Smartelijke Zondag bracht rouw en grote nood GRIEP SSSES Kerken houden inzameling Schade bij Spoorwegen loopt in de millioenen 'cmicma Scheveninger in wrak seinhuis had spookachtige nacht pas op voor hinderlijke luchtjes Het zwaarbeproefde Willemstad maakte bange uren door HQNGAAMSE GALEISLAAF e Rotterdammer (Vervolg waan pagina 1.) Albkzsseiwaard evenzo Verschrikking en nood heerst ook in de Alblasserwaard, welke vrijwel ge heel i6 ondergelopenEen drievoudige dijkdoorbraak deed het water met kracht het land binnenstromen. In de nacht be zweek de dijk bij Papendrecht, daar, waar de rivieren Merwede en Noord samenko men. Er ontstond een gat van honderd meter breed in deze waterwering en met enorme kracht sloegen de wilde golven over het land. Later brak ook de dijk op de grens van Giessendam en Sliedrecht en wel ap twee plaatsen. Hierdoor werd Sliedrecht vrijwel geheel door het water geïsoleerd, Pa pendrecht, Alblasserdam, Oud Alblas en Wijngaarden staan blank. Er is geen kans. de geweldige ga ten in de dijk spoedig te dichten. In Sliedreehtisde toestand uiterst eritiek. In een derde deel van de stad stonden honderden huizen geheel onder water. De bewoners van dit stadsdeel zijn in de hoger gelegen delen onderge bracht. Er is zeer veel vee verdronken. Op centrale plaatsen zijn honderden stuks vee bijeengejaagd, doch men had geen onderdak voor de beesten. Jammerlijk klonk in de avond het geloei van de koeien, waarvoor men geen melkers ftad. Papendrecht lijdt onder gebrek aan drinkwater. Gorinchem bleef nog droog, maar gisteravond vreesde men voor de buiten wijken. Bewoners van één-verdieping woningen werden geëvacueerd; er wer den barricades klaargemaakt om zo nodig wallen en poorten te versterken. In en rond Dordrecht Niet minder groot is de in en rond Dordrecht. In de stad was het rustig, maar zeer nat. De binnenstad liep onder benoorden de Voorstraat, maar niet zoda nig, dat van alarmtoestand sprake was. Overal was men met zandzakken in de weer om het water te keren. Angstige, vluchtende mensen werden gastvrij op genomen door bewoners van hoger ge legen stadsdelen. In het industriegebied van Dordrecht staan alle benedenverdie pingen van de gebouwen blank. Op het Eiland van Dordrecht was de toestand critieker. Alle poiaers ten zuiden van de Wieldrechtse zeedijk liepen onder; men vreesde ook voor de dij'ken van de Dordtse Biesbos, doch deze hielden het. De toestand van de spoor banen is zeer slecht: de Moerdijkbrug onbereikbaar. In Dubbeldam zijn slechts enkele woningen aan het water ontkomen. Er sloegen gaten in de Kildijk en binnen het halve uur was de spoordijk verwoest. Het water raasde aan, de mensen zagen het als een geweldige dreiging op zich afkomen. Iedereen vluchtte en trachtte nog een en ander te redden. Honderden huizen liepen onder, vele, vele gezinnen zijn dakloos. Ook de electrische gemalen stonden blank. Overal ziet men stukken en brokken van huizen op het water drijven. Een vijftal centimeters is de vl ed tekorïgekomen om de Zwijndrecht- se Waard in bezit te nemen. De Oude Maas en de Noord hebben op zes plaat sen een felle aanval op de Ringdijk ge daan; enkele afritten werden ondermijnd. Het water stroomde binnen en het cen trum van Zwijndrecht kwam tot ongeveer kniehoogte onder water te staan. Aan de de binnenzijde van de dijk ontstonden in de vroege ochtend reeds enkele gevaarlijke gaten. Fabrieken en industrieën leden grote schade. Enkele benedendykse huizen werden door het water vernield en meegesleurd. Bij het tweede tij liep vooral de dijk te Groote: Lindt gevaar. Over een afstand van 100 meter in de Achterlindt werd met zand zakken een zwakke plek I"1 1 Ook hier is hard gewerkt. Hoeksche Waard: water Tussen de oude Wieldrechtse Zeedijk en het Hollands Diep staat in de Hoeksche Waard alles onder water. Alles was er op gericht, de Wieldrechtse dijk te be houden en hiertoe hebben 400 