Zuidhollandse eilanden zeer ernstig getroffen In Rotterdam hele stadsdelen door water overspoeld Meer dan vijftig personen vonden de dood Dordrechts binnenstad: een belegerde vesting Water sloeg spoorlijnen weg Schade bedraagt tientallen millioenen STROOM VAN VLUCHTELINGEN BEREIKTE DE MAASSTAD MAA^AG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Moedig gevecht tegen watergeweld te trekken de mannen van het leger, de luchtmacht en de marine tezamen met burgers om het behoud van hen die zich God wist het nog in leven bevonden in het getormenteerde gebied, dat zij in de donkerte van de nacht vóór zich wisten. Zó kwam de ellende door het water over Nederland. En niet alleen in Zuidland, Simons- haven. Oudenhoorn, maar ook op Goeree en Overflakkee, waar alle polders onder- Als een onafzienbare gore massa, waarin de storm grillige figuren tekende, j liepen, maar plaatsen als Stellendam, Mid- liing het wolkendek boven het land van Yoome en Putten, een macabere I delharnis en 's-Gravendeel het ergste te j Slechts één van de herinnering aan een nacht vol ellende, welke het natuurgeweld ook dit v erauren regen" deel van ons land bezorgd heeft. Het was gistermiddag, toen wij ons een weg zochten naar de meest ge teisterde gebieden van dit eiland, nog niet hij benadering te zeggen hoe groot de schade is welke de orkaan, die op ons land gebeukt heeft, hier veroorzaakte. Evenmin was precies vast te stellen hoeveel en welke per sonen in leed gedompeld zijn door het verlies van hun dierbaren. IWlov rraf Lipt llitprntp l*ien van 31 die ellen^e we zien weer de XCtlCI -ItCL UllCiölC honderden en nog eens honderden auto's. Wat on, het m-sl trol op onze tochtPersonenwagens, vrachtwagens, luxe tou- „ver he, et,and. was.de kalmte, eerder "WWteactote. r.ehenauto a Nof£ls niet met zekerheid bekend hoe- velen 'net leven gelaten hebben. Naar schatting zijn veertig mensen op Goeree en Overflakkee omgekomen. In Hellevoetsluis, zoals gemeld, vijf. In Poortugaal niet minder dan zeven. Daar vonden twee arbeidersgezinnen, die in de Zalmplaat woonden, de dood. alsmede twee personen die ter hulp waren ge sneld. Huis stortte in In een huisje aldaar woonde het echt paar J. V.. dat bij zich in had wonen een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar. Wegens de angstwekkende stijging van het water waren alle vijf naar de boven verdieping gevlucht, maar waarschijnlijk door de stuwing van het water is het huis daarop ingestort en werden allen onder het in de watermassa vallende puin be dolven. Een andere zoon van V.. die met een tot nu toe onbekend gebleven man te hulp wilde snellen, heeft men niet teruggezien. lijken is tot nu toe zou men zeggen de berusting, gepaard m een lange rij naar de bedreigde aan vastberadenheid, waarmede een gebieden spoedden en keer op keer klem ieder, die maar enigszins kon. zijn kwamen in bochtige en nauwe dorps- krachten inzette om erger Ie oorko- straa.jes men Dit sprong direct al in het oog in Spijkenisse, waar men aan de Molen kade het uiterste deed om het water te bedwingen dat met woedend geweld dc huizen heneden aan de dijk omspoelde één ervan hadden de bewoners juist Vrijdag, dus één dag tevoren betrokken. We zagen meisjes van nauwelijks tien jaar de mannelijke bevolking verleende, al weer voor het grootste gedeelte elders hulp met verkleum de vingertjes en letterlijk blauw van de kou, zandzakken vullen. Op het smalle pad langs dc molen stonden vrachtwagens, waar de nauwelijks dichtgebonden zakken in allerijl opge worpen werden. „Waar gaan ze naar toe?" trachtten wij de stormwind te overschreeuwen. ..Naar Zuidland", antwoordde ons de chauffeur. ..daar is het nóg erger!" Kater op de dag zouden we dit maar al te goed ervaren. Den Briel in spanning Over de enige vrijwel nog begaanbare Weg. waar de storm een steeds durende woedende aanval op onze voortslingeren- de auto ondernam, bereikten we langs landerijen die nog gespaard gebleven waren. Den