Orkaan in Engeland eist meer dan honderd doden Passagiersschip voor de kust van Ierland vergaan IJSELDIJK OP DRIE PLAATSEN BEDREIGD, MAAR BEHOUDEN Rampen in België, Frankrijk en W est-Duitsland Grote watersnood in Papendrecht Mr K. J. Poll ere-burger van Dordt Mr A. W. Joolen beëdigd In één oogopslag Twee oude mensen in hun huisje jammerlijk verdronken Tincontract loopt op 1 Maart af Maandag 2 Februari 1953 DE DORDTENAAK Noodweer in geheel West-Europa rV Eisen Nieuwsdienst LONDEN. Zeker niet minder erg dan Nederland heelt Engeland te lij den gehad onder orkanen, stormen en overstromingen. Ten minste 161 men sen zijn er in de kustgebieden om het leven gekomen. 145 worden vermist en 20.000 zijn dakloos. In minder hevige mate heeft het noodweer huis gehouden in België, Frankrijk en Duitsland. Ook in die landen zijn er slachtoffers gevallen. Over een lengte van 250 km heeft het razende water van de Noordzee de Britse kustverdediging doorbroken. Voor een deel heeft de ramp er hetzelfde aanzien als in Nederland. Huizen zijn in zee ge stort, boulevards verzwolgen, dijken ge broken, dorpen geïsoleerd. Zelfs in het hart van Londen is men niet voor overstromingen gespaard ge bleven. Zowel in het Westen, het centrum en het Oosten van de geweldige stad staan wijken geheel onder water, maar het water heeft nergens een zo hoge stand bereiikt, dat er sprake is van groot gevaar voor de bewoners. Slechts in en kele gevallen is men in Londen tot eva cuatie overgegaan. Veel ernstiger is de toestand in andere delen van het land waar men voortdu rend nog over moet gaan tot massale evacuatie en nog steeds doden moet ber gen. Men heeft daar nog volstrekt geen overzicht over de grootte van de ramp, maar werkt onvermoeibaar voort met de bewonderenswaardige discipline die bet Britse volk eigen is. In de getroffen ge bieden is het telefoonverkeer grotendeels gestoord, zodat het zeer moeilijk is om een overzicht te verkrijgen van de toe stand. Maar het ls in elk geval zeker dat het aantal doden nog met vele tientallen zal stijgen. Op daken, in bomen Overal lanigs d'e Noordzeekust van En geland kon men hetzelfde beeld zien van mensen in de vreemdste kledingstukken, roeiende door geheel of half verlaten dorpen, op zoek naar slachtoffers. Op de diaken en in bomen zaten gisteravond nog honderden hun redding af te wach ten. Duizenden stuks vee zijn omgeko men, omdat men geen tijd meer had, hen in veiligheid te brengen. In hoger ge legen dorpen zitten zowel de particuliere huizen als de openbare gebouwen vol vluchtelingen van wie er velen niets meer bezitten dan hetgeen zij aan hebben. Om de handen vrij te hebben voor het reddingswerk en ter verkrijging van een beter overzicht van de toestand heeft de politie Zondag een strook langs de kust, waar het water het ergst had huisgehou den, afgezet. Die strook is dertig kilo meter lang en zes breed. Op sommige plaatsen staat het water er zes meter hoog. Niemand wordt in dat gebied toe gelaten, tenzij hij er heel dringende re denen voor heeft. Men vreest een her haling van de overstroming. Hoger dan ooit De golven boden toen zij op de kust afstormden een verschrikkelijk schouw spel. Zij waren hoger dan iemand ooit tevoren had gezien en wierpen zich op de zeeweringen met een onvoorstelbaar geweld. Terwijl de mensen voor hun leven liepen, stortten him huizen achter hun rug in zee. Vele vluchtenden wer den, vooral in het gebied vlak langs de kust, door het water achterhaald en ver dronken. In het kustdorpje Cley zfln er onge twijfeld vele doden gevallen In de eer ste minuten van de overstroming. Er staat nu ver over de twee meter water in de straten. Overal drijven de kadavers rond van vee dat in het