AAN BEREIDHEID TOT HELPEN ONTBRAK HET NIET De Westhoek zwaar geteisterd LAATSTE BERICHTEN WEERBERICHT Gezin met 10 kinderen verdronken De ramp in Engeland Noodtoestand op Goeree-Overflakkee Ernstige toestand op Texel Prins Bernhard vernam het nieuws in New York Veranderingen in de treinenloop EERSTE BLAD - PAGINA 4 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Woeste golven braken door dijken en overvielen bewoners in hun slaap (Van onze speciale verslaggevers.) De verschrikkelijke stormramp heeft de Westhoek van Brabant en het gebied tussen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg getroffen, doordat de woeste golven in enkele uren tijds bijna alle polders in dit gebied over stroomden. Deze ramp is Zaterdagnacht één uur ingezet bij Willemstad, waar de dijk van het Hollands Diep bij de Parade zich begaf. Willem stad was al spoedig van de buitenwereld afgesloten. Het water joeg voort en teisterde vele stadjes en dorpen in dit vruchtbare gebied. Voor dat de inwoners zich het dreigende onheil bewust waren, stond het water reeds rond de huizen. Velen konden zich nog redden, maar anderen, vjooral de bewoners van de ver uit elkaar verspreid staande boerderijen, moesten hun toevlucht zoeken op de bovenverdieping van hun woning en zelfs j op het dak. Zij konden niet meer vluchten en moesten wachten tot er hulp kwam. Die hulp werd van alle zijden geboden, maar het reddings werk vergde veel tijd, omdat men niet direct de beschikking had over het benodigde materieel en vooral vaartuigen miste. Er zijn helaas talrijke slachtoffers te betreuren: in Heiningen, voor zover nu bekend, zelfs achttien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit aantal nog aan merkelijk zal stijgen. Door het ontbreken van telefoonverbindingen kon geen contact opgenomen worden met de geïsoleerde gebieden. Er ver dronk veel vee, talrijke huizen stortten in en de schade aan de gewassen is zeer groot. Hulpacties verrichtten kranig werk Op onze tocht door het geteisterde ge bied was zoveel ellende te zien. dat men niet bepaald weekhartig behoefde te zijn, om diep te worden ontroerd. Overal op de bovenverdiepingen van de verspreid staande boerderijen en wonin gen in dit wijde polderland stonden men sen om hulp te roepen. Er waren er zelfs, die op de daken geklommen waren. Het alles verslindende water stroomde kol kend rond de huizen en in dat water deed het vee verwoede pogingen om een droog plekje te vinden. De mensen konden hun woningen niet meer verlaten. Zij waren in hun slaap verrast door het water en toen zij beseften hoe kritiek de toestand was, zagen zij geen kans meer om te ontvluch ten. Zo was het niet alleen in Moerdijk en Lage Zwaluwe, maar ook in Willem stad. Meiningen, Rode Vaart, Klundert, Zwingelspaan en Halsteren. Dat hulpgeroep ging iedereen door merg en been, maar niemand was bij machte te helpen, want op vele plaatsen stond drie a vier meter water en waar de toestand nog niet zo kri tiek was, waadden bewoners tot aan de wisselen. Hij vertelde, dat hij van 's nachts één uur af telefonisch contact had gehad met zijn collega v. d. Hooft uit Willem stad. Toen was de toestand daar reeds ern stig. In de dijk bij Fort „De Hel" te Wil lemstad was een gat geslagen van onge veer driehonderd meter. De eigenlijke doorbraak begon omstreeks één uur op de Parade van het reeds zo dikwijls geteister de Willemstad. Met man en macht heeft men toen getracht een ramp te voorkomen, maar de kracht van het water was groter dan die van mensenhanden. Spoedig was de oude vesting aan het Hollands Diep ge- isoleerd van de buitenwereld. Alleen boten zouden nog hulp kunnen bieden, vandaar dat alles van die aard gerequireerd werd. Achttien doden De omstreken van Ffjnaart waren even eens ernstig getroffen. Het ergste was wel Heiningen er aan toe. Men kon het niet meer bereiken, zodat de ontboden hulp colonnes van het Rode Kruis, de militairen en andere vrijwilligers werkloos moesten toezien. Het enige wat zij konden doen was het bergen van de lijken, die aan spoelden. Het was een aangrijpend moment deze ontzielde lichamen van vrouwen, kin deren en mannen te zien verzamelen, 's Middags had men er reeds achttien ge- bnreen. die werden overgebracht naar het "I kll>deren ziekenhuis Charilas in Roosendaal. Men vermoedde, dat het aantal slachtoffers nog groter zou zijn. Met zeer veel moeite kon men in Raams- donksveer