Honderden vluchtelingen liefderijk in Rotterdams flhoy'-hal opgenomen Duizenden kledingstukken en schoenen spontaan afgestaan voor daklozen V' Dijken van Schouwen op vele plaatsen doorgebroken Hoekse Waard - Voorne en Putten werden zwaar geteisterd Vliegtuigen werpen rubberboten en plastic-vlotten uit Ook in het Noorden van België noodtoestand afgekondigd Vb noiieraanmier Pag. ill Maandag 2 Februari 195S HONDERDEN VLUCHTELINGEN zijn in de loop van gistermiddag en -avond met open armen in de Ahoyhal te Rotterdam opgenomen, s Middags was het rondom dit centraal gelegen gehouw een voortdurend af- en aanrijden van vrachtauto's, personenwagens en bussen, die de plotseling dakloos geworden landgenoten in allerijl naar het veilige Rotterdam brachten. Veilig Rotterdam? Ja en neen, want ook in de zuidelijke delen en te IJsselmonde zijn verscheidene ge zinnen uit hun huizen gevlucht, toen het water hen letterlijk tot de Hppen steeg. Actieve mannen en vrouwen van het Rode Kruis, de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers, padvindersgroepen en verscheidene andere organisaties hebben de handen uit de mouwen gestoken. Een groepje meisjes organiseerde spontaan in enige Kralingse straten een inzame lingsactie, die duizenden stuks kleding, schoenen en dekens opleverde. Hulporganisatie uit de grond gestampt Op liefderijke wijze zijn de vluch telingen voorzien van een kop kof fie of soep. Van allerlei plaatser stroomden de mensen naar Rotter dam, waar men in korte tijd eer hulporganisatie uit de grond stamp te. Het Feijenoord Stadion was her schapen in een opvangcentrum waar de aangekomenen werdei ondervraagd, eerste hulp werd ge boden en een warme kop koffie o soep kregen. Men sorteerde df vluchtelingen hoofdzakelijk ir twee groepen: wel en geen famili- in Rotterdam of omgeving. Zo vee mogelijk heeft men de vluchtelin gen naar familieleden of kennisser gedirigeerd. De overigen en da' liep in de honderden zijn onder gebracht in de Ahoy-hal. Het was aandoenlijk om te zien hf stokoude mensen, plotseling verdre ven uit hun woningen, uit kleine per sonenauto's of uit bussen werden ge holpen om hun dadelijk een stoel ir de grote hal aan te bieden. In zijn eentje zat daar de 61-jarig J. Sings, uit Simonshaven, die me de benen over zijn stoel het onrustig gesjouw aanzag. Naast hem zat ee; dorpsgenoot, die voor hem zorgd" want zijn vrouw werd elders in d grote hal aan wat kleding en schoe nen geholpen. Hals over kop hadden ze hun- woning moeten verlaten Plotseling was het water komen op zetten. In hun huflpbehoevendheid trachtten ze eerst de zolder te be reiken. waar ze enige benauwde uren doorbrachten. Gelukkig kwa men later dorpsgenoten hen uit deze benarde positie verlossen. Improvisatie Wethouder A. Hogeweg (Sociale Zak-an en Volksgezondheid! had de leiding van de geïmproviseerde organisatie in Rotter dam. Een groepje ambtenaren van de Ge-' meentelijke Dienst voor Sociale Zaken had zich onder leiding van de heer J. H. Voigt belast met de registratie van dé binnenkomende vluchtelingen. Haastig noteerde men hm: naam, adressen leef tijden. waarna ze door gedienstige U.V.V. sters naar de tafels en stoeien in de rech tervleugel van de hal werden geleid. Daar bleven ze zitten, de bundels met Troostend Evangelie in diepste nood TT ERKDIENSTEN zijn in de bedreigde woongebieden Ridderkerk, Slikkerveer, Bolnes en Oostendam weinig of niet gehouden gedurende de meest bewogen Zondag in onze ge schiedenis. In de vroege ochtenduren waren vele ouden van dagen, wier tehuis eveneens in het ondergelopen gebied, is gele gen, ondergebracht in boven zalen van café's en diverse ge bouwen. Later op de Zondag zijn deze bejaarde mensen over gebracht naar de Electrozaal, waar een