Verdronken Papendrecht volkomen geïsoleerd Op- en neergaande lijn in het Hoogoventournooi In de polders bij Halsteren greep de dood tientallen Watersnood heeft reeds meer dan driehonderd slachtoffers geëist Gelukkig loopt de wind om Het is verschrikkelijk in 3s-Gravendeel Men spreekt van 55 doden ï"Vflthol Alblasserwaard kreeg volle laag Een fraai partijtje schaak j Sport voor het j j goede doel MAANDAG 2 FEBRUARI 1^3 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA 3 „ÏFe weten niet hoeveel er verdronken99 (Van onze speciale verslaggever.) Halsteren, Maandagmiddag Uit het hooggelegen Halsteren lopen de bewoners dikwijls even van hun werk weg naar het punt, waar de Tkolenseweg in de Auvergnepolder duikt en het water hun een halt toeroept. Want het zijn toch hun plaats genoten, die daar Zaterdagnacht een vreselijke dood vonden, besprongen door de stormvloed, die aanstormend van de Oosterschelde, de zware zeedijk op vele plaatsen doorbrak en zich met vernielend geweld in het lage land stortte. In die polders leefden hun boeren en hun landarbeiders, die alleen maar tegen zich hadden, dat zij onder zee-niveau woonden, een omstandigheid, die hun nu noodlottig werd. Zij hebben gisteren en ook nog vandaag langs de hoge walkanten gezocht. Zij hebben 57 doden gevonden, vrouwen, mannen en kinderen, verkrampt in een laatste worsteling om het leven te behouden. En zij weten, dat er nog meer kunnen worden gevonden, aandrijvende op de wind, die landinwaarts stuwt. Want niemand weet nog, hoeveel er liggen onder het puin van hun ingestorte huizen en wanneer het water hen er uit zal spoelen. vlakte. In het Westen blikkert in de felle zon de dijk als een gekartelde streep, waar de zee de dijktop aanvrat. Dan is er ineens niets meer. Daar brak de dijk tot de voet door. En weer komt deze gekartelde rand boven het water uit nm verder te gaan in de riohting, waar in de verte kerk en huizen van Tholen boven het water uitsteken. Een armzalig stukje waterkering is van deze massieve zeedijk overgebleven, Geen meter lijkt, zo van een afstand gezien, onbeschadigd. En dat kilometers lang. Hier en daar steken boven de blinkende watervlakte de daken van enkele kapitale boerderijen en grote landbouwschuren uit. Die zijn nu ver laten. Wilgen steken hun takken boven water; onderin hangen slierten stro en hooi, die bij het vallen van het getij er in achter zijn gebleven. Kleine dagloners huisjes staan verstrooid nog overeind, wonderlijk gespaard gebleven tegen de ronkende watervloed. Maar verderop hangt een huisje scheef in het water en staat op instorten. Een dakraam hangt open; er waait een stuk gordijn uit. Van wat nog overeind staat konden de bewo ners worden gered. Maar tientallen ar beidershuisjes werden weggespoeld in de nacht bij de eerste vloedgolf of later on dermijnd door het barnende water en het rukken van de storm. Als zij nog op de zolders of op de daken zaten, hadden de bewoners geen kans op redding. Vreselijke tonelen De inwoners van Halsteren kunnen het vertellen hoe verschrikkelijk die Zondag voor de bewoners van de Auvergnepolder is geweest. Zij hebben daar gestaan'op de uiterste grens van de weg, waar het water tot stilstand kwam. Zij hebben gezien hoe dappere kerels, jongens uit Halsteren en schippers uit Tholen en Bergen op Zoom, met roeiboten zich waagden op deze op- gezwiepte binnenzee op weg naar deze boven water uitstekende daken om te zien of zij nog levens konden behouden. Zij hebben ook gezien hoe Zondagmiddag een van die daglonershuisjes, waar een vrouw, een man en drie kinderen op de rand van het dak zaten, langzaam in elkaar zakte. Zij zagen de mensen in het water wor stelen en ze hadden nog hoop dat zij, voortgedreven door stormwind, zouden aandrijven, maar