Ook schrijnende tonelen in het F eijeno or d-Stadion Ook in Bergen op Zoom is de schade groot Negentig-jarige vrouw kon weer lachen in de Ahoy'-hal Niet iedereen echter kon het leed verkroppen Overwerk voor het rampengebied ƒ75.000 van de K.A.B. voor het Rampenfonds Vele baldkers kunnen niet bakken Vele schepen verkeerden in nood MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DERDE BLAD - PAGINA Uit Eelde, Farmsum, Delfzijl en vele andere Groningse plaatsen kwam vanmorgen een colonne van vijfhonderd vrachtwagens in Rotterdam aan met stapels kleding, dekens, meubilair, reddingsmaleriaal en dergelijke Een groot gedeelte van deze goederen werd m de ontruimde Rnnèrnhal ondergebracht, waarbij studenten, M T.S.-ers en scholieren van de Vlaggemanschool zich verdienstelijk maakten met het uitladen van de wagens. Om negen uur kon burgemeester Van Wal- sum constateren, dat de organisatie uitste kend werkte. Gelukkig kon de heer Jansen van de Diergaarde tijdig ingrijpen toen men de geschonken schoenen zomaar op één stapel wilde werpen, want wanneer dat gebeurd was, zou het uitzoeken van paren een onbegonnen werk zijn geweest. In Bergen op Zoom stond omstreeks halfdrie in de cngeluksnacht het water aan de dijken vrijwel gelijk met de kruin en werd groot alatm geslagen. De bewoners van de Haven, die toch al niet naar bed waren gegaan, brachten hun huisraad in veiligheid. Omstreeks drie uur kwam het water over de dijken en stroomde de Geertruidapolder vol. Daarbij kwamen de Machinefabriek N.V. Holland en tal van andere bedrijven onder water te staan. Het water kon toen ook niet meer door de schutplanken bij de Bonte Brug tegen gehouden worden cn toen deze doorbraken lien de gehele Gedempte Haven onder, tot ver in de ilijkebuurtstraat. Ook aan de andere zijden stroomde het water dooi. Zo stond het pij de kazerne Groot Arsenaal bijna twee meter hoog, een peil, dat nog nooit werd bereikt. Overal hoorde men de mensen om hulp roepen. De schade is enorm. Niet alleen, dat het water over de dijk van de Geertruidapolder was gekomen, ook over de dijken van de Augusta- en Theo- doruspolder. Dasrdoor stond het water tot over de spoorlijh/Roosendaal—Zeeland. De weg naar Tholen was niet te bereiken. De montagewoningen moesten het weer ontgelden. Van tal van woningen werd de dakbedekking afgerukt. Ramen gingen aan scherven. Noodvoorzieningen moesten van gemeentewege worden getroffen om de mensen voorlopig te helpen. Op het Bolwerk viel een grote boom dwars over de weg. Op de Antwerpsestraat viel een boom vlak voor een auto. waar van de bestuurder niet meer kon stoppen De wagen werd vernield en de inzittenden raakten gewond. Rode Kruis colonne uit Den Haag actief aan het werk „Wij werken nu actief drie uur. De afvoer naar andere plaatsen, die zich voor opname van getroffenen beschikbaar hebben gesteld, is vrijwel gelijk aan de aanvoer, zodat dit tussenstation functionncert voor vcedingsverslrekking, verwarming en opnamecentruin van zieken. De samenwerking met de G.G. er. G.D. is perfect, wat eveneens kan worden gezegd van die met de de directie van het Feijenoord stadion, alsmede vele particuliere bedrijven cn overheidsinstanties, voor wie geen moeite te veel is tot leniging van deze verschrikkelijke nood. De Haagse colonne was grotendeels in staat op eigen kracht de vele werkzaamheden uit te voeren, die in dit verband ncdig waren. Wij hebben hier radioverbinding, mobilofoon, lijnverbindingen door het gehele stadion en. zijn in staat om hier, vanuit de stafkamer de werkzaamheden te dirigeren". terhammen en zelfs warm eten wordt hier door het personeel van het Rode Kruis rondgedeeld. Wij hebben ons persoonlijk er van over tuigd, dat de commandant de warheid heeft gesproken. Ordelijk en rustig wordt het grote werk, waarvoor men zich hier ge plaatst zag gesteld, uitgevoerd. Aldus de verklaring, die de commandant van de Rode Kruiscolonne uit Den Haag, ons vanmorgen verstrekte. Rustig en orde lijk hebben ervaren Rode Kruismensen hier het werk groots aangepakt. De