water is omge komen. Het is een afschuwelijk gezicht. Duizenden vrachtauto's en bussen en ontelbare particuliere auto's zijn uit ge heel Engeland naar de rampgebieden vertrokken om de mensen daar in veiligheid te brengen of te voorzien van de eerste levensbehoeften. Tien duizenden militairen zijn de burgerij te hulp gekomen met bootjes, rubber- vlotten, voedsel, auto's, radiozenders en telefoon-apparaten. Evenmin als het mogelijk is om een enigszins juiste schatting te geven van het aantal doden en vermisten, is het mogelijk om bij benadering te zeggen hoe groot de schade is. Er zijn zoveel steden en dorpen door het water overvallen, dat er op het ogenblik nog niet eens een gedetailleerde lijst ge geven kan worden van de plaatsen die getroffen zijn-. Nood in België Ook België heeft zwaar geleden on der overstromingen, die voor een groot deel werden veroorzaakt door dijk doorbraken. Overal langs de Belgische kust drong het water van de Noordzee het land binnen, evenals langs de Schelde. In het Noorden, bij Knokke en Heyst, moest de noodtoestand worden afgekondigd. Alle hotels en zomer huisjes werden geëvacueerd. Na een paar uur al was er geen telefonische verbinding meer tussen Brussel en verscheidene plaatsen langs de kust, waaronder Oostende. Op vele plaatsen is de kustverdediging' bezweken, zodat het water ongehinderd het land kon binnenstromen. In de dijken langs de Schelde zijn zes gaten geslagen, waar van er enige een breedte hebben van 130 meter. De Antwerpse Scheldetun- nel stond gistermiddag onder water. Het aantal doden dat er in België is gevallen staat, evenmin als in Engeland en Nederland, vast. Het is zeker dat er aan de kust ten minste zeven mensen om het leven zijn gekomen. Een van de slachtoffers is een baby, die door een rukwind uit de armen van zijn moeder werd geslingerd, in het water werd ge worpen en verdronk. Een oude vrouw kwam om het leven toen zij viel van een keukenkast waar zij op was geklommen om te ontkomen aan het water dat toen al anderhalve meter hoog stond in de keuken. Zij ver loor haar evenwicht en kwam in het water terecht, waar zij verdronk. Oostende is geheel door het water van de rest van België afgesneden Electrici- teit is er niet meer. Twee derden van de stad staat onder water. Het postkan toor, de electrische centrale en het drinkwaterbedrijf zijn bijna geheel door het water verzwolgen. Ook de electrische centrale van Ant werpen staat onder water en is buiten werking. Overal in België zijn de verbindingen gestoord, want ook van sommige kanalen en rivieren zijn de dijken doorgebroken. De grote wegen langs de kust, waarbij ook de grote weg van de Nederlandse naar de Franse grens, zijn onbegaanbaar. In de Ardennen ligt het verkeer prac- tisch stil daar de wegen versperd wor den door geweldige sneeuwbanken. En in Frankrijk In Frankrijk heeft vooral het gebied langs het Nauw van Calais te lijden gehad van het zeewater. Bij Calais zijn honderden hectaren land ondergelopen toen de zeeweringen het begaven en enige wegen werden onbegaanbaar. In de haven werden twee schepen tegen el kaar geworpen en beschadigd. De machi nekamer van de grote sluis van Duin kerken is onder water gelopen en enige voorsteden van de stad liggen een meter onder het zeewater. Voor zover gister avond bekend was, zijn er geen doden te betreuren. In West-Duitsland heeft het noodweer aan ten minste vijf mensen het leven gekost en een geweldige schade aange richt. Het verkeer in grote delen van West-Dultsland is geheel gedesorgani seerd. In de steden die in de oorlog zwaar zijngebombardeerd, is ook nu de schade het grootst. Vele ruïnes konden het niet tegen de storm bolwerken en zijn inge stort of omvergewaaid. De