Veel afslag aan de kust, maar tot doorbraak kwam het niet Bange uren te Maassluis De Koningin bezocht getroffen streken Het ergste wat had kunnen gebeuren Vier man van reddingploeg op Texel verdronken Vijfduizend vaten haring in de Scheveningse haven gezonken DE SLAG TEGEN DE NOORD Prinses Wilhelmina naar Zeeland De schade zal zeker in de tientallen millioenen lopen Spontaan werd van overal hulp geboden Maandag 2 Februari 1953 DE DORD'i ENAAR Pag. 7 Veertig centimeter boven de gedenkstreep Éigen Nieuwsdienst. LANGS DE WATERWEG. Troosteloos en meelijwekkend was de aanblik van het buitendijks gelegen Maassluis, toen wij er gisteren trachtten een indruk te krijgen van de vernietiging, die er was aangericht door het meedogenloos opgezwiepte water, dat op vele plaatsen anderhalve meter hoog had gestaan m een groot aantal van de vijftienhonderd huizen, die alle tenminste flinke waterschade hadden opgelopen. Alle water, dat zich verspreidde over honder den hectaren in de helft van dit oude stadje, was afkomstig uit de overvol opgestuwde haven. Snel spoelde het over de kademuren en toen het de opge worpen waterkeringen bereikte, was het pleit spoedig beslecht, want deze versperringen begaven het, zodat het water benedendijks vrij spel had. goed was in het nieuwe havenplan der gemeente ook speciale waterkeerwan- den te projecteren, evenals het verzwa ren van de buitendijk, waar overheen nu het water in de Kapelpolder sloeg, terwijl er een plan was deze dijk te ver hogen. Tal van fabrieken hebben ernstige schade opgelopen. Een treffend voor beeld levert de kistenfabriek van Van Toor op. Een ontzaglijke hoeveelheid is her en derwaarts gedreven tot in vrij wel alle uithoeken van dit overstroomde gebied. Wrakhout van andere her komst is achtergebleven op de kaden, tegelijk met een dikke laag modder. Auto's zijn door de straten gezakt. Grote vrees bestond ook, dat de spoor dijk het zou begaven. Wel zijn enige masten van de bovenleiding scheef ge zakt, maar een doorbraak is voorkomen, mede doordat spoorwegarbeiders bij tijds werden ingeschakeld om verster kingen aan te brengen. Als een doniker lint slingert de spoorbaan zich tussen de overstroomde polders heen. Hierin staan enige boerderijen tot bijna de dak lijst in het water. Het is gelukt verschei dene tientallen stuks vee bijtijds uit de stallen te bevrijden. In arren moede zag men daarbij soms alleen nog kans de koeien de verlaten spoorbaan op te stu ren. Met man en macht is er gewerkt om de nood te lenigen. Alle gemeentelijke diensten kwamen in touw en ook vele burgers boden hun vrijwillige diensten aan. Daarbij kwam, dat de gemeente plotseling nog circa tachtig gasten moest huisvesten. Het waren bewoners van Ro zenburg, die te Maassluis een concert hadden bijgewoond van hun zangkoor ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix. De veerpont had ech ter de dienst gestaakt om half acht en nadat zij na afloop van het concert twee uren hadden gewacht bij het veer, werd onderdak gezocht in hotel Zeemanshuis, waar men zo goed en zo kwaad als het ging, de mensen verzorgde. Tot overmaat van ramp viel 's nachts om half vier het licht uit, zodat men gedu rende een uur vertoefde bij kaarslicht. Gisteren was de situatie in Maassluis, dat er in de gehele stad geen water was, buitendijks was de electriciteit. afgeslo ten, de gasvoorziening was normaal, maar met de telefoonaansluitingen was er een verwarde toestand. De vrees, die men de gehele dag had voor het hoge water des middags, veranderde om streeks 6 uur in de verzuchting, dat het er niet slechter op was geworden, want de opnieuw aangebrachte versterkingen hadden het uitgehouden. Angstig hoog steeg het water op tegen de beschermende Maasdijk, waarachter do Sluispolder de andere helft onge veer 5000 mensen van de bevolking zich toen maar matig veilig