Ridderkerk in duizend vrezen Water spoelde over de Ringdijk Met kleine bootjes werden 400 mensen uit huizen gehaald Marinevliegdienst j I wierp rubberboten omlaag MET EEN VLIEGTUIG BOVEN GETEISTERD GEBIED f Luchtvaartdiensten i f tijdelijk lam gelegd KETENSE DIJK WAS TE LAAG! Half Zuid-Holland liep gevaar HOOGVLIET: WATER. WATER mm Kapelpolder te Maassluis loopt onder water In 1916 was de nood het hoogst in het gebied rond de Zuiderzee EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 C? (Van onze speciale verslaggever) De 2J.000 inwoners van de gemeente Ridderkerk, waartoe Bolnes, Slikkerveer, een zucht van verlichting zijn geslaakt, toen omstreeks acht uur Zondagmorgen het water ging zakken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was ge bleven, Het was toen ook mogelijk een al geheel overzicht van de toestand te ver krijgen. Burgemeester Nleuwenfcuisen. die wij op het Gemeentehuis opzochten, was zo bereidwillig ons in zijn wagen mee te ne men op een inspectietocht langs het zo zeer bedreigde gebied, dat sinds 1916 niet meer /.o angstige nacht had doorgemaakt. Rijsoord en Oostendair, behoren en die zich uitstrekt over ren rebied van 2500 o'ruln „ater. a,e me, ,.,,1 „e„cld d, zich 1 "ut hectaren, hebben in deze fatale nacht zeer grote angsten uitgestaan, want zo de langs de Noord en de Maas slingerende dijk 1 15 kilometer lange dijk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan beukte. Troosteloos staken op vele plaat- zou de ramp voor dit gebied niet te overzien zijn geweest en het gehele eiland scn de zwarte daken van de huizen JJsselmonde zijn overstroomd. Gode zij dank heeft de dijk de kracht van het wild opstuwende water doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de'dijk zijn weggeslagen, xakken Met man en macht is er de gehele nacht gewerkt om met zandzakken de ergste breuken te dichten. Uit de vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan het dak toe in het water stonden, werden in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog opzweepte, met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 men sen geëvacueerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bootje om, doch gelukkig heeft men de inzittenden kunnen redden. In dit gebied zijn ook verder geen slacht offers te betreuren; alleen is er veel vee verdronken. De alarmklokken luidden Om twaalf uur vannacht, juist toen de meeste mensen ter ruste waren gegaan, werd de toestand al niterst ernstig inge zien. De burgemeester, de heer A. M. Nieu- wenhuisen en de politie, bestaande uit 25 man van de vaste kern en 29 man van de reserve, hielden zich gereed. Om kwart voor drie kwam de melding binnen dal het water 1 meter onder de kruin van de dijk stond. Het steeg toen met een snelheid van 10 centimeter per kwartier. Tegen drie uur achtte de burgemeester het ogenblik gekomen om de gehele bevolking te alar meren. Met kerkklokken, fabrieks- en brandweersirenes en alles wat maar flink geluid kon geven werd de alarmtoestand ingeluid en op de mannelijke bevolking een beroep gedaan om zich ter bescher ming van de dijk gereed te houden. Terwijl op vele plaatsen de boeren in de laaggelegen polders hun gezin en hun vee ln veiligheid trachtten te brengen, werden elders honderden zandzakken gevuld en naar de bedreigde plaatsen vervoerd. Intussen kwamen op het politiebureau van alle kanten meldingen binnen van hoogst kritieke situaties. Om halfvier werd uit IJsselmonde gemeld, dat het water gelUk stond met de kruin van de dijk. Tal van straten waren daar ondergelopen. De post Bolnes meldde om kwart voor vier, dat aan de Benedendijk, tussen de Christelijke school en de boerderij van Bol de weg van de dijk was opengebarsten en het water door de dijk heen spoelde. Even later sloeg ook de dijk bü het Lekveer in Bolnes stuk. Met zo'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige redding van goederen in de ondergestroomde huizen buiten de dijk geen sprake meer kon zijn. De bewoners van die huizen konden er slechts op bedacht zijn het vege lijf te red den. Met van alle kanten gerequireerde roeibootjes en andere vaartuigen werden de huisgezinnen, die in grote angst de zol der waren opgevlucht, uit de woningen ge haald. In de pikzwarte duisternis en op de kokende golven werden daarbij vele ang stige ogenblikken uitgestaan. Een klem bootje, beladen met een tiental mensen, waarbij vrouwen en kinderen, sloeg om, doch de inzittenden konden gelukkig alle^ worden gered. In totaal werden ongeveer 400 mensen op deze wijze uit hun woninge? gehaald,' die in scholen, ln de pastorie of bil familie werden ondergebracht. Het evacueren van een achttiental oude mannen en vrouwen uit het gemeentelijk oudeliedentehuis aan de Havenstraat ging eveneens met grote moeilijkheden gepaard, aangezien er enkele bedlegerige oudjes bij waren. Zij werden naar het café St. Joris overgebracht en door leden der hulpcolonne van het Roode Kruis verzorgd. Bij Munter aan de Ringdijk 108 moest ook nog een oude zieke vrouw uit haar woning worden ge haald. Burgemeester Nieuwenhuisen,die met de corpschef, inspecteur M. C. Fortuin, gedurende de nacht verscheidene malen de toestand van de dijk inspecteerde, bracht in de ochtenduren een bezoek aan de geëva- cueerden om zich persoonlijk van hun toe stand op de hoogte te stellen. nog eens honderden zandzakken werden op, van vele zijden gerequireerde voertuigen naar de vele bedreigde plaatsen gebracht. Toen op een gegeven moment de voorraad zakken was uitgeput, heeft men in allerijl een nieuwe voorraad van 1000 zandzakken uit Rotterdam laten komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen spoelde het water door bressen ln de dqk. Het kon door de achter de dijken gelegen sloten en rioleringen vol doende worden opgevangen, maar het ver oorzaakte aan de binnenkant van de dijken gevaarlijke gaten, die met de zandzakken moesten worden gedicht. By Slikkerveer was de nieuwe tegenglooiing op verschei dene plaatsen kapot. Om 7.40 uur brak bij de Oude Molen een oude duiker en sloeg er een wilde stroom water de polder in. In de polder Woudestein stond het modderige wa ter tegen de huizen. Uit de Ambacht-Veer- weg werd om half zes gemeld, dat er vier huizen waren ingestort. Het zal niet ver wonderen als nog vele buitendijks gelegen huizen, door de ondermijning van het water dit lot zullen delen. De dag breekt aan Men kan er zich moeilijk een voorstelling van maken hoeveel angsten er in deze ver schrikkelijke nacht in het gebied van Rid derkerk zijn uitgestaan. Er moet dan ook boomkruinen boven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kapotgeslagen schuren en de resten van boerenkarren rond. stukken hout. die met het over spoelende water waren meegevoerd, lagen bezaaid over de dijk, die op talrijke plaat sen, vooral in de bochten, lelijke knauwen had opgelopen. De zwakkere dijken van de uiterwaarden hadden het geheel begeven en vertoonden op vele plaatsen grote gaten. De Staal- en Machinefabriek van de fa Bakker, die bui tendijks ligt, stond geheel blank, evenals de talrijke langs de dijk van Ridderkerk tot IJsselmonde gelegen scheeps- en reparatie- werven. Een triest aanblik leverden de cadavers van verscheidene varkens, die de verdrinkingsdood hadden gevonden. Burgemeester Nieuwenhuisen, die bij de organisatie van de hulpkrachten de leiding had en bij de grote nood. waarin zijn ge meente verkeerde, een grote kalmte en zelf beheersing aan de dag legde, was vol lof over het vele opofferende werk dat door zijn inwoners, de politie en de hulpcolonne van het Roode Kruis gedurende de gehele nacht en de dag daarop was verricht. In de middaguren van Zondag, toen het ergste gevaar geweken was. hebben de meeste