Gemeentebestuur al vroeg naar de bedreigde punten GROTE SCHADE BIJ BEDRIJVEN TE VLAARDINGEN Gemaal in Zuid werkte niet: motoren vol water Brandweer, rukte 250 keer uit De Alblasserwaard een binnenzee SCHEPEN OP DRIFT BIJ SCHIEDAM MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA 3 Veel vrijwilligers teruggestuurd Burgemeester Van Walsum was Zondag, hoewel hij nog in Delft woont, reeds vroeg in de stad om zich op de hoogte te stellen van de ramp en daarbij hier en daar tot zijn enkels in het water waadde. Hasper ons, kwamen honderden mensen vrijwillig hun hulp aanbieden, doch in het algemeen behoefde daarvan geen gebruik te worden gemaakt. Als gevolg van de op roep door de radio aan Den Haag om 500 vrijwilligers voor hulpverlening aan Rot terdam en omgeving, kwamen zich kort daarna enige honderden Hagenaars aan het Politiebureau aanmelden. Een groot aantal Hagenaars, meest jon gelui van omstreeks 16 Jaar, hadden van de De burgemeester verdeelde zijn aandacht Haagse Tram twee autobussen ter beschik over het Stadhuis, waar vele autoriteiten en mensen op verantwoordelijke posten hem te spreken vroegen en over het hoofd bureau van politie, waar hij met de hoofd commissaris de organisatie besprak van alle hulp die Rotterdam kan opbrengen met Ge neeskundige Dienst, de Bescherming Bevol king. de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, enzovoort. Gedurende de ochtenduren bracht de chef van het Militaire Huis van H.M. de Konin gin admiraal Rost van Tonningen een be zoek aan Rotterdam om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Zondagavond hadden we een onderhoud met de gemeente-secretaris de heer J. Has per, die met de wethouder voor Sociale Za ken. de heer A Hogeweg. in de loop van de ochtend een bezoek had gebracht aan Hoog vliet en Pernis, terwijl andere vertegen woordigers van de Gemeente IJsselmonde en andere bedreigde randgemeente bezochten. In de loop van de dag, zo vertelde mr Bok Titan op hot droge De grote bok Titan van de werf Wilton- Fijenoord, die bij de werf van Van der Gies- sen te Krmooen a. d. I-Tssel lag. is in de nacht van Zaterdag op Zondag losgeslagen en op drift gegaan. De bok schoof langs een baggermolen en raakte door het uitzonder lijk hoge water in de grienden bij de moto- renfabriek van Capellen Daar bleef het ge vaarte aan de grond zitten. Er bevinden zich drie man aan boord. Vandaag zal worden getracht de bok weer in dieper water te brengen Veel telefoonstoringen verholpen Ondanks vele storingen, veroorzaakt door dat kelders van abonnê's onder water of zelfs de telefoontoestellen in de kamers on derliepen ook de sterkstroom viel hier en daar uit heeft de Plaatselijke Telefoon dienst het wel kunnen klaren. Gistermorgen tussen zeven uur en half negen werden de meeste storingen verholpen. De drukte op de lijnen was vooral in de vroege Zondag morgen groot, maar door de Zondagsrust van vele bedrijven is van een overbelasting toch geen sprake geweest. king gekregen: zij waren zeer teleurgesteld toen zy in Rotterdam te horen kregen, dat van hun diensten geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Telegram uit Duisburg Tijdens ons onderhoud met de heer Has per kwam er een dringend telegram binnen van de Ober-Bürgemeister van Duisburg, de heer Seeling, die zijn medeleven met het lot van Rotterdam betuigde en daad werkelijke hulp en steun aanbood. Hulp van militairen uit Leiden Troosteloos beeld van de verdronken Rustwat aan de Honingerdijk. Op het laagste gedeelte gebouwd Een samenloop van omstandigheden heeft er toe geleid, dat een groot gedeelte van Rotterdam-Zuid onder water is gelopen. De bijzondere ligging van de Tweede Rosestraat is één van die omstandigheden, waardoor het water via de spoorweg overgangen naar de Beijerlandselaan en andere straten in Zuid kon stromen. Een diep gelegen gedeelte als het Hillesluiscomplex liep bijvoorbeeld zó onder, dat het manshoog in het water stond. Een groot gedeelte van het water had echter verwerkt