De Westhoek zwaar geteisterd Tientallen doden op Noord-Beveland Woeste golven braken door dijken en overvielen bewoners in hun slaap Noodtoestand op Goeree-Overflakkee Vier personen van vlot op Oosterschelde verdronken Huis ingestort met 20 mensen er in Binnenstromend water greep kind met bed-en-al Bergen van menselijk leed in de Aliov-hal geconcentreerd Toestand in de Hoekschewaard hoogst ernstig MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD DERDE BLAD - PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggevers.) De verschrikkelijke stormramp heeft de Westhoek van Brabant en het gebied tussen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg getroffen, doordat de woeste golven in enkele uren tijds bijna alle polders in dit gebied over stroomden. Deze ramp is Zaterdagnacht één uur ingezet bij Willemstad, waar de dijk van het Hollands Diep bij de Parade zich begaf. Willem stad was al spoedig van de buitenwereld afgesloten. Het water joeg voort en teisterde vele stadjes en dorpen in dit vruchtbare gebied. Voor dat de inwoners zich het dreigende onheil bewust waren, stond het water reeds rond de huizen. Velen konden zich nog redden, maar anderen, vooral de bewoners van de ver uit elkaar verspreid staande boerderijen, moesten hun toevlucht zoeken op de bovenverdieping van hun woning en zelfs op het dak. Zij konden niet meer vluchten en moesten wachten tot er hulp kwam. Die hulp werd van alle zijden geboden, maar het reddings werk vergde veel tijd, omdat men niet direct de beschikking had over het benodigde materieel en vooral vaartuigen miste. Er zijn helaas talrijke slachtoffers te betreuren: in Heiningen, voor zover nu bekend, zelfs achttien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit aantal nog aan merkelijk zal stijgen. Door het ontbreken van telefoonverbindingen kon geen contact opgenomen worden met de geïsoleerde gebieden. Er ver dronk veel vee, talrijke huizen stortten in en de schade aan de gewassen is zeer groot. De spoorbaan bij het station Lage Zwaluwe was voor een groot gedeelte overstroomd. Het water sloeg zelfs een gat in de spoordijk. Hulpacties verrichtten krauig werk Op onze tocht door het geteisterde ge bied was zoveel ellende te zien, dat men niet bepaald weekhartig behoefde te zijn, om diep te worden ontroerd. Overal op de bovenverdiepingen van de verspreid staande boerderijen en wonin gen in dit wijde polderland stonden men sen om hulp te roepen. Er waren er zelfs, die op de daken geklommen waren. Het alles verslindende water stroomde kol kend rond de huizen en in dat water deed het vee verwoede pogingen om een droog plekje te vinden. De mensen konden hun woningen niet meer verlaten. Zij waren in hun slaap verrast door het Water en toen zij beseften hoe kritiek de toestand was, zagen zij geen kans meer om te ontvluch ten. Zo was het niet alleen in Moerdijk en Lage Zwaluwe, maar ook in Willem stad, Meiningen, Rode Vaart, Klundert, Zwingelspaan en Halsteren. Dat hulpgeroep ging iedereen door merg en been, maar niemand was bij machte te helpen, want op vele plaatsen stond drie a vier meter water en waar de toestand nog niet zo kri tiek was, waadden bewoners tot aan de borst door het zoute nat, kleine kinderen boven zich houdend. Niet ver van Breda Dit Is het beeld, dat we overal zagen toen we van Breda uit West-Brabant door kruisten. Heel ver was het water niet van Breda af. Het begon al b(j Zevcnbergse- hoek, waar 's morgens om negen uur reeds voorbereidingen werden getroffen voor de evacuatie. Moerdijk en Lage Zwaluwe wa ren toen niet meer bereikbaar, ook niet via de Rijksweg. Overal zag men mensen lopen met kleine pakjes; het enige wat zij in hun overhaaste vlucht nog hadden kunnen redden. Alles, alles hadden zij moeten achterlaten. Maar hulp werd er geboden. De B.B.A. zette al haar materieel in om de mensen te vervoeren, vrijwilligers waren bezig met het verstevigen