Polder „Eendracht moet geheel opnieuw worden ingedijkt Storm richt enorme ravage aan langs de kust Heldhaftige strijd bij dijk van Ouderkerk a. d. IJssel Texels duinenrij heeft zwaar geleden Ploeg arbeiders door water verrast, één man verdronkenvier vermist DIJKBREUK- toestand die oorlog benadert 6000 êvacué's verlaten triest Alblasserdam Duinen en boulevards weggeslagen, paviljoens en hotels vernield Duizenden sloegen woedende elementen Zondag gade Schip tot zinken gebracht in de dijkopening Bij Stolwijk vecht men om behoud Krimpenerwaard Eiland Putten nog slechts één watermassa Maandag 2 Februari 1953 3 Haven Hoek van Holland zwaar beschadigd HOEK VAN HOLLAND. Behal ve de middensteiger in de Berghaven te Hoek van Holland zijn alle andere aanlegsteigers geheel vernield en verdwenen. Grote brokken hout en zware meerpalen drijven in de ha ven rond en beuken de glooiingen en de overal liggende schepen. Grote gaten zijn er gebeukt in het weg dek voor de haven welke met de meeste spoed met puin en zand wor den gedicht. Het voorste gedeelte van de boule vard heeft eveneens zwaar geleden, tientallen meters stenen zijn wegge spoeld en massa's zand zijn op de straat opgehoopt. Het verkeer onder vindt stagnatie. (Van onze correspondent) TEXEL. Zondag. Vanmorgen omstreeks tien uur is de dijk van de polder De Eendracht op Texel over een lengte van ruim honderd meter doorgebroken. Hij zal later geheel opnieuw moeten worden ingedijkt. Een ploeg arbeiders van 40 man werd door het water verrast en moest hals over kop vluchten. Op weg naar de Eierlandsedijk werden zij door een zodanige sterke stroom verrast, dat circa tien man in groot gevaar kwamen te verkeren. Een hunner is verdronken, terwijl nog vier anderen worden vermist. Al deze vijf personen waren gehuwd. DUITSE HULP VOOR ROTTERDAM DUISBURG. De burgemees ters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangebo den en hun medeleven met de ramp die Nederland heeft getrof fen, betuigd. De Eendracht Polder vertoont tientallen gaten en is geheel over spoeld. Twee grote boerderijen, waarvan de landbouwinventaris en het vee konden worden gered, staan grotendeels in het water. De Oude Sluis bij het gemaal De Schans leverde groot gevaar op, (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM, Zondag avond. Voortaan zal voor ons het begrip dijkbreukniet meer in de eerste plaats verbonden zijn met ondergelopen bouwland of huizen rijen, waarvan nog slechts de da ken boven het klotsende water uit steken. Na de evacuatie van enige hon derden Alblasserdammers, die wij vanavond hebben bijgewoond in de cantme van de Nederlandse Kabel- fabriek. zullen wij bij „dijkbreuk" vóór alles denken aan huilende kleine kinderen en aan oude men sen, die verdwaasd zich laten leven' zó overdonderd, dat ze de zin niet begrijpen van wat er met hen ge beurt. De schade die Nederland lijdt loopt in de milliarden guldens. Dat is een afschuwelijk feit zó onvoor stelbaar groot, dat de buitenstaan der niet anders kan doen, dan over gaan tot de orde van de dag. Maar wie al die bange kinders heeft gezien, wie moeders, met al leen maar het allernoodzakelijkste goed in een bundeltje, schreiende kleuters heeft zien sussen, terwijl ze zelf óp waren van de emoties en vooral, wie zag, hoe héél oude men sen. volkomen uit hun doen, alles maar over zich lieten komen, kan nóóit meer vergeten, wat het be grip „dijkbreuk"' inhoudt. Het gold hier dan noc een voor beeldig verlopende evacuatie, waar voor de Rode Kruis-colonne van Alblasserdam, onder leiding van dokter P J G. H. Lemoine. alle hulde verdient. Zaterdagavond was al een begin gemaakt met het af voeren der bevolking van het stads deel plan Kinderdijk en vanmorgen was plan Dam aan de