Briel. Daar wachtte men m angstige spanning of bij Oostvoorne de dam in de Brielse Maas het zou houden. Het was deze spanning, die mét het s'ormgeweld de rest van de dag allen in deze omgeving bezig hield. Een span ning, die beklemmender werd naarmate het tijdstip van „hoog water" naderde. In Oostvoorne konden we zelf constate ren dat de vrees voor doorbreken van de dam alleszins gerechtvaardigd was. Driehonderd meter verwoesting Over een afstand van ruim 300 meter was de dfik zwaar beschadigd en steeds keerden de woedende golven, voortgedre ven door een ontzettende windkracht, die de mensen op de dijk geen moment van verademing gunde, terug om de ver woesting aan de dam erger en het ge vaar voor doorbraak groter te maken. Zonder zich ogenschijnlijk maar iets van de stormwind aan te trekken, die hen van de dijk dreigde te blazen, waren honderden mannen met inspanning van alle krachten bezig om de dam te be- houden. Takkenbossen, zand. stenen, kortom alles wat ter versteviging dienen kon, werd aangesleept en op de bedreig de plaats aangebracht. We hebben een kans. dat we het ha len". zei ons een geboren en getogen Briellenaar. „Ik geloof nooit, dat ie het. haalt ver klaarde een ander even later. Zo hoorden we de meest uiteenlopende meningen en de tragiek was. dat nie mand met zekerheid iets beweren kon. Later op de dag vernamen we. dat de düks het gevreesde „hoog tij" weerstaan i had en Oostvoorne, Den Briel en alle omliggende polders, op dat moment al- j thans, aan een groot gevaar ontsnapt waren. GevE wij herhalen het, we bij allen, met wie we spraken, by allen, die zwoegden om groter ramp te voorkomen, kortom bij allen, die in deze tijd van grote nood bewezen over voor treffelijke eigenschappen te beschikken. Hellevoet-sluis, als na een bom bardement We kwamen in Hellevoetsluis en een bombardement kon geen groter ver woesting hebben aangericht, dan we hier aanschouwden. Op sommige plaat sen in het dorp was de grond finaal weggeslagen en vertoonden zich gaten waar een middelgrote schuur in gepast zou hebben. Gevels waren ingezakt, deuren uit hun scharnieren gelicht en overal op straat lagen planken, binten en stenen verspreid. Met man en macht was men reeds van 1 uur in de vorige nacht af doende om de sluis, die het tegen het aanstormende water had be geven, te herstellen. In de straten van het dorp, zo vertelde men ons, had het gespookt, zoals op dat moment alleen op zee voor mogelijk gehouden was. De watermassa's hadden zich »ls één kol kende. schuimende stroom een weg door het dorp en door de huizen ge baand. Ahbenbroek: hoofdkwartier Zoals in Abbenbroek bijvoorbeeld, dat later, zelf geëvacueerd, omstreeks half 7 gisteravond dienst deed als hoofdkwar tier. van waaruit het in veiligheid bren gen van de bewoners van Zuidland en om geving geleid werd. Over het smalle wegje tussen deze twee dorpen, waarop de regen onop houdelijk en meedogenloos striemde en waarlangs het water voor zo ver het oog zien kon was er In de omtrek niets anders dan dat verschrikkelijke water nauwelijks een decimeter lager kolkte, reden die honderden auto's. Eén ver keerde beweging van hem of haar. die op dat moment aan het stuur zat. kon noodlottig worden. En toch was deze hulpverlening, hoe spontaan en prachtig ook, niet voldoende, want men schreeuwde in Zuidland op het moment, dat wij er waren, om boten. Geen roeiboten, want die konden het watergeweld niet aan, maar motorboten, met behulp waarvan men wilde proberen de schier onbereikbare huizen, waar nog men wist niet hoeveel mensen zich bevonden, te naderen. Hoog in de kragen van hun zware jas sen gedoken vochten hier, zo dicht moge lijk bij de rampplaatsen het water om spoelde hun voeten en dreigde hen weg Een der overstroomde straten in de Maasstad Klokken luidden, sirener loeiden in het holst van de nacht DORDRECHT, Zondagavond Rond de middag. Zondag, leek de Dordt- se oude binnenstad wel een belegerde ves ting. De vijand het