Katwijk en Noordwijk verloren groot deel van hun duinen Deel van Rotlerdam-Z. ondergelopen Al het mogelijke wordt gedaan ter leniging van de nood Het Rode Kruis werkt uit alle macht Medische en materiële hulp Gaan Dinsdag de politieke golven hoog? Kort Journaal van MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD DERDE BLAD - PAGINA ste bouwwerken in de afbraakstrook her bouwd, ten dienste van het vreemdelingen verkeer in het badseizoen. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk ge sloopt. Zondagochtend stond nog slechts de helft aan landzg'de overeind, gevaarlijk ba lancerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden gerukt door de aan- gierende storm. Tientallen jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aanvoeren (Van een onzer verslaggevers) Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het nood weer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzeekust, die het zwaarste ge weld van de Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weggeslagen, waardoor de glooiende hel lingen naar het brede strand veranderden in aangevreten, stijle zandwallen, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achterland het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die tendele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, bad- gelegcnheden, andere scizoen-outillage en wat niet meer zij, als het ware een levensslagader is. Nieuw restaurant vernietigd Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noord- wijk het zwaarste geweld van een zuivere Noordwester te verduren hebben, en de schade, in de vissersbadplaats en de bloe- menbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zich ze ker niet voor het komend seizoen kunnen herstellen en bovendien nog tientallen ja ren de naweeën zullen gevoelen. In Katwijk werd de hoogste waterstand genoteerd, die ooit werd geregistreerd, na melijk ongeveer 4'/: meter boven N.A.P. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Het tientallen me ters brede duinlerreïn voor de boulevard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegelijk weg, zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Zondagochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de boulevard verdwenen, wandelweg incluis. Het café-restaurant Nieuw Brittenburg stond eertijds aan de landzijde van de bou levard. Het werd in de oorlog tegelijk met de gehele boulevardbebouwïr.g door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrij gen voor de versterkingen in de Atlantik Wall, en werd na de oorlog als een der eer- Door een technische storing konden dc noteringen van de Amsterdamse 1 Effectenbeurs heden niet worden opgenomen. Voor een royaal front van de vissersbad plaats, die het voorlopig zal moeten stellen met een smalle boulevard, waarlangs een stijle glooiing naar het strand voert. ..Atlantik Wall" voorkwam erger Te Noordwijk verdween het Zuiderbad voor hotel Seinpost volkomen, de badkoet sen dreven weg en werden te pletter ge slagen, de houten gebouwen werden neer geveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. Ook de in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het duin gaat thans verticaal van de rijweg van de boulevard naar beneden naar het strand. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving cn kantelen in dertijd in het duinterrein voor de boulevard begraven. Thans zijn die betonnen gevaar ten door het geweld van de zee blootge woeld, maar niet gebroken, waardoor zij als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die betonnen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwij feld verder doorgebroken. '-is?? De ravage in Katwijks zeebad. Honderden helpende handen Honderden en nog eens honderden hulp vaardigen zün zich Zondag komen melden op het hoofdkantoor en by de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis cn allen werden met grote erkentelijkheid geregistreerd. Hun namen zijn doorgegeven aan de betrokken instanties. Ook verschil lende oud-medewerkers, die na de eerste drukke jaren na dc oorlog de dienst van het Nederlandse Rode Kruis verlaten heb ben. kwamen hun diensten aanbieden. Verschillenden hunner konden, omdat zü de organisatie en de werkwijze goed kennen, direct tewerk worden gesteld, o.a. bij het overbelaste secretariaat cn de intendance. Het is begrijpelijk dat personen, die vol enthousiasme wilden helpen en