eerste stoot hieraan was Zondagochtend vroeg al gege ven door de afdeling Rotterdam van het Rode Kruis, onder leiding van mevrouw Vuylsteke en mevrouw v. d. Pol; toen 150 personen uit het gebied van IJsselmonde hier een onderkomen zochten. Een vrouw, die binnenkort het leven aan een kind zou schenken, werd naar het ziekenhuis ver voerd, evenals een vrouw, die in verwach ting was en in shocktoestand verkeerde. Voortreffelijk steun hebben ook verleend de directeur van het Feijenoord stadion, de heer Bas van Krimpen, die van zijn ziek bed kwam om persoonlijk het werk te lei den. Ook het stadionpersoneel gaf voorbeel dige medewerking. Oud moedertje op een draagstoel Voor de oude mensen, die hier naar toe gebracht worden, is het leed 't grootst. Een oud vrouwtje, met de Zeeuwse kau op het hoofd, werdt eerst naar binnen en toen weer op een stoel naar buiten gedragen. Moeders, met zuigelingen in de arm, za ten stil en verwezen voor zich uit te kijken, gelaten afwachtend wat er met hen gaat gebeuren. De kleine kinderen zijn de eer sten. die zich aan de toestand hebben aan gepast. In een hoekje spelen ze alweer met speelgoed, dat het Rode Kruis heeft mee gebracht. In de „feestzaal" van het stadion stana lange rijen bedden voor de mensen, die hier I nodogedwongen moeten blijven. Koffie, bo- EEN GOEDE NACHTRUST, behaaglijke warmte en een overvloed aan brood, thee, soep en pap hebben de honderden vluchtelingen, die de nacht in de Ahoy'- hal hebben doorgebracht, weer enigszins tot zichzelf gebracht. De kinderen speelden al in het zand of met de papieren bekertjes en er werd hier en daar al weer gelachen, hoewel velen het leed nog niet verkroppen konden. Moeder Van Rij zat mei haar zoontje van twee jaar op schoot voor zich uit te staren, in het stadium, waarin het denken ophoudt en plaatsmaakt voor een volkomen berus ting. Zij vluchtte uit Zuidland met haar man en vijf kinderen en nóg trilt de angst om die kinderen in haar stem door, als zij vertelt, hoe zij door het raam, in een ijzige regen en een vliegende storm, in een wan kele boot moesten overstappen. Niets gered dan de kleding, die zij droegen. Buiten, voor de deur van de Ahoy'-hal, verdrongen zich familieleden van hen, die binnen een onderdak hadden gevonden. De politie moest ieder de toegang weigeren, wat niet altijd begrepen werd. Maar het was noodzakelijk om de organisatie niet in.de .var te s.Gren, welke locn nl op v&toerpa draaide. n Eerst door bommen, nu door water verdreven Eén, die al weer lachen kon, was de ne gentigjarige opoe De Bouw uit Oud-Alblas, die met de 75-jarige weduwe D. Kooijman gevlucht was voor het water, een tijdelijk onderdak in de Kabelfabriek had gevonden en nu in de Ahoy'-hal met smaak baar bo terhammetje voor haar wat extra dun gesneden verorberde. Zij had niets kun nen redden, maar „wij zijn nog gezond". Wie het nog niet goed verwerken kon was de 73-jarige heer L. Bergman van de West- Varkenoordsewoe. In de Meidagen van 1940 werc.' luj in de i (■.iW.lstraat kebombardrerd en sindsdien woonde hij op een zolderka mertje, voor een daalder ln de week, in de huisjes aan de Hiilesluis. Ook daar is hij nu verdreven. Niet lang tevoren vroeg hij opneming aan bij het Tehuis voor Ouden van Dagen in de Oostervantstraat, maar de goedkeuring daarvoor is voor hem te laat gekomen. DE KONINGIN ZENDT KLEDINGSTUKKEN Vanmorgen heeft de Koningin een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin, alsmede een wieg met toebeho ren, ter beschikking gesteld van dè hulp actie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stal len zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de konink lijke stallen worden verzorgd. Uit alle delen van het land bereiken ons berichten, dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de nood- gebieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote som men gelds, alles ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. Maten bij de kleding Overal in ons land worden al grote hoe veelheden kleren, schoenen, dekens, la kens enz, voor de noodgebieden ingeza meld. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. Hulp van het Britse Rijnleger Ook Belgische genie helpt Het Britse Rijnleger heeft genie-materieel voor hulpverlening aan Nederland gereed staan. Zodra de Nederlandse regering dit verzoekt, zal het materieel worden overge bracht. De Britten zijn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zullen zijn. Het Britse Rijnleger beschikt niet over hefschroefvliegtuigen. De Britse legereen heid, die te Hoek van Holland is gelegerd, is onmiddellijk te hulp gekomen, toen de eerste berichten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogin gen om telefonisch contact met deze afde ling te krijgen mislukt, aldus de Engelse woordvoerder. Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de gewestelijke bevelhebber van de provincie Antwerpen twee compagnieën genie naar Terneuzen gezonden, waar zij vanmorgen bij het aan- breken van de dag zijn aangekomen. Zes motorboten van de genieschool helpen de Nederlanders bij het wegbrengen van de ge troffenen van Rilland. Burgemeester van Rilland-Bath vermist In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist. Het gat in de dijk bij Kruiningen is zó groot, dat de grote veerboot Kruiningen— Perkpolder daar doorheen is gesnoeid en op de weg ligt. De Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging. haar bonden en instellingen, heb ben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen te brengen voor het Nationale Rampenfonds. De Algemene Nederlandse Pluimveeteelt vereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, zal van haar leden medewerking vragen om ge dupeerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Aanmeldingen te richten aan het secretariaat. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. (25.000 gulden), de bij het N.V.V. aangeslo ten bonden (75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank in Den Haag 50 000), de N.V. De Arbeiderspers 30.000). het partijbestuur van de Partij van de Arbeid 10.000), het hoofdbestuur van de V.A.R.A. 10.000), hebben in totaal een bedrag van 200.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Vletten en sloepen van de marine naar de noodgebieden De algemene leiding van het hulpwerk door de marine berust bij de commandant maritieme middelen te Amsterdam, kapi tein ter zee J. F. van Duim. De Zondag heeft men gebruikt om een aantal schepen gereed te maken. Deze zijn Zondagavond en in de nacht van Zondag op Maandag afgevaren. Van Amsterdam uit werden twee sleepboten naar Den Bommel op Flakkee gezonden, elk met een aantal vletten en sloepen. Van Amsterdam vertrokken naar Galatheapolder twee sleepboten met twee vletten. Van Rotterdam naar Middelharnis zijn 20 rubberboten vervoerd. Voorts gin gen nog van Rotterdam uit: het communi catievaartuig Bellana en een aantal motor vaartuigen. Naar Stellendam de motorred dingboot Prins Bernhard, naar Numansdorp een motorsloep van de onderzeedienst en een kotter van de Karei Doorman; naar Zuidland een motorschouw van de onder zeedienst, naar Wemeldinge een motorvaar tuig en naar Middelharnis nog een motor- l'-'S-c. sleepboot. Doetincheni adopteert Middelharnis Het gemeentebestuur van Doetinehem is Zondagavond, met diverse plaatselijke or ganisaties in spoedvergadering bijeen ge weest, om de mogelijkheden tot het helpen lenigen van de nood onder ogen te zien. Doetinehem zal de getroffen gemeente Middelharnis adopteren. Tevens biedt de gemeente Doetinehem aan, om een 20-tal leerlingen van middelbare scholen uit de getroffen gebieden, die dit jaar eindexa men zullen doen, onder te brengen in „Ruimzicht", een internaat, zodat de jon gens hun studie kunnen voortzetten. Bo vendien hebben personeelsleden van ver schillende kantoren een percentage van hun loon afgestaan. Samen vluchtten de weduwe Kooijman t links) en de negentigjarige Adriana de Bouw uit Oud-Alblas; samen vonden zij in de Ahoy'-hal verzorging en onderdak. Twee van de ruim duizend personen, die hier