beurt. Rónd 6000 personen moesten worden af gevoerd. De laatste paar honderd êvacué's, die niet bij familie of vrienden konden worden gehuisvest, zijn allen ondergebracht in Rotter dam: in de Ahov-hal. of het Feijen- oord-stadion. Zij hoefden maar een paar honderd meter te lopen van de voor auto's onbereikbare kabel- fabriek naar de brug over de Noord Om half negen 's avonds stonden hier zeventig van de meest uiteenlopende wagens van vrijwilli gers. Hulpbehoevenden werden op stoelen gedragen, ouders met kleine kinderen werden geassisteerd door Rode Kruls-colonmslen. Vóór zij de reis naar Rotterdam aanvaardden waren alle slachtoffers van brood en warm drinken voor zien. Er waren in de cantine britsen en brancards voor zieken, Gezinnen bleven bij elkander. Het was in één woord: voorbeeldig. Niettemin, er is maar één situatie, waarmede dit f;ebeuren te vergelijken was: oor- og- Intussen veranderde de weg in één kokende, kolkende zee, daar stroomde het water van de Mer- wede en de Noord aan weerszijden de Alblasserwaard in. Onbeschrijfe lijk luguber stroomde de grijze, gol vende massa verder en verder, steeds hoger stijgend, ondanks de afnemende storm. Dit was het ge volg van het bezwijken van de dij ken bij Papendrecht en tussen Gies- sondam en Sliedrecht. Dit en de hopeloze ontreddering van al die stokoude mensen en die heel kleine kinderen. FRANKFORT. Luitenant-gene- raad Manton S. Eddy, de comman dant van het Amerikaanse leger in Europa, zal heden naar Nederland vliegen om te onderzoeken welke hulp door het Amerikaanse leger geboden kan worden. De generaal begeeft zich naar Den Haag. Hij wordt vergezeld door een groep staf officieren. doch met duizenden zakken zand is het gelukt de stroom tegen te hou den. Gevaar ook leverde het punt De Kaap ten Noorden van Ooster- eind op, waar enige zeer gevaar lijke gaten zijn ontstaan, en waar door bij wassend water, dat om twaalf uur wordt verwacht, o'ver- bied ten Noor- niet denkbeel dig is Hetzelfde geldt voor de Noor- derdijk van de polder Het Noorden. Het water klotst er verwoed tegen aan en er is reeds een betrekkelijk klein gat in geslagen. Aan het strand van de Koog zijn bunkers uit de duinen gespoeld en naar elkaar toegeschoven. Het strandpaviljoen, waarin zomerhok- jes waren opgeborgen, is weggesla gen. Het dorp zelf ligt achter de duinen tamelijk veilig en daarheen wordt dus onderkomen gezocht voor de êvacué's, voor wie voldoende verblijfsruimte beschikbaar blijkt te zijn. In het midden van het eiland zijn duizenden schapen bijeen ge dreven. Arbeiders uit Sneek en Haarlem zijn met een boot onder weg om hulp te verlenen. Men heeft op Texel te kampen met een tekort aan dekzeilen, die benodigd zijn om de honderden gaten te dichten. De coupures bij de haven van Oude- schild zijn met zandzakken afgeslo ten. Midden in de polder De Een dracht ligt een autobus, waarmee arbeiders naar de polder werden vervoerd, bijna op zijn kant, en dreigt door de stroom overspoeld te worden. De chauffeur van deze bus werd licht gewond. Het eerste alarm op Texel werd Zaterdagavond om'twaalf uur gege ven. Burgemeester C. de Koning van Texel leidt persoonlijk het reddings werk. De Texelse duinenrij heeft zwaar geleden en verscheidene me ters duin zijn weggeslagen. Un—An ,,An irl afton nn Duizenden Nederlanders zijn per auto naar de kust getrok ken om het imposante schouwspel van de woedende elementen en dan speciaal dat van de op de duinkust beukende zee gade te slaan. Zij trotseerden er een ijzige kou voor. Met de nieuws gierigheid van het grote publiek groepte het in de nog steeds gevaarlijke krachtige storm rondom vernielde gebouwen, in gestorte paviljoens en uiteengebroken oude Duitse bunkers. Op hun rit naar de kust zagen de Nederlanders overal de spo ren van de storm. Maar de grote ravage zagen zij toch eerst in de badplaatsen: in Zandvoort, in Noordwijk, in Katwijk en al die andere kustplaatsjes. Zandvoort beleefde een dag zo druk als ook des zomers slechts zelden voorkomt. Duizenden auto's kropen in lange files achter elkaar voort over de brede en dankzij zijn hoge ligging onbeschadigd gebleven boulevard. De restaurants deden goede zaken, hetgeen voor de meeste eige- naars een pleister op de wonde betekende, omdat hun gebou- viijóen omvergewaaid. I.,,, ,i mole.