die zich daartoe al in oliejassen en laarzen hadden gekleed, teleurgesteld waren dat ze niet onmiddellijk konden worden ingeschakeld, maar bij nader inzien zal men moeten toe geven dat onder deze uiterst moeilijke om standigheden de richtsnoeren, die de coör dinatie van de hulp beogen, in acht moeten worden genomen. Vele honderden hebben zich elders ver dienstelijk gemaakt. Bij de inzamelingen van kleding en materiaal. Tientallen zwaarbe laden auto's uit de niet getroffen delen van ons land stroomden de gehele dag Den Haag binnen om aan de intendance van het Nederlandse Rode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meubels te brengen. Binnen het half uur, nadat het radiobericht over deze kledinginzameling was uitgezonden, kwa men de eerste giften reeds aan, en om 23 uur gisteravond kon er in het gebouw '-an de intendance niets meer bij. Dankbaar werden toen de aanbiedingen aanvaard van verschillende firma's, die magazijnruimte en pakhuizen ter beschikking stelden, want de stroom goederen ate de U.V.V., Rode Kruis- afdelingen, verschillende organisaties en particulieren nu reeds hebben ingezameld, houdt steeds aan. Ook de garages van het hoofdbestuur aan de Laan van Poot in Den Haag zijn reeds gedeeltelijk met kleding, meubels en kachels gevuld. Maashaven spuivde Putselaan en Bloemhof vol (Van onze Rotterdamse correspondent). T_TET was Zondagnacht nog wel mogelijk met een. auto door de Maastunnel van de Rechter naar-de Linker Maasoever te gaan. Ver kwam men echter niet, want bij de Wolphaertsbocht waren de wegen totaal overstroomd. Automobilisten, die het toch waagden door te rijden, moesten dit in vele gevallen met het afslaan van de motor bezuren. Verder gaan te voet was practisch niet mogelijk, zodat zij bij bewoners in de omgeving of in portieken bescherming tegen de enorme ruk winden moesten zoeken'. In vele gevallen spoelden hun wagen het trottoir op en zakte weg in het zand. Uit de Maashaven is een enorme massa water gestuwd, waardoor de Putselaan en wijde omgeving, zoals het Bloemhof, een ontzaglijke waterlast kreeg te verwerken. Bewoners van de Linker Maasoever, die nog hun huis wilden bereiken, slaagden daarin meestal niet. Een gemakkelijke prooi had het water ook aan het middenterrein yan de Putselaan, waarover de stoomtram en de electrische tram rijden. In ijltempo werd het zand onder de rails „wegge- knaagd". baar door het water. De tunnel op het kruispunt Sandelingplein—Bree stond totaal blank. Iedereen, die een pomp kon bemachtigen, deed dit om zijn kelder of zelfs zijn woon kamer leeg te pompen. De meesten echter moesten met emmers en dweilen werken. In enige huisjes aan de Stadionweg was het water tot boven de zittingen van de stoelen gekomen. Een oud moedertje huilde, want zij is niet verzekerd en zij vreest, dat de meubeltjes, waaraan zij zo was gehecht, zijn bedorven. Buren troostten haar en hielpen hozen.... Voetgangers zakten weg in de modder Sommige voetgangers, die het waagden over te steken, zakten weg in dc modder. Bewoners renden op de jammerkreten naar buiten, maar konden in het aardedonker niet veel uitrichten. Gelukkig echter konden zü, die door dc zuiging van het water waren verrast, door zich aan dc rails vast te klam pen. zich in veiligheid brengen. Kruipende over de staven bereikten zü cen plaats, waar het water nog niet zo had ingevreten. Bloemhof bleef lange tijd een prooi van het water: groot waren ook daar de gaten in het wegdek. Takelwagens trokken auto's uit putten, wat dikwijls met zeer veel moeite gepaard ging. De rails van de tram in de Putselaan, zowel van de electrische als van de stoomtram, waren op sommige plaatsen totaal opzij geperst. I-Ionderden begaven zich reeds vroeg op straat om de ravage te zien. Oranjeboomstraat, Rosestraat, Stadionweg, Sandelingplein en nog tal van andere straten In deze omgeving, waren totaal onbegaan- Uit de staatkundige pen DOOR een toevallige omstandigheid komt a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer het wetsontwerp in openbare behandeling, waarbij wettelijke bekrachtiging wordt voor gesteld van het Kon. Besluit tot verlenging van de geldigheidsduur van de Prijsopdrij- vïngs- en Hamsterwet 1939. Dit wetsont werp is getekend door „Economische Za ken" en door „Landbouw", omdat in 1939 deze departementen de verantwoordelijk heid droegen voor de Prïjsopdrjjvings- en Hamsterwet 1939. Wanneer