mannen uit de omgeving samengewerkt, liever ge zegd; samen gezwoegd, 's G r a v e n d e e 1 werd zwaar getroffen, hier telt men 7 doden en 400 personen werden dakloos, Aan de Nieuwe Dijk zijn enkelewonm- gen ondermijnd en ingestort. De Een- drachtspolder liep geheel onder, evenals de Hogezandse-, de Molen-, de Toren steeg- en de Numanspolder. In laatstge noemde polder werden 2800 inwoners door het vernielende water bedreigd. Voorne en Putten Uit Voorne en Putten komen de be richten slechts spaarzaam binnen als ge volg van gestoorde leidingen. S p ij k e n i s s e heeft het hard te verduren; de gemeente staat geheel onder water. De burgemeester riep alle mannen en jon gens tussen 15 en 45 jaar op om te hel pen en vorderde alle vrachtwagens. Zes tien gezinnen zijn dakloos; de polders Oostbroek, Nieuw- en Oud-Hongerland staan onder water, In Hellevoet- sluis hebben vijf ouden van dagen een tragische dood in de golven gevonden. De gehele gemeente staat onder water, evenals Oudenhoorn. De afsluitdam in de Brielse Maas bij Oostvoome is wel beschadigd, maar behouden. De duinen bij Oostvoome zijn over kilometers lengte door het water aangevreten. Tragiek op Noord-Beveland Heel erg is de toestand op Noord- Beveland, dat op Wissekerke en Camper, land na geheel onder water staat. Mo gelijk is ook nog een deel van Colyns- plaat droog, doch de rest van het eiland heeft met deze gemeente geen verbin ding. Alleen al in Kortgene zijn naar schatting 35 doden te betreuren. Uit Z. Beveland moet drinkwater en voedsel worden aangevoerd. Op het eiland snakt men naar rubberboten voor hulpver lening. En de Krimpenerwaard Nadat de dijk in Ouderkerk aan den IJssel was doorgebroken, stroom de de Krimpenerwaard langzaam vol. Bij Lekkerkerk sloeg het water over de kade, welke de afscheiding tus sen de beide polders vormt. Het hoog- opgezwcepté water van de Lek sleurde in zijn woeste vaart de schuren in de uiterwaarden mee. Aan de scheepsverven is grote schade toegebracht. In Ouderkerk is een stuk dijk van ha land liepen onder. Men vermist tw< inwoners. Veel vee is verdronken, ver scheidene boerderijen zijn door het water geïsoleerd. De Geref. kerk staat te wan kelen op de rand van het gat in de dijk; men is hier ook verbeten aan het werk geweest om het gat te dichten, oun. dooi er twee schepen in te laten zinken. In Schoonhoven stond het water anderhalve meter hoog tegen de vloed planken, welke de stad beschermden, doch later viel het water. Grote ravage is aangebracht in de glasfabriek „De Lek", waar o.m. een der ovens volstroom de. Water in Brabant Doordat de dijken van de Schelde op vele plaatsen in de zeer vroege ochtend reeds bezweken, is een groot deel van west-N.-Brabant overstroomd. Het ergste is Willemstad er aan toe. Hier is de nood ontzettend. In het totaal ge- isoleerde stadje moesten reeds vroeg in de morgen ongeveer 1200 mensen en kinderen veiligheid zoeken op zolders en daken, ja zelfs in bomen, want de oude kleine vesting spoelde geheel onder. Twaalf personen kwamen om het leven. De vier gaten in de dijken zijn niet te dichten, zolang het wattr zo hoog staat. Van verscheidene kanten zijn pontons naar het stadje uitgevaren. In de Sabina- en de Henrikapolder zijn ongeveer 1000 ha land ondergelopen; ver scheidene boerenbedrijven zijn in gevaar. Halsteren is zeer zwaar getroffen; ook Bergen op Zoom en Ossen- drecht. In Maden en Drimmelen zijn 200 personen geïsoleerd; ook Hank- Dussen en Nieu w-V o s m e e r zijn door het water ingesloten. Vele inwoners verkeren in grote nood. Op de lijn Moer dijk—Breda is de spoordijk bij Moer dijk doorgebroken. Ook rond Dinteloord zijn de dijken kapotgeslagen, het water zette de polders onder. Men betreurt hier drie doden. Het gebrek aan boten deed zich érnstig voelen. Hoge- en Lage Zwaluwe en Klundert moesten worden ont ruimd. vooral in Klundert staat het water zeer hoog. Men vermist in