DIJKDOORBRAKEN OP DE ZUIDHOLLANDSE EILANDEN Dordt en Dubbeldam liepen groot gevaar Schade op Walcheren als tijdens de oorlogsdagen EEN EILAND ALS INZET Heldhaftig verzet beloond De toestand in Zuid-Holland Zondagmiddag vijf uur MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 wOJDA Holland fyj A A Fe liUff///////i A65ES? - IWAy9 u 1 HT2/ ;2ÖTTEKPAM. S^.VLAAKDJNtEr OTlEUf WOORNE O E. K S e WA A ><JI?PJ?E£W1 »TCLUEN0A1 •««ftAVFNREEL £r.tf£YE(?LAN C. ^THIPDCL-' NUrtANSPORf a>/ALCHE7E X^IPDELÏk'RCM VUMlWOEM 7jjS&w (Van onze speciale verslaggever.) Hun eilandpositie hebben zowel Dordt als Dubbeldam zwaar parten gespeeld. Zaterdagnacht is het ook hier begonnen, aan alle kanten en met een overdonderend geweld. Een geweld dat sinister werd naarmate de storm tot zware storm uitgroeide. Op drie vitale punten heeft een met indrukwekkende snelheid gevormd „dijkleger*' Dordts en Dubbeldams grondgebied verdedigd met een taai heid, die alleen een Nederlander in zijn strijd tegen het water kan op brengen. Ontzaglijk heeft het gespannen langs de Noordendijk, die de gehele noordkant van het Dordtse eiland beschermen moet. Met een vernietigende kracht boorde het wild-woeste water zich in Dordt door het omvangrijke dijklichaam en in Dubbeldam, vlak bij de Kop van 't Land, werd een bres geslagen, die aanvankelijk een paniekstemming in deze uitgestrekte plattelandgemeente zaaide. Wanneer het hier inderhaast gedichte en later met duizenden zandzakken versterkte gat wederom zou zijn bezweken, was niet alleen Dubbeldam, maar het gehele Eiland ondergelopen. Zondagavond om halftien klonk hier de triomfkreet: We hebben het gehouden. Die we waren telkens „ververste" groepen, voornamelijk uit alle streken aangerukte militairen. Voor zover ons bekend, zijn er In dit 4500 ha grote gebied slechts twee slachtoffers te betreuren. B(j de Tweede Tol een hoog gelegen punt in de oude rijksweg Dordt Moerdijk verliet de bestuurder van een personenauto zijn wagen, maar een naast hem zittende lifter verkoos er in te blijven. Dit is zijn dood geworden, want enkele mi nuten hierna duikelde de auto het tot de Tol gestegen water in en Zondagavond laat had men er nog niets van gevonden. In Dordt is op onverklaarbare wijze een dame uit Loosduinen in een sloot geraakt en verdronken. Niemand zou het hebben geweten, ware het niet, dat voorbijgangers het stoffelijk overschot hadden zien drijven. De Dubbeldomse landbouwers zijn zwaar in hun bestaan getroffen. Van J. in 't Veld verdronken 27<en van A. Verbeek (op de Tongplaat in de Dordtse Biesbosch) 20 koeien. De laatste was zo overvallen door de springvloed, dat hij nauwelijks tijd had zijn vrouw en kinderen te redden, waarbij hij tot zijn hals door het water moest wa den. Het gehele hoenderpark van de heer Roodnat, duizend kippen en duizend kg voer bevattende, verdween in het woedende water, dat steeds meer prooi wenste en vond. Zo gingen er in de Biesbosch tiental len varkens en veel paarden verloren. Omstreeks zeven uur Zondagavond vroeg en kreeg de burgemeester van Dubbeldam een hulpverleningscolonne van 120 man uit Hilversum, die bij aankomst in deze ge meente al minder nodig bleek. Zij zou wor den doorgezonden naar ander noodgebied. Minstens de helft van Dordrecht kwam onder water en uiteraard hadden de haven gebieden en de onderdjjkse woonwijken het meeste te l|jdcn. In de Noordendijk, in de onmiddellijke nabijheid van de centrale, sloeg tot ontzetting van heel Dordt tot tweemaal toe een