mensen zich enige rust mogen gun nen, maar van slapen zou het vooreerst niet komen. Vol zorg werd Zondagavond omstreeks zeven uur het tweede hoge getij tegemoet gezien. De gehele Zondag is de toestand in Rid derkerk nog kritiek geweest, doch tegen de avond, na hel tweede hoge tij, was het water weer zo laag gezakt, dat het ergste gevaar geweken was De in de Ringdijk bij Bolnes en Slikkerveer ontstane zwakke plekken werden in de loop van de dag met veie zandzakken versterkt en ook de Molendijk, die het meeste gevaar voor doorbreken op leverde kon dank zij het feit, dat er met 1000 man aan is gewerkt, behouden blijven. Het trater over de dijk Om halfvijf was het water zó hoog ge stegen, dat stormwind, en de Molendijk heenspoelde. Door het uil- vreten van de dijk was om 5.20 uur de toe stand in Bolnes uiterst precair. Op dat moment brak ook brand uit in het elec- trische pompstation aan de Havenkant, dat onder water stond. De vlammen sloegen boven het water uit. Ook uit de wijk Tien- plagen werd een brand gemeld. De brand weer, die onmiddellijk uitrukte, had het vuur evenwel spoedig bedwongen. Een brandje, dat om 8 uur bij Neef aan de Lagendijk uitbrak was eveneens snel ge blust. Van de waker van de werf Schram kwam om 5.50 uur het alarmerend bericht binnen, dat het aantal vaten met carbid, die daar lagen opgeslagen, en door het water werden overspoeld, aan het werken waren gegaan. Vermoedelijk heeft men het gevaar bijtijds kunnen stuiten, want er kwamen geen nadere meldingen over binnen. Op dezelfde werf was ook nog een ter reparatie liggend schip losgeslagen. Het gezin van vijf per sonen is met een bootje van boord gehaald. Doordat de reservoirs waren volgelopen, viel om 8.10 uur de waterleiding uit. De eleclrische stroom, die om 8.50 was uitge vallen, was om half elf weer aanwezig. Zandzakken tekort Om het behoud van de dijk, waarvan Immers zo ontzettend veel afhing, is door de mannelijke bevolking en de politie van Ridderkerk en de andere gemeenten een heroïsche strijd geleverd. Honderden en Allen werken aan de dijk bij Ridderkerk. Zondagmiddag is op verzoek van de J Z burgemeester van Middelharnis een jf Mitchell-vüegtuig van de Marine- luchtvaartdiensent opgestegen om in de 5 buurt van Nieuwe-Tonge rubberboten uit te werpen bij de door de overstro- Z ming geïsoleerde boerderijen. Naar de vliegtuigbestuurder rappor- verden s drie rubberboten uitgeworpen, twee 5 kwamen zelfs tegen de boerderijen aan. De bestuurder heeft niet kunnen waarnemen of er door de bewoners j gebruik van werd gemaakt. Een andere Mitchell vloog met rub- Z berbcten boven Iïattcnoord en Her- 5 kingen. Door het invallen van de duisternis konden de boten niet meer J worden uitgeworpen. Wel werden lichtjes waargenomen, maar doeftrcf- Z 5 fende hulpverlening was niet meer 'z z mogelijk. P<- kans bestaat, dat Maandag op ruimere schaal getracht zal worden door het uitwerpen van rubberboten hulp aan geïsoleerde boerderijen in Z overstroomde polders te bieden. Spoedig nadat Zondagochtend via de radio was bekendgemaakt, dat de chef van de Generale Staf al het in werkelijke dienst zijnde beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel gelastte onmiddellijk naar de garnizoenen terug te keren, kon men op de vele aan dit bevel gehoorgevende soldaten en matrozen zien, al of niet uitgeleide gedaan door hun meisje of echtgenote. Gebrek aan zoeklichten en motorboten Zondagmiddag heeft een Beechcraft- machinc van Gilze-Rijen een vlucht gemaakt boven dc geteisterde delen van ons land. Het weer was zeer slecht met sterke ruk- Van het vliegveld Woensdrecht ontvin gen wij de volgende gegevens, verkregen door telegrammen uit radiocontact met het vliegtuig. De toestand te 15.06 te Kruiningen: geheel onder water. 