Grond onder Geref. kerk van Ouderkerk bij dijkbreuk weggeslagen Hollandse ijssel was met te houden Koningin Juliana reed door de getroffen Krimpenerwaard Rode Kruisgebouw in Den Haag zat propvol met goederen Zware storm en springvloed vielen samen Watersnood De Rotterdammer Pag. 5 Maandag 2 Februari 1953 TT "li J TT I I 1 J leen ommezien geïsoleerd en wat zich weid van storm en water te verrichten, DE GEREFORMEERDE KERK van Ouderkerk hangt boven een afgrond.:iebb?" de bewoners van de polder zich Kolkend werpt zich een dertig meier brede waterval vlak naast het a"n Uwee" g® hen,"onfer^wie eenCoude gebouw de Krimpenerwaard in. Mensen verkeren in nood, vee is verdronken en honderden hectaren vruchtbaar grasland zijn veranderd in een grauwe watervlakte. Verbeten vechten mannen en jongens, militairen en burgers op de plaats, waar de Hollandse Ijssel zich met tomeloos geweld door de dijk heeft geworpen. Twee schuiten liggen voor het gat. Men is bezig, ze tot zinken te brengen, hoe eerder het lukt, hoe beter. Want de waterwolf moet gekeerd worden, het koste wat het kost. Spannende uren zijn het ook daar, uren, die deze ramp zalige Zondag tot een dag maken, die voor altijd diep in ons geheugen gegrild zal blijven staan. Op onze tocht langs Maas en Hollandse IJssel, van Rotterdam tot Gouda, hebben wij van nabij de fatale kracht van wind en water kunnen zien. Golven, fel opge- zwiept door een heftige storm, hebben de dijken lamgebeukt, schurende stromingen deden het zelfde, maar op veel geniepiger wijze. Waar men het niet ver wachtte, bleken hele stukken van de dijk te zijn weggevreten Overal heeft het springtij sporen achter gelaten op inderhaast opgeworpen wallen van schijnbaar zware zand zakken. Schijnbaar zwaar, want ze werden weggespoeld en leegge schud als suikerzakken. Een platte massa, die men nauwelijks voelt bij het rijden over de smalle dijk, De mannen van het dijkleger, ken baar aan de witte band met de zwarte letters hebben van alle kanten hulp ge kregen. Hulp, die trouwens broodnodig was. Ze hadden in de nacht en vroege ochtend hele stukken van de binnendijk afgegraven om maar zand voor de be dreigde dijkwal te hebben. Die stukken reiken soms tot in het wegdek, zodat passeren veelal onmogelijk is. Een deel van het oude kerkhof van Capelle aan de IJssel is al in zandzakken naar le dijk gedragen. Als er eens iemand van die vele zwoe gers bij een kopje koffie of een broodje van moeder de vrouw zit uit te blazen, slaakt hij de verzuchting „Zo iets heb ben we hier nog nooit meegemaakt". Veel tijd om te denken blijft er echter niet over. Daarvoor is de dijk op téveel plaatsen aangevreten. Het moet en het «al lukken, het gevaar te keren. Dijkbreuk Voort gaat het, langs de dijk en over binnenwegen naar Nieuwerkerk. Hier, in de polder Hitland, niet ver van de steen fabriek, aanschouwen: wij de eerste wer kelijke dijkbreuk. Met man en macht is hier gewerkt om de dijk te houden, hetgeen aanvankelijk scheen te geluk ken. Maar toen het water begon ting van Ouderkerk. Alle wegen zijn overvol. Er is een bevel gekomen tot evacuatie. Wat dat in dit veerijke ge bied wil zeggen, horen we van Jan van Schoonhoven, een veehouder van Gel derse afkomst. Op weg door de polder „Het Beijer- sche" ontmoeten wij hem. „Mijn vrouw is. al met paard en wagen vooruit gegaan, maar ik kan toch m'n dertig koeien niet maar laten verdrinken?" Bij zijn hoeve „Wild- zank" laat hij zich afzetten, bedrukt, maar niet moedeloos. Direct gevaar is aanwezig, maar daar denken deze mensen niet aan. Ze zijn niet uit het veld geslagen en werken wat ze kunnen om hun vee en als het kan, ook hun verdere bezittingen te red den van de dreigende watersnood. Lan ge militaire kolonnes rijden langs de smalle dijken en wegen. Af en toe zakt er een wagen half in een sloot. Bermen zijn week als een spons en men weet soms niet, waar het land ophoudt en het water begint. Eindelijk vinden we de IJssel weer terug en nu gaat het er om, zo moge lijk Ouderkerk te bereiken. Dat lukt niet, want bij de Gereformeerde kerk is een grens getrokken, die hechter en ondoordringbaarder