voelde. In het archief van het eeuwenoude stad huisje was het water al doorgedrongen en aan de achterzijde op de verdieping er boven konden wij dit gevoel begrij pen. Van hieruit zagen wij gemetseld in de Delflandse sluis een kleine witte steen die er aan herinnert, dat tot daar op 2 Februari 1825 het water was gestegen. Nu was het daar 40 cm bovenuit geko men tot niet minder dan 3.65 meter 4- N.A.P. Het wilde element heeft hier even wel gelukkig niet volledig zijn slag kun nen slaan. Overigens was het al erg ge noeg, wat het de verraste mensen heeft aangedaan. Maassluis betreurt een dode door deze wrede gebeurtenis. Het betreft de 68-jarige Jannetje van der Endt, huis houdster bij de 78-jarige v. d. Bent aan het Zandpad. Reeds enkele weken lag zij ziek te bed in een benedenkamer. In haar poging om voor het gevaar te vluchten, werd zij bovendien belemmerd, doordat zij slecht ter been was. Zo moet zij jam merlijk zijn verdronken. Van der Bent, die boven sliep, is haar nog te hulp wil len komen, maar hij kon niets uitrichten toen hij beneden zich het snel gestegen water zag. Van enkele huizen zijn de daken weg geslagen en van drie huizen twee in de Piersonstraat en een in het Zandpad zakten de voorgevels ineen, zodat ten spoedigste de woningen moesten worden ontruimd. Verder zijn er maar weinig straten, waar geen sporen van het water en stormgeweld zijn achtergebleven. Tal loos zijn de straten waar het wegdek zv/aar is beschadigd. Vlak naast de spoorwegovergang aan de Govert van Wijnkade ontstond een diepe geul van vijf meter breed, waar doorneen het wa ter de Kapelpolder binnenstroomde. Hier is het industrieterrein van Maassluis ge legen. Ook in de A. E. Maasstraat zakte het wegdek over een flinke afstand weg. Honderden mensen, wier benedenhui zen onbewoonbaar waren geworden, heb ben een gastvrij onderkomen gekregen bij bovenburen. Het water heeft niemand gespaard. Ook burgemeester P. C. Swarts had in zijn huis aan de Govert van Wijn kade te kampen met bijna een halve me ter water. Zijn telefoon bleek ook niet meer te functionneren en doordat hij juist woont achter de diepe verzakking bij de spoorlijn, bleef hij de gehele nacht verstoken van berichten omtrent wat er plaats greep in zijn gemeente. Vroeg in de ochtend gelukte het hem toch naar het stadhuis te gaan voor een bespre king met de hoofden van dienst. Hij vertelde ons, dat deze ramp op wel wrede, maar tenslotte ook ondubbel zinnige wijze heeft bewezen, dat het DEN HAAG. Koningin Juliana heeft zich gisteren de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ont wikkeling van de toestand in de ge teisterde streken. In de middag er namiddag heeft zij, vergezeld van prinses Beatrix, een bezoek gebracht' aan enkele geteisterde plaatsen. De Koningin heeft een bezoek ge bracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJsel en heeft daar de overstromingen in ogenschouw ge nomen. In Krimpen aan de IJssel heeft Zij met de burgemeester en verschei dene andere personen gesproken. De' Koningin heeft getracht Dordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke eva cuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft de Koningin Gorcum kunnen bereiken en heeft daar onder meer met de bur gemeester gesproken Daarna is de Koningin naar Soest- dijtc teruggekeerd. DE PRINS: NEW YORK. (Reuter). Prins Bernhard was diep onder de indruk van het nieuws uit Nederland over de watersnood. Hij zei; Dit is af schuwetijk nieuws. Het is wel onge veer het ergste, dat had kunnen gebeuren, juist nu Nederland zich weer begint te herstellen. Het verlies van mensenlevens maakt het alle maal des te erger. De Prins vertelde, dat hij nog met officieel op de hoogte was gebracht van de ramp, die zijn land had ge troffen. Ik zal doen, zei hij, wat mijn regering en mijnKoningin wensen. Prins Bernhard legde de