van dijken en ande ren hielpen ouden van dagen en kinderen door hen naar een rustiger plaats te bren gen. Eerst de mensen De heer N. van der Made uit Moerdijk, die juist het niet ondergelopen land had weten te bereiken, vertelde ons, dat de buitendijk by Willemstad bij Rode Vaart en in de omgeving van Klundert op enkele plaatsen was doorgebroken. Om half vijf was hij gewekt en toen is men met man en macht aan het werk getogen om te red den wat er te redden viel: eerst de men sen en toen het vee. Bij Lage Zwaluwe sloeg de vloed een groot gat in de spoordijk en dit verergerde de situatie nog. Het is met geen pen te beschrijven, zo zei hij, welke ellende wij en anderen heb ben doorgemaakt, en dan te weten, dat er zoveel mensen nog in hun huizen zitten en nergens meer heen kunnen. Zo was het ook te Rode Vaart. Daar vroegen vijftig mensen dringend om ver voerd te worden. Er waren drie gaten ge slagen in de binnendijk en daardoor stroomde het water met grote snelheid binnen. Een sleepboot, welke mensen van de bovenverdieping wilde halen, liep vast. Er was geen beweging meer in te krijgen. Alleen de hoger gelegen wegen waren nog berijdbaar en daarom moesten we via Zevenbergen naar Klundert. In Zevenber gen heerste een nerveuze drukte. Daar wa ren veel vluchtelingen aangekomen, die in het gebouw „De Eendracht" en in St. Joan met warme koffie enigszins op hun verhaal werden gebracht. Het gemeentehuis was ingericht als hulp post. De telefoontjes, welke daar binnen kwamen met verzoeken om hulp waren niet te tellen. Gelukkig had men de volle medewerking van de militairen uit Bre da, die nog heel wat hebben kunnen red den. Pontonniers helpen Klundert is ook zwaar getroffen. Het oude stadje staat bijna geheel onder wa ter. Pontonniers waren er bezig om de in woners met boten uit de huizen te halen. Het viel niet mee om met de door de gol ven teruggedrongen lichte vaartuigen vooruit te komen. Burgemeester C. Drayer was met zijn êtaf druk in de weer. Toch had hij nog ge legenheid om enkele woorden met ons te wisselen. Hij vertelde, dat hij. van 's nachts één uur af telefonisch contact had gehad met zijn collega v. d. Hooft uit Willem stad. Toen was de toestand daar reeds ern stig.' In de dijk bij Fort „De Hel" te Wil lemstad was een gat geslagen van onge veer driehonderd meter. De eigenlijke doorbraak begon omstreeks één uur op de Parade van het reeds zo dikwijls geteister de Willemstad. Met man en macht heeft men toen getracht een ramp te voorkomen, maar de kracht van het water was groter dan die van mensenhanden. Spoedig was de oude vesting aan het Hollands Diep ge ïsoleerd van de buitenwereld. Alleen boten zouden nog hulp kunnen bieden, vandaar dat alles van die aard gerequireerd werd. Achttien doden De omstreken van Fijnaart waren even eens ernstig getroffen. Het ergste was wel Heiningen er aan toe. Men kon het niet meer bereiken, zodat de ontboden hulp colonnes van het Rode Kruis, de militairen en andere vrijwilligers werkloos moesten toezien. Het enige wat zü konden doen was het bergen van de Ijjken, die aan spoelden. Het was een aangrijpend moment deze ontzielde lichamen van vrouwen, kin deren en mannen te zien verzamelen, 's Middags had men er reeds achttien ge borgen. die werden overgebracht naar het ziekenhuis Charitas in Roosendaal. Men vermoedde, dat het aantal slachtoffers nog groter zou zijn. Ook was er een groot aantal gewonden. Zij werden op brancards in autobussen naar het ziekenhuis vervoerd of in de hulppost te Fijnaart verbonden door dok ters, die uit de niet-getroffen gebieden naar de plaats van de ramp waren geko men. Droevige taferelen Een moeder stond voor het gemeentehuis te huilen, omdat zij haar kind verloren had en in een bakkerij bjj de Hervormde kerk zat een vader te treuren om zijn vrouw en vier kinderen, die hij voor zijn ogen* had zien verdrinken, zonder dat hjj hulp kon bieden. Dit zijn maar enkele