Ordelijk en zonder valse sentimenten: zo evacueerde Zuidland Engeland ontkwam ook nu niet aan de vloedgolven Brabants door Westhoek werd onverhoeds het water besprongen Meer dan 300 doden en vermisten Grootste deel van de duinenrij weerstond woedende zee Verzekering was voor meeste schade onmogelijk De Rotterdammer Pag. 8 Maandag 2 Februari 1953 O TRAKKE MONDEN in verbeten gezichten; bleke kinderen met grote schnkogen, vrouwen, die hun huis, hun goed, hun have moesten achterlaten; angstig loeiend, opgejaagd vee; kou, verbitterdheid, ge latenheid, wanhoop: wat is evacuatie verschikkelijk! In hel café op de Ring drommen zij samen, zij, die in de polders om en bij Zuidland hun „spulletje" hadden. Daar staan zij. Het enige, dat zij nog hebben is hun leven en soms wat kleren, die zij nog net in een koffertje konden samenpakken. Straks zullen zij in een bus hun dorp verlaten. Het woeste watermonster heeft zich ook bulderend op hun huis gestort en nog horen zij het gebrul van hun koeien, die jammerlijk moeten verdrinken. Een al wat bejaarde boer grijpt in een hoekje van het rumoerige café de hand van zijn vrouw. „Wij leven nog Met de rustige moed, vaak ouderen eigen, wacht ook dit paar op de bus, die hen zal wegvoeren. Voor hoe lang? „Wij moeten het overgeven" Als een schrille dissonant hangen in het zaaltje kleurige guirlandes en vlag getjes. Het is pas feest geweest.Nie mand denkt er aan de papieren versie ring weg te halen. Er is ander werk te doen. Loeiend trekken de koeien, die nog gered konden worden, aan het raam voorbij. Zij zijn drijfnat en on willig. De boeren, die al van vier uur af in touw zijn, hebben de handen voL Een paar dieren zijn vastgebonden in de muziektent. Met verdwaasde koppen trekken zij aan hun koptouwen, sprin gend van schrik voor de gele bussen, die over de Ring voorbijtrekken. Rug aan rug staan de wit-zwarte koeien. Hun klagend geluid is een vervolg op het geklep van de noodklok, die om half zes de mensen waarschuwde. „Nood, nood, nood". Zelden heeft de klepel zo fel op het metaal geslagen. Een jonge vrouw met verwarde haren drukt haar kleine jongen vast tegen zich aan. Het kind kijkt verrukt naar het grote glas limonade, dat het heeft gekregen. Onbewust van wat zich rond om hem afspeelt, kijkt het naar de t>a- pieren slingers aan het plafond. De va der staat buiten bij een zielig kalf, dat op de lange dunne poten staat te tril len. De busreis is voor de jongen een evenement en hij is nog te klein om de angst die op het gezicht van zijn moeder valt te lezen, te begrijpen. Een andere vrouw vertelt haar droe ve verhaal. „Om een uur of zes werd ik wakker. Het was zo nat aan mijn voeten. Ik dacht dat de kruik was leeg gelopen. maar toen ik mijn bed uitstap te, stond ik toen tot mijn knieën in het water". In hevige schrik heeft zij toen een ruit ingeslagen en samen met haar man maakte zij een bittere tocht door het wassende water. Alles moesten zij achterlaten en zij hadden juist de hy- nnf.hpplr Hi» r*Ti Vv,-in „Nog erger" ,,'t Is nog erger, dan de evacuatie in de oorlog", zegt de koperslager van Zuidland. „Toen wisten wij een paar dagen van te voren, dat wij weg moes ten en konden wij nog de nodige spul len bij elkaar pakken. Dingen van waar de sleepten wij naar de zolder. Maai nuin een uur zijn wij alles kwijtge raakt. En bijna niemand is tegen zo iets verzekerd". Zijn verhaal wordt on derbroken doordat er een man wordt binnengebracht. Het is de graanschroter Van der Wal. Hij raakte gewond bij een poging mensen uit hun huizen te red den. Met zijn boot was hij onderweg naar een gezin, dat reeds op zolder zijn toevlucht had moeten nemen. Het woeste water wierp het bootje tegen een ijzeren hek en Van der Wal kneus de zijn hand. Bleek zit hij op een stoel de komst van de dokter af te wachten. Anderen nemen zijn reddingspoging over en slagen erin het gezin veilig naar het dorp te brengen. Weer is een aantal mensen aan