sloot vele straten af Zwijndrechts Ringdijk hield stand, maar schade is schrikbarend griep"' Watersnood rond Dordrechts oude havens Aanvankelijk werd een vergeefse strijd gevoerd Politiebureau geïsoleerd Ministers en burgemeester vol lof over hulpverlening Hulpverlening in Dordt marcheerde uitstekend Water naderde de kruin van de! v - - dijk tot enkele centimeters Dordtsch Dagblad Pag. 3 Maandag 2 Februari 1953 KLOKGELUI en sirenegeloei hebben de bewoners van het gebied der oude haven Zondagnacht op onaangename wijze gewekt De «ge waarwording die zij ondergingen toen zij uit hun bed gestapt waren was nog onaangenamer. Velen waren echter voorbereid op minder prettige gebeurtenissen, want Zaterdagavond omstreeks 10 uur was al duidelijk dat de last-van hoog water letterlijk en figuurlijk weer voor de deur stond. In allerijl werden maatregelen getroffen, maar de tot voor kort voldoende gebleken waterkeringsmiddelen waren ditmaal niet voldoende. De ervaringen die deze Dordtenaren Zaterdag nacht en Zondagochtend met het buiten de wallen getreden water opdeden, tarten iedere beschrijving. De hoge vloed werd tegengehou den door de Voorstraat, zoals men wellicht weet de le waterkering van het Noordelijk deel van het Eiland van Dordrecht. .Dit duurde echter niet lang. De Voorstraat werd overstroomd en veranderde in korte tijd in een kleine rivier. Men trachtte met vloedplanken en barricades het water te verhinderen het stadsdeel tussen Voorstraat en Vest binnen te stromen, maar ook dit gelukte niet. Het bagijnhof was de eerste weg die een machtige hoeveelheid water te verzwelgen kreeg. Men vrage ons niet naar tijdstip pen. Omstreeks 4 uur begon de grote overstroming van Dordrecht, maar daarna volgden de gebeurtenissen el kaar zo snel op dat er geen bijhouden aam was. Toen wij ons in verbinding wilden stellen met het hoofdbureau van politie op de Groenmarkt (waar wij zonder een nat pak op te lopen al niet meer konden komen) bleek dat Hermandad om practische rede nen verhuisd was. Hij had domicilie gekozen in café Burgergezelschap" op de Visbrug. Dit was de centrale meldingspost en vanuit dit café wer den de eerste nodige maatregelen uit gevaardigd. Politie, brandweer en vrijwel alle Gemeentediensten had den uiteraard druk werk. Toen het havengebied, dat practisch weerloos is voor hoge vloed, volgelo pen v/as en de Voorstraat het water niet meer kon houden, stroomde het met geweld de zijstraat van de be langrijkste winkelstraten van Dordrecht in. Vooral het Bagijnhof had het zwaar te verduren. Even nog kon men do Vriesestraat door middel van een dam metje watervrij houden maar het door alles heenkoménde nat zocht zijn weg door de huizen van het Bagijnhof en bereikte zo de Vriesestraat toch. Het leek er aanvankelijk op dat de over stroming beperkt 'zou blijven tot het gebied ten Noorden van de Vest. Maar de Spooi'haven bij de Dokbrug kon het instromende water niet meer bevatten. Het. stroomde eerst via de Weeskinde- rendijk naar de laag gelegen Vlietweg. Een ramp Een ramp was het dat het onder en langs het viaduct uit de Oude Maas gestroomde water de bij de Victoria aangebrachte waterkering negeerde en een bres sloeg in het wegdek van de Bakst/raat Toen kon het water langs de Victoria de Hoogt af en de Singel op. Het was angstig om te zien hoe snel het water de bres vergrootte. Was dat dan nog maar alles geweest. Maar aan de andere kant van de stad bij het Papendrechlse Veer kwam de rivier over de waterkering bij de Gasfabriek. Uit de Riedijkshaven kwam het water de Blijenhoek op. De helling die men daar heeft naar het Nieuwkerksplem was in korte tijd in een bruisende wa terval veranderd. Ernstig gevaar Ernstig gevaar dreigde bij de Noor dend ijk. Vlak voor de eerste Nöoi der gang rioeg een gat in de dijk. De bij de Noordgang wonende schoenwinke lier Dingemans moest terstond zijn wo- nifig verlaten. Groot was de schrik toen J 3 van zijn kinderen