Ameri kaanse reporters uit, dat het een hoogst ongelukkige omstandigheid is, dat Nederland zojuist afstand heeft gedaan van de Amerikaanse econo mische hulp. „Nederland heeft gedurende zijn hele historie tegen het water moeten vechten, zei. hij, en wij zullen het gevaar ook nu weten te keren, zoals wij - het altijd hebben weten te keren." Aanbiedingen van hulp uit het buitenland DEN HAAG. Hulp werd giste ren niet alleen in eigen land gebo den. Van allerlei kanten kwamen de aanbiedingen ook uit het buitenland. Van de Amerikaanse, Canadese en Britse ambassade werd hulp toege zegd van in Duitsland gelegerde troepen. De Franse regering beeft aangeboden twee bataljons genie troepen naar Nederland te zenden, dè Britse admiraliteit zal vandaag tien helicoptères sturen. Het Belgi sche en het Duitse Rode Kruis bo den hun diensten aan, het Westduit- se vakverbond zal vandaag maat regelen bespreken en het gemeente bestuur van Duisburg stuurde Rot terdams burgemeester een telegram om te vragen op welke wijze het kon helpen. Het Canadese Rode Kruis heeft kle ren en beddegoed uit haar voorraden aangeboden. Nederland wordt niet vergeten! Duinafslag en watersnood op Waddeneilanden Eigctk Nieuwsdienst Op Texel is de Eendrachtspolder, op de Noordpunt van het eiland, geheel on der water gelopen, tengevolge van een dijkdoorbraak. Reeds Zaterdagnacht om twaalf uur werd alarm gemaakt er werd de burgerij opgeroepen om te pro beren met zandzakken het gat te dich ten. De polder Eendracht, die opnieuw moet worden ingedijkt, wordt geëvacu eerd. Deze overstroming heeft vier men sen ket leven gekost, onder wie de 62-ja rige smid J. IJka uit de Waal. Zij behoorden tot een reddingsexpedi tie welke zich per autobus naar de door braak had begeven. De passagiers had den het voertuig reeds verlaten, toen zij plotseling door het achter hen opdrin gende water werden ingeéloten. De vee houder J. van Strien, die zich in zijn auto vlak achter de lege bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen en zich zwemmend redden. Auto en auto bus werden onmiddellijk weggespoeld. Uit een der bedreigde huizen in Maas sluis worden met grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen gered. De gevel heeft het al begeven Water kwam tot boven aan de sluisdeuren te IJmuiden Eigen Nieuwsdienst Zwaar heeft de orkaan in die gru welijke nacht van Zaterdag op Zondag ook huisgehouden langs de kust van Zuid- en Noord-Holland. De Scheve ningse boulevard, de hoogste en sterk ste van Nederland, is door het geweld van storm en zeeën voor een groot deel zo zwaar vernield en losgewoeld, dat de bestrating van het Zuidelijke deel, dus van de Seinpost tot aan de haven, is verdwenen. Hier hebben de Moedertje veilig Een opname uit Maassluis, waar hulpploegen door het water van de ondergelopen straten wadend, een oud moedertje in veiligheid brengen. Deze ravage werd aangericht in een kruidenierswinkel in Maassluis. De winkelier kijkt wat er over is van zijn waren. niets ontziende elementen de boule vard een halve meter lager gemaakt, zodat men er gisteren op het zand liep. Straatstenen lagen tegen de beschoei ing, lantaarnpalen waren weggespoeld en ook de zware bazalten wand langs het strand bood geen weerstand tegen de enorme druk en spoelde los. De Scheveningse binnenhaven liep vol water, zodat het over de kade stroomde. Vijfduizend vaten haring, welke gereed lagen voor de export, werden meegesleurd en in de haven geslingerd, waar ze gezonken zijn. De Keizerstraat heeft blank gestaan, maar het water kwam hier slechts enkele centimeters hoog en is later weggezakt. Duizenden nieuwsgierigen kwamen gisteren naar Soheveningen om de vernielingen te bekijken, 's Middags werden ze verwijderd uit de buurt van de semaphoor, daar men vreesde, dat deze op instorten stond. Te Kativijk De boulevard van Katwijk heeft eveneens ernstig geleden. Over de ge hele lengte van ongeveer twee kilo meter heeft de stors?