15.00 uur: Middelburg geheel droog. Ge bied ten Oosten Kanaal van Walcheren stond één tot twee meter onder water. De dijken ten Zuiden van West-Kapelle zijn in orde. Bij Domburg wordt aan dijken gewerkt. Hier en daar is alles afgevreten. Stavemsse geïsoleerd. Vele bewoners zijn nog aanwezig. Om 15.50 uur: Bij Oudendijk mensen op ineenstortende huizen. Dijken en wegen op vele plaatsen gebroken en overstroomd. Noodhulp dringend nodig. Gebied ten Westen en ten Noorden van de lijn Melissant—Middelharnis volkomen on der water. Geen straat te ontwaren. Stellendam geïsoleerd en bijna geheel onder water. Mensen op geïsoleerde droge plekken. Havenhoofd Goederede overstroomd. Men sen kunnen de duinen bereiken. Redding boot in Stellendam aanwezig. Gebied ten Noordoosten van Middelharnis Onze Mariniers in actie iDe mariniers van de kazerne aan het Toepad waren reeds 's nachts om vier uur, met ongeveer honderd man, in actie om in Ouderkerk a. d. IJssel en langs de dijk tot Capelle met het dijkleger te strijden tegen het water. Daarbij bevonden zich óók Ma riniers, die vandaag zouden vertrekken naar Curasao en juist van verlof "waren teruggekomen. storm heeft het luchtverkeer Z boven Europa danig dwars gezeten. Diverse diensten moesten worden ge- j het, 'opgezweept"door"dë°felle 'z annuleerd. zoals van Schiphol de dien- z vrijwel overal over de Ringdijk z sten naar Parijs en Frankfort-Miinehen. Het toestel op de lijn Hamburg— z J AmsterdamLonden vloog over de Amsterdamse luchthaven heen en ging s direct naar de Engelse hoofdstad door. z De Zondagochtenddienst van de z 5 K.L.M. naar Londen werd niet ge- s 5 vlogen. Zondagmorgen is het K.L.M.- s toestel uit New York nog binnen- z S geloodst, maar dat was dan ook alles. z Op de luchthaven zelf heeft de storm geen schade kunnen aanrichten. Z Zondagmiddag zijn alle diensten Z normaal hervat. s Juist dit voorjaar zou de Ketense dijk, een gedeelte van Schielands Hoge Zeedijk onder Capelle a. d. IJssel, bij het veer naar Krimpen, verhoogd worden, zoals dit indertijd ook geschiedde na de overstromingen van 191G. Tóen stond het water tot een hoogte van 3.35 plus Nieuw Amsterdams peil en dc dijk is daarna gebracht op een hoogte van 3.65 plus. Men meende, dat dit een veilige hoogte was, maar dit weckend is het water tot 3.82 plus gestegen, een voor deze streken ongekende hoogte. Het water, dat over de Ketense dijk sloeg, brokkelde een gedeelte van de achterzijde van de dijk af. Wanneer dit gedeelte van de dijk doorgebroken was, zo deelde men ons bij het Hoogheemraadschap Schieland mee, had een groot gedeelte van Zuid-Holland onder water kunnen lopen! Hele boerderij werd meegesleurd (Van één onzer verslaggevers) Zondag in de voornacht weerklonken alarmerende kreten in het randgebied Hoogvliet. Bewoners snelden naar buiten en zagen vlak voor zich een enorme, kolkende massa water. Een panische schrik greep velen van hen aan. Onmiddel lijk trad de politie in actie, maar zelfs in het bureau kwam het water wel een halve meter hoog. Daar bekommerden de politiemannen zich echter niet om. Zij gingen eerst hulp aan anderen verlenen. En die was hard nodig, want de toestand was uiterst kritiek. Niet zozeer in de bebouwde kom zelf, dan wel op de boerde rijen in de verschillende polders in de omgeving. Het water had zo'n enorme kracht, dat veel vee werd meegesleurd om jammerlijk in de golven van het dooi de orkaanachtige wind opgezwiepte water te verdrinken. water meegesleurd. Van de grote bedrijven, zoals de B.P.M. en de Superfosfaatfabriek. werd zo goed en zo kwaad als dat ging het personeel gemobiliseerd om hulp te bieden. In de Heersdijk zaten grote gaten, die met zakken zand en klei zo goed mogelijk wer den opgevuld. Toen wU Zondagmiddag een bezoek brachten aan Hoogvliet, zagen wij, zo ver als ons oog reikte, één grote watermassa onder een grauwe hemel, die weinig goeds beloofde voor de komende nacht. De Dijk graaf had daarom uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Op de dijken ston den vrachtauto's gereed met klei en zand om. indien het in de nacht van Zondag op Maandag weer zou gaan stormen en daardoor het water opnieuw vrij spel zou krijgen, direct tegenmaatregelen te kunnen nemen. De politiemannen hadden hun bureau zo goed mogelijk watervrij gemaakt, maar de natte plekken op de muren lieten zien. hoe hoog het water was gekomen. De politie mannen met bebaggerde laarzen en bemod- derde uniformen, verzekerden dat zij, on danks de vermoeidheid, die duidelijk op hun gezichten was te lezen, van geen wijken Veel vee verdronken Bewoners van vele boerderijen wisten zich nog maar nauwelijks in veiligheid te stellen. Eén van deze boerderijen werd kort nadat zij was verlaten door het woedende De watersnood kostte vele stuks vee het leven. Eén van de vele slachtoffers van hel hoge water, bij de Moerdijkbrug, Dijkleger naar drie bedreigde punten Er waren drie punten in het Rotterdamse poldergebied, die bijzonder veel zorgen wek ten: bij Snellesluis, onder Nieuwerkerk, bij de Ketense dijk en bij de Groene Dijk, in de nabijheid van het gehucht Hitland, eveneens onder Nieu—erkerk. Zaterdagavond al kwam het dijkleger in actie, later aangevuld met burgers, die door de burgemeester bevolen waren bij de werkzaamheden aan de dijk te gaan helpen. Dertig vrachtauto's met zand reden af en aan om het gat. in de dijk te dichten. Op andere zwakke plekken van de dijk werkten mannen, in de snijdende wind en doorweekt van net water, dat over hen heen sloeg, urenlang met zakken zand, die aangevoerd werden met tientallen gecharterde wagens. Schielands Hoge Zeedijk zal nu zeer waarschijnlijk, op grond van de ervaringen van dit weekend, over zijn gehele lengte verhoogd moeten worden. Wel was men bij het Hoogheemraadschap van mening, dat de toevloed.van water zeer exceptioneel en zelfs uit een combinatie van springtij en Noordwesters to rm moeilijk te verklaren was. 16.29 uur: Tiengemeten geheel onder wa ter. Mensen op droge plekken bij de boer derijen. 16.40 uur: Ooltgensplaat geheel onder water. Vee en mensen op droge stukken aanwezig. Alles wordt op de vliegbasis Woensdrecht in het werk gesteld om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Er is groot gebrek aan zoeklichten en boten met krachtige motoren met niet al te veel diepgang. Bij Halsteren is dringend hulp nodig. Vooral heeft men behoefte aan zoeklichten. Bij Ossendrecht verkeert men in dezelfde omstandigheden evenals te Rilland-Bath. In de Damespolder bij Ossendrecht heeft men ook dringend zoeklichten nodig. Huis ondermijnd en ingestort Waarschijnlijk zeven slacht offers te Poortugaal Naar gevreesd wordt heeft de overstro ming bij Poortugaal zeven slachtoffers ge- eist. nml. twee arbeidersgezinnen, die op de Zalmplaat wonen en twee personen, die hulp wilden verlenen. ln dit huisje woonde het echtpaar J. V., dat een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar bij zich had inwonen. Alle vijf personen waren tengevolge van het wassende water naar de bovenverdie ping van het huis gevlucht. Waarschijnlijk is toen hel huis door de stuwing van het water ingestort en zijn de zeven personen daarbij om het leven gekomen. Een andere zoon van V., die met een tot dusverre onbekend gebleven man hulp was komen bieden heeft men niet meer terug gezien. Het lijk van de schoonzoon is tot nu toe aangespoeld en geborgen. Spoorlijn Hoek v. Holland Maassluis loopt gevaar Maassluis Is eveneens zwaar door het water geteisterd. Het gehele gebied aan weerszijden van de Buiten- en Binnenha ven. omvattende ca. 2500 bewoners, is ge troffen. Het water heeft van ca 40—120 cm in de huizen gestaan en tientallen bewoners van 'deze woningen hebmrf nachts een goed heenkomen moeten zoeken bij boven buren of op zolder van hun eigen woning. Aan de havens zijn tal van ruiten inge