deze omgeving twaalf personen. Langs de Waterweg Van de gemeenten langs de Waterweg Schiedam er het beste afgekomen; het. Sterrebos liep onder en grote schade is veroorzaakt door het vollopen van de bouwput voor het nieuwe Wilton-dok. Vlaardingen heeft voor millioenen schade aan de bedrijven, welke langs de Waterweg liggen én die alle 50 tot 100 cm hoog onder ;.epen. In de Vulcaan- haven sloeg de „Stad Vlaardingen" van de boeien, doch kon gelukkig weer wor den gemeerd. In Maassluis hetzelfde beeld: alle bedrijven onder water, maar ook honderden woningen. De bewoners konden zich redden op de bovenverdie pingen van de huizen, doch zaten helaas zonder drinkwater. Sluis en Duifpolder liepen onder. Overal was men stug in de weer in de strijd tegen het water; 90 militairen van de landmacht en 100 van de luchtmacht verleenden hulp. Het eiland Rozenburg staat voor twee derde onder water. Er is een gat van dertig meter breed in de waterkering langs de Waterweg geslagen. Op IJsselmonde Bij Ridderkerk heeft dijkdoor braak de polders dermate doen overstro men, dat honderden woonhuizen tot aan de dakgoten onder water geraakten. Vierhonderd inwoners hebben 's nachts uur in boten de vlucht moeten nemen. De evacué's zijn in bovenzalen van café's ondergebracht. Bij Slikker- Advertentie. «"J"1- 1M„ U Heem tl/dlg waterschade. In Ridderkerk en Bol nes ontstond door de agitatie van de evucuatie enkele malen brand, doch men was het vuur spoedig meester. Dichtbij de Barendrechtse brug sloeg het water ook door de dijk heen; de situatie is daar echter niet meer gevaar lijk. Maandag 2 Februari 1953 Naar wij vernemen is gisteren van wege het Centraal Bureau van Geref. Diaconieën te Utrecht een circulaire uitgegaan aan alle Geref. kerken in Nederland om a.s. Zondag een col lecte te houden voor de noodgebie- den. Moeilijke berichtgeving Verschillende van onze corresponden ten informeerden ons gisteravond onder uitzonderlijke moeilijke omstandigheden. Het was bun dikwijls niet mogelijk tele fonisch de betrokken instanties, die na tuurlijk in volle actie waren, te bereiken en in hun eigen woningen werkten velen zonder licht en moest Veel werk worden geïmproviseerd. De plaatsen Haamstede, Burch, Zterik- zee, Brouwershaven en Bruinisse waren noch telefonisch noch per telegram te be reiken. Het steeds hoger stijgende water smeet tal van schepen op de kaden, waar ze bleven liggen toen het water zakte. Goeree-Overilakkee: eritiek De toestand op Goeree en Overflakkee is zeer ernstig. Hier worden reeds 40 doden geteld. Stellendam staat vrij wel geheel onder water eri de bevolking heeft, geplaagd door honger en dorst, haar toevlucht gezocht op vissersbootjes. In de eindeloze watervlakte rond Stel lendam drijven overal verdronken dieren. In Melissant, waar geen direct ge vaar dreigt, zijn de lijken van vier in woners van Stellendam aangespoeld. Herkingen is geheel geëvacueerd, maar Dirksland is, hoewel bedreigd, nog droog. Oude en Nieuwe Ton ge zowel als Stad aan 't Haringvliet staan blank. In Middelharnis, dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tien inwoners verdronken. De bevolking op het eiland is wonderlijk rustig en heeft hard ge werkt aan versterking van de dijken. Langs de IJssel De dijk langs de Noordelijke oever van de IJssel tot aan Capelle is op vele plaatsen verzakt'en door het woeste water aangevreten. Rijen aangebrachte zandzakken zijn weer weggespoeld, maar het dykleger bleef paraat. In Nieu- werkerk brak in de nacht de dijk, doch de gevolgen waren niet ernstig, men was er spoedig bij. Ook een breukje bij Moordrecht werd snel geheeld. In Gou da is de dijk langs de stad od vele plaatsen verzwakt doordat zware bomen uit de grond werden gerukt. Ge brek aan drinkwater ontstond doordat de filters van het Waterleidingbedrijf on klaar waren geraakt. In Rotterdam In Rotterdam was men over het alge meen Zaterdagavond rustig