gulzige water was er aan alle zjjden binnengedrongen. Langs de normale weg was de stad niet te bereiken: via verschillende even eens halfondergclopen buitenwijken kon men met veel moeite en risico's de vesting „nemen". „Het zal wel gaan, mijnheer", zegt de sergeant, die ons in z'n eigen stad om 'n lift moest vragen. „Ja, deze straat staat wel blank, maar ik geloof bijna zeker, dat er geen gaten in zijn geslagen". En daar vertrouw je dan maar op. En inderdaad staat men dan even later in het hartje van de binnenstad. De Steeg- oversloot waar een onzer bureaux is gevestigd is tien meter begaanbaar. Dan helt de straat omlaag en met verba zing ziet men een scheefgezakte, half door het trottoir gezakte auto, ongeveer twin tig meter verderop in het water liggen, zeker wel een meter diep. Het moet al vroeg in de morgen geweest zijn, dat dit gebeurde, toen de oude stad. verrast er verbijsterd door het binnenstromende wa ter, in opperste angst ontwaakte. Want de lichten van de wagen brandden nog! Even later spreken we met de opper wachtmeester van de marechaussee Van Rijn. „We zijn een belegerde vesting ge worden; het voordeel er aan is, dat de hier aanwezige militairen meteen ingezet kunnen worden. Hun onderdelen kunnen ze niet bereiken, treinen rijden er niet meer; de spoorbaan bij de Victoria- fabriek is over een lengte van zestig me ter verzakt. Dat duurt nog wel even voor de trein er weer overgaat. Maar komt U even bingm", en vriendelijk gaat hij ons voor naa'fz'n bureau. Gaat V zitten., stoel op 'n drijvende We bedanken even later schielijk voor de eer: bureau staat een halve meter onder r\wh. - en een stoel drijft er gezellig tegen ec;j "Schrijftafel aan. Zo wai'-.r;t beeld van Dordrecht-binnen- veste p die Zondag rond de middag overal. Is1groente kwam de groenten- winkel ui\I»dreven, alle mensen zaten met •at angsPl'e gezichten voor de ramen de bovenverdiepingen te kijken. Het prachtige Bagijnhof stond meer dan een meter in het water en al de straten er omheen deden aan Venetië denken: met roeibootjes werd het verkeer in de Dordtse binnenstad onderhouden Politie moest zelf evacueren In de nanacht was het water met de stormvloed komen opzetten. Om ongeveer vijf uur was het reeds zo ver, dat het po litiebureau aan de Groenmarkt moest evacueren. Een noodbureau werd inge richt in een café bij de Visbrug. Inmid dels was de bevolking met sirenes en klok gelui gewaarschuwd voor de dreigende ramp. In Dordrecht geen treinen meer, in Rotterdam alleen uit Den Haag De slag. die de Nederlandse Spoorwegen hebben gekregen door de orkaan die ons land beeft geteisterd, is zwaar geweest. Op bet ogenblik is de schade nog niet te schatten, doch deze zal zeker in de millioenen lopen. Verschei dene spoorlijnen in de provincie Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland zijn op vele plaatsen overstroomd en soms zelfs weggespoeld. Voorlopig is geen treinverkeer mogelijk op de baanvakken SchiedamHoek van Hol land, GoudaRotterdam Maas, Rotterdam D.P.Roosendaal, Lage Zwa- luweBreda, DordrechtSliedrecht en Bergen op ZoomVlissingen. Rot terdam is per trein alleen bereikbaar via Den Haag. de Al spoedig zag men de mensen vlucht nemen met datgene wat ze in de haast nog hadden kunnen grijpen. Kinder wagens, carriers, alles wat rijden kon, was zwaar beladen. Oudere mensen wer den met hulpdiensten weggevoerd. Het was korte tjjd een sauve-qui-peut. Overal werden zij, die een onderkomen moesten zoeken, liefderijk opgenomen. Later werd het rustiger. Het bleek, dat het gevaar met het hoogtij ook zijn hoog ste punt bereikt had en men kon toen de toestand w5. $almei' overschouwen. Verschillende buitenwijken bleken on dergelopen te zijn. De buurt had het zwaar te verduren gehad; er waren gaten geslagen in de Noorderdijk, die de afsluiting vormt van het Wantij en het hier binnenstromende water veroorzaakte veel last. Opnieuw dreigend gevaar Het werd ook zeer gevaarlijk aan de Kilkade ter