Katwijk en Noordwijk verloren groot deel van Imn duinen AI het mogelijke wordt gedaan ter leniging van de nood Het Rode Kruis werkt uit alle macht Medische en materiële hulp Zuid-Bevelancl zwaar getroffen Aangeboden diensten Wat het water ons in vijf eeuwen aandeed Duizenden boden onderdak aan IAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DERDE BLAD - PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het nood weer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzeekust, die het zwaarste ge weld van de Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weggeslagen, waardoor de glooiende hel lingen naar het brede strand veranderden in aangevreten, stijle zandwallcn, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal sft-andje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algeriieen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achterland het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die tendele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, bad- gelegenhcden. andere scizoen-outillage en wat niet meer zij, als het ware een levensslagader is. Nieuw restaurant vernietigd Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noord- v.-ijk het zwaarste geweld van een zuivere Noordwester te verduren hebben, en de schade, in de vissersbadplaats en de bloe- menbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zich ze ker niet voor het komend seizoen kunnen herstellen en bovendien nog tientallen ja ren de naweeën zullen gevoelen. In Katwijk werd de hoogste waterstand genoteerd, die ooit werd geregistreerd, na melijk ongeveer 4: meter boven N.A.P De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Het tientallen me ters brede duinterrein voor de boulevard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegelijk weg, zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Zondagochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de boulevard verdwenen, wandelweg incluis. Het café-restaurant Nieuw Brittenburg stond eertijds aan de landzijde van de bou levard. Het werd in de oorlog tegelijk met de gehele boulevardbebouwing door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrij gen voor de versterkingen in de Atlantik Wall, en werd na de oorlog als een der eer- Afsluitdijk hield zich voed Mensen van de Zuiderzeewerken ver klaarden ons, dat de Afsluitdijk zich buitengewoon goed heeft gehouden. Er is op drie plaatsen enige schade, die geen gevaar oplevert: schade bij de Vlieter en schade 5 km van Den Oever en tussen de kiiometerpalen 17 tot 21. Deze schade is toegebracht aan de steenglooiing. De dijk heeft het „maximum" tc verwerken ge had, waarvoor hij berekend is. Dat is drie meter vi.if en zeventig plus (boven Normaal Amsterdams Peil). De Zuiderzeewerken zelf hebben zich buitengewoon goed gehouden. Aan de Noord-Oostpolderdijk is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook enige geringe schade opgelopen, maar zich verder goed gehouden. ste bouwwerken in de afbraakstrook her bouwd, ten dienste van het vreemdelingen verkeer in het badseizoen. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk ge sloopt. Zondagochtend stond nog slechts de helft aan landzijde overeind, gevaarlijk ba lancerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden gerukt door de aan- gierende storm. Tientallen jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aanvoeren voor een royaal front van de vissersbad plaats, die het voorlopig zal moeten stellen met een smalle boulevard, waarlangs een stijle glooiing naar het strand voert. Atlantik Wall" voorkwam erger Te Noordwijk verdween het Zuiderbad voor hotel Seinpost volkomen, de badkoet sen dreven weg en werden te pletter ge slagen, de houten gebouwen werden neer geveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. Ook de in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het duin gaat thans verticaal van de rijweg van de boulevard naar beneden naar het strand. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving en kantelen in dertijd in het duinterrein voor de boulevard begraven. Thans zijn die betonnen gevaar ten door het geweld van de zee blootge woeld. maar niet gebroken, waardoor zij als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die betonnen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwij feld verder doorgebroken. De ravage in Katwyks zeebad. Honderden helpende handen Honderden cn nog eens honderden hulp- vaardigen zijn zich Zondag komen melden op het hoofdkantoor en by de plaatselijke afdelingen van hei Nederlandse Rode Kruis en allen werden met grote erkentelijkheid geregistreerd. Hun namen zijn doorgegeven aan de betrokken instanties. Ook verschil lende oud-medewerkers, die na de eerste drukke jaren na de oorlog de dienst van het Nederlandse Rode Kruis verlaten heb ben. kwamen hun diensten aanbieden. Verschillenden hunner konden, omdat zij de organisatie en dc werkwijze goed kennen, direct tewerk worden gesteld, o.a. bij het overbelaste secretariaat en de intendance. Hel is begrijpelijk dat personen, die vol enthousiasme wilden helpen en die zich daartoe al in oliejassen en laarzen hadden gekleed, teleurgesteld waren dat ze niet onmiddellijk konden worden ingeschakeld, maar bij nader inzien zal men moeten toe geven dat onder deze uiterst moeilijke om standigheden dc richtsnoeren, die de coör dinatie van de hulp beogen, in acht moeten worden genomen. IIOTEN GEVKAAGD Er wordt een dringende oproep gedaan om naar Noord-Beveland. waar nog steeds geen hulp is, rubberboten en motorboten te sturen. De mensen zitten daar nog steeds op zolders cn daken en kunnen niet be reikt worden. Er is geen drinkwater. Tal san polders ondergelopen Zuid-Beveland is zeer zwaar getroffen. Tal van polders zijn ondergelopen, nadat de dijken waren doorgebroken. By Kruinlngen is de d'uk van de Westfrscht icli op twee plaatsen doorgebroken, waardoor het gehele gebied van Hansweert en Kruiningen is overstroomd. Zondagmiddag stond het water hier 4 meter hoog. 3500 Mensen waren in het dorp Kruiningen en omgeving afgeslo ten en niet behulp van motorbootjes trachtte men zoveel mogelijk slachtoffers van deze watersnood in veiligheid te brengen. Zij werden met bussen naar Goes gebracht, waar in de Schuttershof een opvangcentrum was ingericht, waarna zij bij particulieren in de stad werden ondergebracht. Het Oostelijk deel van Hansweert is ondergelopen. De Mlddensluis aldaar heelt enorme schade opgelopen en ook de Veer haven is zwaar getrotl'en. Enkele gebouwen en een deel van dc dijk %werden volledig weggeslagen. De Moerdijkpont Dordrecht werd door een van de dykgaten heengesla gen en rust thans ergens midden op het land. Een tanker bi) Hansweert brak in drie stukken. Volgens nog niet bevestigde berich ten zouden in dit gebied 4 slachtoffers zijn te betreuren. In Hansweert overstroomde ook het internaat Maria-oord. De zusters cn de kinderen konden in veiligheid worden gebracht. Twee zusters, die in de kapel waren, konden met moeite worden gered en een andere zuster, die te w-ater raakte, werd door een 12-jarige ieeiiing van dc verdrinkingsdood gered. Kritiek was ook de toestand in Katten- dijke, waar ongeveer 1000 mannen uit de omgeving gezwoegd hebben om de dijk te behouden. Van dit behoud immers was de veiligheid van een groot deel van Beveiand afhankelijk, o.a. van Goes. In de loop van de Zondagavond was echter het grootste gevaar geweken. Hier is ruim 400 meter dijk weggeslagen. Overstroomd is ook de omgeving van Krabbendijke. Voorts het gehele waterschap Baarland met de daarin liggende dorpen. In het waterschap Eilewoudsdijk was de toe stand ook zeer ernstig. Het water staat er tot aan de Borssclepolder. Ook hier was men Zondag in de weer om de dijk te versterken. In de omgeving van de Kreckrakdam, dc toegang tot Zceiand. zijn eveneens grote polders ondergelopen. De rijksweg, die toe gang heeft tot Zeeland, is gedeeltelijk onbe gaanbaar. In Goes was ten behoeve van de vluchte lingen zo veel brood gebakken, dat men op een gegeven moment geen gist