Heel Nederland biedt aan zijn getroffenen hulp Verbeten nachtelijk gevecht tegen het onstuimige water van de Noord Vandaag reeds inzamelingen in talloze steden en dorpen Zeeland verrast door het verraderlijke water Het harde werken van duizenden werd tenslotte beloond 1..i A 4'i 1 \i '14 ai. Pag. 7 Maandag 2 februari lbo3 Colonnes met kleding en voedsel op weg ATIONALE HULP voor een nationale ramp. Heel Nederland maakte zich in de loop van Zondag op om de getroffen land genoten hulp te bieden. Vandaag reeds worden in talloze steden en dorpen inzamelingen gehouden van geld en goederen. Scholen en politiebureaus, kerken en café's, jeugdherbergen en woonhuizen werden de tijdelijke verblijfplaats voor duizenden evacué's. Hon derden auto's vervoerden enorme hoeveelheden voedsel en dekens naar de geteisterde gebieden. Het Nederlandse volk heeft eenvoudig, fors en prompt geantwoord op de oproep vau het Nationaal Rampen fonds. De Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp doet, mede na mens het Nationaal Rampenfonds, een dringend beroep op al haar plaatselijke afdelingen om, zo mo gelijk nog in deze week en anders in de volgende week, in hun ge meente een extra bussen- en lijsten- collecte te organiseren. Deze oproep wordt ondersteund door de Stich ting 19401945 en het Nederlandse afdragen. Het collecte-apparaat van de Ned. Bisocoopbond komt eveneens in Troepenhulp textielbedrijven in Enschede schonken twaalf duizend dekens. Het Nationale Postzegelfonds voor tbc en chronische lijders te Voorburg stelde 200 lakens en 400 slopen ter beschikking voor hulp aan patiënten in de noodgebieden. In Maastricht gingen gisteren reeds de collectebussen rond. De Oude-Kerk- gemeente te Amsterdam begon gister avond kleding in te zamelen in de binnenstad Textiel- en meubelwinkeliers te Apeldoorn liepen allerlei zaken af om goederen. Koren en orkesten zullen de oaten deze week aan het Rampenfonds Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse "leger in Europa, vertrok vanmorgen vroeg van Wiesbaden naar Den Haag om na te gaan welke militaire hulp Amerika kan bieden. De Franse regering heeft zich ernstig over de toestand in Nederland beraden en bood twee genietbataljons aan; deze zullen voorlopig gereed wor den gehouden in afwachting van ie luchtverkenningen in de ochteduren van vandaag. Uit Duitsland komt een Ame rikaans legercorpscommandant met 15 officieren om luchtverkenningen uit te voeren voor het opstellen van een ge detailleerd hulpverleningsplan. De Brit se marine stelde tien helicopters beschik baar. die op de vliegbasis Woensdrecht gestationneerd, voor evacuatie zouden worden ingezet. Ook België, zelf getrof fen door de ramp, stelde één bataljon voor hulp in Zeeuwsch-Vlaanderen ter beschikking, waarvan reeds twee com pagnieën werden aangevraagd. De bur gemeesters van'Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangeboden en hun medeleven betuigd. Het Duitse Rode Kruis en het Weslduitse vakverbond hebben hulp aangeboden. Oe Amerikaanse staatssecretaris John Foster Dulles heeft in een tele gram aan minister Beyenuiting ge geven aan zijn verslagenheid. Onder scheidene vertegenwoordigers van bui tenlandse regeringen hebben de Neder landse regering hun medeleven met de nationale ramp betuigd. Deze blijken van medeleven worden door de rege ring ten zeerste op prijs gesteld. Iedereen, die een paar gezonde armen en benen had, werkt in de getroffen gebieden mee, om have en goed van de door het woedende water verraste meebewoners in veiligheid te brengen. De dijk doorbraak bij Papendrecht riep alle mannen in het geweer, maar dikwijls kon niet meer gered wor den dan enkele schamele bezittin gen. die in doeken en dekens ge wikkeld, naar vrienden en familie worden overgebracht. Bij het pijltje: minister Algera, die per soonlijk op de bedreigde punten de tomeloze verwoesting