hoogte van de fabriek van De Schelde. Het water van de Dordtse Kil stuwde hier hoog tegen deze kade op en de dijk aan de stadszjjde begon reeds tekenen van verzakking te geven. Beangstigend was het wanneer men onder aan deze dijk stond te zien, hoe het talud als het ware opgeduwd werd door de druk van het water aan de andere zijde. Stukken van het dijk- lichaam begonnen reeds los te laten en het was op dat moment, tegen 12 uur. lang niet denkbeeldig, dat hier een Met inzet van alle hulpmiddelen echter trachten de Nederlandse Spoorwegen het treinverkeer zo goed mogelijk doorgang te doen vinden. Er zijn maatregelen getrof fen om de treinen vandaag op extra sterkte te laten rijden. De vernielingen, waarvoor men telkens weer komt te staan, zijn verschrikkelijk. Bij Woensdrecht zijn twee gaten in de spoorbaan geslagen. Tussen Arnemuiden en Middelburg is een gedeelte van de baan weggespoeld. In Dordrecht is tussen het station en de brug over de Merwede het zand verdwenen. De bootdienst StavorenEnkhuizen is gestaakt, omdat in Enkhuizen nagenoeg geen water slaat. Bij Hedel, en op de baanvakken Delft— Schiedam en LeidenBodegraven en ZaandamWormerveer werden tengevolge nieuwe ramp ging geschieden. Het wa ter sijpelde reeds overal door. Toen werd dan ook ingegrepen en niet lang daarna zag men het wonderlijke schouwspel, dat honderden en honderden vrijwilligers met schoppen gewapend langs de Mauritsweg op een open stuk grond zand gingen scheppen, dat met tientallen vrachtauto's naar dit hoogst ge vaarlijke punt gedirigeerd werd. Zo beleefde Dordrecht een vreemde, angstige Zondag, maar een dag, die ook toonde, dat de gemeenschapszin plotse ling opleefde. Tegen middernacht Zondag kon mee gedeeld worden, dat de toestand in Dordt niet meer critiek was. De gaten in de Noorderdijk. de Kildijk en de Kil kade, evenals die bij Wïeldrecht en de Veerhaven waren gedicht en men kon de toestand op dat ogenblik volledig aan. De hulpdiensten waren uitstekend verlopen. van defecten aan de electrische bovenlei dingen de sporen versperd. Bij Willems dorp, ten noorden van de Moerdijk, is de spoorbaan volkomen overstroomd. Hier zijn de bovenleidingsportalen door het water weggeslagen. Er zijn de volgende maatregelen geno men betreffende het reizigersvervoer. De vier D-lreinen welke normaal rijden om 8.00, 11.00, 15.47 en 21.00 uur uit Den Haag over Rotterdam naar Parijs, vertrekken nu uit Utrecht over Den Bosch en Roo sendaal naar Parijs. De vertrekuren te In Rotterdam- werd door de kracht van het kokende ivatcr dit schip midden op straat gezet. Utrecht zijn 7 50, 10.49, 15.32 en 20.49 uur. De buitenlandse trein van Den Haag over Luxemburg naar Bazel, die normaal ertrekt om 9.00 uur uit Den Haag. begint nu in Roosendaal om 10.32 uur. De dag boottreinen naar Engeland rijden slechts tot Den Haag. De reizigers worden van daar met bussen naar Hoek van Holland gevoerd. De nachttrein naar Hamburg, die nor maal te 19.49 uur van Schiedam zou ver trekken, vertrekt vandaag om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Ook de nachttrein naar Keulen, die normaal om 20.16 uur van Rotterdam D.P. zou vertrekken gaat nu om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Beide treinen vertrekken dus als één trein, die in Utrecht gesplitst wordt. De Scandinavië express, die normaal vertrekt uit Schiedam om 7.16 uur gaat nu om 7.30 uur uit Den Haag S.S. De Rheingold-Express, die normaal om 7.03 uur uit Rotterdam vertrekt, gaat nu om 6.39 uur uit Den Haag S.S. Tussen Rotterdam DP en Dordrecht wordt een tien-minuten-dienst met bussen gereden. Er rijdt ook een busdienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam DP en Gouda. Op bed verdronken Hier ook waren de eerste doden te betreuren. Niet minder dan vijf men sen verloren het leven in de afgelopen nacht, de verschrikkelijkste die dit zo vreedzame plaatsje gekend heeft. Eni gen van hen werden door het waterge weld overvallen en hadden geen