ineens waren ze ver dwenen. Roeiboten, die op weg naar hen toe wa ren, zochten nog maar konden niets vinden. Hadden we maar een motorboot gehad, dan hadden we er meer kunnen redden, zeggen ze. Nu is die motorboot er. Goed bruikbaar, zeker, maar voor velen te laat. Ze vertellen ook het verhaal van die wachtmeesters van de Rijkspolitie, die met de brandweerauto op het eerste alarm de polder waren ingetrokken, met gillende sirene om de slapende mensen te waar schuwen. Maar ze stuitten op het aanstor mende water. Ze keerden om en reden voor de aanvallende vloed uit. Ze gingen van de wagen om vluchtende mensen op te halen en mee te nemen. Maar er kwam een moment, dat de wagen verder moest om niet overrompeld te worden. Twee dappere kerels waren in het duister nog aan het zoeken. Een van hen wist zich later te redden. De ander wordt vermist. De wachtmeester nam nog een oude man op zijn schouders, maar op weg naar de vei ligheid moest hij een boerderij in vluchten. Op de zolder hebben ze gezeten, urenlang tot ze door ccn roeiboot werden afgehaald. Redder en geredde moesten zelf worden gered. Er is daar in die Auvergnepolder veel leed geleden, maar er zijn ook prach tige staaltjes van moed en offervaardig heid getoond, die de mens stil maken. Drinkwatergebrek 57 Slachtoffers hebben ze gevonden en nog patrouilleren ze langs de hoge kant om te zien of er nog meer aan komen drijven. Daar wordt ook gezocht onder de lagen stro en hooi. die op die kant zijn aangespoeld en blijven liggen bij vallend water. In die chaos ontwaart men een wrakke stoel, een tafel, overblijfselen van een kast, weggespoeld uit een ingestort huis. Vanmid dag zouden 50 militairen aankomen om iangs deze kant te gaan zoeken naar slacht offers en naar kaóovers van omgekomen vee. Deze laatste moeten spoedig worden ge ruimd. Over de weg vaart een roeibootje met technici in de richting Tholen. Want daar in het dorp, dat nog droog ligt maar geheel door het water is omgeven, heerst al drinkwater- en voedselgebrek. De wa terleidingbuis is op de duiker gesprongen. Als ze deze plaats kunnen bereiken (en ze vechten er voor!) zullen ze het lek kunnen repareren. Dan is Tholen uit de ergste nood en heeft het Zuiden drinkwater. Over de weg worden zuurslofcylinders in een motor boot geladen. Men zal deze hard nodig heb ben. Als een felle jachtsneeuw plotseling over de polder jaagt en de omtrekken van Tholen vervagen, blijven ze bij deze rampplek staan, de motorboot stoot af. Want Tholen moet drinkwater hebben. En zo is het in de gehele Noord-West hoek van Brabant, want naast de Auvergnepolder liggen er meer polders in een lange rij in de richting Willem stad en Moerdijk. Ze vormen één grote watervlakte van verdronken land, dat in uiterste nood verkeert. Bravo Rotterdam Op de Maandagbeurs te Rotterdam, heeft een collecte voor het Nat. Rampenfonds, een bedrag van 68.750 opgebracht. KERKELIJKE MUTATIES Geref. Kerken, önderh. art. 31 K.O. Be dankt voor Katwijk—Valkenburg, K. Drost te Veendam. Goref. Gemeenten. Tweetal te Meliskerke H. van Gilst te Elspeet en J. W. Kersten te Genemuiden. Beroepen te Scherpenisse: J. B. Bel te Krabbendïjke. Bedankt voor Dordrecht, D. L. Aangeen- brug te Terneuzen, Vrij Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Wemeldinge, J. A. Hamers te Gorinchem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft J. J. Poldervaart te Nijverdal. Bedankt voor Bleskensgraaf G. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroe- Nog steeds is er geen einde gekomen aan de stroom van fatale berichten uit de rampgebieden. Werd in onze ochtend-editie nog geschreven over tientallen doden, thans is het getal drie honderd reeds overschreden. Een angstaanjagend bericht bereikte ons van middag via Scheveningen-Radio van Schouwen. Op verschillende plaatsen had de dijk het daar begeven en de toestand is er critiek. De burgemeester verzoekt dringend om hulp. Het enige hoopgevende bericht kwam vandaag uit De Bilt. De wind loopt naar het Noord- Oosten en dat betekent een spoedig einde van de hoogwaterperiode. Bovendien kunnen de polders, die aan de rivieren grenzen en via sluizen hun water lozen, spoedig weer droog zijn. Sneeuwstormen. Tengevolge van een ver blindende sneeuwstorm zijn Zondag in Noord- Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen verbroken. In het midden en Zuiden van het pen te MiddenmeerH. W. Noordman. cand. a onaervo„a „et vetk«r v„,raElns ,e„ge. te Kampen. Te TielZaltbommel Z. G. 1 van Oene, cand. te Kampen, volge van zware regen- en natte-sneeuwbuien. Groter rampspoed had 's Gravendeel niet kunnen treffen. Meedogenloos is het ontembare water te velde getrokken tegen het arme dorp, dat op de Strijensedijk na, een willige prooi is geworden. Dit dorp móést verzwolgen worden, zo leek het na de springvloed, die met één woedende aanval de Molendijk op drie plaatsen een breuk bezorgde, ongeveer tien huisjes van hun fundamenten sloeg en de bewoners, van wie er enkelen nog te bed lagen, meesleurde in een wilde stroom. Nog steeds is het onmogelijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Dit kan eerst gebeuren als burgemeester Van Heesen appèl heeft gehouden en kan controleren of er inderdaad tussen de vijftien en twintig mensen zijn verdronken, zoals de berichten luiden. Het is verschrikkelijk geweest in 's Gra vendeel. Met geen pen is te beschrijven, welk een schrijnend leed daar is en wordt geleden. Vijf en vijftig honderd dorpsgeno ten hebben de zwaarste nacht van hun leven moeten doorworstelen en velen hun ner hebben het niet gehaald. In wat plot seling golven waren geworden, werden zy meegetrokken en gezogen, ruw en verras send snel. De allerlaatste berichten spreken van liefst vyf en vijftig doden, een getal dat is geschat op de grondslag van dc als vermist opgegeven bewoners. De Molenkade was geen Molenkade meer en in luttele minuten was er van heel 's Gravendeel niet veel meer te zien dan geveltoppen, zolderramen en een ontroe rend aantal hulpeloze mensen, die hun heil hadden gezocht op de hoog gelegen en lang gerekte Strijensedijk. Een dijk werd nog hun redding, hoewel honderden dijken in Advertentie sn de keel H het land juist de ondergang van velen wa ren geworden. Het werd in deze chaos on mogelijk orde te scheppen. Vee liep in de menselijke colonne en koeien klaagden loeiend omdat hun de melk niet op tijd werd ontnomen. En daartussendoor het. is allemaal zo intens-droevig het kind, dat uit zijn gewone doen was gehaald en in de orkaan slechts beschutting vond van vaders of moeders arm of een doorweekt lichaam. Uit Strijen kwamen grote groepen E.H.B.O.-ers en militairen, uit Dordt, Den Haag zelfs en zij brachten goddank amphibievaartuigen mee. Geïsoleerde boe rengezinnen waren het eerst aan de beurt, maar vrijwel niemand wilde huis en haard verlaten, in Strijen niet en in de Mookhoek evenmin. De enkele maal, dat de dappere mannen van de veerdienst zich nog van oever tot oever waagden, kwamen er auto's mee om evacué's mee te nemen, maar wederom kwamen er weigeringen. Men bleef liever. In het avondlijk duister sloeg die stemming enigermate om, maar .toen waren al Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten bedraagt het aantal slachtoffers thans 394. Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreu ren is: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hon- tenisse 8, Krabbedijke 4, 's Graven deel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruis polder 8, Rotterdam 1, Nieuwneu- zenpolder 1, Heijningen 25, Nu- mansdorp 12, Anvernege Theodo- rusplaat 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kort- gene 35, Raamsdonksveer 2, Hoek- sche Waard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflak- kee 40, Schouwen 34, Abbenbroek 1, Oudelande 2, Ouddorp 1, Ril land 1, Stormpoldcr 4, Burgh 10, Zierikzee 18, Kloosterzand 8 cn Fijnaart 46. DE PAUS BETUIGT ZIJN DEELNEMING Dg Pauselijke Internuntius in Den Haag heeft namens Paus Pius XII aan de Neder landse regering zijn deelneming aange boden met de ramp, welke ons land heeft getroffen. Arbeiders verdronken in uraniummijn Volgens het Weslberlijnse anti-communis tische blad T e 1 e g r a f heeft zich Donder dag j.l. een overstroming voorgedaan in de Stalinmijn te Oberschlema (Saksen), een van de Oostduitse uraniummijnen onder Rus sisch beheer. Tenminste 20 mijnwerkers kwamen om het leven, terwijl 62 man wer den ingesloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Toen een tweede schacht begon onder te v..„ cn vei* lopen, staakten Russische militairen alle auto's over de pont teruggekeerd. Alle be- i reooinl!swerkzaamheden. Hierop namen de stuurders werd verzocht in Wieldrecht te 2-000 mijnwerkers, die zich rondom de mijn beschermen zuiveren de adem (door CHlorophyl) 15 c» per pakje De Arbeidsmarkt De stand der werkloosheid was volgens gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Dordrecht voor het rayon Dordrecht, Zwijndrecht, Dubbeldam en Papendrecht per 24 Januari 1953 als volgt: Ingeschreven mannelijke werkzoekenden 928 (per 17-l-'53 934), waarvan 820 (830) werkloos, 66 (64) werkzaam in de D.U.W. en 42 (40) werkenden. Ingeschreven vrouwelijke arbeidskrach ten 169 (169), waarvan 85 (84) werkloos en 84 (85) werkenden. De aanvragen van werkgevers in hetzelf de rayon betroffen: 136 (154) mannelijke en 139 (139) vrouwelijke arbeidskrachten. Gevraagd worden o.a. onderstaande ar beidskrachten: bankwerker, ijzerwerkers, draaiers, gereedschapmakers, plaatwerkers, automonteurs, vliegtuigmonteurs en een slempelmaker. Vrouwelijke arbeidskrachten: hoofd keu ken, 1.1 naaisters, huishoudelijk personeel met ervaring en typistes. De volgende arbeidskrachten bieden zich aan: techn. bedrijfsleider, weg- en water bouwkundige (M.T.S.), schilders, rijswer- kers, grondwerkers, steenzetter, stukadoors, heier, reizigers, chauffeurs, magazijnbedien den, kellners, portiers, vertegenwoordiger autohandel, vertegenwoordiger chemische produsten. inpakslers, leerl. verkoop sters cn doktersassistente (Röntgen). Zondagmiddag: om half zeven gebeurde in Papendrecht wat men. al lange tijd had gevreesd: de dijk hij het Westeind begaf het en kolkend zwiepte het water van de Noord de Alblasserwaard binnen. Regelmatig schuurden de water massa's het gat uit, zodat dit in de avonduren minstens honderd meter breed was geworden. Tientallen stuks vee verdronken jammerlijk, en nog tragischer wordt deze ramp als men bedenkt hoe de heer Kraal, na zijn laatste koe te hebben losgesneden en de dijk te hebben opgestuurd, met zijn halfjarige baby in de armen wilde vluchten. De duisternis misleidde hem en hij viel in een sloot. Hij moest zijn kind loslaten en het verdronk jammerlijk. parkeren, daar alsnog een grote stroom vluchtelingen kon worden verwacht. Maar dit alles was nog niet genoeg. Laaiende vlammen sloegen plotseling uit de vlasserij van de gebr. Visser aan de SI rijen- verzameld hadden, een dreigende houding aan. Bij de hierop volgende ongeregeldhe den zouden ten minste twee mijnwerkers zijn doodgeschoten en zes gewond, terwijl vele arrestaties werden verricht. Naar de sedijk ,en de_ brandweer moest van elders Te le graf verder meldt, hebben de Rus- in net verdronken dorp worden geroepen u" -..«--.