niet te vinden waren. Gelukkig bleek al spoedig dat zij zich in goede welstand bevonden- Zij waren op hun eentje naar hei hog< water gaan kijken. Een mooie presta- In een kort gesprek dat wij met de burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen mochten hebben terwijl hij in het Gemeente Museum vertoefde, ver telde deze sinds Zaterdagnacht niet meer uit de kleren te zijn geweest. Met lof sprak hij voorts over de wijze waarop de hulpverlening kon worden aangepakt. Alle hulp In de middag had hij met mr. J. Alge- ra, minister van Verkeer en Waterstaat, de toestand op het Eiland van Dordrecht geïnspecteerd. Hierbij was ook aanwe zig ir. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Tevens bezocht minis ter Staf het bedreigde gebied, evenals dr. P. Muntendam, de juist afgetreden staatsscretaris van Volksgezondheid. Zonder uitzondering waren deze autori teiten diep onder de indruk van de ramp die ht Eiland van Dordrecht heeft ge troffen. Zij zegden alle mogelijke hulp toe en spraken hun waardering uit voor de organisatie der hulpacties. Ook ver telde de burgemeester over de evacuatie van de patiënten van Sanatorium Wei- ziigït naar het gebouw der M.T.S. Wel iswaar was er geen directe nood aanwe zig maar daar deze mensen slechts met de grootste zorg vervoerd mogen wor den is men daar 's middags al mee be gonnen om niet door het hoge water verrast te kunnen worden. Dit transport verliep zonder oponthoud op voortref felijke wijze. Beperking Ten aanzien van de energievoorziening vroeg de burgemeester er op aan te dringen dat de burgerij zo min moge lijk water zou gebruiken. Door het uit vallen van de Stadspolders, die immers in hoofdzaak het Dordtse waterwinge bied vormen, wordt er slechts rivier water in het buizennet gepompt, zodat er minder dan 1/3 beschikbaar is. Bo vendien zijn er verschillende breuken in het buizennet, evenals in dat van de gassfabriek. De stroomvoorziening daar entegen kan practisch zonder stagna tie doorgang vinden, hoewel met zeker heid niets definitiefs over te zeggen is. Onverwachte omstandigheden kunnen zich elk ogenblik laten gelden zodat het nuttig kan zijn noodverlichting bij de hand te hebben. Dokter Koopman Ook met dokter Koopman konden we even spreken. Deze roemde in de eerste plaats de hulp van allerlei kanten. Met pontonbootjes had zijn dienst ouden van dagen en zieken opgehaald, die door het water hun woningen niet meer konden verlaten. Men ging zelfs tot achter in de Bicschbos en H. I. Ambacht om patiënten le halen. Ook werd de Arend Maar lens- hof per bootje geëvacueerd evenals het Hervormd Rusthuis op het Bagijnhof. Daarnaast besteedde men aandacht aan het verplaatsen der ziekenhuispatiënten naar de hoger gelegen afdelingen der zie kenhuizen. Ook vroeg veel zorg de reeds genoemde evacuatie der patiënten van Weizigt. Men bleek echter in staat aan de moeilijkheden het hoofd te bieden me de dank zij de assistentie der artsen uit niet-bedreigde plaatsen en de spontane hulp der Canadese verpleegsters. Hier mee is natuurlijk niet gezegd dat Rode Kruis en E.H.B.O. onvoldoende hebben gewerkt. Integendeel ook deze organisa ties verrichten onnoemelijk veel werk waarvoor alle hulde past. De spoordijk naar Dordrecht werd over geruime afstand door het water ondermijnd. Rails zakten weg, de masten konden niet over eind blijven staan en de boven leiding ging daardoor aan stukken. Treinverkeer was daardoor vol komen uitgesloten. tie heeft het personeel van de Dienst van Openbare Werken hier geleverd. Met hard werken slaagde men er in het gat te' dichten en een grote door braak te voorkomen. Later kwam het water over scheepswerf Hoebee door de Biesehbosstraat de Noordend ijk over. De dijk verzakte hier op een wijze die bepaald angstig was. Benedendijks en in de zijstraten kreeg het over de dijk komende water vrij spel. Waterval Ook bij de Houthandel Van de Weg vam het water over de Noordcndijk. De