kunnen worden door het gemaal aan het Putseplein, wanneer dit niet op het laagste plekje van dit gebied had gestaan. De motoren liepen vol water en stonden prompt stil! Gemeentewerken was actief Drie andere gemalen hebben wèl door kunnen werken, maar het was uiteraard te merken, dat een kwart van de capaciteit was uitgevallen. In dit gebied is zeer veel werk verricht door Gemeentewerken, welke zich ook met de dijken heeft beziggehou den. De gemeente is slechts verplicht tot onderhoud van een bepaald aantal dijk vakken, zoals Hoogstraat en Korte Hoog straat, maar verleent ook steun bij de be scherming van die dijken, die strikt geno- ,1 men onder het gezag van de polderbestu ren roeiboot bracht uitkomst voor de door het water ingesloten bewoners van de Maashaven en omgeving, die van de rest van de wereld waren afgesloten. ren vallen, De vaste bezetting te Pernis heeft bijvoorbeeld geassisteerd ter plaatse, zoals Gemeentewerken ook te IJsselmonde 5000 zakken zand heeft aangevoerd. De brandweer had in deze wijk reeds voor treffelijk werk verricht. Rustwat dreigde overspoeld te worden Het heeft maar weinig gescheeld of de bekende uitspanning Rustwat aan de Ho ningerdijk nabij het eindpunt van lijn 1 was overspoeld. Een groot gat was er in de dijk geslagen, waardoor het water kolkend door de storm naar binnen werd gedreven. Reeds stond het water tot aan de eerste etage van deze oude boerderij, die in een soort kuil is gelegen. Brandweerlieden en Mariniers hebben alles gedaan om het grote gevaar van een totale overstroming van de bekende uitspanning te keren. Werklieden van Gemeentewerken voerden zakken zand aan, die tegen het hek van Rustwat wer den opgestapeld. Tegen 6 uur, toen het water ging vallen, kon men zeggen, dat er niet voor niets was gezwoegd, want het grootste gedeelte van het pand stek nog boven het water uit. Velen moesten zich verscheidene keren gaan verschoenen, daar de stortbuien hun kleding hadden door weekt. Vermoeid en nat trokken de Mari niers. brandweerlieden en alle anderen, die daar de helpende hand hebben geboden naar huis om een paar uurtjes te slapen. De bruggen over de rivieren konden niet worden bereikt daar de opritten en ook de bruggen zelf blank stonden. (Van onze correspondent) Ook In Vlaardingen hebben de storm en het hoge water veel schade veroorzaakt. Bö de grote bedrijven, buiten de spoordijk gelegen, zoals het Havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost, de Lever's Zeep Mij, de Bataaf se Petroleum Mij en de Eerste Ned. Coöp. Kur.stmestfabriek zijn alle opslagplaatsen ondergelopen. Alleen al bij de E.N.C.K. wordt de schade op ruim een millioen gul den geschat. Grote voorraden afgewerkte j Het water: van uur j tot uur Zaterdagavond, kwart voor vyf: op de Oosterkade loopt het water de rio- g len uit; Half zes: tramlijn 4 moet Oostplein f als eindpunt nemen, Maasstation loopt onder; j Half zeven: water op Spaansekade, i Oosterkade en Boompjeskade, om ne- 5 s gen uur jaagt de storm het water, da! J I teruggelopen was, weer over de straten- J g Nacht, kwart voor twee: verkeer 5 over de Maasbruggen stilgelegd, daar 5 s de Noordelijke toegangswegen ver- J sperd zijn; Half vijf: het gebied ten Zuiden van j S de lijn Westzeedijk, Schiedamsedijk, Blaak, Groenendaal, Oostplein staat onder water; S Vijf uur: electriciteit valt op ver- 5 scheidene plaatsen uit. 5 In de loop van de nacht stroomde in S f. Zuid het water van de Tweede Rose- straat naar lager gelegen gebieden. J waar het met verbluffende snelheid de J huizen binnendrong. J Zondagavond kort na half zeven was j bet weer hoog water, maar toen bleef g de rivier gelukkig binnen de oevers, g en niet afgewerkte producten zijn door het water ernstig beschadigd, o.a. een grote partij, bestemd voor verzending naar Enge land. De spoordyk by de Romi-fabrieken dreigde het Zondagochtend te begeven en ook bij de tweede Keersluis bestond ern stig gevaar. De burgemeester, mr J. Heusdens, nam des nachts alle