Verbijsterd Dordrecht zag het water komen Noordendijk: hachelijke situatie Via Spoorhaven half Krispijn in greep van waterwolf Eensgezind Dubbeldam overwon het woedende water DE EERSTE FASE IS GEWONNEN Kwetsbaar EEN EILAND ALS INZET Het laatste Dorcltse nieuws Lifter verdronk Nederlandse Rampenfonds Maandag 2 februari '1953 dordrechtsch nieuwsbexfi TWEEDE BEAti - PAGINA I ZOVEEL ELLENDE kan er in de stad Dordrecht gedurende het afge lopen weekeinde niet zijn geweest, of een algemene zucht van opluch ting, van dankbaarheid evenzeer, is er Zondagavond geslaakt, toen bleek, dat niet het hele eiland een prooi van het watermonster was ge worden. Zozeer heeft dat gedreigd, dat er overal in huiskamers en op straat over werd gediscusseerd: houden we het of loopt alles onder? Dit vroeg men zich af toen heel Dordt wist, dat de Noordendijk twee angstaanjagende bressen vertoonde, dat er bij de Kop van 't Land een stuk van diezelfde waterkering was weggeslagen, dat het bij Vic toria spookte als nooit tevoren endat grote delen van Krispijn(!) blank stonden. Dordt was volkomen geïsoleerd, aangewezen op zichzelf ONGELOOFLIJK heeft het gespannen langs de Noordendijk. En onbeschrijfelijk is de ellende, die duizenden hebben moeten doorstaan en nog doorstaan en onschatbaar is de schade, aangericht aan dijken, wegen, winkels. Verbijsterd heeft Dordt het water zien komen, over de Voorstraat, het Bagijnhof, de havens, het Dokhaven-emplacement, de Hoogt, de Hugo de Grootlaan. Het werd stil en angstig, toen het water in de Tunnel tot een nooit geziene hoogte rees en toen gaslucht zich mengde met de ziltige lucht, die de orkaan almaar aanblies. Gehuild hebben velen en gesjouwd met kinderen en kinderwagens, met meubelen, die toch niet te bergen waren. Met een schamel bun deltje lijfgoed trokken de verjaagden de nog droge stadsdelen binnen, naar familie of kennissen. Maar geen enkel blijk van paniek is gegeven, geen overbodig rumoer is er gemaakt. Dordt vocht met zijn erfvijand. Dordt wilde winnen en Dordt won, zij het met schrijnende wonden, die zijn halve lichaam teisterden. heet hij Spoorhaven had met zijn kleine bassin de watervloed niet kunnen verwer ken, waardoor het laag gelegen emplace ment in ijltempo volstroomde. Daarmee was het toch heus moeilijke pad naar de Vliet- weg en de Hugo de Grootlaan gecffend, on. danks bazaltblokken in de haven. Krispijn in het water! Alweer: ongeloof lijk, maar helaas al te waar. Waar ze van daan kwamen niemand weet het, maar plot seling reden vrachtauto's ladingen zand naar de meest vitale punten in deze sector, maar wat is zand bij zoveel woest en nat geweld? Vliel'weg en De Grootlaan liepen onder, de Van Baerlestraat volgde en daar mee Vondel-, Cats- en Hooftstraat en dus ook de Krispijnseweg. De Tunnel kreeg een meterhoog portie toegediend en toen was een belangrijke ver keersader afgesnoerd. De angst was deze onvergetelijke Zater dagnacht meesteresse van onze stadsbe volking. Zjj dirigeerde duizenden de hui zen uit, de straat op. Waarheen? Naar het water, het woedende water. In zomertijd zo lyrisch bezongen, zo aantrekkelijk mogelijk gebruikt als propaganda-middel om toeris ten te trekken. Het water, dat om twee uur reeds het hele havengebied had ver overd en toen zijn aanval op de binnen stad inzette. Met een vernietigende kracht wist het zijn weg te vinden, want Dordt is kwetsbaar. Kwetsbaar aan zijn buiten en binnenkant. Zaterdagavond stormde het al; we weten het. Politie, Openbare Werken en Haven dienst hadden de normale maatregelen ge troffen. Maar angstig snel wies het water en in recordtempo kwam het 2.80 meter boven N.A.P., drie meter tot 3,80! Groot alarm! De toestand werd met de minuut onoverzichtelijker. De politie ging waar men haar gevraagd had te komen, schip pers sjorden hun boten nog eens extra vast, personeel van het Veerbedrijf werd gerequireerd en ook dat van Openbare Werken kreeg het alarmsignaal te horen. Het werd een sinistere situatie toen flar den klokketonen van Zwijndrecht aan stormden en sirenes gingen loeien, aan