een onderkomen zochten. Twee doden te Ouderkerk De doorbraak van de IJsseldijk te Ouder kerk a. d. IJssel heeft vermoedelijk twee slachtoffers geëist. Door het water is huis weggespoeld, waarin woonden de jarige heer C. Rijkaart en zijn 76-jarige zuster. Over het lot van de heer Rijkaart verkeert men nog in het onzekere. De een zegt, dat hij is verdronken, de ander, dat hij, vlak voor zijn huis in de golven ver dween, naar elders is vertrokken. De zuster is verdronken, haar lichaam is heden ochtend uit de Vliet opgehaald. Kinderen verdwenen in de golven Op twee plaatsen tegelijk brak in de rampnacht de woeste watermassa door de dijk van dé Kruispolder bij Duivenshoek (Hontenisse). In deze polder werden door de vloedgolf twee huizen letterlijk wegge slagen en hierbij verdronken acht mensen, onder wie vier kinderen. Vooral het gezin Smit werd zwaar getroffen en telt vier slachtoffers Ook van het gezin Daalman vonden een vrouw en een kind de dood in de kokende golven. Vader Daaiman slaag de er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Moeder Vossaart uit Ossennisse. die haar baby in veiligheid had gebracht en tot haar borst door het water moest waden, zag het kind uit haar armen weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Ook in de Nieuwe Neuzenpolder bij Terneuzen is een slachtofier te betreuren, ln een van de huizen sliepen de ouders boven en de baby beneden. Toen het ver raderlijke water met geweld het huis bin nendrong en de ouders naar beneden stormden om hun kindje te redden, waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk onder de ogen van de wan hopige ouders. Laatste vaste verbinding Walcheren-Zuid-Beveland verbroken De laatste verbinding over het vasteland tussen Walcheren en Zuid-Beveland was vanmorgen verbroken doordat de Nieuw- Iandpolaer bij Krabbendijke is ondergelo pen. Alle polders rond Waspik in de Langstraat zijn overstroomd. De boeren hebben met hun vee kunnen vluchten. Drie huizen zijn ingestort. Het eiland Rozen burg bleek vanmorgen voor 70 pet onder water te staan. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking van St. Philipsland en Nieuw-Vossemeer in West- Brabant worden geëvacueerd. In R a a m s- donksveer in Noord-Brabant zijn on geveer 800 bewoners geëvacueerd. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. De gehele vissersvloot van Breskens staat op het punt zich op weg te begeven naar de in nood verkerende bevolking van Stel lendam, die per radio een noodkreet om hulp de aether had ingezonden Het weer was vannacht nog te slecht om uit te varen Aardappelen moeten uit SeSXS.het be'™kken andM* I at 1 1 Een grote aardappelgrossier vertelde ons, net noorden komen dat vÜf aut0's met aardappelen tn de Hoeksewaard had staan, die Rotterdam niet Vooral in Rotterdam-Zuid zijn heel wat kunnen bereiken. De overgangsperiode zou bakkerijen ondergelopen, waardoor dc voor- een kleine week kunnen duren, maar dan raden bloem en andere grondstoffen in deze zullen er zeker aardappelen uit Friesland, bakkerijen voor een groot gedeelte zijn ver- de Wieringermeer en Drente naar Rotterdam loren gegaan. De ovens waren in \ele ge- worden gebracht. vallen zo aangetast door het water, dat zij Hel is onprettig, dat sommige grossiers niet konden worden gebruikt, Tr~.vtn» ile zlëh vanmo-.gen geroepen voeiden, de nog gasovens waren toch niet te gebruiken, daar bij hen aanwezige voorraad een gulden of door dc stagnaties in de gasfabriek aan de zelfs 1,50 duurder per mud van de hand Keilehaven en de Stadionweg de gasdruk te doen, tot grote ergernis van het overgrote j deel van de andere grossiers. Naar wij vernemen ligt gehele bedrijf van de Meelfabrieken der Nederlandse Bakke rij N.V. aan de Brielselaan stil. De clectro- motoren zijn zo door het water aangetast, dat zg niet kunnen werken. Het is nog niet te zeggen, wanneer het bedrijf weer kan werken. Ook de Meelfabriek van de Nederlandse Vcrki uikscoöperaties aan de Rijnhaven ligt stil. Men hoopt echter morgen zover te zijn, dat men weer