is dan het ijzeren gordijn. Was op vele plaatsen de dijk gescheurd en half weggezakt, hier is de toestand verschrikkelijk. Zo ver het oog reikt, zien we een eindeloze waterplas, een onstuimig meer, dat wordt gevoed door een gat van dertig meter lengte in de dijk. Vlak naast de kerk is de boer van 92 jaar, niet te zijn gelukt. Ook is veel vee verdronken. De gemeente is middendoor gesneden. De burgemeester, aan de overzijde van het gat, weet niet, wat er aan deze kant gaande is en omgekeerd. Zodoende weet men ook niét, of het aantal slachtoffers wellicht, niet groter is..,. Wonderlijk genoeg heeft de kerk het uitgehouden. Men waarschuwt ons, dat. de grond ondermijnd is, maar het ge bouw staat niet merkbaar scheef, hoe wel de ene zijde zwevend is. Hoe dit •gat te dichten? Aanvankelijk schijnt men aan de mogelijkheid gedacht te hebben, de kerk die toch verloren scheen op te blazen en wel zodanig, dat het vallende puin het gat zou ver stoppen. Maar een dergelijk rigoureus middel is bij onze komst al lang van de baan. We zien, hoe een. sleepboot een paar schuiten tegen het gat legt. Terwijl de brandweer aan de overzijde slangen uitlegt om de schepen vol water te spuiten, is men hier bezig, met bran ders de huid van de vaartuigen open te rijten. De stroom in het gat is al min der geworden en men is vol hoop, in de avonduren de. dijk dicht te hebben. Dat moet ook, want 'een nieuwe vloed zal komen. Zware stenen en betonnen palen werpt men in de waterval. Elke minuut moet nuttig besteed worden. Tot <Je nek toe Op de terugweg naar Gouda treft ons een triest beeld. Overal loopt vee, vuil en bemodderd. Men kan zien, hoe som mige dieren tot de nek toe in het water hebben gestaan, Een veewagen is voor deze dieren een ongekende luxe.... Varkens op boerenkarren, schapen en geiten, alles trekt in de richting Gouda, terwijl zich in tegenovergestelde rich- tin een lange file auto's naar de nood- gebieden begeeft. Gouda, zelf niet vei lig, maakt zich gereed om de vluchte lingen onderdak te bieden. Aan de Rijksweg naar Rotterdam, on der Nieuwerkerk, zien we een groot aan tal vrachtauto's klaar staan om met zand geladen te worden. Zand, in deze streken een zo schaars artikel, is hier volop. Zo belangrijk is dit deel van het reddingswerk, dat het overige verkeer er voor wordt omgeleid. De IJssel moet breuk tot stand gekomen, vanmorgenbedwongen worden, hoe eerder hoe be- ïn alle vroegte. Boerderijen waren inter! Prinses Wilhelmina zou vandaag en morgen Zeeland bezoeken KONINGIN JULIANA heeft zich de gehele Zondagochtend op de hoogte unuewnijna ie zijn laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde Even later brak het water zich een streken. In de middag en namiddag heeft zij, vergezeld van Prinses weg naar de polder. Sloten en vaarten Beatrix, per auto een bezoek gebracht aan verschillende plaatsen. Het SS wa.""„0™rm«id™ h!j";„Ton fen Io9 in haar ,oomen,en ook Zeeland le bezoeken, maar helaas bleek voorlopige reparatie worden uitgevoerd, dat niet mogehjk. Namens H.M. de Koningin zou Prinses Wilhelmina Met de hulp van een detachement Ma-heden en morgen Zeeland een bezoek brengen, rimers uit Rotterdam is men bezig, de critieke plaats verder te verstevigen. komst van de Koningin was de auto- Toen nemen de meeste veehouders geen riteiten in de Krimpenerwaard niet be- nsico en we zien overal grote vracht- kend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, autos rijden met loeiend vee. welke plaats zelf onbereikbaar was, zo- Langs de dijk rijdt een file wagens da[ de koninklijke auto slechts tot de raar het volgende cntieke punt: Moor- grens van het onder2elopen land kon Zuinig met gas en stroom Hei gemeentebestuur van Rotter dam verzoekt de bevolking in Rol- terdam. Schiedam, Vlaardinge n, Bergschenhoek. Bleisv/ijk. en de ge meenten op Voorne en Pulten, Ro zenburg en West-I]sselmonds zich zo veel mogelijk in het gebruik van electriciieit te beperken. Het gebruik van electrische kacheltjes is ten strengste verboden. Alle verbruikers van electriciieit, zowel in woonhui zen als in de bedrijven, dienen zich