noodziekenhuis is ingericht. De bovenzaal van dit gebouw is in gebruik genomen voor kinderen, die op liefde rijke wijze worden verzorgd. De ouden van dagen, die vol angst en beven het verloop van de gebeurtenissen aanzagen, ontvingen allen in de loop van de morgen bezoek van dominee M. Heuzeveldt, die in de meest bange uren van hun lange leven de troost van het Evangelie als balsem op de diepgeslagen won den legde. kleren, haastig bijeengebonden, achte loos op de vloer. De gesprekken waren verward. Waarover kon men anders spre ken dan over de ramp. die hen vannacht verraste? De heer J. Ruighaver. uit Sie- nonshaven, had geen moeite om zijn elf .inderen bijeen te houden. Zijn vrouw 'roeg de jongste op de arm: de kleine lerard, die juist op deze Zondag een .ar werd. Gehoorzaam en onder de in- iruk van de gebeurtenissen van deze ag, dronken de kinderen de bekertjes ffie en soep. die de dames van de V.V. aanboden. Brancards en dekens Later in de avond, zo tegen elf uur, a akten de mannen en vrouwen van het ode K-ruis, die hoofdzakelijk voor het echtleger zorgden brancards gereed, en paar uur tevoren hadden drie vracht- uto's van de Militaire Geneeskundige •ienst uit Amersfoort, dat kostbare ma- eriaal aangevoerd. Met vreugde in het art begroetten wethouder Hogeweg en ijn medewerkers de mannen, die 1600 rancards en 3000 gloednieuwe dekens anvoerden. Nauwelijks hadden de man- •en hun vracht afgeleverd en even een; eker gloeiende koffie gedronken, of ze ertrokken naar Amersfoort In het paviljoen Rotterdam en op het rote podium sorteerden intussen tiental- •r. meisjes de kledingstukken, schoenen dekens, die particulieren dadelijk na el bekend worden van de nationale amp hadden afgestaan. Drie enorme '.apels schoenen en onafzienbare rijer, adergoed, bovenkleding, broeken, jassen •n mantels legden de meisjes in vliegende ■aast afzonderlijk. De toeloop naar de Ahoy'hal werd in 'e avonduren steeds groter. Van aller- ?i plaatsen kwamen in de haast ge- orderde auto's met vluchtelingen: Spij- enisse, Geervliet, IJsselmonde, Ridder kerk, verschillende dorpen uit de Alblas- serw-aard. Zuidland, Simonshaven. In de loop van de avond was de ioe- sland in de Ahoyhal vrij onoverzich telijk. De heer J. van Mill, directeur van de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken, vertelde ons, dat de hulp --an volo Ir-antexn tnostronmdp. Uit Den Haag. Haarlem, Leiden, Utrecht, ja zelfs uit Nijmegen hadden zich tientallen automobilisten naar Rotterdam begeven om te helpen, waar zulks door de auto riteiten nodig werd geoordeeld. De hulp was zo omvangrijk, dat men lang niet van ieders diensten gebruik heeft kun nen maken, hoe zeer men de aanbie dingen ook op prijs stelde. Eerst tegen half twaalf legde zich i een zekere rust over de Ahoy'hal. In de linkervleugel rijden zich de bonder-' den brancards aaneen. Op ieder nood-! bed lag een hoopje mens onder hardgroene militaire deken. In do noodkantoren en in het pavil joen ging men onverdroten door met het sorteren van binnenstromende kle ding en schoenen, die mannen met zwarte, vermoeide gezichten uit gesta dig af- en aanrijdende vrachtauto's haalden. In de kantoren van het'Rode Kruis aan de Parklaan. de G.G.D. aan de Baan, de poliliebureaux en Raadhuis, bleef het werk niet stilstaan, ondanks de nacht. Wie weel brengt de nacht wel raad voor wie niet slaapt - Alarm! De dijk staat op springen en dit zijn de mensen, op wie het aankomt: de soldaten, de fabrieks arbeiders, de polderjongens en de boeren, van wie honderden dertig uur achter elkaar niet uit de kleren wilden. Het dijkleger vecht bij de ringdijk in Slikkerveer. Het gal in de Govert van Wijnkade te Maassluis. Koningin in Dordt H. M. de Koningin is vanoch tend korte tijd in Dordt geweest om iets van de toestand hier in ogenschouw te nemen. Zij werd ontvangen door de hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat in Dor drecht. ir. Fabius. Met ir. Fabius is Zij daarna op de „Jan Blanc- kert". het Directievaartuig van Rijkswaterstaat, voor een inspec tietocht naar de Hoekse Waard vertrokken. Vandaar zou Zij naar Middelharnis gaan. Maten en nummers bij kleding voegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebleden inge zameld. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. Eeiste contact met Schouwen HEDENMORGEN werd voor het eerst bericht ontvarigen van het over stroomde Schouwen. De kustwacht van West-Schouwen deelde radiografisch aan Scheveningen-radio mede: Dijken op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens burgemeester. De burgemeester van Ouddorp heeft bericht, dat zijn gemeente voor de helft onder water staat. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp-haven geslagen, alsmede enkele kleinere gaten. Bij het grote gat zijn naar schatting j jn Rilland Bath wordt de burgemeester tien huizen verloren gegaan, Verder is vermist. In Waarde zaten gisteren nog een groot aantal huizen licht en zwaar veertig mensen in de huizen. Aan de j tt„. I Kattenaijkse dijk bij Goes is met duizend beschadigd. Het Nooidelijke en Nooid-| man gewerkt j£et grootste gevaar is daar westelijke gedeelte der gemeente is nog geweken. Het gat in de dijk bij Krui- droog, hoewel het water in de sloten ningen is zo groot, dat de gro-te veerboot stijgt. Ec„ persoon is door verdrinking I Kmtningcn-PerkpolliK daal- doorhem is gespoeld en op de weg ligt. Het lot om het leven gekomen. Mensen, die in van Noord-Beveland is onzeker. In Kat- de onder water gelopen gebieden warenseveer. op de dijk staande, zag men de ingesloten, zijn met eigen hulpmiddelen j dijk op Noord-Beveland in elkaar zakken - j en de huizen wegspoelen. Men vreest hier gered en naar hoger gelegen gebieden het ergste overgebracht. Er bestaat geen verbinding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste waL Er is behoefte aan een zendapparaat. Tussen Baarland en Hoedekenskerke (Zeeland) staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn twee doden. Wol- phaertsdijk staat geheel onder water. De storm nam at In de loop van de Zondag groeide de spanning om de vraag of de storm opnieuw zou aanwakkeren, dan wel zou minderen. Om zes uur 's avonds kon De Bilt melden dat de windkrachten langzaam aan ver der zouden afnemen, al moest voor de avond en de nacht nog op storm achtige wind worden gerekend. Het water was bij de avondvloed dan ook op vele plaatsen wel een meter lager dan gistermorgen. Het grootste gevaar was geweken. Nergens was gisteravond om 7 uur de windsnelheid zo groot ads boven ons land. In Amsterdam werd 16 m per seconde gemeten. Ook in Wenen, Zürich, München en Brussel stormde het nog flink. In Bordeaux was het windstil Toen wij bezorgd en verontrust door de ernstige berichten, die ons uit Hoekse Waard hadden bereikt vanui Rotterdam—Barendrecht waren gepas seerd, verdween de weg plotseling in hc* water. En deze kolkende, door de feil? wind opgezweepte zee, strekte zich toi de horizont uit. Door de mist van over vliegend water rezen echter trots de twee torens van de hefbrug over de Oude Maas naar de grauwe hemel: de brug stond er nog. En de rijkspolitie, die 'zeer beleefd, maar ook zeer beslist de nieuwsgierigen, die per auto en te voet „het water kwa men zien" terugwees, verzekerde ons. dat de buitendijk tussen Heerjansdam en de brug nog berijdbaar was. Langzaam optornend tegen wind en water naderden wij de brug tot op enkele honderden meters. Veel verder konden we niet, want er waren stukken van de dijk weg geslagen en het water stond zo hoog, dat de wegbebakening niet meer te herken nen was. Hoe stond het met de Hoekse Waard? Dat vroegen wij ons af, maar dat deden ook de bewoners van IJsselmonde, die kennissen in het gebied over de brug hebben. Want berichten kwamen er zo goed als niet door. De Hoekse Waard VOOR het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is gisteren ook de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Over slachtoffers is niets bekend. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waaronder de particuliere villa van koning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs de kust TTEDENMORGEN om tien uur waren zestien Urker botters, die in Bres- moesten worden ontruimd. Voor de kust van Ter Heijde kwam een kustvaartuig, de Elisa beth, in nood. Het was op weg van Groningen naar Londen en trachtte Hoek van Holland te be reiken. Ofschoon die poging mis lukte, zag de bemanning kans, ongedeerd het strand te bereiken. n kens lagen, onderweg naar het bedreigde Stellendam. Uit Urk zelf waren acht botters vertrokken naar de getroffen gebieden. Vanmorgen vroeg begonnen marinevliegtuigen met de hulpver lening. Een helicopter haalde van Goeree-Overflakkee personen weg, die zich nog op geïsoleerde boerderyen bevonden. Een harpoenvlieg tuig wierp bij Stavenisse, Poortvliet en Maartensdijk (Tholen) vijftien rubberboten uit. Nog twee Seza-Otters waren naar Goeree-Overflakkee onderweg om rubberboten uit te werpen. De marine- luchtvaartdienst had zich inmiddels belast met het doen van waarnemin gen om na te gaan waar het drin gendst behoefte aan hulp bestaat, De Draka-fabrieken te Amsterdam •hebben ruim zestig plastic reddings vlotten ter beschikking gesteld. De vlotten waren om tien uur naar Val kenburg onderweg. I Een dringende oproep is gedaan om rubber- en motorboten naar Noord- Beveland te zenden. De mensen zitten i hier nog steeds op zolders en daken en kunnen niet bereikt worden. Drink- I water ontbreekt geheel. Rondom Dinteloord zijn in het ge heel zes polders ondergelopen. 28 Wo- ningen staan onder water, 107 perso nen zijn definitief dakloos en 65 j tijdelijk. Uit alle delen van het land komen berichten over personeel van bedrij- ven, dat vrijwillig gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen bij de bedragen, die op deze wijze worden verkregen grote sommen i gelds. De tijdelijk bevoegde waarnemende commandant van Zeeuwsch-Vlaande- ren beveelt nadrukkelijk, dat nu nog weggebleven militairen uit Zeeuwsch- Vlaanderen zich uiterlijk morgen Dins- dag om 12 uur moeten melden aan de marechausseekazerne te Temeuzen of Oostburg. De geevacueerden uit Klundert moe ten zich melden aan de gemeente huizen van de gemeenten, waar zy zich vinden. Dit geldt vooral voor ge - evacueerden te Oudenbosch en Breda, i Te Zeebrugge, waar de pier ernstig erd beschadigd, deelden havenautori teiten mee dat een schip met springstof fen aan boord overtijd is. Het vaartuig bad Zaterdagavond moeten aankomen. Er zijn geen signalen van het vaartuig opgevangen. Alle genietroepen, die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kustplaatsen, zoals Oostende, zijn1 verbroken. In Oostende zijn tengevolge van een Een beeld van onwezenlijke rust in het Rotterdamse Park, dat door de overstroming geheel blank kwam te staan. dijkdoorbraak straten en pleinen onder gelopen. Ten Noorden van het Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fok kerij. De trein- en wegverbindingen onder vinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen in het land onderbroken. Over het Noordoostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Sinds Zondag ochtend waren de telefoon- en andere kabelverbindingen tussen Nederland en België