Watersnood r ond Dordreclits oude havens sloot vele straten af Griep-" Zwijndrechts Ringdijk hield stand, maar schade is schrikbarend Aanvankelijk werd een vergeefse strijd gevoerd Politiebureau geïsoleerd Krimpenerwaard zit zonder gas en electriciteit Ministers en burgemeester vol lof over hulpverlening Water naderde de kruin van de dijk tot enkele centimeters In Frankfort staan vliegtuigen gereed voor hulpverlening De Kotterüammer Pag. 6 Maandag 2 Februari 1953 17" LOKGELUI en sirenegeloei hebben de bewoners van het gebied der -■-V oude haven Zondagnacht op onaangename wijze gewekt De ge waarwording die zij ondergingen toen zij uit hun bed gestapt waren was nog onaangenamer. Velen waren echter voorbereid op minder prettige gebeurtenissen, want Zaterdagavond omstreeks 10 uur was al duidelijk dat de last van hoog water letterlijk en figuurlijk weer voor de deur stond. In allerijl werden maatregelen getroffen, maar de tot voor kort voldoende gebleken waterkeringsmiddelen waren ditmaal niet voldoende. De ervaringen die deze Dordtenaren Zaterdag nacht en Zondagochtend met het buiten de wallen getreden water opdeden, tarten iedere beschrijving. De hoge vloed werd tegengehou den door de Voorstraat, zoals men wellicht weet de le waterkering van het Noordelijk deel van het Eiland van Dordrecht. Dit duurde echter niet lang. De Voorstraat werd overstroomd en veranderde in korte tijd in een kleine rivier. Men trachtte met vloedplanken en barricades het water te verhinderen het stadsdeel tussen Voorstraat en Vest binnen te stromen, maar ook dit gelukte niet. Het b'agijnhof was de eerste weg die een machtige hoeveelheid water te verzwelgen kreeg. Men vrage ons niet naar tijdstip pen. Omstreeks 4 uur begon de grote overstroming van Dordrecht, maar daarna volgden de gebeurtenissen el kaar zo snel op dat er geen bijhouden aan was. Toen wij ons in verbinding wilden stellen met het hoofdbureau tie heeft het personeel van de Dienst van Openbare Werken hier geleverd. Met hard werken slaagde men er in het gat te dichten en een grote door braak te voorkomen. Later kwam het water over scheepswerf Hoebee door de Bieschbosstraat de Noordendijk over De dijk verzakte hier op een wijze die bepaald angstig was. Benedendijks en in de zijstraten kreeg het over de dijk komende water vrij spel. Voorstraat, Bagijnhaf, Grote Spuistraat, Prinsestraat, Stèegoversloot en Vriese- straat. Het Steegoversloot werd ge vuld door een waterval die zich uit de straat stortte. In verschillendevan de ondergelopen straten zijn auto's vast gelopen. Zij moesten later worden weg gesleept. Hoogtepunt Omstreeks 8 uur was het hoogtepunt in de binnenstad bereikt. Het water ging toen zakken en dit geschiedde zo snel dat men oin half Uen alweer over de Voorstraat kon wandelen. In ae straten die een zak hebben bleef het water staan. Bewondering kan men W Cff©rVCri. hebben voor de snelheid waarmee de storingen in de eleectriciteitsvoor- Ook bij de Houthandel Van de We?1 ziening had verholpen. De gasvoorzie- kwam het water over de Noordendijk.mng heeft geen stagnatie ondervonden De bewoners van de Noordendijk wierHel treinverkeer was stopgezet en de woningen tussen de Noordergang cn de j telefoondienst werd gehandicapt door centrale staan moesten 's middags hun het enorme aantal gesprekken dat men huizen ontruimen ornaat gevaar voor Me verwerken kreeg waarbij nog kwam instorten bestond. Ook huizen in ande-1 da', verschillende lijnen uitvielen. De re gedeelten van de stad moesten ver- j watervoorziening is gestagneerd omdat laten worden Van .de hoofdstraten de bronnen in het waterwingebied met stonden blank. Wijnstraat, Groenmarkt, I bruikbaar zijn. wijken te- de Spoorhaven bij de Dokbrug kon het instromende water niet meer bevatten. Het stroomde eerst via de Weeskinde- rendijk naar de