van minuut tol minuut alle moge lijke beperkingen op le leggen. Dit is noodzakelijk om de rioolgemalen, poldergemalen en fabrieken, die werken voor de levensmiddelen- voorziening zo lang mogelijk te laten doordraaien. De beide gasfabrieken aan de Rechter- en Linker Maasoever on dervinden grote vertraging 'in de gasproductie. Daardoor was de levering van gas Zondag onderbro ken. Omdat de gasdruk aanzienlijk moet worden verlaagd, wordt ver bruikers van gas, warmwalertoestel len en keiels voor centrale verwar ming dringend verzocht deze appa raten voorlopig buiten werking le stellen. Men dient er vooral op toe te zien, dal van toestellen, die door de drukverlaging uitgingen, de kranen worden algesloten. Dit geldt voor alle verbruikers le Maassluis. Vlaardingen. Batendrechl, Capelle aan de Ijssel en Heezjansdam. Concert ten bate van noodgebieden Het Concertgebouworkest te Amsterdam zal een uitvoering geven ton bate van de slachtoffers van de watersnood. Dank zij de medewerking van de dirigent Rafael Kube- lik en de N.V. Het Concertgebouw is mogelijk gebleken op korte termijn een eert te organiseren, waarvan de opbrengst geheel zal worden afgedragen aan het Na tionaal Rampenfonds. Hulp kwam van alle kanten Hedenmorgen levensmiddelen per helicopter aangevoerd NIET te vergeefs is er een beroep gedaan op Nederland om hulp te verlenen aan de noodgebieden. Tientallen zwaarbeladen auto's uit de niet getroffen delen van ons land stroomden gisteren de gehele dag Den Haag binnen om aan de intendance van het Nederlandse Rode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meubelen te brengen. Binnen een half uur, nadat het radiobericht over deze kledinginzameling was uitgezonden, kwamen de eerste giften reeds aan, en om 23 uur gister avond kon er in het gebouw van de intendance niets meer bij. Dankbaar- werden toen de aanbiedingen werpen boven Moerdyk, Stellendam en aanvaard van diverse firma s, die maga-1 Stavenisse. zijnruimte en pakhuizen ter beschikking I De Haagse gemeente-apotheek heeft van stelden, want de stroom goederen, die de j nacht doorgewerkt om aan deze zendin- U.V.V.. Rode Kruisafdelingen, vei-schil- gen medicamenten toe te voegen.^Voorts lende organisaties en particulieren inza melden. hield steeds aan. Ook de garages van hét hoofdbestuur aan de Laan van Poot te Den Haag zijn reeds gedeeltelijk met kleding, meubels en kachels volge stopt. Het Deense Rode Kruis heeft, onder be tuiging van diepe sympathie aan zijn Nederlandse zusterinstelling hulp aange- Het noodziekenhuis te Ridderkerk staat gedeeltelijk onder water maar men kan de toestand aan. Ridderkerk heeft een wel is waar kleine maar goed geoefende colonne van het Rode Kruiscorps. Acht honderd mannen hebben daar met succes gewerkt aan de dijk. Hun arbeid werd extra moeilijk, omdat er geen water is. maar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis zal trachten melk ter plaatse te brengen. Naar Hendrik-Ido-Ambacht zijn ten behoeve van aldaar opgenomen cués een paar honderd dekens ge zonden. In totaal zijn duizenden dekens en noodslaapplaatsen naar verschillende oorden verzonden. De intendance heeft voorts zendingen klaargemaakt van brood, margarine, sui ker en kindevvoedsel voor het vliegveld Valkenburg, want daar zullen helicop ters opstijgen, die bü het aanbreken van de dag deze levensmiddelen zullen uit- Ainemende wind, maar kouder weer i grens van het ondergelopen land kon dreebt- Ook hier een gedicht gat in de njden. Vervolgens bezocht de Koningin dijk. Hobbelend over lagen zanazakken Lekkerkerk. Krimpen aan de Ussel en kan men hier weer passeren. Het water iKrimpan aan de Lek. Met de burgemees- l„ --- anderhalve meter ter van Krimpe„ aan de IJssel had de rt,il' f" Koningin een onderhoud. in de IJssel is lager dan de kruin van de dijk en de mensen zijn vol goede moed. Een groot gevaar is hier tijdig gekeerd. Geen water In Gouda is alles in rep en roer. De filters van het drinkwaterbedrijf' zijn buiten werking en uit de kranen komt geen druppel meer. Bij het oude Raad huis staat een lange rij mensen gedul dig te wachten. Emmers, teilen, ja