van de droevige taferelen, welke zich afspeelden. In Fijnaart vertelde men, bericht te heb ben ontvangen, dat in Willemstad 1200 mensen van de buitenwereld afgesloten waren. Zij hielden zich op de bovenverdie ping van hun huizen op en zagen reikhal zend uit naar hulp. Ook in de omgeving van Steenbergen en Dinteloord was de toestand ernstig. Hal steren was geheel geïsoleerd. Daar ston den de bewoners op de daken van de hui zen en zaten ze zelfs in de bomen. Men deed ook daar alle mogelijke moeite om de helpende hand te bieden. Bergen op Zoom had grote waterschade. In het lage gedeelte van de binnenstad stond het water anderhalve meter hoog in de straten. In het gebied tussen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg was de situatie bedroe vend. Men kon het niet meer bereiken. Plaatsen als Drimmelen, Geertruidenberg, Sleewijk en Nieuwendijk, waren volkomen van de buitenwereld afgesloten. Tot aan de grens van Oosterhout stroomde het water en grote gedeelten van de rijksweg ston den blank. Met zeer veel moeite kon men in Raams- donksveer komen. Daar stond ongeveer ze ventig centimeter water. In de geteisterde gebieden waren vele huizen ingestort door het geweld van de stroming. Niet alleen in Zevenbergsehoek, Fijnaart, Halsteren en Heiningen, maar ook in Raamsdonksveer en Geertruidenberg. Ontelbaar veel vee is ook verdronken. Koeien, paarden en varkens liepen door het water en konden zich nauwelijks boven houden. Heel veel dieren zagen we voor onze ogen verdrinken. Het was voor velen beklemmend om machteloos bjj deze dood strijd te moeten toezien. De hulpacties Spontaan bood men uit alle omliggende plaatsen hulp aan. De B.B.A. zette al haar materieel in. vrachtondernemingen stelden hun auto's ter beschikking om mensen en vee naar veiliger oorden te brengen, en dokters en verpleegsters boden de gewon den de helpende hand. De grote moeilijk heid, welke zich voordeed, was het gebrek aan vaartuigen. Met roeiboten en pontons zagen de militairen geen kans om de geïso leerde huizen te bereiken. Gelukkig kreeg men 's middags de beschikking over mo torboten en toen was men in staat om vele bewoners uit hun benarde positie te ver lossen. Overal In het getroffen gebied waren mi litairen en burgers bezig om de dijken te verstevigen. Duizenden en nog eens duizen den zandzakken werden op de zwakke plaatsen gelegd. Daardoor kon men daar het water keren. In het water dreven tafels, stoelen, bedden en ander meubilair. Het was een troosteloos gezicht. De schade De schade, welke door de overstroming is aangericht, is niet te schatten. Het 'oopt in de millioenen. Niet alleen zijn vele wo ningen onbewoonbaar en ging veel huis raad verloren, maar ook de veestapel kreeg een geduchte klap en de op het land staande wintertarwe en -gerst kan niet meer tot groei komen, nu het zoute nat de lande rijen heeft overstroomd. Eerst als men het water uit de polders verdreven zal hebben, kan men de balans opmaken. Het zal een sombere balans zijn, want men verwacht, dat er ook nog vele doden geborgen zullen moeten worden. De Westhoek heeft een dure tol betaald aan de niets ontziende elementen, die in al hun hevigheid deze vruchtbare contreien hebben geteisterd. Het gat in de spoorweg Rotterdam—Dordt bij Zwijndrecht Radio-kreet: S.O.S. De reddingboot van Stellendam heeft via Scheveningen Radio het ministerie van Verkeer en Waterstaat om onmiddellijke maatregelen verzocht. Er heerst een nood toestand op het eiland Goeree-Overflakkee. In het radiografische contact is verzocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer dan 40 doden zjjn te be treuren. Het Ministerie heeft toegezegd, dat ln overleg met de Marine alle mogelijke hulp zal worden geboden. Volgens de laatste berichten van van morgen zijn in Middelharnis 10 personen verdronken. In Melissant zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Dirksland is r.og droog. Zowel