Ook Gouda luidde de noodklokken Krimpenerwaard (3000 ha) loopt vol HET PARK: EEN TRIEST MEER MET NAAKTE BOMEN Hulp aan de Krimpenerwaard De dijk hield het niet; het vee ivordt gered Helpt elkaar met drinkwater! TWEEDE BLAD - PAGINA 4 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1952 Water en storm wierpen zich met woeste kracht op Het Park, dat door de lage ligging een zeer gemakkelijke prooi was. Terwijl zelfs de dikste bomen bogen onder het geweld van de storm en sommige braken als latjes, stroomde er steeds meer water de paden op. Van minuut tot minuut steeg het en tegen 5 uur van morgen was Het Park één grote binnenzee, waarin kleinere bomen nog maar rauwelijks hun kruin konden laten zien en de kappen van de lantaarnpalen een onwezenlijke aanblik opleverden. Met donderend geraas kwam aan de Kie vietslaan een boom naar beneden, die daar meer dan vijftig jaar had gestaan. Toen Icon men plotseiing geen hand meer voor ogen zien. want inktzwarte wolken raasden voorbij. Stortbuien en storm geselden wat nog boven het water uitstak, fn de ochtend schemering kon men eenden en meeuwen tussen de kruinen van kleinere bomen door zien zwemmen. Angstig klemden de dieren zich vast aan de takken, daar de storm hen dreigde te verpletteren. In het duister van de nacht was het levensgevaarlijk over de Westzeedijk nabij de Van Vollenhovenstraat te lopen, want het water had het trottoir daar totaal on dergraven. Voor de R.K. Kerk op de hoek van de Van Vollenhovenstraat en Westzee dijk werd plotseling de voetstraat omlaag getrokken. Er ontstond voor de gehele front- eyde van de kerk een enorm gat, dat aan Militairen ingeschakeld bij de hulpverlening Op het bericht, dat door de radio werd omgeroepen, dat alle met verlof zijnde militairen naar hun onderdeel moesten terugkeren, vervoegden zich bij de Rotter damse politie talrijke militairen, die kwa men vragen hoe zij zich naar hun legerings plaats konden begeven. In de meeste ge vallen kon de politie niet anders doen dan de mannen naar de garnizoenscommandant verwijzen. Militairen, die via Den Haag waarmee nog een treinverbinding was, hun garnizoensplaats konden bereiken, moesten deze weg nemen. De overigen dienden zich te melden aan het militaire kamp aan de Dorpsweg. Daar zouden zij worden inge deeld bij de ploegen, die hulp bieden in Rotterdam en omgeving. Op vele plaatsen kon men soldaten zien, die stonden te liften om naar het station of de Dorpsweg te gaan. een bomkrater deed denken. Buizen en tèlefoonkabels kwamen bloot te liggen en werden totaal overspoeld, De gelovigen vonden vanmorgen de hoofd ingang van de kerk gesloten. De pastoor had een groot stuk karton laten aanbren gen. om de kerkgangers naar een zijingang te verwijzen. Met man en macht is gewerkt om voor de afrit van de Westzeedijk naar de Een- d-achtsweg een kering van planken aan te brengen, waarin men uitstekend is geslaagd. De betonnen kering heeft zich goed ge houden. maar in het gebied, waar het water vrij spel had, was de chaos enorm. Deze watervlakte met die boomkruinen is ons ondergelopen Park De hoge waterstand van de Hollandse IJssel heeft Gouda van Zaterdag tot Zon dag een angstige nacht bezorgd. Op het kantje af is de stad voor watersnood be hoed. Zeer gevaarlijk was de situatie bij de Nieuwe en de Oude Veerstal aan het ein.i van de haven, waar van zes uur af des avonds de wacht is. gehouden en waar later in de nacht met man en macht is gewerkt om het water te keren. Om half zes Zon dagmorgen was de toestand zo, dat het IJs- selwater tot aan de rand van de vloed planken stond en boven de sluisdeuren het water binnenstroomde. Het was het kri tieke moment waarop loco-burgemeester E. A. Polct voor de beslissing stond de nood toestand af te kondigen door het luiden van de klokken of de bewoners van de door overstroming bedreigde straten in de bin nenstad te laten