Van 30 polders op Goeree en Flakkee! bleel er niet een behouden Razende storm zocht ook slachtoffers op zee Het aantal doden de veertig reeds overschreden Numansdorp één van de zwaarst getroffen gemeenten Prins Bernhard te New York Kerk en School Pag. 2 Maandag 2 Februari 1958 nieuws De eilanden bezuiden Rotterdam hebben wel een extra zwaar en droevig deel van de nationale ramp te incasseren gekregen. Op het ogenblik dat we dit neerschrijven begint de toestand iets overzichtelijker te worden en hierbij wordt dan ook duidelijk hoe zwaar Goeree-Over- flakkee is getroffen. De toestand moet hier als zeer ernstig gekenmerkt worden. Van de dertig polders die dit eiland vormen is niet één droog gebleven. Heel kleine gebieden bij Stellendam, Ouddorp, Dirksland en Melissant vormen de vluchtheuvels in hei grauwe watervlak waar thans vele bewoners van het eiland, die alles verloren hebben aan vee en goed, bescherming moeten zoeken. De vluchtelingen worden met kleine bootjes naar de dijken vervoerd. Vandaar zullen ruim 200 slachtoffers naar Brielle worden overgebracht. Naar schatting zijn hier zeker veertig mensen om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is eenvoudig weggespoeld. Er is een dringende behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer ie bereiken en de snelste hulp zal van Rotterdam uit moeien geschieden. Vandaag zullen vliegtuigen, zoals gisteren reeds is geschied, rubberboten uitwerpen om ingesloten mensen uit hun isolement te verlossen. het water dat van andere zijden reeds het eiland was binnengedrongen, want er werden dijkdoorbraken gemeld zo wel aan het Noordelijke als aan het Zuidelijke deel van het eiland. Er waren geen voertuigen of sche pen genoeg om te hulp te komen. De veerdienst MiddelharnisHelle- voetsluis was reeds gestaakt. Boven dien, het water was zo woest en de stroming zó sterk, dat het onmogelijk was om de mensen in kleine roeiboten te hulp te komen. Vliegtuigen werpen rubberboten uit De plek die het langste weerstand bood, was de oude polder in het hart van Goeree, daaromheen waren al de dijken overstroomd of gebroken. On danks de verbitterde strijd welke door alles wat dragen en werken kon, werd gestreden, viel ook deze plek niet meer te redden. Langzaam, ter gend langzaam, steeg hier het water. De mensen moesten als overal elders, hun heil zoeken op de bovenste ver diepingen van hun huizen, terwijl de hemel reeds ging verdonkeren. Weer moesten zij een nacht van verschrik king in.. ..Zullen hun huizen, die hier en daar al ernstig ondermijnd zijn, door het water hel houden of zul len ze instorten? Het is menselijker wijs teveel na de vreselijke storm nacht, die deze mensen reeds hebben doorgemaakt. Het begon te Hekelingen Het verhaal vol ontstellende ge beurtenissen begon te Hekelingen. Ontembare vloedgolven stormden door het Brouwersbaven.se gat op de Zuid kusten van Goeree-Overflakkee aan. Het water steeg hier tot een angst wekkende hoogte en het vreselijke ge beurdedc dijk hield het niet. De doodsvijand had de toegang geforceerd en waar zou hij tot stilstand komen? Maar hierna werden alweer nieuwe infiltraties gemeld. Bü Stellendam sloeg het woeste wa ter over de dijken. De aanvalspunten vermeerderden met het uur en waar moest men heen? Zij die vluchtten uit hun huizen werden al spoedig tegengehouden door Geen plek meer droog Wij laten hier weer het relaas van onze zegsman volgen, die op onze vraag of er ook slachtoffers waren ge vallen bevestigend moest antwoorden. In de polder Van Pallandt stond een woonwagenkamp en begrijpelijk was; deze ongefundeerde woonplaats niet bestand tegen een aanval van ziedend water. De bewoners