van storm en water in ogenschouw nam. Rechts; van alles beroofd, maar ge troost door het behoud van het kostbaarste bezit: de kleine meid Rode Kruis. Het Rode Kruis zal via haar afdelingen een goederen- inzameling houden. Waar geen plaatselijke afdeling is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden haar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Flu welen Burgwal 19, Den Haag. De genoemde organisaties doen een beroep op allen om niet zelfstandig activiteiten te ontwikkelen, doch deze langs de plaatselijke vertegenwoordigin gen van de drie organisaties te doen geschieden, opdat de bundeling van krachten zo effectief mogelijk zij. De adressen van de plaatselijke afdelingen zijn op de gemeentehuizen bekend. De plaatselijke commissies voor de vluchtelingenhulp zijn door de nationale commissie verzocht, zich ad hoe te be schouwen als plaatselijke commissies van het Nationale Rampenfonds. Ook het Wafersnoodfonds is terstond in actie getreden; bijdragen kunnen worden ge stort op de rekening van dit fonds bij de firma Hope en Co. Voorts is een co mité gevormd uit Indische Nederlanders en Ambonnezen; giften ten name van de penningmeester, H. J. Top, bij de Ned. Handel Mij, Kneuterdijk, Den Haag. De drie grote valcventralen, C.N.V., K.A.B. en N.V.V., zullen de leden ver zoeken enkele uren over te werken en het loon daarvoor beschikbaar te stellen voor de getroffenen. Spoedig zal hier over met de werkgevers worden over legd. Buitenland helpt Zo helpt Nederland. Maar ook uit het buitonland komen aanbiedingen. De ambassadeurs van Amerika en Canada en de Britse tijdelijke zaak gelastigde hebben de regering hulp aangeboden. Voorzover mogelijk zal deze steun worden verleend door de Amerikaanse, Canadese en Britse legers ïn - Duitsland. De regering heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en. zal overwegen in welke mate deze hulp nodig' zal zijn en waar ze kan worden verleend. De Canadese ambassadeur, Mr. Tho mas Stone, heeft de getroffen gebieden in Zuid-Holland bezocht. Het Belgische Rode Kruis heeft geïnformeerd naar de manier waarop het ons kan helpen. Dat heeft ook hot Rode Kruis in de Antillen gevraagd. Gisteravond werd in de West een comité van actie opgericht, doch nog voor het zover was, waren er reeds zeventig duizend gulden bijeengebracht voor de hulpverlening. De douanebe ambten van de Nederlandse Antillen hebben het geteisterde Willemstad ge adopteerd. Het medeleven is algemeen. Zondagavond zijn in de kerken op Cu racao en Aruba bijzondere diensten ge houden. Ook de CARE. de Amerikaanse hulp organisatie, is in werking. Honderden voedsel- on dekenpakketten werden ^er beschikking gesteld en in een cantine- wagen naar het noodgebied gebracht. De CARE zou onmiddellijk in het buiten land een algemene inzameling houden. Ontvoerend is het grote aantal berich ten dat ons in de loop van (le avond over de hulpverlening bereikte. Twee Van alle kanten heeft het meedogenloze, alles-vernielende water Zeeland en Zeeuws Vlaanderen overvallen. De zeedijken op Walcheren zijn op ver schillende plaatsen bezweken...... opnieuw heeft het zich herstellende eiland te kampen met het invretende zoute water. De Nieuwe Kerkerpolder en de Suzannapolder zijn volgelopen; in de dijk bij Rammekens zijn grote gaten geslagen, o.a. bij Veere en Vlissingen. In de straten van Vlissingen kwam het water tot drie en vier meter hoog en ook Veere en Arnemuiden staan blank. Heel ernstig zijn ook Noord- en Zuid-Beveland getroffen. Vele doden werden geteld en nog verkeren talloze bewoners van deze gebieden in levens gevaar. Op Zuid-Beveland zijn de zeedijken bij Ellewoudsdijk', Kattendïjke, Baarland en Kruiningen stukgeslagen, waardoor verschillende polders onderliepen. Ril land Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. De zak van Zuid-Beveland is dermate getroffen, dat