Oude-Tonge als Nieuwe Tonge staan onder water. Ook Stad aan 't Haring vliet is blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. KUNSTNIEUWS Rotterdamse Comedie speelt voor Rampenfonds De Rotterdamse Comedie geeft morgen avond in De Lantaren een voorstelling van „Moord bij open doek", waarvan de baten afgestaan zullen worden aan het Nationaal Rampenfonds. Coupons zijn op die avond niet geldig, opdat de recette zo hoog mo gelijk zal zijn. Chaplinfilms bij Filmliga De Filmliga 't Venster vertoonde Zater dagnacht een viertal oude films van Chaplin, waarvan vooral de twee uit 1917, „Easy Street" en „The Cure" veel succes oogstten bij het talrijke publiek. „The Vagabond" (1916) vóór en „The Pilgrim" (1923) na de pauze completeerden het pro gramma, waarin Joop Walvis met zijn gevatte begeleiding aan de pibno een be langrijk aandeel had. Vanmorgen eindelijk kwamen de eerste berichten over Noord-Beveland, waarover men reeds lang in grote ongerustheid verkeerde. Bijna het ge hele eiland staat onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen al in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden. In Ierseke is vannacht een vlot aangespoeld met drie mensen van Schouwen-Duive- land. Zij vertelden, dat vier anderen op de Oosterschelde van het vlot waren geslagen en verdronken. In Raamsdonksveer zijn een baby van zes weken en een man verdronken. Met de bovenstaande slacht offers was het aantal doden gestegen tot 180, doch gevreesd moet wor den, dat het aantal nog zal toenemen, want vanmorgen was liet nog op geen enkele manier mogelijk gebleken met Schouwen-Duive- 1 a n d contact te krijgen en wie weet wat daar is gebeurd. De drie men sen van het vlot konden alleen vertellen, dat hun eigen polder geheel was overspoeld. De omvang van de ramp was vanmorgen nog steeds niet te overzien. Ieder uur in de nacht werd de ramp nog verschrikkelijker. Tegen de morgen kwam het ontzettende bericht, dat in 's-Grave n- d e e 1 in totaal reeds meer dan 50 slachtoffers te betreuren zijn. In 's-Gravendeel is een huis ingestort waarin 20 mensen een toevlucht hadden ge- zoeht. Allen werden door het water mee gesleurd. Ongeveer 600 mensen zijn bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, rwaar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Er stond vanmorgen ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gra vendeel wederom twee dijken doorgebro ken. De Pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidene» van hen !zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. GROENE ERWTEN VOOR DE NQODGEBIEDEN Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede. dat de heer Huizinga van de Peulvruchtenstudiecom- binatie te Wageningen in het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onderzoek (Cilo) 2000 kg groene erwten heeft be schikbaar gesteld. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, handelaren en grossiers in peulvruchten dit voorbeeld te volgen. Zij kunnen te Wageningen, tel. K 8370'2645ïbpgeven wat zij beschikbaar willen stellen. Loods^liensten hervat De loodsdiensten van Hoek van Holland en van Umuiden zijn vanmorgen voor alle schepen hervat. Met'hoogrode koortswangen van de griep komt Tony Both uit Alblasserdam ivat op zijn verhaal op een baar in de Ahoy'-hal. Eén van de honderden grote en kleine men selijke drama's, welke door de ramp van dit weekend veroorzaakt loerden. (Van onze Rotterdamse correspondent). UEN KLEINE DUIZEND troosteloze mensen, mannen, vrouwen en kinderen, troffen wij gisteravond aan in de Ahoy' hal, waar zij verloren gingen in de ontzaglijke ruimte. Geslagen, nog maar half beseffend, wat er gebeurd was, zaten zij aan de tafels te wachten op nadere berichten. Zaterdag nog woonden zij in Zuidland, Alblasserdam of 's Gravendeel in hun woningen.Zondag waren zij alles kwijt. En ieder had zijn eigen verhaal van angst, vlucht cn ontreddering. Op de vlucht Ontredderde boulevard en vissershaven (Van een onzer verslaggevers) In Scheveningen stroomde de zee de Kei zerstraat binnen. De gevolgen voor de boulevard en de haven waren rampzalig. De bestrating van de boulevard is voor een groot gedeelte losgeslagen. Op sommige ge deelten van de boulevard is nog slechts een zandvlakte te zien. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizenden vaten haring, die voor export gereed lagen, zijn de Binnen haven ingespoeld. De buit, door de vissers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen heroverd. De havenkaden boven een ruïneuze aanblik. Het was één grote wirwar van stukgeslagen tonnen, touwen, netten en daartussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slagveld om te trachten zoveel mogelijk van deze onverwachte maaltijd in de wacht te slepen. DE KONINGIN ZENDT KLEDINGSTUKKEN Vanmorgen heeft de Koningin een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin, alsmede een wieg met toebeho ren, ter beschikking gesteld van de hulp actie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stal len zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Öok een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de konink lijke stallen worden verzorgd. Twee doden te Ouderkerk De doorbraak van de IJsseldijk te Ouder kerk a. d. IJssel heeft vermoedélijk twee slachtoffers geëist. Door het water is een huis weggespoeld, waarin woonden de 82- jarige heer C. Rijkaart en zijn 76-jarige zuster. Over het lot van de heer Rijkaart verkeert men nog in het onzekere. De een zegt, dal hij is verdronken, de ander, dat hij, vlak voor zijn huis in de golven ver dween, naar elders is vertrokken. De zuster is verdronken, haar lichaam is heden ochtend uit de Vliet opgehaald. Acht galen in dijk van Tholen Tijdens springvloeden en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Auvergse- polder en de Theodoruspolder liepen geheel onder, terwijl de spoorlijn tussen Bergen- op-Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen van Ossendrecht en Woensdrecht zijn vrij wel alle ondergelopen. Het gezin Both uit Alblasserdam vluchtte met een personenwagen, toen het water met geweld de woning binnendrong. Bijzon dere zorg eiste daarbij de jonge Tony, die met zware griep te bed lag. De wagen kon al spoedig niet verder en het gezin zocht onderdak in een bakkerij. Zodra men daar echter met de werkzaamheden begon, moest het gezin weer voort, naar kennissen, waar het óók niet blijven kon, naar het Feijen- oordstadion en ten slotte naar de Ahoy'-hal, waar de zieke Tony op een baar tot rust kon komen. De heer J. Kraajjcveld, van dc Korte Fejjenoorddjjk, was met vrouw en vier kinderen variërend van enkele maanden tot zeven jaar ln de hal terechtgekomen, waar soep, warme melk cn brood hen weer wat op verhaal brachten. Eén van dc kin deren. een meisje, zat wat schuw rond te kjjken: nóg drukte haar de angst voor het water, dat haar uit bed had opgetild en weg doen drjjven, voordat de vader haar greep. De tachtigjarige opa Van Rij en zijn vrouw uit Zuidland, die vrijwel niets konden red den; de jonge boerenarbeider, die in Zuid land zijn schoonouders zou waarschuwen Deze koe was de verdrinkingsdood nabij. Gelukkig kwam er juist op lijd hulp. en er alleen een kolkende zee van water vond met hier en .daar een dak, waarop radeloze mensen om hulp schreeuwden. Op zijn terugweg trachtte een boerendochter gillend de aandacht te trekken: in de stal stonden ruim zestig koeien en vijf paarden en bij haar poging de dieren te redden, was zij door de stroom meegesleurd cn kopje onder gegaan. De jongeman kon drie paarden redden, maar alle andere dieren verdronken. De boer, die op bezoek was bij zijn zoon in de Wieringermeerpolder, zal zijn trots, het prachtige vee, niet meer terug- Later vertelden anderen een nög ver schrikkelijker verhaal van een moeder, die met haar kinderen naar het dak vluchtte