drukt. Tussen de spoorwegovergang en de Govert van Wijnkade is een gat van 5 meter breed en 6 meter diep geslagen, waardoor het water de Nieuwlandsepolder instroomde en doordat aan de andere zijde van de spoorlijn in de Kapelpolder nabij de E.A. Maasstraat eveneens een gat is geslagen, stroomt ook van deze zijde het water ge noemde polder, gelegen tussen Maassluis en Poortershavcn en begrensd door de Maasdijk, binnen. De daar gelegen boer derijen liepen gedeeltelijk onder water, doch het vee kon vannacht nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Gevels ingestort In de Piersonstraat stortten twee voorge vels van woningen in, die door het water waren ondermijnd. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Verschillende bedrijven kwamen voor het grootste ge deelte onder water te staan en terwijl het water via de Binnenhaven de daarachter gelegen straten en lanen instroomde, dre ven allerlei voorwerpen van deze industrieën zelfs schakelkasten van electriciteit, de stad in. De wijken Kapelpolder en 't Hoofd, waarvan de meeste bewoners lagen te sla pen, kregen eveneens veel water te verwer ken. Honderden woningen kwamen tot over de raamkozijnen in het water te liggen. De materiële schade is niet te overzien. Vrouw omgekomen Naast verscheidene lichtgewonden kostte deze watersnood ook een mensenleven. Na dat het water in de loop van de ochtend was weggelopen, trof men in de slaapkamer van het pand Zandpad 6 het ontzielde lichaam aan van dc 69-jarige huishoudster, mej. J. v. d. End. In tel van straten zijn gaten geslagen en het verkeer in Maassluis bovendijks is lamgelegd. Vrijwel de gehele nacht was de gemeente van electriciteit verstoken, doch geleidelijk is de storing opgeheven met uitzondering van de door het water getrof fen wijken. Doordat ook het waterleiding bedrijf nabij de Nieuwe Waterweg geheel onder water liep, is Maassluis van drink- zouden weten en weer de gehele nacht op hun post zouden blijven. Voorbij Hoogvliet is het ook een en al water. De chef van het politiebureau zei, dat tussen Hoogvliet en de kust zeker bijna geen droog stuk weiland zou zijn te vinden. De Januarivloed van 1916: duizenden dam verkeerden in gevaar, de Westfriese landgenoten herinneren zich nog deze natio- zeedijk werd bedreigd, de dijk van de Anna het leven Paulownapolder bij de Ewijcksluis bezweek, de zeer grote polder Waterland was een nale ramp. waarbU 1° kwamen. In de middaguren van de der tiende Januari stak een zware Noordwes- j onafzienbare watervlakte, terstorm op. die het zeewater opwaarts stuwde het land in. Vooral in de Nieuw Van Muiden was het grootste gedeelte i overstroomd. Bij Baarn brak de Eemdijk Waterweg werd het w ater buitengewoon j door> tcn gevolge waarvan Bunschoten en hoog opgejaagd. Van Rotterdam tot Schoon-! spakenburg onder water kwamen Ie staan, hoven kwamen standen voor, h<>Kcr dan men i tcn Noordwesten van de lijn BaarnAmers- mensenheugenis ooit had. Hetzelldc w»<=' foort—Nijkerk—Harderwijk stond alles het geval langs dc Brielse Maas, de Oude i pian]t> van Kampen liepen de lager gelegen TVTftav Nnnrd Mpriccfli' nnrdivi'hp Kil Hnl- Maas, Noord, Merwede, Dordtsche Kil, Hob lands Diep en de Amer. In het algemeen hebben echter dc dijken zich hier toen uit stekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoegenaamd geen schade werd aange richt. Het ergst heeft van deze vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zuiderzee. Ten Zuiden van Monnikepdam bijvoorbeeld wer den tien gaten geslagen van 40 tot 60 meter, waardoor het water met kracht de laagge legen polders binnenstroomde. Alles moest vluchten, er was geen houden aan. Aan alle kanten eloeg men alarm; Edam en Volen- water verstoken. De gehele nacht en dag is de volledige dienst van gemeentewerken, brandweer, politie, aangevuld met hulp politie en EHBO, in actie voor het