gaan slapen. In de Maasstad is hoog water geen vreemd verschijnsel. Maar hoe anders was alles de volgende morgen: het Park stond blank, langs alle kademuren van het Maasstation tot de Tunnelgebouwen amen verzakkingen voor en in Zuid, o.m. in de omgeving van de Groene Hilledijk, de Brede Hilledijk, het Afri- kaanderplein en de Strevelsweg liepen hele straten onder water. Vele kelders en verschillende winkels stroomden vol, terwijl op enkele plaatsen de tram door ontzetting van de rails niet meer kon rijden. Bovendien werd door de storm een vijftal vaartuigen op de wal gewor pen, waarvan er inmiddels enkele weer op hun plaats zijn gebracht. Bijzonder ernstig was de toestand aan de Rosestraat Een 72-jarige dame kwam hier om het leven. In P o o r t u g a a 1 zijn waarschijnlijk zeven personen om het leven gekomen. Treinverkeer op vele baanvakken door het water gestremd We spraken met de president-direc teur van de Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, die gistermiddag uit En geland hier is aangekomen. Nadat hij zich op de hoogte had gesteld van de toestand in het bedrijf en maatre gelen voor het spoorwegvervoer van Maandag had genomen, reisde hij direct door naar Lage Zwaluwe, want het zwaartepunt ligt voor de spoor wegen in de Holland-Brabant-verbin ding. De verbinding RotterdamRoo sendaal is door het wegspoelen van een deel van de baan bij de Moerdijk- brug gestremd. De reizigers van Rot terdam naar het Zuiden moeten rei-j zen over Delft, Gouda, Utrecht, Den! Bosch. Vandaag zouden de treinen op extra sterkte rijden. De schade aan de spoor- gen is nog niet te sohatten. doch zal zeker in de millioenen lopen. Het herstel zal geruime tijd vorderen. Ir. Den Hollan der zou trachten Zeeland te bereiken. De treinen naar Zeeland rijden niet verder dan tot Bergen op Zoom. Rotterdam was gisteren uitsluitend uit Den Haag te be reiken. het water hier anderhalve meter boven het spoor. De schade bij het Sloe, i-n de Sloedam en ook het gat in de baan bij Vlissingen kan hopelijk lokaal worden hersteld. Over de schade tussen Schie dam en Hoek van Holland was ir. Den Hollander enigszins optimistisch. Door een spoedvoorziening zou misschien het goederenvervoer tussen Rotterdam en Nieuwerkerk mogelijk worden. Daaren tegen waren zijn gedachten over Dor drechtLage Zwaluwe zeer somber. Advertentie Tot Zaterdag 24 uur is de dienst ge regeld gereden. Tussen 24 uur Zaterdag en 4 uur Zondag is het begonnen. Er zijn baanfoeschadigingen tussen Schiedam en Hoek van Holland, Rotterdam en Gouda, tussen Sliedrecht en Giessendam is het baanlichaam doorweekt. Nog ernstiger is het tussen Dordrecht en het Hollandsch Diep. Bij de Moerdijkbrug is de baan over drie km ernstig beschadigd, tussen Bergen op Zoom en Woensdrecht staat de baan over één km onder water. Even eens is er ernstige schade tussen Rilland- Bath en Krabbendijke. Over 4 km staat Adenauer te Berlijn Bondskanselier Adenauer is Zaterdag te West-Berlijn aangekomen voor een onderzoek naar de moeilijkheden, die ontstaan zijn door de grote toevloed vluchtelingen uit het Oosten. Hij zal tij dens zijn korte bezoek overleg plegen met westelijke geallieerde en Duitse functionarissen. Vredes-Nobelprijs voor Truman De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de Nobelprijs voorgesteld de volgende prijs voor de vrede te ver lenen aan ex-president Truman. Het Witte Huis heeft Zaterdag een Australisch persbericht dat president Eisenhower en Stalin .poedig „in de buurt van Alaska" bi.i n zullen komen, „volkomen ongegrond" genoemd. HOESTBUIEN, VAST SLUM SLUM-OPLOSSEND Een hel van watei en stoim Golven sloegen de kerkdeuren open en het water stroomde naar binnen (Van een onzer verslaggevers) HOOG water en storm hebben ook aan het Scheveningse zeefront een geweldige ravage aangericht. Het beukend geweld van de golven, die in de orkaannacht briesend over de boulevardmuur