de overzij evengoed als in Dordt. De politie auto snelde naar de bedreigde plaatsen, deelde waarschuwingen aan bewoners uit en burgemeester Van der Dussen spoedde zich per fiets door Dordt, verspeelde bij de Gasfabriek zijn vehikel, zo snel kwam daar het water over de Merwedekade, en stapte toen maar naar de Spuistraat, waar hij rustig begon mee te helpen aan de bar ricade, die men bij de Voorstraat opwierp om de reeds volgestroomde Spuistraat af te dammen. Twee bressen Kort daarop kwam het ontstellende be richt: De Noordendijk bü de centrale op het punt van bezwijken. Ongelooflijk, maar helaas waar. Met donderend lawaai beukten woedende golven, gestimuleerd door een verraderlijk springtij, op de wo ningen in de Lijnbaan, die in minder dan geen tijd onderliepen. Daar is het, wat Dordt betreft, begonnen. Bijzonder ernstig *verd de situatie toen het dijklichaam na bij de trap. die naar de centrale voert, begon te scheuren en weldra een grote steenklomp losliet, die werd weggeduwd als gold het een kiezelsteentje. Twintig meter werd dat gat en de bewoners bc- nedendijks wisten het: voor hen viel wei nig meer te redden. In golven sloeg het water door de dijk, die aldus gevaarlijk was ondermijnd. Zwaar van spanning en emotie werd het daar langs de dijk, toen een tweede breuk, even verderop, werd waargenomen. Hier gebeurde precies hetzelfde: twintig meter vrijheid had het water wederom gewonnen en als tastbaar bewijs hiervan smeet het stenen, modder en zand de huizen binnen, woelde het de straat los en verhoogde het de angstgevoelens niet weinig. Noodtoestand Twee bressen in een dijk, die onaan tastbaar leek! Het scheen teveel, maar neen. Holland en zeker ook Dordrecht weten wie hun erfvijand is; weten hem aan te pakken en dies togen grote groepen vrijwilligers aan de sjouw. Veel viel er niet in te perken. Dit was een onder grondse aanval, die niet tc stuiten was en onweerlegbaar het bewijs leverde, dat de noodtoestand was ingetreden. En toen ook van Dubbeldam het bericht kwam, dat diezelfde dijk vlakbij de Kop een belang rijke hap uit zijn lichaam had moeten laten bijten, werd de chaos aan de noord zijde van hel eiland compleet. En nóg hielden de rampzalige berichten niet op te stromen. De Dokhaven officieel Angstwekkend Angstwekkend was de toestand inmiddels bfj Victoria geworden. Het water sloeg zich al onder de spoorbaan door. die meteen ver zakkingen vertoonde en bovendien sprong het de Parallelweg op. Er viel een reus achtig gat in de straat voor de Victoria- cantine en eht laaggelegen plantsoen, waar in enkele tanks, liep vol als werd er een badtoevoer opengedraaid. Voort joeg het, over de Twintighuizen, via Wilgenbosch en Achterhakkers, naar de Hoogt, dat hoge begin van de Singels. Grote groepen druk pratende mensen," wier woor den en gissingen werden weggestormd, wachtten en wachttentotdat het onver mijdelijke gebeurde, een herhaling overi gens van wat de Bakstraat te doorstaan had gekregen. Het wegdek hield niet langer, verbrokkelde en over de hele breedte van de Hoogt gaapte een monsterachtig gat Hier gelukig, niet, zoals bij Victoria, met een breuk in de hoofdgasleiding. Het is daarna snel „bergafwaarts" gegaan met al dat water. Het kruispunt Singel— Spuiweg was weldra genomen en tenslotte reikten de uitlopers van deze woeste berg beek tot de Eben Haëzerhof. Triest, zeer triest was de aanblik toen fusten, mandflessen en wat al niet meer over het binnenmeer in dit gedeelte, stad- inwaarts dobberden, richting Sluisweg, waar ze veel later netjes werden verzameld en op de trottoirs gezet. Alle goederen van het Dok-emplacement en van de Chem- proha aan de overzijde. Millioenenschade In het centrum ook al een troosteloze meterhoge watermassa. De Voorstraat en het Bagijnhof (blank tot aan de Vest) waren druk bevaren routes. Vletten schoten af en aan door het vuilgrauwe water, hielpen mensen te evacueren, boodschappen over te brengen, kortom allerlei noodzakelijke kar weitjes knapten de „binnenschippers" op. Om halfacht liep de kelder van het post kantoor