* railc van pen bergen van vletten op de Zeedijk is een man ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. In een nieuw gedeel te werden de daken van een blok van acht woningen weggeslagen, van een huis bezweek een gevel. Het wacht lokaal van Texels Eigen Stoomboot onderneming is door het water on dermijnd en staat op instorten. Bij Kadzand heeft het water een gat van vijftig meter geslagen in de duinen waardoor een gedeelte van de Zwartepolder onder water is gelo pen. Een aantal woningen staat on der water en is ontruimd. Te Kam perduin is het zeepaviljoen, doordat zo goed als de gehele eerste duinen rij over 300 m. is weggeslagen, weg gespoeld. De Hondsbosse-zeewering heeft zich kranig gehouden. Wel sloe gen grote golven bij Petten over de dijk het dorp in, waardoor Zater dagavond reeds om acht uur de elec- trische stroom uitviel, maar de kunst matige zeewering hield stand. Een uitvoerder, die aan de dijk werkzaam was, is Zondagmorgen dood in de duinen aangetroffen. Hij vertoonde geen lichamelijk letsel. Bij Camperduin is een groot pa- Driehonderd wen bijna zonder uitzondering schade hadden geleden. De boulevard van Noordwijk werd over een groot gedeelte vernield. I manoeuvreren werd het karkas in de dijkopening gedeponeerd. Direct i werden slangen in het ruim gewor pen: de Ouderkerkse brandweer pompte water uit de IJssel in dit 3 OUDERKERK AAN DE IJSSEL. deze kreet in de nacht van Zaterdag op Zondag de rust in de Krimpe nerwaard. Bü Ouderkerk sloeg de IJssel haar slag. Die slag was hevig en liet een gaping van vijf en dertig meter breed achter, waardoor zij haar water met grote drift in de polders joeg, niet lettend op mensen, dieren en hulzen. Alleen de gereformeerde kerk kon zU niet de baas. Die bleef staan als een rots in de branding en weigerde te wankelen onder het ge weld van het water, dat met grote kracht de funderingen aangreep. Zij kon echter niet verhinderen stroomde de polder in. „Ze houw'em dat de woonhuizen naast haar wer- niet" mompelden de Ouderkerkers ruim, zodat het schip verzwaard werd en hecht op de bodem kwam te liggen. Later legde de „Lekstroom IV" nog een sloopschip in een over- „De dfjk is door". Rauw verscheurde gebleven gat. Een binnenschip meer- Op het moment dat Radio-Scheve- I ningen te IJmuiden op hoogspanning 1 werkte en talrijke noodseinen van al- Ie kanten binnenkwamen, rees het j water steeds hoger rond het Sluis- eiland, waarop het radio-station is gelegen. De kelders liepen onder wa ter. maar door de hele avond met man en macht te werken heeft men de kabels kunnen beveiligen, waar door het station kon doordraaien. Het verkeer is gedurende deze tijd niet I merkbaar onderbroken. Op het l strand is geen strandhuis of con sumptietent gespaard. De schade loopt in de tienduizenden. De hoog waterstand was Zaterdagnacht m. Te Schellingwoude werd bij de meter rails van een werkspoortje werden tientallen meters door de lucht geslingerd tot achter een dijk. De lage duinen ten zuiden van de zeewering hebben ernstig te lijden Een kritiek moment: In de nacht van Zaterdag op Zondag was vooral bij de uitspanning In den Rustwat bij Rotterdam de span ning zeer groot. gehad. Bij