde beweerde, de K.R.O. tegenover de K.V.P. een negatieve hou ding zou aannemen. Binnenkort heeft een bespreking met het bestuur van de K.R.O. plaats om meer zendtijd beschik baar te stellen. Vervolgens werden enige voorstellen behandeld, waarbij de voorzitter aan de Kring Amsterdam spoed toezegde om de Jongerenorganisatie te helpen verster ken. Het bestuur zal zich tot het Katholiek Bureau wenden inzake een katholiek program met samenwerking van de sociale organisaties, waarnaar de Kring Den Haag had gevraagd. Aan het einde van de vergadering bracht de heer Coprav hulde aan de heer Andriessen voor diens leiding. De heer Honderd jaar Kromstaf Nationale wisselvlag naar Saasveld De nationale wisselvlag van de h lingsaetie in verband met het eeuwfeest herstel hiërarchie is deze week gegaan naar Saasveld (Overijsel) in het aarts bisdom Utrecht. Met een bedrag van' 1836was deze plaats de grootste inzender, op de voet gevolgd door Goor met een bedrag van 1812.75, eveneens in het aartsbisdom Utrecht. De totale inzending van 'net deze week ƒ6460; spraak om de betwiste gronden. Daarvoor in aanmerking komende Duitsers worden .ontvijand" en krijgen de geldelijke op brengst van de verkoop hunner landerijen gestort op een in Nederland op hun naam te openen rekening. Een belangrijk crite rium is daarbij de houding, die men tijdens de oorlog jegens de geallieerde zaak heeft ingenomen. In Nederland wonende Duit sers, op wier houding uit geallieerd oog punt geen ernstige aanmerkingen zijn te maken, zijn zonder meer in het genot van hun bezittingen gelaten. Ook voor de eigendommen van kerkelijke en sociale in stellingen in Duitsland is bij de verbeurd verklaring een uitzondering gemaakt. De beide thans gevallen uitspraken wa ren de eerste beslissingen, die in zake de voormalige „Duitse" gronden in Limburg zijn gevallen. Het betrof hier de beroeps schriften van twee inwoners uit Walbeek, die gronden hadden liggen op De Hamert (gemeente Bergen). In beide gevallen werd er afwijzend op beschikt. Hoewel nog tien tallen beroepsschriften moeten worden af gedaan, heeft men de bevestiging van eerder genomen besluiten niet afgewacht en zijn er omvangrijke cultuurtechnische werken uitgevoerd. Hier en daar zijn ruil verkavelingen toegepast en sommige ge bieden zijn door de aanleg van wegen en bruggen nu van Nederlandse zijde ont sloten. „VAN OLDENBARNEVELT ALS VANOUDS - Voor het eerst sinds vele jaren is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" gister middag om half drie weer als gewoon passagiersschip uit de Amsterdamse ha ven naar Indonesië vertrokken. Zoals bekend maakt dit schip twee reizen naar het verre Oosten ter vervan ging van het m.s. „Oranje". Onder de 650 passagiers bevinden zich dertig geestelijken, die naar hun missie gebieden in Indonesië reizen. De „Johan van Oldenbarnevelt" wordt 25 Februari in Tandjong Prïok verwacht. De civiele dienst van de Mij Nederland heeft o.m. door het aanbrengen van lo pers op de gangen, het leggen van tal rijke tapijten en het plaatsen van bloem stukken het schip iets van zijn oude glorie hergeven. Bastion in striicl tegen T. B. C. Districts-consultatiebureau te Eindhoven geopend (Van onze correspondent) „Toen het sterftecijfer ten gevolge van t.b.c. tijdens de oorlogsjaren schrikbarend was toegenomen, heeft de Noordbrabantse Vereniging tot bestrijding van tuberculose de aanval ingezet met moderne appara tuur, een goed geoutilleerde huisvesting voor de bureaux en extra aandacht bij het opsporen van patiënten, die niet zelf naar de bureaux komen. Het gevolg is geweest dat thans het sterftecijfer belangrijk gun stiger is dan ooit voor de oorlog". Met deze woorden raakte de Commissa ris der Koningin in Noord Brabant, prof. dr J. de Quay, de kern van het doel der bijeenkomst, die de Vereniging Zaterdag middag in de raadszaal van de gemeente Eindhoven had belegd, ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe districts-consultatiebureau voor tubercu lose in deze stad. Een groot gezelschap van medici, ver pleegsters, vertegenwoordigers van Kruis verenigingen en provinciale en gemeente- lijke bestuurderen woonde de plechtigheid bij, gepresideerd door de voorzitter van de vereniging, de heer J, Beintema, arts te Breda, die deze opening het einddoel noemde van een lange en moeilijk weg. een wege. die afgelegd is kunnen worden dank zij de Marshallhulp (kostbare appa ratuur) en de grote steun, vooral van de gemeente Eindhoven (grond en gebouw). Hij bracht dank aan architect C. de Bever, die met hulp van de practische inzicht-'n van mevrouw M. Baas. districts t b.c.