bewoners van de Noordcndijk wier woningen tussen de Noordergang en de centrale staan moesten 's middags hun huizen ontruimen omdat gevaar voor- instorten bestond. Ook huizen in ande re gedeelten van de stad moesten ver laten worden. Van de hoofdstraten stonden blank: Wijnstraat, Groenmarkt, Voorstraat. Bagijnhaf, Grote Spuistraat, I Prinsestraat, Fteegoversloot en Vnese-1 straat. Ket Steegoversloot werd ge-1 vuld door een waterval die zich uit de straat stortte. In verschillende van de I ondergelopen straten zijn auto's vast gelopen. Zij moesten later worden weg- j gesleept. Hoogtepunt Omstreeks S uur was het hoogtepunt in de binnenstad bereikt. Het water, ging toen zakken en dit geschiedde zo I snel dat men om half tien alweer over de Voorstraat kon wandelen, In de straten die een zak hebben bleef het! water staan Bewondering kan men hebben voor 'dé snelheid waarmee men de storingeH in de eleectriciteitsvoor-1 ziening h;id verholpen. De gasvoorzie- I ning heeft geen stagnatie ondervonden, j Het treinverkeer was stopgezel, en de j telefoondiens', werd gehandicapt door het enorme aantal gesprekken dat men tte verwerken kreeg waarbij no» kwam dat verschillende lijnen uitvielen, De watervoorziening is gestagneerd omdat de bronnen in het waterwingebied niet bruikbaar zijn. Gem. Lyceum het centrum Om dc gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beteugelen is een Hulpver lening Centrale ingericht in het Ge meente Lyceum in het Oranjepark. Van hieruit wordt de hulpactie geleid door een aantal hoofdambtenaren en anderen. Men maakt hierbij gebruik van een grote schare vrijwilligers die met onverwoestbare energie doet wat zij kan om de nood te lenigen. Van deze mensen wordt uiteraard het uiter ste gevraagd daar de grootscheepse evacuatie van de bevolking uit de be dreigde Dubbeldamse gebieden zeer veel vergt. De organisatie der hulpverlening, die vanzelfsprekend geheel geïmproviseerd moet worden verloopt perfect. Voor elke tak van hulp is een commando inge steld. dat de vele vrijwilligers een taak aanwijst. De leiding van de evacuatie der Dubbeldammers en van de bewo ners van de Noordendijk in Dordrecht voorzover deze niet bij familieleden of kennissen in de stad terecht kun nen is in handen van de heren B. J. Ooslerheert en N. J. G. de Klerk van de dienst van Sociale Zaken. Zij heb ben kwartier doen inrichten m het Gemeente Lyceum, de Rijkslandbouw scholen en de M.T.S. aan de Oranjelaan en de Gem. school aan het Oranje Vrij- staatplein. Veler hulp Voor alle vervoer heeft de heer H. Hoorn, commandant van de brandweer, de verantwoording. Hij maakt hierbij gebruik van tal van beschikbaar ge stelde auto's. Natuurlijk is ook een technische dienst ingesteld. Ir. H. Versteeg, direc- teur van Openbare Werker, en If- M- duSi J. van der Berg, directeur, van de gasr fabriek en het waterleidingbedrijf heb-/, ben hiervan de leiding gekregen. politie staat uiteraard onder», commando van Commissaris J. Heidema. Dr. "P. J. Koopman, directeur van de G.G. en G.D. leidt de ganeeskundige dienst. Voor de ziekenzalen wordt hij geassisteerd door mevrouw Van der Putten van de E.H.B.O. Hoogste lol Over de assisterende vrijwilligers kan niet anders dan met de hoogste lof worden gesproken. Vaak ontroerend wa ren de aanbiedingen die men van ver schillende zijden kreeg. Er kwam by voorbeeld een groep Amsterdammers naar Dordrecht om te helpen waar diti maar enigszins nodig mocht zijn. Van hun hulp wordt een dankbaar gebruik, lemaakt. evenals van die van enkele Canadese verpleegsters, die zich bij de, geneeskundige dienst kwamen melden, j Voorts is er een aantal artsen uit de niet bedreigde plaatsen gekomen om medische bijstand te verlenen. Ook zijn lal van M.T.S.