de greep van de dood ontkomen. Vertrouwen Burgemeester De Kool van Zuidland komt even binnen om zijn mensen ge rust te stellen. Hij vertelt hun. dat er bussen genoeg zijn om hen allen naar veiliger streken te brengen en zegt, dat er voldoende hulp aanwezig is. Dan spoedt hij zich weer naar buiten om de laatste berichten van bewoners uit de polder op te vangen. Gehaast deelt hij ons mee, dat van de 2200 inwoners er tot nu toe 1500 zijn getroffen en dat naar schatting ruim de helft van het vee is verdronken. „Wa,t een ellende, wat een schade. Het zoute water maakt de grond voor lange tijd onbruikbaar. Gelukkig zijn er hier nog geen mensen levens te betreuren en ik ben dankbaar dat de evacuatie ordelijk verloopt". Geen mensenlevens te betreuren? In het café wordt dit tegengesproken. Groep jes mensen drommen samen om een jongeman, die heeft gehoord, dat er een gezin in de polder is verdronken. „Wie zijn het?" Niemand weet het en de angstige sfeer in het zaaltje neemt toe. „Bus voor Rotterdam.." roept een mannenstem. Een kleine dertig mensen stappen in. In Rotterdam zullen zij wel verder zien. „Er is hulp genoeg", heeft de burgemeester gezegd en zij vertrou wen erop, dat zij onderdak zullen krij gen. Anderen vertrekken naar familie of kennissen in de omgeving, waar hei water nog niet dreigt, en zo evacueert Zuidland Een oude vrouw zit eenzaam in een hoekje. Zij wrijft haar beslagen brillen glazen schoon en wacht tot het haar beurt is om weg te gaan. Zij heeft wel eerder zo'n ernstige watersnood meege maakt. „Maar dat is wel meer dan vijftig jaar geleden. Wij kunnen be droefd of wanhopig zijn", zegt ze, „doch wij zullen dit moeten overgeven. Er is er Een die voor ons allemaal zorgt" en rustig vouwt zij haar handen in haar schoot. Het overgeven, 't Is voor velen moei lijk haar dit na te zeggen, Verbondenheid Inmiddels vertrekt de ene bus na de andere. De R.E.T.-mannen brengen de gedupeerden naar het Stadion, waar in allerijl een tijdelijk onderkomen is in gericht. Verschillenden trekken van hier uit naar familie in de omgeving en an deren zijn in de loop van de dag naar de Ahoy!-hal overgebracht. Met man en macht heeft men in de Maasstad ge tracht de slachtoffers zo goed mogelijk "N Evacuatie Bewoners uit tal van plaatsen in de getroffen gebieden moesten Zondagmorgen vroeg in allerijl evacueren. Ondanks de ernstige dreiging van het wassende ivater zijn de ontruimingen in de meeste gevallen ordelijk ver lopen. Een van de eerste gemeenten in Zuid-Holland, welke tot eva cuatie overging, was Zuidland. In nevenstaand artikel krijgt men er een beeld van, hoe door krachtige samenwerking een ge meente rn korte tijd kan worden ontruimd deze zo noodlottige dag komen de ge- evacueerden wat op hun verhaal. Maar de meesten hebben de afgelopen nacht niet veel slaap genoten De herinnering aan de schrikkelijke uren was te diep en de zorgen voor de komende tijd hiel den de gedachten- bezig, onafwendbaar. Eén houvast moeten deze mensen toch hebben, namelijk het besef, dat de ver bondenheid van ons volk, in deze ban ge uren getoond, achter hen staat. Een verbondenheid, hecht en sterk, een ver bondenheid, die hen door deze tijd zal heenhelpen. Nieuw lid Provinciale Staten Zuid-Holland In de vacature-wijlen G. de Klerk te Dordrecht heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- w». vöii ue r:uv»»u<uc oidieil voii i.aiu- te ontvangen. Er wordt voor slaapgele- Holland mr. w. D. Okkens (c.h.) te Leer- genheid gezorgd en voor het eerst op 'dam. Handelsconferentie Oost-West Nadat de Sowjet-Unie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft zij thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tussen Oost en West-Europa, welke op 25 Februari a.s. te Genève zal worden gehouden. Verwacht wordt, dat andere Oosteuro- pese landen het voorbeeld van de Sow jet-Unie zullen volgen. De Economische commissie voor Europa en de Verenigde Naties heeft