tijd meer gevonden uit hun overstroomde huizen weg te komen. Een bejaarde vrouw lag te bed toen een stortvloed haar slaapkamer binnendrong en is daar jammerlijk verdronken Bij het Maap RottCrdam is de toestand, God ochtendgloren vond men haar luk j dank meester gebleven met de hulp van naast het bedde ,juizenden. die zich vrijwillig kwamen Doch niet alleen Hellevoetsluis ls ern- mej^en en Zondagavond om 8 uur kon Stig getroffen, ook andere dorpen op_het officieel worden meegedeeld, dat het ge vaar was geweken en dat zich in de loop Rond Rotterdam luidden Zaterdagnacht de noodklokken, die dijkgraaf en dijkleger van Capelle en Krimpen aan de IJssel en van IJsselmonde naar de bedreigde punten riepen en die de bevolking waarschuwden tegen het wassende water, dat bestaan en toekomst van duizenden dreigde te ver nietigen. Loeiend joeg de orkaan uit het Noord-Westen de door de springvloed op gestuwde golven tegen de Bovendijk in IJsselmonde, spoelde het water over het verharde wegdek en perste het in de zachte berm aan de dijkzijde, waar reusachtige gaten ontstonden. Maar de dijk zelf hield het, evenals de IJsseldijk aan de overzijde van de rivier. Intussen steeg liet water in de havens steeds hoger. Met alles verwoesten de kracht spoelde het water uit Maas- en Rijnhaven de straten van Rotter dam-Zuid binnen. Op de rechteroever van de rivier kwam het hele uitge strekte gebied begrensd door Mathenesserdijk, Westzeedijk, Blaak, Groe- nendaal en Oostzeedijk kilometerslange wegen, die tevens als dijk fun geren blank te liggen. Oude vrouw ver dronken eiland, die gistermiddag geen dorpen meer waren, doch wijde, troost*. <ze wa tervlakten. Geruchten en werkelijkheid j Steeds meer op onze tocht door het ge kwelde gebied stapelden zich de geruch ten op. wist men te vertellen, dat die en die dijk het niet meer houden kon of al reeds bezweken was. dat een dorp com pleet door het ziedende, kolkende, woeden de water was weggevéégd, dat boer X niet meer te redden was, dat het vee van boer Y zo naargeestig en hartverscheurend te keer ging, omdat het de verdrinkings dood voelde naderen, datmen wist het zelf niet meer en voelde zich, ofschoon zö vermoeid en zó af, machteloos omdat men niet in staat was nog méér te doen Toch gaf men alles en dikwijls met ge vaar voor eigen leven. We denken bijvoor beeld aan hen die uit alle delen van het land gekomen waren om, hoe dan ook, te helpen, we denken aan de tranen op het gezicht van die verpleegster uit Amster dam, die helemaal in het gevaarlijkste gebied zij Zuidland terecht gekomen was en zich niet meer goed houden kon bij het de dag geen nieuwe overstromingen hadden voorgedaan. Voorzover bekend, is er slechts één persoon bjj deze ramp, die het tocli reeds zo geteisterde Rotterdam trof, om het leven gekomen: de 72-jarige weduwe L. V-De W-, die in haar woning aan de Rosestraat jammerlijk verdronk. Maar dc schade, die aan straten, wegen, opslag plaatsen, kademuren en bedrjjven is aan gebracht en de stille schade van de vele duizenden, wier kelders en souterrains zijn ondergelopen, moet vele millioenen bedragen. Om vier uur Zaterdagnacht is het wa ter in Rotterdam zijn niets ontziende veroveringstocht begonnen, tot het om streeks zes uur in de morgen zijn hoog ste stand bereikte. De omgeving van ce Plein weg. Putselaan, Wolphaertsbocht, Mijnsherenlaan, Beijerlandselaan, Oranje- boomstraat. Rosestraat en heel Katen- dredht werd herschapen in een woeste binnenzee, wier golven tegen de huizen beukten en alles wegspoelden, wat ze op i haar weg ontmoetten, In de Putselaan werden de lijnen van het Havenspoor en van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij volledig onder mijnd en wat het gemeentebestuur van Rotterdam in een jarenlange actie niet heeft kunnen bereiken, werd door het water in enkele uren bewerkstelligd: de stoomtram van de R.T-M., die in de volks, mond de „moordenaar van Rotterdam- Zuid" wordt genoemd, zal voorlopig