-i-ü.J- om te blussen. Zij kon niet anders dan zich beperken tot de belendende kleine huisjes; de grote brand was al uitgewoed. Aan de Dordtse kant, naast de aanleg steiger van de veerboot, worstelden tien tallen mannen verbeten tegen wind en sische en Oostduitse autoriteiten de on middellijke arrestatie van de technici van de veiligheidsdienst van de mijn gelast. Staklngsdrolging, Do vakbond van personeel w,uu e, op sleepboten en oliebevoorradingsschepen in water. De dijk naar de Kilkade had steun deohaven va" N!w York heeft zijn 3.500 leden Zaterdagnacht om vier uur rukte een ploeg vrijwilligers onder leiding van de heer Van den Over uit naar de Hoogen- dijk om de zaak daar te verkennen. De tocht werd per auto ondernomen. Golven sloegen toen al over de wagen heen en de mannen konden zich ternauwernood redden, nadat zij hadden geconstateerd, dat even voorbij de opslagplaats van Boele en Van Eesteren de dijk landinwaarts over zeker tachtig meter was weggesla gen. Langs het muurtje af konden zij nog ontsnappen langs de rijksweg. Onmiddellijk werden de boeren gewaar schuwd hun vee naar de dijk te brengen, maar sommigen wilden eerst de kat uit de boom kijken. De boeren achter de rijks weg brachten hun vee onder in Sliedrecht en Wijngaarden. Indrukwekkend snel bruiste het water na de doorbraak de waard in. De afwach tende boeren kregen ongelijk. Hun vee gelukkig niet groot in aantal op deze plaats verdronk. Maar wie kans had gezien de gemeente van Oost naar West te doorkruisen, zou geschrokken zijn van het aantal dode varkens, koeien en kippen, Gas, licht en water vielen uit, de bus verbindingen warep verbroken, zodat een verdronken Papendrecht zich volslagen ge ïsoleerd zag. De bewoners van Veerweg, Vccrstocp, Wetcringsingel cn Boczcmsingel moesten worden geëvacueerd. Zy hadden ruim een halve meter water in hun wo ningen. Zieken werden naar kennissen ge transporteerd en de Pontonniers schoten tenslotte met platboomde vaartuigen te hulp, toen binnendijks de woningen in razend tempo volliepen. Velen stapten voor wat ze waren. Honderden mannen, gewapend met de spa, togen naar het bedreigde punt. Alle vrachtauto's werden gerequireerd om zand, grint en allerhande materialen te verza melen en te brengen naar de angstig- grole bres. Voorlopig zou men trachten de randen te stutten om verder uitslijten te voorkomen. Als het water tot stilstand is gekomen Zondagmiddag was dat nog niet het geval gaat men met man en macht aan het dichten. •an honderden zandzakken nodig en zij kreeg die. En zij hield. Vreugde aan deze, „uuiuigcis van diepe droefenis en verslagenheid van gene i loonsverhoging va zijde-van de Kil. de hand gewezen. opgeroepen om Zaterdag te middernacht het erk neer te leggen. Tevoren hebber: verlegen- •oordigers van de bond een aanbod van eer 8'/: dollarcent per uur var SCHAAKRUBRIEK TTet is verbazend moeilijk, ook voor ge- routineerde meesters, om in een tour- nooi van enige duur gedurende alle ronden het beste spel te geven. Zij, die daarin sla gen. ook al zijn het niet de gedoodverfde winnaars, dingen naar de eerste prijs. Zij. die enkele ronden falen, zijn meteen kans loos. Dit tournooi-,.kenmerk" heeft zich ook voorgedaan iri het 15e Hoogoven-schaak- toumooi in Beverwijk, waar in het bijzonder twee spelers door sterk uiteenlopende pres taties de aandacht trokken: Bouwmeester en Füster. De eerste meester scoorde in de maar al te graag over en lieten hun huizen eerste zes ronden 3": punt en schaarde zich MENTOR BEANTWOORDT VRAGEN VAN WATER-SLACHTOFFERS Wie de kosten? Een lezer vraagt, wie de kosten moet dragen voor de schade aan het huis door de overstroming. En wie de kos ten van het herstel van uit de muur geval len kalk, los gespoelde tegels en behang. Wel, hier is sprake van