laag gelegen Vlietweg. Een ramp Een ramp was het dal het onder cn langs het viaduct uit de Oude Maas gestroomde water de bij de Victoria aangebrachte waterkering negeerde en een bres sloeg in het wegdek van de van politie op de Groenmarkt waar I Bakstraat. Toen kon het water langs wij zonder een naj pak op te lopenj^ ^Hooy «en dej.ngel a' meer konden komen) bleek|snei het water de bres vergrootte. Was da: Hermandad om practische rede-1 dat dan nog maar alles geweest. Maar nen verhuisd was. Hij had domicilie j aan de andere kant van de stad bij het gekozen in café ..Burgergezelschap" i Papendrechtse Veer kwam de inner op de Visbrug. Dit was de centrale °v!fr ,de waterkering bij de Gasfabriek, nieldingspost en vanuit dit café «j- J» X'fc» den de eerste nod:ge maatregelen uit-, daar heeft naar het Nieuwkerksplein gevaardigd. Politie, brandweer en vrijwel alle Gemeentediensten had den uiteraard druk werk. Toen het havengebied, dat practiseh weerloos is voor hoge vloed, volgelo- p"n was en de Voorstraat het water niet meer kon houden, stroomde het met geweld de zijstraat van de be langrijkste winkelstraten van Dordrecht in. Vooral het Bagijnhof had het zwaar le verduren. Even nog kon men de Vriesestraat door middel van een dam metje watervrij houden maar heit door alles heenkomende nat zocht zijn weg door de huizen van het Bagijnhof en De dijk in de Krimpenerwaardsen in de gespaard gebleven is ernstig beschadigd. De storm- gjj de hond van pensions, rusthuizen polder is geheel onder water ge-!en kamerverhuurbedrijven zijn vele toe lopen. waarbij vier personen oni^'°°r ice» kl aanvenixkciijft. up udt ue uvci- ruimte Duizend bedden staan reeds ter stroming beperkt zou blijven tot het.net leven zijn gekomen. El" is hier beschikking. Het adres is: Prins Maurits- gebied ten Noorden van de Vest. Maar ----- - bereikte zo de Vriesestraat toch. Het leek er aanvankelijk op dat de over- Ernstig gevaar Ernstig gevaar dreigde bij de Noor dendijk. Vlak voor de eerste Noorder gang sloeg een gat in de dijk. De bij de Noordgang wonende schoenwinke lier Dingemans moest terstond zijn wo ning verlaten. Groot was de schrik toen 3 van zijn kinderen niet te vinden waren. Gélukkig bleek al spoedig dat zij zich in goede welstand bevonden. Zij waren op hun eentje naar het hoge water gaan kijken. Een mooie presta- In een kort gesprek dat wij met de burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen mochten hebben terwijl hij in het Gemeente Musenm vertoefde, ver telde deze sinds Zaterdagnacht niet meer uit de kleren te zijn geweest. Met lof sprak hij voorts over de wijze waarop de hulpverlening kon worden aangepakt. Alle hulp In de middag had hij met mr. J. Alge- ra, minister van Verkeer en Waterstaat, de toestand op het Eiland van Dordrecht geïnspecteerd. Hierbij was ook aanwe zig ir. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Tevens bezocht minis ter Staf het bedreigde gebied, evenals dr. P. Muntendam, de juist afgetreden staatsscretaris van Volksgezondheid. Zonder uitzondering waren deze autori teiten diep onder de indruk van de ramp die ht Eiland van Dordrecht heeft ge troffen. Zij zegden alle mogelijke hulp toe en spraken hun waardering uit voor de organisatie der hulpacties. Ook ver telde ae burgemeester over de evacuatie van de patiënten van Sanatorium Wei- zigt naar het gebouw der M.T.S. Wel iswaar was er geen directe nood aanwe zig maar daar deze mensen slechts met de grootste zorg vervoerd mogen wor den is men daar 's middags al mee be gonnen om niet door het hoge water verrast te kunnen worden. Dit transport verliep zonder oponthoud op voortref felijke wijze. Ten aanzien van de energievoorziening vroeg de burgemeester er op aan te dringen dat de burgerij zo min moge lijk water zou gebruiken. Door het uit vallen van de Stadspolders, die