kan gaan draaien. In de fa- bliek aan de Rijnhaven wordt normaal ge werkt. Een van de directieleden van deze fabrieken vertelde ons, dat 85 proeent van de grondstoffen voor het broodbloem uit het buitenland wordt betrokken. Van de resterende 15 procent kwam het overgrote deel van de overstroomde gebieden in uZid- Holland en Zeeland. op de meeste plaatsen te laag was Vele grotere bakkerijen in nïet-onderge- lopen gedeelten, die met electriciteil of olie- stook werken, konden hun collega's met kleinere zaken niet afdoende helpen, daar de meeste grote bakkerijen voor de geêva- cueerden moeten bakken. Over de groente voorziening is nog niet veel te zeggen, daar er in dit jaargetijde zeer veel groente uit het Westland wordt betrokken. Het witlof, dat vooral van de eilanden komt, was van morgen aan de veiling twee dubbeltjes per kilo duurder. Wat de aardappelpositie betreft dreigt er nog geen gevaar, al zal men zich moeten beperken. De aardappelen voor Rotterdam twamen voornamelijk uit de Hoeksewaard, zodat de grossiers eerst even moeten over- GROENE ERWTEN VOOR DE NOODGEBIEDEN Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede, dat de heer Huizinga van de Peulvruchtenstudiecom- binatie te Wageningen in het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onderzoek (Cilo) 2000 kg groene erwten heeft be schikbaar gesteld. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, handelaren en grossiers in peulvruchten dit voorbeeld te volgen. Zij kunnen te Wageningen, tel. K 8370/2645 opgeven wat zij beschikbaar willen stellen. Waarschijnlijk zes runners verdronken Verscheidene Nederlandse en buitenland se si hepen, die zich voor de Nederlandse kust bevonden, hebben op de noodgolven verbinding gezocht met de vaste wal. Dwars voor Texel verloor een Duitse sleepboot zijn sleep, een tanklichter. Men vreest voor het leven van Je zes runners, die zich aan boord bevinden. De redding boot Prins Hendrik heeft tevergeefs naar de lichter gezocht. In de IJmuidense haven verkeerde de Poolse trailer Korab 2 in zinkende toestand. Toen het water zakte, werd het gevaar voor het schip minder. De Duitse tankboot Julius Ruthers (800 ton) werd bij Zandvoort op het strand ge worpen. Het schip ligt zeer ongunstig. Drie van de 15 opvarenden zijn aan boord ge bleven. De anderen zijn van boord gehaald. Het. Indiase s.s. Jala Ketu (7180 ton) dreef op 80 mijl ten Zuiden van Terschelling rond met een defecte stuurinrichting; iet anker was weggeslagen. Zondagmiddag seinde het schip, dat de schade voorlopig was gerepa reerd. Het schip stoomde toen op naar de Maasstad. Het Franse ss Carthage (2709 ton) i geraakte drie mijl uit de kust ter hoogte van Noordwijk stuurloos. Het schip heeft zijn anker uitgeworpen. De reddingboot I Naeltje Jaeoba is in de nabijheid. Het Duitse s.s. Industria (3.353 ton) be- j vond zich Zondagmiddag voor Hoek van I Holland in moeilijkheden. De ankers wa- ren losgeslagen. Het schip verzocht drin gend om assistentie. I Hel Deense s.s. Anne Thron (1661 ton) bevond zich Zondagmiddag op 120 mijl ten Noorden van IJmuiden in moeilijkheden, umpiring tejreffen iHet Nederlandse s.s. Kota-Agoeng is het peense scheepje hulp gaan bieden. Momenteel is men bezig voor de tentoonstelling „Triomf der Techniek", de grote jubileumtentoonstelling van de Philipsfabrieken, die in speciaal geconstrueerde trucks van de DAF een tournee door ons land zal maken. Thans is de tentoonstelling ingericht in 24 trucks, waarvan de zijwanden kunnen worden verwijderd, zodat zij een ruimte vormen, wanneer zij aan elkaar worden geschoven. Enige weken zal de ea-positie in de hoofdstad blijven, waar na de rijdende hal weer in 24 delen zal worden gesplitst en andere plaatsen van ons land zal bezoeken. Doordat de lading van de Nederlandse kustvaarder Franka II (487 ton) was gaan .schuiven, had het schip noodseinen uitge zonden. Het bevond zich toen bij de Ter- schellfngerbank. Het werd bijna als verlo ren beschouwd. Waarschijnlijk heeft de be manning de toestand kunnen klaren, want