niet kunnen rijden. Ook het tramverkeer werd ernstig ge stoord en ondervindt nog steeds grote moeilijkheden. De toegangswegen tot de Maasbruggen staan onder water, zodat er geen trams naar de Zuidelijke Maasoever konden rijden. De enige verbinding tus sen de beide oevers was de Maastunnel, die wonderlijk genoeg droog is gebleven, zodat het verkeer tussen de Noordelijke en Zuideijlke stadsdelen geen ogenblik onderbroken is geweest, al vormde het water op de Pleinweg ter hoogte van de Mijnsherenlaan een barrière, waar men omheen moest rijden. Dijk op IJsselmonde in gevaar De toestand van de dijk aan de Boven straat op IJsselmonde ter hoogte van de Sterovitamelkfabriek was Zondagmorgen om vijf uur uiterst critiek en om half zes vreesde men een doorbraak van de Oostdijk ter hoogte van de begraaf plaats. In geen van beide gevallen kwam het edhter tot een werkelijke breuk, hoe- wel in de huizen boven op de dijk een halve meter water stond, een hoogte, die zelfs in 1916 niet werd bereikt, toen het water tot de zoldering van de kelders steeg. Wel werd het binnentalud van de dijk besobadigd, zelfs op 18 verschillende plaatsen, waarbij stukken met 'n breedte van 25 tot 150 meter werden weggespoeld en op de weg aan de voet van de dijk werden geworpen. Van verschillende woningen kwam de fundering bloot te liggen. Met honderden vrijwilligers is men de hele Zondag bezig geweest, de dijken te versterken en toen des middags om zes uur de vloed weer opkwam, bleek de dijk alle aanvallen van het water met glans te doorstaan. De werkzaamheden aan deze dijk werden geïnspecteerd door dijkgraaf J. de Raadt, terwijl de burge meester van Rotterdam, mr G. E- van Walsum, en de wethouders Van Tilburg en Hogeweg zich van de stand van zaken op de hoogte kwamen stellen. Intussen had de politie 't benzinestation van de Caltex aan de Stadionweg als commandopost ingericht, van waaruit het werk werd geregeld. Mariniers verdedigen opnieuiv Rotterdam Was de Bovenstraat in IJsselmonde wellicht het meest gevaarlijke punt. de grootste vrees koesterde men aanvanke lijk voor de dijk bij Capelle aan de IJssel, dat in de Prins Alexanderpolder ligt. Maar ook hier konden de dijken behouden worden. De mariniers hebben er Rotterdam opnieuw verdedigd, dit maal tegen het woest oprukkende water en het bleek niet nodig, andere militai ren in de Maasstad in te schakelen. Eerst om half zeven begon het water weer te zakken, bijna even snel als het was opgekomen en toen eerst kon men pas zien. welk een enorme ravage de vloed alom had aangericht- Van hele straten, o-a. de Putselaan, de Paul Krugerstraat, de Paarlstraat en de Goede Hoopstraat, waren de trottoirs totaal weggeslagen en heie stukken van de rijbaan weggespoeld. Het posthuis van de politie aan de Lin ker Vcerdam op Katendrecht moest wor den ontruimd. De muren zijn gescheurd, Eodat deze post wel zal moeten worden opgegeven. Het personeel heeft voorlopig onderdak gevonden bij de Drinkwater leiding op Katendrecht- Dekenale kerk onbereikbaar Voor de dekenale kerk aan de West zeedijk was een reusachtig gat ontstaan. Over de gehele breedte van de kerk was het trottoir weggespoeld, zodat de kerk gangers het gebouw niet konden berei ken. Door een zijdeur in de Van Vollen- hovenstraat kreeg men tenslotte toegang tot het gebouw, waar om tien. half elf en twaalf uur stille H.H. Missen zijn ge lezen. Ook in verschillende andere kerken konden de diensten niet normaal door gaan, o.a- in de parochie van de H. Margaretha Maria Alacoque aan de Redhthuislaan op Katendrecht- Het een voudige kerkje van pastoor F. A. Brus sel S.C-J-. die de hele nacht in de weer is geweest om te redden, wat er te red den viel, heeft ruim 30 centimeter onder water gestaan. De zusters, die de pastoor in zijn zielzorg bijstaan, moesten het souterrain, waarin zij wonen, verlaten en vonden een toevlucht in de pastorie, die boven de kerk is gelegen. Park onder water Het Rotterdamse Park stond vrijwel