immers in hoofdzaak het Dordtse waterwinge bied vormen, wordt er slechts rivier water in het huizennet gepompt, zodat er minder dan 1/3 beschikbaar is. Bo vendien zijn er verschillende breuken in het buizennet, evenals in dat van de gassfabriek. De stroomvoorziening daar entegen kan practiseh zonder stagna tie doorgang vinden, hoewel met zeker heid niets definitiefs over te zeggen is. Onverwachte omstandigheden kunnen rich elk ogenblik laten gelden zodat het nuttig kan zijn noodverlichting bij de hand te hebben. Dordt zeer erkentelijk voor spontane hulp Burgemeester en Wethouders van Dordrecht rijn zeer erkentelijk voor de zo spontaan verleende hulp, geboden door personen van bedrijven en particu lieren, zowel uit de gemeente Dordrecht als elders. Degenen, die menen ter zake van door hen verleende hulp en/of be schikbaar gestelde materialen van de Gemeente Dordrecht iets te vorderen te hebben, wordt verzocht uiterlijk Vrij dag 6 FebFuari a.s. hun rekening, zo veel mogelijk gespecificeerd, bij hen, o a Stadhuis, in te dienen. De schade die het wassende water op het Dordtse eiland veroorzaakte loopt in de millioenen. Een juiste ra ming of een die de werkelijkheid nabij komt is uiteraard niet te ma ken. Vooral landbouwers hebben een ontzaggelijke schade geleden, niet al leen aan vee maar ook aan roerende goederen. Vele in de ondergelopen polders wonende landbouwarbeiders zagen het merendeel van hun bezittin gen verloren gaan. De spoordijk naar Dordrecht werd over geruime afstand door het water ondermijnd. Rails zakten weg, de masten konden niet over eind blijven staan en de boven leiding ging daardoor aan stukken. Treinverkeer was daardoor vol komen uitgesloten. geen gas of electriciteit, doch er is ia?" 6*- teiefoon 554151. Den Haag. De ourgemeester van Made en Drim- voldoende hulp aanwezig. De Schielandse hoge zeedijk heeft op doorbreken gestaan. Er stond reeds 20 cm water over de dijk. De dijk heeft ernstig geleden. Te Zuidland was vanmiddag de toestand stationnair. Negentien personen worden vermist en voor zover bekend, zijn grote toeveelheden vee verloren gegaan. Mili tairen waren bezig de gaten in de dijken te dichten. De materiële schade was nog niet te taxeren. Ir. Brielle worden vijrtienhonderd eva- cué's ondergebracht. Persoonlijke onge lukken hebben zich in deze plaats niet voorgedaan. De mannelijke bevolking is opgeroepen om hulp te bieden bij de ver dediging van de afsluitdam Oostvoorne Rozenburg. De kruin van deze dam was vanmorgen omstreeks tien uur nog tach tig centimeter breed. In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de boulevard is een nooddichting aange bracht cn men gelooft nu, ook wat de dijken betreft, de situatie wel meester te ziin. De wind is in sterkte afgenomen. Er is veel schade aan huisraad, Men heeft vrijwel geen mensen hoeven evacu eren. doordat de Vlissingers uit het over stroomde stadsdeel bij familie en kennis- 17' NEEM DAN DARO GRIEPPOEDERS Massale vaccinatie tegen typhus De staatssecretaris van Volksgezond heid, dr P. Muntendam, deelt het vol gende mede: Wanneer er een tekort aan geneeskun dige hulp bestaat of dreigt te ontstaan, moet hiervan mededeling worden gedaan aan de geneeskundige inspecteurs van de Volksgezondheid te Middelburg, Bre da. Den Haag of Haarlem. In de gemeenten, waar de drink water voorziening ernstig is gestoord, verdient het aanbeveling tot massale typhus-vac- cinatie over te gaan. Aanvragen voor vaccin met vermelding van het aantal personen, waarvoor vaccin nodig is, dient men te richten tot deze geneeskundige inspecteurs. Tekorten aan geneesmiddelen en i smettingsmiddelen moeten worden meld bij de pharmaceutische inspecteurs van de Volksgezondheid te Breda. Den Haag, Leiden of Leeuwarden. Hendrik Ido Ambacht voor erger gespaard Ofschoon de dijk langs