-hetieude wandel pad en de helmbeplanting weggeslagen. Het café-restaurant Nieuw Britten burg werd, terwijl de lichten in het gebouw nog brandden, volkomen weg gevaagd. Alleen het achterste gedeelte dat als woonhuis en bergplaats dienst deed, bleef behouden. Hoewel de eigenaar gedurende de nacht vele malen was gewaarschuwd, wilde hij geen maatregelen tot ont ruiming nemen, zodat de gehele inven taris met het-gebouw verloren is ge gaan. Het café-restaurant de Zwaan, dat eveneens aan de buitenzijde van de boulevard staat, kreeg geen schade doordat het beschermd werd door een bunker, waarop de golven braken. De muziektent en de gemetselde rotonde, het zee- en zonnebad alsmede de politiepost gingen echter verloren. Ook de beide posten der reddingsbrigade aan het Noorder- en Zuiderstrand wer den een prooi der golven. De buiten haven is totaal vernield, Noordwijk In Noordwijk was de toestand aï niet veel beter. De Koningin Wilhel- minaboulevard is bedolven onder een laag zand, planken, zeewier, stukken muur en alles wat de woedende golven hebben kapot gemaakt en aangespoeld. Grote gedeelten uit deze boulevard zijn weggeslagen. De strandhuisjes liggen als speelgoeddingetjes achteloos tegen de boulevard gekwakt. Van het gehele Noordwijkse strand, dat zich Huizen tot de daken in het water Smit-motoren te Slikkerveer heeft schade van een mïllioen RIDDERKERK. (A.N.P.) Twee duizend man hebben gisteren op de 15 km lange dijk tussen IJsselmonde en Ridderkerk gevochten tegen het water en de slag naar alle waarschijn lijkheid gewonnen. Toen het water omstreeks 19.00 uur op zijn hoogste punt was, zijn geen ongelukken ge beurd en heeft de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas, die loopt langs IJsselmonde, Bolnes, Slikkerveer en Ridderkerk het gehouden, dank zij de duizenden zandzakken, rietmatten, zeilen en andere materialen, die men met vele vrachtauto's vol heeft aan gevoerd, gespreid en vastgelegd. De doorbraak van de buitendijk bij Ridderkerk, waardoor werven en fabrieken onder water kwamen, heeft enorme schade veroorzaakt. Alleen al in de electromotorenfabriek van Smit te Slikkerveer wordt de schade voor lopig op een millioen geraamd. Als de wind blijft minderen vrij wel een Noordooster dan zal men de situatie langs de Noord- en de Nieuwe Maas vermoedelijk in de hand kunnen houden, zo dacht men gisteren. De woningen van ongeveer 400 perso nen, waaronder een tehuis voor ouden van dagen, kwamen tot de daken in het water te staan. Men heeft met roei boten allen kunnen redden. Een der boten sloeg om. In de agitatie van deze stormvloed nacht is door onhandigheden enige ma len brand ontstaan te Ridderkerk en Bolnes. Men was het vuur spoedig meester. Het vroegere dorp IJsselmonde verkeerde in een precaire situatie. Men was echter vol goede moed, dat de verzwakte dyk. die het eiland IJssel monde beschermt, door hard werken zal kunnen worden behouden. Militairen uit Rotterdam hebben zich in groten getale vrijwillig voor de dijk- wacht gemeld ter aflossing van de beurs gebeukte polderjongens, die ongeveer 20 uur aan één stuk aan het werk zijn geweest. Door het onderlopen van verschillende polders in de wijken Slikkerveer ,en Oostendam hebben Zaterdagnacht om streeks een uur 400 personen in boten de vlucht moeten nemen uit hun hui zen, waarin het water tot aan de dak goten was gestegen. De évacué's zijn ondergebracht in bovenzalen van café's. Het water kwam de hele nacht door over de dijfe. Namens de Koningin brengt prinses Wilhelmina Maandag en Dinsdag een bezoek aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland. uitstrekt van Noordwijk tot aan het Katwijkse strand en twintig kilometer lang is, is vijftien meter in de breedte weggeslagen, zowel