verleden jaar Maart aangedrongen op het houden van een dergelijke conferentie. yBK Rode Kruis-helpers en helpsters waren soms 24 uur achter elkaai in touw. om nood te lenigen, waai dat nodig was. Een oud vrouwtje wordt naar een hospitaal gebracht in de buurt van Ridderkerk. OOK ENGELAND heeft z'n tol betaald aan de enorme vloedgolven, die, voortgestuwd door reusachtige stormvlagen, in de nacht van Zaterdag op Zondag uit de Noordzee kwamen opzetten. Gister- avond had men reeds meer dan 300 doden en vermistèn geteld. Men i vreesde toen al, dat het hierbij niet zou blijven en dat de droeve lijst gedurende de nacht en in de loop van heden nog langer zou worden. Dit is het ergste, dat de Engelsen sinds mensenheugenis hebben mee gemaakt. Langs een groot deel van de Oostkust staan grote gebieden blank, daar het woedende water de zeeweringen wegspoelde. Talloze i huizen werden weggespoeld als waren het blokkendozen. Duizenden mensen, die niet door hét water werden weggesleurd, zitten opgesloten in hun huizen. In het plaatsje Hunstanton kwamen verschillende Ame rikaanse soldaten met hun gezinnen om het leven, toen alles vernieti gende watermassa's het slapende dorpje in Norfolk teisterden. Een politieman, die terugkeerde uit het geteisterde gebied, verklaarde: „Het was een afschuwelijk gezicht". Honderden mensen in gebieden Noorden enten Zuiden van Mablethorpe. moesten hun huizen ontruimen. Zij zijn in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth, dat dertig kilometer verder in het binnenland is gelegen, overge bracht. De politie richtte te Louth een „hoofdkwartier te velde" in om aan de Langs de Noordhollandse kust heb ben storm en vloeden veel schade aan gericht. Het Ritzbad in Zandvoort is totaal ver nield, hetgeen een schadepost van 30.0000 betekent. De reddingspost van de Zandvoortse Reddingsbrigade is in gestort. Ook de rotonde aan de strand weg heeft flinke schade opgelopen. In Noordwijk is bijna de gehele boule vard weggeslagen. Verschillende hotels hebben waterschade in de kelders. Het Oranjebad is geheel verdwenen. Hotel „Palace" heeft nog maar enkele meters grond voor zich. Bij Scheveningen is de boulevard over een lengte van een kilometer wegge slagen. In Katwük aan Zee zijn het gehele Vervoersconferentie nam besluiten Zaterdag is de Internationale ver voersconferentie geëindigd, welke doel had de vraagstukken te bestuderen, die zich voordoen als gevolg van de ont wikkeling van de techniek en de bestu dering van de behoeften op het gebied van het vervoer per spoor, langs de weg en te water. Aan de conferentie werd, ook deelgenomen door Nederland. De ministers besloten de reeds tussen Frankrijk en West-Duitsland bestaande pool" van spoorwegwagons uit te brei den tot acht landen. Binnen niet al te lange tijd zou het aantal wagons van de pool tot 200.000 kunnen aangroeien. Verder werd overeengekomen een poli tiek van standaardisatie van het mate rieel te bevorderen, welke standaardi satie een essentiële voorwaarde is voor een beter gebruik van het materieel. Allerwege zag men koeien langs de wegen. Soms met drijvers, soms ook alleen, ontsnapt aan de greep van het wurgende water- President en mevr. Eisenhower zijn Zondag als lid van de Amerikaanse Presbyteriaanse kerk toegelaten. De pre sident werd met vijftig anderen in een kerk te Washington gedoopt. Een gees telijke verklaarde, dat de president lang over zijn stap had nagedacht. De heer Dijkstra benoemd tot districtsbestuurder De heer K. Dijkstra te Leeuwarden ïs dezer dagen benoemd tot districtsbestuur der bij het C.N.V. Hij is werkzaam als hoofdconducteur bij de Nederlandse Spoorwegen en uit dien hoofde lid van de Vrot. Chr. Bond van Vervoersperso- neel. Bij het oude Goudse Raadhuis stonden Zondag de inwoners van de kaarsenstad in een lange rij te wachten op drinkwater. Dit werd, zoals deze foto laat zien, met tank wagens aangevoerd, daar de waterleiding onklaar was