onder en daarmee de accumulato ren van de telefooncentrale. Geen telefoon meer! Afgesneden dus van de buitenwereld. Als klap op de vuurpijl een serie storingen in de lichtleidingen; willekeurig verspreide stadsdelen moesten zich dientengevolge van kaarsen bedienen; zo bijv. de hele Staart. Op de Voorstraat is voor duizenden gul dens schade, alleen aan en in winkels, aan gericht. Etalages waren soms niet meer te zien; er dreef van alles in de verkoopruimte Tond en op het Bagijnhof ging een auto met zo'n vaart door de natte boel, dat een etalageruit het begaf na door ontelbare golfjes te zijn besprongen. Dekkers' toon zalen leden onnoemelijke schade, evenals Linders, V. en D. (ruw geschat een half mil- lioen), C. en A. en Telefoonkantoor. Er is nog een slachtoffer te betreuren. Een dame uit Loosduinen is op onverklaarbare wijze in de sloot bij sanatorium Weizigt geraakt. Voorbijgangers ontdekten het ont zielde lichaam. Lange tijd heeft de Vriesestraat het nog gehouden, dankzij een barricade aan de kop, maar ook die is bezweken, temeer omdat via De Vriesestraat Zondagmorgen, Kwade gevolgen voor de Staart Ruïneuze gevolgen heeft de overstroming voor de Staart. Daar stond alles blank, daar scheurde op vele plaatsen het wegdek en daar ook liepen vitale industrieën als Lips, Baltovenbouw, Joh. de "Witt, Biesbosch, Vlocistofmcetapparatenfabriek en de in aanbouw zijnde centrale vol. Bedrijven, die vandaag niet hebben kunnen werken, doch die hun personeel hebben opgeroepen, want te redderen valt er veel. Het anders zo vreedzame Vlij was een wilde rivierarm geworden. Telkens weer raakte de „straat" woonarken in acute moeilijkheden en telkens kwam er hulp, hetgeen echter niet kon verhinderen, dat er twee lossloegen en vier tegen het dijkje werden gesmakt. Een totale janboel werd het in de beide Wantij-jachthavens, waar tientallen plezierbootjes als veertjes werden weggeblazen en als het ware tegen de Noor dendijk werden geplakt. Het schakelstation aan de Oranjelaan kreeg water in de kel der en bij Van de Wegs Houthandel waagde de watergolf met succes een sprong over de dijk heen. Benedendijks was het toén on middellijk mis, evenals'bij de centrale, waar de Biesbosstraat zijn last loosde op de dijk. die op haar beurt doortocht verleende naar beneden. Verderop, in de Bleijenhoek, was er geen houden aan. Wel hield de geïmpro viseerde dam bij het Papendrechtse veer het, maar de Riedijkshaven had een over schot, dat werd losgelaten op de Bleijenhoek en daar was slechts een zuchtje nodig om het Nieuwkerksplein, Torenstraat en Voor straat-Noord vol te spuwen, met het gore water. Aan west- en noordkant van de stad kwam aldus een Godshuis geïsoleerd te liggen: Grote- en Nieuwkerk. Nóg een uit weg was er voor het water in de Riedijks haven: „tussen de paaltjes" ging het in een bruisende stroom recht op 't Steegoversloot aan, in welks wegdek een gat werd geslagen en toen liep de Museumstraat onder. Via het Korte Kromhout kregen de St Jorisweg en ook de Singel tot het burgemeestershuis de volle laag. Hier was dan de enige plek, die buiten, de lijn Noordersluis-Zuidersluis werd doorbroken. Voor het overige hebben deze sluizen er voor gezorgd, dat Vriese- en Spuihavenwater nog juist onder de kade bleven. Critiek was het ook bij De Schelde, ogen schijnlijk zo hoog en veilig op die dijk. Hard moest hier worden gewerkt om doorbraak te verhinderen. En toclivreugde Intens was de vreugde toen het daglicht gloorde en de dreigende duisternis, die de hele affairre iets spookachtigs had gegeven, week. Onvermoeid, soms ook oververmoeid heeft men de zwakke schakels gedurende de Zondag versterkt, in Dordt en in Dubbel dam. Elders is er over de Dubbeldamse toe stand en actie een beeld gegeven. Bfj de molen Kijck over den Dijek lag spoedig een hechte barricade van zandzak ken en klei en de andere, even verder ge legen, bres kreeg bovendijks een verdediger. Dezelfde spanning, hier en daar wellicht iets verflauwd, keerde tegen de avond terug. Om 7.13 zou het hoogste tfj zijn, waar in dit geval