maatregelen om de bevol king door middel van de Radio-distributie en met de geluidswagens voor het drei gend gevaar te waarschuwen. Er werd voortdurend geconfereerd met alle hoof den van dienst om onmiddellijk gevaar het hoofd te kunnen bieden. De brandweer was Zaterdagnacht van 4 uur af in de weer om kleine branden te blussen en kel ders leeg te pompen. Brand door broeiing Vrijwilligers trokken met schop in de hand naar Rotterdam Autocolonnes op de Coolsingel De berichten over de grote overstromin gen hebben een golf van medeleven door het land doen gaan. Er werd in vcrschei- kenisse. Er ging ook een groep op weg naar Simonshaven, maar onderweg meldden deze mannen, dat het water het hun practised onmogelijk maakte verder te gaan. Met d-, schop in de hand wachtten velen, die zich om 2 uur hadden aangemeld, om 10 uur nog op een opdracht. Commissaris H. de Jong voor zag echter een chaos als men de collonnes riAT.® ongelimiteerd op weg stuurde en stelde *ïu„p f.pit'gedaan voor vry- daarom voor een selectie toe te passen en' m i i i behulpttenie hand kunnnn d„ ov„i6c„. hoe goed hun wil ook was. ÏUrff. ïoïliS. limïnVfiÏM Ik «luren. Daarvoor voelden werden comité s samengesteld. de manllen ech,er mets. zij waren gekomen De Bond van Oud-Stoottroepers mobili- om te helpen. Er waren ook vrijwilligsters seerde onverwijld zijn leden, in Den Haag j van het Rode Kruis, die zich in het hoofd- verzamelde een comité dekens en jute zak- t bureau gereed hielden om direct naar de ken en verzocht eigenaars van vrachtauto's geteisterde gebieden te kunnen gaan. zich beschikbaar te stellen. Het gevolg was, dat in de loop van de dag grote colonneT' 0 Commissaris De Jong vertelde, dat vele voertuigen, volgeladen met vrijwilligers en Rott«''<janimers hem toestemming nadden materiaal zich op weg naar Rotterdam be- gevraagd een comité te mogen vormen voor gaven. De Coolsingel stond Zondagavond bet inzamelen van kleding, geld en nog vol met vrachtauto's en mannen, die de veel meeJ: Vanzelfsprekend kon de commis- handen uit de mouwen wilden steken om sans °P dit a ,.s "Iet in§aantidaar er anders hun getroffen landgenoten te helpen. In het Z6er JV? J?6. l°estand ontstaan hoofdbureau van politie werd een kamer H'-' verwachtte dat de burgemeester wel beschikbaar gesteld aan enige officieren van een °Pr,oep tot de burgerij zal richten een het Veteranenlegioen Nederland, die één en comité te vormen, da leiding zal geven aan ander zouden registreren. Aanvankelijk wist de materiele hulpverlening, men echter niet goed, wat men met al die J vrijwilligers aan moest. Het hoofdbureau 1 stroomde vol. In de gangen en in de cantine wachtten de mannen om op het eerste sein uit te rukken. Af en toe werd een verzoek gedaan door een burgemeester van een ge teisterde plaats om hulp te sturen en dan vertrok er weer een colonne, o.a. naar Spij- EENDODE OF MEER? Niet te peilen schade Dc overstromingsramp heeft te Rotterdam een mensenleven geëist voor zover dc politie Zondagavond kon mededelen, doch er bestaat helaas geen zekerheid, dat dit ge tal niet hoger is. Politieagenten hebben 's nachts angstkreten gehoord van mensen in kelderwoningen, die echter door het om ringende, zwalpende water niet konder. worden bereikt Reeds dadelijk na het aanbreken van de dag is men Zondag van allerlei kanten be gonnen met het opnemen en zo mogelijk herstellen van de schade, waarvan cp dit ogenblik de omvang niet kan worden vast gesteld. Men kan helaas slechts zeggen, dat de materiële schade enorm groot is. Zaterdagavond had de hoofdcommissaris van politie in de bladen nog laten waar schuwen voor gevaarlijk hoog water, maar blijkbaar is tot velen niet doorgedrongen hoe groot het gevaar zou kunnen zijn, nu het springtij gepaard ging met hevige storm. Daardoor waren er in het begin chaotisch aandoende toestanden. Politiebureau*- waren Zaterdagavond en -nacht overvol met men sen. die hun woning niet meer konden be reiken. De politie heeft echter gedaan w<t zij kon; op