verbroken. De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen: De verlofgangers in genoemde drie provincies moeten zich bij hun eenheden melden. ~e Antwerpse Schelde-tunnel voor Hier woonde eens een arbeiders gezin in de Alblasserwaard; ieder een, die in de naaste omgeving woonde haalde verruimd adem, toen bekend werd, dat de ouders en hun kinderen al in veiligheid waren, voor de woning omver geblazen werd. voertuigen was Zondagnamiddag onder water gelopen. - Te Oostende zijn vier personen in bed door hef wafer verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan één meier hoog. Te Termonde. een plaats aan Schelde in Oost-Vlaanderen, werd een gat van zestig meter in de dük gesla gen. Het water kolkt door een vijf meter diepe geul. Militairen doen alle moeite om het gat met zakken zand te dichten. Te Oostende, de zwaarst getroffen stad van België, zijn zeven personen omgekomen. Men achtte het waar schijnlijk, dat er meer lijken gevon den zouden worden. Zondagavond ont stond er een tekort aan voedsel en drinkwater, doordat de stad van de buitenwereld was afgesloten en het pompstation van de waterleiding on der water liep. Ook. moest de electrioi- teitscen-trale in verband met hoog water haar werk staken. Twee derden van de stad stonden Zondag blank. De overstromingen in het stroomge bied van de Schelde namen Zondag avond in omvang toe. Op verscheidene plaatsen vonden dijkdoorbraken plaat: Te Mechelen ontstond een gat V3n 8i meter in een dijk. Bij Nieuwpoort werd een qijk over een afstand van ruim anderhalve kilo meter weggeslagen. Hulpacties in Delft In Delft is het gemeentebestuur Zondag middag in spoedvergadering bijeen gekomen om de hulpacties aan de getroffen gebieden te organiseren. Vandaag wordt er een grote huis-aan-huis-inzameling gehouden van geld. kleding en dekens. Grote hoeveelheden goe deren zjjn reeds binnengekomen. De wonin.ginrichtingszaken hebben reeds een honderdtal dekens bijeen gebracht. Ook de textielhandelaren zijn een inzamelingsac tie begonnen. Twee Rode Kruis-kolonnes zijn naar Al- blasserdam vertrokken. Zij namen een tank auto met water en een met melk mee. Voor de vluchtelingen werd een opvangcentrum en een aantal evacuatiecentra ingericht. Ruim driehonderd studenten en een groot aantal particulieren hebben zich ter beschik king gesteld voor hulpverlening in de ge-- teisterde gebieden. verd namelijk niet ontruimd, ofschoon e toestand daar alleszins reden toe gaf. laar de verbinding met IJsselmonde was o slecht, dat men de mensen aanrind, iever een toevlucht te zoeken in de jovenverdiepingen van hun woningen dan net have en goed te tocht door het water te aanvaarden. Of heel de Hoekse Waard blank stond, of dat sommige binnendijken het water hebben tegengehouden was Zondagavond niet met zekerheid te zeggen. De randen van het eiland hadden echter in elk geval met dijk breuk en overstroming te kampen; de Eendrachtspolder. de Hoogezandsepol- der, de Molenpolder, de Torenstee- polder en de Numanspolder. Vooral deze laatste polder is een belangrijk verlies. Hij heeft een oppervlakte van duizend hectare en een inwonertal van 2800. De meesten van de inwoners hebben hun woningen verlaten. Zij die achterbleven, deden dat op eigen risico. Ook de dijken van de Hoogezandsepol- der gaven de strijd in de loop van Zondag op. Van de andere zijde de Oostkant kon men de Hoekse Waard slechts tot verzijde van de Dordtse Kil benade- Het beeld was daar al even trooste loos: 's Gravendeel lag geheel in het water en de Waard was zover het ge zicht rijkte. overstroomd. 