-ers, padvinders, particu lieren en niet te vergeten met verlof zijnde militairen druk in de weer, zo wel wat de evacuatie betreft als de dichting van gaten in de Noordendijk. Regering legt een verklaring af Minister-president dr W. Drees zal lorgenmiddag bij de aanvang der ver gadering van de 'Tweede Kamer namens de regering een verklaring afleggen over de stand van de nood in de getroffen ge bieden. Daarna zullen de leden in de gelegen heid worden gesteld eventuele vragen te stellen. De voorzitter var. de Tweede-Kamer fractie van de P.v. d. A., mr Burger, had Zondag minister Drees in een verklaring voor de microfaan mededelingen te doen omtrent de maatregelen tol leniging van de nood: dit ter geruststelling van de slachtoffers. Hij had de voorzitter van de Tweede Kamer, mr Kortenhorst. verzocht le bewerken dat de regering een ver klaring in de Kamer zou afleggen. i verband met het feit dat de dienst plichtigen de dienst niet kunnen verlaten en hei verkeer is belemmerd, is de open bare vergadering van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State op Dinsdag a s. uitgesteld. Evacueren gaat niet altijd een voudig Dat ondervond deze Dordtenaar, die naar een veiliger droger huis werd overgebracht. t on>„ 'en FrahÜfori-MÜneh<g: ii-aanes Hamburg naa^Londc^ 1 11 tus.>eritanding -b» maar ging direct naar' de Enge/sé'Siooidstad door. Het K.L.M.-i toestel uft New York v/as het enige vlieg tuig. dat gisterochtend binnenkwam. De| luchthaven zelf heeft van de storm geen schade ondervonden. Op vijl, zes plaatsen stoimde de vloed binnen: T T 7 1111 ll Slagplaats Walburg, de nieuwe- sport- rvE MENSEN langs de Ringdijk in Zwijndrecht waren van Zaterdag- j lJ op Zondagnacht reeds op het ergste voorbereid: de felle, op volle i werd. Hier een meter, daar een halve kracht jagende Noordwester zweepte het kolkende water in de 'Tleter Eén der zwaarst getroffen rie- 3 -T j j u c. j t. len was hel Burgemeester Doomplein. Oude Maas en m de Noord steeds hoger op. Steeds hogerMaar l waar men slechts tot over cl- knieën behalve deze mensen, die gewoon zijn aan hoog water in dit seizoen.d°01' het jVa\?r ,wadend zi-in weS ko,ï vermoedde vrijwel niemand deze vreselijke verschrikking, die over de 1dl* "Bruinelaan°1iepVaeei?epasndgeopendc Zwijndrechtse Waard zou komen. Men sliep van de Zaterdag in de groentezaak onder water Zo leed het hele bevolkte deel der gemeente Zwijn drecht onder deze vreselijke ramp. die. zoals later zou blijken, op vete plaat sen van ons vaderland nog veel ver- lelden in het Noordpark, het terrein der voetbalvereniging Groote Lïndt, en kele woningen aan de Lindtse dijk. Voetje voor voetje vorderde water nu het dorp Zwijndrecht voor zich op. Een waterval stortte zich over de Bruine- laan en alle andere rondom gelegen wij- Zondag.. Het hele centrum werd overstroomd Dc bewoners van de huizen aan de buitcnkrtnt. van de dijk worstelden reeds met het. wataer. dat elke minuut onrust barend /steeg. Zij zwoegden de gehele nacht om de onderhuizen te beveiligen. Maar het grootste deel van de 16.000 bewoners van deze gemeente tegenover Dordrecht werd pas om ongeveer half vijf in de morgen uit een rustige slaap Advertentie V' HEEM DAN DARO GRIEPPOEDERS Hendrik Ido Ambacht voor erger gespaard Ofschoon de dUk langs de Noord bij Hendrik-Ido-Ambacht niet bezweken is. heeft het dorp van het overslaande en door siepelende water veel te lijden gehad. De huizen in één straat werden geheel verwoest. Het water staat in de straten en maakt die. door de modder en het drijvende vuil vrij wel onbegaanbaar. Ongeveer 25 gezinnen zijn dakloos. Toch beseft men in HendriK- Ido-Ambacht, dat de ramp op andere plaat sen heel wat erger is geweest. Spontaan bood men dan ook aan. ongeveer 400 ge- evacueerden uit het ernstig getroffen Pa- pendrecht onder te brengen. De dijk langs de Oude Maas heeft het echter gelukkig kunnen bolwerken. Persoon lijke ongelukken deden zich in Hendrik-Ido- Ambacht niet voor. Zoals alle andere Zuid- Hollandse Eilanden, is de telefoonverbinding onklaar geraakt. Men hoopt de kabelkelder in Dordrecht, die onder water staat, van daag