angstaanjagend groot gat In het massieve dijklichaam, dat aldus het water niet over, maar dóór zich kreeg. De onderdijkse huizen golfden meteen vol en kregen ladingen zand en slijk in hun woonkamers. Van de andere kant van de stad kwam nóg een alarm binnen: bij de Victoriafabriek en op de Hoogt had het rivierwater een gat van zekfcr twintig meter in het wegdek geklauwd. De hoofdgaslei ding knapte af en daar dit ook elders het geval was, ging er meteen een waarschu wing de stad in: gebruik het gas zuinig en even later volgde het dringende verzoek dit ook met water en licht te doen. Geïsoleerd Om halfacht Zondagmorgen gutste het water, nadat het 't Bagijnhof en de Voor straat in binnenzeeen had herschapen, de kelder van het P.T T.-kantoor binnen en daarmee was Dordt afgesneden van zijn omgeving en van trouwens het hele land. Er functionneerde geen telefoontoestel meer. Later werden alleen zeer dringende gesprekken tot stand gebracht. De spoor verbinding naar Rotterdam was inmiddels, eveneens bij Victoria, gevaarlijk ondermijnd en hetzelfde was hel geval met de lijn naar Moerdijk, die over zeker 150 meter een troosteloze massa was geworden. Ten slotte werd de laatste uitweg afgesloten: de spoor lijn naar Sliedrecht. die aan hetzelfde euvel leed, doordat bij Papendrecht een ernstige dijkdoorbraak tot stand was gekomen. De Dordtse industrie heeft een inillioe- nenschade geleden. De Staart liep in de nachtelijke uren vol en zette grote bedrij ven (Lips. Johan de Witt. Montan, in aan bouw zijnde centrale, Vlocistofmeetappara- tenfabrick) onder water. Voor Victoria was de nodtoestand afgekondigd, maar voor heel Dordt is dit juist niet het geval ge worden. Wel zijn alle bruikbare mannen tussen 18 en 45 jaar verzocht hulp te bie den; velen verschenen op het appèl. Later op de dag moesten het sanatorium Weizlgt en het Herv. Rusthuis worden ont ruimd. Weizigt verhuisde naar de M.T.S. en de oude mannen werden in de centraal- post ondergebracht. Ruim twintig vrouwen en kinderen in Willemsdorp zijn naar een school in Dubbeldam vervoerd; de man nen wensten nog thuis te blijven op hun eilandjes. Het oudste gedeelte van Dordts nieuwste wijk Krispijn kreeg ook al een grote watermassa te verwerken, maar daar viel de schade niee. Veel erger is het voor de winkelstand in de oude binnenstad, die voor duizenden guldens zal moeten laten ver nieuwen aan winkels en inventarissen. Het hoofdbureau van politie is voorts geruime tijd ontruimd geweest en de politieman nen werden daarna ook nog eens verdreven uit hun noodpost een café. Ten slotte Is er aanzienlijke schade ontstaan in de twee jachthavens aan de Noordendijk, waar tien tallen pleziervaartuigen als veertjes werden weggeblazen en tegen de dijk gesmakt. Gedurende het hoge tij van Zondagavond heeft bet op al de opgesomde plaatsen weer gespannen, maar de wind was afgenomen en het water waagde zich niet aan een her haling, hoewei het weer vrij hoog kwam. Het gebied van de Nederlandse Rijn en Maasdelta, dat zwaar onder de orkaan en het opgestuwde zeewater heeft geleden. De door de overstroming geteisterde gebieden zjjn gearceerd aangegeven op de kaart, die de provincie Zeeland, zomede de Zuidhol landse eilanden en de daarboven gelegen polders als Alblasser- en Krimpenerwaard omvat. De pijllies hier en daar duiden op dijkdoorbraken. In Hellevoetsluis vijf personen om het leven gekomen Het eiland Voorne en Putten is in ernstige mate door de orkaan en het hoge water getroffen. Vooral