verscheidene plaatsen ge- evacueerd moeten worden, wanneer men althans de mensen kan bereiken. Want overal is het één zee, één klot sende watermassa. Hier en daar steken gedeelten van woningen en eenzame boerderijen uit het water optriest beeld, dat thans zo deerlijk herinnert aan de vreselijke oorlogsdagen, toen mensenhanden verrichtten, wat nu de elementen hebben veroorzaakt. Verschillende dijkbreuken hebben Zeeuws-Vlaanderen doen onderlopen, ook hier is de nood groot. Langzaam komen uit deze gebieden de berichten binnen. Grote verslagenheid heerst op Noord-Beveland, dat bijna geheel onder water staat en waar tien tallen bewoners de dood vonden. Alleen uit Kortgene worden al 35 sterfgevallen gemeld. Alleen Wissekerke en Camper- land zijn door het water gespaard en men vermoedt, ook een deel van Colïjns- plaat, maar de verbindingen met deze plaats zijn vervallen. Noord-Beveland had gisteren reeds groot gebrek aan "oedsel en drinkwater. Slachtoffers Tragische verhalen komen ons ter ore. In Hontenisse brak de dijk bij de Kleine Polder op twee plaatsen en een woeste watermassa stormde aan. De vloedgol ven sloegen twee huizen totaal weg. Hierbij verdronken acht personen; zij konden niet meer aan het water ontko men. het ging alles te snel. Vier van de slachtoffers waren kinderen. Vier leden van de familie Smit vielen aan het wa ter ten offer en vader Daalman zag zijn vrouw en een van zijn kinderen verdrin ken. Hij slaagde er echter in, zijn zoon te redden, nadat deze twee uur lang met een gebroken been in een boom had gehangen. Een vreselijk ongeluk trof moeder Vossaart uit Ossenisse, die haar baby trachtte te redden. Moedig zwoegde zij, met de baby hoog in haar armen, tegen het water, dat haar tot borsthoogte reikte, op. Maar plotseling rukte een wilde stormvlaag het kind uit haar ar menzij zag het voor haar ogen ver drinken. want het was niet mogelijk, het nog te grijpen in het wilde water. In de nieuwe Neuzenpolder kwam het water al even onverwacht. In een woning, waar de ouders boven sliepen, lag een baby in de wieg. Plotseling drong het verraderlijke water met geweldige kracht het huis binnen. De hevig ge schrokken ouders stormden naar bene den, om de kleine te redden. Maar het was te laat, het water had de wieg om- vergeslagen Vanmorgen vroeg kwam het bericht binnen, dat door liet onderlopen van de Nieuwlandspolder by Krabbendijke thans de laatste verbinding over het vasteland met Walcheren en Zuid-Beveland is verbroken. Alleen voor zeer dringende gevallen wordt nog een bootdienst tus sen Yerseke en Bergen op Zoom onder houden. Vlot van Schouwen Vannacht is in Yerseke een vlot aan gespoeld, waarop zich drie personen uit Öuwerkerk op Schouwen bevonden. De toestand van één hunner was zeer ern stig. Zij vertelden dat vier anderen van het vlot afgeslagen waren. Vanmorgen om half acht kan men nog geen verbin ding krijgen met Schouwen en Duiv.e- land, Men vermoedt, dat de toestand ook hier zeer ernstig zal zijn. In Vlissingen hebben de bewoners van een flatgebouw angstige ogenblikken doorgemaakt, toen vlak naast het ge bouw een gat in de dijk sloeg en liet aanstormende water de flats bedreigde. In allerijl ontvluchtten zü hun wonin gen, want er werd gevreesd, dat het water het lioge gebouw zou ondermij nen en doen instorten; zover is het ge lukkig niet gekomen. Vlissingens boulevard is een trooste loze ruïne geworden en het strandbad is weggevaagd. Door het onklaar raken van tien bakkerijen komt de broodvoor ziening in gevaar. De Prov. Zeeuwse Courant zal voorlopig niet kunnen ver schijnen, want het water staat drie me ter hoog in het gebouw. Zetmachines en persen staan onder water. Zo was het gisteren en vannacht in Zeeland en Zeeuws Vlaanderen. Er is hard gewerkt door ieder, die werken kon. Vele zwakke plaatsen in de dijken zijn met resultaat versterkt en men heeft de in