storm was zo hevig dat een auto eenvoudig werd op gepakt en met inzittenden en al tegen een boom werd geworpen. De chauffeur werd gedood. Dat het verkeer gedesorganiseerd is, is grotendeels het gevolg van zware sneeuw val. Hier en daar zijn de wegen geblok keerd door een laag sneeuw van meer dan twee meter dik. Vele anto's en bus sen werden tijdens de sneeuwstormen in de steek gelaten. Ook Zwitserland ligt voor een groot deel onder een zware vracht sneeuw die op vele plaatsen het verkeer on mogelijk maakt. De sneeuwstormen be reikten hier en daar snelheden van 150- km per uur. Het was gistermiddag reeds vroegtij dig te zien, dat er een hoge waterstand zou komen. Dat het tot een catastrophe zou leiden kon toen niemand vermoe den. De orkaan stuwde het water verba zend hoog op. Om drie uur was de toe stand zo critiek, dat alle gemeentena ren door middel van de brandweersi rene werden gewaarschuwd voor het hoge water. En het water bleef met een verbazend tempo stijgen. De veerpont op Dordrecht had reeds om 10 uur moei lijkheden met het aanleggen aan de Papendrechtse kant. Vrijwilligers in actie Om 4 uur werden vrijwilligers ge vraagd om de toestand in het Westeind en Hogendijk te verkennen. Onder aan voering van de heer v. d. Oever werd Meer dan honderd-en-dertig mensen door de huizenhoge golven verzwolgen GLASGOW (Reuter). Terwijl reddingboten en sleepboten werkloos in de buurt ronddobberden, is. het Ierse stoomschip Princess Victoria met 177 mensen aan boord door geweldige gol ven verzwolgen voor de Oostkust van Ierland. Meer dan 130 mensen gingen met het schip mee de diepte in. Slechts 44 opvarenden zijn gered. Zes uur had de strijd van het kleine schip, volgepakt met passagiers, ge duurd. Toen gaf gezagvoerder James Ferguson zijn bemanning opdracht om alles gereed te maken voor het ver laten van het gehavende schip. De passagiers moesten zich op het sloe- pendek verzamelen. En terwijl daar de boten werden gestreken, gaf de Princess Victoria de strijd op. In een paar seconden verdween het 2694 ton metende schip in de kokende golven. Honderden mensen sloegen de ramp gade aan boord van de vele schepen die zich in de buurt bevonden. Nie mand was In staat om hulp te bieden. De zee maakte iedere poging daartoe onmogelijk. Men kon slechts hopen dat 't mogeljjk zou blijken, een paar over levenden op te pikken na het vergaan van het schip. Al vrij kort na het vertrek Van de Princess Victoria uit een kleine Schot se haven de bestemming was Noord- Ierland geraakte het scheepje in moeilijkheden. Een hevige storm uit het Noord-Noordwesten dreef het schip naar het Zuidwesten, terwijl de nor male koers ongeveer Oost-West is. De Princess Victoria werd door de reus achtige golven en het geweld van de storm voortgedreven zonder dat er de geringste kans bestond om va.i koers te veranderen, laat staan terug te ke ren naar een veilige haven. Deur ingedrukt in waardoor de auto's aan de kade het achterdek oprijden. Het was het begin de ramp. Met man en macht probeerde men de deuren, waardoor het water naar bin nen stroomde, te sluiten. Zes mannen, onder wie de eerste officier MacArlie, slaagden er in, de deuren te sluiten en het gevaar leek bezworen. Maar een paar ogenblikken later al beukte de zeer weer los en nieuwe pogingen om hen te sluiten faalden. Tonnen water sloegen het auto-ruim binnen. Het werd levensgevaarlijk om er te werken en de kapitein moest be vel geven, de pogingen om dé deuren te sluiten, te staken. Postzakken en allerlei koopwaar dreven door het ruim. Het roer was inmiddels ook onklaar geraakt en het schip was stuurloos ge worden. Met de minuut werd de toe stand kritieker. De Princess Victoria kwam dwarszees