zagen nog kans op de daken van hun wagens te klau teren, maar in de felle dans van de golven is dit geen beschutting. Zij werden er eenvoudig afgeslagen en de wagens dobberden verder. Hier voerden een vader met zijn kleine dochter een laatste droevige strijd Maar men vermist er nog meer en men weet niet welk bittere sti-ïjd dezen gevoerd hebben en of ze verloren. Men vreest dat hun getal de veertig reeds is overschreden. En wie zal het vee tellen dat onder het grauwe wilde watervlak verdween? Toen we de laatste berichten ont vingen, stond Stellendam al voor vier/ vijfde onder water. Er moest hulp komen, maar waar vandaan? Hier kon het vliegtuig helpen en dit verscheen ook inderdaad. Het wierp rubberboten uit om de in levensgevaar verkeren de mensen te helpen. De Rotterdam se rivierpolitie trok met boten naar het eiland om hulp te verlenen maar nog steeds was de nood stijgen de. Het ene bericht na het andere deed onze angst en bezorgdheid toenemen. „Van de dertig op Goeree gelegen polders staat er niet een meer droog'' dit was het laatsteonze cor respondent kreeg toen gelijk„Heel Flakkee gaat onder". De mensen zit ten op kleine bovenkamertjes, in bo men of waar maar een hoge en uit stekende plek te vinden is. Gelukkig waren, ook de hulpacties gaande, maar er was geen materiaal en er waren geen handen genoeg om in dit dodelijk tijdsgewricht toe te schieten, want van alle kanten stegen de roepstemmen om hulp omhoog. Zo was Goeree-Overflakkee in zijn onder gang een extra zwaar geteisterd ge bied in het grote veld van leed en ondergang door het water, een natio nale ramp die bij mensenheugenis haar weerga niet heeft. Hedenmorgen dijkdoorbraak op Voorne-Putten UIT de berichten, die wij hedenmorgen (Maandag) ontvingen blijkt, dat het 4500 zielen tellende dorp Numansdorp in de Hoekse Waard tot een van de zwaarst getroffen gemeenten behoort. Gisteren zijn hier in de loop van de dag 3000 personen geëvacueerd, die in scholen en bij familieleden te Klaaswaal zijn ondergebracht. Op sommige plaat sen te Numansdorp had het water een hoogte van twee meter bereikt. Vijf en twintig inwoners worden vermist, waarvan waarschijnlijk ver scheidene verdronken zijn. Tot hen behoort een gezin, bestaande man, vrouw en tien kinderen. Prio» Bernhard waï neer onder de indruk toen hij ^feteren in New York Nederlai „Dit is verschrikkelijk nieuws", iel hij. De Prins wa« diep onder de indruk van het verHes^Lwi mensenlevens. Hij betreuW^yjaj Nederland door deze ramp geiroff^BJtop het ogenblik dat het zich weej^Tsfsieli. De Prins, die deelneemt aan de plech tigheden ter herdenking van het feit. dat New York 300 -Sjjaar geleden werd gesticht, zeide: „Ik Zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe." Z.K.H. zei, dat hjj„v,Bog niet officieel op de hoogte gesteld van de: stromingen. Hij Tiajj- nog niet gedacht aan verandering van. zijn huidige plan nen. „Zoals u weel", verklaarde de Prins, „heeft Neder.land_Mjusst de Amerikaan se regering! mé^egi\deeld. dat het geen economisch» hulp nieer nodig heelt. En nu komiij- deze ichter altijd, gedu- |?hiedenis. tegen het wij zullen deze .en ,en overwinnen vérleden hebben èor het Ameri- tJ>. „Dit is altijd 'nationale rampen i. „en Nederland •ipende hand 'ge len in soortgelijke Nederland rende zijn gehet ge. water moeten vphtej nieuwe rami zoals wy all gedaan." Hij was kaanse aanbi gebeurd, wai waren". verkUap! heeft ook altijd boden aan andere omstandigheden." ,U zult zich herinneren, dat mijn luw persooiilÜSj^siïten heeft gezon den aan de Verêwlne Staten tijdens de overstromingsramp van de Mississippi en de Missouri en wij. evenals andere •olken. zijn altijd dankbaar voor per soonlijke giften in tijden van nationale rampen." Prins Bernhard deelde zijn gehoor in 2 „Saint Marks of the Bouwerie" het nieuws van de ramp mede. Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aan wezigen te bidd&o^voor degenen, die thans in gevaaren aüènde verkeren. Man met twee kinderen in Rhoon verdronken 4» De bevolking van Rnoon heeft Zondag met man en macht gewerkt en is er in geslaagd het water achter de Thijsjesdjjk en Rijns wijk te houden, waardoor het ge vaar geweken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het onderge lopen deel in een slo^t terecht kwamen,' verdronken. De burgemeester van Rhoon en de com mandant van de brandweer beleefden een hachelijk ogenblik, toen huh auto in het ondergelopen gebied op een mest hoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook. Hoog vliet, Poortugaal, Rhoon; waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel verdronken. Wereldbevolking neemt IET ALLEEN TE LAND, OOK OP ZEE is de nood zeer groot geweest. Tientallen schepen, die niet tijdig in de havens schuilplaats konden vinden, voerden een zware strijd tegen de machtige orkaan en de geweldige zeeën. En menig schip is in die kamp ten onder gegaan. Doch voor onze kust heeft de zee, voor zo ver thans bekend is, slechts in één geval slachtoffers geëist: de Helderse reddingboot Prins Hendrik heeft vergeefs gezocht naar de Duitse tanklichter Oder, die met zes man aan boord spoorloos is verdwenen. Deze lichter werd dwars voor Texel verloren door de sleepboot Gulosenfjord De 1600 ton metende tanklichter was Woensdag- van Cuxhaven naar Rotter dam vertrokken om benzine over te nemen. Alle opvarenden waren Duitsers. Ook de Gulosenfjord kwam in nood, maar werd later weer bestuurbaar. Gestrand Bij Ter Heijde raakte de Groninj kustvaarder Elisabeth (175 ton) op „Oude Slag" vast. De reddingboot kon er niet bij en ook kon geen lijn aan boord worden geschoten. Twee schepe lingen wisten al zwemmend de wal te bereiken. Een derde volgde hun voor beeld. Een man uit Ter Heijde begaf zich te water en redde ook de vierde man, de 63-jarige schipper J. Jonkers. De be manning werd in Café De Sport van kleren Het schip zit (Uns RütgëfU De nacht der verschrikking: 'Qp de vlucht voor het water, dat duizen den mensen in hun slaap overviel. Texel had het zwaar te verduren (5p het eiland Texel is de toestand ook seer critiek. De polder „Eendracht" bijjjee js Coksdorp op de noordpunt van het eiland is ondergelopen. Hierbij rijn vier personen om het leven gekomen. Zij maakten deel reddingboot i een reddingsexpeditie, die z:ch par Stellendam. De burgemeester heeft dringend om een amphibievaartuig of motorboot ver zocht om de mensen, die nog in de huizen te Numansdorp verblijven, redden. Te 's-Gravendeel wachtten hedenmor gen circa 600 personen, bijeengepakt op een bovenverdieping van de lageare school, het zakken van het water af. Er stond anderhalve meter water school. Vannacht omstreeks één uur braken 's-Gravendeel wederom twee dijken door. Zodra het water zakt hoopte men de mensen, die zich nog in hel dorp be vinden. over te brengen naar de Ahoy' hallen te Rotterdam. Men schal het aan tal slachtoffers ie 's-Gravendeel op 55. Dank zij het feit, dat de gehele be volking van Yerseke de hele nacht in de weer is geweest om de dijken te bevei ligen. is deze plaats behouden. De be volking van Yerseke heeft zich daarna op weg begeven naar Kruiningen om de bevolking hier te evacueren. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp gezonden. In to taal voeren 22 vissersschepen uit. In Kruiningen zouden minstens elf do den te betreuren zijn. In de gemeente Kapelle onder Schore hebben de gehele nacht duizend mannen tegen het water) gevochten en naar het vanmorgen scheen 1 was de grote zeewerende dijk van de Schelde (Zuidkant van Zuid-Beveland) behouden. Over een lengte van 200 meter heeft men hier met behulp van vele militairen duizenden zakken zand op de plaats van de verzakte dijkstrook ge stort. Kort na zeven uur vanmorgen brak bij Heenvliel op het eiland Voorne-Pullen nog weer een dijk door. De verbindingsdam lussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorslaan. In het Noord-Westelijk deel van Voorne-Pullen is daardoor wei nig of geen schade. Aan de andere kant van het Voornse kanaal wordt Abben- broek evenwel ernstig bedreigd. Met de evacuatie van Oudenhoorn en Zuid- land 56 begonnen en te Zuidland bleek de situatie eveneens kritiek. Het veer te Schoonhoven was he denmorgen na tien uur weer vrij voor autoverkeer. In de omgeving van Goeree-Overflak- ïit sneller dan VN, verwacb- De wer ooit Des! ten. dat 4 volkir. Honderden Nederlandse automobi listen gaven spontaan gehoor aan de oproep, om hun wagens be schikbaar te stellen voor het ver voer van vluchtelingen. Dergelijke tafereeltjes zag men overal in het overstroomde gebied: evacuees, die van huis en haard verdreven in alle mogelijke soorten automobie len naar een veiliger gebied werden overgebracht. autobus naar de dreigende doorhaak had begeven. De passagiers haddei» dcbus al verlaten toen zij onverwachts door het wa ter werden ingesloten. Voorts is op het eiland de deur van de sluis „Dc Schans", nabij Oudenchild weggeslagen, waardoor hét wa.- ler vrij het land kon binnenstromen. Een gat van tachtig meter in de dijk bij de Kaap is men meester weten te v.-orden, ter wijl men zwakke plekken onafgebroken heeft beschermd. De bevolking van de ge meente De Koog is geëvacueerd. Ilier zijn namelijk stukken duinen door de golven weggeslagen. C-: polder ..De Eendracht" wordt als vertoren beschouwd. Wat de andere Wadden-eilanden betreft: 1 op Terschelling hebben de dijken zich. be houdens een kleine doorbraak aan de Noord- zeekant. goed gehouden. Op Ameland is j Hotel StcTVOorte :n de zee gestort. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken i Ernstige toestand te Brandwijk Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee' personen, die Maandagnacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoe ren uit de ondergelopen gebieden, door het stromende water zyn meegesleurd en verdronken. Er waren reeds twee vrachten varkens I doox hen vervoerd, doch tijdens het transport van de tferóe vracht kwam het water opzeilen met bovenvermelde nood- lottige gevolgen. De toestand Sn Brandwijk is ernstig Ook in het nabij gelegen dorpje Mole naarsgraaf stroomt reeds het water door de evraten in de richting van Ottoland. In en om de korf Slechts één wedstrijd ging door Tengevolge van de grote regenval in d nacht van Vrijdag op Zaterdag moesten Zaterdagmorgen reeds vroeg de meeste vel- 3 den worden afgekeurd. In de loop van de schip gestrand, dal van Goe- morgen gelastten vrijwel alle scheidsrechters ree onderweg was met vluchtelingen. De I $}?