nood verkerenden geholpen, wat men kon. Ook over het verdronken Zeeland is vanmorgen een troosteloze trieste dag aangebroken...... De Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen vraagt alle muziekver enigingen in Nederland, bij hun leden te collecteren. Middenstandsbonden, ver enigingen van allerlei aard etc. blijven niet achter. Uit Almelo zijn 2000 dekens verzonden, en ook uit Hengelo en Borne vertrokken wagens textiel. Vijfhonderd vrachtauto's beladen met goederen en kleding saam gebracht dooi de Regionale Omroep Noord, Groningen, Friesland en Drenthe, reden gisteravond naar Rotterdam! Goede start Op het fiöéïdiwarlier van .het Nalio- naai men zeer tevreden over de eerste reactie. De oproep vond in brede kring gehoor. Van alle kanten stroomt hulp binnen. In de benedenka mers van het herenhuis aan de Slaien- laan 81 in Den Haag lagen gisteravond al stapels kleren gereed voor verzending. We zagen tussen de uitgestalde goede ren vele baby-artikelen, maar ook pan toffels, rood baaien ondergoed en over jassen. Op de bovenverdieping was men dirak doende de stroom van telegram men en telefonische berichten, waarin mooie giften worden gemeld, te verwer ken. Drie grote bakkerijen in Den Haag werken uitsluitend voor het Rode Kruis. Een van de drie begon gisteren al met vijf maal 24.000 broden te bakken, waar van reeds een grote hoeveelheid werd vervoerd. Wagens vol brooden en pakjes margarine reden naar het dijkleger. Evacuatie: een hoofdstuk apart! Spon taan hebben duizenden burgers hun plaatselijke autoriteiten laten weten dat zij graag daklozen willen helpen. Hele hotels en pensions staan voor hen open. Amsterdam bijv. meldde vannacht dait daar duizenden evacué's terecht kunnen. En de gehele nacht door kwamen er dergelijke aanbiedingen in de bijzondere berichtendienst, die de Regeringsvoor lichtingsdienst via de radio onderhield. Het Rode Kruis beschikt in 53 over het land verspreide plaatsen over 90 lig plaatsen, waarvan men zo nodig onmid dellijk gebruik kan maken. Voorts heeft rnen in twaalf plaatsen 50 noodzieken huisbedden. Dat het publiek royaal geeft, en werkelijk offert, bleek om een enkel voorbeeld te noemen uit het feit dat gisteren reeds veertig bedden compleet met dekens en lakens, aan het Rode Kruis in Den Haag werden be schikbaar gesteld. Wafer koken In overstroomde gebieden dient men het drinkwater, ook uit waterleiding, voor het gebruik te koken, en als dat niet mogelijk is, te filtreren en met chloor te zuiveren. Anders is het gevaar voor besmettelijke ziekten niet denkbeel dig. Eiland IJsselmonde haalde verlicht adem 0P de Ringdijk en Molendijk in de gemeente Ridderkerk hebben duizenden mannen een verbeten strijd geleverd tegen het opzwie- pende water van de Noord. De toestand is uiterst precair geweest in de rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag, doch tegen zeven uur 's morgens was de grootste spanning geweken: de dijk langs de Noord heeft het gehouden. En daarvoor is de burgemeester van Ridderkerk, de heer A. M. Nieuwenhuisen, zeer dankbaar. Het heeft gespannen, of de dijk het zou houden. Duizenden mannen uit Ridderkerk, Slikkerveer, Bolnes en Oostendam hebben urenlang op de dijk gevochten als leeuwen; ze hebben gesjouwd met zakken zand, rietmatten, zeilen en andere materialen en tenslotte tot hun voldoening mogen vaststellen, dat hun moeite en bijna bovenmenselijke inspanning niet tevergeefs waren geweest. Duizenden mensenlevens hingen, bij wijze van spreken, af van het resultaat van hun geploeter. Want als de dijk langs de Noord zou zijn doorgebroken, zouden de gevolgen voor het eiland IJsselmonde niet te overzien zijn geweest. Het water zou zich met donderend geweld door de gaten gestort en de polders overstroomd hebben. „Wij mogen God danken, dat het niet is gebeurd!" vertelde burgemeester Nieuwen huisen ons, toen we