zelfs flessen heeft men meegenomen. Tank auto's rijden af en aan om de burgerij van welwater, afkomstig van de melk fabriek „De Producent", te voorzien. Maar erger nog is de situatie aan de dijk. Zware bomen liggen ont worteld ter aarde. Ze hebben grote aardkluiten uit de dijk meegetrok ken en dit kon wel eens rampzalige gevolgen hebben. Daar er nog steeds een volle storm staat, is men be gonnen met het om.hakken van de overige bomen. De brug over de rivier is nog be gaanbaar, maar aan de overzijde spoelt het water over de weg. Het blijkt on mogelijk, de dijk te volgen in de rich- Scheveningen-Radio liep onder water Op het moment, dat het radio-ontvang station van Scheveningen-radio op het Sluiseiland te IJmuiden op hoogspanning werkte en talrijke noodseinen van alle zijden binnenkwamen, rees het water Za terdagavond steeds hoger rond het eiland. Op een gegeven ogenblik kwam het zó abnormaal hoog, dat de riolering van het gebouw een tegengestelde werking kreeg, zodat het water naar binnen kwam en de kelder tot op kniehoogte blank zette. Daar in deze kelder de kabels voor het ontvangstation samenkomen, werd de situatie precair, doch men heeft de hele avond met man en macht gewerkt om het radiostation te laten doordraaien. Toen het water in de voornacht ging val len liep ook de kelder weer langzaaip droog en de Rijksgebouwendienst, de brandweer en andere hulpdiensten kon den zich terugtrekken, Het radiozend- en ontvangverkeer is gedurende deze tijd niet merkbaar onderbroken M&vreesL H.M. heeft ook nog getracht Dor drecht te bereiken. Dit bleek echter niet mogelijk, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft de Koningin Gorinchem kunnen be reiken. In de richting Vianen reed H.M. terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden om nog andere oorden te bezoeken. De ministers. Minister-president dr W. Drees, de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris ver toefden gisteren in Dordrecht en om geving, terwijl minister Beel naar Hal steren (N.-B.) vertrok; hij zou ook pro beren Middelburg te bereiken. Ook de leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heren Wittenberg en Jansen Maneschijn, begaven zich naar de meest getroffen noodgebieden. De Com missaris der Koningin, mr L. A. Kesper, is met vacantie in Zweden, doch werd ge alarmeerd. Mr Schmal leidt in Den Haag de provinciale hulpverlening. Inenting van vee Studenten van de veeartsenij kundige faculteit te Utrecht zijn voor hulpverle ning opgeroepen en hebben de bevoegd heid gekregen, vee tegen mond- en klauw zeer en t.b.o, in te enten. Zowel bij volle als bijt in het Westen van Zater- nieuwe maan werken zonldagmorgen tot gister en maan, die beide eenlavond gewoed tot de wind sterke aantrekkingskracht j langzaam iets begon af te op de aarde uitoefenen, j nemen. Het vliegveld samen, met als gevolg dat wij dan niet een normale vloed, maar steeds een zogenaamde springvloed krijgen die het Noordzee- ivater zeer hoog maakt. Deze springvloeden ko men korte tijd na volle en nieuwe maan voor en tyie- len ditmaal precies samen met een zware Noord wester storm van de laat ste dagen. Deze storm heeft hier Leeuwarden heeft Zon dagnacht de zwaarste windstoot van 144 lcm per uur geregistreerd. In het Westen en Zuid- Westen van ons land woedde meer dan 24 uur aaneen een storm met windsnelheden van be langrijk meer dan 100 km per uur. De stormdepressie liep over Oost-Duitsland en Polen naar het Oosten weg. In de randgebieden zal vandaag nog een vrij harde wind waaien. Met deze Noordelijke wind die, later mogelijk naar het Noord-Oosten draait, wordt steeds kou dere lucht aangevoerd, waarin nog regen, s^neeuw hagelbuien voorko men. In de komende nachten is zelfs lichte vorst moge lijk, zodat de eerste dagen wel wat rustiger weer zullen brengen. Het zal echter kouder zijn. vertrok een vrachtauto naar Hellevoet- sluis om 2600 broden te laden op de red dingboot Neeltje Jacoba, die deze goede ren naar Goeree zal overbrengen. De voorraad levensmiddelen van de In tendance van het Nederlandse Rode Kruis is nu totaal uitgeput. Afslachten van het weggevoerde vee Onder leiding van de directeur van het openbaar slachthuis te 's-Gravenhage. te- vens hoofd van de keuringsdienst voor Vee en Vlees, is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te evacu eren vee, dat voor afslachting in aanmer king komt, te doen slachten en te ver kopen. Deze commissie zal haar diensten belangeloos verrichten. Het ministerie van Landbouw ried de boeren, die met hun Vee moeten evacu eren, dringend aan mèl het vee de bijbe horende eigendomspapieren, ook t.b.c.