komen. Daar stond ongeveer ze ventig centimeter water. In de geteisterde gebieden waren vele huizen ingestort door het geweld van de stroming. Niet alleen in Zevenbergsehoek, Fijnaart, Halsteren en Heiningen, maar ook in Raamsdonksveer en Geertruidenberg. Ontelbaar veel vee is ook verdronken. Koeien, paarden en varkens liepen door het water en konden zich nauwelijks boven houden. Heel veel dieren zagen we voor onze ogen verdrinken. Het was voor velen beklemmend om machteloos b\j deze dood strijd te moeten toezien. De hulpacties Spontaan bood men uit alle omliggende plaatsen hulp aan. De B.B.A. zette al haar materieel in. vrachtondernemingen stelden hun auto's ter beschikking om mensen en vee naar veiliger oorden te brengen, en dokters en verpleegsters boden de gewon den de helpende hand. De grote moeilijk heid, welke zich voordeed, was het gebrek aan vaartuigen. Met roeiboten en pontons zagen de militairen geen kans om de geïso leerde huizen te bereiken. Gelukkig kreeg men 's middags de beschikking over mo torboten en toen was men in staat om vele bewoners uit hun benarde positie te ver lossen. Overal in het getroffen gebied waren mi litairen en burgers bezig om de dijken te verstevigen. Duizenden en nog eens duizen den zandzakken werden op de zwakke plaatsen gelegd. Daardoor kon men daar het water keren. In het water dreven tafcis. stoelen, bedden en ander meubilair. Het was een troosteloos gezicht. Commissaris der Koningin in de Westhoek De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, heeft gistermorgen reeds een be zoek gebracht aan het geteisterde gebied. In Fijnaart vertoefde hij geruime tijd op j Dp splviflp het gemeentehuis, waar hij een langdurig c onderhoud had met burgemeester B. ter De schade, welke door de overstroming j Haar. Ook naar andere gemeenten begaf de is aangericht, is niet te schatten. Het oopt commissaris zich om zich op de hoogte te in de miliioenen. Niet alleen zijn vele wo- stellen van de omvang van de ramp en om ningen onbewoonbaar en ging veel huis- besprekingen te voeren betreffende de hulp- raad verloren, maar ook de veestapel kreeg i acties, een geduchte klap en de op het land staande wintertarwe en -gerst kan niet meer lot Acllt gaten in dijk van Tholcn groei komen, nu het zoute nat de lande- rijen heeft overstroomd. Eerst als men liet Tijdens springvloeden en stormen is de water uit de polders verdreven zal hebben, Tholense dijk overstroomd, waarna er in de kan men de balans opmaken. Ket zal een d'Jk acht galen ontstonden. De Auvergse- sombere balans zijn, want men verwacht P°lder en de Theodoruspolder liepen geheel dat er ook nog vele doden geborgen zullen ""der. terwijl de spoorlijn tussen Bergcn- moeten worden. op-Zoom en Vlissingen verzakte. De polders De Westhoek heeft een dure tol betaald i ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen aan de niets ontziende elementen, die in al 1 va" Ossendrecht en Woensdrecht zijn vrij- hun hevigheid deze vruchtbare contreien j w ondergelopen. hebben geteisterd. OCHTEND-EDITIE j De veelheid en belangrijkheid van 5 het nieuws over de watersnood heeft ons doen besluiten 't Nieuws- 5 5 blad vandaag te doen verschijnen met een ochtend- en een avond- editie. Deze ochtend-editie is uit- sluitend aan de watersnoodramp gewijd. 5 Nog meer hulp uit het buitenland De Britse admiraliteit zond gistermorgen tien hefechroefvlïegtuigen ter hulpverlening aan de getroffen gebieden. De Franse rege ring heeft de Nederlandse autoriteiten de hulp van twee Franse bataljons genietroe pen aangeboden voor dringende werkzaam heden. Uit Heidelberg zijn experts van de Amerikaanse genietroepen naar Nederland vertrokken om de Nederlandse genie assis tentie te verlenen. Vele vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering van hun medeleven doen blijken. Do Ame- grote hap uit de dijk beschadigde het water rikaanse staatssecretaris, John Foster Dul- ook kabels en leidingen, sleepte een lan- les. heeft gisteravond in een persoonlijke taren mee en maakte de woningen aan de telegrafische boodschap uitdrukking gegeven voorzijde onbereikbaar. i aan zijn verslagenheid over de ramp. boven zich houdend. Niet ver van Breda Dit is het beeld, dat we overal zagen toen we van Breda uit West-Brabant door kruisten. Heel ver was het water niet van Breda af. Het begon al bij Zevenbergse hoek. waar 's morgens om negen uur reeds