Hellevoet- sluis heeft het moeten ontgelden. Zon dagochtend vroeg drong het water in de huizen aan de Oostkade en weldra was het buitengedeelte van het oude ves tingstadje overstroomd. Het water stond twee meter hoog. Vijf mensen, die aan de Oostkade heb ben gewoond, werden door het wassende water in hun slaap verrast. ZU zijn allen verdronken. Een van hen wilde een ander hulp verlenen. Gedeelte van huizen werden door het bruisende en kolkende water wegge slagen, zodat huisraad en winkellnventa- risscn naar buiten dreven. Een boek- Door Vlissingen stroomde de zee (Van onze speciale verslaggevers.) Het noodweer dat Zondag over Walcheren is losgebarsten heeft aan de Vlissingse boulevard een schade aangericht, die alleen maar valt te ver gelijken met de schade in de oorlog. De boulevard tussen het standbeeld van De Ruyter en het bekende Wooldhuis werd op zes plaatsen volkomen opengereten. Op één plaats werd cr zo'n diep gat in de boulevard ge slagen, dat het tot slechts enkele meters reikte van de voorgevel van een groot flatgebouw. De bewoners vreesden reeds dat hun pand zou worden ondermijnd en zou instorten en maakten zich gereed om te vluchten. Ge lukkig is het zo ver niet gekomen. Ook bij het tweede hoge tij, dat in de loop van Zondag kwam, heeft men de zwakke plek zo kunnen versterken, dat het pand gespaard is gebleven Zodra het tot de autoriteiten was door gedrongen welk een omvang de ramp in Vlissingen had, werd er een speciale hulp verleningsdienst georganiseerd onder lei ding van de burgemeester mr B. Kolff. Deze slaagde er in, in de loop van de morgén een groot aantal vrijwilligers te werven. In totaal ongeveer 1500 mensen, die in ploegen naar diverse bedreigde plaatsen werden gestuurd, waar met zand en zand zakken, rijshout-vlechtwerk e.d. de ont stane gaten zo goed mogelijk wei-den ge dicht en versterkt. Hierdoor was het moge- Zondagmiddag om v(Jf uur hebben wjj een onderhoud gehad met de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, ir J. L. Klcjjn. Deze heeft ons een overzicht gegeven van de situatie, zoals deze toen was. Het vaste land van Zuid-Holland is ner gens overstroomd, maar op verschillende punten langs de IJssel bjj Nieuwerkerk en Capelle is aan de Schielands Hoge Zcedjjk een dreigende situatie ontstaan. Ook op enige punten van DelMands waterkering is de toestand niet geheel ongevaarlijk. Het gebied van de Krimpenerwaard is ge deeltelijk overstroomd, voornamelijk door een grote bres ln de dijk bij Ouderkerk. De situatie bij Gouderak en Krimpen is ook precair. Het gebied van de Alblasserwaard wordt in hoofdzaak uit westelüke richting door een gat in de dijk tussen Alblasserdam en Pa pendrecht en door een gat bij Sliedrecht ge leidelijk aan overstroomd. Het Eiland van Dordrecht heeft zeer veel last van overstromingswater, dat door ge deeltelijk doorgebroken dijken is gekomen. Drie gaten in de Noordendijk zijn voorlopig gedicht. Een bres op net spoorwegterrein wordt voorzien. Men hoopt hierdoor het eiland voor volledige overstroming te vrij waren. Het eiland IJsselmonde is in het Zuiden overstroomd door een doorbraak in de Zuid polder en de Zegenpolder. In Ridderkerk is de situatie zeer precair, evenals in Hendrik Ido Ambacht en Zwijn- drecht. Het eiland Roozenburg is gedeeltelijk overstroomd door enige doorbraken nabij de veersteiger van Maassluis. Het eiland Voorne en Putten is voor een groot deel overstroomd, o.a. door enige doorbraken in de Oude Hoornse Zeedijk en door een