zeker 1 uur mocht worden begere- kend. Hoog is het water weer gekomen, maar er over, neen, zover is het gelukkig niet meer gegaan. Maar altijd rest nog de vraag in hoeverre het uitslijten van de ont stane gaten is tegen tc gaan. De eerste fase van dc strijd is echter, althans op ons Eiland gewonnen, want er was nog droge grond! Een van de drie angstaanjagende bressen in de Noordendijk. De voedselvoorziening in de stad Dor drecht ondervindt geringe stagnatie. De aanvoer van melk kan ongehinderd geschie den, maar sommige slijters hebben geen kans gezien hun wijk te bedienen. Groenten zijn er voldoende te koop en ook de kruideniers hebben geen reden om te twijfelen aan een goede gang van zaken op hun gebied. De bakkers hebben evenmin moeilijkheden, doch hebben besloten slechts uitsluitend regeringswitbrood te bakken. De centrale aan de Noordendijk werkt. WANNEER DUBBELDAM OOIT een bijzonder staal van gemeenschapszin heeft gedemonstreerd, dan is dit gisteren geweest. Bij de Bovenhoek (Noordendijk nabij Kop van 't Land) heeft het gespannen, heeft het land geleden, maar heb ben eensgezinde, staalharde kerels een heroïsche, spontane strijd geleverd tegen het wilde, woeste water. Met een doorbraak daar zou het uitgestrekte Dubbeldam met één vernietigende golf onder de voet zijn gelopen, zou misschien het hele Eiland een binnenzee zijn geworden. Had ook een kostbaar stuk cultuurland voor lange tijd verloren gegaan en zou dus de voedselvoorziening een zware klap te incasseren hebben gekregen. De spanning in de centraalpost het gemeentehuis was van 's middags 2 tot 's avqnrls half tien te snijden van spanning en nog nooit hebben wij zoveel autoriteiten zó opgelucht horen zuchten toen in de vorm van een jubelkreet het verlossende bericht van de Bovenhoek kwam: We hebben 't kunnen houden. lifter verkoos in de wagen te blijven. Dat is zijn dood geworden. Plotseling schoot de auto het water in, dompelde er in on der en was Zondagavond nog niet gevon den. Aan de noordkant bij de laatste bocht van de Noordendijk vóór de Kop van 't Land deed het water een verwoede aan val en sloeg een bres in de natuurlijke verdedigingsgordel. Triest, troosteloos, ontroerend was de aanblik, die 2500 ha land reeds Zaterdag nacht boden. Water, water, water, de Dub beldammers zagen niet anders. De land bouwers in de Biesbosch hebben het tot stïkkens toe benauwd gehad, besprongen als zij zich wisten door een belager, die zij zich niet van het lijf kónden houden. Boer Van Beek van de Tongplaat (een uiter waard) zat het eerst in deze contreien in de misère. Tot zijn hals toe moest hij door het uit het niet gekomen water waden om vrouw en kinderen uit het zuigende nat te redden. Mei lede ogen moest hij toezien hoe zijn twintig koeien in de stal het water tot de bek was gekomen. Hjj had niet eens de tijd meer de hulpeloze dieren los te ma ken Maar hoger wilde de vijand, steeds ho ger. En h(j verzwolg nog honderden ha kostbare Biesbosch-grond. B(j Willemsdorp was weldra geen droog plekje grond meer te bekennen. Enkele tientallen gezinnen waren spoedig van de buitenwereld afge sloten. Tot de Tweede Tol kwam het wa ter en daar is dan een slachtoffer van deze ramp gevallen. De bestuurder van een luxe auto stopte op die Tol en verliet zijn wagen. Een naast hem zittende, vermoedelijk Rotterdammer, MANIFEST VAN HET postgiro 9575 Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentra ties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft ge troffen, met geen mogelijk te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getrof fen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nederlandse Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat, Statenlaan 81. Bovenhoek: de ztcakke slee Weinigen hebben in deze rampzalige nacht geslapen. In vrijwel alle huizen brandde licht en menigeen waagde zich in de storm, die met het uur in kracht toe nam. Er was in het gemeentehuis een cen traalpost ingericht, die een permanente bezetting kreeg. Burgemeester Beelaerts en secretaris Vogels de hele Zondag