Waterdistributie in een land vol water Koningin bezocht Krimpenerwaard Leed en nood langs de Nieuwe Waterweg Reddingsploeg verongelukt op Texel Helpers kwamen bi j honderden TOESTAND NOG KRITIEK ROND ALBLASSERWAARD Prins Bemhard vroeg te bidden voor zijn land Prinses Wilhelmina naar Zeeland ZUIDHOLLANDSE BADPLAATSEN VERLOREN HAAR BOULEVARDS ,ra"d ww," ,e"ew e° LEGER BIJ DE HULPVERLENING INGESCHAKELD Het buitenland helpt MAANDAG 2 FEBRUARl—953 PAGINA 6 Als in tegenspraak met alle rede werd gisteravond op liet Marktplein te Maassluis water uitgereikt. Het geleek een lichtzinnige grap van een macaber cabaret. Toch is er geen treffender uitbeelding mogelijk van de noodtoestand waarin het land en zijn bevolking onverwachts zijn geworpen. Want terwijl aan de ene kant liet water en de wind in een orgie samenspan den, was er anderzijds gebrek aan water, misschien de meest elementaire stof, waaraan de mens behoefte heeft. Ook langs de Nieuwe Waterweg heeft liet water gedurende de afgelopen dagen, waarin West-Nederland werd herschapen in een gebied van bittere nood en rampspoed, zijn slag geslagen. Weliswaar minder erg dan elders, maar toch altijd nog zo erg, dat de bevolking aan de ellende ten prooi is gevallen. Men kent het water, men heeft het land aan de zee ontworsteld en heeft het eeuwenlang weten te behouden. Men vreest ook het water, dat onverhoeds en bijna onafwendbaar kan komen opzetten. Zo was het ook tiians. Doch het was erger dan sinds tientallen jaren. Erger ook dan tijdens de watersnood van 1894. Wijk met 3000 inwoners ondergelopen Gelui van kerkklokken, telefoonberich ten en berichten via geluidswagens omge roepen deden de bewoners van Maassluis uit hun slaap opschrikken in de nacht van Zaterdag op Zondag. Politie en brandweer alarmeerden de bevolking. Doch voor velen kwamen deze waarschu wingen te laat. Als er een paniek zou zijn losgebroken, had dat niemand kunnen verwonderen. Doch gelukkig behielden de bewoners hun zelfbeheersing. Het gehele gedeelte van Maassluis aan de rivierzijde van de dijk. waar ongeveer 1300 woningen staan, liep onder water. Meer dan 3000 mensen wo nen daar. Twee meter hoog stond het wa ter in verscheidene straten. Telefoonver bindingen werden verbroken, de electri- citeitsvoorziening werd afgebroken. Een muur, welke dienst deed als waterkering stortte in en in drie minuten tijd liep de Kappelpolder onder. Van de Hogedijk tot de zijdijk van de Sluispolder stond alles blank. In Maassluis één slachtoffer Temidden van al deze ellende verloor één inwoonster het leven. Het was de 69- jnrige huishoudster mej. J. v. d. End. Het slachtoffer werd eerst gevonden, na dat het water was weggelopen. In haar slaapkamer had zij de dood gevonden. Zoals in alle gebieden, welke door de watersnood werden getroffen, werd het spoorwegverkeer langs de Nieuwe Water weg volkomen lamgelegd Verschillende industrieën zoals kistenfabrieken, terrei nen van de olieraffinaderijen liepen grote schade op. De straten werden als het ware weggespoeld hier en daar. De tervoorziening hield op: de filters van het waterleidingbedrijf kwamen ver beneden het zoute water te staan. Overal in het geteisterde deel van het stadje dreef wrakhout rond. Opslagplaat sen van houtverwerkende fabrieken wer- <V> gc-ruineerd en de voorraden werden mukgeslagëifi De Westkant van de haven Jtreeg een enorm gat in het wegdek. in de nacht van Zaterdag op Zondag (een kwartier nadat men was teruggekeerd) moest men opnieuw uitvaren. De sleep boot „Schelde" dreef met krauwende ankers achteruit( terwijl de machine op vooruit draaide). Het schip kwam terecht op een strekdam. De negentien opvaren den werden van boord gehaald. Men vreesde, dat het schip omver zou slaan. Zover kwam het echter niet. Wel dreef de boot zestig tot tachtig meter verder tegen een betonsteiger, die daardoor be hoorlijke schade opliep. Zondagmorgen om half tien werd weer een tiental man nen teruggebracht naar het schip. Er werd een verbinding tot stand gebracht met de sleepboot „Blankenburg", die er met de „Argus" in slaagde 's middags de „Schelde" veilig naar Maassluis te brengen. Vier mannen en i i gered Vier mannen en een vrouw werden Zaterdagavond gered uit het huisje van Dirkzwager langs de rivierzijde te Hoel< van Holland. De steiger was weggesla gen en de palen, waarop het huisje steunt, waren onderspoeld. Met behulp van ladders en lijnen hebben mannen van de „Jan Leis" onder leiding van schipper Seters de mensen uit het huisje gered. Een groot gat werd geslagen in de dijk bij de Berghaven en behalve de midden steiger werden alle steigers in de Berg haven en verderop naar zee toe wegge slagen. Tientallen meters van de boulevard zijn ook