te ligigen. Doordat er zich in de ruimen zoveel water had verzameld richtte het schip zich steeds moeizamer en langzamer op wanneer het weer door een breker was getroffen en het was ieder van de opvarenden duidelijk dat het nog maar een kwestie van minuten was voor het schip ten onder zou gaan. in de boten Toen gaf de kapitein bevel de pas sagiers in de boten te helpen. Volgens traditie gingen vrouwen en kinderen eerst. Terwijl de Princess Victoria die per en dieper kwam te liggen en steeds meer slagzij maakte, begon de laatste faze van het drama. Er waren zes bruikbare sloepen aan boord. Slechts drie konden er tijdig worden gestreken: twee aan stuurboord, de zijde die het meest van het geweld van de golven had te lijden, en een aan bakboord. Een sloep met vrouwen en kinderen dreef al vrij van het schip. Tot hun ontzetting zagen de mensen die nog aan boord waren of zich In de beide andere boten bevonden, hoe de sloep weer terug werd gedreven naar de romp van dc zinkende Princess Victoria. Een geweldige berg water nam haar op en verpletterde haar tegen de wand van het zinkende schip. Onder de overlevenden bevinden zich geen of kinderen Een paar seconden later verdween het passagiersschip in de golven. Op de brug stond de gezagvoerder, Zijn ene hand omklemde de railing. Met de an dere salueerde hij. Zo zag men hem ten onder gaan met zijn schip. Tot de weinige geredden van de ramp met de Princess Victoria, die tussen de Schotse kust en Ierland is vergaan behoren ook deze twee Engelse soldaten Met bloed en olie overdekt werden sy aan land gebracht in de Ierse haven Donaghadee, tvaar zij met veel hete thee weer wat op hun verhaal konden komen. (Eigen telefoto, per auto de verkenningstocht onderno men. Even voorbij de opslagplaats van de fa. Boelen en Van Eesteren was de dijk aan de binnenkant tot op de helft weggeslagen over een lengte van onge veer honderd meter. De verkenners kon den langs het muurtje nog juist passe ren. De terugtocht werd over de rijks weg gemaakt. De boeren werden gewaarschuwd hun vee naar de dijk te brengen, want ieder ogenblik kon de dijlk het begeven. Som migen zagen de toestand niet zo donker in en keken eerst de kat uit de boom. Zy, die direct hom maatregelen namen waren het best af. De boeren achter de rijksweg dreven hun vee naar de spoor lijn bij Sliedrecht, .Intussen bleef het water stijgen en raasde de orkaan over de aardoppervlakte. Doordat de dijk steeds verder afbrok kelde achtte men het noodzakelijk, de dorpen in de Alblasserwaard te waar schuwen. De boeren uit Wijngaarden brachten hun vee in veiligheid in Slie drecht. En dat deze voorzorg niet iidel was zou weldra blijken De dijk breekt door Te ongeveer half zeven brak de dyk door en stroomde het water met donde rend geweld de Alblasserwaard binnen. Met een ongelofelijke snelheid steeg het water in de Alblasserwaard. Zy, die tij dig hün maatregelen hadden genomen, bleken juist gezien te hebben. Sommi gen kwamen tyd te kort en zagen hun koeien en varkens verdrinken. Geluk kig is dat percentage niet groot. Kindje verdronken De heer .Kraal had juist zijn laatste koe losgesneden®n de dfjk opgestuurd. Hfl pakte zyn halfjarig dochtertje uit de wieg en rende er mee naar buiten. Door de duisternis misleid kwam hij in een sloot terecht, verloor het kind, dat jam merlijk verdronk. Het kind is nog steeds niet terug gevonden. Alle inwoners zijn verstoken van licht, gas en water. Met de gemeente Sliedrecht werd een overeenkomst aan gegaan water te leveren. Met een tank wagen zal aan ieder gezin een emmer water va-strekt worden. Honderden soldalen en burgers hebben met man en macht geiverkt om de dijk bij Nieuiverkerk aan den IJssel te