de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht niet bezweken is, heeft het dorp van het overslaande en door siepelende water veel te lijden gehad. De huizen in één straat werden geheel verwoest. Het water staat in de straten en maakt die. door de modder en het drijvende vuil vrij wel onbegaanbaar. Ongeveer 25 gezinnen zijn dakloos. Toch beseft men in HendrlK- Ido-Ambacht, dat de ramp op andere plaat sen heel wat erger is geweest. Spontaan bood men dan ook aan, ongeveer 400 ge- evacueerden uit het ernstig getroffen Pa- pendrecht onder te brengen. De dijk langs de Oude Maas heeft het echter gelukkig kunnen bolwerken. Persoon lijke ongelukken deden zich in Hendrik-Ido- Ambacht niet voor. Zoals alle andere Zuid- Hollandse Eilanden, is de telefoonverbinding onklaar geraakt. Men hoopt de kabelkelder in Dordrecht, die onder water staat, van daag droog te pompen, zodat het telefoon verkeer hersteld kan worden. De fabriekswerven bij deze plaats zijn totaal ondergelopen en de apparaten en ma chines hebben zware waterschade geleden melen (N.B.) heeft medegedeeld, dat de kinderen, die als pensionnaires te Made verblijven, zich geheel buiten gevaar bevinden. De telegraafkantoren te Thoden. Sla- venisse en Sint Annaland zijn geïsoleerd. Telegrammen, die het A.N.P. naar deze plaatsen had gezonden, zijn van Breda uit per post verzonden. De Nederlandse Heide Maatschappij heeft een landelijke inzameling van zak ken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht. Deze zakken gaan naar het vliegveld Twenthe en zouden van daar vanmiddag om 3 uur door de leger-lucht- macht worden getransporteerd naar Oud- Beijerland en Walcheren, waar zij zullen worden afgeworpen. Regering legt een verklaring af Minister-president dr W. Drees zal morgenmiddag bij de aanvang der ver gadering van de Tweede Kamer namens de regering een verklaring afleggen over de stand van de nood in de getroffen ge bieden. Daarna zullen de leden in de gelegen heid worden gesteld eventuele vragen te stellen. De voorzitter van de Tweede-Kamei' fractie van de P.v. d. A„ mr Burger, had Zondag minister Drees in een verklaring voor de microfaan mededelingen te doen omtrent de maatregelen tot leniging van de nood; dit ter geruststelling van de slachtoffers. Hij had de voorzitter van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst, verzocht te bewerken dat de regering een ver klaring in de Kamer zou afleggen, In verband met het feit dat de dienst plichtigen de dienst niet kunnen verlaten en het verkeer is belemmerd, is de open bare vergadering van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad State op Dinsdag a.s. uitgesteld. Evacueren gaat niet altijd een voudig Dat ondervond deze Dordtenaar, die naar een veiliger droger huis werd overgebracht. Op vijf, zes plaatsen stoimde de vloed binnen: DE MENSEN langs de Ringdijk in Zwijndrecht waren van Zaterdag- op Zondagnacht reeds op het ergste voorbereid: de felle, op volle kracht jagende Noordwester zweepte het kolkende water in de Oude Maas en in de Noord steeds hoger op. Steeds hogerMaar behalve deze mensen, die gewoon zijn aan hoog water in dit seizoen, vermoedde vrijwel niemand deze vreselijke verschrikking, die over de Zwijndrechtse Waard zou komen. Men sliep van de Zaterdag in de Zondag Het hele centrum werd overstroomd De bewoners van de huizen aan de buitenkant van de dijk worstelden reeds met het wataer. dat elke minuut onrust barend steeg. Zij zwoegden de gehele nacht om de onderhuizen te beveiligen. Maar het grootste deel van de 16.000 bewoners van deze gemeente tegenover Dordrecht werd pas om ongeveer half vijf in de morgen uit een rustige slaap Het begin van de ellende in Dordrecht: de doorbraak van de Dokhaven Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhein-Main bij Frankfort gereed