's. Gravendeel Hel woord „noodtoestand" was zeker van toepassing op de plaats 's Graven deel, waar hel water met een dergelijke snelheid steeg, dat de inwoners niet dan met de grootste moeite het vege lijf kon den redden. Vijf en vijfilg inwoners van deze plaats kwamen in het water om. Parallel aan de spoorweg en de rijks weg DordrechtMoerdijk kwam het wa ter eveneens met verrassende snelheid opzetten. Een automobilist, die op deze weg in Zuidelijke richting reed. werd acht kilometer voor de Moerdijk door de vloed overvallen. Hij kon zich slechts met moeite in veiligheid bnengen. Zijn passagier is vermist. De spoorlijn was voor zover waar neembaar over enkele honderden me ters vernield. De palen van de boven leiding staken kriskras in de lucht en de spoordijk was door het water als een molshoop omgewoeld. In Noordelijke richting werd hel water gestuit door de oude Wieldrechtsedijk, die aanvankelijk niet op die taak bere kend leek. Vierhonderd mannen uit de omgeving staken echter de handen uit de mouwen om deze dijk te verstevigen. Met vrachtwagens haalden zij in een ver loop van enkele uren honderden ladingen zand van de voorraden, die gebruik zou den worden voor de aanleg van een tweede rijbaan van de rijksweg en stort ten dat op de smalle dijk. Dat de pont tussen 's-Gravendeel en de -er zij de over de Dordtse Kil zou kun nen varen, behoorde tot de onmogelijk heden. Verschillende inwoners, die aldus van hun huizen gescheiden waren door een woest-kolkende' stroom, betreurden dat, toen zij bij de lauwe kachel van een dijkcafé (dë kolen lagen in de kel der. en waren nat) de verontrustende berichten hoorden, niet meer. Voorne en Putten, aan weerszijden van het Voornse Kanaal, zijn één netwerk van dijkjes, die ieder een kleine polder inslui ten, en leken aanvankelijk niet zo veel gevaar te lopen. De buitenpolders raak ten echter al spoedig overstroomd door het over de dijk geslagen water en loen enkele zwakkere waterkeringen zich be gaven. werd polder na polder een prooi van het water. Spijkenisse. Hellevloct- sluis. Oudenhoorn, Zuidland, Abbenbroek, de meldingen van watersnood uit deze plaatsen volgden elkaar in de loop van deze donkere Zondag angstwekkend snel op. Over de toestand in Spijkenisse bericht onze correspondent ons. het volgende: „De Nieuw Hongeriandsedijk begaf het het eerst, de polders Nieuw en Oud I-Iongerland liepen in een tijdsbestek van enkele uren onder. Het water bereikte al spoedig de Scheiikeldijk, waar met man en macht tegen het geweld van storm en water werd gevochten. Ook de havendijken tussen de Spijkenisserbrug en de Molen, werden overstroomd en het pas opgespoten polderland van Oostbroek verdween onder de witgekuifde golven. De huizen aan de beneden-Molendijk staan tot de daken in het water. Verschil lende huizen in de buurt van het oude •eer moesten worden ontruimd, maar het water stond toen al zo hoog, dat er motorboten aan te pas moesten komen. De burgemeester van Spijkenisse en He kelingen kondigde Zondagmiddag half één de noodtoestand af en verzocht alle mannen tussen 16 en 45 jaar zich met een schop te melden. Alle vrachtauto's in de geriieente werden gevorderd. Aan de zeerkant van Voorne viel de schade mee. De afsluitdam in de Brielse Maas bij Oostvoorne kon het tegen het woeste water bolwerken, al werd de be schoeiing danig beschadigd, De duinen bij Oostvoorne moesten het op verschil lende plaatsen ontgelden, maar werden nergens doorbroken. Over enkele kilo meters werd de eerste duinenrij eenvou dig weggespoeld. Op de boulevard van Oostvoorne, op de afsluitdam en aan de duinkant werd met man en macht ge werkt om deze waterkeringen tenmirste nog in redelijke staat te houden. In Hellevoetsluis was de toestand al niet rooskleuriger. Openbare gebouwen stonden met de voet in het water en de inventaris van huizen en winkels is het ergste toegetakeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6