verdwenen, evenals het duin, dat zich voor de grote bunker had gevormd. De spoorbaan langs de kade is over een lengte van ongeveer vijftien meter ingestort. De fruitloods is gedeeltelijk verzakt. Bij één bedrijf schade van een millioen Alleen al by de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek tc Vlaar- dingen waar de kelders onderliepen en grote voorraden producten nat werden, moet de schade op een millioen worden geschat. De Oude Matex-inslallatie zou geheel onklaar zijn geraakt. De olietanks z(jn scheef gezakt. Een der tanks is In de rivier terecht gekomen en de rivier politie was er Zondagavond nog niet In geslaagd het gevaarte vast te leggen. Naast de enorme schade, toegebracht aan de industrieën werden vele andere ge bouwen beschadigd. Het buitendijkse ge bied heeft geheel onder water geslaan. In de spoordijk werden enkele gaten gesla gen, die door een detachement van de luchtmacht werden gedicht. Bij de Rotterdamse Margarine Unie brak brand uit in een der kelders, door dat nat geworden materiaal aan het broeien was gegaan. Met vier stralen kon het vuur spoedig worden bedwongen. In de Vulcaanhaven sloeg het schip „Stad Vlaardingen" van de boeien los. Het kon echter weer worden vastgemaakt. In Schiedam viel schade mee In Schiedam heeft het water naar ver houding niet bijzonder veel schade aange richt. De buitensluis was er met balken versterkt, waardoor werd voorkomen, dat de binnenstad onder liep. In de Jachthaven raakte het Russische s.s. „Korsakoff" los. Men slaagde erin het weer te meren. Verscheidene watersport vaartuigen werden volkomen vernield. Het Sterrebos kwam geheel blank te staan en de 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van "Wilton Fijenoord liep vol. B.P.M.-raffinaderij stopgezet Aan de andere zijde van de rivier was het vooral de B.P.M., die veel waterschade opliep. Tengevolge daarvan moest de raf finaderij worden stilgelegd. Wanneer dc fabriek weer in bedrijf zal komen is nog niet bekend. In de vroege ochtend van Zondag is het water op drie plaatsen over de Pastorie- dijk te Pernis gestroomd. De lage zijden van het dorp kwamen daardoor onder water te staan. Diverse benedenwoningen moesten worden ontruimd. In het centrum van het dorp werd het wegdek vernield en zand en stenen spoelden met het water mee. Op Ameland verdween hotel in de golven Van de Noordhollandse en de "Wad deneilanden hebben vooral Texel en Ameland het vliegkamp De Mok, 21 burgers uit Sneek en een Rode-Kruiscolonne uit die plaats, raur te verduren I V3" de R°<ie-KruiiCOlonne uit t Den Helder is met een loodsfooot over- itehad. Op Tevel is relt, een «hrie pol- jebracUt naar hot eland en heeft aldaar .der, de Eendraclitspoldcr, onder water {de leiding op zich genomen van de ver- Eerst nadat het water gezakt was en „lopen en men moet vrezen, dat hij ge- WO* v» «e gewonden en de geëva- een groot deel van het ondergelopen ge- f 7 cueerden. bied weer vrij kwam. kon men enigszins h"' »l moeten worden inge- de schade overzien. Eén grote troosteloze j dijkt. j Op Ameland ravage waartussen mensen, die zich vreemd en schuw voelden, liepen, was er overgebleven. „de HoeJc' Spoordijk naar bedreigd Mei man en macht was men buiten aan hel werk de dijken te versterken. Brand weerlieden vulden zakken met zand. die per auto naar de gevaarlijke plaatsen werden vervoerd. Men vreesde voor het doorbreken van de spoordijk tussen Maas sluis en Hoek van Holland. Verschillende polders waren in die omgeving veranderd in watervlakten. Het vee, dat door de boeren was losgesneden, was verdwenen uit de boerderijen, waarvan er sommige tot de rand van het dak onder water stonden. Het hoge water van Zondagavond maakte de toestand te Maassluis met slechter. De aangebrachte versterkingen hielden stand. In Hoek van Holland kwam het eerste alarm Zaterdagavond om elf uur. Toen braken de trossen van het aan de kade gemeerde s.s. „Beatrix". Door het optre den van de kapitein kon het schip veilig voor anker worden gelegd op de rivier Reddingsboot voer meermalen uit Verschillende malen moest de redding boot van Hoek van Holland, de „President Jan Leis" uitvaren. Bij de eerste tocht in verband met de „Beatrix" verspeelde men de achtermast. Om kwart over twaalf Een reddingsexpeditie, die was uitge- .Het op Ameland liggende hotel rukt om eon dreigende dijkdoorbraak te Siï'."!'",''!"''; ""cht van 7 Zaterdag op Zondag plotseling voor het verhinderen, werd door het water over- j grootste gedeelte in de golven, vallen. Vier personen kwamen hierdoor Hoewel de zee steeds knaagt aan de in de golven om. Dc inzittenden hadden j Amelandse duinen, is de rampzaligo de bus al verlaten, toen zij plotseling door i yaalT^eeweest01* ->jnstorti^g(!or" J 'aak geweest. Pcrsoonluke ongelukken het water achter zich werden ingesloten, deden zich gelukkig niet voor, doch po- Een) vijfde man wordt nog vermist en gangen nog iets van de inboedel in vci- men vreest, dat ook hu is omgekomen, *e brengen, waren vruchteloos. 