waarschuwen. Tot dit laatste werd besloten, waarop de uolitie de bewoners van de Turfsingcl, Turfmarkt. Achter de Vismarkt. Raam en Zeugstraat werden opgeroepen op hun hoede te zijn en eventueel naar het bovendeel van de hui zen te evacueren. Om tien over zes in de Zondagmorgen kregen de mannen van de Brandweer. Gemeentewerken en de Politie, die met man en macht hadden gewerkt om de damwanden en de vloedplanken met zandzakken te versterken, het alle span ning ontladende bericht, dat het waterpe:l ongeveer 10 cm was gezakt. Gouda had kri tieke ogenblikken meegemaakt, maar het had het gehouden. Een zeer onaangenaam gevolg was, dat de waterleiding uitviel, doordat de bekkens van het bedrijf van de Goudse Waterleiding Maatschappij aan Schielands Hoge Zeedijk. door een kleine breuk in de IJsseldijk waren qndergelopen. Daardoor zal Gouda twee dagen zonder water zitten. Met zes van be drijven geleende tankwagens zal de bevol king van des morgens zes tot des avonds 7 uur van drinkwater worden voorzien. Er wordt hard gewerkt aan de droog- I making van dc bassins. Er zijn maatregc- j len getroffen, dat bij opnieuw opkomende vloed het water niet meer kan doorstromen. De verwachting is, dat in de loop van Dini- 1 dag de waterleiding weer in gebruik zal j kunnen worden gesteld. Tot zolang geldt de i raad: Kook al het water, dat niet via de j I auto's wordt verstrekt. Ook het Gemeentelijk Energiebedrijf on- dervond moeilijkheden. Doordat é,én van de centrales te Rotterdam I is uitgevallen, ontvangt Gouda geen stroom j meer. De eigen centrale is nu in bedrijf i 1 gesteld om het tekort op te vangen. De stroomlevering naar de gemeenten in de Krimpenerwaard ondervindt grote moei- I lijkheden. Eén van de belangrijkste voe- j dingskabels, die bij Stolwijkersluis, is door de overstroming beschadigd. De gemeenten I moeten nu via de k2bel Woerden Oude- j water Haastrecht Schoonhoven wor- I den voorzien. Extra zuinigheid is in de! j Krimpenerwaard beslist noodzakelijk, daar anders deze kabel overbelast wordt en uit- I valt. En dit zpu betekenen, dat deze streek zonder stroom komt te zitten. Ter beveiliging van de Schielandse Hoge Zeedijk werden Zondagmorgen enkele bo men aan de rivierzijde omgezaagd. Door ondergrondse werkingen veroorzaakten deze scheuren in de dijk. Van Zaterdagavond tot Zondagmorgen zijn de Goudse brandweer en politie druk in de weer geweest, gevaarlijke obstakels, die van W ilhelminakerk was onbereikbaar De beide kerkdiensten, welke Zondag in de Wilhelminakerk zouden worden gehou den. konden geen dooi gang vinden omdat de Oranjeboomstraat blank stond. Ds. C. Keers, die in de ochtenddienst zou voor gaan, preekte om halfelf in de Maranatha- kerk aan de Hiflevliet, die ook gedeeltelijk ondergelopen was. Ds. Keers sprak naar aanleiding van Daniël 9 18 (Nieuwe Ver taling), O Heer. open Uwe ogen en zie de verwoestingen in deze stad, waarover Uw naam is aangeroepen. Ongeveer honderd vijftig kerkgangers vonden troost bij deze woorden. Bemoedigende woorden sprak ook pastoor J. C. Vijverberg van de r.k. kerk aan het Afrikaanderplem, die uiteraard in deze ge troffen wijk minder kerkgangers onder zijn gehoor had dan gewoonlijk. De kelders van het kerkgebouw stonden daar ook vol water. i de Alblasserwaard zette de Kabelfabrïek te Alblasserdam blank. onzer verslaggevers.) In de Putselaan schuurde de kracht van hetv tussen spoor- en tramrails, die weggedrukt iter uil de Maashaven een nieuwe bedding en verbogen werden als ijzerdraadjes. Zuinig zijn, mensen De waterleiding aan de Honingerdijk heeft wel schade gehad door het hoge water, doch het bedrijf kan water pompen. De drink watervoorziening in het Zuiden, Noorden en Oosten van de stad is normaal, doch daar er enkele leidingen gesprongen zijn, is de druk naar het Westelijk stadsdeel vermin derd. Er is daar echter wel water, maar veelal niet op bovenhuizen, waarvan de bewoners op hun buren zijn aangewezen. Ook in Schiedam, dat het drinkwater van Rotterdam krijgt, heelt *men daarmee te kampen. Electrische stroom i In Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Bergschenhoek, Bleisv/ijk en de gemeenten op Voorne en Putten, Rozenburg en West- IJsselmonde, moet men zich voorlopig aan- zienlijk in het stroomverbruik beperken. Het gebruik van electrische kacheltjes e.