gehouden om met valschermen voedselpakketten en technische uitrustingsstukken boven het overstroomde gebied in Nederland neer te laten, zodra van de Nederlandse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. De opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, luitenant-generaal Manton Eddy maakte vanmorgen een vlucht boven Nederland om zich persoonlijk vanuit de lucht een beeld over de toe stand te vormen. Hij zou vanmiddag besprekingen met Nederlandse autoriteiten voeren. Het 348 brt metende Nederlandse kust vaartuig „Crescendo" van C. Holscher's kustvaartbedrijf N.V. te Rotterdam is ingeschakeld bij de hulpverlening van het Rode Kruis. Dit schip, dat in Rotterdam lag, is geladen met beddegoed en provi and, naar Stavenisse in de provincie Zeeland gegaan. Aanvankelijk waren er enige moeilijkheden om binnendoor te varen aangezien door de hoge water stand de brug bij Barendrecht niet ge passeerd kon worden. Men had reeds half en half besloten om Stavenisse via de Noordzee te bereiken, doch thans is de reis door de binnenwateren toch doorgegaan en heeft de „Crescendo" de brug van Sptfkenisse gepasseerd. De reis gaat nu verder door het spui. Ver wacht werd dat het schip wel voor de avond met zijn kostbare lading op zijn bestemming zal zijn. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft hulp aangeboden aan het Engelse, Belgische en Nederlandse Rode Kruis. I De liga heeft de drie organisaties ver zocht, te willen mededelen wat voor hulp gewenst is. De „Zweden-Amerikalijn" heeft van daag een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de waters nood- In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amerikalijn" ge bouwd. j Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandse Rode Kruis telegrafisch gevraagd, wat voor hulp het meest nodig is. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben gisteren alle voorbereiden de maatregelen getroffen om, indien dat nodig mocht blijken, evacué's uit de noodgebieden op te vangen. De maat regelen zijn er op berekend evacué's tot een aantal van 4000 onder te brengen. Men beschikt over een aantal ruimten, waarbij bijvoorbeeld gedacht wordt aan de Houtrusthallen, terwijl verzorgings hulzen en grote kookinrichtingen kun nen worden ingeschakeld voor de voed selvoorziening. Doetinchem zal de getroffen gemeente Middelharnis adopteren. Tevens biedt do gemeente Doetinchem aan, om een 20-tal leerlingen van middelbare scholen uit de getroffen gebieden, die (lit jaar eind examen zullen doen, onder te brengen in „Ruimzicht", een internaat, zodat de jongens hun studie kunnen voortzetten. Van de dominee uit Hansweert be reikt ons het bericht, dat deze plaats, in tegenstelling tot andere mededelin gen, niet onder water staat. Alleen het deel geschrikt, door sirenes, door stemmen, die het lawaai van de joelen de storm trachtcen te overschreeuwen. Want op dat ogenblik dreigde overal het water. De gehele Ringdijk, die de gemeente Zwijndrecht al eeuwen heeft gevrijwaard van iedere watersnood, dreigde het te begeven. Het water steeg In de stormwind op de dijk bespraken groepjes mannen de mogelijkheden, de kansen, het gevaar Het water kroop over de fabrieks- pen de kelders met kostbare vetten vol, terwijl men machteloos moest toezien. De zaad-extractie, de raffinaderij en machines. Een schadepost van tiendui zenden voor Unilever. Bij de Chempro- ha, een chemische productenhandel bij de verkeersbrug. lagen mandflessen bij duizenden her en der verspreid. En lang zaam maar zeker naderde het tijdstip van het hoogtepunt van de vloed: zeven uur vijftien Gat in de dijk Over het terrein van de Chemproha sloop het water naar de dijk en dan in eens sleet de stroom een gat in die dijk. Eerst klein, maar weldra groter. Zó groot, dat over een afstand van een goede tien meter de dijk