meer had. De organisatie liep hier voortreffelijk. Een groot aantal personen-, vrachtauto's en autobussen was op de Markt geconcentreerd en kon onmiddellijk vluchtelingen halen of vrijwilligers die aan de dijk gingen wer ken. wegbrengen wanneer dat nodig bleek De Sloedam is op een bepaalde plaats onder mijnd. doch is nog volkomen in tact. Hachelijke redding uit Wieldrecht Dramatische tonelen hebben zich Zon dagmiddag afgespeeld in de overstroomde Doidcrs ten Zuiden van de Wieldrechtsc- zeedijk toen twaalf mannen, vrouwen cn kinderen van de zolders en daken van de verspreide woningen in deze polders wer den gehaald. Twee motorvletlen van de marine en van de genie waren in het woeste weer uitgevaren om deze reddings poging te ondernemen. Men is er inderdaad in geslaagd om deze in nood verkerende mensen aan boord te krijgen. Maar daarna heeft men hachelijke avonturen beleefd. De woeste golven sloe gen steeds meer water in de vletten, zodat er ten slotte geen hozen meer aan was. Men is er nog net in geslaagd de verwoeste spoorbaan tussen Dordt en Breda te be reiken en men was cr amper of de vletten 6loegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de bielzen en de verwrongen en vertrokken rails van de verwoeste spoorbaan. Diepe gaten vol water belemmerde de tocht en van Wiel drecht uit is een hulpcolonne over de spoorbaan de worstelende mensen tege moet gekomen met lijnen en 6tokken. Na drie uur worstelen heeft men eindelijk de droge grond bereikt, waarna de uitgeputte redders en geredden liefderijk door om wonenden zijn opgenomen. De meesten zijn nadien naar Dubbeldam gebracht. Vele honderden hebben zich elders ver dienstelijk gemaakt. Bij de inzamelingen van kleding en materiaal. Tientallen zwaarbe laden auto's uit de niet getroffen delen van ent land stroomden de gehele dag Den Haag binnen om aan de intendance van hot Nederlandse Rode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meubels te brengen. Binnen het half uur, nadat het radiobericht over deze kledinginzameling was uitgezonden, kwa men de eerste giften reeds aan, en om 23 uur gisteravond kon er in het gebouw van de intendance niets meer bij. Dankbaar werden toen de aanbiedingen aanvaard van verschillende firma's, die magazijnruimte en pakhuizen ter beschikking stelden, want dc stroom goederen die de U.V.V., Rode Kruis- efdehngen, verschillende organisaties cn particulieren nu reeds hebben ingezameld, houdt steeds aan. Ook de garages van het hoofdbestuur aan de Laan van Poot in Den Haag zijn reeds gedeeltelijk met kleding, meubels en kachels gevuld. '"TREFFENDER dan ooit hebben wy in de geteisterde gebieden gezien, hoe groot van karakter de gewone mens kan z(jn als hy zich moet keren tegen een bovenmenselijk geweld. En het heeft ons weer verrast, dat Nederland in zulke omstandigheden J bij-na uitsluitend goede mensen lykt te tellen. Voor wie de nood zag. be- j stonden overwegingen van eigen- belang niet meer. En velen verlieten hun veilige woningen ver van de noodgebieden, om hulp te bieden waar die nodig was. Niet altijd kon die hulp worden aanvaard. Zo spraken wy een man. die helemaal uit Alkmaar was ge- komen toen hy door de radio hoorde, dat IJsselmonde gevaar liep. Toen hy in IJsselmonde kwam, bleek men zijn diensten niet nodig te hebben. liet Rode Kruis te Rotterdam heeft Zon- dag veel hulpvaardigen onverrichter- zake moeten laten vertrekken en zo zal het elders stellig ook wel zijn ge- weest. Het succes van de oproepen om 2 hulpverlening was groter dan ver- wacht kon worden. Voor degenen, die zich tevergeefs hebben gemeld, was dit een teleurstelling. Toch is hun moeite niet nutteloos geweest. Het had immers evengoed kunnen voorkomen, dat men een te- kort aan helpers had. Zy hebben een reserve gevormd. Dat is altyd een on- j dankbaar cn toch onmisbaar werk. Hun komst was bij het reddingswerk een niet te onderschatten morele steun cn ook zij hebben er toe bijge- dragen, dat wjj met trots kunnen hogen op de hechte burgerzin in ons 2 land. Het Deense