voorbereidingen werden getroffen voor de evacuatie. Moerdijk en Lage Zwaluwe wa ren toen niet meer bereikbaar, ook niet via de Rijksweg. Overal zag men mensen lopen met kleine pakjes; het enige wat zij in hun overhaaste vlucht nog hadden kunnen redden. Alles, alles hadden zij moeten achterlaten. Maar hulp werd er geboden. De B.B.A. zette al haar materieel in om de mensen te vervoeren, vrijwilligers waren bezig met het verstevigen van dijken en ande ren hielpen ouden van dagen en kinderen door hen naar een rustiger plaats te bren gen. Eerst de mensen De heer N. van der Made uit Moerdijk, die juist het niet ondergelopen land had weten te bereiken, vertelde ons, dat de buitendijk bjj Willemstad by Rode Vaart en in de omgeving van Klundert op enkele plaatsen was doorgebroken. Om half vyf was hij gewekt en toen is men met man en macht aan het werk getogen om te red den wat er te redden viel: eerst de men sen en toen het vee. Bij Lage Zwaluwe sloeg de vloed een groot gat in de spoordijk en dit verergerde de situatie nog, Het is met geen pen te beschrijven, zo zei hij, welke ellende wij en anderen heb ben doorgemaakt, en dan te weten, dat er zoveel mensen nog in hun huizen zitten en nergens meer heen kunnen. Zo was het ook te Rode Vaart. Daar vroeeen vijftig mensen dringend om ver voerd te worden. Er waren drie gaten ge slagen in de binnendijk en daardoor stroomde het water met grote snelheid binnen. Een sleepboot, welke mensen van de bovenverdieping wilde halen, liep vast. Er was geen beweging meer in te krijgen. Alleen de hoger gelegen wegen waren nog berijdbaar en daarom moesten we via Zevenbergen naar Klundert. In Zevenber gen heerste een nerveuze drukte. Daar wa ren veel vluchtelingen aangekomen, die iri het gebouw ,J3c Eendracht" en in St. Joan met warme koffie enigszins op hun verhaal werden gebracht. Het gemeentehuis was ingericht als hulp post. De telefoontjes, welke daar binnen kwamen met verzoeken om hulp waren niet te tellen. Gelukkig had men de volle medewerking van de militairen uit Bre da, die nog heel wat hebben kunnen red den. Pontonniers helpen Klundert is ook zwaar getroffen. Het oude stadje staat bijna geheel onder wa ter. Pontonniers waren er bezig om de in woners met boten uit de huizen te halen. Het viel niet mee om met de door de gol ven teruggedrongen lichte vaartuigen vooruit te komen. Burgemeester C. Drayer was met zijn staf druk in de weer. Toch had hij nog ge legenheid om enkele woorden met ons te Ook was er een groot aantal gewonden. Zij werden op brancards in autobussen I naar het ziekenhuis vervoerd of in de hulppost te Fijnaart verbonden door dok- ters, die uit de niet-getroffen gebieden naar de plaats van de ramp waren geko- Droevige taferelen Een moeder stond voor het gemeentehuis te huilen, omdat zij haar kind verloren had en in een bakkerij bij de Hervormde kerk zat een vader te treuren om zijn vrouw j en vier kinderen, die hij voor ziin ogen had zien verdrinken, zonder d3t hy hulp kon bieden Dit zijn m3ar enkele van de droevige taferelen, welke zich afspeelden. In Fijnaart vertelde men, bericht te heb ben ontvangen, dat in Willemstad 1200 mensen van de buitenwereld afgesloten waren. Zij hielden zich op de bovenverdie ping van hun huizen op en zagen reikhal zend uit naar hulp. Ook in de omgeving van Steenbergen en Dinteloord was de toestand ernstig. Hal steren was geheel geïsoleerd. Daar ston den de bewoners op de daken van de hui zen en zaten ze zelfs in de bomen. Men deed ook daar alle mogelijke moeite om de helpende hand tc bieden. Bergen op Zoom had grote waterschade. In het lage gedeelte van de binnenstad stond het water anderhalve meter hoog in de straten. In het gebied tussen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg was de situatie bedroe vend. Men kon het niet meer bereiken. Plaatsen als Drimmelen, Geertruidenberg, Sleewijk en Nieuwendijk, waren volkomen van de buitenwereld afgesloten. Tot aan de grens van Oosterhout stroomde het water en grote gedeelten van de rijksweg ston den blank. de spoorweg RotterdamDordt bij Zwijndrecht Eén van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoekschc Waard. In de loop van de dag zyn 3.000 inwoners geëvacueerd naar de om liggende dorpen. Het merendeel is in scho len en bij familieleden ondergebracht in Klaaswaal. Het water had op enkele plaat sen in de polder een hoogte van twee meter. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aan genomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, be staande uit man, vrouw en tien kinderen. Gaten in de dijken worden groter Een stijging van het water in de over stroomde gebieden wordt niet verwacht. Zondagmiddag was bij het opkomen van de vloed het peil nauwelijks hoger. De situatie blijft echter gevaarlijk, omdat de gaten in de dijken door het binnenstromende water met het uur groter worden en op andere plaatsen nu ook de binnenzijde der dijken i worden belaagd. De strijd tegen de water- wolf zal echter met vereende krachten wor den begonnen. In Bergen op Zoom is de machinefabriek Holland onder water komen te staan. De schade wordt op anderhalf milhoen geschat. I Kort na middernacht deelden de Britse autoriteiten mede, dat volgens de laatste gegevens 155 personen bu de overstromin gen in Engeland zijn omgekomen en 145 worden vermist. Volgens de laatste gege vens zijn 20.000 personen dakloos. De scha de bedraagt naar schatting meer dan twee I honderd millioen gulden. Radio-kreet: S.O.S. De reddingboot van Stellendam heeft via Scheveningen Radio het ministerie van Verkeer en Waterstaat om onmiddellijke maatregelen verzocht. Er heerst een nood toestand op het eiland Goeree-Overflakkee. In het radiografische contact is verzocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer dan 40 doden zijn te be llet Ministerie heeft toegezegd, dat in overleg met de Marine alle mogelijke hulp zal worden geboden. Volgens de laatste berichten van van morgen zijn in Mtddelharnis 10 personen verdronken In Melissant zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Dirksland is nog droog. Zowel Oude-Tonge als Nieuwe Tonge staan onder water. Ook Stad aan 't Haring vliet is blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Scliip bij Scheveningen aan (le grond Omstreeks kwart voor twee vannacht is een noodsein opgevangen van de Carthage, waarin dringend om een reddingboot werd verzocht. Omstreeks kwart over twee van morgen is de Carthage voor Scheveningen aan de grond gelopen. De reddingboot is vlak bij de Carthage. De bemanning heeft geseind aan boord tc zullen blijven tot het weer Jicht wordt. De sleepboten konden vanmorgen om halfvier nog niet uitvaren ten gevolge van de weersomstandigheden. De situatie op het eiland Texel was Zon dagavond nog steeds ernstig. De polder De Eendracht moet als verloren worden be schouwd. Kritieke punten zijn nu nog bij de Schans bij Oudeschild De Nationale Commissie voor Vluchtelin genhulp doet. mede namens het Nationaal Rampenfonds, een dringend beroep op al haar plaatselijke afdelingen om. zo mogelijk nog in deze week en anders in de volgende week, in hun gemeente een extra bus- en Ujstencollecte te organiseren ten bate van tuigen een kwestie van leven of dood. Een beroep op sleepbootkapiteins de door de watersnoodramp getroffe- in de haven van Maasbracht had tot resultaat, dat gisteravond een dertig- ncnv *n zlfh *"f.r ">et kracht achter te stellen. De Nationale Commissie voor Voor velen in de overstroomde gebieden was de aanwezigheid van vaar- overzien hoeveel slachtoffers de ramp o; het eiland heeft geëist. Een colonne van circa 60 man is haar de bedreigde puntei. ten noorden van Oudeschild gezonden. Er is ook medewerking gekregen van 53 twee plaatsen taj sleepboten uit deze haven naar de getroffen gebieden vertrok. De is nog me gemeente j)en jjaag ZOnd tien motorvletten naar Rotterdam en tien naar Voorne-Putten. Den Bosch zond zes boten naar Dinteloord en uit Doesburg vertrok gisteravond een trailer, beladen met drie motorvletten en bemanning, naar Bergpn op Zoom. De directie van de Visserijen van ge'rs ultaSneek en^een^ode6Krufs colonne j bet ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de reders van de vissersvloot dringend verzocht, hun sloepen beschikbaar te stellen voor hulpverlening. De bevelhebber van de derde militaire afde ling verzocht elke particulier, die beschikt over gemotoriseerde vaar tuigen in dc provincie Noord-Brabant, ten Westen van Breda en in de provincie Zeeland, zich te melden op telefoon 5741 of 5742, kengetal K 4100, ?s-Hertogenbosch. uit die plaats. Prins Bernhard was zeer onder de indruk, toen hy in New York het nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. Dit is verschrikkelijk nieuws, zei de prins, die diep onder de indruk was van het verlies