geraakt. Samen dragen is de (Van één onzer verslaggevers) ROOSENDAAL, Zondagavond. Onbeschrijfelijk! Ziedaar het enige woord voor de toestanden, die we hedenmiddag in de Westhoek van Brabant aantroffen. Doden en gewonden, verdronken vee en ingestorte huizen vormen samen het beeld, zoals we dat gezien hebben in Fijnaart, in Oudemolen, Zwingelspaan en Heyningen, waar we gedeeltelijk de evacuatie mee maakten. Het laatste dorpje vooral is zwaar getroffen. Geheel onver wachts is het water daar in de vroege morgen komen opzetten, de bewoners verrassend in hun slaap, de huizen verwoestend, alles wat even los was meesleurend in zijn wilde vaart. Verschrikkelijke voorvallen hebben zich in dit Heyningen afgespeeld. Zo kwam vanmorgen een deur aandrij ven waarop een moeder met twee van haar kinderen het vege lijf hadden weten te redden. Helaas bleken de kinderen, toen eindelijk hulp kon worden geboden, de doorge stane ellende niet te hebben over leefd. De moeder zelf moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Een I vader, die vroeg naar de kerk was ge gaan, vond bij zijn terugkomst zijn gehele gezin verdronken. Wij spraken een jeugdig echtpaar dat nog maar net op het nippertje was ont komen. De vrouw vertelde cms dat z zelfs geen tijd had gehad om zich U kleden. In de tijd dat ze de eerste kle dingstukken aanschoot was het water reeds zo hoog gestegen dat alleen een overhaaste vlucht haar en haai" man kon redden. Ze hadden de buren ge waarschuwd en ze hebben geholpen om 'deze nog uit hun huis,, waarin in korte tijd meer dan een meter water stond, te bevrijden, In Zwingelenspaan ging het op dezelfde wijze. Een jonge man vertelde ons dat toen hij om negen uur buiten kwam de plank nog over de sloot lag, maar om kwart over negen stroomde het water het huis reeds binnen. Dat velen in hun slaap overvallen zijn door het water bleek wel uit het feit dat onderschei den lijken alleen gekleed in nachtkledij zijn aangespoeld. enige uitweg Wel zeer zwaar drukt bij een ramp als deze op de getroffenen, dat de schade, die stellig in de honderden millioenen loopt, niet door verzekering is gedekt. Toen wij over dit onderwerp bij deskundigen in formaties inwonnen, bleek ons dat de verzekeringsbedrijven wel een polis ken nen. die naast andere schade, ook voor ziet in die, welke men lijdt „als gevolg van doorbraak van dijken of andere wa terkeringen'. Echter met deze beperking, dat voor bedrijven en industrieën geen enkele verzekeringsmaatschappij dit risi- oo aanvaardt, omdat dit verzekeringtech- Verrassend is de grote hulp die van alle zijden geboden wordt. Grote en kleine autobusondernemers uit heel de omgeving hebben htm wagens be langeloos ter beschikking gesteld en reden de gehele dag reeds evacué's uit de getroffen gebieden. nisch niet met een redelijke premie kan worden gedekt. Men doet het alleen voor particulieren, eventueel met inbegrip van hun winkels, inventaris en voorraad. Slechts weinig winkeliers zijn echter op| jn Fijnaart is een centrale- evacuatie- deze wijze verzekerd. Maar wie zal de post ingericht waardoor de mensen uit winkeliers tellen, die In dit uitgestrekte deze omgeving naar Roosendaal gezon- gebied zo z.vaar zijn getroffen! Voor al worden, va gebied zo z.vaar zijn getroffen! Voor de boerderijen, bedrijven en industrieën, die het slachtoffer werden, bestond ech ter geen enkele mogelijkheid om zich door verzekering tegen de gevolgen van een ramp als deze min of meer veilig te stellen. Dit alles maakt dat er voor een beroep op de algemene offervaardigheid meer dan normale reden aanwezig is. Er is geen andere uitweg, dan zich opmaken om dit allen samen te dragen. den worden, vanwaar ze naar omliggen de landen worden afgevoerd. In Roosendaal komen van alle kanten aanbiedingen voor het huisvesten van de evacué's binnen. In scholen, patro naatsgebouwen. cantine's van fabrieken e.d. worden de evacué's met dekens en matrassen, die door