behouden. Pontonniers heipen De inwoners binnendijks kregen op eens zoveel water in hun woningen, dat zij geen kans meer zagen zich in veilig heid te stellen. Het korps Pontonniers zond onmiddellijk platboomde vaartui gen, zodat zij, die in moeilijkheden wa ren gekomen, met deze vaartuigen wer den afgehaald. Ook zieken werden naar kennissen of familieleden overgebracht. De mensen uit de Veerstoep, Veerweg, Weteringsirugel, Boezemsingel, die het water van 50 tot 70 c.m. in him gen hebben worden geëvacueerd. Bij een rit langs de dyk van Oost naar West heerste er een ontzettende verwarring. We zagen verdronken koei en, varkens en andere dieren. Van vele erven waren materialen weggespoeld, die in een chaos dooreen lagen. Harde werkers We zagen honderden mannen naar het bedreigde punt trekken. Alle vracht auto's in de gemeente werden gerequï- reerd om de voorradige materialen, zo als zakken zand, grint en cement naar het Westeind te vervoeren. De opdracht luidde indien mogelyk het honderd me ter gat zo snel mogelijk te dempen. Voorlopig zal getracht worden de beide hoofden voor afbrokkelen te behoeden. Onder leiding van de heren ir. Blokland en Dekker staan deze honderden ge reed zo snel mogelijk handelend op te treden. Dodh het- water 'is nog steeds niet tot stilstand gekomen. Bij ons be zoek aan het gat op Zondag 1 Februari, i 's middags 2 uur, kolkte het water met, een ontzaglijke vaart de Alblasserwaard binnen, zodat het ondoenlijk was iets te ondernemen. Het waditen is op het ogenblik, dat het water tot stilstand is gekomen. Dan kan worden begonnen met het gat te dichten Met dekzei len zal getracht worden de dyk voor verdere afbrokkeling te behoeden. r«g- Ala uiting van de waardering van het gemeentebestuur voor het vele en goede werk, dat mr K. J. Poll heeft verricht voor Dordt in zijn functie als ge meente-secretaris werd mr Poll Zaterdagmiddag op voorstel van B. en W. door de gemeenteraad begiftigd met de gouden ere-medaille der gemeente, het geen tevens inhoudt dat aijn naam wordt bijgeschreven op de lijst van Dordtse ere-burgers. Burgemeester Van der Dussen schet ste in zijn afscheidstoespraak mr. Poll als een nauwgezet ambtenaar, die met wegcijfering van eigen beiangen heel zijn werkkracht in dienst van de Dordtse gemeenschap stelde. In de dank van het gemeentebestuur betrok de burgemeester ook mevrouw Poll, die in de bijzondere raadsverga dering met bloemen werd gehuldigd. Mevrouw Traarbach bood namens de raad bloemen aan en de heer J. G. Ko- bus, de nestor, vertolkte de dank van de gemeenteraad. Daaiby overhandigde spr. een aquarel van Leo Marchand. Mr. Poll dankte ontroerd voor de grote eer die hem te beurt viel. Voorts getuigde de heer Poll van zijn inzicht omtrent de taak van gemeentesecreta ris, welk ambt spr. met alle liefde en overgave heeft vervuld. Daarbij sloeg mr. Poll alle records van zijn voor gangers. Spr. bracht dank aan de amb tenaren en afdelingschef op wie hij kon bouwen en vertrouwen. Van de vele genodigden die deze bui tengewone raadsvergadering bijwoonden, voerden de oud-burgemeesters de he ren F. J. de Gaay-Fortman en J. Blee- ker het woord, waarna dr. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht het woord voerde namens de club van ge meentesecretarissen Tenslotte werd in de raadszaal een receptie gehouden. Tal van Dordtse in gezetenen, uit kringen van het bedrijfs leven, culturele en sociale organisaties, leden van de rechtbank, de Kamer van Koophandel en de politie maakten van deze gelegenheid gebruikt persoonlyk af scheid te nemen van mr. Poll. In de buitengewone vergadering van de gemeenteraad Zaterdagmiddag is mr, A, W. Joolen beëdigd als gemeen te-secretaris van Dordrecht. Mr. Joo len legde de vereiste eden af in han den van de burgemeester, nadat deze de verschillende artikelen uit de ge meentewet had voorgelezen. Mevrouw Joolen was bij deze plech tigheid aanwezig. Vandaag is de heer Joolen in dienst getreden. In de raads vergadering van Dinsdag a.s. zal mr. Joolen als gemeentesecretaris worden geïnstalleerd. Gemeenteraad herdacht de heer G. de Klerk. Op de plaats van wijlen de heer G. de Klerk, fractievoorzitter van de C.H.U. lag Zaterdagmiddag in de buitengewone raadsvergadering een tuil witte seringen. De stoel van heit overleden raadslid was met rouwfloers omkleed. De burgemeester heeft in een korte rede de nagedachtenis van de heer De Klerk geëerd, welke rede door de raad en overige aanwezigen staande werd aangehoord. Daarna nam men een mi nuut stilte in acht. Dr A. J. van den Tempel, directeur wetgeving directe belastingen is tydelïjk belast met de waarneming van directeur- 'eneraal voor fiscale zaken in algemene dienst wegens de benoeming van dr W. H. van den Berge tot staatssecretaris van financiën. De tanker Pont Gentille van 2000 ton, voor Franse rekening gebouwd op de werf van de n.v. Gebr. van der Werf te Deest by Nymegen is Zaterdag te water gelaten. De kiel werd gelegd voor een tanker van 2400 ton voor Rot terdamse rekening. De grote Nederlandse natuurkundi ge prof, dr H. A. Lorenz, die honderd jaar geleden te Arnhem werd geboren, is Zaterdag te Arnhem herdacht als een van onze geestelyke erflaters. Fransen vragen Britten om Duitse generaal PARIJS, De Franse regering heeft gisteren aan de Britse regering om uit levering verzocht van generaal Lammer- dinig, oud-commandant van de SS-divi- sie Das Reich, van wie men hier aan neemt, dat hij zich op vrije voeten te Dusseldorf, dus in de Britse zone van West-Duitsland bevindt. Lake Placid, het wintersportcentrum in de Amerikaanse staat New York is aangewezen als de plaats, waar in 1955 de wereldkampioenschappen bobsleeën worden gehouden. Volgend jaar is Cortina d'Ampezzo in Italië aan de beurt. Met een krachtige handdruk bezegelde burgemeester Van der Dussen de uil reiking van de gouden eremedaille van Dordrecht, die mr K. J. Poll ereburger maakte. waren overvallen en met de schouw het middel van vervoer in deze streek de weg naar hogere en daar mee veiliger oorden hadden ingestegen. Eigen Nieuwsdienst BERKENWOUDE. Wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij. Met deze mededeling stelde de burgemeester van Berkenwoude in de Krimpenerwaard, de heer M. Gautier, ons gisteravond telefonisch gerust, nadat wij enkele malen in zijn kleine secretarie krijgsraad hadden gehouden over de noodtoestand in zijn 950 zielen tellende gemeente. In dit kleine boerendorp, waarover naarmate de dag vorderde, ondanks de grote drukte van af en aan Tijdende veewagens een mysterieuze stilte hing, speelde zich de tragedie af van de vlucht voor het water. Het water, dat op drie punten van de IJseldfik zich een weg zocht, opgestuwd door de niet te temmen orkaan. Als de Niagara, zo vertelde ons de nog jonge veehouder Graveland, stuwde het water by de Gereformeerde kerk door de IJseldijk; een opening van veertig meter liet het achter zich, om de zondvloed doorgang te verschaffen. Die zondvloed verwoestte in enkele minuten het stenen huisje van de onge veer zeventigjarige broer en zuster Rijk aard, die daar in alle stilte hun levens avond sleten, ver van het rumoerige leven van alledag. Een zware storm brak het leven van beiden wreed af. Niemand was er getuige van geweest en hun stof felijke resten rusten in het water, Ne derlands erfvijand nummer één, die ze zovele jaren lang in de ogen hadden ge keken en die hen midden in de nacht