Van 30 polders op Goeree en Flakkee bleef er niet een behouden Razende storm zocht ook slachtoffers op zee Het aantal doden de veertig reeds overschreden Numansdorp één van de zwaarst getroffen gemeenten plakt brandt Kerk en School De Rotterdammer Pag. 2 Maandag 2 Februari 1953 De eilanden bezuiden Rotterdam hebben wel een extra zwaar en droevig deel van de nationale ramp te incasseren gekregen. Op het ogenblik dat we dit neerschrijven begint de toestand iets overzichtelijker te worden en hierbij wordt dan ook duidelijk hoe zwaar Goeree-Over- flakkee is getroffen. De toestand moet hier als zeer ernstig gekenmerkt worden. Van de dertig polders die dit eiland vormen is niet één droog gebleven. Heel kleine gebieden bij Stellendam, Ouddorp, Dirksland en Melissant vormen de vluchtheuvels in het grauwe watervlak waar thans vele bewoners van het eiland, die alles verloren hebben aan vee en goed, bescherming moeten zoeken. De vluchtelingen worden met kleine bootjes naar de dijken vervoerd. Vandaar zullen ruim 200 slachtoffers naar Brielle worden overgebracht. Naar schatting zijn hier zeker veertig mensen om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is eenvoudig weggespoeld. Er is een dringende behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer te bereiken en de snelste hulp zal van Rotterdam uit moeten geschieden. Vandaag zullen vliegtuigen, zoals gisteren reeds is geschied, rubberboten uitwerpen om ingesloten mensen uit hun isolement te verlossen. het water dat van andere zijden reeds het eiland was binnengedrongen, want er werden dijkdoorbraken gemeld zo wel aan het Noordelijke als aan het Zuidelijke deel van het eiland. Er waren geen voertuigen of sche pen genoeg om te hulp te komen. De veerdienst MiddelharnisHelle- voetsluis was reeds gestaakt. Boven dien, het water was zo woest en de stroming zó sterk, dat het onmogelijk was om de mensen in kleine roeiboten te hulp te komen. Vliegtuigen werpen rubberboten uit De plek die het langste weerstand bood, was de oude polder in het hart van Goeree, daaromheen waren al de dijken overstroomd of gebroken. On danks de verbitterde strijd welke door alles wat dragen en werken kon, werd gestreden, viel ook deze plek niet meer te redden. Langzaam, ter gend langzaam, steeg hier het water. De mensen moesten als overal elders, hun heil zoeken op de bovenste ver diepingen van hun huizen, terwijl de hemel reeds ging verdonkeren. Weer moesien zij een nacht van verschrik king inZullen hun huizen, die hier en daar al ernstig ondermijnd zijn, door het water het houden of zul len ze instorten? Het is menselijker wijs teveel na de vreselijke storm nacht, die deze mensen reeds hebben doorgemaakt. Het begon te Hekelingen Het verhaal vol ontstellende ge beurtenissen begon te Hekelingen. Ontembare vloedgolven stormden door het Brouwershavense gat op de Zuid kusten van Goeree-Overflakkee aan. Het water steeg hier tot een angst wekkende hoogte en het vreselijke ge beurde.... de dijk hield het niet. De doodsvijand had de toegang geforceerd en waar zou hij tot stilstand komen? Maar hierna werden alweer nieuwe infiltraties gemeld. Bij Stellendam sloeg het woeste wa ter over de dijken. De aanvalspunten vermeerderden met het uur en waar moest men heen? Zij die vluchtten uit hun huizen werden al spoedig tegengehouden door De nacht der verschrikking: op de vlucht voor het water, dat duizen den mensen in hun slaap overviel. Texel had het zwaar te verduren Op het eiland Texel is de toestand ook zeer critiek. De polder „Eendracht" bij Coksdorp op de noordpunt van het eiland is ondergelopen. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen. Zij maakten deel uit van een reddingsexpeditie, die zich per autobus naar de dreigende doorbrak had begeven. De passagiers hadden de bus al verlaten toen zij onverwachts door het wa ter werden ingesloten. Voorts is op het eiland de deur van de sluis ..De Schans", nabil Oudeschild weggeslagen, waardoor het wa ter vrij het land kon binnenstromen. Eea gat van tachtig meier in de dijk bij de Kaap is men meester weten te worden, ter wijl men zwakke plekken onafgebroken heeft beschermd. De bevolking van de ge meente De Koog is geëvacueerd. Hier zijn namelijk stukken duinen door de golven weggeslagen. De polder „De Eendracht" wordt als verloren beschouwd. Wat de andere Wadden-eilanden betreft: op Terschelling hebben de dijken zich, be houdens een kleine doorbraak aan de Noord zeekant, goed gehouden. Op Ameland is Hotel Steirvoorte in de zee gestort. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ernstige toestand te Brandwijk Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen, die Maandagnacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoe ren uit de ondergelopen gebieden, door het stromende water zijn meegesleurd en verdronken. Er waren reeds twee vrachten varkens door hen vervoerd, doch tijdens het transport van de derde vracht kwam het water opzetten inet bovenvermelde nood lottige gevolgen. De toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in het nabij gelegen dorpje Mole naarsgraaf stroomt reeds het water door de straten in de richting van Ottoland. Geen plek meer droog Wij laten hier weer het relaas van onze zegsman volgen, die op onze vraag of er ook slachtoffers waren ge vallen bevestigend moest antwoorden. In de polder Van Pallandt stond een woonwagenkamp en begrijpelijk was I deze ongefundeerde woonplaats niet bestand tegen een aanval van ziedend water. De bewoners zagen nog kans op de daken van hun wagens te klau teren, maar in de felle dans van de golven is dit geen beschutting. Zij werden er eenvoudig afgeslagen en de wagens dobberden verder. Hier voerden een vader met zijn kleine dochter een laatste droevige strijd. Maar men vermist er nog meer en men weet niet welk bittere strijd dezen gevoerd hebben en of ze verloren. Men vreest dat hun getal de veertig reeds is overschreden. En wie zal het vee tellen dat onder het grauwe wilde watervlak verdween? Toen we de laatste berichten ont vingen, stond Stellendam al voor vier/ vijfde onder water. Er moest hulp komen, maar waar vandaan? Hier kon het vliegtuig helpen en dit verscheen ook inderdaad. Het wierp rubberboten uit om de in levensgevaar verkeren de mensen te heipen. De Rotterdam se rivierpolitie trok met boten naar het eiland om hulp te verlenen. maar nog steeds was de nood stijgen de. Het ene bericht na het andere deed onze angst en bezorgdheid toenemen. „Van de dertig op Goeree gelegen polders staat er niet een meer droog" dit was het laatsteonze cor respondent kreeg toen gelijk.„Heel Flakkee gaat onder". De mensen zit ten op kleine bovenkamertjes, in bo men of waar maar een hoge en uit stekende plek te vinden is. Gelukkig waren ook de hulpacties gaande, maar er was geen materiaal en er waren geen handen genoeg om dit dodelijk tijdsgewricht toe te schieten, want van alle kanten stegen de roepstemmen om hulp omhoog. Zo was Goeree-Overflakkee in zijn onder gang een extra zwaar geteisterd ge bied in het grote veld van leed en ondergang door het water, een natio nale ramp die bij mensenheugenis haar weerga niet heeft. Hedenmorgen dijkdoorbraak op Voorne-Putten UIT de berichten, die wij hedenmorgen (Maandag) ontvingen blijkt, dat het 4500 zielen tellende dorp Numansdorp in de Hoekse Waard tot een van de zwaarst getroffen gemeenten behoort. Gisteren zijn hier