en haar zoon door een stormvlaag in het water zag sleuren. Niemand kon vertellen, of de jongen er het leven hud afgebracht. Piet Jongejan uit Zuidland. die alléén maar dacht aan zijn poesje Pukkie en Geer tje Weeda uit Zuidland, die de zware hond Robbie droeg, omdat zij bang was hem kwijt te raken. Verheffend medelev en Het deed goed in deze uren het medeleven van anderen te ervaren. Fabrieken, die spontaan levensmiddelen, dekens en bedden ter beschikking stelden; comitc's uit Am sterdam, die kleding stuurden voor hen, die niets meer hadden; particulieren, die ruim te in hun woning afstonden aan gezinnen, die dc eigen woning door het water ver zwolgen zagen. Sociale Zaken registreerde alle vluchtelingen, die vervolgens door pad vinders, U.V.V.-sters, Rode Kruis-hclpcrs. en -helpsters op hun gemak gebracht en verzorgd werden. VLISSINGEN VRIJWEL WEER DROOG In Vlissingen, waar alleen de oude stad was ondergelopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de Boulevard is een dooddichting aangebracht en men gelooft nu, ook wat de dijken be treft, de situatie wel meester te zijn. De wind is in sterkte afgenomen. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen hoeven evacueren, doordat de Vlissingers uit het overstroom de stadsdeel bij familie en kennissen in de gespaard gebleven wijken terecht konden. In de Hoekschewaard is het eerst de dijk van de Torensteepolder van de ambachts heerlijkheid Cromstrijen onder water gelo pen, Deze polder ligt aan het Hollandsch Diep. Gevreesd wordt dat hier minstens zeven personen het leven hebben verloren. Toen deze polder volgelopen was brak de dux naar de Numanspolder door. waarin Numansdorp ligt. Het opdringende water brak daarna door de dijk van de Nieuw C'romstrijense Polder onder de gemeente Klaaswaal Laatstgenoemde plaats bleef droog, maar het water in de polder rijst nog steeds Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomèrlandse Polder, ter hoogte van de Barendrechtse brug het be geven. Voor zover bekend, hebben de in woners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het water is vervolgens over de Blaaksedijk ge lopen en heeft dc Mijnsherenlandpolder drassig gemaakt. Het dorp Mijnsheerenland loopt geen gevaar. De verbindingen van de Hoekschewaard met de buitenwereld zijn verbroken. Onze zegsman deelde nog mee, dat in Klaaswaal geen gebrek aan voedsel, maar wel aan drinkwater bestaat. Men hoopte boten te krijgen om het contact met-de bui tenwereld weer op te kunnen nemen. De dorpen Oud- en Nieuw-Beijerland, Miinsheerenlend en Westmsas. gelegen ten Noorden van Klaaswaal, worden nog niet bedreigd, Aan de dijk wordt gewerkt en nv-n verwacht dat deze hel zal houden. De eieciiasche stroom is in deze plaatsen uit gevallen. De watervoorziening levert nog geen moeilijkheden op. "s Gravendeel is tele fonisch met bereikbaar. Uit Dinteloord wordt gemeld, dat d3ar zes polders onder water zijn gelopen n.l. de Drie Gebroederspolder, de Drie Vrienden polder, de Annapolder, de Kleine Carolina- polder. In Dnteloord zijn, zoals gemeld, drie doden te betreuren. Vier personen worden vermist; 28 woningen staan onder water; 107 personen zijn definitief dakloos, 65 tij delijk dakloos. WEERBERICHT Iets kouder Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs da Waddcnkust harde wind tussen Noord en Noordoost. Iets kouder met plaatselijk lich te vorst in de nacht en ochtend. WEERKUNDIGE WAARKEMINGEN. Hedenmorgen om 8 uur werden op het vlieg veld Gilze-Rijen de volgende waarnemingen gedaan: Barometer: 761 .S mm. Wind: Noord 23 km. per uur Temperatuur: 2.5 gr C. Maximum temperatuur: 5 gr. C. Minimum temperatuur: 2 gr C WATERGETIJDEN 3 FEBRUARI. Rotterdam. Ie tij 6.50 uur, 2e tij 19.04 uur. Dordrecht. Ie tij 7.40 uur, 2e tij 19.54 uur. 3 Februari Afnemende maan Zon op 08.20; onder 17,2® Maan op 22.47; onder 09.24

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8