droog te pompen, zodat het telefoon verkeer hersteld kan worden. De fabnekswerven bij deze plaats zijn totaal ondergelopen en de apparaten en ma chines hebben zware waterschade geleden. Het begin van de ellende in Dordrecht: de doorbraak van de Dokhaven Dordt zeer erkentelijk voor spontane hulp Burgemeester en Wethouders van Dordrecht zijn zeer erkentelijk voor de zo spontaan verleende hulp, geboden door personen van bedrijven en particu lieren, zowel uit de gemeente Dordrecht als elders. Degenen, die menen ter zake van door hen verleende hulp én/of be schikbaar gestelde materialen van de Gemeente Dordrecht iets te vorderen te hebben, wordt verzocht uiterlijk Vrij dag 6 Februari a.s. hun rekening, zo veel mogelijk gespecificeerd, bij hen, p/a Stadhuis, in te dienen. Schade Burgemeester en Wethouders van Dordrecht brengen ter kennis van be langhebbenden dat aanmelding van aan huisraad en bedrijf toegebrachte schade mondeling of schriftelijk kan geschie den aan het Bureau van de Diensten voor Raciale Zaken, ingang Veemarkt. Deze «aanmelding dient te geschieden ter registratie van de aangerichte scha de. Toezeggingen betreffende eventuele vergoedingen kunnen nog niet worden gedaan. Zuinig met gas, water en electra Het gemeentebestuur van Dordrecht brengt onder de aandacht van de bur gerij, dat in verband met de watersnood onder meer schade is toegebracht aan de electriciteïts-centrale, de gasfabriek en het waterleidingbedrijf, waardoor b.v. slechts een derde van de normale watervoorraad beschikbaar is. Men wordt daarom verzocht in zijn eigen belang en in het belang van zijn mede ingezetenen het gebruik van gas. water en electrieiteit zoveel mogelijk te be perken. Vooral 's avonds moeten de gaskranen goed worden gesloten. Ziekenvervoer, hulp, huisvesting Het gemeentebestuur van Dordrecht maakt bekend, dat aanvragen om zie- 1 kenvervoer. huishoudelijke hulp en huisvesting kunnen worden gericht tot de Directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst. Joh. 1de Wittstraat 17. Navragen naar de ver blijfplaatsen van gewonden kunnen ge schieden aan het Bureau van het Rode Kruis, Singel 60, alhier. Millioenenschade De schade die het wassende water op het Dordtse eiland veroorzaakte loopt in de millioenen. Een juiste ra ming of een die de werkelijkheid nahïi komt uiteraard nipt tp ma Ivan aeze °uae htuzen kon dit onbesuis- u"eraard "ie* te ma"|de aanstormen niet verdragen De bui ken. ooral landbouw eis hebben een tenmuur werd weggeslagen Gelukkig ontzaggelijke schade geleden, niet al-j wisten de beworférs zich te redden, maal leen aan vee maar ook aan roerende aües wat in het benedenhuis stond, goederen. Vele in de ondergelopen werd vernield. geschrikt, door sirenes, door mensen stemmen, die het lawaai van de joelen de storm trachtten te overschreeuwen. Want op dat ogenblik dreigde overal het water. De gehele Ringdijk, die de. gemeente Zwijndrecht al eeuwen heeft gevrijwaard van iedere watersnood, dreigde het te begeven. Het water steeg. In de stormwind op de dijk bespraken groepjes mannen de mogelijkheden, de kansen, het gevaar. Het water kroop over de fabrieks terreinen, grote schade aanrichtend op zijn weg. Bij de Ver. Oliefabrieken lie pen de kelders met kostbare vetten vol, terwijl men machteloos moest toezien. De zaad-extractie, de raffinaderij en machines. Een schadepost van tiendui zenden voor Unilever. Bij de Chempro- ha, een chemische producten handel bij de verkeersbrug, lagen mandflessen bij duizenden her en der verspreid. En lang zaam maar zeker naderde het tijdstip van het hoogtepunt van de vloed: zeven uur vijftien Gat in de dijk Over het terrein van de Chemproha sloop het water naar de dijk en dan in eens sleet de stroom een gat in die dijk Eerst klein, maar weldra groter. Zó groot, dat over een afstand van een goede tien meter de dijk aan de binne- zijde werd weggeslagen, gevaarlijk dicht bij de verkeersbrug. Als een