overmacht. Daar uit volgt, dat de reparatiekosten voor re kening zijn van de eigenaar. Het kan zijn, dat de kosten van het behang wél voor re kening van de huurders komen! Niet dc brandverzekering. Het bleek Men tor, dat er mensen zijn, die denken, dat de brandverzekering 6chade door het water aangericht, zou moeten betalen. Dat staat immers in de polis, zeggen ze. Maar dat is toch niet juist. Want de brandverzekering moet alleen de schade betalen, die door en vuil geworden vaste vloerbedekking, kan Mentor vertellen, dat deze niet geheel be hoeft te worden afgeschreven. Uu kunt die laten stomen (reinigen) en drogen. Het is wel noodzakelijk nat geworden vloerbedek king (ook zeil) op te nemen en zowel de vloer als de achterzijde van de vloerbedek king goed te laten drogen. Anders gaat de zaak rotten of komt er schimmel onder. De olie. In sommige huizen is met het wa ter ook scheeps-olie binnengekomen, waar door meubelstoffen en vloerbedekking vet werden. Is er een lezer, die een goed advies heeft om die olievettigheid te verwijderen? Neen. Wanneer een alleenstaande vrouw, die alles kwijt is, in de stad zusters heeft wonen, zijn die zusters dan verplicht haar bluswater werd aangericht en niet die een kamer af te slaan als ze die over heb- door overstroming of bijvoorbeeld een ge- ben? Neen, wettelijk zijn die zusters daartoe sprongen waterleiding. Behaive natuurlijk als de getroffene in het bezit was van een polis, die zulke risico's dekt! Niet weg. Aan de lezeres, die vroeg naai de door het overstromingswater totaal nat niet verplicht! Tenzij natuurlijk de volks huisvesting woonruimte zou vorderen. Maar dat gaat niet op erg korte termijn. Alleen begrijpt Mentor niet. waarom in zo'n geval zoicls niet vrijwillig kan gebeuren. Advies. Iemand belde Mentor op (hartelijk dank!) en vroeg hem: wilt u in uw rubriek het volgende advies geven aan lezers wier huis onder water liep? Als ze gaan droog stoken. zal dit alleen succes hebben, wan neer er gestookt wordt met alle ramen open. Anders helpt het droogstoken niets. Het vocht of liever het tot stoom omge zette water, moet kunnen verdwijnen. An ders blijft het binnen en condenseert weer op ramen, muren en meubelen. En het tweede advies was: laat natte meubelen niet te 6nel drogen, vooral niet pal bij een kachel, want dan wordt het kromtrekken bevorderd. Beter buiten in de wind loaten drogen. Aan lezers. Alhoewel huishoudelijke zaken en zo in feite buiten de rubriek vallen, wil Mentor, gezien de ramp, lezers, die advies willen hebben over reparatie, drogen etc., gaarne helpen. Niet dat Mentor daar alle maal verstand van heeft, maar er zijn weer anderen, die dat wél hebben. Die laatsten mogen zich ook aan Mentor opgeven. .MENTOR. daarmede in de kopgroep. Zijn laatste vijf partijen brachten hem slechts l/i punt op en meteen duikelde hij naar de onderste helft. Füster presteerde het omgekeerde. In de eerste drie ronden bracht hij het niet verder dan de lange roehade (0—0—0) doch in de overige acht ronden scoorde hij niet minder dan 6 punten! deze op. en neergaan de lijn vindt men weerspiegeld in hun on derlinge partij, welke halverwege het tour- nooi plaats vond. Bouwmeester, onzeker, besluiteloos. Füster daarentegen, vinding rijk en ondernemend. Deze partij was bo vendien een der aardigste van het tournooi. Hier volgt zij: Dame-Indisch. Wit: G. Füster Zwart: H. Bouwmeester d2d4 Pg3—f6 e7e0 b7b6 Le8b7 Lf8e7 0—0 d7d5 Dd8—c8 c2c4 3. Pgl—f3 4. g2g3 5. Lflg2 6. 0—0 7. Pbl—c3 8. Pf3e5 Voeger speelde men hoofdzakelijk 7 Pe4. 8. Dc2, PXc3, 9. DXc3, f5, doch nu ge bleken is dat wit met 10. d5! in het voordeel komt. is deze oude speelwijze op de achter grond geraakt. De tekstzet is dus nieuwe mode, voor hoelang? Deze suggestie is van Botwinnik. Toch ver dient 8c6. 