het Rode Kruis en het leger zijn aangevoerd, ondergebracht. Venvacht mag worden dat Roosendaal alleen in de nacht van Zondag op Maan dag een 3.000 evacué's huisvest. Dappere redders De soldaten, die te hulp gesneld zijn, verrichten kranige staaltjes van prach tig reddingswerk. Wij spraken sol daten, die zich reeds drie maal van daag opnieuw in droge kleren moesten steken. Tot aan de borst toe gingen de jongens vaak het water in slachtoffers te redden. Twee militairen waren twee urn- lang bezig om een alleenwonende vrouw, die op de zolder was gevlucht en daar in een deken gewikkeld in een hoek van de zolder gedrukt het water steeds dichter zag naderen, te bevrij den. Vooral de Commando Troepen onder scheidden zich door hun moedig optre den. Helaas zijn ook onder deze "red ders waarschijnlijk reeds slachtoffers te betreuren. Wij hoorden met zekerheid vertellen van een ponton dat was omge slagen en waarvan de bemanning ver dronk. Op allerlei manier wordt getracht ook vee te evacueren. Langs de dijken lopen hele troepen loeiende koeien. Soms met drijvers soms ook zonder drij vers, omdat ze uit de stallen konden wegvluchten. Helaas hadden verschillen de boeren zelfs de tijd niet gehad om het vee los te binden, zodat tal van koeien en paarden in de stallen omgeko men zijn. Het is nog niet mogelijk enig cijfer te" noemen van de schade, die in deze omgeving is aangericht. Terwijl wij dit telefoneren is de evacuatie van het dorpje Fijnaart zelf in volle gang, daar men vreest dat enkele dijken in deze omgeving het zullen begeven. 't Begon bij Moerdijk De ramp voor de Westhoek Is begon nen met een aantal dijkbreuken tussen Dintelsas en Moerdijk, waardoor de gro te polder ten Oosten van de Dintel onder- stroomde. Ook bij de Moerdijk en aan weerszijden van Willemstad ontstonden dijkdoorbraken, zodat in korte tijd het hele Noordelijk deel van de Westhoek onder water kwam te staan waarbij op sommige punten het water een hoogte van meer dan vier meter bereikte. Ge hele dorpen werden door het water over vallen. In Klundert dreef een schip van ongeveer 80 ton tegen de nieuwbouw aan de Helsestraat. Tal van boerderijen i in de polders in dit gebied zijn onbe reikbaar. Ook omdat het nodige moto rische materiaal ontbreekt Gevreesd moet worden dat op vele boerderijen nog gezinnen opgesloten zitten, indien ze al niet reeds verdronken zijn. Een 40-tal mannen van de Commando troepen bwaimen bij 'het reddingswerk in een polder, toen de dijk achter hen be zweek. Langs touwen hebben zij zich zelf-weer in veiligheid gebracht.' Vanmorgen meldde onze verslaggever nog: Het aantal doden in Fijnaart en om geving wordt geschat op vijftig. In de afgelopen nacht en ook vanmorgen nog ging men door met het evacueren van gezinnen die nog op boerderijen e.d. zitten. Het water had een ontzettend ge weld. In een huis, waarin het gezin om vijf uur gewekt werd, stond het water in tien minuten tijd drie en een halve meter hoog, zodat men amper tijd had, naar de bovenverdieping te vluchten. Vannacht werd het gezin met zoek lichten er vandaan gehaald. Ramen en deuren slaan onmiddellijk weg en oude maai- ook nieuwe huizen storten on middellijk in. Het gemeentehuis te Fijnaart gaf de indruk een militair hoofdkwartier te zijn. Hoofdofficieren leiden het red dingswerk. Omstreeks vijf uur was men er in geslaagd, het gat in de Stoofclijk te dichten. Net op tüd, want om zes uur was het weer hoog water dat tot 8 uur duurde. Men hoopt de dijk te kunnen be houden. Daarvan hangt veel af voor de gehele omgeving. zee- en zonnebad, de twee posten van de Katwijkse Reddingsbrigade en de houten politiepost verdwenen. Het hotel-res taurant „Brittenburg" is zo goed als weggevaagd. De golven sloegen soms over de daken van de huizen die aan de landzijde van de boulevard staan. Dit zijn woningen van drie of vier verdie pingen. Een groot gedeelte van de duinen bij Wyk aan Zee is weggespoeld. De oude