overviel en versloeg. Maar hoe treurig dit geval ook was, niemand die er zich verder om kon be kommeren. De nood drong en in allerijl werd ieder gealSrmeerd, om verder on heil te voorkomen. Maar de vloed was niet te stuiten, tenminste voorlopig niet, daar, by die kerk, op de Zondag een bedevaartplaats, op deze Zondag een hel des doods. Nóg twee gaten' telde de dyk en met grote inspanning slaagde een slechts klein aantal stoere werkers erin deze te dichten. Met zand, met pulp, met hout, met cementen palen, met stro, alles was welkom. Het vormde alles tezamen een waterkering, een dam voor het behoud van het leven van mens en dier. Het monster der vernietiging heeft echter grote sporen achtergelaten en als een zwaar gewonde slang slin gert de dijk thans tussen het polderland enerzyds en het nog steeds bruisende water anderzijds. In het middaguur verschenen gisteren bij de kerk de eerste militairen en met hun hulp slaagden de burgers er in "de sleuf te versmallen. Een schuit werd in de dyk gelegd, een tweede volgde en hechter werd de basis, waarop militairen en burgers samen bouwden aan een ves ting, waartegen de vloed tenslotte te pletter zou slaan. Zondagavond was het zover. De dyk was dicht, het grootste gevaar geweken, dank zij de hulp van velen. Bij het ter perse gaan leek het Van overal Burgemeester Gautier van Berkenwoude zei ons Zondagmiddag: ,Jk blijf van nacht hier. In de toren". grootste gevaar bedwongen. Het gevaar voor lijf en goed in het achter land, waarvan Berkenwoude het meest bedreigd werd. En vandaar, dat burge meester Gautier gistermorgen reeds de evacuatie gelastte van vrouwen en kin deren. Op en in auto's trokken zy weg uit het bedreigde gebied, slechts de nodlgate goederen met zich mee voe rende. Het was de uittocht der achter volgden, zoals wij die kennen uit de jaren 1940-1945. Verkleumd tot in merg en been trokken zij voort, op weg naar familie of bekenden in plaatsen als Haastrecht, Gouda en Schoonhoven. Maar niet allen gaven gehoor aan de oproep en in de namiddag moest een schouw worden uitgerust, om twintig mensen te bevrijden, die by elkaar be scherming hadden gezocht, hoog in een boerderij. Het Uselwater drong echter steeds meer op en tenslotte moesten ook zy gevolg geven aan de roepstem van de bevrijding. Zy volgden het voorbeeld van velen, die reeds eerder Niet alleen om het leven van de mens ging het echter hier; ook omdat van het dier. En de veestapel vormde het grootste probleem. W3nt Berken woude telt negentig boerderyen, en op elke boerdery staan gemiddeld twintig koeien. Bovendien maken hier nog een paar duizend varkens deel van de vee stapel uit, zodat de burgemeester drin gend behoefte had aan veewagens. Een oproep werd uitgezonden en niet tever geefs. Uit alle windstreken kwamen de veewagens, die bjj elkaar een lange reddingscolonne vormden voor het weerloze dier, dat weerspannig als altijd de boer nog vele hoofdbrekens kostte. In de veemarkthallen te Gouda vonden vele een goed onderkomen. En temidden van dit drukke verkeer op het smalle toegangeweggetje naar Berkenwoude, waar dan hier, dan daar een verkeersopstopping dreigde, sloeg telkens weer de regen neer, opgezwiept door de stormkracht. De noodkreet om hulp klonk er echter bovenuit en werd niet misverstaan. Op vrachtwagens en met autobussen trokken met schoppen gewapende mannen naar de meest be dreigde plaatsen, om zo dit nodig mocht zyn dadelijk de helpende hand te kunnen reiken en het gevaar in de kiem te smoren. Burgemeester bleef Burgemeester Gautier, bijgestaan door zyn zoon en zy'n dochters, regelde van zyn secretarie uit, waar de telefoon niet stil stond en waar velen om raad en daad vroegen, de evacuatie. Zijn