1 Op Terschelling hielden de dijken zich goed, behoudens een kleine doorbraak aan de Noordzeekant. De gehele nacht patrouilleerden dykwachten door dc storm, om de bedreigde plekken onder controle te houden. Een veehouder, die zich in zijn auto vlak achter de bus bevond, kon nog net nit zijn wagen springen en zich zwemmend in veiligheid brengen. De circa 20 bewoners van de polder zijn ondergebracht in Den Burg, Nabij Oudesluis werd de sluisdeur van de s!u:s „De Schans" weggeslagen en net water stroomde in woeste golven het iana binnen. Door de branaweersirenes in werking te stellen heeft men getracht zoveel mogelijk mensen bijeen te krijgen, om het gat met zandzakken te dichten- Met man en macht werkt men overal op Texel om de dijken, die op talloze plaatsen bedreigd worden, te versterken. De schade op het eiland kan nog met geen mogelijkheid worden geschat. Wat de Noordpolder, de Eierlandse Polder en de Oostpolder betreft, gaft de centrale post te middernacht door: „Wij zijn de toestand volkomen meester". In de loop van Zondagavond heeft men hulp gekregen van 58 militairen van het Ouderkerk a/d IJssel kon aanbod niet verwerken GOUDA, Zondagavond I „Als dit in oorlogstijd was gebeurd, was Duizenden en nos m duizenden heb- het «tutmfc geworden", luidde hel beu zich In de loon van deze Irlesle Zou- «™mentaar van een der hoogste Goudse dag met een zeer grote spontaneïteit ge- autoriteiten. En hiermede doelde hl] ken- meld om hulp en bijstand te verlenen aan n'jl«k he' <5"- daI afdoende de landgenoten, die door de barre waters- i organisatie en leiding aanwezig en moge- nood waren «trollen. Rang of stand, aan- >'Jn Niemand wist wat en hoeveel i or afkomst speelden op deze dsa Ouderkerk nodig had en het ge- geen enkele rol. Nauwelijks had door de radio het woord geklonken: Helpt, wie helpen kan, of reeds werd het Goudse marktplein een verzamelcentrum van vrijwillige arbeidskrachten, vracht-, luxe- cn bestelauto's. Dc wachtcommandant van de Goudse politic wist met dit spontane gebaar bijna geen raad. Daar stonden zij: dc mannen uit Gouda en Reeuwgk, uit Haastrecht en het Land van Stein. En zij werden gevolgd door honderden en hon derden uit de provincies Utrecht en Gel derland, aangevoerd met luxe bussen en vrachtauto's, met bestelwagens en lnxe- auto's. ■olg was dan ook, dat deze zeer toe te juichen en bewonderenswaardige sponta- neïteit geen evenredig succes kon boeken, i neergesmeten als stukjes hout. (Advertentie) Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekke" vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't ls wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist, De „slag om de Noordwerd gewonnen Eu beiden hebben gelijk als ze. zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Steunt het Neder h^dse or de Rampenfonds. Potygiro 9575 'i Het leek zo gek niet, daar op die weg naar Gorcum. „Zó'n weg loopt niet onder water", zel den we tegen onze collega aan het stuur: „rijden maar Maar dat leek dan ook alleen maar zo. Het ging goed tot bij de grote brug over de Noord. Èn toen zaten we dan prompt midden in de moeilijkheden. Links en rechts hadden we al onafzien bare watervlakten gezien. Vooral links, de kant van Rotterdam en Ridderkerk uit, stormde het water met een tomeloos ge weld over de pas omgespitte akkers. Wo waren er Zaterdag nog langs gekomen en hadden gedacht: dat ligt er goed bij, het voorjaar is in aantocht. Nu had het alléén het effect, dat het water van de binncn- die deze akkers geworden was, een diepe roestbruine kleur had. En enkele, ook in de winter nog be woonde huisjes, hingen reeds scheef in elkaar gezakt op hun naderend einde te wachten en dc eens zo keurige gordijnen flapten woedend om deze vernedering in de toen nog loeiende stormwind. Zo zag het er rond Alblasserdam uit en langs de weg stonden de inwoners van Bleskensgraaf, dat volkomen door het wa ter was ingesloten, klaar om afgevoerd te vorden naar Rotterdam. Een trieste, bijna gelaten rij van men sen, moe en afgetobd door alle doorstane ellende Er is anders gevochten tegen de water wolf. Op de vijftien kilometer lange dijk tussen IJsselmonde en Ridderkerk streden tweeduizend man de slag om de Noord. En toen Zondagavond zeven uur het water hier opnieuw zijn hoogste punt bereikte, kon men verlicht adem halen: de slag scheen gewonnen. Dank zij de duizenden zakken met zand, de rietmatten en andere