hem in de afgelopen nacht een ogenblik in zijn werkkamer aantroffen. Slachtoffers zijn in de gemeente Rid derkerk niet gevallen. Wel heeft het gespannen, of men er tijdig in zou sla gen, de gezinnen, die ir. het buitendijkse land wonen, over te brengen naar vei liger oorden. Met behulp van tientallen in allerijl gevorderde of vrijwillig aan geboden bootjes is dit gelukt, hoewel vele hachelijke avonturen vermeld kunnen worden. Persoonlijke ongeluk ben zijn hierbij niet voorgekomen. Zaterdagnacht, kort na twaalf uur, toen bleek, dat de toestand rondom de Noord bedenkelijk zou worden, pleegde de waarnemend dijkgraaf J. Groenen boom dadeiyk overleg met de burge meester, die besloot alle gemeentelijke diensten te alarmeren. Later in de nacht bleek dit snelle alarm de noodmaatre gelen zeer te hebben bespoedigd. De zware kerkklok liet in het holst van de nacht haar zware geluid over de bedreigde gemeente beieren, politie auto's gingen met loeiende sirenes door de straten, terwyl de verschrikte men sen, met slaperige gezichten elkaar toe schreeuwden: „Gevaar! De storm beukt de dyk kapot!" Van alle kanten stroomden de manne lijke bewoners uit him veilige, beschut te huizen om in de duistere nacht ver sterkingen op te werpen. Het was drin gend nodig, want van verscheidene kan ten uit de uitgestrekte gemeente bereik ten alarmerende berichten het inder haast ingerichte hoofdkwartier in het Ridderkerkse Raadhuis. Om 5.20 uur bleek de toestand by het stoomgemaal Zaterdag was dit de Bree. Zondag was deze in de tunneltraverse gelegen weg een kanaal. te Bolnes het gevaariykst te zijn. Het hoog opgezwiepte water van de Noord had in de dijk een flink gat gebeukt, waardoor duizenden kubieke meters wa ter over de Ringdyk gutsten en de stra ten van Bolnes ruim een halve meter onder water zetten. Moed In koortsachtig tempo hebben duizen den mannen, gewapend met schoppen en een flinke dosis hartstochtelijke moed het ergste weten te voorkomen. Alle gemeentelijke diensten werkten voor treffelijk samen, nadat in een korte maar bewogen „krijgsraad" op het Ridder- kerkse raadhuis de belangrijkste taken waren verdeeld over brandweer, politie, Nationale Reserve, E.H.B.O. en andere organisaties. De buitendijk, die langs de Noord loopt, was in korte tijd bezweken, het geen te voorzien was. omdat die niet buitengewoon sterk is. Ongeveer 150 wo ningen zijn daardoor tot aan het dak in het water komen te staan, de bewoners, een kleine achthonderd mensen, zijn iri veiligheid gebracht. Het was een uiterst geva3riyke op dracht, want de watervlakte was woe liger dan de oudste Ridderkerkers ooit hebben gezien. Roeibootjes wer den als speelgoed hoog opgezwalpt, terwijl de bewoners, veelal in nacht gewaad, op de daken van de wonin gen en vanuit zolderraampjes zich in de bootjes lieten glijden. Met touwen hield met op de dijk de bootjes vast, terwijl de reddingsploegen de vrouwen en kinderen behulpzaam waren. Een maal brak het touw van één der boot jes, waardoor het vaartuig met een ongelofelyke snelheid door een gat in de buitendyk op de woelige rivier be landde en by Kinderdyk in de oever vastraakte. Kritiek Zondagmorgen om zeven uur was de toestand bij Slikkerveer hoogst kritiek, maar snel in auto's overgebrachte groep jes dijkwerkers wisten de dreiging af të wenden. Inmiddels waren in de loop van Zondag van alle kanten helpers komen opdagen. Uit Rotterdam, dat men van uur tot uur met de toestand op 'de hoog te hield, ontving men van de dienst voor gemeentewerken honderden schoppen, waarmede in het afgelopen weekend ware wonderen zijn verricht. Bijna de gehele 15 kilometer lange dijk liep ge vaar, nadat door de doorbraak van de buitendijk vier polders waren onderge lopen. Aan de Molendijk, die aan de zijde van de rivier wordt begrensd door de Burgemeester Crezeepolder en de Pol der voor Woude en Donkersloot, was