Rode Kruis heeft, onder betui ging van diepe sympathie aan zijn Neder landse zusterinstelling, hulp aangeboden. Het hoofd van de medische afdeling, die op verzoek van hulp. Zondag naar het nood- gebied in en om Alblasserdam vertrokken is. is in de late avond opnieuw naar Ridder kerk gegaan. Het Noodziekenhuis aldaar staat gedeeltelijk onder weter, maar men kan de toestand aan. Ridderkerk heeft een weliswaar kleine maar goed geoefende colonne van hei Rode Kruiscorps. Acht- nonderd mannen hebben daar met succes gewerkt aan de dijk. Hun arbeid werd extra moeilijk, omdat er geen drinkwater is, maar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis zal trachten melk ter plaatse te brengen. Naar Hendrik-Ido-Ambacht zijn ten behoeve van aldaar opgenomen evacué s ten paar honderd dekens gezonden. In totaal zijn duizenden dekens en noodslaap- plaatsen naar verschillende oorden verzon den. De intendance heeft voorts zendingen klaargemaakt van brood, margarine, suiker en kindervoedsel voor het vliegveld Val kenburg, want daar zullen hélicoptères opstijgen die bij het aanbreken van de dag deze levensmiddelen zullen uitwerpen boven Moerdijk, Stellendam en Stavenisse. De Haagse gemeente-apotheek heeft vannacht doorgewerkt om aan deze zendingen medica menten toe te voegen. Voorts vertrok eei: vrachtauto naar Hellevoetsluis om 2600 bro den te laden op de reddingboot Neeltje- Jacoba, die deze goederen naar Goeree zal overbrengen. De voorraad levensmiddelen van de intendance van het Nederlandse Rode Kruis is nu totaal uitgeput. Generaal Manton Eddy, opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, is vanochtend vr:eg per vliegtuig uit Wiesba den naar Den Haag vertrokken om na te gaan. welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de red dingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse gebieden. Na het vertrek van de gemeentelijke sleepboot, met aan boord een rts. Rode Kruispersoneel, helpsters van de U.V.V.- aCntinedienst is vannacht uit Arnhem naar het geteisterde gebied ook afgereisd een co lonne van 30 particuliere auto's en 17 auto bussen. Met dit. materieel, dat de automobielclub De Rijnrijders bijeen wist te krijgen, zijn dekens, dekking en medicamenten meegege ven. Plaats van bestemming was Roozen- daal, terwijl men dc bevolking van Fijnaart in N. Brabant met de auto's helnt evacue ren. In de loop van vandaag zullen waar schijnlijk nog twee Rijnboten uit Arnhem naar het rampgebied vertrekken. De presidente van de Franse Senaat heeft Zondagavond het medeleven vertolkt, dat in Frankrijk bestaat met de rampen, die Ne derland, Engeland en België hebben getrof fen. De Franse ministeh van Defensie. René Pleven, verklaarde, dat vooral Nedeer- 1 a n d „waarmee nauwe banden ons ver binden". .zeer zwaar getroffen is. Daarom had de Franse regering de Nederland- s e regering doen weten, dat zij twee batal jons van de Franse genie ter beschikking van Nederland stelde, die zich daarheen zouden begeven om aan het reddingswerk deel te nemen. Schevenings boulevard op Zondagochtend. 7o lang Nederland bestaat, heeft het een strijd op leven en dood moeten voeren tegen het water* zijn beste vriend en tevens zijn ergste vijand. Door het water is ons land groot en rijk geworden. Maar het is verraderlijker dan een vulkaan. Op 18 November 1421 richtte de St. Eli- Op 16 October 1502 teisterde een grote vloed de dijken bij Medemblik, Muiden. Amsterdam en Spaarndam. Op 16 October 1508 had Noord-Holland sterk te lijden: overal braken dijken door. Op Palmzondag 1509 braken de dijken bij Schardam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tussen het IJ cn de Haarlemmermeer door. Op 29 of 30 September 1514 richtte een hoge vloed in Noord-Holland zware schade aan. Bij Hoorn en Spaarndam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn en Enkhuizen door. Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen West-Europa van het Kanaal tot aan Jutland. Bij deze aller heiligenvloed, die vier dagen duurde, liep het water in Noord-Holland een halve meter over de dijken, die op vele plaatsen doorbraken. Een groot gedeelte van Gro ningen, Friesland en bijna alle Zuidholland se en Zeeuwse eilanden liepen onder water. Enkele .stukken land gingen voorgoed verlo ren, zoals delen van verscheidene dorpen Dat de Nederlanders, die er goed zijn afgekomen, in het algemeen hun burgerplicht verstaan, spreekt wel duidelijk uit een bericht, dat wij Zon dagavond nog uit Amsterdam ontvingen. De centrale, welke adressen verzamelt van hoofdstedelingen, die woningruimte ter beschikking van daklozen willen stellen, deelde ons mede, dat dc hoofdstad al duizenden evacué's kan opvangen. Sommige hotels en pensions, ook buiten de stad, staan geheel open voor de getroffen medeburgers. De afdeling Inten dance van het Nederlandse Rode Kruis kon gisteravond al een van de vier ter beschikking staande opslagruimten, het gebouw van V. en D. aan de Boekhorststraat geheel met voor de getroffenen bestemde goederen vullen. Stichtingen in actie Verscheidene instellingen en stichtin gen hebben hun collecte-apparaten ter be schikking gesteld voor de landelijke in zamelingsactie. Van heinde en verre zijn motorvoertuigen, vletten, sloepen en motor vaartuigen naar de noodgebieden overge bracht. Uit de universiteitssteden zijn door studenten gevormde vrijwilligersploegen naar de bedreigde punten vertrokken. Geen provincie, geen landelijke organisatie heeft zich onbetuigd gelaten. De Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bii Ongelukken heeft in dt loop van de Zondag naar schatting twee duizend auto's met helpers, auto's met voedsel, kleding en verband, en grote tank auto's van metkfirma's met drinkwate' naar de getroffen gebieden gedirigeerd. Op de radioboodschap van het hoofdbestuur van Zondagmiddag stroomden in groten getale, uit alle delen van het land E.H B.O.-ers naar de Heemraadssingel te Rotterdam, waar grote colonnes werden geformeerd, die naar de getroffen gebie den werden geleid. Onder andere zijn di verse hulpcolonnes naar Zeeland West- Brabant, Noord-Holland cn in onze pro vincie vertrokken. Mede door de voortref felijke leiding van de Rotterdamse ver keerspolitie ontstonden nagenoeg geen ver keersopstoppingen. ondanks dat vaak hon derden auto's op de rijweg en zelfs op de trottoirs stonden geparkeerd. Om twaalf uur vannacht was de enorme drukte ver werkt en vertrok de laatste colonne naar het in nood verkerende Ridderkerk. De raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbeweging en het N.V.V.. heeft besloten om door middel van 't opwekken van de le den om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffe nen. Hierover zal op zo kort mogelijke ter mijn met de werkgevers overleg worden ge pleegd. Militaire liulp Van de vliegbasis Gilze-Rijen uit zyn Zondagmiddag met Beechcrafts en Har- vard-rlicgtuigrn vijftien verkennings vluchten verricht met het doel uitwijkmo gelijkheden te zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door de watersnood zijn ingesloten. De verkenningen zijn richt boven Sleewijk, Willemstad en West- Brabant. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht pa raat op de basis. Er zijn verder maatregelen genomen om de gemeente Kruiningen te evacueren en ook zal het bedreigde deel van Goeree en Overfiakkee alle hulp verschaft worden, die voor een vlotte evacuatie der bewo ners noodzakelijk is. Hiertoe zijn reeds marine-eenheden ingezet. De luchtmacht maakt zich gereed om rubbervlotten uit te werpen en zal de geïsoleerde gebieden door middel van dropping van levensmid delen en drinkwater voorzien. Door de Amerikaanse autoriteiten zijn ten behoeve van de dropping vliegtuigen ter beschikking gesteld, die hun basis heb ben in de Amerikaanse zone van Duits land. Reeds wordt op diverse plaatsen door de troepen incidenteel hulp verleend. Zo zijn militairen ingezet in Vlaardingen. Waalwijk, Willemstad. Fijnaard. Steenber gen, Hoge- en Lage Zwaluwen, bij Hel levoetsluis, Putten en Oudenhoorn, tn de gehele Krimpennerwaard. Vlissingen cn de zogenaamde zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoeklichten zijn ingezet om de nachtelijke werkzaamheden te verge- makkelen. In onze ochtend-editie maakten wij reeds melding van de beide door Frankrijk aan geboden geniebataljons. Ook België, zelf getroffen door de ramp, stelde één batal jon voor hulp in Zeeuwsch-Vlaandcren ter beschikking, waarvan reeds twee compagnieën werden aangevraagd. 