aan mensenlevens. Hij betreurde, dat Ne derland door deze ramp getroffen is, op het ogenblik dat het zich herstelt. De prins, die deelneemt aan de plechtig heden ter herdenking van het feit, dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zei: ik zal doen wat mijn regering en de Konin gin willen, dat ik doe. De prins was nog niet officieel op de hoogte gesteld van de overstromingen. Hij had nog niet gedacht aan veranderingen van zijn huidige plannen. Zoals u weet, verklaarde de prins, heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering meegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. En nu komt deze ramp. Nederland heeft echter altijd, gedurende zijn gehele geschiedenis, tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen, zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan Hij was dankbaar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. Dit is altijd gebeurd, wan neer er nationale rampen waren, en Neder land heeft ook altijd de helpende hand ge boden aan andere landen in soortgelijke omstandigheden. U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft gezonden aan de Verenigde Staten tijdens de overstromings ramp van de Mississippi en de Missouri en wij, evenals andere volken, zijn altijd dank baar voor persoonlijke giften in tijden van nationale rampen. Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de Saint Marks of the Bowene het nieuws van de ramp mede. Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden Een naargeestig gezicht; abri's, die niet be rekend zgn op beschutting tegen overstro mend water bij de verlaten autobus-stand plaatsen op het Beursplein. Afnemende wind Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Aanvankelijk in liet Zuiden en Zuid-Wes ten van het land krachtige, geleidelijk ver der afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige Noorde lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele In de provincie Zuid-Holland staat het reddingswerk onder leiding van de waar nemende Commissaris van de Koningin, mr J. J. R. Schmal, aangezien mr Kespcr met vacantie in Zweden is. Sinds Zaterdag ?e middernacht is ten kantore van de provin ciale griffie onafgebroken gewerkt, Gisteren zijn alle E.H.B.O.-helpers en helpsters opge roepen. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft Zondagmorgen reeds uit alle lagen der bevolking aanbie dingen ontvangen voor hulp in allerlei vormen, van dijkwerkers, lieden die met vee kunnen omgaan, doktoren en oud-verpleeg sters. padvinders en burgers, die woon ruimte aanboden. Ook de D.U.W. heeft hulp aangeboden. Uit Heemstede vertrok Zondagmiddag een gezelschap van zestig vrijwilligers, bestaan de uit advocaten, M.T.S.-crs en andere bur gers uit Haarlem en Heemstede om hulp te bicden in de bedreigde Zeeuwse gebieden. De Nederlandse Jeugdherhergcentrale heelt alle jeugdherbergen beschikbaar ge steld voor dakloos geworden personen. De Nederlandse bond van kermisexploi tanten heeft kermisgasten opgeroepen om zoveel mogelijk woonwagens ter beschik king te stellen voor gezinnen, die door de overstromingen dakloos zjjn geworden. De burgemeesters der getroffen Zuid hollandse gemeenten kunnen zich voor hulp in geld of goederen, voor onderdak, enz wenden ;ot de Vrouwelijke Hulpver lening in Zuid-Holland, pa. Provinciale Griffie. Korte Voorhout 1, Den Haag, tel 180050. De Vrouwelijke Hulpverlening staat m voortdurend contact met het Na tionaal Rampenfonds en het Rode Kruis De hoofdcommissarissen en presidenten van de vereniging „De Nederlandse padvin ders", de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging, het Nederlandse Padvind- stersgilde en de Nederlandse Gidsenbewe- ging gaven voor alle padvinders en pad- vindsters in de geteisterde gebieden het motto: „Geen werk is te groot, geen werk roe? «ta. zich ter beschikking ,e sielien - «--M VS voor de nationale inzameling. al het in werkelijke dienst zijnde beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel gelast te, onmiddellijk naar de garnizoenen terug te keren. De chef van de Luchtmachtstaf liet eveneens het luchtmachtpersoneel te rugroepen. De in de kazernes aanwezige militairen werden geconsigneerd. Het Di rectoraat Gebouwen, Werken en Terreinen van de landmacht riep ook het burgerper soneel op. De colonnes van het Rode Kruis in Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en N. Brabant