bij de duinen als aan de boulevards. IJmuiden In Umuiden had men gisteren de stel lige indruk dat er niet Veel meer nodig was geweest of ook Amsterdam zou in de nationale ramp betrokken zijn. De woeste zee drong zo op, dat het water tot boven aan de sluisdeuren kwam te staan. Het mag een wonder beten dat het daarbij gebleven is, want de vloed was toen nog niet op zijn hoogst. De laag gelegen, kelder van het nieu we station radio-Seheveningen op het sluiseiland liep onder water, maar het personeel bleef op zijn post en zette zijn zeer zware en onmisbare taak voort. Toen er een storing in het lichtnet kwam werd een noodaggregaat in werking ge steld. De zee heeft aan het strand alles weggevaagd. Het botenhuis van de red dingbrigade stortte in elkaar, terwijl de boten met grote vaart werden wegge zogen. Daar de bovenkelder van de Noorder en middensluis onder water liep, kon niet meer geschut worden. De haringbunker en de nieuwe kalksteen- fabriek stonden midden in de golven en zelfs de vishallen stonden blank, terwijl overal kisten ronddreven. Vele schepen sloegen op drift. Om vijf uur in de nacht werd een waterstand van 3.85 m. boven A.P. afgelezen. In 1894 noteerde men als een record 3,64 m. In Zandvoort is de duiareep langs.de gehele kust grotendeels weggeslagen. Alile strand afgangen zijn geheel ver dwenen, maar de nieuwe rotonde, die zwaar gefundeerd is, heeft het water kunnen weerstaan. Het bad Riche, dat als een soort natuurbad tegen de duin- reep was gebouwd, is echter totaal weg gevaagd en het paviljoen Kiefer op de boulevard is door de golven ondermijnd en zal waarschijnlijk moeten worden afgebroken. De reddingspost van de Zandvoortse reddingbrigade op het Zui delijke strand is naar beneden gestort en vernield. Zondagmiddag was het in de badplaats enorm druk en tussen Am sterdam en Zandvoort reden de trams met vele extra diensben. Evenals elders zijn ook te Wijk aan Zee verscheidene bunkers losgeraakt en voorover gevallen. Sinds 1916 was het water met zover doorgedrongen in het dorp als bij de springvloed van gisteren. Het nieuwe gebouw Emma van het Cen traal Genootschap voor kinderuitzending, dat bijna gereed was gekomen, heeft grote schade geleden. De kelder liep on der en de rest van het gebouw werd be dolven onder zand, wier en helm. Ver scheidene mijnen en torpedo's zijn aan gespoeld. Bij Kijkduin is een groot gat in de duinen geslagen. De bunkers, die zich daar nog bevonden, staan op instorten en leveren gevaar op. Om ongelukken te voorkomen heeft de, politie een groot deel van het strand afgezet. Hondsbossche zeewering heeft het gehouden Langs de kust van Noord-Holland van Egmond tot Den Helder schijnt thans het gevaar geweken te zijn, maar de bewo ners achter de Hondsbossche zeewering en de Pettener zeewering hebben in hun eenzame boerderijen benauwde uren mee gemaakt. Te Petten vooral is de toestand een poos dreigend geweest en de bevol king had reeds aanzegging gekregen om zich gereed te houden voor evacuatie. Ge lukkig hoefde deze maatregel niet getrof fen te worden, wamt de kunstmatige bar rière heeft zich uitstekend gehouden, ner gens slaagde de zee erin een gat in zware stenen muur te slaan, hoewel de grote golven herhaaldelijk over de dijk sloegen en Zaterdagavond in Petten reeds om acht uur alle electrische 9troom was uitgevallen. In dzt dorp is één dode te betreuren, de 51-jarige uitvoerder F. de Waard, die 's nachts werkzaam was bü het onder houd van de zeewering en die men de volgende morgen dood in de duinen aan trof. Men vermoedt dat de heftige emo tie van deze verschrikkelijke nacht de oorzaak van zijn dood is geweest. Bij Cam perduin, aan het Zuidelijke einde van de Hondsbossche, is het grote houten café restaurant, Paviljoen Mlmkema, wegge slagen. Van de lage duinen zijn op vele plaatsen de toppen afgebrokkeld en in