St. Maartenszee zijn de duinen op twee plaatsen over een af stand van 40 m. doorbroken. Te Zandvoort werd de duinreeks langs de gehele kust grotendeels wegge slagen, het Ritzbad is totaal vernield. De betonnen rotonde liep flinke schade op. Het prachtige wandelpad tussen boulevard en strand is geheel verdwenen. Een paviljoen staat let terlijk en figuurlijk aan de rand van de afgrond. Nieuwe huizen leden enorme dakschade. De straten erach ter zijn rood van het pannengruis. Bij Wijk aan Zee zijn grote gedeel ten van de duinen weggespoeld, bun kers zijn blootgelegd, andere op het strand gestort. De toegangsweg naar het strand is weggespoeld. In Noord wijk werd de Koningin Wilhelmina Boulevard over een groot deel weg gespoeld evenals de duinen. Het Oranjebad is totaal weg. verscheide ne hotels hebben waterschade. Te Katwijk leed de boulevard enige schade, het geheel uit steen opge trokken paviljoen „Brittenburg" werd vernield, alsmede de muziek tent die tegen de duinrand stond. Tonnen water kletterden over hui zen van drie en vier verdiepingen hoog heen. „Zee- en zonnebad" als mede de politiepost zijn geheel ver dwenen. Bij Kijkduin werd een groot gat in de duinen geslagen. De bunkers die zich daar nog bevonden staan op instorten. Op het strand is een mijn aangetroffen. Een groot deel van het strand is afgezet. De kuststreken van Groningen en Friesland liepen geen ernstige storm schade op. In Utrecht was niets bij zonders aan de hand. Het water in de Lek werd opgestuwd tot Wijk bij Duurstede. De sluis bij Ravenswaay is gesloten. In Gelderland zijn door de stormvloed weinig moeilijkheden ontstaan. Alleen de stand van de Merwede bij Dalem is zeer hoog. de tijdelijk achter de beide slopers, om de stroom van de IJssel onder de slopers door te bemoeilijken. Het scheen te lukken. Tientallen soldaten en burgers werkten onder leiding van kapitein De Vries van de Verbindingstroepen uit Den Haag. Om vier uur moest hij echter zijn mannen het bevel geven de dam, die nog enige centimeter boven het was sende water lag, te verlaten. De den meegesleurd. Daarvan was Zon-1 omstreeks vier uur. Het waren men. dam dreigde niet sterk genoeg te zijn. dagmorgen geen spoor meer te be- sen, die hun mening voorzichtig en v'ak voor de kerk waar aanvankelijk kennen. Twee bewoners worden niet al te luid wilden verkondigen, f®en water meer stroomde drong de vermist, de heer en mejuffrouw opdat de moedige werkers, die in IJssel weer door. De techniek werd Rijkaart. De verslagenheid was een vreselijk tempo, de handen lie- j ,',..Xjnï:A. z,aln(*schip groot, de angst nog groter, want ten gaan en zich niet lieten ver vroeg in de morgen leek het een ontrusten door het weer hoger op- onbegonnen werk om het gat in de komende water, de moed niet zou- dijk te dichten. Men beschikte toen i den verliezen. Om 8 uur 's avonds nog over te weinig mensenhanden toen het tij zijn hoogtepunt had be en materiaal De slag tussen mens en natuur, die om tien uur begon, duurde uren en werd met wisselende kansen ge streden. Om twee uur had het er alle schijn van dat de mens had overwonnen. De dam van zandzak ken, basalt, zakken veevoer, zeil doek, cocos, blokken beton, enz., reikte enige centimeters boven de waterspiegel. Slechts hier en daar siepelde het water onder de bar ricade door. Het was alles schijn. De storm nam toe. het water steeg, de druk werd groter, meer water reikt, konden zij voor het eerst even uitblazen. De strijd was nog niet definitief gewonnen, maar de kansen stonden bijzonder gunstig. In de morgenuren In de morgenuren van Zondag werd slechts door een handjevol mannen, meest militairen, gewerkt om vergroting van het gat in de dijk te voorkomen, Dit werk geschiedde aan de Gouda'se