dus minister Zijlstra buitenslands mocht zijn (hetgeen verwacht kan worden) dan is de populaire minister Mansholt met de verdediging van het wetsontwerp belast. In normale tijden zou dit niet de minste moeilijkheid geven. Maar nu is in de Nederlandse Staatscou rant de prijsbeschiklcing ten aanzien der artsen-specialisten geboren, zulks op grond van de bovengenoemde wet. Deze prijsbe- echikking is getekend alléén door minister Zijlstra. maar in de kop der beschikking staat, dat deze door hem is genomen: ..in overeenstemming met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid". De vraag is nu of de Tweede Kamer het bovenbedoelde wetsontwerp tot verlenging der Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 zal behandelen en aannemen zonder zich te begeven in de toepassing, welke de ministers Zijlstra en Suurhof aan de wet bereids heb ben gegeven, Wordt die allernieuwste toepassing der wet besproken, ja, dan begint de politieke dans aan alle hoeken. C. W, Nos meer hulp uit het buitenland De Britse admiraliteit zond gistermorgen tien hefschroefvliegtuigen ter hulpverlening aan de getroffen gebieden. De Franse rege ring heeft de Nederlandse autoriteiten de hulp van twee Franse bataljons genietroe pen aangeboden voor dringende'werkzaam heden. Uit Heidelberg zyn experts van de Amerikaanse genietroepen naar Nederland vertrokken om -de Nederlandse genie assis tentie te verlenen. Vele vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering van hun medeleven doen blijken. De Ame rikaanse staatssecretaris, John Foster Dul les, heeft gisteravond in een persoonlijke telegrafische boodschap uitdrukking gegeven aan zijn verslagenheid over de ramp. Tsjecho-Slowaaks protest bü de V.S. De Tsjecho-Slowaakse minister van buitenland se zaken, Jan Siroky, heeft in een nota aan de V.S. geprotesteerd tegen „vijandige da den", aldus heeft Radio-Praag bekend ge maakt. HANDELSBERICHTEN. Katoen. Ver. v. d. Katoenhandel. Rotterdam, 2 Februari. Nominale noteringen loco Rotter dam (excl. rechten) U.S.A.. strict middling one inch staple 3.21'/; per kg (onv.). Mexicaanse strict middling onze inch staple 3.13 per kg (onv.). Het Deense Rode Kruis heeft, onder betui ging van diepe sympathie aan zün Neder landse zusterinstelling, hulp aangeboden. Het hoofd van de medische afdeling, die op verzoek van hulp. Zondag naar het nood- gebicd in en om Alblasscrdam vertrokken is, is in de late avond opnieuw naar Ridder kerk gegaan. Het Noodziekenhuis aldaar staat gedeeltelijk onder water, maar men kun de toestand aan. Ridderkerk heeft een weliswaar kleine maar goed geoefende colonne van hei Rode Kruiscorps. Acht honderd mannen hebben daar met succes gewerkt aan de dijk. Hun arbeid werd extra moeilijk, omdat er geen drinkwater is. maar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis zal trachten melk ter plaStse te brengen. Naar Hendrik-Ido-Ambacht zijn ten behoeve van aldaar opgenomen evacué's een paar honderd dekens gezonden. In totaal zijn duizenden dekens en noodslaap- plaatsen naar verschillende oorden verzon den De intendance heeft voorts zendingen klaargemaakt van brood, margarine, suiker en kindervoedsel voor het vliegveld Val kenburg, want daar zullen hélicoptères opstijgen die bij hel; aanbreken van de dag deze levensmiddelen zullen uitwerpen boven Moerdijk. Stellendam en Stavcnisse. De Haagse gemeente-apotheek heeft vannacht doorgewerkt om aan deze zendingen medica menten toe te voegen. Voorts vertrok een vrachtauto naar Hellevoetsluis om 2600 bro den te laden op de reddingboot Neeltje- Jacbba, die deze goederen naar Goeree zal overbrengen. De voorraad levensmiddelen van de intendance van het Nederlandse Rode Kruis is nu totaal uitgeput. Generaal Manton Eddy, opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, is vanochtend vr:eg per vliegtuig uit Wiesba den naar Den Haag vertrokken om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de red dingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse gebieden, Na het vertrek van de gemeentelijke sleepboot, met aan boord een rts. Rode Kruispersoneel. helpsters van de U.V.V.