materialen, heeft men het kunnen houden en is de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas niet doorgebroken. Smit leed millioen schade De doorbraak aan de Bnitendijk te Rid derkerk heeft echter reeds enorme schade aangebracht. Alleen al in de electro- motorenfabriek van Smit te Slikkerveer is voor een millioen schade veroorzaakt. Minder gunstige berichten kwamen Zon dagavond nog binnen over de Alblasser- waard. Er gaan geruchten, dat 'n gedeelte van Alblasserdam, omvattende 3000 in woners, in de loop van heden zal worden geëvacueerd. In de ochtend, bij het eerste licht, zal men echter de zaak eerst op nieuw in ogenschouw moeten nemen, al vorens beslissingen worden getroffen. Doorbraken bij Papendrecht en Slie- drecht hebben de polders rondom doen vollopen. Zwijndrecht en Hendrik-Ido- Ambacht hebben grote schade opgelopen. Talrijke huizen en schuren buitendijks zijn verwoest, maar ook binnendijks werd veel schade aangericht. Met roeiboten moesten aan alle kanten de mensen worden gered en in verschil lende gevallen kwam hulp le laat. Bij Rid derkerk kwamen verschillende huizen tot aan de dakrand in het water te staan. Sliedrecht was Zondagavond practisch geheel door het water geïsoleerd en onge veer 1200 huizen raakten in het water. De burgemeester noemde de toestand in zijn gemeente btyia hopeloos. Honderden stuks vee zijn op centrale plaatsen bij elkaar gebracht, maar men heeft geen eten voor de beesten en ook geen onderdak. In Papendrecht was de electriciteits- voorziening gestagneerd, terwijl ook de watervoorziening niet meer werkte. Ook in Zwijndrecht is de gas-, water- electriciteitsvoorziening uitgevallen. Alle mannelijke ingezetenen zijn hier, evenals in vele andere dorpen in deze omgeving, Zondag opgeroepen om aan de dijken te gaan werken. Maatregelen tegen mogelijke profiteurs Voorziende, dat sommige individuen misschien zullen pogen misbruik te ma ken van de algemene deernis voor de ge troffenen cn van dc gemakkelijke gelegen heid zullen trachten tc profiteren door te eigen bate inzamelingen te houden, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam gis teravond richtlijnen vastgesteld, die door middel van de Pers ter kennis van alle hoofdstedeliugen wordert gebracht. „Het inzamelen door particulieren, zon der dat dezen daartoe door een organisa tie zijn gemachtigd, is ten strengste, ver boden", zo luidt dit bevel. Particulieren, die kleren of goederen wensen in te zamelen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de So ciale Raad, Herengracht 174, 1,el. 48344, 45405 of 42547, Deze raad, die van half negen 's morgens bereikbaar is, zal zorg dragen voor een verdeling van de stad in wijken. Alle ingezamelde goederen dienen te worden afgegeven in 't voormalige ge bouw Ceres, Nieuwe Prinsengracht 39-41. Alle verdere inlichtingen worden op het stadhuis verstrekt, tel. 64455, toestel 521. Ter financiële leniging van de waters nood houdt het Roode Kruis vandaag in de hoofdstad een collecte ten bate van het Nationale Rampenfonds en het daarmede verbonden algemeen watersnoodfonds. B. en W. van Amsterdam vestigen er tot slot de aandacht op, dat iedere, die geld of goederen inzamelt, zich moet kunnen legitimeren, hetzij met een insigne van het Roode Kruis, hetzij met een machti ging van de organisatie, waarbij hij.'zij is aangesloten (bijv. vakvereniging of bond). Dank voor Amerikaanse hulpverlening Prins Bemhard, die op het ogenblik in New-York vertoeft, was zeer onder de indruk, toen hij het nieuws van de over stromingen in Nederland veraam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hy. De Prins was diep onder de indruk van het verlies aan. mensenlevens. Hy zeide: „Ik zal doen wat de regering en de Koningin willen, dat ik doe". „Zoals u weet", verklaarde de Prins verder, .Jheeft Nederland zojuist de Vergezeld van Prinses Beatrix heeft H. M. dc Koningin gisteren een be zoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. De komst van II. M. was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de Koninklijke auto slechts tot de grens van bet ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lckkerkerk, Krimpen aan de IJssel en aan de Lek bezocht. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel was toe vallig ter plaatse aanwezig, waar dc Koninklijke auto stilhield. Met hem had H. M. een informatief onderhoud. Commissaris der Koningin reed door De Koningin heeft getracht Dordrecht te bereiken, maar ook dit bleek helaas niet mogelijk mede door de „overbezetting der wégen als gevolg vaiV plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft H.M. Gorcum kunnen bereiken en heeft aldaar onder meer met de burge meester gesproken. Zeeland was voor de Koningin al even onbereikbaar als Dor drecht doordat over de wegen in die richting grote troepen in veiligheid ge bracht vee worden vervoerd. In de rich ting Vianen reed H.M. tenslotte terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoeken. De Koningin had zich de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwik keling van de toestand in de geteisterde streken. H.M. is vanmorgen in alle vroegte van Socstdyk vertrokken en zal de gehele dag in de getroffen gebieden doorbrengen. Ook Prinses Wilhelmina zal een bezoek brengen aan de getroffen gebieden. Namens HJH. de Koningin maakt II.K.II. vandaag en morgen een tocht door Zeeland. Ministers stellen zich op de hoogte Minister-president dr Drees, de minis ters Staf, Beel, "Witte en Algera bezoch ten eveneens de getroffen gebieden. Dr Beel bracht een bezoek aan Halsteren en heeft ook getracht Middelburg te bereiken. Minister mr Algera is zich op de hoogte gaan stellen van de toestand te Dordrecht Hij was vergezeld van ir A. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat. De commissaris der,Koningin In Zee- iand, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die gistermiddag om vier uur het gemeente huis van Kortgene op Noord-BeveTand officieel moest gaan openen, was de eer ste en enige die met zijn auto door het reeds 30 cm hoog staande water reed op de pont naar Kortgene. Bij de overkant gekomen, bleek op de 1 km lange strek dam het water een halve meter hoog te slaan. Dat werd de commissaris wat te gortig. Ongeveer anderhalf uur heeft toen de Commissaris der Koningin, die het ge- isoleerde Nooi'd-Beveiand niet wilde te leurstellen, gewacht. Toen hij een poging ging wagen, strandde deze haast, want midden op de strekdam sloeg de motor af en de auto scheen aan de heftige golven overgeleverd. Gelukkig wist de chauffeur echter weg te komen. Of de commissaris Noord-Beveland bereikt heeft is niet bekend. Gedeputeerden van Zuid-Holland, Ir Wittenberg en de heer Jansen Maneschijn, hebben ook het meest getroffen deel van de provincie in ogenschouw genomen. De Commissaris der Koningin van Zuid- Holland, die met vacantie in Zweden ver toeft, werd gealarmeerd. De Commissaris der Koningin in Limburg mr dr F. Hou- ben heeft zich gisteravond via de Regio nale Omroep Zuid tot de ganse bevolking van zijn gewest gewend en haar verzocht deel te nemen aan de Limburgse inzame ling ten bate van de slachtoffers van de stormramp onder het motto: Nationale Ramp. Hij verklaarde in zijn toespraak, Wie Zondagmiddag dc strandboulevards langs de kust van Zuid-Holland heeft teruggezien, is er geschrokken van de ongeleende ravage, die alle herinneringen aan het zonnige strandleven deed vervlie gen in de nog steeds angstaanjagende stormwind, cn die in oneindige trooste loosheid alleen maar treurig aandeed. Zo was het in Schcveningen, zo was het in Katwijk, zo was het ook in Noordwyk, Kijkduin en 's-Gravenzande. In Scheveningen staat de zee hoog, wit en dreigend tegenover ons, met golven hoger dan de boulevard. Voor de vuurtoren is de kademuur over een lange afstand weggeslagen. De zware meterslange bazaltstukken die de rand van de kademuur vormen, liggen hier en daar Van de althans in verhouding tot de omvang het ingezette mensen- en materiaal getal. Er was in de stad Gouda veel ongerief, doordat de drinkwaterleiding uitviel, daar de zgn. zomerdijk doorbrak, waar door de bassins met onzuiver water vollie pen en de filters buiten werking werdén gesteld. By Lekkerkerk hield de stenen wering het ook Zondagavond uit, al spoelde het water er in grote golven over, waardoor vele huizen zwaar te lijden hadden. De Op het centrale punt in Gouda besloot in uiterwaarden gelegen scheepswer- men dezé werkers met vrachtwagens door i ven en fabrieken hadden veel te lijden, te sturen naar het meest bedreigde punt De Krimpenerwaard stroomde langzaam in Gouda's onmiddellijke nabijheid, name-vol. Naar wij nader vernemen, werd de lijk Ouderkerk aan de IJssel. Van onge- toestand bij Ouderkerk niet critiek geacht, veer half drie af stroomden de vracht- Het zwakste punt in de dijk werd gevormd wagens in lange f;les naar Ouderkerk, door over een lengte van minstens 40 Daar de Gouöeraksedijk te veel gevaren meter ontstane open stukken. voor dit drukke verkeer opleverde sloot men om de colonnes via Stolwijk en Berkenwoude heen te sturen. Wat uit deze 6pontane reacties kon worden verwacht, gebeurde:; de overvloed aan mensen en materiaal kon in Ouderkerk niet worden opgevangen en verwerkt. Slechts stapvoets bewogen de voertuigen zich door de Krimpenerwaard en van de duizenden helpers en honderden wagens hebben slechts honderden helpers en tientallen