ö. is absoluut verboden. Morgenavond tussen 5 en 10 uur moeten alle verbruikers zowel in woningen als de industrie hun stroomverbruik tot het uiterste beperken, terwijl voor het overige met een beperking tot 60 procent van het normale stroomverbruik voor alle verbruikers kan worden volstaan, teneinde de stroomvoor ziening voor de poldergemalen en de riool- gemalen, alsmede voor de levensmiddelen-; voorziening in stand le kunnen houden. i De beide gasfabrieken aan de Rechter- en i de Linker Maasoever ondervinden grote hin- Een grote colonne» veewagens uit Utrecht, Woerden, Rotterdam, Gouda, Leeuwarden, Bodegraven en andere plaatsen, welke uit de Krimpenerwaard over de Stolwijkse brug Gouda binnenreed, was het teken dat ook deze polder door het water op de mens werd veroverd. Op drie plaatsen bij Gouderak, .Capelle en Ouderkerk vielen grote gaten in de dijk en met daverend geweld stroomde het water de polder binnen. Met alle moge lijke materiaal werden ploegen uitgerust om het vee te redden. De dorpen welke onder lopen zijn Stolwijk, Berkenwoude, Gouderak, Ouderkerk en Bergambacht Reeds bij het oversteken van de IJssel blijkt welk een vernielende kracht het water heeft, want al is de dijk daar nog heel, buitendijks is er weinig heel gebleven. Auto's, fietsen, paarden voor wagens gespannen, en lopend, de landbouwers soms met hun juist uit de stal gehaald vee achter zich aan. zo trekt de bevolking weg, een triest gezicht, waarbij men de machteloosheid van de mens tegenover de elementen wel zeer diep voelt. Een trieste Zondag'i/oor de Krimpenerwaard, die straks verlaten en doods zal liggen, als een onafzienbare zee, slechts onderbroken door bomen en woningen. Ergens bij Stolwijk loopt een biggetje over de weg, twee kinderen trachterj het te vangen, maar tevergeefs. En de vader, het hopeloze van de toestand inziende, roept ze terug om dan met zijn gezin zijn woning te verlaten. staan, dus wat de ligging van het dorp i betreft, zal de kom vermoedelijk vrij blijven, j Alleen de buurten. Ouderkerk, Berkenwou de, Gouderak en een deel van Lekkerkerk en Krimpen nworden geëvacueerd. Ouder kerk ligt het laagst. Het vee gaat echter geheel de polder uit naar de veehallen in Utrecht, Dag en nacht is het gemeentehuis in de dorpen geoaend. De burgemeesters hebben een zeer zware taak. Reeds in de ochtenduren begon de evacuatie. Dc mensen evacueerden met on bekende bestemming, met andere woorden, het was het begin. Doch weldra kwam er een straffere organisatie en werden de men sen via Gouda-Haastrechl afgevoerd. On der leiding van poli tie jeeps worden de co lonnes geleid en waar zich tegenliggers bevinden ontstaan verkeersknopen. de daken van vele woningen dreigden te vallen, op te ruimen. In de gehele stad zijn daken van huizen beschadigd. De woningen aan de rand van de stad hebben veel glas schade. De Noord-Wester stond pal op de ruiten. Overigens zijn in Gouda zelf de gevolgen meegevallen. Haastrechtse brug stond blank Spookachtig was ook de situatie by de Haastreehlsebrug, de toegang naar de wegen naar Oudewater. Schoonhoven en Krimpen a. d. IJssel, die omstreeks 2 uur vrijwel onbegaanbaar was, zodat automobilisten alleen op eigen risico mochten passeren. Het water stroomde over de oprit by Stolwijker sluis, waarbij een gedeelte van het fietspad werd weggeslagen. Een personenauto, die hier in het water was blijven steken, ver dween tot aan dc kap in de golven. Om 5 uur werd het dek