- sC'ntïnedienst is vannacht uit Arnhem naar het geteisterde gebied ook afgereisd een co lonne van 30 particuliere auto's en 17 auto bussen. Met dit materieel, dat de automobielclub De Rijnrijders bijeen wist te krijgen, zijn dekens, dekking en medicamenten meegege ven. Plaats van bestemming was Roozen- daal, terwijl men de bevolking van Fijnaart in N. Brabant met de auto's helpt evacue ren. In de loop van vandaag zullen waar schijnlijk nog twee Rijnboten uit Arnhem naar het rampgebied vertrekken. De presidente van de Franse Senaat heeft Zondagavond het medeleven vertolkt, dat in Frankrijk bestaat met de rampen, die Ne derland, Engeland en België hebben getrof fen. De Franse ministeh van Defensie, René Pleven, verklaarde, dat vooral Nedeer- 1 a n d „waarmee nauwe banden ons ver binden", zeer zwaar getroffen is. Daarom had de Franse regering de Nederland- s e regering doen weten, dat zij twee batal jons van de Franse genie ter beschikking van Nederland stelde, die zich daarheen zouden begeven om aan het reddingswerk deel te nemen. Schevenings boulevard op Zondagochtend. Wonderbaarlijke binnenkomst van strandend schip Nadat reddingboot bemanning bad overgenomen (Van onze speciale verslaggever) Bij alle sombere berichten over watersnood en scheepsrampen kon gisteravond omstreeks halfzes een zeer verheugend bericht worden gevoegd. Het in strah- dïngsgevaar en ondergang verkerende Deense motorschip Annam gaf vlak voor de dreigende stranding op het Noorderhoofd van Hoek van Holland zijn beman ning aan de reddingboot Pres. J. Leis over. Toen dit was geschied, werd het schip door een grondzee gegrepen en in de mond van de Waterweg gedrongen. De gezagvoerder, die nog op de brug was met zijn officieren, terwijl de machinisten in de machinekamer waren, zag zijn kans en commandeerde „Volle kracht voor uit". En de verbaasde ogen van honderden toeschouwers zagen het ten dode gewaande schip de Waterweg binnenstomen, voorafgegaan door de reddingboot, die de geredde opvarenden aan boord had. Dwars over wrak van de Faustus Zonder twyfel zal men dit gebeuren nog jaren het wonder van Hoek van Holland noemen. De Annam. een Deens motorschip van 6726 brt. van de East Asiatic Company Ltd te Kopenhagen, op weg met een lading stukgoederen van Hamburg naar Antwer pen. verkeerde reeds sinds de morgenuren in nood. Het schip kon in de uiterst ruwe zee geen koers meer houden en Werd naar de monding van de Waterweg gedreven. Toen stranding onvermijdelijk scheen, gaf de gezagvoerder hot noodsein en verzocht hij om de reddingboot. De Pres. J. Leis voer onmiddellijk uit en ontmoette de An- Duizenden boden onderdak aan Dat de Nederlanders, die er goed zijn afgekomen, in het algemeen hun burgerplicht verstaan, spreekt wel duidelijk uit een bericht, dat wij Zon dagavond nog uit Amsterdam ontvingen. De centrale, welke adressen verzamelt van hoofdstedelingen, die woningruimte ter beschikking van daklozen willen stellen, deelde ons mede, dat de hoofdstad al duizenden evacué's kan opvangen. Sommige hotels en pensions, ook buiten de stad, staan geheel open voor de getroffen medeburgers. De afdeling Inten dance van het Nederlandse Rode Kruis kon gisteravond al een van de vier ter beschikking staande opslagruimten, het gebouw van V. en D. aan de Boekhorststraat geheel met voor de getroffenen bestemde goederen vullen. Stichtingen in actie Verscheidene instellingen en stichtin gen hebben hun collecte-apparaten ter be schikking gesteld voor de landelijke in zamelingsactie. Van heinde en verre zijn motorvoertuigen, vletten, sloepen en motor vaartuigen naar de noodgebieden overge bracht, Uit de universiteitssleden zijn door studenten gevormde vrijwilligersploegen naar de bedreigde punten vertrokken. Geen provincie, geen landelijke organisatie heeft zich onbetuigd gelaten. De Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp 'bii Ongelukken heeft in de loop van de Zondag naar schatting twee duizend auto's met helpers, auto's met voedsel, kleding cn verband, en grote tank auto's van melkfirma's met drinkwater naar de getroffen gebieden gedirigeerd. Op de radioboodschap van het hoofdbestuur van Zondagmiddag stroomden in groten getale, uit alle delen van het land E.H.B.O.