wagens actieve steun en hulp kunnen verlenen. Bij Schoonhoven werd de hoogste stand omstreeks 8 uur Zondagochtend genoteerd. Het water is de glasfabriek „De Lek" bin nengestroomd. De veerdienst over de Lek werd Zaterdagavond 10 uur gestaakt. De weg GoudaUtrecht via Oudewaler was niet berijdbaar, zodat alle verkeer over de grote Rijksweg moest. In Moordrecht is hel gelukt, de dijk te behouden, maar in Nieuwerkerk slaagde men daar niet in. De IJssel sloeg er een gat van twintig meter-in de dijk. ijzeren hekken, die er met ijzeren bouten in waren bevestigd is niets meer te be speuren; de zee heeft ze meegenomen in haar kolkende graf. De Keizerstraat in Scheveningen is tot aan de kerk met zand overspoeld. Er zijn stukken uit het plaveisel weggeslagen als na een bombardement. Tot over het strand, tot over de kademuur, over de boulevard heen, heeft het woedende water zich een weg gebaand in die oude Scheve- ningse straat. Het water heeft gaten in het wegdek geslagen, maar nu het is ge zakt komen duizenden mensen in auto's en overvolle trams zien wat de woedende elementen hebben aangericht. Over de boulevard liggen over enkele kilometers verspreid de stenen en tegels wiihelmina-boulevard het gedeeltelijk die de storm en het water uit het plavei- tegen het water moeten afleggen. Er is sel hebben gerukt. Schotten van café- uiteen een ontzettende ravage overgeble- water vrij naar binnen kon stromen. De Voorstraat, die loodrecht óp de boulevard staat, werd geheel onder water gezet. Verscheidene betonnen afgangen naar het van het betegelde voetpad dat door de duinen liep I is mets meer overgebleven. Van de om- En intussen is er in het Kurhaus in een i muring van de zgn. Kuip, waar de bad zaal, vanwaar men door de vensters diegasten gewoonlijk luisteren dreigende wereld van geweld kan zien, een The dansant. Een jazzband verscheurt terrassen zijn weggerukt. Banken, die met ijzeren voeten ln de bazaltstukken waren ingeschroefd zijn losgerukt en ergens op de boulevard neergesmakt, verbogen en vernield. Op de trap naar het strand heeft hel water zijn krachten beproefd en er zitten gaten in geslagen alsof er een bom is ingevallen. Aan de haven zijn 4000 vaten haring, die op de kade voor export gereed lagen, door het. water opgenomen en naar zee gevoerd. Tussen Scheveningen en Kijkduin zijn de betonnen trappen die naar het strand voerden door de kracht van de. .storm weggeslagen. naar concert in de muziektent, die letterlijk aan flarden ligt en tussen de boulevard en net strand aan de zgn. Zeereep stond, is een naar zee gerichte muur door het zee water ondergraven en in elkaar gestort doordat hel zand is weggespoeld. De grootste schade ls wel aangerient aan het bekende hotel „Nieuw Brittenburg", waar van de helft, m. het restaurantgeoeelte aan de zeekant, geheel verdwenen is. Ook heeft de woeste zee het zand onder het gebouw weggespoeld, waarna de muren ingestort zijn. Gelukkig hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan en de eige naar kon een veilig neenkomen zoeken, waarna al het meuDuair weggehaald werd. Vanuit Zee- en Zonnebad, toebehorend aan de heer Hartenveld, moesten tachtig baocaoines, die door de storm werden op genomen als luciferdoosjes in elkaar gearukt werden, net ontgelden. Ook de oeide posten van de Katwijkse reddings brigade, die op het Noorder- en Zulder- strand stonden, zijn verdwenen. 's-Gravenzande beleefde ge vaarlijke uren- De betrekkelijk smalle kuststrook bij 's-Gravenzanüe neeït zwaar geleden van ue enorme stormkracht, over de gehele .-£Lgi.e zijn daar ue uuinen voor de neut en op sommige piaaisen voor twee derue weggespoeld, waaruij de door de Duitsers gebouwde bunkers geneel werden onder mijnd en vele van deze grote betonmassa's in puin werden veranderd, terwijl andere een groot gevaar voor instorten opleveren. Op enkele plaatsen waren de duinen zodanig geteisterd dat de toestand kritiek liggen overal ln grote massa's 'verspreid' ?°u worden bij 't opkomen van de vloed. Na Het strand bestaat niet meer. Het water ^rie uur ingespannen werken met hon- kolkt tegen de resten van wat eens het derden vrijwilligers was om vijf uur Zon- waterkerend duin is geweest. Ongeveer dagmiddag het gevaar voor het hele West- 15 meter heeft de zee op het land gewon- land bezworen, nen en het. Oranjebad is verleden tijd. Ook bij Kijkduin is er een groot gal. in de duinen geslagen. De bunkers, die zich Voorkant van „Nieuw Britten- dam' nog bevonden, staan op instorten. Zij leveren daardoor een gevaar op. Op het strand heeft men een mijn aangetroffen. Om ongelukken te voorkomen heeft de politie een groot gedeelte van het strand afgezet. de stilte en daarboven huilen de golven. De golven werpen wrakhout op het. strand, want er zijn schepen vergaan. En naast de woedende zee dansen de mensen! Aan de Socstdijksekade te Den Haag is er een woonark gekapseisd. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen, zodat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Een andere woonschuit is van zijn touwen losgeslagen en lekgestoten. Verder heeft de storm in parken, plant soenen en lanen veel schade aangericht aan het geboomte. Zware takken zijn door de wind afgerukt en sommige bomen ge heel ontworteld. Ook liepen vele huizen schade op aan daken en ruiten. Noordicijk behoed door bun- kerf undo inenten Niemand zou hebben kunnen denken dat de Duitsers Noordwijk aan Zee een dienst zouden bewijzen. Toch is dit het geval want Noordwijk aan Zee werd door de fortificaties van de in de laatste oorlogs jaren gemaakte verdedigingslinie voor een watersnood behoed. De zware fundamen ten, zo deelde een Noordwijks politiedes kundige ons mede, heeft de strijd tegen het water wel niet gewonnen maar toch hebben zij kunnen verhinderen dat de eerste duinenrij met boulevards en hoteis werd weggeslagen. Ondanks deze bescher mende betonblokken heeft de Koningin Amerikaanse regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeften nu komt deze ramp. Nederland heeft echter altijd gedu rende zijn gehele geschiedenis tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen, zoals wij altijd in het verleden hebben dat van het Zuiden uit een krachtig licht moet stralen, dat het doordringt tot in de trieste grauwheid van leed en zorg. De Commissaris van de Koningin ln Noord-Brabant, prof. dr J. de Quay ver klaarde: ons eerste doel moet zijn de rampen" slachtoffers te redden, waarvoor meer motorboten moeten worden aangevoerd en dan moeten wij eerst onze aandacht rich ten op de dijken, die worden bedreigd. Prof. De Quay arriveerde gistermiddag in Halsteren, dat reeds eerder was bezocht door de ministers Beel en Witte. Met ge meentelijke en provinciale autoriteiten be sprak hij daar de toestand. Hy was* dankbaar voor het Ameri kaanse aanbod tot hulp. „Dit is steeds gebeurd, wanneer er nationale rampen waren", verklaarde hy, „en Nede?land heeft ook altijd de helpende hand gebo den aan andere landen in soortgelijke omstandigheden". „U zult zich herinneren, dat mijn Vrouw persoonlijke giften heeft gezon den aan de Verenigde Staten tijdens de overstromingsramp van de Mississippi en de Missouri en wij. evenals andere volken, zijn altijd dankbaar voor per- soonlijkc giften in tijden van nationalo Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwerie" het nieuws van de ramp mede, Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen en voor hen, aio thans in gevaar en ellende verkeren. Militairen werken met man en maclit in de bedreigde gebieden Het personeel van Landmacht, Lucht macht en Marine heeft aan de Zondag morgen door de chef generale staf uit gevaardigde oproep, onmiddellijk naar de garnizoenen terug te keren, terstond ge volg gegeven. Direct nadat de eerste order per radio hekend was gemankt, volgde er een massale „belegering" van talloze sta tions, vanwaar stampvolle treinen de gemobiliseerde strijdkrachten naar de plaats van bestemming brachten. De spoed waarmee velen zich onver wijld naar hun garnizoen begaven, ver dient alle waardering. Er waren er. die zonder ontbijt de deur waren uitgelopen. Zandzakken en noodrant mere schaal getracht worden met het uitwerpen van rubberboten in de geïso leerde gebieden hulp te verlenen. De belangstelling en medewerking van buitenlandse zijde is zeer groot. Ameri ka. Canada en Engeland zegden alge mene militaire hulp toe, Frankrijk stel de twee, pioniersbataljons ter beschik king. an Nederlandse züdc is daarop gevraagd deze bataljons voorlopig gereed te houden in afwachting van de lucht- verkenningen. die in dc ochtenduren worden uitgevoerd. De Britse Marine stelde tien helicopters ter beschikking, die op de vliegbasis Woensdrecht ge- stationneerd, voor evacuatie van bewo ners van geïsoleerde boerderijen en kleine geïsoleerde groepen zullen wor den ingezet. Ooi; België, zelf getroffen Nadat de eerste ploegen in Utrecht waren binnengestroomd, zün 450 man militaire troepen van de Schoollechni- sche Dienst en Verbindingsdienst ter be schikking gesteld van de provinciale wa terstaat van Z. Holland. De troepen wer- den gezonden naar de plaatsen Ouder- door de ramp, bood een bataljon aan voor kerk a.d. IJssel, Stolwijk, Stolwükersluis, hulp in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan Moordrecht, Capelle a.d. IJssel, Nieu werkerk cn Gouderak. Zij staan onder mando van kolonel Schouten en zijn voorzien van pioniersmateriaal, zandzak