van de Haastreehlsebrug geheel door het water overstroomd, zodat voor de brug werd gevreesd. In de loop van de morgen kon de brug echter weer voor het verkeer worden vrijgegeven. Dijkbreuk bij Ouderkerk In de Krimpenerwaard zwichtte omstreeks ftalfvyf onder de druk van het water de IJsseldyk nabij Ouderkerk ter hoogte van de graanhandel van Gebr. Baas. nadat het water gedurende enige uren al over de dijk het pand was binnengedrongen. Niet alleen in de dorpen langs de IJssel, maak ook in Stolwijk en Berkenwoude werd de noodtoestand afgekondigd. Van overal kwamen vrijwilligers om hulp te verlenen, die met man en macht aan het werk zijn gegaan om het gat te dichten. Vrachtauto's, beladen met zandzakken, reden naar Ouder kerk om materialen aan te voeren. Daartoe werd te Stolwijk het zand van een in aanleg zijnde weg uitgegraven. Hulp van militairen Honderden Stolwijkers helpen bij het vullen der zakken en het transport. Hun gelederen werden m de loop van de middag versterkt door militairen, die van verlof waren teruggeroepen. Het water stroomde door het gat bij Ouderkerk het achterland binnen loldat het vanmorgen de Oudeland- seweg tussen Berkenwoude en Lekkerkerk bereikte. De gehele polder Oudeland staat blank. Het water dreigde in de loop van de middag ook de polder Berkenwoude binnen te dringen. De bewoners van de Oudeland- sepolder zijn, toen de situatie kritiek werd, naar Lekkerkerk geëvacueerd. Het vee werd voor zover dat mogelijk was. weggevoerd, doch veel boeren lieten vee uit de stallen los met het gevolg, dat de dieren opgejaagd over de wegen liepen of verdronken. Bij het opdringende water..is Zondag het grootste gedeelte van de bevolking van Berkenwoude geevacueerd. De bejaarden, de vrouwen en de kinderen zijn naar Berg ambacht gebracht. De boeren bleven achter om te redden wal er te redden viel. Zij kre gen van vee-exporteurs uit vele delen van het land hulp om hun vee in veiligheid te brengen. Overal zag men langs de wegen opgejaagde koeien. Het huisraad van de boerenhofsteden is zoveel mogelijk op de verdiepingen opgeslagen. Het water dringt steeds verder op. Voor alle veiligheid is men Zondag tegen de middag ook begonnen met het evacueren van ouden van dagen en zieken van Stolwijk naar Haastrecht Water bij Gouderak over de dijk der van de hoge waterstanden. Als gevolg daarvan is er stagnatie ontstaan in de gas productie, zodat het gebruik van gas voor ruimteverwarming moest worden uitgescha keld. Daar de gasdruk drastisch moest worden verlaagd, wordt aan de gasverbruikers uit veiligheidsoverwegingen dringend aangera den aile automatisch werkende apparaten, zoals gaswarmwatertoestellen en ketels voor centrale verwarming, tot nader order bui len bedrijf te stellen. Voor alles moet wor den toegezien, dat van toestellen die door de drukverlaging uitgingen, de kranen wor den geslo'.en Dit geldt ook voor alle ver bruikers ie: Maassluis, Vlaardingen, Barcn- drecht, Capelle a.d. IJssel en Heerjansdam. Geen trams in Zuid i De tram reed in het noordelijk stadsdeel I weer bijna normaal, evenals de bussen I In Rotterdam-Zuid kon door het water de tram (2, 3, 9 en 12) nog niet uitrijden. De bussen, die door de tunnel de verbinding 1 tussen Noord en Zuid onderhouden, wer den Zondag af en toe bestormd. Vele bur- gers moesten lang wachten, omdat de opge roepen militairen uiteraard voorrang kre gen en de taxibedrijven natuurlijk niet op zulk een toevloed van passagiers zijn inge steld. Wachttijden van een of twee uur waren daardoor schering en inslag. Van de autobussen kon bus E niet rijden in verband met de toestand in Capelle en de noodzaak de weg voor af- en aanrijdende zandwagens vrij te houden. Spontane organisatie In Stolwijk heerst een koortsachtige druk te. In allerijl is er een organisatie uit de grond gestampt. Wagens rijden af en aan. Op het dorpsplein spraken wij de burge meester