kant van de dijk breuk. Aan de Ouderkerkse zijde stonden wat dorpelingen verdwaasd te kijken naar de bruisende, gieren- de stroom, die immer voortging de i polder „De Kromme", een deel van de Krimpenerwaard, te vullen met water, dat pas tot rust kwam tegen de nieuwe provinciale weg van Stormpolder naar Stolwijk. Oranjesluizen de laagste waterstand sinds mensenheugenis geconstateerd. Grote stukken van het Buiten-IJ la gen droog. In de loop van de nacht steeg het water weer tot normaal peil. In de Noordoost-polder hebben de dijken de aanval van de storm goed doorstaan. Er is echter grote schade aan woningen, boerderijen en be drijfsgebouwen. In Harlingen werd de Zuidweste lijke stadswijk door het zeewater overstroomd. In diverse woningen kwam het water een halve meter hoog. Te Den Helder is een van de pas aangelegde dijken van df rijkszeehaven doorbroken. Weg naar Gouda bedreigd (Van een onzer verslaggevers) GOUDA. Zondagavond. De weg van Gouda naar Stolwijk is niets anders dan een dam Aan weerszijden zyn sloten zo breed geworden als ri vieren. De weg wordt bedreigd. Een paar kilometer verder op staat een bus met de voorwielen half in het water en kan niet verder. Nu is de weg versperd. Honderden auto's, die uit de richting Gouda kwamen om hulp te bieden in de omgeving van Oudekerk en Berkenwoude staan met r__ de koplampen aan op de duistere nieuwe weg. Ze kunnen niet verder. Hulp Bij het1 kan niet worden verleend. *Van de Avontuur" werden stortbakken op gehesen die hun vracht boven de braak loslieten De dam werd stevi ger en bood na een half uur weer plaats aan de moedige vechters. Weer legden zij zeildoek en zandzakken. De zandvoorraad in de omgeving van Ouderkerk raakte uitgeput bQ het invallen van de duisternis. Een nieuw probleem dus. Drietonners van de Koninklijke Landmacht wer den ingeschakeld. Dat betekende een nieuwe strijd, minstens even gevaar lijk en hard als de strijd bij de dijk breuk. De eerste colonne kwam om zes uur in beweging. Richting: Stolwijk Het was een angstige tocht. De ster ke Noorderwind joeg het water over de IJsseldijk en de rivier, die zich bij de kerk een prooi zag ontgaan, van Putten, de Zuidlandse polder, die knaagde verwoed aan het wegdek dat steeds smaller werd De chauf feurs moesten hun wagens voeren over takkenbossen, blokken stro en allerlei andere obstakels. Een centi- Omstreeks het middaguur kwam meter uitwijken kon betekenen. er meer activiteit. De zwaar ver moeide Ouderkerkers, die een nacht lang hadden gevochten voor het be houd van hun dijk, togen weer aan het werk om met de moed der wan hoop te trachten het gat te dichten. Van allerlei kanten werden vracht auto's met ladingen zandzakken, bouwmateriaal en met schoppen ge wapende vrijwilligers aangereden. Bij de koppen van de dijk stapelden hopen basalt zich op en gingen man nen uit de polder, leden van de Nationale Reserve cn militaire troe pen uit Den Haag. Utrecht en Schoonhoven aan het werk. Allengs vormden zich van de dijk- koppen af zwakke dammetjes van zand cn beton, die moesten worden verdedigd tegen het water, dat nog steeds de sterke wind tot vriend had. Hoe smaller het gat in de dijk werd, hoe sneller de stroom. Er was een waarlijke staal van vernuft en kracht voor nodig om de Ouderkerkers weer nieuwe hoop te geven. Schip aangesleept Even na twee uur kwamen de „Noorwegen" en de „Rusland", twee sterke sleepboten van Piet Smit Jr te Rotterdam, de schuimende IJssel afzetten. Zij sleepten het karkas van een 250-tons binnenschip, dat ergens langs de IJssel had gelegen en voor sloop bestemd was. In het ruim lag zand en beton. Na uiterst kundig verslonden worden door de kolkende golven of een griezelig storten van de dijk in een vier meter diepe