9. cXd5, cXd5!, gevolgd door 10Pc6 de voorkeur. 9. c4Xd5 Pf6Xd5 10. Pc3Xd5 e6Xd5 Dit 6luit Lb7 geheel in. Beter is 10 LXd5 gevolgd door Db7. 11. Lel—e3 Dc8—e6 12. Tal—el c7—c6 13. Ddl—c2 Le7d6 14. Le3—f4 g7g5? Een dergelijke niet noodzakelijke verzwak king van de Koningsvleugel kan onmogelijk goed zijn. 15. Lf4e3! Een pionoffer, dat zijn rente zal opbrei-gen. Minder duidelijk is de situatie na 15. LXg5, f6. 16. Pf3, £Xg5, 17. DXh7t, KXh7, 18. PXg5t waarna wit drie pionnen voor een stuk heeft. 15Ld6Xe5 16. d4Xeö De6Xe5 17. Dei— d?' f7—f6 18. f2—f4! g5Xf4 19. Le3Xf4 De5—e6 Zo'n beetje het enige. Na 19De7, 20. LXdöfcXd5, 21. Tc7! zou het al uit zijn. 20. Lf4—h6 Tf8f7 21. e2e4! Wit speelt eenvoudig maar zeer sterk op het openen van de stelling, waarin beide Lopers het bord zullen beheersen. 21Pb8d7 22. e4Xd5 c6Xd5 23. Tel—c7! Lb7—c6 Eveneens gedwongen. Na 23Tb8 of 23Pc5 beslist 24. TXb7 gevolgd door 25. LXd5 enz. 24. Tc7Xc6! Ook nu is het kwaliteitsoffer beslissend, doordat d5. de sleutel der stelling, in handen van wit komt. 24De6Xc6 25. Lg2Xd5 Dc6—cat 26. Kgl—g2 TaS—d8 27. Tfl—f4! Het laatste inactieve stuk grijpt in en dat' is beslissend. Het gaat allemaal zo eenvou dig en vlot, maar dat is juist de kunst van het schaakspelen 27. Deoe? Tf4—g4j za. Ld5Xf7 30. Lh6—g7f! Loon na arbeid! Wit wint de Dame voor Toren en Loper en dit materiële voordeel is hier beslissend omdat zwart tev passieve stelling geraakt. Opgemerkt zij nog dat 30Kg8? na 31. LXf6t een volle Toren kost. 30Df7Xg7 31. Tg4Xg7 Kh8Xg7 32. Dd2d6! Dit zet de zwarte stukken pat. Dc rest niet belangrijk meer. 32Kg7—f7 33. g3g4 a7e6 34. b2b4 h7h6 3d. a2a 4 35 36. b4Xa5 b6Xa5 37. h2h3 Kf7e8 De pionzetten zijn op, nu moet zwart met zijn stukken spelen en dit is funest. 38. Dd6e6t Ke8— f8 39. Kg2—g3 Pd7—e5 40. De6Xf6t Zwart geeft op. Een fraai partijtje schaak! CHR. VLAGSMA. Het behoeft wel geen betoog, dat deze rubriek naar onze smaak niet jj s lang genoeg kan zijn. Sportevene- 5 s menten speciaal voor het goede doel S 5 en de eerste weken geen wedstrijd s 5 zonder collecte. s rwmuuuuwumuwNwuuv Voor het spelen van de eerste klasse wed strijd tussen Vitesse en Be Quick (Gronin gen) welke ontmoeting in Arnhem zou plaats vinden, werd eerst geaarzeld of men •el verantwoord mocht worden geacht de wedstrijd te laten doorgaan, dit in verband met dc toestand in ons land. Na nader over leg besloot het bestuur van Vitesse evenwel toch te laten spelen, daar men het een goe de gelegenheid vond om by de ongeveer 5000 toeschouwers die aanwezig waren te collecteren voor de slachtoffers van de wa tersnood. Vitesse zelf gaf het goede voor beeld door ccn bedrag van 1000 beschik baar te stellen. De opbrengst van de collec te bedroeg 2500, zodat een bedrag van 3500 kan worden afdragen aan het Na tionale Rampenfonds. Schaatsenrijden Wedstrijden voor de Hollanders DE MOGELIJKHEID is groot, dat enkele Nederlandse rijders op Woensdag en Don derdag in Tongsberg zullen starten tij dens internationale wedstrijden, welke in de avonduren in dit Zuid-Noorse stadje zullen worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zijn uitge nodigd om aan deze wedstrijden deel te nemen. Morgen en Woensdag zullen te Drontheim eveneens wedstrijden plaats vinden en hierin zullen Gerard Maarse, Eg- bert van 't Oever. Wim Schuier en Wim de Graaf uitkomen. De ploeg, welke in de lan den wedstrijd tegen Zweden rijdt, op 7 en 3 Februari te Avesta zal bestaan uit Kees Broekman, Wim van der Voort, Egbert van 't Oever en Gerard Maarse. Op dezelfde da gen zijn in Oslo internationale wedstrijden uitgeschreven, waarvoor Huiskes. De Graaf Schuier aan de start verschijnen. De Olsterwijkse „Vennenrijders" hebben de sportkalender van de K.N.A.C. geopend mei de traditionele Zuid-Nederland rit. die grote belangstelling trok en waarvoor 97 equi- --- zijn gestart. 