waterval stroomde de massa in de nog dikke duisternis het diepgelegen opslagterrein van de groenteninmakerij van de fa. Van den Hout Zonen op. Tussen de groentevaten wies het water, nam be zit van de Da Costastraat. Gelukkig steeg het niet tot de hoger gelegen delen van Meerdervoort. Het was nog maar een uur of vijf in de gure Zondagmorgen Dat was in het westelijk deel van Zwijndrecht. En intussen had nien het in het oude deel der gemeente nog zwaarder te verduren. Daar was de toe stand nog kritieker. Op vijf, zes plaat sen had de vloed reeds het hoogste punt, de kruin van de dijk gepasseerd. Bij de oprit naar de Ringdijk, ter hoogte van de villa ..Meerdervoort" (altijd al een gevaarlijk punt bij win ters hoog water) bleef het niet bij dreiging. Met ongenaakbaar geweld stormde het water een nauw trapje af. Donderend deed het een aanval op de woningen aan de Ondei-dijkserijweg. Eén van deze oude huizen kon dit onbesuis- polders wonende landbouwarbeiders zagen het merendeel van hun bezittïn. gen verloren gaan. De woningen hebben, zoals begrij pelijk is, zeer geleden. Verschillende in de polders gestaan hebbende hou ten noodwoningen zijn door de storm opgenomen en uit elkaar gerukt. De velen die op de wilde baren van de binnenzee her en der reizen zijn trieste getuigen van drama's die zich in het Dubbeldamse hebben afge speeld. De schade aan de dijken en aan de wegen in de polders is natuur lijk ook niet te schatten, maar dat het herstellen ervan fantastische bedra gen zal vergen is vanzelfsprekend. Enorme sommen zullen ook gemoeid zijn met het herstellen van de rijks weg nr. 16 en van de spoorbanen DordrechtMoerdijk en Dordrecht Sliedrecht. Het zal maanden duren voor op deze baanvakken weer trei nen zullen rijden. Natuurlijk hebben ook de bewoners van de ondergelopen binnenstad van'Dordrecht veel nade lige gevolgen van de overstroming Winkeliers en particulieren hebben wel getracht zoveel mogelijk te red den maar het water verscheen op sommige plaatsen zo onverwacht en het wies zo snel dat lang niet alles in veiligheid kon worden gebracht. Het] En dan ineens: met donderend geraas wegdek van de straten en wegen in; stortte het pakhuis in van de kruide- de binnenstad is door het schurende i nierswinkel van de Fa. Terlouw. Straat- Wanneer onder de huizen binnendijks reeds offers vielen, dan valt het te be grijpen, dat de woningen aan de bui tenkant van de Ringdijk alle blank ston den. Met grote schade aan huisraad. Van vele mensen, die een varken hiel den, of pluimvee, of een koe, werd dit kleine bezit door het water afgenomen. Het vee verdronk jammerlijk. De stoep bij de Lindelaan werd ge heel beroofd van alle straatstenen en ook daar kwam het water binnen, even als bij de Zoutziederij De Bondt, waai de stroom zich een door niets belem merde weg zocht langs de Huttestoep. Op het Veerplein en het Maasplein was de toestand kritiek, maar nog juist houdbaar. Duisternis Intussen was de electrische verlich ting in de huizen en op straat uitge- floept. De waterleiding werkte nog en voorzichtigheidshalve tapten velen een voorraad water. Gelukkig, want nog geen uur later liep geen enkele kraan meer De gasvoorziening stokte. Het werd zes uur. Half zeven Nog bijna een uur naar het hoogte punt! Hoe zouden de gaten in de Ring dijk zich verder houden? Slijtage werkte aan de binnenkant van de dijk door. Een zeer beangstigend punt was ook de Slagveldse stoep aan de andere zijde van Zwijndrecht. Over de terreinen van Zwanenburg's Conservenfabrieken kwam het water op de rijweg af. Vaten rol den over en op elkaar, klotsten bonkend en zuigende water zwaar beschadigd, i Ook waren er verschillende breuken I SSkKSg" in de buizennetten van gas en water-j flip Van het gas. kwamen bloot, zand leiding. Groot was ook de schade aan werd weggevreten door het niet aflaten- vele landerijen temeer daar het win- de water. Een motorcarrier bolderde ■terkoren reeds was