pol der, waarin het water steeg. Meter wordt gevormd cioor de smalle Sta voor meter werd afgelegd. Een tegen- i tionsweg. waarover de grote gele ligger betekende een ramp. Moei- i bussen van de Rotterdamse electri- zaam veroverde vorderingen moesten sche tram af en aan rijden, om zo- worden prijsgegeven. Het achteruit lang het nog gaat, de honderden rijden gaf een ondragelijke spanning Zuidlanders naar Rotterdam te eva- Toch vorderde de colonne. Het tem- cueren. po kon worden opgevoerd Ontruim- Op de smalle Stationsweg zagen de huizen, die in de middaguren kil wij een verbeten tegen de orkaan en triest aandeden, vormden nu een vechtende. Rode Kruiscolonne, die warme steun en leidraad. Bij het met man en macht bezig was de be- kruispunt LekkerkcrkStolwijk woners van de huizen, die tot boven brak de spanning. Niet langer voer de vensters in het water stonden, te de weg langs driftig water. Op de redden. landwegen, nu niet meer versperd Een gedeelte van de veestapel, die door kuddes koeien, maar dichter in- uit de benauwde stallen weg kon ko- gesloten door het zich uitbreidende men „liep angstig loeiende, hinni- watervlak. werd Stolwijk bereikt. Na kend en knorrend over het Dorps- het laden begon de zware weg terug, pleintje. Hoofdkwartier van de Stellendam kan het reddingswerk niet langer aan (Van een onzer verslaggevers) bekend, hebben de op hol geslagen Over de met overblijfselen van I golven van het Haringvliet.nog geen houten loodsen, keten en daken be- menselijke slachtoffers geeist. De ad- dekte wegen op het eiland rijden vele I judant van de rijkspolitie vertelde luxe wagens en vrachtwagens in de dat niemand de toestand nog kon richting van het meest kritieke punt! overzien. - - 1 „Als ae waterkering bu Simonsha- ven het begeeft, stroomt heel het eiland onder," hoorden wij iemand op het gemeentehuis van Spijkenisse verzuchten. Van burgemeester Bliek van Spij kenisse hebben we alleen maar een jas gezien, die in zijn kamer voor de kachel lag te drogen. Zelf onderhield hij zich met minister L. A. Donker, die zich van dc toestand in de be dreigde gebieden op de hoogte kwam stellen. Zaterdagnacht via verscheidene ga ten in de düken door het w oeste wa ter werd overstroomd. Op het kleine Dorpspleintje na. is het dorp Zuid- land één watermassa. Het water slaat met wilde golven tegen de honderden huizen. De eni ge verbinding met het voorlopig nog niet ondergelopen Dorpspleintje Weer storm, weer water, weer een brokkelig wegdek. Weer overwonnen de soldaten dezelfde moeilijkheden, omdat ze slechts door één gedachte werden gedreven: materiaal voor de werkers aan de bres. Het materiaal dingsploegcn was het cafe Maiborg. waar burgemeester De Kool de scep ter zwaaide. Voortdurend kwamen de groepen vluchtelingen met hun bun deltjes kleren en dekens het café binnenstromen. Met bussen en auto' kwam er en werd door schijnbaar vol werden ze weggehaald om weer met vermoeid rakende handen op de ruimte te maken voor anderen. In dam gegooid. Schijnwerpers, die hun Zuidland was men bezig met tien stralen fel op het karwei spoten, lie- motorvletten en andere bootjes, de ten duidelijk zien, dat de strijd door mensen van de zolders weg te halen de mens zou worden, gewonnen. Zij Met roeiboten kon men niet tegen de konden de verdere schade niet laten woeste orkaan optornen, zien. Die werd door grauw water en Er moeten nog honderden mensen eer. aardedonkere nacht verborgen - gehouden. Zaterdagnacht werd in het dorp de noodtoestand afgekondigd. De brand weer probeerde met haar sirenes de loeiende storm te overstemmen, de torenklokken beierden angstaanja gend. De polder Oostbroek liep ge heel onder, iets wat 36 jaar geleden ook gebeurde. Ook in de polders oud en nieuw