aan de binne- zijde werd weggeslagen, gevaarlijk dicht bij de verkeersbrug. Als een waterval stroomde de massa in de nog dikke duisternis het diepgelegen opslagterrein van de groenteninmakerij van de fa. Van den Hout Zonen op. Tussen de groentevaten wies het water, nam be zit van de Da Costastraat. Gelukkig steeg het niet tot de hoger gelegen delen van Meerdervoort. Het was nog maar een uur of vijf in de gure Zondagmorgen Dat was in het westelijk deel van Zwijndrecht. En intussen had men het in het oude deel der gemeente nog zwaarder te verduren. Daar was de toe stand nog kritieker. Op vijf, zes plaat sen had de vloed reeds het hoogste punt, de kruin van de dijk gepasseerd. Bij de oprit naar de Ringdijk, ter hoogte van de villa ..Meerdervoort" (altijd al een gevaarlijk punt bij win ters hoog water) bleef het niet bij dreiging. Met ongenaakbaar geweld stormde het water een nauw trapje af. Donderend deed het een aanval op de woningen aan de Onderdijkserijweg. Eén van deze oude huizen kon dit onbesuis de aanstormen niet verdragen. De bui tenmuur werd weggeslagen. Gelukkig wisten de bewoners zich te redden, maar alles wat in het benedenhuis stond, werd vernield. Wanneer onder de huizen binnendijks reeds offers vielen, dan valt het te be grijpen, dat de woningen aan de bui tenkant van de Ringdijk alle blank ston den. Met gróte schade aan huisraad. Van vele mensen, die een varken hiel den, of pluimvee, of een koe, werd dit kleine bezit door het water afgenomen. Het vee verdronk jammerlijk. De stoep bij de Lindelaan werd ge heel beroofd van alle straatstenen er ook daar kwam bet water binnen, even als bij de Zoutziederij De Bondt, waar de stroom zich een door niets belem merde weg zocht langs de Hutte^toep. Op het Veerplein en het Maasplein was de toestand kritiek, maar nog juist houdbaar. Duisternis Intussen was de electrische verlich ting in de huizen en op straat uitge- floept. De waterleiding werkte nog en voorzichtigheidshalve tapten velen een voorraad water. Gelukkig, want nog geen uur later liep geen enkele kraan meer De gasvoorziening stokte. Het werd zes uur. Half zeven Nog biina een uur naar het hoogte punt! Hoe zouden de gaten in de Ring dijk zich verder houden? Slijtage werkte aan de binnenkant van de dijk door. Een zeer beangstigend punt was ook de Slagveldse stoep aan de andere zijde van Zwijndrecht. Over de terreinen van Zwanenburg's Conservenfabrieken kwam het water op de rijweg af. Vaten rol den over en op elkaar, klotsten bonkend. En dan Ineens: met donderend geraas stortte het pakhuis in van de kruide nierswinkel van de Fa. Terlouw. Straat stenen werden meegesleurd. Er was geen houden meer aan. Dit was ver schrikkelijk De waterleidingbuizen en die van het gas, kwamen bloot, zand werd weggevreten door het niet aflaten- van Hansweert, dut ligt over de de water. Een motorearrier bolderde sluis bij de gemeente Kruiningen (waar- in het gat een „slee" van een luxe wa- toe Hansweert behoort) staat onder Ee° "d slr?™ Aan de rivierkant was in deze uren water. De kom van Hansweert ligt geheel I van rijzend water vanzelfsprekend elk droog. dieper gelegen deel overstroomd; de op slagplaats Walburg, de nieuwe sport velden in het Noordpark. het terrein der voetbalvereniging Groote Lindt, en kele woningen aan de Lindtse dijk. Voetje voor voetje vorderde water nu het dorp Zwijndrecht voor zich op. Een waterval stortte zich over de Bruine- laan en alle andere rondom gelegen wij ken. Op sommige plaatsen steeg het zo hoog, dat men volkomen geïsoleerd werd. Hier een meter, daar een halve meter. Eén der zwaarst getroffen de len was het Burgemeester Doornplein, waar men slechts lot over de knieën door het water wadend zijn weg kon gaan Od de hoek van de Lindelaan en de Bruinelaan liep een pas geopende groentezaak onder water. Zo leed