Duitse bunkers zijn blootgelegd, terwijl een aantal kleine bunkers op 't strand is gestort. Van het in aanbouw zijnde Emma Kindertehuis liepen de kelders onder water, terwijl het gebouw een aanzienlijke glasschade opliep. Het Zeepaviljoen te Kamperduin is over ongeveer 200 meter weggeslagen in de onder water staande duinen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet' voor. Ook bij Kijkduin is een groot gat ln de duinen geslagen. De bunkers, die zich daar nog bevonden staan op instorten en leveren gevaar op. Op het strand heeft men een mijn aangetroffen. De politie heeft het strand afgezet. Chr. Handelsreizigers vergaderden De Nederlandse Christelijke Handels reizigers Vereniging, afdeling Rotterdam, hield haar jaarvergadering in een van de zalen van het Groothandels- gebouw. De voorzitter, de heer W. Kleppe werd herkozen, terwijl nog een nieuw bestuurslid werd benoemd, ln verband met het 25-jarig bestaan der vereniging in Mei a.s. werden twee com missies gevormd: een voor de huisvesting een damescomité voor het organi- seren van een gezellige dag voor de damesgasten op de dag na de feestavond. Hervormde Kerk en het R.K. eeuwfeest Richtlijnen van moderamen der generale synodie Het moderamen van de generale syno de der Ned. Hervormde Kerk is van plan richtlijnen te geven voor de hou ding die in deze kerk moét worden in genomen bij de viering van het eeuw feest der R.-Kath. hiërarchie in Neder land. Het moderamen zal tevens publi caties over dit onderwerp laten ver schijnen. „Het is ons gebleken." zo schrijft het moderamen, „dat verschillende kerkera den en verenigingen zich hebben afge vraagd of het ook gewenst was om naar aanleiding van het eeuwfeest der R.K. hiërarchie in Nederland, zoals dit rond om Hemelvaartsdag zal worden gevierd, tot het houden van bijzondei-e samen komsten of tot andere activiteiten over te gaan. In sommige gevallen heeft men reeds uitgewerkte plannen hiervoor ge reed. in andere is men nog in het sta dium van overleg, „Het moderamen der generale synode acht het gewenst, dat over dergelijke voornemens enig voorafgaand overleg met het secretariaat der kerk wordt ge pleegd, Zowel verwarring als dubbel werk kunnen op deze wijze het beste worden voorkomen." Voorts schrijft het moderamen: ieder geval moge er op worden aange drongen dat alle activiteiten antipapisti sche tendenzen geheel weten te vermij den. Niet het negatieve geluid tegen Rome, maar het positieve getuigen vóór de waarheid dient op de voorgrond te staan. Zo kan een waardig en verant woord bezig zijn met de vragen rondom, het Rooms-Katholicisme in ons vaderland het beste dienstbaar worden gemaakt aan onze eigen taak. de opbouw der Hervorm de gemeente en de doorwerking van het Protestantse getuigenis in ons volks- leven." Tn dikke dekens gewikkeld werden het eerst de kleine peuters uit de geteisterde gebieden weggevoerd. Op de rijksweg bij Alblasserdam wachten deze ouders ijiet hun kinderen op een behulpzame auto mobilist. mm noodtoestand het hoofd te kunnen bieden. Zes meter Een groot gebied lussen Mablethorpe en het naburige Sutton-on-Sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van 8 kilometer het binnenland in, werd door de politie afgezet. In sommige ge bieden staat het water zes meter hoog. Velen, die in landhuisjes woonden, zijn om het leven gekomen. Alle verbindin gen in dit gebied waren verbroken. De politie poogde vergeefs door middel van radio-auto's verbinding te krijgen met de geteisterde dorpen. De redders moesten soms tot aan de hals door het water waden. Een gebied ier lengle van honderd kilomeier langs de kusl van Norfolk is door overstromingen geteisterd. In een dorpje zijn vele personen door verdrin king of tengevolge van ontberingen om het leven gekomen. In de nabijheid van Wells-on-Sea is het land tot acht km. van de kust over stroomd. Vissersboten werden door het geweld van de zee op de akkers gewor pen. Vele