450 Man militaire troepen van de Schooltechnische en Verbindingsdienst zijn ter beschikking gesteld van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. De troepen zijn gezonden ni sr de plaatsen Ouderkerk, Stolwijk, Stolwijkersluis, Moordrecht. Ca- pelle, Nieuwerkerk en Gouderak. Tevens is. op aanvrage van de burgemeester van Stolwijk, welke gemeente geheel van de buitenwereld is afgesloten, een ambulance van het militaire hospitaal „Oog in al" meegezonden, en een radioverbindings- ploeg. Een aalmoezenier en legerpredikan- ten zijn met de troepen meegegaan. In het depot materieel-luchtmacht te Soesterberg liggen goederen, die in geval van nood kunnen worden uitgereikt aan de bevolking van de geteisterde gebieden. Mobiele auto-radiostations van de lucht macht zijn ingezet, om de telefoonverbin dingen bij te staan en te ondersteunen. Het personeel van de luchtmachtstaf te 's Gra- vonhage is, voor zover het niet voor werk zaamheden op de staven nodig is, gecon signeerd in de Alexanderkazerne. Burgerlijke hulpverlening Om een indruk te geven van de alge mene medewerking noemen wij enkele gevallen van de ontelbaar vele. In het Olympisch Stadion te Amsterdam zal Woensdagavond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Blauw Wit en Ajax ten bate van de slacht offers van de watersnood. Het operakoor Bel Canto, dat Donderdag een opera- concert geeft te Haarlem, zal de baten van dit concert afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. Apeldoornse textiel- en meu belzaken hebben een inzameling onder win keliers georganiseerd De Nederlandse Katholieke Middenstands bond heeft een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven", om de middenstandsbedrijven in de ge troffen gebieden te helpen. Het bondsbe- stuur heeft duizend gulden gegeven. Zondag heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland verblijvende Ambonezen, tot leniging van de nood in de door de overstromingen getroffen streken. Voorzitter is de oud-president F. van Huls Verder maken er deel van uit de generaal- majoor b.d. P. Scholten. de generaal-niajoor b.d. Engles, de heer Barré, de schout-bij nacht b.d. Gauw, de heer Schilperoort (se cretaris). Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top. bij de Nederlandse Handel Maatschap pij, Kneuterdijk, 's Gravenhage. Het nationale postzegel fonds voor tbc en chronische lijders te Voorburg heeft in verband mef de ramp 200 lakens c-n 400 slo pen ter beschikking gesteld voor hulp aan t.b.c.-patiënten en chronische lijders, die daaraan dringend behoefte hebben. De burgemeesters kunnen dit aanvragen bij het fonds. Twee textielbedrijven in Enschede heb ben in totaal 12.000 dekens ter beschik king gesteld van de getroffen gebieden. Een 500-tal vrachtauto's, beladen met goederen en kleding, tezamen gebracht door de regionale omroep Noord. Groningen. Friesland en Drente, is aangekomen in Rotterdam. Voor opneming van kinderen uit bedreig de gebieden kunnen door de minister van O.. K. en W. een aantal kampen „vorming buiten schoolverband" beschikbaar worden gesteld. Overleg hierover kan door evacua tiecommissies gepleegd worden met het hoofd van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband, tel. 183000, Den Haag. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging vooj Suikerzieken verzoekt zijn leden, wonende in de omgeving van de geteisterde gebieden, hulp te verlenen aan suikerzieken ui' de getroffen gebieden in de vorm van dieetverstrekking en'of huis vesting en daartoe opgave te doen bij de burgemeester van de plaats van inwoning. De KNAC heeft automobilisten drin gend verzocht, zich alleen naar de ge troffen gebieden te begeven indien van overheidswege hun hulp wordt gevraagd. Van verscheidene zijden zijn klachten ont vangen over ernstige hinder, die bij het hulpverleningswerk is ondervonden van nieuwsgierigen, die per auto een kijkje kwamen langs de Hollandse kust, de Broodeloos- polder bij Tholen en het eiland Wulpen bij Cadzanö. Op 15 Augustus 1597 liep Waterland ge heel onder ten gevolge van een hoge spring vloed bij Noord-Westerstorm. In November 1601 joeg een storm uit het Noordwesten het water in Noord-Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijkeh op vele plaatsen bezweken. Op 22 en 23 Januari 1609 steeg het water van de Zuiderzee zo hoog, dat een gedeelte van Amsterdam onder kwam te staan. Bij de storm van 23 Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Leiden. De pas drooggemaakte Beemster liep onder water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de dij ken van het IJ op drie plaatsen door. In September 1021 spoelde een .water vloed de Velzerdiik geheel weg. Ook stond het water tot in Amsterdam. In Februari 1625 werden Amsterdam, Haarlem en Monnikendam zwaar geteisterd. De pas drooggemalen Purmer liep weer onder water. De St. Petnvloed op 22 Februari 1651 deed het IJ voor Amsterdam nog hoger stijgen dan bij de Allerheiligenvloed van 1570. De Watergraafsmeer liep onder. Rondom Haar lem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond eveneens blank. Op Sint Nicolaasavond in 1665 bezweek de IJdïjk en Waterland werd in een wezenlijk waterland herschapen. Op 4 en 5 November 1675 moest Neder land een zware stormvloed uit het Noord westen doorstaan. Noord-Holland, 't Gooi en Utrecht hadden het zwaar te verduren. Vele plaatsen kwamen onder water. Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Muiden was doorgebroken, was het land van Amersfooï t en Utrecht tot aan Haarlem her schapen in een binnenzee. Bij de Kerstvloed van 1717 braken de Assendelver- en Uitgeesterdijken op acht plaatsen door. In Mei 1773 werd de Zuiderzee zo hoog opgestuwd, dat het water over de slaperdijk bij Spaarndam golfde. Onberekenbaar was de schade en boven alle beschrijving de ellende in Holland, ten gevolge van de overstromingen op 14 en 15 November 1775. Er was nauwelijks een slad, die van het water verschoond bleef. Do eilanden Wieringen. Marken. Urk ea Schokland werden geheel overspoeld. In November 1776 liepen bij Haarlem de polders onder water. Op 1, 2 en 3 Februari 1791 werd het ge bied rondom het IJ zwaar geteisterd. Op 15 Januari 1808 werden alle huizen op Marken vernield door de storm en het water. De Zuiderzeedijk brak op verschei dene plaatsen door. Bij de Noordwesterstorm begin Februari 1825 ontstond zulk een overstroming, dat 800 personen en 46 000 stuks vee om het leven kwamen. De schade, die deze ramp aan Nederland bracht bedroeg acht millioen gulden. Toen kwam de ramp van 1916, die door deze nieuwe ramp is overtroffen. Marincvliegtmgen vierpen rubberboten uit De marinevliegtuigen zijn bij dag worden vanmorgen voortgegaan met de hulpverle ning. De helicopter is bezig op Goeree en Overfiakkee personen weg te halen, die op boerderijen geïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een harpoenvliegtuig heeft bij Stavenisse. Poortvliet en Maar tensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uitge worpen. Twee vliegtuigen gaan ook naar Goeree en Overfiakkee om rubberboten uit te werpen. Een toestel van de marine-lucht vaartdienst is met 2 hoofdingenieurs van waterstaat vertrokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulp verlening. Op verzoek van de commandant van het vliegveld Valkenburg hebben de Draka- fabueken te Amsterdam ruim zestig plastic reddingsvlotten ter beschikking gesteld. Deze zullen boven de overstroomde gebie den worden uitgeworpen. Lootlsdiensten hervat De loodsdiensten van Hoek van Holland en van IJmuiden zijn vanmorgen voor alle schepen hervat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8