al in touw bevonden zich op de bedreigde punten, maar ook zij konden niets anders doen dan met lede ogen aanzien hoe het zilte water onbetaalbaar land aanvrat en overspoelde. Bij de Bovenhoek is het in ds loop van de dag ontzaglijk gaan spannen. Het aan vankelijk geslagen gat was provisorisch ge dicht en het ging er slechts om of er man kracht en materiaal zouden zijn om ver sterking aan te brengen. Eerst toen is bewezen hoe voortreffelijk op ons Eiland de hulpverlening verliep. De grootste lof komt toe aan al diegenen, die zich spontaan meldden, hetzij met of zon der spa, hetzij met vracht- of luxe wagen. Er kwamen vier lifters uit Utrecht om werk vragen. Zij werden zonder dralen naar de Bovenhoek gedirigeerd. Een Rot terdammer kwam met auto en al voor rijden cn ging koerieren en later zand zakken sjouwen. En zo zwoegden temidden van regenvla gen en overzwiepend Wantijwater keiharde kerels bij Bovenhoek en 's-Gravendeelse- dijk, even voorbij het Wieldrechtse veer. In het gemeentehuis stond de telefoon roodgloeiend en met een bewonderens waardige kalmte leidde de heer Beelaerts daar de manoeuvres van zijn leven. Hier kom ik nooit over uitgepraat en gedacht, zei hij, en weer rinkelde de tele foon. Een noodkreet om zandzakken en mannenEn weer rukte een contingent militairen aan en wéér kreeg de zwakke stee in Noorden- en Wieldrechtse dijk ver sterking. Er werd zelfs afgelost, want de zandspouwers waren moe, doodmoe, en doornat. De spanning steeg in het gemeentehuis. De kaart werd bekeken en opnieuw be keken. Zeer ernstig werd de situatie ge noemd: als de Noordendijk het bij de Kop niet zou houden, zou heel Dubbeldam een prooi van het woedende water worden, zou ook Dordt van heel onverwachte zijde worden besprongen. Het hoge tij in de vroege avond naderde; de spanning steeg met het water en met het bezoek aan het gemeentehuis van ijve rige mensen, die de laatste berichten brachten en ook nog enkele duizenden zandzakken, m Zwijndrecht op de kop ge likt. Mannen, mannen, kwam weer de nood kreet. Onmiddellijk de Stevensweg af en alles tussen 18 en 45 aan het werk zetten, commandeerde de burgemeester, die daar na weer te horen kreeg, dat de zandvoor- ziening voortreffelijk kon verlopen, omdat men eenvoudig de in aanleg zijnde tweede autobaan DordtMoerdijk afgroef. Verdronken land Trieste, zeer trieste berichten druppelden tot overmaat van ramp uit de Biesbosch binnen: tientallen dode varkens en vele paarden langs de dijk gesmeten. Van boer J. in 't Veld 27 koeien verdronken en van de heer Roodnat zijn hele hoenderpark (1000 kippen en 1000 kg. voer) verzwolgen. Uit Willemsdorp werden ruim twintig vrouwen en kinderen geëvacueerd naar het gymnastieklokaal van de school; de man nen wensten op hun eilandjes te blijven. E'en duck belangrijk transportmiddel voor zakken liet het in het Dordtse Kromhout, waar hij moest laden, afweten. Spontaan kwam er een Dubbeldammer zijn vrachtwagen aanbieden. Via Zwijndrecht kwam dan nog het vriendelijke en bemoedigende aanbod van een Hilversumse Hulpverleningscolonne binnen. Dubbeldam accepteerde dankbaar en de colonne 120 man. prima uitgerust verscheen 's avonds laat enwerd naar een ander noodgebied verwezen, want de werkers van deze Zondag hadden hun zaken al uitstekend voor elkaar Alles ging liier zo heerlijk-spontaan, zo zakelijk ook, want minuten waren kost baar. En zo streed een plattelandsbevol king om het behoud van haar dierbare grond, waarvan al ruim 2500 ha. onder water was verdwenen. En zo won ze. zij het ten koste van zware strijd en talrijke offers. DE KONINGIN EVEN IN DORDT H.M. Koningin Juliana is in de late mor genuren van vandaag in Dordt gearriveerd per holauto. H.M. heelt zich onmiddellijk naar de haven begeven waar de boot van de Rijkswaterstaat ligplaats pleegt te kie zen. Zij heeft zich op deze boot laten rond varen in het noodgebied rondom onze stad en zich daarbij deskundige uitleg laten geven. Roeiers in het Steegoversloot. De Volkswagen telt al niet meer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4