moesten zich gereed houden. Zondagochtend hebben zich de minister president. dr W. Drees, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera en ir A G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat naar Dordrecht begeven om zich van de toestand op de hoogte te stel len De leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heren Wittenberg en Jan sen Maneschijn bezochten gisteren de meest getroffen gebieden. Mr L. A. Kes per, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft op zijn vecantie-adres in Zweden be richt ontvangen van de ramp. Betreffende de treinenloop kan wor den meegedeeld, dat hei spoorwegver keer gestremd is op de baanvakken SchiedamHoek van Holland, Rotter dam MaasGouda, ZwijndrechtDor drecht, DordrechtGiessendam, Slie- drechtGiessendam, DordrechtLage Zwaluwe, Lage ZwaluweBreda, Ber gen op ZoomVlissingen. Er zijn de volgende jpaatregelen genomen betreffende het reizigersvervoer. De vier "o.TO wlrk^Tr'groorSMbVrk D-treiben welke r.oraael rijden om 8M. „Geen went is te groot, geen wertc f n Q(| J5 en uur Den Haag Qver genen, die zijn omgekomen en hen, die buien. Dezelfde temperaturen als gisteren Zondagochtend werd via de radio bekend- thans in gevaar en ellende verkeren. I of iets lagere. Parijs. De vertrekuren te Utrecht zijn 110.49, 15.32 en 20.49 uur. De buitenlandse trein van Den Haag over I gemaakt, dat de chef van de Generale Staf Luxemburg naar Bazel, die normaal ver te stellen. Vluchtelingenhulp heeft hiervoor haar i ganisatie en apparaat tijdelijk in dienst ge steld van het Rampenfonds en verzoekt haar plaatselijke commissies zich ad hoe te beschouwen als plaatselijke commissies van het Nationaal Rampenfonds. De Stichting 1940—1945 doet gelijktijdig een beroep op al haar plaatselijke commis sies ten bate van deze inzameling. De plaat selijke afdelingen van de Nationale Com missie voor Vluchtelingenhulp en van de Stichting 1940—1945 wordt verzocht, onder ling contact te willen opnemen en plaatse lijk deze actie gezamenlijk te voeren. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze op roep mede ondersteunt, zal via haar afde lingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen organiseren. De Nalionale Commissie en de Stichting 1940—1945 verzoeken haar afdelingen ook hieraan alle medewerking te willen geven en zich hiervoor in verbinding te willen stellen met de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis. Voorz.ovör geen plaatselijke afdeling van het Neder landse Rode Kruis in een gemeente aan wezig is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de intendance vau het Nederlandse Rode Kruis. Fluwe1^ Burgwal 19, 's Gravenhage. De genoemde organisaties doen een be roep op allen, om niet zelfstandig activi teiten te ontwikkelen, maar deze langs de plaatselijke vertegenwoordigingen van ge noemde organisaties te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling van alle krachten wordt verkregen. Ieder, die dus wil meewerken aan deze actie, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met deze vertegenwoordigingen, welker adressen in het algemeen op de gemeentehuizen bekend zijn. Zij, die rechtstreeks gelden willen storten, kunnen dit doen op giro no 9575, ten name van het Nationaal Rampenfonds Den Haag. trekt om 9.00 uur uil Den Haag, begint nu in Roosendaal om 10.32 uur Deze trein rijdt dus wél, in tegenstelling met eerdere berich ten. volgens welke deze trein niet zou rij den. De dagboottreinen rijden slechts tot Den Haag. De reizigers worden uit Den Haag met bussen naar Hoek van Holland gevoerd. De nachttrein naar Hamburg, die normaal te 19 49 uur van Schiedam zou vertrekken, vertrekt morgen om 20 u uit Den Haag S S. Ook de nachttrein naar Keulen, die normaal om 20.16 uur van Rotterdam D P zou ver trekken gaat nu om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Beide treinen vertrekken dus als één trein, die in Utrecht gesplitst wordt. De Scandinavië Express, die normaal ver trekt uit Schiedam om 7.16 uur, gaat nu om 7.30 uur uit Den Haag S S. De Rheingold- Express, die normaal om 7.03 uur uit Rotter dam vertrekt, gaat nu om 6 39 uur uit Den Haag. Tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een tien-minuten dienst met bussen gereden. Er gaai ook een busdienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam D.P. en Gouda.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3