doorbraak bij de Polder Zuidland. In de Hoekse Waard is het Zuidelijk deel overstroomd door een doorbraak onder Zuid- Beijerland en Numansdorp. De toestand te 's-Gravendeel is kritiek. Het eiland Goeree-Overflakkee is voor wat het middengedeelte betreft met uitzon dering van de omgeving van Dirksland geheel overstroomd door een aantal door braken. zowel aan de Noordelijke als aan de Zuidelijke kant van het eiland. Ook ln het Oosten van het eiland zijn gedeelten overstroomd. De stormvloed, die de ramp heeft veroor zaakt, is rraar het oordeel van ir Kleyn ver oorzaakt door het samenvallen van een zeer krachtige en langdurige stormperiode uit Westelijke richtingen met springvloed, terwijl ook de rivieren veel opperwater afvoerden. De waterstanden waren daarvoor ongeveer een halve meter hoger dan sinds mensenheu genis is voorgekomen. lijk, dat bij het tweede hoge tij om 4 uur de situatie niet ln ongunstiger zin is ver anderd. Binnenstad een see Inmiddels was bu de Boulevard De Ruy ter en in de zogenaamde Vissershaven het ater dermate hoog opgestuwd, dat het over de boulevard en over de kademuur sloeg en het oude stadscentrum binnenstroomde. Het gevolg hiervan was, dat in zeer korte tyd de hele oude binnenstad in een zee ver anderde. In het winkelcentrum stond het water 2'/j a 3 meter hoog. Het spoelde door de winkels en de etalages met het gevolg, dat spoedig overal allerlei soorten artikelen ronddreven, texticlwaren, hammen en wor sten enz. De schade aan deze bedrijfspanden van de Vlissingse middenstand aangericht, is nog niet in cijfers uit te drukken. In vele gevallen moester® de bewoners naar de bovenverdiepingen van hun woning vluch ten, waar zij in de loop van de dag met bootjes werden weggehaald. De meeste mensen werden bij particulieren, familie en kennissen ondergebracht, terwijl anderen een onderdak werd bezorgd in een school, die als evacuatiecentrum was ingericht. Drie doden In Vlissingen zijn er totaal 3 doden te be treuren. Een man, zekere V., is in de storm van de boulevard geslagen en werd Zon dagmorgen dood op de steenglooiing gevon den. Het tweede slachtoffer, de heer J., verdronk in het haventje van Meijer, de zogenaamde Spuikom, ter zijde van de boule vard, en een derde man, zekere B., werd het watergebied van Vlissingen dood in zijn woning aangetroffen. Men meldde Zondag avond, dat men de situatie vrijwel meester was. Er werd evenwel nog met man en macht doorgewerkt om de aan de dijk aangebrachte schade te herstellen. Men had wel het vertrouwen, dat hier verdere ram pen voorkomen kunnen worden. Ook de dgk bU Westkapelle heeft zv schade geleden, maar de situatie is daar niet kritiek geworden. Door enige breuken in de dyk tussen Vrouwenpolder en Veere kwam het mooie oude stadje geheel onder water te staan. Er stortten drie oude panden In. Door de enorme duinafslag bij Kapelle ls grote schade aangericht aan de waterwm- ningsplaats van de Waterleidingmaatschap pij Middelburg. De prise d'eau liep onder water en ook het pompstation, ten gevolge waarvan de watervoorziening van Middel burg is uitgevallen. Door de overslag van water in de buurt van het bekende Fort Rammekens liep er veel water in de polder, zodat er in dc omgeving van de dorpen Ritthem, Nieuwland, Arnemuiden veel wa terschade ontstond. Ongerustheid over Kort gene Zondagavond was de verbinding met Noord-Beveland nog niet mogelijk. Men heeft van de Zuidbevelandse wal af ge constateerd, dat de dijk diverse gaten ver toont en dat op het ondergelopen eiland de bevolking onderling lichtseinen uitwisselt, waarschijnlijk met de bedoeling om na te gaan, of de buren nog leven. Aan de Zuid bevelandse wal spoelden vele huishoudelijke voorwerpen #an, o.a. meubelen, beddegoed, dekens en ook veel dood vee. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn onder de bevolking. Grote ongerustheid bestaat er over Kort- gene. Men hoopt, dat alle bewoners gevlucht zUn naar de kerk, die nogól hoog ligt, of naar de plaats waar het nieuwe gemeente huis staat, dat juist Zaterdagmiddag met enige plechtigheid officieel werd geopend. Als dat niet het geval Is. werd vannacht gevreesd, dat er vee! slachtoffers «uilen z(jn. Aan verdrinkingsdood ontkomen Vrachtauto met vijf menseu in de Schie Omstreeks 12 uur in de nacht van Zater dag op Zondag is bij het botenhuis van de Kon. Roei- en Zeilvereniging De Maas een vrachtauto uit Breda in de Delfshavense Schie gereden. De wagen gleed in een stormvlaag weg op het gladde wegdek, bots te tegen een haltepaal van de R.E.T. op de Aelbrechtskade en viel tussen de walkant en de loopplank van het botenhuis. Daar het water niet zo diep is op deze plaats, slaagde de bestuurder, de heer C. van der Wijngaart uit de Koekoekstraat te Breda, er in zich aan de plank vast te klampen en de andere inzittenden, een man, vrouw en twee kinderen te redden. De kinderen wa ren respectievelijk 15 en 7 jaar oud. De man had een snij wond opgelopen, die in 't Cool- singelziekenhuis te Rotterdam ls behandeld. De vrachtauto is met een takelwagen op het droge gebracht. In de Antillen leeft men met ons mee De berichten over de overstromingsramp maken op de Antillen zeer diepe indruk. Het Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezonden met de vraag, waaraan in de eerste nlaats be hoefte bestaat. Zondagavond is een comité van actie aan het werk gegaan om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen, Het medeleven is algemeen. Nog vóór het comité van actie was opgericht, waren reeds zeventigduizend gulden bijeengebracht voor de hulpverlening! De douanebeambten van de Nederlandse Antillen hebben het geteis terde Willemstad geadopteerd. Zij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. winkel werd voor het grootste deel ver nield. Het postkantoor stond geheel blank. Zondagavond was de toestand zo. dat be halve de gemeente Hellevoetsluis ook de ge meente Oudenhoorn onder water stond. Nieuw-Helvoet, Zuidland en Abbenbroek stonden voor een deel onder water. Van officiële zijde deelde men ons mede, dat de toestand van de dijken bij Zuidland precair blijft. De gemeenten Oudenhoorn en Abbenbroek worden geëvacueerd. Zuidland, zo vernemen wij nader, staat rondom in het water. Het water wa6t nog steeds, alleen het bovendorp is nog droog. De bewoners zijn op de zolders gevlucht. Zij worden met bootjes afge haald. Het grootste deel van de bewoners is reeds weggevoerd, doch vele mensen liepen Zondagavond nog gevaar. Er wordt veel vee vermist. De nieuwe Afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne zal waarschijnlijk be houden kunnen blijven. De dam is over een afstand van 300 meter ernstig beschadigd. De ganse Zondag is de bevolking van Oost voorne in de weer geweest om de dam op gevaarlijke plekken te verstevigen. Ook de boulevard te Oostvoorne. die ern stige schade opliep, is voorlopig hersteld De duinen zijn over een afstand van vele kilo meters lengte tot grote diepte weggeslagen. Toen Zondagavond het hoogste