sloeg, heeft het wegdek over een grote lengte opengereten en geruïneerd. De boulevard tussen de Naald en het seinhuis aan de Buitenhaven spoelde weg. Er is één mande havenbediende Cor den Duik, die deze spook achtige nacht geheel meemaakte. Hij bleef in het wrakke huisje, aan de kop van de Buitenhaven, op zijn post, ook toen de overslaande watermassa's de stenen borstwering voor zijn post wegvaagden. De seininrichting voor het huisje stond in kolkend water en werd door zijn on gekende kracht ondermijnd. Wanneer Cor even zijn hoofd buiten de deur stak om polshoogte te nemen, vlogen de keien hem om de oren. Hij heeft deze nacht in een ware hel geleefd en stond al klaar om in het allerergste geval de wijk te nemen. De havenbediende kon niet zien, maar wel horen hoe het woedende water, op gezweept door de orkaanwinden tegen de lage duinen bezijden de haven knal den en over de kruinen sloegen, losge woelde stenen en klinkers met zich mede sleurend. Het machtige dijlc- liohaam van steen, zand en twijgen stond tegenover die tomeloze kracht van de natuur weerloos Haring zwom En het water in de havenkommen steeg hoger. De kaden spoelden over en het zoute water liep de huizen binnen. De logger Sch 66 sloeg over de kade heen en werd ernstig beschadigd. Later wist men de schuit weer aan de touwen te krijgen. Het zeewater is in Scheve- ningen nooit zo Kbèg geweest. De Dr L'elykade stond geheel blank en zelfs tot in de Koppelstokstraat drong het water door. De kelders van de huizen liepen onder. Erger is, dat vele duizen- den vaten haring in de havens terecht zijn gekomen en nu ergens op de bodem verspreid liggen. Er zullen wel duikers moeten komen om de kostbare lading te lichten. In d« kerk Een ander verhaal is dat van kosteres van de oude Scheveningse kerk aan het einde van de Keizerstraat. Dit Godshuis, dat de eeuwen door al menig maal door de zee is bestormd, stond ge heel blank. „Maar zoiets heb ik in de 35 jaar dat ik hier woon, nog nooit mee gemaakt", vertelt de kosteres, mevr. J. de Bruinde Mos, die de nacht van de watersnood doorwaakt heeft. De stoker van de kerk kwam haar waarschuwen dat de golven door opengeslagen deur aan de zeezijde de kerk binnenstroomden. „Het schip stond zelfs blank en wij waadden door de kab belende golfjes. Het was verschrikkelijk" De springvloed, die Zondagochtend na De K.L.M. vliegt weer Naar de K.L.M. ons mededeelt, worden de vlisgdiensten, die Zaterdag en Zondag ochtend in verband met het noodweer stagnatie ondervonden, sinds gistermor gen weer normaal uitgevoerd. 6 uur langzaam afdroop, liet een breed spoor van zand en slib ln kerk en Kei zerstraat achter. De Scheveningers die de Zondagsdienst in het historische kerkje wilden bijwonen, moesten worden teruggestuurd: vandaag geen kerk. De dakbedekking van sommige oude hotels sloeg weg en net aantal vernielde ramen is ontelbaar. Electrische Centrale uitgevallen Het Drink-Waterbedrijf te Rotterdam aan de Honingerdijk heeft wel schade gehad door het hoge water, doch het bedrijf kan water pompen. De drinkwatervoor ziening in het Zuiden, Noorden en Oosten van de stad is normaal, doch daar er en kele leidingen gesprongen zijn, is de druk naar het Westelijk stadsdeel verminderd. Er is in die wijk echter wel water, maar door de druk kan het mogelijk zijn, dat hoge bovenhuizen zonder water zitten. Deze mensen zijn dan op hun buren aan gewezen. Ook in Schiedam, dat het drink water van Rotterdam krijgt, heeft men met deze verminderde druk rekening te houden. Wal de eleclriclleils voorziening betreft, is Rotterdam minder gelukkig. De grote centrale aan de Gallileislraai moest we gens waterschade de stroomvoorziening staken, zodat Rotterdam werd aangewezen op de centrale aan de Schiehaven, die echter, ook door waterschade, slechts mei twee machines kan werken. Vandaag zal stroom „geïmporteerd" worden, doch de directie van het Energiebedrijf meent dat