geen enkel bedreigd punt heeft een politieman met een rode lantaren ont broken en al is de telefoon van het hoofd bureau enige lijd gestoord geweest, com missaris H. de Jong, toonde zich tevreden over het functionneren van het politie apparaat Spoorbrug voor voetverkeer De spoorbrug over de Maas heeft de taak van de verkeersbruggen overgenomen, zo lang deze niet bereikbaar of begaanbaar waren. Honderden voetgangers spoedden zich tussen de rails tussen Oranjeboomstraat en Nassaukade van Zuid naar Noord en omgekeerd. Het werd toegestaan, omdat er toch geen treinen op dit traject reden. Vluchtelingen halen Vannacht zijn de stoomboten Nassauplaat en Koningsplaat van de Rederij Spido, waarvan de eerste 500 en de tweede 400 passagiers kan vervoeren, naar 's Graven deel vertrokken om évacué's te halen, In de loop van de vroege ochtend worden zij terugverwacht. Politiepost op instorten Het posthuis van de Politie aan de Lin ker Veerdam heeft zo geleden door het water, dat het is ontruimd. De muren zijn gescheurd, zodat het bouwsel is opgegeven. De politie heeft voorlopig onderdak gekre gen in het kantoor van de Drinkwaterleiding in Katendrecht. Twee gereedschapswagens hadden een aanrijding De Rotterdamse Brandweer is tydens het week-end niet minder dan 250 keer uitge rukt. De mannen in de seinzaal aan de Zaagmolenkade kregen geen moment adem pauze. Onafgebroken kregen zy de meldin gen binnen en dirigeerden zy het materieel naar de verschillende plaatsen in de stad, waar de hulp van de Brandweer werd ver eist. Dan was er weer een boom omgewaaid, die moest worden verwyderd, schuttingen, die overhelden en gevaar voor voorbijgan gers opleverden moesten worden geschut. Verder werden kelders van het Oogzieken huis en vitale bedryven leeggepompt. Maar ook waren er branden door het water. Aan de Binnenhaven was een partij car bid nat geworden en door de gasvorming (Van onze speciale verslaggever) De Alblasserwaard is herschapen in een groot meer. De getroffen gebieden zijn stroomloos, waardoor ook telefoon verkeer onmogelijk is. De bevolking van Hendrik Ido Ambacht is naar noodonder- komens geëvacueerd en van alle kanten stroomt hulp toe. Ook Alblasserdam is grotendeels ontruimd. De meeste hulzen zijn ondergelopen en de verslagenheid onder de bevolking is groot. Langs de wegen stonden vluchtelingen te liften, sommigen met een enkel koffertje en een paar dekens, anderen nog slechts be schikkend over de kleding die zij droe gen. Met alle beschikbare middelen werden de slachtoffers naar schoolgebouwen in veili ger streken overgebracht. Militairen van het Rode Kruis en pontonniers trachtten inge- slolenen met vletten uit hun isolement te verlossen. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt doordat alle toegangswegen door het water zijn afgesloten en doordat vrijwel geen bruikbare vaartuigen bij de hand zijn. Met kleine, open vaartuigen kan men zich niet op de woedende watervlakten wagen. Gistermiddag bereidde men zich in de pol ders, grenzende aan de ondergelopen polders rond Dordrecht, op de noodzaak van een evacuatie voor. Men kan er niet op rekenen, dat de binnendijken tegen de enorme wa terdruk bestand zullen blijken. Op onze tocht door deze gebieden vonden wij buiten Dordrecht Rijksweg 16 afgesloten. In de verte zagen wij een vlammenzee: de bran dende vlasfabriek te 's Gravendeel. Wij na men de oude weg en stonden weldra voor de ondergelopen oude en nieuwe Beerpol- der. Enkele tjjdig ontkomen vluchtelingen had den een tydeiyk onderkomen gevonden in het telegraafagentschap op de hoek. Levende have en goed hebben zy moeten prijsgeven. Maar erger nog moesten verscheidene andere gezinnen er aan toe zyn, die door het water werden verrast en op dc zolders van hun boerderyen waren ingesloten. Wp vervolgden onze weg en zagen temidden van als wrakhout meegesleurde werktuigen en planken, een dode koe, over de dyk ge spoeld. Omstreeks half vijf in de ochtend was de polder volgelopen. In de tijd van een half