-ers naar de Heemraadssingel te Rotterdam, waar grote colonnes werden geformeerd, die naar de getroffen gebie den werden geleid. Onder andere zijn di verse hulpcolonnes naar Zeeland, West- Brabant, Noord-Holland en in onze pro vincie vertrokken. Mede door de voortref felijke leiding van de Rotterdamse ver keerspolitie ontstonden nagenoeg geen ver keersopstoppingen, ondanks dat vaak hon- derden auto's óp de rijweg en zelfs op de trottoirs stonden geparkeerd. Om twaalf uur vannacht was de enorme drukte ver werkt en vertrok de laatste colonne naar het in nood verkerende Ridderkerk. De raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbeweging en hel N.V.V.. heeft besloten om door middel van 't opwekken van de le den om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffe nen. Hierover zal op zo kort mogelijke ter mijn met de werkgevers overleg worden ge pleegd. Militaire liulp Van de vliegbasis Gilze-Rijen uit zün Zondagmiddag met Beechcrafts en Har- vard-vliegtuigcn vü'ftien verkennings vluchten verricht met het doel uitwftkmo- gelijkhcdcn tc zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door de watersnood zijn ingesloten. Dc verkenningen zün ver richt boven Slcewük, Willemstad en West- Brabant. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht pa raat op de basis. Er zijn verder maatregelen genomen >m de gemeente Kruidingen te evacueren en ook zal het bedreigde deel van Goeree en Overflakkee alle hulp verschaft worden, die voor een vlotte evacuatie der bewo ners noodzakelijk is. Hiertoe .zijn reeds marine-eenheden ingezet. De luchtmacht maakt zich gereed om rubbervlotten uit te werpen en zal de geïsoleerde gebieden door middel van dropping van levensmid delen en drinkwater voorzien. Door de Amerikaanse autoriteiten zijn ten behoeve van de dropping vliegtuigen ter beschikking gesteld, die hun basis heb ben in de Amerikaanse zone van Duits land. Reeds wordt op diverse plaatsen door de troepen incidenteel hulp verleend. Zo zijn militairen ingezet in Vlaardingen, Waalwijk, Willemstad, Fijnaard, Steenber gen, Hoge- en Lage Zwaluwen, bij Hel levoetsluis. Putten en Oudenhoorn, in de gehele Krïmpennerwaard, Vlissingen en de zogenaamde zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoeklichten zijn ingezet om de nachtelijke werkzaamheden te verge- makkelen. In onze ochtend-editie maakten wij reeds melding van de beide door Frankrijk aan geboden geniebataljons. Ook België, zelf getroffen door de ramp, stelde één batal jon voor hulp in Zeeuwsch-Viaanderen ter beschikking, waarvan reeds twee compagnieën werden aangevraagd. 450 Man militaire troepen van de Schooltechnische en Verbindingsdienst zijn ter beschikking gesteld van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland. De troepen zijn gezonden naar de plaatsen Ouderkerk, Stolwijk, Stolwijkersluis, Moordrecht, Ca- pelle, Nieuwerkerk cn Gouderak. Tevens is. op aanvrage van de burgemeester van Stolwijk, welke gemeente geheel van de buitenwereld is afgesloten, een ambulance van het militaire hospitaal „Oog in al" meegezonden, ën een radioverbindings- ploeg. Een aalmoezenier en legerpredikan- ten zijn met de troepen meegegaan. In het depot materieel-luchtmacht le Soesterberg iiggen goederen, die in geval van nood kunr.en worden uitgereikt aan de bevolking van de geteisterde gebieden. Mobiele auto-radiostations van de lucht macht zijn ingezet, om de telefoonverbin dingen bij te staan en le ondersteunen. Het personeel van de luchtmachtstaf te 'sGra- venhage is, voor zover het niet voor werk zaamheden oo de staven nodig is, gecon signeerd in de Alexanderkazerne. Burgerlijke liulpvcrlening Om een indruk te geven van de alge mene medewerking noemen wij enkele gevallen van de ontelbaar vele. In het Olympisch Stadion te Amsterdam zal Woensdagavond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Blauw Wit en Ajax ten bate van de slacht offers van de watersnood. Het operakoor Bel Canto, dat Donderdag een opera- concert geeft te Haarlem, zal de baten van dit concert afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. Apeldoornse textiel- en meu belzaken hebben een inzameling onder win- i keilers georganiseerd. De Nederlandse Katholieke Middenslands bond heeft een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven", om de middenstandsbedrijven in de ge troffen gebieden te helpen. Het bondsbe- stuür heeft duizend gulden gegeven. Zondag heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland verblijvende Ambonezen, lot leniging van de nood in de door de overstromingen getroffen streken Voorzitter is de oud-president F. van Huls. Verder maken er deel van uit de generaal- majoor b.d. P. Scholten, de generaal-majoor b.d. Engles, de heer Barre, de schout-bij nacht b.d. Gauw, de heer Schilperoort (se cretaris). Giften kunnen worden gestori ten 1 name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Nederlandse Handel Maatschap pij, Kneuterdijk, 's Gravenhage. Het nationale postzegelfonds voor t.b.c. en chronische lijders te Voorburg heeft in verband met de ramp 200 lakens en 400 slo pen ter beschikking gesteld voor hulp aan t.b.c.