de eleclricileiisvoorziening wel goed zal gaan, als de bevolking meewerkt, zuinig heid met stroom te betrachten. De stadsverwarming ondervond geen hinder van het water en werkte normaal door. De gasfabrieken op Feijenoord en de Keilehaven hebben eveneens door het water ondergestaan, evenals de Kraakgas- installatie te Pernis. die ook meewerkt aan de gasvoorziening te Rotterdam. Deze voorzieningen werken niet, zodat men aangewezen is op de voorraad in de gashouders. Tengevolge daarvan is de druk verminderd en ondanks dat wordt een dringend beroep op het publiek ge daan zo zuinig mogelijk met gas om te gaan. De herstelwerkzaamheden zijn in- Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht'van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning MENSt* *ET Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 WILLEMSTAD was gisteren geheel geïsoleerd. Van de landzijde was het stadje niet te bereiken. Twee mannen zijn gistermorgen, tot hun middel door het water wadend, te Feijnaart aangekomen en meldden, dat er toen nog geen slachtoffers waren. De mensen zaten op de bovenverdiepingen en waren nog vrij veilig. Een sleep met acht pontons van de pontonniers uit Hedel begaf zich naar het stadje om te trachten, van het Hollands Diep uit, de mensen uit hun benarde positie te verlossen. Ook uit Gee.rtruidenberg brachten pon tonniers een sloep naar Willemstad. Om één uur Zaterdagnacht sloeg even ten Oosten van Willemstad het eerste gat in de dijk bij de nieuwe sluis. Terwijl men bezig was het je dichten brak ten Oosten van het stadje even eens de dijk door. Even later vielen twee gaten in 'de dijk, bij Fort de Nel, waarbij een boerderij, bewoond door de wed. KomtOs, die daar met een broer en een dienstbode woonde werd rr gesleurd Ongeveer 5000 ha. geraakte ond'er water in het gebied tussen Hdl- lands DiepVolkerak, Dit gebied beslaat het domein van de Ruigenieuwpolder, waar ongeveer 75 gezinnen wonen. De meesten daarvan zijn thans geëvacueerd. Luit.-gen. De Kroon, comm. van het district Brabant van het Rode Kruis schatte, dat in het gebied rond Willemstad ongeveer 10 tot 12 doden zijn te betreuren. Maar er kunnen er nog veel meer zijn". De dijk in West-Brabant, die loopt van Nieuwe Molen naar Zwingelbaan, was gisteravond het straitegisch punt. Zou ook deze dijk bezwijken, dan dreig de een nog groter deel dan de al blank staande 5000 ha te overstromen. Het grote gevecht, van gisteren weid ge leverd tegen de tijd. Voor donker hoop ten men vooral de mensen in Willem stad bereikt te hebben. Zou dit niet lukken, dan wachtte hun een drama tische nacht, waarin honderden op hulp wachtten en duizenden alles gaven om die hulp te bieden. De wegen in West- Brabant waren vol met vluchtelingen en vee. Vannacht kwam in de duisternis bij Feijnaart een zwak schijnsel door de gordijnen van een huis aan de dijk, op de plaats waar de weg naar Willem stad naar beneden in het water voert. Daarginds, 2.5 km verder, lag Willem stad. Maar ondanks deze geringe af stand wist niemand in het huis, het café Van Strunidel, hoe het daarginds was. De bewoners zaten op zolders. lUlOUtfll »AJI4 Ai*" middel, in volle omvang begonnen, zodat oude huizen stonden op instor men hoopt dat het ongemak van korte ten. De bewoners daarvan, waren voor duur zal zijn. - lopig in veiligheid gebracht bij amdieren. fRee la Studios Een album met Uw Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of Aufs-Cbocolade vóór 30 April a.s. bij de. N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (W). Tol nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 HTs of 6 N's van de MARS- of NUTS^hocolade gratie I stuk Mars-Chocolade. „Wat moet?" wilde de schipper weten. Hij be greep, meer nog aan de toon dan uit de woor den van de jongeman tegenover hem, dat hij eert bijzondere reden hebben moest om naar de hoofd stad te gaan. „Och..." weifelde Lajos met zijn