geheel blank, hetgeen nog nimmer is ge beurd. Het water reikte hier en daar tot de onderste takken van de grote bomen, terwijl de lantaarnpalen voor meer dan de helft onzichtbaar waren. Ook de lager gelegen gedeelten van Rotterdam-Zuid stonden Zondagmiddag nog steeds geheel of gedeeltelijk onder water, o.a. Rosestraat. Oranjeboomstraat, Roentgenstraat. Nassauhaven, St. Hoo- Sendükstraat, Persoonsstraat, Persoons- aven en een gedeelte van Katendrecht. Een groot aantal bewoners van dit door het water geteisterde gebied is naar het evacuatie-centrum overgebracht, dat in het Stadion Feijenoord was ingericht. In de Zalmhaven werden drie vaartui gen ter grootte van 18 en 21 ton door de vloed op de kant gezet. Hetzelfde lot ondergingen twee binnenvaartuigen in het Haringvliet Op honderden plaatsen deden zich min of meer ernstige verzakkingen voor en duizenden kelders liepen onder water. Rails en perrons van het Maasstation hebben volledig onder water gestaan. De schade is hier van die aard. dat men mogelijk afziet van herstel van dit. sta tion. dat dit jaar toch moet verdwijnen. Zuinig met gas en electriciteil De beide gasfabrieken te Rotterdam op Feijenoord en aan de Keilehaven heb. ben eveneens onder water gestaan, even als de kraakgasinstallatie te Pernis. die ook meewerkt aan de gasvoorziening te Rotterdam. Als gevolg daarvan is er stagnatie ontstaan in de gasproductie, zodat het gebruik van gas voor ruimte verwarming moest worden uitgeschakeld. Daar de gasdruk drastisch moest wor den verlaagd, is aan de gasverbruikers uit veiligheidsoverwegingen dringend Ahoy'-hal in geëvaeueerden-centrum herschapen ROTTERDAM, Zondagavond. In een trage stroom trekken reeksen auto's bij de Ahoy-hallen naar de ingang van dit complex. Er wordt geroepen, gepraat, gedraafd en gesjouwd in een opgewonden sfeer, waar ogenschijnlijk geen orde in te vinden is. Men ziet kinderen, gewikkeld in kleding of in lappen, uit auto's dragen. Uit volgepropte wagens komen verschrikte mensen te voorschijn en hopen goederen worden uit andere auto's naar binnen gebracht. De regen daalt in stromen neer, er staat nog een felle wind. Het is koud en triest buiten. Binnen is het warm, maar de triestheid is er zo mogelijk nog groter. Als verlaten groepen in de enorme hallen zitten de vluchtelingen bij elkaar verdreven van hun woonplaatsen en gelaten afwachtend, wat er met hen gaat gebeuren. Aan de ingang van de Ahoy'^hallen zijn biljetten aangeplakt, waarop te lezen staat, dat mr Van Heuven Goedhart Maandagavond komt spreken- In de drukte is er geen mens, die erop let. En de aankondiging, dat hij voor de Rotter dammers het woord komt voeren over het vluchtelingenvraagstuk doet nu wel zeer vreemd aan. Er is een schrille tegen- stelling tussen deze aankondiging en de narde eigen werkelijkheid, waarin wij nu leven en waarin wij hondenden men sen voedsel en onderdak moeten geven, ornaat zij geer. thuis meer hebben. Het ia deze tegenstelling, die eens temeer doei beseffen, hoe plotseling het water zijn aanval heeft gedaan en hoe hevig de nood is. Het tafereel binnen is niet om aan te zien. En het is slechts de omstandigheid, dat onmiddellijk ingrijpen en hard wer ken noodzakelijk is. dat men geen oog heeft aaarvoor. Vaders en moeders ko men binnen. Kinderen, die over hun slaap heen zijn en verwilderd rondstaren naar het vreemde, dat hen omgeeft, dren. te:en rond. Aan het andere einde van de ballen :s men bezig matrassen en stro uit militaire vrachtwagens te laden. Op de entresol gaan pakken kleding van hand tot hand en komen tenslotte op bundels terecht. In een andere hoek worden pa pieren bekertjes met koffie uitgereikt. Een leidster van de jeugdbeweging torst een blad met boterhammen en bekertjes- Een nieuwe voorraad is op komst- In de grote hal lijken de mensen nietig en men krijgt er de indruk alsof er slechts een stuk of wat mensen aanwezig zijn. In werkelijkheid heeft men toch al een vier- a vijfhonderd vluchtelingen „verwerkt". En het is pas negen uur. Nog steeds komen auto's met nieuwe évacué's aan. Zij worden ingeschreven door ambtenaren van de dienst var. Sociale Zaken, die in een rij achter vlug onge stelde tafels zetelen. Vrijwel onafgebro ken zijn zij bezig. De vluchtelingen ko men uit diverse plaatsen- Er zijn er bij uit Alblasserdam. uit Zuidland, uit Maas dam.