in de loop van de dag 3(500 personen geëvacueerd, die in scholen en bij familieleden te Klaaswaal zijn ondergebracht. Op sommige plaat sen te Numansdorp had het water een hoogte van twee meter bereikt. Vijf en twintig inwoners worden vermist, waarvan waarschijnlijk ver scheidene verdronken zijn. Tot hen behoort een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. De burgemeester he^ft dringend am een amphibievaartuig of motorboot ver zocht om de mensen, die nog in de huizen te Numansdorp verblijven, te redden. Te 's-Gravendeel wachtten hedenmor gen circa 600 personen, bijeengepakt op een bovenverdieping van de lagere school, het zakken van het water af. Er stond anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur braken 's-Gravendeel wederom twee dijken door. Zodra het water zakt hoopte men de mensen, die zich nog in het dorp be vinden. over te. brengen naar de Ahoy' hallen te Rotterdam. Men schat het aan tal slachtoffers le 's-Gravendeel op 55. Dank zij het feit, dat de gehele be volking van Yerseke de hele nacht in de weer is geweest om de dijken te bevei ligen, is deze plaats behouden. De be volking van Yerseke heeft zich daarna op weg begeven naar Kruiiningen om de bevolking hier te evacueren. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp gezonden. In to taal voeren 22 vissersschepen uit. In Kruiningen zouden minstens elf do den te betreuren zijn. In de gemeente Kapelle onder Schore hebben de gehele nacht duizend mannen tegen het water gevochten en naar het vanmorgen scheen was de grote zeewerende dijk van de Schelde (Zuidkant van Zuid-Beveland) behouden. Over een lengte van 200 meter heeft men hier met behulp van vele militairen duizenden zakken zand op de plaats van de verzakte dijkstrook ge stort. Korf na zeven uur vanmorgen brak bij Heenvliet op het eiland Voorne-Putten nog weer een dijk door. De verbindingsdam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. In het Noord-Westelijk deel van Voorne-Putten Is daardoor wei nig of geen schade. Aan de andere kant het Voornse kanaal wordi Abben- broek evenwel ernslig bedreigd. Met de evacuatie van Oudenhoorn en Zuid- land is begonnen en te Zuidland bleek de situatie eveneens kritiek. Het veer te Schoonhoven was he denmorgen na tien uur weer vrij voor autoverkeer. In de omgeving van Goeree-Overflak- se is een schip gestrand, dat van Goe ree onderweg was met vluchtelingen. De reddingboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam, zowel als een schip dat in de haven van Goeree lag, waren onder weg om hulp te bieden. Prins hoorde 't nieuws in New York Prins Bernhard was zeer onder de indruk toen hij gisteren in New York het nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij. De Prins was diep onder de indruk van het verlies van mensenlevens. Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getroffen is, op het ogenblik dat het zich weer herstelt. De Prins, die deelneemt aan de plech tigheden ter herdenking van het feit. dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zeide: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe." Z.K.H. zei. dat hij nog niet officieel op de hoogte was gesteld van de over stromingen. Hij had nog niet gedacht aan verandering van zijn huidige plan nen. „Zoals u weet", verklaarde de Prins, „heeft Nederland zojuist de Amerikaan se regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. En nu komt deze ramp." „Nederland heeft echter altijd, gedu rende zijn gehele geschiedenis, tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zoals wij altijd in hei verleden hebben gedaan." Hij was dankbaar voor "net Ameri kaanse aanbod tot hulp. ..Dit is altijd gebeurd, wanneer er nationale rampen waren", verklaarde hij. ..en Nederland heeft ook altijd de helpende hand ge boden aan andere landen in soortgelijke omstandigheden." „U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft gezon den aan de Verenigde Staten tijdens de overstromingsramp vsii de Mississippi en de Missouri en wij. evenals andere volken, zijn altijd dankbaar voor per soonlijke giften in tijden van nationale rampen." Prins Bernhard deelde zijn gehoor de „Saint Marks of the Bouwerie" het van de ramp mede. Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aan wezigen te bidden voor degenen, die thans in gevaar en ellende verkeren. Man met twee kinderen in Rhoon verdronken De bevolking van Rhoon heeft Zondag met man en macht gewerkt en is er in geslaagd het water achter de Thijsjesdyk en Rynswijk te houden, waardoor het ge vaar geweken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het onderge lopen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de com mandant van de brandweer beleefden een hachelijk ogenblik, toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mest hoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook, Hoog vliet, Poortugaal, Rhoon, waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdronken. Wereldbevolking neemt snel toe De wereldbevolking groeit sneller dan ooit. Deskundigen van de V.N. verwach ten, dat zij in lïrefojilé (drie a drie-en-een- half milliard zal' buiken. ih 1950 be droeg zij 2.406 mij^fev.(telen. NIET ALLEEN TE LAND, OOK OP ZEE is de nood zeer groot geweest. Tientallen schepen, die niet tijdig in de havens schuilplaats konden vinden, voerden een zware strijd tegen de machtige orkaan en de geweldige zeeën. En menig schip is in die kamp ten onder gegaan. Doch voor onze kust heeft de zee. voor zo ver thans bekend is. slechts in één geval slachtoffers geëist: de Helderse reddingboot Prins Hendrik heeft vergeefs gezocht naar de Duitse tanklichter Oder, die met zes man aan boord spoorloos is verdwenen. Deze lichter werd dwars voor Texel verloren door de sleepboot Gulosenfjord De 1600 ton metende tanklichter was Woensdag van Cuxhaven naar Rotter dam vertrokken om benzine over te nemen. Alle opvarenden waren Duitsers. Ook. de Gulosenfjord kwam in nood, maar werd later weer bestuurbaar. Gestrand Bij Ter Heijde raakte de Groninger kustvaarder Elisabeth (175 ton) op het „Oude Slag" vast. De reddingboot kon er niet bij en ook kon geen lijn aan boord worden geschoten. Twee schepe lingen wisten al zwemmend de wal te bereiken. Een derde volgde hun voor beeld. Een man uit Ter Heijde begaf zich te water en redde ook de vierde man, de 63-jarige schipper J. Jonkers. De be manning werd in Café De Sport van nieuwe kleren' voorzien. Het schip zit vast op het strand. Het Duitse s.s. Julius Rütgers (854 In Krimpen werkte jong en oud. mannen en vrouwen aan het herstel van de dijken. teruggekeerd Voor Eierland is de boot tot op.circa 700 m een onbekend si hip kunnen naderen, dat mogelijk dc lich ter kan zijn, die de Duitse sleepboot Gu losenfjord heeft verloren. De bemanning van de redingboot gaf lichtsignalen die van het schip af werden beantwoord. Doch na enige tijd doofde het licht «.