in de loop van Zondagmiddag seinde het schip, dat het geen assistentie meer nodig had. De Panamese tanker Barbara Ann (8718 ton) heeft Westelijk van Hoek van Holland een lek opgelopen. De tanker voer naar Hoek van Holland, waar het schip voor an ker zou gaan om beter weer af te wachten een Engels stoomschip bleef enige tijd in de nabijheid om eventueel hulp te verlenen. Ter hoogte van West-Schouwen verkeer de het Finse schip Bore VI in nood. Het Britse schip Selby (1.039 ton) verkeer de 32 mijl van IJmuiden in moeilijkheden. De lading van het schip is gaan schuiven Het schip is in de buitenhaven van IJmui den voor anker gegaan. Het Belgische schip Luxembourg (7000 ton) is bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen. Het Zweedse s.s. Virgo, dat bij Vlieland aan de grond was gelopen, kwam op eigen kracht vlot. De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder bleef enige tijd in de nabij heid om eventueel hulp te verlenen. Het Russische s.s. Enisei seinde, dat het zich op 30. mijl van Den Helder in nood be vond. Het lichtschip Goeree is enkele mijlen af gedreven. Er is grote schade aan boord. Onder andere is de stuurhut ingedrukt Het Nederlandse tankvaartuig Tiba (5239 ton) heeft ten Westen van Breskens zijn roerquadrant gebroken. Het schip hoopte toch Antwerpen te kunnen bereiken. Bij Texel zit een vissersvaartuig aan de grond. De motorreddingboot Joan Hudson uit Cocksdorp zou pogen assistentie te ver lenen. Het nEgelse s.s. Seabrook heeft gemeld, dat het zich 30 graden N.W. van Hoek van Holland in nood bevindt. Het schip maakt water. Op de rede van Vlissingen liggen diverse schepen voor anker, waaronder de Capi- taine Paret, die zijn stuurboord-anker heeft verloren en om een sleepboot heeft ver zocht. De reddingboot Prins Hendrik van Den Helder is zestien uur lang op zee geweest. Verscheidene andere schepen, waarvan de namen nog ontbreken, hebben Zondag in de loop van de avond noodseinen uitgezonden. Ontredderde boulevard en vissersliaven (Van een onzer verslaggevers) In Scheveningen stroomde de zee de Kei zerstraat binnen. De gevolgen voor de boulevard en de haven waren rampzalig. De bestrating van de boulevard is voor een groot gedeelte losgeslagen. Op sommige ge deelten van de boulevard is nog slechts een zandvlakte te zien. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizenden vaten haring, die voor export gereed lagen, zijn de Binnen haven ingespoeld. De buit. door de vissers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen heroverd De havenkaden boven een ruïneuze aanblik. Het was één grote wirwar van stukgeslagen tonnen, touwen, netten en daartussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slagveld om te trachten zoveel mogelijk van deze onverwachte maaltijd in de wacht te slepen VLISSINGEN VRIJWEL WEER DROOG In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de galen in de Boulevard is een dooddichting aangebracht en men gelooft nu, ook wat de dijken be treft, de situatie wel meester te zijn. De wind is in sterkte afgenomen. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen hoeven evacueren, doordat de Vlissingers uit het overstroom de stadsdeel bij familie en kennissen in de gespaard gebleven wijken terecht konden. KUNSTN1EUWS Rotterdamse Comedie speelt voor Rampenfonds De Rotterdamse Comedie geeft morgen avond in De Lantaren een voorstelling van „Moord bij open doek", waarvan de baten afgestaan zullen worden aan het Nationaal Rampenfonds. Coupons zijn op die avond niet geldig, opdat de recette zo hoog mo gelijk zal zijn. Chaplinfilms bij Filmliga De Filmliga t Venster vertoonde Zater dagnacht een viertal oude films van Chaplin, waarvan vooral de twee uit 1917, „Easy Street" en „The Cure" veel succes oogstten bij het talrijke publiek. „The Vagabond" (1916) vóór en „The Pilgrim" (1923) na de pauze completeerden het pro gramma, waarin Joop Walvis met zijn gevatte begeleiding aan de piano een be langrijk aandeel had.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7