dorpen zijn er onder water gelopen. Een beambte van het gemeente bestuur van Louth reed in een vracht auto door de straten, via een luidspre ker oproepen uitzendend voor het ver lenen van onderdak aan woninglozen. Het stadhuis van Louth zag er uit. als of er een ontruiming in oorlogstijd had plaats gevonden. Op de vloer lagen ma trassen en dekens. De vluchtelingen, die in vele gevallen slechts hun nachtgoed en een overjas aan hadden, hingen hun natte kleren op de radiatoren van de verwarming te drogen. Tien meter Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming van zijn geschiede nis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is buiten zijn oevers getreden. Honderden gezin nen zijn dakloos geworden. Verschillen de mensen zijn om het leven gekomen, terwijl verscheidene personen worden vermist. In rubberboten rondvarende vliegers van de Britse luchtmacht stonden de politie bij bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water ge lopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Het water rees in het overstroomde gebied zo snel, dat vele gezinnen slecht» enkele minuten hadden om zich in vei ligheid te brengen. Te Clacton-on-Sea. een vacantieoord. aan de Britse Oostkust, zijn bijna dui zend personen door de overstromingen afgesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen wegge slagen. Velen zijn daar om het leven gekomen. Ook de Londense arlislenwijk, Chelsea, is onder water gelopen. Voorts is een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse graafschap Suffolk, onder water gelopen. De politie heeft hier griep- lïjders in veiligheid gebracht. Ongeveer een derde gedeelte van Harwich staat onder water. Te snel Geweldige golven sloegen over steden en dorpen langs de Engelse Oostkust, over een afstand van 250 km. Van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Vei-kleumde gezinnen klom men in pyama op daken van huizen om hun leven te redden. Elk uur steeg het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noordzee sinds mensen heugenis. Op het eiland Founess in de Theems- monding zijn 300 mensen ingesloten Hun lot is onbekend. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minu ten tijd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel genoeg. In Lowestoft roei den redders een kerk binnen om veertig kinderen op te nemen, die daar hun toevlucht hadden gezocht. Te Whitstable in Kent werden vijf honderd personen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ramen iar beneden en stapten in de boten. Op verschillende plaatsen langs de kusl werden dikke betonnen muren, ze« meter hoge zeeweringen, door de kracht van de zee stukgeslagen. Talloze huizen werden gehéel vernield. Vele bewoners werden in hun huizen door het water verzwolgen. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals toe in het water stond. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben zich naar het over stroomde gebied van Hunstanton be geven. Het aantal slachtoffers in Engeland stijgt nog steeds. Men verwacht dat het aantal vanavond tot 300 zal zijn opge lopen. Men acht het niet onmogelijk dat er duizend mensen bij de ramp in Engeland zijn omgekomen. Student-dijkwacht hield burgemeester tegen Hoe zeer de geest om te werken de vechters om het behoud van de polders van het eiland IJsselmonde bezielde, bleek burgemeester Nieuwen- huisen Zondagavond om half elf op de Molendijk. Hij wilde daar een korte inspectie hou den, doch werd tegengehouden door een student-dijkwacht met de woorden: „Kijkers en in specterende meneren hebben we niet nodig. Wérkers hebben we nodig!" En meteen duwde hij de edelachtbare terug in zijn auto. Slechts het argument, dat de burgemeester van Ridder kerk toch wel diende te weten hoe de zaken er voor stonden, heeft later de student doen besluiten de heer Nieuwen- huisen toch zijn gang maar te laten, gaani

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5