-n kon de reddingboot niets meer vinden. Verder gaan was onmogelijk omdat ie branding te hoog was en de redding boot al bijna op haar kop stond. Men is op en neer blijven kruisen om zo lang mogelijk te wachten in de hoop. dat de boot over de bank heen zou ko men. "doch dat is niet gelukt. Van ochtend bij daglicht zou de reddingbuU opnieuw ter verkenning uitvaren en pogen dichter het schip te naderen. Redders ter zee De redders-ter-zee hebben gedaan tvat JUL jepf aangestoken, maar zonder resultaat. De fHemen stórm sloeg de ankerkabel los en het scheepje raakte op drift. Zondagmorgen is de kotter weer van het strand los geslagen, Het drefcf af naar het Noorden: men vreesde dat pet te pletter zou slaan. Tussen Vlieland en Texel strandde het Zweedse schip Virgo, doch het ge vaar was spoedig geweken; het schip kwam weer vlot. Vannacht is, na een wanhopige strijd met de golven, het Franse ss. Carthage voor Scheveningen aan de grond-gelopen. Sleepboten wachten het daglicht af om te hulp te komen. Een reddingboot was vlakbij Honderden Nederlandse automobi listen gaven spontaan gehoor aan de oproep, om hun wagens be schikbaar te stellen voor het ver voer van vluchtelingen. Dergelijke tafereeltjes zag men overal in het overstroomde gebied: evacuees, die van huis en haard verdreven in alle mogelijke soorten automobie len naar een veiliger gebied werden overgebracht. Schade in Zandvoort circa een ton De schade aan wegen, toegangen tot het strand en gemeentelijke gebouwen wordt te Zandvoort voorlopig geschat op ongeveer 100.000. Donderdagavond zal de Zandvoortse gemeenteraad in eer. spoedvergadering bijeen worden geroe pen ter bespreking van de situatie. Hedenmorgen is men met man en macht begonnen de Zuidelijke strand af gang nabij de strandweg weer voor de motorreddingboot „Dudok de Wit" be- rjjdbaaa- te maken. De DUW-arbeiders zijn voor deze werkzaamheden ingescha keld. Advertentie. Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Spontane hulp van Ned. Antillen Van de zijde van de Nederlandse An tillen wordt de hulpverlening aan de geteisterde gebieden in Nederland thans georganiseerd. Het bestuurscollege van Aruba zou heden een hulpcomité instal leren. Het hulpcomité van Curacao ver gaderde gisteravond reeds. Gedurende de gehele d3g was de Curagaose radio- omroep in de lucht (anders is deze op Zondag slechts enkele uren in de aether) om de berichten over de rmp in Neder land om te roepen. Toen de eerste berichten binnenkwa men was juist een kerkdienst aan de gang. Van de kansel af werd de gemeente mededeling over de ramp gedaan, predikant van de fortkerk deelde aan de correspondent van het A.NP. in Wil lemstad mede. dat een Antilliaans ar beider na afloop van de dienst spontaan tien gulden aan hem gaf. zeggende: „Dit is voor die. mensen daar in nood". De omroep en het kantoor van het A.N.P. in Willemstad werden de gehele dag van alle kanten opgebeld om nieuws. Het -dagblad ,,To Day" suggereert, dat de Verenigde Staten thans de economi sche hulp, welke Nederland voor 1953 niet meer heeft aangevraagd, toch zal geven voor de geteisterde gebieden. Het actie-comité van Curacao besloot een fonds „overstromingsramp Nederland 1953"' te stichten. Alle banken hebben een rekening op naam van dit fonds ge opend. Voorzitter van het comité is Nor man Chumaceiro, directeur van de Curacaose bank. tweede voorzitter is de heer L. Nederhorst. secretaris de heer H. Hermans, penningmeester de heer W. F. G. Mensing. voorzitter van de Kamer van Koophandel. Er komen 3 subcomité's. n.l. een voor financiën, een voor het ophalen van de goederen en een voor propaganda. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Reroepen: te Nieuw-Dordreeht (toez.) N. Warns te Wanneperveen. Bedankt: voor Utrecïit (vac. J. B. Groe- newegen). H. W. Waardenburg te Rotter dam. Benoemd: tot bulppred. le Enschedé. H Nijland, voorheen voorganger evang. ver. •Christendom". GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Vleutende Meerri, cand. J. Banga te Noordbergum, die be dankte voor Woldendorp, Heinkenszand, Numansdorp, Castricum en Heerhugowaard. IJmuidense trawler vermist Vanmorgen vroeg heerste er IJmuidcn ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis", eigendom van de V.E.M. Het schip is nog gepraaid door de kotter „Nehim no. 1". De trawler bevond zich Zaterdag in de storm op ongeveer 14 graden Noord-West van Umuiden en had een kapot geslagen brug. Scheve- ningen-radio heeft de schepen verzocht uit te zien naar de „Catharina Duyvis". Als laatste positie werd opgegeven 20 mijl Noord-IJmuiden. Zware schaduw over 300-jarig bestaan van New York De herdenking van het 300-jarig bestaan van New York is in het eerste stadium zwaar overschaduwd door de rampspoedige tijdingen over dijkdoorbraken en overstro mingen in Nederland. De toestand in ons land heeft onder de Amerikaanse bevolking zeer veel opschudding en medeleven teweeg gebracht. Prins Bernhard heeft gisteren de plechtige herdenking geopend met het uitspreken een rede in de St. Marks Church in hartje van oud-Manhattan. Een welingelichte, bron in de omgeving van de prins was van mening, dat. hoewel hij zeer is geschokt door de ramp in Neder land, de prins zijn bezoek aan Amerika niet zal onderbreken. Twee boerderijen uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.H.) het café „De vier heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Eén van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlam men, die door de orkaan hevig wer den aangewakkerd. Met moeite kon den vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Tegen zeven uur 's morgens was de brandweer de si tuatie, .meester, maar de brandspuit ,van Bovenkarspel bleef in actie voor het nablussingswerk. De totale schade wordt geschat op honderdduizend gulden. ton) uit Hamburg Is 7 km ten Zuiden van Zandvoort hoog op het strand ge worpen. Met de bemanning was alles wel. De boot ligt tien meter van de duinenreep. De met erts geladen boot is zy konden. Soms konden zij weinig foé- geheel onbeschadigd, doch liet kan wel jnnen. Er is niet veel van bekend. De maanden duren alvorens zij vlot kan j»lills Hendrik, uit Den Helder, liep >Iiie,n' Zondagmiddag binnen en kon toen voor- Drie van de vyfüen opvarenden zijn ,0|)i„. niot uivaren omdat de bemanning boord gebleven, de ovengen zijn „ftgeput was. Zestien uur Zang war naar Noordwijkerhout gebracht. Nog' meer schepen strandden er. Bij Katwyk de kotter Ouddorp 13. Dat gebeurde Zaterdagavond om zes uur al. Het scheepje kwam bijna tegen de duinen te liggen. De drie opvarenden, twee Ouddorpers en een Sc-hevenïnger, vertelden dat de motor onklaar gewor- mannen op zee gei^pest. Zestien emotievolle uren, midden m een duivels tumult. Zo ging het ook de reddingboot Insulinde uit Öostmahorn. Bij Schier monnikoog gooide een zware zee liet scheepje op zij; het kreeg 90 graden slagzij. De mast lag gelyk met het water. \lles sloeg van dek. De radio knapte. Bij de Hoek den was. Vuurpijlen en voorwerpen die j 'het sprïngnet werd vernield. De benian- zij maar even konden missen, werden ninff 'is gehouden doordat zij zich met riemen aan haar plaatsen had Vast gebonden. Zó is er gevochten op zee. Op de Waal Op de Waal zijn vier schepen gezon ken. Of alle opvgrenden zich in veilig heid hebben kunnen stellen is niet be kend! Ter hoogte van Heeselt zonken ten gevolge van de watermassa a de schepen Soli Verein. Mathahorn 3 en West Fina. Deze waren geladen met kunstmest en op weg van Rotterdam naar Duitsland. Bij Gameren zonk het 2500 ton metende sleepschi-p Vulkaan dat geladen was met erts, eveneens bestemd voor -Duitsland. Waagstuk De Deense schoener „Annam" heeft gistermiddag met levensgevaar een po ging gedaan. Hoek van Holland binnen te lopen. Het lukte de kapitein maar niet voordat de „President Jan Leis", die reeds van Zaterdagavond 9 uur in de weer was, 24 personen, onder wie