verrich ten van hulpdiensten en het aanbrengen van zakken zand op de bedreigde plaatsen. Het water in de omgeving van de haven is slechts gedeeltelijk gezakt, en men vreest dat deze wijken vanavond opnieuw van het water te lijden krijgen. Ook de spoorlijn tussen Maassluis en Hoek van Holland wordt ernstig door het water, dat aan beide zijden van de lijn staat, be dreigd. en men vreest dat de spoordijk zal doorbreken, waardoor de boerderijen in de Nieuwlandsepolder nog ernstiger in moei lijkheden komen te verkeren. Het rampen- depót van het Nederlandse Rode Kruis te Maassluis is in functie getreden. Spoor- en bootverbindingen zijn verbroken. WOONSCHEPEN OMGESLAGEN Perribele toestand in de Eemhaven Zeer penibel was de toestand in de Eem haven te Pernis. waar tientallen woonsche pen liggen, die door het hoge water ern stige gevaren liepen. De palen waaraan deze schepen gemeerd liggen. z(|n niet op zo'n abnormaal hoge waterstand berekend, zo dat verscheidene schepen, door het vast lopen van de meertouwen en kettingen, om ver werden getrokken en omsloegen. De bewoners van de omgeslagen woonschepen zjjn elders ondergebracht. Met door dc Marine verstrekte nieuwe kettingen heeft men verdere voorzieningen kunnen treffen. In de Psychiatrische Inrichting Maasoord waren de kelders van de centrale verwar ming en de keukens ondergelopen met het gevolg, dat er geen warm eten kon worden bereid. Overigens was de toestand daar gunstig te noemen. straten onder. Om de stad was alles een watermassa; de omstreken van Meppel ston den blank, van Urk liep viervijfde deel onder water, en zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste was de toestand op het eiland Marken, waar zich ontzettende tonelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tijd heeft het geduurd, eer het water weer was teruggedrongen. Later zijn de dijken verzwaard om te voorkomen, dat andermaal zulk een ramp ons volk zou treffen. Noodklok luidde in randgebieden Angstig schrokken de bewoners van Per nis op, toen Zondagnacht de kerkklokken hun noodgelui voor het dreigende water lieten horen. Er zullen er maar weinig z(Jn geweest, die in bed zjjn gebleven. In nacht gewaad zelfs kwamen sommigen naar buiten om te vragen hoe de toestand precies was. Op drie plaatsen was het water over de pas verhoogde Pastoriedyk gestroomd. Er werd gevreesd, dat het water zich vla de Burgemeester Van Esstraat door dit gehele randgebied van Rotterdam, dat als een ring is gebouwd, een weg zou banen. Enige tegen de Pastoriedijk gebouwde hui zen, liepen reeds dadelijk onder. In enige minuten tijd steeg het water wel 1 1 m. Een vrouw kon zich nog maar net op tijd in veiligheid stellen door naar de bovenste verdieping te vluchten. In de Burgemeester van Esstraat ging het water gelukkig niet verder, maar een nieuw gevaar doemde op, want de Uiterdijk dreigde voor een gedeelte te worden ondergraven. Vrijwilligers wer den opgeroepen om te helpen het gevaar te keren. Een groot aantal bewoners van Per- nis gaf aan deze oproep gehoor en met man en macht werd aan het werk getrokken. Van een boer verdronk enig vee. Ook in IJsselmonde is een groot gedeelte overstroomd; in de Bovendijk werd voor een aantal woningen een enorm gat gesla gen, waardoor de bewoners hun huis met konden verlaten. Lichtmasten waren tegen de dijk gesmakt en ondanks het intreden van de eb bleef het water op de dijk kolken. Personeel van het G.E.B. onder leiding van de chef van Openbare Verlichting, de heer J. P. van der Straaten, werkte onder hoog spanning om de kabels zover te herstellen, dat er. Zondagavond weer wat licht in de duisternis kon zijn. In de randgebieden Overschie. Hillegers- berg en Schiebroek heeft zich niets bijzon ders voorgedaan. De Brandweer verwijder de daar slechts wat gevaarlijke obstakelj.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2