- uit Giessendam, Spijkenisse. Oud- Alblas.... Zij hebben niet veel bij zich. De „rijksten" brengen het tot twee kof fers en een bundeltje, dat wel niet veel meer dan wat kleding zal bevatten. Een oude man wordt binnengebracht. Hij moet gesteund worden door twee mensen. Zijn vrouw komt achter hem, eveneens gesteund door een tweetal vrij willigsters- Bagage is er nietEnkele meters verder is er een jong echtpaar, dat een poes bij zich heeft, het enige, dat zij wisten te redden- Vertwijfeling is er te lezen op de ge zichten van sommigen. Anderen glim lachen wat geforceerd. Zij dwingen zich de moeilijkheden met quasi-opgewekt- heid te doorstaan. Ergens begint een kind te huilen. Ginds gaat men verder matrassen uit te laden en naast elkaar op de grond te rangschikken. Buiten in de regen arriveren weer nieuwe auto's.... aangeraden alle automatisch werkende apparaten, zoals gaswarmwatertoestel- len en ketels voor centrale verwarming, tot nader order buiten bedrijf te stellen. Vóór alles moet er op worden toegezien, dat de kranen worden gesloten. Dit geldt ook voor alle verbruikers te: Maassluis, Vlaardingen, Barendrecht, Capelle e. d. IJsel en Heerjansdam. Wat de electriciteitsvoorziening be treft, kan worden gemeld, dat de grote centrale aan de Galileistraat wegens waterschade de stroomvoorziening moest staken, zodat Rotterdam was aangewe zen op de centrale aan de Schiehaven, die echter, ook door waterschade, slechts met twee machines kon werken. Gister avond werd stroom „geïmporteerd". De directie van het Energiebedrijf meent niettemin dat het met de electriciteits voorziening wel zal loslopen, als de be volking meewerkt zuinigheid met stroom te betrachten. Drinkwatervoorziening veilig Het. drinkwaterbedrijf aan de Honin- gerdük heeft wel schade gehad door het hoge water, doch het bedrijf kan water pompen. De drinkwatervoorziening in het Zuiden. Noorden en Oosten van de stad is normaal gebleven, doch daar er enkele leidingen waren gesprongen is de druk naar het Westelijk stadsdeel lijde lijk verminderd. Er was in die wijk ech ter wel water, maar door de geringe druk zaten hoge bovenhuizen zonder wa ter. De bewoners waren op hun beneden buren aangewezen. De drinkwaterleiding van de gemeente Rotterdam verzoekt al haar afnemers, dus zowel de inwoners van Rotterdam, als die van Capelle aan de IJssel. Delft, Nieuwerkerk, Schiedam en Vlaardingen, en de andere door haar verzorgde gebie den. in de komende dagen de grootst mo gelijke zuinigheid met het. drinkwater te betrachten. Het tramverkeer in het Noordelijke stadsdeel was in de loop van de Zondag bijna normaal, alleen lijn 5 kon haar eindpunt aan het Willemsplein niet be reiken wegens de vloedplanken, die op de Westzeedijk aan het begin van de Eendrachtsweg waren aangebracht. Om dezelfde reden was ook de route van lijn 10 via de Nieuwe Binnenweg verlegd. De trams, die via de Maasbruggen de verbinding met Rotterdam-Zuid onder houden. konden, zoals gemeld, niet rijden. De verbinding werd via de Maastunnel door bussen onderhouden. Vandaag zou men trachten de tramdienst uitsluitend met wagens van lijn 3 naar het Zuiden te hervatten. Extra-vergadering van B. en W. B. en W. van Rotterdam, die dag en nacht op de hoogte van de toestand zijn gehouden, zijn'hedenochtend in 'n extra vergadering bijeengekomen om de situa tie te bespreken en de nodige maatrege len te beramen. De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aan geboden en hun medeleven met de ramp, die Nederland heeft getroffen, betuigd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3