van Gouda, die er met een ploeg rode kruissoldaten heen is gelrokken om te zien, of hij met zijn mannen hulp kon bieden, een geste, welke maar al te zeer op prijs wordt gesteld en aanvaard, In Gou da is vanmorgen het noodrampendepot in gericht met 100 bedden om de eerste klap op te vangen. Allen slaan de handen ineen om de evacué's te helpen waar zij kunnen. Op de vrij smalle wegen in de waard is het lastig rijden met al die tegenliggers, maar de politie heeft de zaak goed in han den en de transporten lopen vlot. Vanmor gen had burgemeester James, een bijeen komst met de dijkgraaf en de hoogheem- raden van Rijnland, teneinde de toestand le bezien en maatregelen le kunnen, treffen. I Gouda zit onder meer zonder drinkwater, doch de melkfabrieken, welke over eigen bronnen beschikken, zorgen daar nu voor. Een groot aantal tankwagens is hiervoor ge- requireerd. Niet allemaal Omstreeks kwart vóór drie was er een bespreking op het gemeentehuis in Berg ambacht, waarbij voorlopig besloten werd i om het vee te evacueren, doch de bevol- king in het dorp. niet. Het water komt ongeveer een meter boven het zomerpeil te Rinkelende waarschuwing Met, 'luidsprekers heeft de politie de be woners van Zuid, die zich voor het meren deel nog van geen gevaar bewust waren, gewaarschuwd voor het water, dat toen reeds de kelderruimten binnendrong. Ook de buurtbewoners waarschuwden elkaar met de gemeenschapszin, die in de benarde uren tot uiting is gekomen. Enkelen gingen daar bij echter in de omgeving van de Oranje boomstraat zo ver, dat zij de ruiten insloe gen om hun waarschuwingen naar binnen te kunnen schreeuwen. Niet iedere bewoner stelde deze service-met-scherven evenzeer op prijs.... Verdrinkend land Het geeft een eigcnaard% gevoel om door een onderlopende polder te rijden in de we tenschap dat dit voorlopig de laatste maal is dat men er rustig kan toeren. Om waar lijk te beseffen wat het voor een boer ne- tekent, om zijn boerderij te moeten verla ten, dient men zelf van het platteland af komstig te zijn. Wij verlaten Bergambacht en rijden in de richting van Berkenwoude Overal hetzelfde beeld, overal een drukte van belang. Nu is het zo. dat een gedeelte van de Krimpenerwaard vrij laag ligt, na melijk het wt-slelijk deel, waar ook de gaten in de dijk zijn ontstaan Men heeft er ver woed gestreden en wist het gat bij Ouder kerk van 1Q0 meter terug te brengen op 40 meter. Het was echter tevergeefs. In het westelijk deel is de evacuatie zo goed als voltooid en met angst en vreze wacht men de komende gebeurtenissen af. Op de erven van vele boerderijen drommen de koeien samen, wachtend op het ogenblik dat ze in de transportauto's geladen wor den. De evacuatie gaat vannacht door, men kan niet wachten, want het water vloeit. Verlaten Berkenwoude leverde weinig nieuws op Na de drukte in Stolwijk en Bergambacht doel het dorpje Berkenwoude al verlaten aan. Vrouwen en kinderen zijn reeds gro tendeels weg. de mannen volgen. Langzaam regelmatig stijgt het water in de vele sloten en vaarten. Op het dorpsplein drommen enkele bewoners angstig samen. Ongeveer honderd koeien zijn hier samengebracht in afwachting van het transport. Angstig loeien de verschrikte dieren in de strie mende regen. Nu kunnen wij niet meer recht door. Op het moment dat wij uitstap pen horen wij een bericht binnenkomen over een boer, die op de rand van het water zit en zijn 41 koeien nog heeft staan. Onmid dellijk gaat er een transportwagen heen, spoedig gevolgd door een tweede, want de nood is hoog. Er zijn verschillende koeien net op het nippertje gered. Nog even rijden wij door, maar reeds spoedig moeten wij draaien, want voor ons ligt een wijde wa tervlakte. In de verte, tegen de sombere lucht, zien wij het torentje van Lekkerkerk. Op de binnenweg van Berkenwoude naar Stolwijk liggen de palen vande netspan ning alle dwars over de sloot. Wij