antwoord. „Mijn va..." Hij verbeterde zichzelf: „Ik heb daar familie." „Je hebt moeilijkheden, dat begrijp ik nu wel, mompelde de schipper. Hij keek naar de voorbij glijdende oever; het was, als dacht hij na over iets, dat hij al eerder had overlegd. Dan zei hij: „Jouw reis heeft iets uit te staan met wat er met enkele van onze predikanten gebeurt." Zijn woorden verrasten Lajos. „Onze predikan ten." Dat betekende... „Dus u bent ook protestant", stelde hij ver heugd vast. „Dat ben ik. En als ik je helpen kan..." Lajos zag hem vragend aan. „Je versprak je daarnet", en de schipper glim lachte. „Je gaat naar Buda om je vader Is hij één van de gevangen dommees?" Toen vertelde Lajos. Wie hij was en wat hem naar Buda voerde. Nee, van zijn plan om va der te bevrijden sprak hij niet: hij had nog geen bepaald plan. Meer een vaag voornemen. Maar over de mogelijkheid om vader te spreken, over de mogelijkheid om hulp voor vader te vinden, sprak hij wel. De schipper schudde het hoofd. Hulp vinden? Wist Lajos niet, dat dat al geprobeerd was? Dat de gezanten van Zweden en Denemarken en die van de Nederlanden al getracht hadden, de kei zer tot toegevendheid tegenover de predikanten te bewegen? „De keizer kent geen toegevendheid tegenover de rebellen", mengde de handwerksgezel zich weer in het gesprek. „En dat is maar goed ook." „Mijn vader is geen rebel", voerde Lajos ver ontwaardigd tegen. „Die beschuldiging is vals!" „Hij is in ieder geval een ketter. En ketters zijn rebellen", gaf de handwerksman terug. „Dat is niet waar, jongeman", zei de schip per. „Ik weet wel, dat de Roomsen dat bewe ren, maar waar is het niet." „O niet?" vroeg de ander. De spottende toon waarop hij het vroeg bewees duidelijk, dat de DOOR H. te Menve tegenspraak van Lajos en van de schipper hem niet in het minst hadden overtuigd. „Ik zeg maar zo: wie de keizer niet gehoor zaamt is een rebel. En gehoorzamen doen die ketters niet." „Dat doen we wel", zei Lajos heftig. „Dat doen we wel. Maar over ons geweten heeft de keizer geen recht en geen macht. Hij heeft niet uit te maken, wat we moeten geloven en hoe we God moeten dienen." „Dat maakt de keizer niet uit. Dat maakt da kerk uit en de paus." De schipper schudde het hoofd. „Wét wa ge loven moeten is ons in Gods Woord geopenbaard. Dat Woord lezen we; en dat Woord brengen en verklaren onze predikanten ons. En als de Room se kerk dingen leert, die met dat Woord in strijd zijn..." De handwerksgezel liet hem niet uitspreken. „Ik ga van boord", zei hij. „Jullie ketters ge praat wil ik niet langer aanhoren. En ik wil ook niet verder met jullie meevaren." „Niet'zo heftig", trachtte de schipper hem te bedaren. „We zijn het niet met elkaar eens, maar daarom kunnen we wel met elkaar naar Buda varen. Tenminste wat mij betreft; en ik zou zeggen, dat ik als baas van de schuit ze ker een stem in dat kapittel heb." „Nee, ik wil van boord", hield de ander vol. „Leg maar aan." Jawel, dat was gauw gezegd; dat was minder gauw gedaan. Te meer, omdat de schipper heel geen haast maakte om de schuit langs de kant te laten glijden... Och, die driftkop zou wel wat bedaren, verwachtte hij. En werkelijk bedaarde de „driftkop" wat, maar niet zo veel dat hij opnieuw aan een ge sprek deelnam. Hij ging op het voorschip op de luiken -.itten, van de anderen vandaan. Zei geen woord. En toen het donker begon te worden en de schipper naar hem toe kwam om hem in het achteronde. te nodigen, weigerde hij kort. Nee, hij bleef aan dek... Gek, maar nu kreeg de schippér, dez Ifde schipper die nog pas had gezegd, dat je best samen naar Buda kon varen al vas je het over bepaalde dingen niet eens, een geweldige zin om de vent over boord te zetten! Desnoods zonder dat de schuit eerst voor de wal werd gelegd! (Wordt vervolgd) Dit hadden twee jongemannen ver klaard, die gistermiddag door het water wadend aan kwamen lopen. Maar dat was dan ook het