0 Zondag 2ijn ir. de turnlial te Amsterdam wedstrijden gehouden ter gelegenheid van liet gouden jubileum van de ruim 8000 leden tel lende Amsterdamse turnbond. 9 De Italiaan Giuseppe Farina met Ferrari heeft de gro'.é prijs van Buenos Aires gewon nen. Zijn landgenoot VlUoitM. eveneens met Perrari, werd niet slechts O.t sec. veisenii tweede. Mike Hawthorn die ook aan het stuur van een Ferrari zat. eindigde ais derde. Ascaii. die 14 dagen geleden de grote prijs van Argen tinië op zijn naam bracht, moest in de He ronde wegens motorpèch opgeven. 9 Bij de indoor wedstrijden van de allhetiek- bond van Boston, welke door 13.000 personen werden bijgewoond, heeft Mal Whitfield de 000 yards gewonnen in 1 min. 10.2 sec., hier mede de beste tijd evenarend welke ooit op deze afstand op overdekte banen gemaakt is. 9 De K.N.B.B. heeft besloten toch een hoofd klasse kampioenschap van Nederland band- stoten te doen verspelen Het wordt georgani seerd door de Haagse cadre club van 12 t.m 15 Februari a.s. in ..Du Corbeau" n Den Haag. Deelnemers zijn Van de Pol (Rotterdam). Metz (Den Haag), Eichelshe'.m (Rotterdam) en Jan Sweerlng (Amsterdam), die elkaar tweemaal zullen ontmoeten. Zondagmiddag tegen vijf uur is de winnaar van de Rallye de Monte Carlo. Maus Gatsoni- des, met zijn gezin uit Londen op Schiphol aangekomen. De hulde, die hem op de Am sterdamse luchthaven werd gebracht, heeft in verband met de omstandigheden een zeer so ber karakter gekregen. Op een latere datum zal Gatsonldes in intieme kring door de K N. A C. worden gehuldigd. De heer L. Stelnvoorte uit Leeuwarden is m de T.C. gekozen. In Berlfjn is op 53-jarlge leeftijd overleden Walter Sawall, 'één der Leste stayers, die de Duitse wielersport heeft voortgebracht. Het Boek Exodus KOK te Kampen geeft behalve op weten schappelijke leest geschoeide commentaren ook een eenvoudige serie uit, ..De Bijbel toe gelicht voor het Nederlandse Volk''. ïn deze serie verscheen, bewerkt door ds P N. Kruys- wijk, het deeltje over het boek Exodus. De auteur vangt aan met een Inleiding, waarin plaats, inhoud, schrijver en doel van het boek Exodus in korte trekken vermeld worden. Daarna behandelt hij het bijbelboek zelf in twee delen, het eerste stuk bespreekt de Inleiding van Israël uit Egypte, het tweede de Verbondssluiting bij de Sinaï. De bewer ker volgt de tekst van de Statenvertaling en geeft daarop een korte toelichting. Als een voudige tekstverklaring bij het bijbellezen zal dit werkje voor velen verhelderend zijn, ook omdat alle problematiek door de bewer ker zorgvuldig is vermeden. De Hervormde Kerk van Brugge erscheen juist vierhonderd jaar i ontstaan van de Hervormde Kerk te Brugge van de hand van ds Y. van der Schoot, predi kant aldaar, een beknopt geschriftje, waarin de wederwaardigheden van deze Kerk over zichtelijk worden beschreven. Wie voor de historie van het Protestantisme in België belangstelling heeft, zal in dit ge schrift veel feitenmateriaal bijeen vinden. Het werd uitgegeven bij Boekencentrum N V., te 's-Gravenhage. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag 2 Februari 1953. Aanvoer in toteal 768 dieren, waarvan 287 vette koeien en ossen en 481 varkens.. De prijzen waren: vette koeien, le kwaliteit 2.80—2.00, 2e kwal. 2.60—2,75 3e kwal. 2.00 —2.30: varkens (levend gewicht) 1.80 1.76, 1.72, per kg. Aanvoer vette koeien: door omstandigheden klein; handel: kalm; prijzen: hoger, doch zeer onstabiel, enkele prima's boven notering. Aan. voer varkens (levend gewicht): korter; handel: kalm: prijzen: vanwege kortere aanvoer iet» stijver.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5