het algemeen is er in dit gebied veel duinafslag geweest. Bij Calïandsoog is, nadat de eerste duinrand was bezweken, een grote duinpan ondergelopen doch ernstig gevaar voor het achterland heeft dit niet opgeleverd. Den Helder In Den Helder is bij het bergen van zijn vletten op de zeedijk de heer Wouw ernstig gewond. Men vreest voor zijn- leven. Overigens is er hier aan de kust niets ernstigs gebeurd. Bij de aanlegwer- ken van de nieuwe rijkszeehaven is een van de pas aangelegde dijken doorbro ken. Op twee plaatsen is de zee over de Balgdijk ten zuiden van het vliegveld de Kooy in de kop van Noord Holland ge slagen. Met mam en macht wordt nu aan het herstel van de dijk, die aan de ach terzijde beschadigd is, gewerkt. Voorlopig bestaat er geen gevaar, mede omdat de oude Westfriese zeedijk, een extra be scherming vam de Anna Paulownapolder vormt. Grote stukken duin werden volkomen weggevaagd door het opgezweepte zee water. Van de mooie boulevard in Noordwijk aan Zee bleef niet veel over. DEN HAAG. (A.N.P.) Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat deelt men mede, dat de schade zeker in de tien tallen millioenen zal lopen. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk met het herstel van de vernielde dijken en wegen worden begonnen. Wanneer met man en macht aan de vernielde dijken wordt gewerkt, zal het aller ergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Polderbesturen en water schapsbesturen zijn uiteraard de aangewezenen om de dijken en wegen weer in goede staat te brengen. Maar aangenomen wordt dat als een beroep wordt gedaan op de rijksoverheid met het oog op het zeer bijzon dere karakter van deze ramp financiële en technische steun wel niet zal uitblijven, zo meent men op het ministerie. Striens boerderij „Zeeburg" is na de overstroming ingestort. Ook de boerde rij „Fortuin" van de veehouder Rutten is niet meer te redden. De verbindingsdijk tussen de polder» Eendracht en Het Noorden wordt met doorbraak bedreigd. Daar trekken twee honderd man van de ene naar de andera zwakke plek om het onheil te keren. Bij het oude fort de Schans is een gat gedicht, maar in de zandzakken dreigde herhaaldelijk een scheur te ontstaan. Het gevaar werd daar later op de dag als bedwongen beschouwd. Bfj de Cocksdorp worden, ht de buurt van het nieuwe watergemaal, de gevaar lijkste plaatsen In de zeedijk van de Eierlandse polder, de grootste van het eiland, met betonblokken versterkt. Aan het strand van de Koog zijn bunkers nit de duinen gespoeld en naar elkaar toegeschoven. Het strandpaviljoen, waarin zomerhokjes waren opgeslagen, is weggevaagd. Het dorp zelf ligt achter de duinen tamelijk veilig en de bevolking uit de overstroomde gebieden wordt dus daarheen geëvacueerd. Er is voldoende ruimte om de vluchtelingen onder te brengen. Grote duinafslag De vier Friese Waddeneilanden heb ben van de hevige storm ook het een en ander te verduren gehad. Vooral op Ameland, dat de laatste jaren reeds flinke delen van zijn grondgebied aan de zee moest afstaan, had aan de Zuid westkant weer tamelijk veel duinafslag. Op sommige plaatsen is de duinkust tot op een diepte van vijf A zes meter weggeslagen. Of de kustverdedigingsw erken, waar aan op Ameland al heel wat ten koste is gelegd, ernstig beschadigd zijn, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Een directiekeet is in ieder geval in de golven verdwenen. Ernstiger was het nog bij Nes op Ameland, waar Zondag morgen binnen korte tijd het badpavil joen van de Gebrs. Steinvoorde geheel werd weggevaagd. De fundamenten waren ondermijnd. Het dak stortte in en spoedig was er van het paviljoen nog slechts een ruïne over. Enig mate riaal kon in veiligheid worden gebracht. Ook is op Ameland het onderdeel van een boerderij ingestort. Op Terschelling en Vlieland had ook duinafslag plaats; op Terschelling