plaats was echter in zijn gemeente, waar hy nu al 33 jaar de scepter zwaait en die hij niet zou verlaten, zyn laatste toe vluchtsoord zou zyn de zo juist met steun van Monumentenzorg gerestau reerde kerktoren. De gemeentelijke be scheiden hadden hier reeds een plaats gevonden, hoog endroog. Zoals de laatste berichten echter uit wezen, zou hy niet zo hoog zyn toe vlucht behoeven te zoeken. Al was hij by het vallen van de avond wel een van de weinige burgers in zyn ge meente, die nog daar waren. De meeste huizen van zyn burgers waren verlaten, door luiken afgesloten van de buiten wereld en in stille afwachting van het geen komen zouElk huis voor zich vormde een schakel in de keten van ellende, welke op meer dan één plaats door het water en de storm was ver broken. Een bouwval gaf hier nog slechts de plaats aan, waar eens kinderen speelden, de waakhond blafte en de was te bleken lag. Een tocht door dit land van de Krimpenerwaard, waarvan Ouderkerk aan de IJssel byzonder met het onder dykse land het zwaarst ge- In Industriegebouw de eerste brand Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de eerste maal is er brand geweest in het Industrie gebouw aan de Goudsesingel. Om half drie Zaterdagmiddag dreven dikke rook wolken uit de grossierderij van de n.v. v/h J. Lamee op de bovenste verdieping van de Oostelyke zyvleugel. De heer Van Leeuwen, huismeester van het gebouw, stelde de brand- installatie van het gebouw in werking, even later voegde de brandweer er twee stralen van een motorspuit aan toe. De grote rook- en temperatuurontwik- keling maakten de bestryding van de brandende voorraden plastic niet gemak kelijk, maar na een goed half uur was het gevaar toch geweken. In het maga zijn was een vrij grote ravage aangericht. DEN HAAG (A.N.P.). Volgens In donesische persberichten zullen de tin mijnen op Banka met ingang van 1 Maart weer onder beheer van de Indo nesische regering komen. Het contract tussen de Indonesische regering en de n.v. Gemeenschappelyke Mijnbouw- maatschappij Billiton dat op 1 Maart 1948 werd afgesloten en waarbij het technische beheer over de tinmynen van Banka aan de Billiton my. werd over gedragen, loopt eind Februari van dit jaar ten einde. De n.v. Billiton maatschappij in Den Haag heeft meegedeeld, dat de bespre kingen nog niet zijn voltooid. De be- ric" ten, dat het contract niet zal wor den verlengd, konden dan ook noch worden bevestigd, noch ontkend. Mr H. J. Santman te Hengelo her denkt op 3 Februari de dag, dat hij vijf tig jaar geleden aan de Leidse universi teit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen. De holenduif is toegevoegd aan de lyst van onbeschermde vogels van het vogel- besluit 1937. Prof. dr ir H. Gelissen, directeur van de n.v Provinciale Limburgse Electrici- teitsmaatschappy te Maastricht, werd te Arnhem in de algemene ledenvergade ring van de Vereniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Nederland, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. troffen was, vertelde meer over de kracht der natuur dan wetenschappelyke werken ooit vermogen. Ook by Schoonhoven leek de toestand gistermorgen kritiek. In de glasfabriek De Lek stroomde het rivierwater het fabrieksgebouw binnen en veroorzaakte een grote ravage. Eén van de ovens werd overstroomd en generatoren zijn buiten werking gesteld. De vloedplanken hielden het water echter buiten de stad. De dykdoorbraak by de watertoren heeft voor Gouda tot gevolg gehad, dat de iiiwoners van deze stad de eerste dagen zonder leidingwater zitten. Er zal in zes wyken van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur welwater worden gedistribueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3