de toestand de gehele dag vrij gevaarlijk. Men was bevreesd dat de aangedragen versterkingen in de vorm van duizenden zakken zand, een te zware belasting voor de dijk zouden zijn. Hier en daar sijpelt water door de dijk maar breuken zijn gelukkig niet gemeld. In de polder 't Zandt en Kerkepolder onder Slikker veer staat het water bijna vier meter hoog. Het staat hier en daar gelijk met de kruin van de dijk. De vele scheeps werven en machinefabrieken, die aan de Noord liggen, zijn door overstroming zwaar getroffen. Zo vernamen we vannacht van de autoriteiten te Ridderkerk, dat de Diesel- Electromotorenfabriek van Smit te Slik kerveer voor enige millïoenen gul dens schade zou hebben opgelopen. De scheepswerven, die bü tientallen langs de rivier zijn gezaaid (zg maak ten Ridderkerk tot wat het de laatste jaren is geworden!) zouden voor etté- lijke honderdduizenden guldens zgn be schadigd. Een Rgnschip is uit een dok van een der werven gestoten en op drift geraakt, waarbij het dok zelf aanzien lek is beschadigd. Het schip heeft flinke schade opgelopen, doch kon men later houden. Persoonlijke ongelukken zgn hierbg niet voorgekomen. De brandweer heeft bij de consterna tie van de overstroming nog drie brand jes moeten blussen, welke kennelijk door de agitatie en onhandigheid zijn ontstaan. Vol tot Burgemeester A. M. Nieuwenhuisen is over het verloop van de reddings werkzaamheden zeer tevreden. Vol lof is hy over het optreden van de duizen den vrijwillige werkkrachten, die zich met hebben ontzien en vaak meer dan 20 uur op de bedreigde dijk wrkten. Buitengewooon doeltreffend is de hulp geweest, die Ridderkerk ontving van de Rode Kruis-colonnes te Bodegraven. Den Haag en andere plaatsen. Maandagmor gen om vier uur arriveerden drie bus sen Amsterdammers, die hulp wilden verlenen. Ontroerend waren de spontane blijken van medeleven, die uit alle lagen van de bevolking binnen kwamen. Een inwoonster snelde in het holst van de nacht met een pak van 200 belegde sneden brood en enkele flessen thee naar het Raad huis om toch maar iets voor de zwoegers op de dijk te kunnen doen. Een dame uit Alkmaar, die zo snel mogelijk naar het bedreigde gebied was gereisd en daarbij in Ridderkerk belandde, overhandigde de burge meester van Ridderkerk persoonlijk een tas met sinaasappelen. De een stak in zgn hartstochtelijke wil om te vechten voor de polder de ander aan. Men wilde voor elkaar niet onder doen. Hierdoor valt te verklaren, dat in het afgelopen weekeinde ware wonderen van uithoudingsvermogen zijn voorgekomen. Een lichtpunt is, dat de autoriteiten kunnen beschikken over verse hulptroepen. Zondagavond arri veerden enige honderden mannen van de Nationale Reserve uit Rotterdam, die 4e dijkwerkers aflosten. Meer dan twee honderd leden van de Bond van Oud- Stoottroepers hebben zich eveneens kra nig geweerd. Zij toonden allen wat ze waard waren en hielpen dapper mee, de stoot van de grootste nationale ramp, die ons vaderland trof, op te vangen en de gevolgen er van zoveel mogelijk te ver zachten. Toch weer verder Onder leiding van het hoofd van de gemeentelyke politie te Ridderkerk, ad- juaant M. C. Fortuin, hebben tientallen mannen van de politie zich zeer ver dienstelijk gemaakt. De meeste Ridder- kerkse ingezetenen, onder wie de bur gemeester en het hoofd van de politie zgn in 48 uur niet uit de kleren ge weest. Toch gaat men weer onvermoeid verder met het commanderen van nieu we hulptroepen in het meest verbitter de gevecht tegen het water, dat Neder land ooit m zijn bewogen geschiedenis heeft geleverd. „Als de bewonderenswaardige activi teit, die deze dagen is ontplooid, in de stryd om de dgk, ook zou worden vertoond by de woningbouw", zo ver trouwde burgemeester Nieuwenhuisen Ki^«Vannai "-ou de erSste nood binnen een jaar zijn overwonnen!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4