nemen een man mee die voor het veetransoTt moet zorgen. In Stolwijk zal hij nieuwe veewagens naar Berkenwoude dirigeren. Als deze wind aanhoudt ziet het er zwart uit. I Door een totaal verlaten buurt riiden wij i I naar Stolwijk. De telefoonverbinding is reeds verbroken. De luiken van de huizen zijn gesloten. Dan wordan wij ever. van de j weg gedrongen, want. geëscorteerd door J een agent van politie in een DKWtje komt een hus met werkmensen aan. even later eevolgd door vier veewagens. Kalmaan vor deren wij. Als wij later weer in Stolwijk gearriveerd zijn. waar vele auto's aan en afrijden, waardoor we langzaam vorderen en de weg naar Gouda voor ons openligt, drukt de chauffeur zijn gaspedaal dieper in en snellen wij naar Rotterdam, in de weten schap dat het morgen in de Krimpener waard ook mis is. In Ouderkerk kon men met veel moeite enkele geïsoleerde gezinnen redden Hier pakt iedereen, doordrongen van de nood zakelijkheid ervan, met alle kracht aan Wij slaagden er echter niet in de thans reeds van de buitenwereld afgesloten gedeelten te bereiken, want het water sneed ons on herroepelijk de weg af. Overal waar het water doordringt, is de schade zeer groot. Ook langs de Gouderak- sedijk heerst spanning. Des nachts was de situatie zeer kritiek. Ook hier sloeg het water op de dijk. Dc huizen langs de dijk zijn ondergelopen, zodat de bewoners, voor zover zij geen veilig onderdak konden vin den. zich op de bovenverdiepingen moesten terugtrekken. Er wordt met man en macht gewerkt aan de versterking van de dyk. De dijk heeft het tot nu toe gehouden. Tn Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel hebben de kerkklokken des nachts geluid om de bevolking te wekken in ver band met het o$ërstrom;ngsgev«ar. Nieu werkerk liet bovendien de sirene loeien. Te Moordrecht is nabij de Snellesluis tus sen Moordrecht en Nieuwerkerk door over komend IJssehvater een deel van de hin- nenkant van de dijk weggeslasen. De bur gemeester liet de noodtoestand afkondiacn en riep alle mannelijke inwoners naar het bedreigde punt, waar zij assistentie kregen van de te hulp geroepen bewoners van Ze venhuizen en Moerkapelle. Met uit Wed- dinxveen aangevoerde klei is het gelukt, het gat te dichten en d* dijk te houden. In Nieuwerkerk is e9\ gat van - 50 me ter breedte in de Groenendijk langs de Hollandsche IJssel geslagen. Er werd energiek ingegrepen. Twee motorschepen dichtten gat in dijk Vaten en kisten uit lichters in de Zalmhaveh dreven door het opgezweepte water de kade op, de Scheeptimmermanslaan in tot aan de Westzeedijk. Om het rat in <!e dijk te dichten, liet men twee in de buurt eemeerdé motorschepen in het gat zinken, dat vrdcr met zandzakken is opgevuld. Ook in Nieuwerkerk was door het afkondigen van dc modfoesland alle hens aan dek gecommandeerd. De Mariniers uit Rotterdam kwamen eveneens te hulp. .Met al deze vereende krachten is het gelukt, de dijk te houden. Dc watersnood hfeeft ook de stremming van het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam tot gevolg gehad. Door de dijkdoorbraak te Nieuwerkerk stroomde het water de polder in, waarom het niet vertrouwd werd over de spoorbaan tc rijden. De dienst is daarom Zondag bij de aanvang van de treinenloop stopgezet. Zolang niet vastgesteld kan wor den, welke invloed het water op de baan heeft gehad, rijden er geen treinen. De treinen naar en van de richting Utrecht gaan te Gouda in zijn geheel naar en van Den Haag S S. Reizigers naar en van Rotter dam moesten aanvankelijk via Den Haag reizen en daar van het station S S naar het station H.S.M. met de tram gaan. Zondag- midag om 3 uur is echter een spoor-aufobus- dienst Gouda—Rotterdam D.P. ingelegd, die de doorgaande reizigers Rotterdam—Utrecht en terug in Gouda overneemt en brengt cn ook het lokale verkeer GoudaRotterdam onderhoudt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6