-rde£e ^eersgesteldbeid de overige wed- Koningin Wilhelmina uit1 S Twee teams waagden zich binnen de lijnen, zowel als een schip dal^ injn.l. Veo en Tonego. Een behoorlijk spel kon de haven van Goeree lag. weg om hulp te bieden. Ook bij Gouda stroomden gebieden onder water. Kippenhokken en wrakstukken dreven overal rond. Eomen moesten in allerijl worden gekapt om te voorkomen, dat de dijk op nog meer plaatsen schade zou oplopen. onder- uiteraard niet ontwikkeld worden. De verde diging bij beide ploegen was goed. de aanval bij Tonego erg doorzichtig, zodat, alles bij eengenomen, het niet te verwonderen is, dat de mand vrijwel niet gevonden werd. Veo gelukte het éénmaal te scoren en daar bij bleef het. zodat de punten, verdiend, in Voorburg bleven. Overigens hadden wij het verstandiger gevonden, als de scheidsrechter van deze wedstrijd het standpunt van zijn collega's had gedeeld. PRINS BERNHARD is Zaterdag per vliegtuig te New York ge arriveerd, waar hij zal deelnemen aan de feestelijkheden ter ge legenheid van het 300-jarig bestaan van de stad. Gedurende de over tocht nam de Prins enkele malen de plaats in de cockpit van het K.L.M.-vliegtuig van de piloot over. Voor de landing op het vliegveld Idlewïld bestuurde de Prins het vliegtuig een uur lang. Nadat hij was uitgestapt liep hij snel zijn getroffen voor een bezoek aan langs de douane op het vliegveld. Doch een ambtenaar van de douane snelde de Prins achterna en verzocht hem terug te willen keren. Een ambtenaar van het departement van Buitenlandse Zaken kwam tussenbeiden en verklaarde dal. alles in orde was. De douanebe ambte zeide evenwel tot de Prins: „Het spijt me zeer", waarop de Prins ant woordde: „Het hindert niet. Laten we teruggaan". Na een formaliteit vervuld te hebben, ging de Prins spoedig weer verder. Vandaag bood de New Yorkse Kamer van Koophandel de Prins een lunch aan. Vanmiddag zou hij een tentoonstelling openen in het Metropolitan Museum of Art. Morgen wordt de Prins ontvangen door de Council of foreign relations, 's Avonds zal hij een concert van Ne derlandse muziek bijwonen in Carnegie Hall. Donderdag geeft de Overseas Press Club een cocktail party in de Neder landse club, ter ere van de Prins. Vrij dag geeft de Nederlandse club een cocktailparty gevolgd door een diner. Zaterdag geeft de University Club een receptie, gevolgd door een lunch. Volgende week zal Prins Bernhard waarschijnlijk een bezoek van drie dagen aan Washington brengen. Of schoon er thans nog geen regelingen B eroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Nieuw-Dordrecht (toez-) N. Warns te Wanneperveen. Bedankt: voor Utrecht (vac J. B. Groe- rvewegen). H. W. Waardenburg te Rotter dam. Benoemd: tot hulppred. te Enschedé. H. J. Nijland. voorheen voorganger evang- ver. „Christendom". GEREF. KERKEN. j Aangenomen: naar Vleuten—de Meem. cand. J. Banga te Noordbergum. die be- 1 dankte voor Wolöendorp. Heinkenszand, Mneommóotc, Caetrioum sa tfewhugowaerd. president Eisenhower, schijnt men met zekerheid te mogen aanemen, dat de Prins, die een oude vriend van de nieuwe president is, op het Witte Huis zal worden ontvangen. Zware schaduw over 300-jarig bestaan van New York De herdenking van het 300-jarig bestaan van New York is in het eerste stadium zwaar ovei'schaduwd door de rampspoedige tijdingen over dijkdoorbraken en overstro' mingen In Nederland. De toestand in om. land heeft onder de Amerikaanse bevolking zeer veel opschudding en medeleven teweeg gebracht. Prins Bernhard heeft gisteren de plechtige herdenking geopend met het uitspreken van een rede in de St. Marks Church in het hartje van oud-Manhattan. Een welingelichte bron in de omgeving van de prins was van mening, dat. hoewel hij zeer is geschokt door de ramp in Neder land. de prins zijri bezoek aan Amerika niet zal onderbreken. Twee boerderijen uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.H.) het café „De vier heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand; Eén van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlam men, die door de orkaan hevig wer den aangewakkerd. Met moeite kon den vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Tegen zeven uur 's morgens