uur was het water tot aan de dijkkruin van de binnenpolders gestegen. Het vee kwam in het water om en enkele gezinnen brach ten er niet meer dan het leven af. Vee uit de aangrenzende polders zagen wij in kud den over de dijk naar veiliger streken af gevoerd worden. FATALE SCHRIK In het water voor haar bed vonden de bovenburen van de 72-jarige weduwe L. Visserde Wolf aan de Rosestraat het stof felijk overschot van de oude vrouw, die blijkbaar opgeschrikt door het rumoer op straat en het geruis van binnenstromend water uit haar bed was gestapt. Men ver moedt, dat zij zo geschrokken is. toen zij in het water stapte, dat zij een hartverlam ming heeft gekregen. De bovenburen waren naar beneden gegaan om de oude vrouw te helpen. gaan branden. Kolen, die er vlak bij waren opgeslagen, geraakten ook in brand. Dat was Zondag even na het middaguur. Onder leiding van hoofdman H. van der Burg is deze brand met vier stralen geblust. In de zware stortbuien bestreden mannen van de autospuit 7 en de slangenwagens 62 en 13 het onder de carbid en kolen voortwoeke rende vuur. In een benzinestation aan de Brielselaan ontstond Zondagmorgen. waarschijnlijk eveneens door het water, kortsluiting. Een partij autobanden vloog in brand. Aanwezig waren daar de autospuiten 4, de autospuit 12 (de laatste als gereedschapswagen) en de slangenwagens 59 en 58. Ook olie vatte vlam, maar gelukkig kon de schade worden be perkt. Zwoegende brandweerlieden In de hevige wind duwden mannen van de bluseenheid 66 Zondagnacht hun slangen wagen naar een pand aan de Strevelsweg, waar brand was op een zolderverdieping. Het viel daar echter nogal mee. Ook was aanwezig de autospuit 12. Zondagavond werd de Brandweer gealarmeerd voor zakken on gebluste kalk, die doordat zij nat waren ge worden, in brand waren geraakt. Elders in dit nummer schrijven wij over een vrachtauto, die in de Delfshavense Schie is gereden. Mannen van een gereedschaps wagen hebben de inzittenden, die door de bestuurder van de vrachtauto op de cabine waren gebracht, in veiligheid gesteld. Maar bij dit alles is de hardwerkende Brandweer er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. Omstreeks half 12 Zaterdagavond kwamen de gereedschapswagen 2 en een personen auto op de Straatweg met elkaar in botsing. De personenauto werd zo zwaar beschadigd, dat er een takelwagen aan te pas moest ko men. De vier inzittenden kregen letsel en zijn in het Bergwegziekenhuis behandeld. De g 2 kon na twintig minuten zijn weg ver volgen. Erger was het met de gereedschapswagen 3. die. eveneens Zaterdagavond, door een hevige rukwind tegen een lichtmast werd geslingerd op het Burgemeester Drooglever Fortuynplein. De wagen werd vrij ernstig aan de voorzijde beschadigd. De 35-jarlge brandweerman J. Leeflang uit de Portugese- straat is met een hersenschudding naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd. De g 3 Is uit de dienst genomen en vervangen door een gewone vrachtauto, waarin men het brandweermaterieel heeft geplaatst. Ook de eereedschapswagen is nog steeds bulten dienst. Zoels wij reeds eerder schreven, Is die verleden week tegen een lichtmast ge botst. De autospuit 12 vervangt deze spuit. Het tunneltje en de opritten aan het San- delingplein bleken Zondagmorgen te zijn veranderd in een diep zwembassin. Ook bij de Romi-fabrieken was brand uitgebroken in één der kelders, door broeiing van nat geworden materiaal. De brand werd met vier stralen bedwongen, In het woonwagenkamp aan de Maasslui- sedrjk woei een woonwagen om. De brand, die daarbij ontstond, werd spoedig geblust. Er deden zich geen persooniyke ongeluk ken voor. In de Vulcaanhaven sloeg de Stad Vlaar dingen van de boeien los. Het schip geraak te op drift doch kon vrij spoedig worden vastgemaakt. Toen bij de Vlaardingse Vaart gevaar ontstond, dat het water over de hoge wal zou komen, heeft men de Vaart door het openzetten van een sluis kunnen ontlasten. Enige gaten, die langs de Vaart zijn ontstaan, werden gedicht. Uit