het hele bevolkte deel der gemeente Zwijn drecht onder deze vreselijke ramp, die, zoals later zou blijken, op vele plaat sen van ons vaderland nog veel ver schrikkelijker gevolgen had. Het werd vloed, het was half acht, er kwam dag aan de hemel. Men her ademde. Zwijndrecht stond blank, maar de gemeente bestond nog. Men kocht petroleum, men evacueer de en zoveel mogelijk probeerde ieder een aan iedereen steun te geven. Nóg stroomde het water door de ope ningen, maar het ergste was voorbij. De dijk had het gehouden. Over de ge hele linie was het water op rijf centi meter na de kruin van de dijk gena derd. Men zocht familieleden op, ten koste van een nat pak. Er werd geholpen. En er werd geke ken, want er waren toch nog mensen, die hun Zondags pak uit de kast hadden gehaald, om eens op hun gemak alles te gaan bekijken, Maar het overgrote deel van Zwijndrecht hielp. Hielp, waar het kon Nieuwe dreiging Tegen het middaguur, na enkele uren van herademing en raadsels en gissin gen over hoe het in andere gemeenten zou zijn. (Er was immers geen radio, geen verbinding, niets), werd de bevol king van Groote Lindt en Zwijndrecht- West opgeroepen om te proberen esn nieuw gevaar te weerstaan. De Lindtsedijk bij Biemond was in de morgenuren zo aangevreten, dat slechts een rijbaan van ongeveer ander halve meter over een lengte van hon derd meter in de dijk was overgeble ven. Hier dreigde nieuw gevaar. Als dit punt zou bezwijken bij de nieuwe vloed om ongeveer half acht in de avond, dan zou de gehele Zwijndrechtse Waard zon der twijfel onder water lopen, zoals dat was hu wel duidelijk op zo vele plaatsen elders in ons Vaderland. Vrijwilligers Vrijwilligers werden opgeroepen en zij stroomden toe. Bij honderden. Jute zakken werden beschikbaar gesteld door vele fabrieken, vrachtauto's kwamen en de mensen reden tegen de nog altijd scherpe, naar het Noorden gedraaide wind naar de Groote Lindt. Gewapend met spaden en schoppen. In razend tempo werden op het opgespoten terrein de zakken gevuld met zand Ervaren en onervaren werkers streden zij aan zij De auto's reden af en aan. Die dijk moest gestut worden. Moest Want De dijk werd gestut, 's Avonds om half acht op het nieuwe kritieke moment was de Lindtsedijk verstevigd. En de tweede aanval van het water werd weerstaan Ook in Zwijndrecht zelf reden de auto's bij tientallen. Honderden mensen waren bezig om de gevaarlijke punten van de morgenuren te beveiligen en te verste vigen De gehele dag door werden zieken en andere mensen, die geen zeggenschap hadden over hun eigen beweging, naar een veilige plaats gebracht. Velen verlieten hun woning en zochten heil in een gebouw aan de Ringdijk. Maar in de avonduren was voor Zwijn drecht het grootste gevaar geweken, want het water bleef een meter bene den het peil van de morgenuren. En alles bii elkaar ondanks de slagen, die deze gemeente troffen, ondanks de scha de, die in de honderdduizenden loopt, wellicht in de millioenen, waren de Zwijndrechlenaren nog dankbaar. Dank baar, omdat om kwart voor zes, toen de electriciteit weer werd ingeschakeld en de radio de berichten over deze na tionale ramp bracht, uit die droevige tijdingen bleek, dat deze gemeente nog bevoorrecht was geweest boven honder den andere in Holland en Zeeland Want als men even buiten Zwijndrecht op de dijk stond en over het woelige water van de Noord naar de gemeente Papendrecht keek, kon men zien, hoe daar door en gapend gat in de dijk het water op de vruchtbare polders van de Alblasserwaard aanstormde. En wat is daarmee vergeleken dan de water schade, die natuurlijk wel groot is, maar toch altijd te herstellen valt. Dan kan er niets dan grote dankbaarheid zijn, dat Zwijndrecht geen enkel slachtoffer aan deze grot* ramp heeft moeten af staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4