- verklaringen en dergelijke documenten, vooral ook in veiligheid te brengen. De noodklok klept de mensen wakker in 't duisfer van de winternacht. Bescherm Uw huis. Uw vee. Uw akkerl Versterk de dijk met man en macht I Maar wat zijn zwakke mensenkrachten bij 't razende natuurgeweld dat toomloos alle weerstand velt en zich niet stoort aan jammerklachten? 't Orkaangeweld beukt op de dijken en zweept de golven tot de kruin, en machteloos ziet men bezwijken het hechtste bolwerk, 't breedste duin Dan stort zich 't water in de polder en grijpt de waterwolf z'n prooi. De mens vlucht weg naar dak en zolder maar 't vee verdrinkt in stal en kooi. Grauw zijn de vlakten vol verschrikking. Alom is nood, alom is leed. Stel, wat U hebt, tot hun beschikkingl Er is, meer nood dan iemand weet. Doe nog iets anders dan beklagen. Voer mee de nationale strijdl Wees één in deze rampspoeddagen en blijf iot alle hulp bereidl Deze foto geeft wel een schril beeld van de verwoestende kracht, waarmee de vloedgolven grote delen van ons land overweldigen, Dit is Hendrik Ido Ambacht, eeii der zwaarst getroffen polder gemeenten, waar verschillende huizen weggezogen of doormidden gebeukt werden. In een dezer woningen werd in de verschrikke lijke nacht van Zaterdag op Zon dag een baby geboren: de moeder moest, op een ladder, over de kokende golven naar een veiliger plaats in het dorp gebracht worden, waar zij rust vond na de angstigste uren van haar leven Vele verkeers wegen gestremd Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat de vol gende doorgaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: 1. de weg Rotterdam—Breda (rijks weg 16) en wel van Dordrecht tot Zevenbergsehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep bij Moerdijk; 2. het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld; 3. rijksweg 27, UtrechtBreda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout; 4. uiteraard is ook de rijksweg 58, lopende door Zuid-Beveland en Wal cheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindingen over de IVester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding gemaakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. Hulpverlening door militairen Thans 'heeft men een overzicht gekre gen van de punten, waar militaire een heden zijn ingezet ter voorkoming van uitbreiding der overstromingen. Militairen zijn ingezet te Vlaardingen, Waalwijk, Fijnaart. Steenbergen, Hoge- Lage Zwaluwe, bij Hellevoetsluïs, Putten en Oudenhoorn, in de gehele Krimpenerwaard. Vlissingen en de zoge naamde zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoeklichten werden inge zet om de nachtelijke werkzaamheden te vergemakkelijken. Naast de onmiddellijke hulp die gebo den diende te worden, was het een eer ste vereiste de uitbreiding van de waters nood te beletten. Het herstellen van schade aan dijken en het terugdringen van het water kan volgens de Rijkswa terstaat nog niet worden voorzien en ge pland. In talloze garnizoenen zijn maat regelen getroffen voor massale vulling van zandzakken. Op diverse plaatsen zijn troepen uit de niet bedreigde pro vincies geconcentreerd, zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen die uit het Noorden zijn aangevoerd. Minister Staf en de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, stelden zich Zondag persoonlijk op de hoogte van de voorbereidingen en de getroffen maatregelen. Grauw en troosteloos zien de Hollandse polders er uit. nu het water alles wat groen en liefelijk was, heeft verzwolgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3