een losgeslagen olietank stroomde de olie de rivier op. zodat de politie van Vlaar dingen een waarschuwing moest uitgeven, dat brandgevaar aanwezig was. Alle gebouwen, terreinen, straten, de Maas-Boulevard enz. bezuiden de Spoor lijn hebben min of meer ernstige schade geleden. Er is veel drijfhout. De Sunlight-Zeepfabrieken en de E.N.C.K. zijn nog geheel van de buitenwereld afge sloten. Ook de Pelmolen bij 't Hoofd liep grote schade op. Alarm voor Vettenoordse Polder Zondagmiddag liet de burgemeester een extra mededeling uitgaan, dat de Vetten oordse Polder en de wijk ten Zuiden van de Schiedamsedijk werden gewaarschuwd tegen een kritieke situatie, die om 6 uur kon ontstaan. Met klokken en sirenes zou zo nodig alarm worden gemaakt. De i dienden zich gereed te houden om zich r. de minstens drie meter boven de straat ge legen verdieping te begeven. Omstreeks 4 uur arriveerden 50 militairen per vrachtauto uit Leiden. Een aantal red dingboten heeft voor assistentie elders de oude Vlaardingse haven verlaten. De politie deelde Zondagmiddag per radio en geluidswagen mede, dat de gasdruk was weggevallen. De bewoners moesten onmid dellijk gashaarden, geysers en keukenkra nen dichtdraaien en bij gaslucht de ramen openzetten. Vele bewoners uit de bedreigde stads delen trokken naar familie en kennissen, die in veiliger oorden wonen. Zondagmid dag werd het ziekenhuis ontruimd, voor wat de beneden-verdieping betreft. Zondagavond was de toestand in Vlaar dingen veel gunstiger dan de nacht daar voor. De waterstand kwam niet boven 2.75 N.A.P. uit, in de nacht van Zaterdag op Zotw dag 3.72 m.. maar uiterste voorzichtigheid bleef geboden. De dijk werd voortdurend op zwakke plekken gecontroleerd. Restaurateurs hielpen een handje mee Bij de verzorging met dranken en spijzen van de honderden evacue's in de Ahoy'-hal en van de vele leden van de diverse hulp corpsen hebben enige Rotterdamse restau rateurs zich niet onbetuigd gelaten. De heer Van Weizen van net restaurant Erasmus voorzag Zondagochtend een honderdtal le den van de Rode-Kruis-colonne gratis van koffie en de kok van dit restaurant, die bij de Kroningsfeesten van H.M. Koningin Juliana veertien dagen aan het hof heeft gewerkt, gaf er blijk van, dat hij ook een burgerpot kan koken want hij bereidde voor de évacué's 400 stevige stamppotten van andijvie en een voedzame soep. Ook werden diverse bedrijven, die personeel hadden op geroepen. van maaltijden voorzien. Dit alles kostte wel wat hoofdbreken aangezien de gasfornuizen wegens het uitvallen van het gas niet konden worden gebruikt, doch men heeft zich kunnen redden met een aantal butagas-toestellen. De heer Dalkman van het Beurscafé droeg eveneens zijn aandeel bij in de voedselvoor ziening van de évacué's en verstrekte uit zijn keuken grote pannen soep en een flinke hoeveelheid brood. Café Atlanta voorzag enige honderden Hagenaars, die zich als vrijwilligers op het politiebureau hadder. gemeld, gratis van koffie. Laatstgenoemde restaurants hebben zich, bij het bereiden van de maaltijden beholpen met door kolen gestookte fornuizen en electrische kook- toestellen. Met de rode lantaren De politiemannen, die de wacht hadden betrokken bij de ondergelopen gedeelten in de stad, maakten Zondagnacht het verkeer opmerkzaam op het grote gevaar door het zwaaien met een rode lantaarn. Die lan taarn werd op heel wat plaatsen gebruikt; want talrijk waren de punten, waar storm en water één lijn trokken Er was geen scheiding meer tussen de binnenhavens op de Rechter Maasoever. Het was één groot meer, waarin de schepen als paarden stei gerden. Walhuisjes werden overspoeld en goederen dreven weg. Vanzelfsprekend was de toestand op de Oosterkade, die altijd nogal gauw kennis maakt met het rivier water, kritiek. Het water beukte, opge- zwiept door de storm, tegen het Havenzie kenhuis, waarvan de kelder spoedig onder liep. Met angst en beven werd de begane grond beschut zo goed als dat kon. Mannen van de beroepskern van de