kwam het water zo hoog, dat de golven in de benedenverdieping van een 25-tal huizen op de Willem Barentzkade spoel den. Op Schiermonnikoog scheelde het slechts een decimeter of het water van de wadden was over de Zuidelijke dijk van het eiland gelopen. Een onbemand schip sloeg los en dreef de wadden op. De bootverbinding tussen Oostmahorn en Schiermonnikoog werd gestaakt; de veerboot van Ameland heeft, zij het met vertraging, Zondag tweemaal gevaren. De kuststreken van Friesland en Gro ningen blijlken geen ernstige storm schade te hebben opgelopen. Nergens zijn hier dijken beschadigd, terwijl evenmin persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen. Er is wat averij aan wo ningen, boerderijen enz., maar deze is niet zwaar. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG Nederland zat in nood, had net als in de oorlog drin gend allerlei hulp nodig en die hulp kwam, snel en in overstelpende mate. Het buitenland bood gelcf en diensten aan, leger, marine en luchtmacht wer den ingeschakeld, verenigingen en organisaties in alle provincies kwa men in actie, stelden mensen en materieel ter beschikking. Het was alles even spontaan, maar in een dus danig overrompelende mate, dat er van enige coördinatie nauwelijks sprake kon zijn. Gisterochtend om vijf uur reeds be reikte de eerste roep om hulp het Rode Kruis in Den Haag. Numansdorp, waar twee dijken waren doorgebroken, klopte aan en even later kwam Dirksland, waar twee dorpen moesten worden geëva cueerd. Om half zeven meldde Goes zijn nood ten gevolge van een dijkdoorbraak, maar toen was het centrale punt van het Rode Kruis reeds volledig bezet. In de loop van de dag kwamen daar uit het gehele land telefonische aanbiedingen voor hulpverlening binnen, in zo over stelpende mate, dat de telefoon werd ge blokkeerd voor het eigen gebruik. Ook kwamen zich honderden persoonlijk melden. De KNAC en de BBN boden transpórt aan en artsen lieten weten, dat zij zich beschikbaar zouden houden. Uit deze chaos leidde tenslotte in sa menwerking met de regeringsdiensten een zekere mate van coördinatie de stroom van aanbiedingen naar de daar voor aangewezen punten. De Koningin was een van de eersten, die aan de oproep om voertuigen ter beschikking te stellen, gehoor gaf. Zij heeft het wagenpark aangeboden. Ook van vele andere zijden werden vervoer middelen beschikbaar gesteld. Het aantal auto's kon echter niet groot genoeg zyn. Zó kan men helpen Het Rode Kruis is de verzamelplaats van goederen, die men ter beschikking wil stellen; kleding, schoeisel, dekking, voedsel, huisraad enz. Adres; Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. De territoriale bevelhebber is de cen trale instantie voor het aanbieden van vervoermiddelen, hetzij te land dan wel te water. Voor de evacuatie en daar kan men dus terecht voor het melden van adres sen voor de huisvesting vam de mensen uit de overstroomde gebieden zorgen de evacuatiecommissie en de provinciale evacuatiecommissarissen, in samenwer king met de gemeentelijke overheden.' Reeds gisteren werden grote hoeveel heden lakens en dekens beschikbaar ge steld, door twee fabrieken in Enschede alleen al 12.000; spontaan werden inza melingen georganiseerd, die reeds tien duizenden guldens opbrachten. In Lim burg bleven de banken geopend, de Ne- dei-landse Bioscoopbond en de Stichting 1940- 45 stelden hun hele apparaat be schikbaar voor de komende nationale in zameling, waarbij alle padvinders even eens zullen worden ingeschakeld. Studenten meldden zich bij honderden tegelijk om hulp te bieden. Leiden adop teerde de plaatsen Abbenbroek en Spijkenisse. En in talrijke plaatsen werden nood ziekenhuizen ingericht, maaltijden ge reed gemaakt en regelingen getroffen om van huis en haard gevluchten aan on derdak te helpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4