was de brandweer de si tuatie meester, maar de brandspuit van Bovenkarspel bleef ki actie voor het nablussingswerk. De totale schade wordt geschat op honderdduizend gulden. ton) uit Hamburg is 7 km ten Zuiden van Zandvonrt hoog op het strand ge worpen. Met de bemanning was alles In Krimpen werkte jong en oud, mannen en vrouwen aan het herstel van de dijken. teruggekeerd. Voor Eierland is de boot tot op circa 700 m een onbekend schip kunnen naderen, dat mogelijk de lich ter kan zijn, die de Duitse sleepboot Gu losenfjord heeft verloren. De bemanning van de redingboot gaf lichtsignalen die van het schip af werden beantwoord. Doch na enige tijd doofde het licht en kon de reddingboot niets meer vinden. Verder gaan was onmogelijk omdat de branding te hoog was en de redding boot al bijna op haar kop stond. Men is op en neer blijven kruisen om zo lang mogelijk te wachten in de hoop, dat de boot over de bank heen zou ko men. doch dat is niet gelukt. Van ochtend bij daglicht zou de reddingboot opnieuw ter verkenning uitvaren en pogen dichter het schip te naderen. Redders ter zee b0?l metfr van de Do redder»-ter-zèïrliebben gedaan wat (Iiifnenreep. De met erts geladen boot is|„y konden. Soms konden z.H weinig be- geheel onbeschadigd, doch het. kan well ..„„i u~t.5 maanden duren alvorens zij komen. Drie '11 ginnen. Er is niet veel van" bekend. De lot kan I pri|js Hendrik, uit Den Helder, liep Zondagmiddag binnen en kon toen voor- -.o». opvarenden zijn I ]0pig niet uitvaren omdat de bemanning ovengen z«n uitgeput was. Zestien uur (ang waren oord» ijkerhout gebracht. de mannen op zee geweest. Zestien t<-JT,?F;v fr schepen strandden er. By (emotievolle uren, midden in een duivels .a j p 13' Da,t tumult. Zo ging het ook de reddingboot gebeurde Zaterdagavond om zes uur al. I innulinde uit Oostmahorn. Bij Schier- Het scheepje kwam bijna tegen de monnikoog gooide een zware zee het duinen te liggen. De drie opvarenden, scheepje op'zij; het kreeg 90 graden twee Ouddorpers en een Schevenmger. slagzij. De mast lag gelyk met het water, vertelden dat de motor onklaar gewor- A„es sloeg van dek. Dp radio knapte. den was. Vuurpijlen en voorwerpen die zij maar even konden missen, werden aangestoken, maar zonder resultaat. De storm sloeg de ankerkabel los en het scheepje raakte op drift. Zondagmorgen -is do kotter weer van) het strand los geslagen. Het dreef af naar het Noorden; men vreesde dat het te pletter zou slaan. Tussen Vlieland en Texel strandde het Zweedse schip Virgo, doch het ge vaar was spoedig geweken; het schip kwam weer vlot.- Vannacht is, na een wanhopige strijd met de golven, het Franse ss. Carthage voor Scheveningen aan de grond gelopen. Sleepboten wachten het daglicht af om te hulp te komen. Een reddingboot was vlakbij. Bij de Hoek Het heeft gespóókt op en voor de Nieuwe Waterweg. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot Schelde van Smit en Co.. die hulp wilde verlenen bij het verankeren van de Prinses Beatrix, op een strekdam ge lopen en zwaar beschadigd. Het schip is naar Vlaardingen gesleept, nadat de bemanning door de President Jan Leis was overgenomen. Ook het Deense schip Annam (6726 ton) kwam by Hoek van Holland in nood, met 38 mannen en drie vrouwen aan boord. Het vroeg hulp van een reddingboot, omdat het onbestuurbaar was. Doch Zondag middag kwam het behouden de Nieuwe Waterweg op. De redding boot President Jan Leis nam tevoren 24 man over; het scheepje werd daarbij aan het voer beschadigd en werd buiten werking gesteld. De reddingboot van Breskens zou de President Jan Leis bij de Hoek komen vervangen. De zandzuiger Ahoy kreeg gaten in de scheepshuid, toen 