uitgezaaid. Bo- 'n ^et 8®t een „slee" van een luxe wa- vendien staat nog niet vast welke ge. volgen het zal hebben omdat het wa- Van rijzend water vanzelfsprekend elk ter veelal brak is. dieper gelegen deel overstroomd: de op- I stenen werden meegesleurd. schrïkkelijker gevolgen had. Het werd vloed, het was half acht, er kwam dag aan de hemel. Men her ademde. Zwijndrecht stond blank, mus? de gemeente bestond nog. Men kocht petroleum, men evacueer de en zoveel mogelijk probeerde ieder een aan iedereen steun te geven. Nóg stroomde het water door de ope ningen, maar het ergste was voorbij. De dijk had het gehouden. Over de ge hele linie was het water op vijf centi meter na de kruin van de dijk gena derd. Men zocht familieleden op, ten koste van een nat pak. Er werd geholpen. En er werd geke ken, want er waren toch nog mensen, die hun Zondags pak uit de kast hadden gehaald, om eens op hun gemak alles te gaan bekijken. Maar het overgrote deel van Zwijndrecht hielp. Hielp, waar het kon Nieuwe dreiging Tegen het middaguur, na enkele uren van herademing en raadsels en gissin gen over hoe het in andere gemeenten zou zijn. (Er was immers geen radio, geen verbinding, niets), werd de bevol king van Groote Lindl en Zwijndrecht- West opgeroepen om te proberen een nieuw gevaar te weerstaan. De Lindtsedijk bij Biemond was in de morgenuren zo aangevreten, dat slechts een rijbaan van ongeveer ander halve meter over een lengte van hon derd meter in de nijk was overgebie- vtyi. Hier dreigde nieuw gevaar. Als dn punt zou bezwijken bij de nieuwe vloed om ongeveer half acht in de avond, dan zou de gehele Zwijndrechtse Waard zon der twijfel onder water lopen, zoals dat was nu wel duidelijk op zo vele plaatsen elders in ons Vaderland. Vrijwilligers Vrijwilligers werden opgeroepen en zij stroomden toe. Bij honderden. Jute zakken werden beschikbaar gesteld door vele fabrieken, vrachtauto's kwamen er. de mensen reden tegen dc nog altijd scherpe, naar het Noorden gedraaide wind naar de Groote Lindt. Gewapend met spaden en schoppen. In razend tempo werden op het opgespoten terrein de zakken gevuld met zand. Ervaren en onervaren werkers streden zii aan ?ii De auto's reden af en aan.Die dijk moest gestut worden. Moest Want De dijk werd gestut, "s Avonds om halt acht op het nieuwe kritieke moment was de Lindtsedijk verstevigd. En de tweede aanval van het water werd weerstaan Ook in Zwijndrecht zelf reden de auto's bij tientallen. Honderden mensen waren bezig om de gevaarlijke punten van de morgenuren te beveiligen en te verste vigen De gehele dag door werden zieken en andere mensen, die geen zeggenschap hadden over hun eigen beweging, naar een veilige ulaats gebracht Velen verlieten hun woning en zochten heil in een gebouw aan de Ringdijk. Maar in de avonduren was voor Zwijn drecht het grootste gevaar geweken, want het water bleef een meter bene den het peil van de morgenuren. En alles bii elkaar ondanks de slagen, die deze gemeente troffen, ondanks de scha de. die in de honderdduizenden loopt, wellicht in de millioenen, waven de Zwijndrechtenaren nog dankbaar. Dank baar. omdat om kwart voor zes. toen de electrieiteit weer werd ingeschakeld en de radio de berichten over deze na tionale ramp bracht, uit die droevige tijdingen bleek, dat deze gemeente nog bevoorrecht was geweest boven honder den 3ndere in Holland en Zeeland.... Want als men even buiten Zwijndrecht op de dijk stond en over het woelige water van de Noord naar de gemeente Papendrecht keek, kon men zien. hoe daar door en gapend gat in de dijk het water op de vruchtbare polders van de Alblasserwaard aanstormde. En wat is daarmee vergeleken dan de water schade. die natuurlijk wel groot is. maar tocli altijd te herstellen valt. Dan kan er niets dan grote dankbaarheid zijn, dat Zwijndrecht geen enkel slachtoffer aan deze grote ramp heeft moeten af staan

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2