Hongerland steeg het wa ter tot aan de zolders van de boer derijen. In Stellendam kon men het red dingswerk niet meer aan Uit de buurt van dit dorp vlogen ook ang stige hulpkreten om meer versterkin gen en meer boten. Vlak bij de brug naar Spijkenisse kwamen wij de eerste groep burgers van dat dorpje tegen die al van één uur Zaterdagnacht met hun schoppen in de weer waren om zandzakken te vullen. In Zuid-Beyerland brak de dijk van de Eendrachtpolder op drie plaatsen door. Met man en macht probeerde men de vele arbeiderswo ningen en boerderijen te ontruimen. Numanspolder, Hoogezandse polder, de Molenpolder en de 1000 hectaren grote Torensteepolder kwamen ook uit het dorp volkomen geïsoleerd op onder de golven. In de Torensteepol- hun zolders en daken zitten. Zover I der wonen ongeveer 2800 mensen. andere kant komen vluchtelingen, die met hun fietsen en hun karretjes vol bundels langs de gestrande auto bus zijn gekomen. Uit de boerderijen die nog bereikbaar zijn, wordt het vee geevacueerd. Tientallen veewa gens rijden in het donker de veilig heid tegemoet. Maar honderden an deren kunnen niet bij het bedreigde gebied in de buurt van Oudekerk komen.... Een paar jeeps komen ons tege moet. Er achter lopen tientallen man. nen met lege zakken in de hand en schoppen op de rug. „We kunnen niet verder," roepen ze, „Het is daar verloren". Niemand in die hele colonne stilstaande auto's weet precies, hoe het bij Oudekerk is. De een zegt, dat de IJsel op vier plaatsen door de dijk stroomt, de an der vertelt, dat men een met zand geladen schip voor het gat in de dijk heeft laten zinken. En de vrouwen, die met kinderen op de arm in vrachtwagens zitten, zeggen hele maal niets, maar staren wezenloos de weg af, die ze gekomen zijn. Bij Stolwijkersluis. waar de IJsel Zondagmorgen vroeg vier gaten in de dijk sloeg, brandt licht in een klein café, precies op de kruising van twee, drie dijkwegen. Koffie of thee is er niet te krijgen, want daar heeft de bazin van „De Spil" water voor nodig en water, drinkwater al thans. is er in de hele buurt niet te krijgen. Limonade is er ook al niet. want de voorraad werd bewaard in de kelder en die is ondergelopen. Zondagmorgen vroeg, toen de dijk het begaf Met man en macht is er gewerkt om de gaten te dichten. Zakken, deuren, balken, bomen, zelfs stenen zijn gebruikt En terwijl de storm het water over de dijk heen joeg. terwijl huizen totaal vernield werden, terwijl de bevolking met have en goed in veiligheid werd ge bracht, terwijl de noodklok geluid werd. dichtte al wat werken kon de dijk. Maar nu, om zeven uur in de avond, stijgt het water opnieuw. En overal op de dijk zijn groepjes mannen be zig de zwakke plekken te verstevi gen. Schooljongens zijn er bij en ook soldaten van het Leger des Heils. boeren, fabrieksarbeiders en politie mannen. Opzij van zich zien ze de Kunstaardewerkfabriek Flora, door het water een ruïne geworden, ze zien een garage, waarin een bus, die gemeenlijk tussen Gouda en Utrecht heen en weer rijdt, anderhalve meter in 't water staat, ze zien huizen, aan de voet van de vijf meter hoge dijk. die verlaten zijn en die behouden moeten worden, tot elke prijs. Zon dagmiddag heeft, zo vertelt men ons Koningin Juliana het gevecht tegen het water hier. waar het het verst landinwaarts drong, gezien. Nu. uren later gaat de strijd nog voort en ook morgen zal er nog gevochten worden om het behoud van de Krimpener waard. Op Walcheren, dat geteisterd is door de storm van afgelopen nacht, bestonden plannen om binnenkort het herstel van de schade, opgelopen in de Tweede Wereldoorlog, te vie ren. Het lag in het voornemen van de Koningin om bu de plechtigheden aanwezig te zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2