-arts te Eindhoven, een uitermate nuttig ge bouw heeft ontworpen, dat nu ten dienste staat van meer dan tweehonderdduizend personen uit Eindhoven en omgeving. Dit. vijfde districts-consultatiebureau van de vereniging is een belangrijk bastion in de strijd tegen de t .b.c., aldus professor De Quay, die na de bijeenkomst in de raads zaal het gezelschap voorging naar het nieuwe gebouw, waarvan hii de svmboli- sche opening verrichtte door het ontsluiten de voordeur. Ontgrondingsplannen bij Culemborg Zullen zij geen doorgang vinden Het luiden van de „noodklok" door de boerenorganisaties „De Gelderse Maat schappij van Landbouw" cn de R.K. Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond. over de ontgrondingsplannen van niet minder dan tachtig ha kostbare uiterwaar den langs de rivier De Lek even boven Culemborg, heeft misschien tot resultaat, dat deze massale afgravingen, welke voor talrykc boeren de ondergang zal beteke nen, niet zullen doorgaan. Men vraagt zich af. hoe het mogelijk is. dat aan de éne kant niet minder dan ƒ15.000 worden aangewend tot het doen aanwinnen van één ha bouwgrond in de N.O.-polder, terwijl aan de andere kant niet wordt geschroomd om kostbare cul tuurgronden aan vernietiging prijs te ge ven. In de eerste Februari-vergadering zul len Gedeputeerde Staten van Gelderland dit voor de provincie belangrijke vraag stuk onder de loupe nemen. In deze krin gen acht men het niet uitgesloten, dat voorstellen zullen worden gedaan om alsnog een verordening, waarbij het rf- tichelen van kleigronden wordt geregeld, in het leven te roepen. hiermede heeft dit bisdom de eerste plaats weten te veroveren onder de andere bisdommen. In de afgelopen we ken was het daarentegen steeds de laag ste inzender. De winnaars van de andere bisdommen zijn: voor het bisdom Haarlem de paro chie van de H. Bavo te Heemstede met 1350. totale inzending bisdom Haarlem deze week 1662 33; voor het bisdom Breda Ossendreeht met 1292 76, op de voet gevolgd door Klundert met ƒ1008 20. totale inzending bisdom Breda deze week ƒ3359.79: voor het bisdom Roermond Voerendaal met ƒ1211.91. totale inzen ding bisdom Roermond deze week 1854-68; voor het bisdom Den Bosch Leende met 1060.13. totale inzending bisdom Den Bosch deze week ƒ2664. De totale inzending van deze week be rekend over het gehele land bedraagt f 15.988 De opbrengst van de nationale nzameling is hiermede gestegen tot j wordt gezegd. Pravrlu 111plril arrpQtntiP I activiteit Verder wordt gezegd, dat by ridVUd menil driesidlie Ide economische hank van de sovjet-Unie en in de ministeries van bevoorrading en Vdll Westerse spionnen van volksgezondheid zorgeloos is omge- 1 sprongen met documenten. De voorma- De „Pravila" maakte Zaterdag bekend, "ge onderminister voor non-ferro-meta- dat Russische staatsgeheimen door spion- 'en Petrof heeft .een aantal belangrijke nen aan een vreemde mogendheid ver- papieren verloren", aldus de „Pravda". raden zijn. Enige van deze spionnen wor- Ook hebben, volgens het blad enige den met name genoemd. leidinggevende personen „de Sovjet- li elke buitenlandse mogendheid wordtwetten geschonden door te veel te pra- hedoeld. wordt niet gezegd, maar één ten", waarvan misbruik werd gemaakt der spionnen wordt een „Amerikaanse door „politieke schelmen en schadelyke agent" genoemd. elementen". Het werk der spionnen zou vergemak- n Pravda" sine Zondae dnnr met zi en ^v an et° °h e war erfa elf 1haar ^st van ••lee»1,en" cn „tekortko- rL.? bevaien van staatsgeheel- mingen" die nu weer geconstateeid wa- Rn-ki «IZ» spionnen is door de ,en dt? aaniee van waterwerken voor dienst ontmaskerd, zo binnenscheepvaai t en voor het op- ""--O y I A gezega. wekken van electrische stroom. Ook de Andriessen hoopte, gesterkt door het in .46.593,37. Dit bedrag omvat de mzame- Een voormalig afdelingshoofd van het ministeries van bosbouw en machine- hem gestelde vertrouwen naar beste, Ungen van .9 parochies Dit betekent, ministerie voor de olieindustrie had ..ge- industrie worden in gebreke gesteld om- krachten opnieuw het voorzitterschap te aat het ingezamelde per katholieke Ne- heime documenten in handen gekregen'dat zij niet op tiid opdrachten hebben vervullen* l derlander thans ruim lli cent bedraagt. en deze gebruikt voor zyn verderfelijke I uitgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5