'het. in Hoek van Holland tegen de ka.de werd geslagen. De boeien van het wrak van de Faustus zijn van hun ankers geslagen en weg gedreven. Ten Noordwesten van Hoek van Holland was het Duitse s.s. Industria (3353 ton) uit Bremen op drift. In die buurt dreef ook de Panamese tanker Barbara Ann (8718 ton) met een groot lek in de belangrijkste pompenkamer en tank 7. Een Engels schip snelde te hulp. het springnet werd vernield. De beman ning is behouden doordat zy zich met riemen aan haar plaatsen had vast gebonden. Zó is er gevochten op zee. Op de WercrT Op de Waal zyn vier schepen gezon ken. Of al>le opvarenden zich in veilig heid hebben kunnen stellen is niet be kend. Ter hoogte van Heeselt zonken ten gevolge van de watermassa s de schepen Soil Verein, Mathahorn 3 .en West Fina. Deze waren geladen met kunstmest eri. op weg van Rotterdam naar Duitsland. Bij Gameren zonk het 2500 ton metende sleepschip Vulkaan dat geladen was met erts, eveneens bestemd voor Duitsland. Waagstuk De Deense schoener „Annam" heeft gistermiddag met levensgevaar een po ging gedaan. Hoek van Holland binnen te lopen. Het lukte de kapitein maar niet voordat de „President Jan Leis", die reeds van Zaterdagavond 9 uur in de weer was, 24 personen, onder wie drie vrouwen, van boord .gehaald had. De reddingboot werd bij deze redding zo ernstig aan het roer beschadigd, dat zij zelf met moeite de vaste wal kon bereiken. De boot moet thans gerepareerd worden. De reddings boot „Wiersma" uit Breskens heeft nu de plaats van de „Leis" ingenomen. De Deense schoener ligt nu in Rotter dam. Nieuws uit de C.K.B. A. Jautze gekozen tot technische commissaris Zoals wij reeds berichtten, is door het Bondsbestuur van de CKB, de heer A, Jaut ze candidaat, gesteld voor de functie van technisch-c-omiiiissaris. Aangezien door de verenigingen geen tegencandidaten zijn in gediend, is de heer Jautze bij enkele can- didaatstèlling tot techniseh-commissarig' ge kozen. Waddeneilanden Ook by de Waddeneilanden was het| ir. De kustvaarder Franka 2387 ton groot en eigendom van L. Stïenstra te Rotterdam, liep gistermiddag met zware i slagzij Delfzijl binnen. Zondagochtend j begon de lading pek bij Terschelllhger- bank te werken. Een ogenblik was de toestand zo kritiek, dat de bemanning i overwoog het sehip te verlaten. Er is' veel schade. Het Indische s.s. Jalaketu (7180 toni. op weg naar Rotterdam, dreef urenlang stuurloos rond bij Terschelling, doch kon: gistermiddag, begeleid door een sleep- boot, zijn weg vervolgen. Het tankvaartuig Tiba (5239 ton), van de My. Vrachtvaart te Rotterdam, brak zijn roerquadrant ten Westen van Breskens. Het was van Zuid-Amerika naar Rotterdam onderweg. De Poolse treiler Korab 2 verkeerde in zinkende toestand in de haven van Umuiden. Het lichtschip Goeree is bij IJmuiden enkele malen afgedreven. Er is grote i schade aan boord. De stuurhui is ingedrukt. Weinig bijzonderheden zijn bekend over de volgende schepen die noodseinen uitzonden: s.s. Anne Torm uit Kopen hagen (1661 ton), bij Terschelling; de Brit Selbv. eveneens bij Terschelling: del Brit Seobrook. bij Hoek van Holland; I de Patave. bij Noordwijk. Verscheidene schepen liepen in de Zeeuwse wateren aan de grond, doch konden later weer vlotkomen. Ten slotte: moet op de Eierlandse Gronden bij i Texel een vissersvaartuig zijn vast.; gelopen. De positie scheen gisteravond zeer gevaarlijk. Het was de vraag of de reddingboten het scheepje konden bereiken. De motorstrandreddingboot Joan Hod- I son van Texel is na een vreselijke i tocht van vijf uren in De Cocksdorp j Ik rook Hunter Mild Mijn smaak fs Hunter Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2