Brandweer, die uren achtereen in touw zijn geweest, heb ben er hard gewerkt om Zondagmorgen het water zo spoedig mogelijk weg te pompen. De gebouwtjes van het Maasstation vorm den een eiland in de watermassa. In de straten, die grenzen aan de Oostzeedijk, wachtten de bewoners angstig af of het water zich tot de kelders zou beperken. Elke nieuwe stormstoot deed deze mensen huiveren van schrik. Van slapen kwam in deze gezinnen bijna niets. De voetstraten leken wel van elastiek; als er iemand op liep, had hij grote kans weg te zak ken. Voorzichtig, schuifelden buren en familieleden over straat om elkaar de hel pende hand te bieden. Onmisbare papieren Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft boeren, die met hun vee moesten evacueren, aange raden, ook de bijbehorende eigendomspa pieren, t.b.c.-verklaringen en andere docu menten in veiligheid te brengen. Schade aan jachthaven en dokken In Schiedam is schade aangericht aan gebouwen en scheepswerven. De jachtha ven van de Schiedamse watersportver eniging had het het zwaarst te verduren, als gevolg van het op drift raken van een aantal schepen. Zaterdagavond begonnen de moeilijkheden, toen het Russische stoomschip Korsakoff, met aan boord de Russische kapitein en een Hollandse wachtsman, lossloeg. Het schip dreef snel naar de mond van de Wilhelminahaven en ramde de steigers van de jachthaven der I Schiedamse Watersportvereniging De stei- gers werden weggedrukt, een vlot werd door de wand van het pas gerestaureerde 1 clubhuis geschoven en richtte daar een ravage aan. Enkele jachten liepen schade op. Tenslotte strandde de Korsakoff op de Westfrankelandsedijk, na eerst nog een woonark te hebben weggedrukt, zonder daaraan echter noemenswaardige schade te veroorzaken. Bestuursleden van de Wa tersportvereniging, die in het clubhuis aan wezig waren en het ongeluk zagen aanko men, namen onmiddellijk maatregelen. Sleepboten werden gecharterd en om half vier 's nachts konden runners aan boord van de Korsakoff klimmen en de sleepbo ten vastmaken. Juist kwam er beweging in het 6chip, toen de eveneens In de Wil helminahaven liggende Stad Haarlem aan de achterzijde van zijn boei sloeg. Wan neer sleepboten dit schip niet op tijd had den kunnen opvangen, zou een botsing on vermijdelijk zijn geweest. Nu kon de Stad Haarlem opnieuw worden gemeerd, met de kop op de wind. evenals de Korsakoff. Intussen was een derde schip, de .Veteraan, waarop havenarbeiders hun vak leren, van zijn trossen geslagen. Het dreef tegen een der dokken van de werf De Nieuwe Wa terweg. Schip en dok liepen schade op. Op het Hoofd is de toestand een ogenblik kritiek geweest. Het water steeg zo hoog dat vele bewoners zich niet langer veilig voelden Met roeiboten van de Haven dienst werden zij geevacueerd. Ook bij de Buitensiuis heeft het enige tijd gespannen. Door het Centraal Riool gemaal op volle toeren te laten draaien is men er echter in geslaagd overstroming van de binnenstad te voorkomen. De West frankelandsedijk moest met zakken zand en klei worden versterkt, evenals de Bui tensiuis. De werven Wilton Fijenoord, Nieuwe Waterweg en Gusto en de bedrijven aan de Admiraal de Ruyterstraat hebben goed deels onder water gestaan. De schade is echter vrij gering. Bij Corn. Swarttouws constructiewerkplaatsen brak nog brand uit. maar de brandweer behoefde geen dienst te doen, daar het wassende water het vuur spoedig bluste. G.G.D. onafgebroken in actie De terugslag van alle ongevallen, tot in Zuidland en Goudswaard toe. werd gevoeld bij de GGD, die al het beschikbare materieel inzette om het hoofd te kunnen bieden aan de grote vraag naar vervoer voor zieken en gewonden. Onmogelijk was het na dit dolle weekend een overzicht te krijgen van wat er aan werk door de GGD verricht is. Het begon reeds Zaterdagavond met de slacht offers van de storm en sindsdien zijn onaf gebroken mensen en wagens in de weer ge weest, helpend, waar dat nodig was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2