enige, wat-Van. Strun del wist uit het stadje, dat reeds zo vele malen zwaar is getroffen. Waren de pontons daar aangekomen Men kon het slechts hopen, maar men moest zicli met angst in het hart af vragen, wat in de stikdonkere nacht een convooi van acht pontons in het Hollands Diep kon uitrichten. Om 7 uur gisteravond was het tij weer hoog. En langzaam kroop het water tegen de binnendijk ten Noorden van Feijnaart op. Zo was de toestand vannacht Vannacht seinde onze verslaggever ons uit Oudemolen bij Fijnaart het vol gende: Willemstad is geïsoleerd, maar veilig. Dit blijkt uit een mededeling van burge meester Van der Hooft, welke hier bin nen is gekomen. Men tracht zelfs vanuit Willemstad de boeren in de polder Ruy- genhil te hulp te komen. Hulptroepen van genie, infanterie, artillerie en stoottroepen zijn met man en macht bezig, de dreigende door braken te stuiten. Een heel kritiek pont is de Stoofdijk die loopt van Zwingelspaan (Fijnaart) naar Klun dert. Over een breedte van 80 meter golft het water met een hoeveelheid van 20 kubieke meter per seconde over de dijk. Manschappen zijn bezig, de dijk met zandzakken op te hogen. Hoewel zij ontzettend hard werken, vorderen zij slechts zes meter per uur. Doordat een groep van de luchtstrijd krachten van de kant van Klundert af begon mede te werken, was vannacht om vijf uur 70 van de 80 meter opge hoogd. Zonder laarzen werken de mannen in het water. Op allerlei manieren poogt men de van de buitenwereld afgesloten boeren te helpen. Met rubberboten en ander materieel tracht men met de stroom mee naar de ondergelopen boer derijen af te drijven. Het water stijgt angstwekkend vlug. Toen wij tussen Oudemolen en Fijnaart twee jonge paarden zagen, stonden deze nog op een stuk grond, dat niet onder gelopen was. Even laterstonden de beesten al tot boven de hoeven in het water. De dieren konden niet geholpen worden, omdat de militairen zich niet door het water durfden begeven, met het oog op onzichtbare sloten en gaten. De militairen hebben enorm veel werk verricht. Zij hebben zich ten volle gegeven en kenden geen moeheid. Men waant zich hier in een frontge bied. Naar alle kanten flitsen zoeklich ten langs de hemel, waarmede de mili tairen het werk aan de dijken verlich ten. Verder rijden steeds trucks van het leger af en aan met manschappen en zandzakken. De bevolking is uit het be dreigde gebied geëvacueerd. Het water, dat over de dük stroomt, is zout. Dit betekent, dat het nog enkele jaren kan duren, voordat het onderge lopen land weer bebouwd kan worden. Amsterdam helpt Rotterdam Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gisteren twee brandweerauto's naar Rotterdam gezonden, die daar behulpzaam zullen zijn bij het leegpompen van de onder water gelopen kelders der elec trische centrale. Bovendien heeft het twee kleine veerboten naar Rotterdam gestuurd, die in de getroffen gebieden hulp zullen gaan verlenen aan door het water afgesneden mensen, als ook bij al gemene evacuaties. Voor de Ahoy-hal in Rotterdam, die is ingericht als voorlopige verblijfplaats voor geëvacueerden, heeft Amsterdam ook nog 400 veldbedden ver zonden. Misbruik De Haagse politie heeft van verschil lende kanten bericht ontvangen, dat er Zondag in de Haagse buitenwijken reeds gecollecteerd werd voor het Nationaal Rampenfonds. Daar officieel bekend is gemaakt, dat dit fonds pas Maandag met een grote collecte zou beginnen, vreesde de politie, dat men het opgehaalde geld ten eigen bate zal gebruiken. De Haagse nolitie verzoekt het publiek, hier mee re- rening te houden. Collectes B. en W, van Amsterdam vestigen er de aandacht op, dat ieder, die geld of goederen inzamelt, zich moet kunnen le gitimeren, hetzij met een insigne van het Roode Kruis, hetzij met een machtiging van de organisatie, waarbij hij is aan* gesloten (bijv. vakvereniging of bond).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3