drie vrouwen, van boord gehaald had. De reddingboot werd bij deze redding zo ernstig aan het. roer beschadigd, dat zij zelf met moeite de vaste wal kon bei-eiken. De boot moet thans gerepareerd worden, De reddings boot „Wiersma" uit Breskens heeft nu cie plaats van de „Leis" ingenomen. De Deense schoener ligt nu in Rotter dam. Nieuws uif de C.K.B. fl. Jautze gekozen tot technische commissaris Zoals wij reeds berichtten, is door het Bondsbestuur van de CKB, de heer A. Jaut ze candidaat gesteld voor de functie van teehnisch-commissaris. Aangezien door fle verenigingen geen tegencandidaten zijn in gediend. is de heer jautze bij enkele can- didaatstelling tot technisch-c kozen. Het heeft gespóókt op en voor de Nieuwe Waterweg. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot Schelde van Smit en Co., die hulp wilde verlenen bij het verankeren van de Prinses Beatrix, op een strekdam ge lopen en zwaar beschadigd. Het schip is naar Vlaai-dingen gesleept, nadat de bemanning door de President Jan Leis was overgenomen. Ook het Deense schip Annam (6726 ton) kwam bij Hoek van Holland in nood, met 38 mannen en drie vrouwen aan boord. Het vroeg hulp van een reddingboot, omdat het onbestuurbaar was. Doch Zondag middag kwam het behouden de Nieuwe Waterweg op. De redding boot President Jan Leis nam tevoren 24 man over; het scheepje werd daarbij aan het roer beschadigd en werd buiten werking gesteld. De reddingboot van Breskens zou de President Jan Leis bij de Hoek komen vervangen. De zandzuiger Ahoy kreeg gaten in de scheepshuid, toen het in Hoek van Holland tegen de kade werd geslagen. De boeien van het wrak van de Faustus zijn van hun ankers geslagen en weg gedreven. Ten Noordwesten van Hoek van Holland was het Duitse s.s. Industria (3353 ton) uit Bremen op drift. In die buurt dreef ook de Panamese tanker Barbara Ann (8718 ton) met een groot lek in de belangrijkste pompen kamer en tank 7. Een Engels schip snelde te hulp. Waddeneilanden Ook bij de Waddeneilanden was het bar. De kustvaarder Franka 2387 ton groot en eigendom van L. Stienstra te Rotterdam, liep gistermiddag met zware slagzij Delfzijl binnen. Zondagochtend begon de lading pek bij Terschellingei-- bank te werken. Een ogenblik was de toestand zo kritiek, dat do bemanning; overwoog het schip te verlaten. Er is veel schade. Het Indische s.s. Jalaketa (7180 ton), op weg naar Rotterdam, dreef urenlang stuurloos rond bij Terschelling, doch kon gistermiddag, begeleid door een sleep boot, zijn weg vervolgen. Het tankvaartuig' Ti-ba (5239 ton), van de Mij. Vrachtvaart te Rotterdam, brak, zijn roerquadrant ten Westen van Breskens. Het was van Zuid-Amerika naar Rotterdam onderweg. De Poolse tréiler Korab 2 verkeerde in zinkende toestand in de haven van Umuiden. Het lichtschip Goeree is bij Umuiden enkele malen afgedreven. Er is grote schade aan boord. De stuurhut is ingedrukt. Weinig bijzonderheden zijn bekend over de volgende schepen die noodseinen uitzonden: s.s. Anne Tonn uit. Kopen hagen (1661 ton), bij Terschelling; de Brit Selby, eveneens bij Terschelling'; de Brit Seobrook, bij Hoek van Holland; de Patave, bij Noordwük. Verscheidene schepen liepen in de Zeeuwse wateren aan de grond, doch konden later weer vlotkomen. Ten slocte moet op de Eierlandse Gronden b$ Texel een vissersvaartuig zijn vast-, elopen. De positie scheen gisteravond i eer gevaarlijk. Het was de vraag ofl de reddingboten het scheepje konden bereiken. De motorstrandreddïngboot Joan Hod- son van Texel is na een vreselijke tocht van vijf uren in Da Cocksdorp En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!„. HUNTER Jteedijk! I l

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2