tij voorbij was. nam men aan, dat het ergste leed was geleden. De R.T.M. heeft Zondag slechts twee diensten op haar gehele net kunnen uit voeren, en wel tussen Rotterdam en Oost voorne. Stuur even een agent... Vele mensen geraakten nogal In paniek b(j het aanschouwen van het - snel u'aisende water. Zo telefoneerde j een bewoner van de Zalmhaven naar j de politie, dat er twee schepen recht op zijn huis af kwamen. Of er maar even een mannetje kon worden gestuurd. Het was een hele toer zo'n man ge rust te stellen. Een oude vrouw deelde mee, dat haar ruit er uit was gewaaid, i Stuur een agent om er even een plankje voor te zetten, want ik ben bang, smeekte zij. In Maassluis stortte in de Korte Pierson- straat een huis in, dat door het water tnas ondermijnd. Ook slachtoffers en schade op Goeree en Overflakkee In verscheidene plaatsen van de Zuid hollandse eilanden heeft de bevolking grote last van het hoge water ondervonden. Zon dagmiddag was de situatie op Goeree-Over flakkee van die aard, dat Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland droog waren. Op dat ogenblik wist men niet precies welke dijken waren doorgebroken. Aan de buitenkant van Middelharnis. bij het zgn. Oostervoorgors stond het water tot in de huizen. Daar zouden vier mensen zijn verdronken. Met andere plaatsen op het eiland, zoals Stellendam en Ouddorp kon men niet in te lefonische verbinding treden, maar aange nomen wordt dat ook daar alle buitenpol ders zijn ondergelopen, De bewoners van die polders zijn naar Middelharnis overge bracht. Zondagmiddag bleef de mogelijkheid be staan. dat Middelharnis zou onderlopen, in dien de vloed kwam opzetten. Daar men verwachtte, dat het water in het dorp een meter hoog zou komen te staan, is de be volking gewaarschuwd haar bezittingen naar hoger gelegen vertrekken over te bren gen. Uit Melissant wordt nog gemeld, dat de electriciteitsvoorziening is uitgevallen Aan aardappelvoorraden en opgeslagen winter gewassen in het overstroomde gebied is grote schade toegebracht. Stellendam staat voor 4 5 onder water De mensen hebben hun toevlucht gezocht in bo venkamertjes en zelfs in bomen. De Rotter damse rivierpolitie zal met boten naar Goe ree gaan om daar hulp te verlenen. Zondagmiddag hebben vliegtuigen boven Goeree rubberboten uitgeworpen om men sen te redden, In de loop van de middag heeft een helicoptere een oriëntatlevlucht boven Goeree uitgevoerd. De pontverbinding Hellevoetsluis-Middel- harnis is verbroken In de Hoeksewaard zijn de Hoogezandse polder en de Molenpolder bij Numansdorp overstroomd. Ook de Torensteepolder. die tussen beide polders in ligt staat onder wa ter, zomede de Numanspolder. In de laatste polder, groot 1000 hectaren, wonen ongeveer 2800 mensen. De meesten hebben hun wo ningen verlaten. Wie achterbleef deed dit op eigen verantwoordelijkheid. De bevolking van Westmaas is voor dijk- bescherming by Heinenoord opgeroepen. De toestand te Melissant was Zondag uiterst kritiek. Burgers aldaar hebben een beroep gedaan op de „mensen" om terstond ter hulp te snellen met schoppen en kleine bootjes. Dit verzoek is gedaan door de bur gers zelf. Het schynt dat de verbindingen aldaar zo slecht zijn, dat telefonisch door de burge meester niet kon worden ingegrepen. „Iemand" heeft toen een eindweegs gelopen om ergens per telefoon deze oproep via de politie te Rotterdam te doen. Men vermoedt dat op Flakkee slachtoffers zouden zijn te betreuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5