ken en noodrantsoenen. Een ambulance van het militaire hospitaal „Oog en Al" werd, vergezeld van een radioverbin- dingsploeg, naar het geheel van de bui tenwereld afgesloten Stolwijk gestuurd. Marine naar Walcheren Alle strijdkrachten zijn gestold onder het directe bevel van de Nederlandse territoriale bevelhebber, luitenant-gene raal D. C. Buurman van Vreeden, om door deze ter assistentie te worden aan geboden aan het civiele gezag. Troepen uit Den Bosch. Breda, Geer- truidenberg, Oirschot en Roosendaal zün ingezet in het. bedreigde gebied bij Wil lemstad en Krulningen. Eenheden van de Koninklijke Marine werden naar het geïsoleerde eiland Wal cheren gebracht., terwijl andere marine- strijdkrachten ingezet werden in Middel- harnis en Stellendam. i de blokken steen, binten en palen burgstortte in zee. Ook in Katwijk kreeg de boulevard het erg te verduren. Op verschillende plaatsen ontstonden grote gaten, waardoor het zee- Voorts hebben de militaire autoritei ten springstoffen beschikbaar gesteld om schepen te doen zinken in het gat dyk van Vlaardingen. Rubberboten uit de lucht Ook de luchtmacht werd met alle haar ten dienste staande huldpmiddelen ingeschakeld om hulp te bieden. Van de vliegbasis Gilze-Rüen uit zijn Zondagmid dag vier verkenningsvluchten uitgevoerd om vanuit de lucht uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bedreigde bevolking. Alle toestellen van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten stonden op „stand by" op de basis. Een Dakota vloog, geladen met rub berboten, boven de omgeving van Stel lendam en wierp hier z\jn last uit. om de bevolking in staat te stellen zichzelf en iets van het huisraad te redden. Een Mitchell van de Marine Lucht vaart Dienst is Zondagmiddag op ver zoek van de burgemeester van Middel- hamis opgestegen om by Nieuwe Tonge rubberboten uit te werpen boven geïso leerde boerderüen. Er werden drie rub berboten uitgeworpen. Naar de piloot meedeelde is dit goed gelukt. Twee dei- boten werden zelfs tegen de boerderijen geworpen. Een andere Mitchell vloog met. rub berboten boven Werkingen/ Door de reeds ingevallen duisternis konden do boten niet meer worden uitgeworpen. Wel werden lichtjes waargenomen, maar een doeltreffende hulpverlening was hier niet meer mogelijk. Vandaag zal op rui- reeds twee compagnieën wérden aange vraagd. De Amerikaanse ambassadeur, die heer Selden Chapin. heeft aan de minister president, rir Drees zjjn hartelijk mede- leven^ betuigd met de natuurramp, wel ke Nederland heeft getroffen. Hy heeft daarby toen medegedeeld, dat de Ame rikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Nederlandse regering het aanbod te doen om Amerikaanse militaire hulp middelen te harer beschikking te stel len. Experts van de Amerikaanse genie troepen te Heidelberg zullen arriveren om samen te werken met de Nederlandse genie en legorautoriteilen. Ook de Amerikaanse Staatssecretaris, John Foster Dulles, heeft in een tele gram zün medeleven tot uiting gebracht. Generaal Miniton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse Leger in Europa, is vanmorgen per vliegtuig uit Wiesbaden naar Den Haag vertrokken om na te gaan, welke hulp de Ame rikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen hij de reddingswerkzaamheden. Ten bchoeie san de dropping hebben zij reeds vliegtuigen ter beschikking ge steld, die hun basis hebben in de Ame- de 1 kaanse /one van Duitsland. I Ook het apparaat van de CARE de I Amerikaanse hulporganisatie is in volle werking getreden. Zy zal onmid dellijk in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden, De Franse regering heeft, het voor nemen Nederland twee gerijebataljons te zenden om hulp te bieden bü dringende werkzaamheden. De Britse zaakgelastigde, de heer A. Stewart, heeft gisterenavond de Ne derlandse regering medegedeeld, dat de (Engelse regering diep medegevoel! met de nationale ramp, die Nederland heeft getroffen en gevraagd, welke hulp En geland kan bieden. Britse troepen, welke gelegerd zijn -.r het doorgangskamp in Hoek van Hoi land, zy gisteren de gehele dag reedt druk bezig geweest de helpende hand te bieden oQ de evacuatie van vluchte lingen. Ook Canada heeft hulp aangeboden. De overstromingsramp heeft, eveneens diepe indruk gemaakt op de Antillen. Er werd reeds geld ingezameld en gisteren avond zijn in de katholieke en protestant se kerken op Curasao en Aruba speciale diensten gehouden. Zowel hoi Duitse' als het Belgische Rode Kruis hebben ook hulp geboden terwijl het zes millioen tellend'» West/ duitse Vakverbond vandaag zal beslui ten op welke wijze het Nederland en België de helpende hand kan bieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4