-patiënteh en chronische lijders, die daaraan dringend behoefte hebben, De Burgemeesters kunnen dit aanvragen bij het fonds. Twee textielbedrijven in Enschede heb ben in totaal 12.000 dekens ter beschik king gesteld van de getroffen gebieden. Een 500-tal vrachtauto's, beladen met goederen en kleding, tezamen gebracht door de regionale omroep Noord. Groningen. Friesland en Drente, is aangekomen in Rotterdam. Voor opneming van kinderen uit bedreig de gebieden kunnen door de minister van O., IC. en W. een aantal kampen „vorming buiten schoolverband" beschikbaar worden gesteld. Overleg hierover kan door evacua tiecommissies gepleegd worden met het hoofd van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband, tel. 183000, Den Haag. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging vooi Suikerzieken verzoekt zijn leden, wonende in de omgeving van de geteisterde gebieden, hulp le verlenen aan suikerzieken ui» de getroffen gebieden in de vorm van dieetverstrekking en'of huis vesting en daartoe opgave te doen bij de burgemeester van de plaats van inwoning De KNAC heeft automobilisten drin gend verzocht, zich alleen naar de ge troffen gebieden te begeven indien van overheidswege hun hulp wordt gevraagd Van verscheidene zijden zijn klachten ont vangen over ernstige hinder, die bij het hulpverleningswerk is ondervonden van nieuwsgierigen, die per auto een kijkje kwamen nemen. nam ongeveer lVa mijl buiten het Noorder hoofd. Het schip trachtte met alle macht vrij te blijven van de kust, maar het kwam steeds nader. Het lag dwars in de zee en sloeg volle kracht achteruit teneinde vrij te blijven van het gevaarlijk naderbij komende Noorderhoofd. In de uiterst woelige zee stuurde schip per Willem van Seters zijn reddingboot onder lij van de Annam. Van het dek af sprongen telkens leden van de bemanning in liet vangnet, waarna zij door de beman ning van de reddingboot naar het voor onder werden geieid. Schipper Van Seters vertelde ons later, dat deze redding moei lijk was, veel moeilijker dan bij de Faustus. Teer. 21 mannen en 3 vrouwen zonder onge lukken aan boord van de reddingboot wa ren gekomen zei de kapitein van de Annam. ciat de boot kon terugkeren omdat hij en zijn officieren aan boord wensten te blijven. De reddingboot, die bij het langszij liggen bij de Annam zijn roer zwaar beschadigd had. wist, moeilijk sturend, de mond van de Waterweg te bereiken en naar de Berg- haven op te varen. Kort daarop, toen iedereen dacht dat de Annam op het Noorderhoofd zou verdagen, zag men het schip plotseling in de zee draaien en de Waterweg binnenkomen. Later bleek, dat een grondzee de Annam juist langs het Noorderhoofd had gesleurd en slaags in de Waterwegmonding' had ge bracht. De kapitein gaf toen „Volle kracht vooruit" en het schip voer de Waterweg binnen, dwars over het wrak van de Faus tus heen. Het is opgestoomd naar Rotter dam, terwijl de reddingboot de bemanning ::i ce Berghaven te Hoek van Holland aan wal zette. De President J. Leis is zodanig beschadigd dat dc boot voor reparatie naar de werf moet. De reddingboot van Bresicens Presi dent J. V. Wiorsma, schipper J. Slis, is naar Hoek van Holland op weg om de Leis te ver vangen. Brits vliegtuig met 39 man in Oceaan gestort Een Brits lijnvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 05u km ten Oosten van Gander (New- Foudnland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. .de wereld Adenauer te West-Berlün. Bondskanselier Adenauer is Zaterdag te West-Beriijn aan gekomen voor een onderzoek naar de moei lijkheden, die ontstaan zijn door de grote toevloed vluchtelingen uit het Oosten. Hij zal tijdens zijn korte bezoek overleg plegen met Westelijke geallieerde en Dunse func tionarissen. „Anti-Zionisrae". Na een Zaterdag ge houden algemene vergadering var de Joodse OemcGiisenap van Wenen is vernomen, dat een zeer groot aantal Joden, die belang rijke functies bekleedden in de Oostenrijkse communistische partij of door- deze party beheerste organisaties, in de laatste tijd ont slagen is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7