Dordts burgemeester hield contact met de gemeentelijke diensten TE SLIEDRECHT TWEE DODEN TE BETREUREN Immense taak van brandweer 's Gravendeel door water en vnur ontstellend geteisterd Op de bres Dijk brokkelde in korte tijd af Aantal doden vanmiddag al geschat op meer dan vijf en vijftig Vier breuken in de Ringdijk Militairen schoten te hulp met groot materiaal Dordtse verlofgangers weerden zich voortreffelijk Steinvoorte in de T.G Dubbetdamse polders onder water Benauwde ogenblikken voor bewoners van de Hofjes Maandag 2 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. Warme hulde voor honderden hulpvaardigen „Nu vijf minuutjes dan nog Het was een sterk vermoeide burgervader, die ons gisteravond laat nog te woord stond na een 6chier onafgebroken spannende werkperiode van liefst veertig nren aan één stuk. Mr. v. d. Dus- sen was nog m zijn waad" van het laatste etmaal, t.w. de stoere zeilkledij met de dikke jopper en molton zeil- broek. Plaats van gesprek was de gezinswoning van de burgemees ter aan de Singel. In telegramstijl komen zijn er varingen in noodlottige uren voor Dordt op Zaterdag en Zon dag hierop neer. Om zeven uur Zaterdagavond maakte mr v. d. Dussen, bekend met de angstige stijging van de waterstroom, zijn zoveelste rondrit langs de opge/zwiepte watermas sa's, die op dat uur de stand van 2.50 meter bereikten, waarop het moment aangebroken is, waarop van gemeentewege al die functio narissen (politie, gemeentewerken e.d.) aan huis de mededeling ont vangen dat het gewenst is dat zij him woning niet meer verlaten om op een nader aan te kondigen tijd stip snel te kunnen uitrukken. ..Toen de eb was aangebroken leek het er erven op dat er geen groot gevaar vctw Dordt te wachten was, maar het pak te maarl al te snel heel ernstig uit hoewel het nog tot middernacht duurde voor dat de beslissende stand van 2.80 meter bereikt was, waarop er groot alarm ge geven moest worden. Oip dat moment was i!k tlhuïs, waarna ilk mij snel naar de binnenstad heb moeten begeven. Er :s in grote haast en met verbeten energie door talrijke mannen gewerkt aan de poging om die binnenstad tegen de woe dende watermassa's te beschermen maar het bleek niet mogelijk voldoende wa terkeringen aan te brengen. Het water stroomde in onhoudbare kwanta het hart der stad binnen. Om twee uur des nachts werd beslo ten om de bewoners van de Voorstraat tot aan de Spuistraat toe te waarschu wen voor de watervloed. De politie wekte met loeiende en gierende sire nes de mensen uit die buurt. Wat daar na gebeurde voltrok zich in een adembe nemend tempo. Tot om zeven uur des ochtends het hoogste punt bereikt was!" Om twee uur des nachts moest het po litiebureau verplaatst woerden naar café „Burger-gezelschap" op de Visbrug. Van daar uit gingen de politiemannen er op uit, keerden terug voor nieuwe orders en werden gelaaid met warme koffie bij kleine rustpozen. Met kano s werd een pendeldienst on derhouden tussen het officiële en het tijdelijke politiebureau. Lyceum hoofdkwartier De toestand was zeer kritiek. Op vier punten waren dijken bezweken, t.w, bij de Dokbrug, bij de cantine van Victoria, bij de Hoogt en de Noordendijk. In die angstwekkende nachtelijke uren was de i burgemeesterswoning het centrum van I het stadsbestuur van waaruit maatrege len werden genomen. Toch was het zaak j dat snel een grotere centraalpost werd j ingericht. Dat was niet zo eenvoudig. Men had b.v. plannen met Kunstmin, maar daar was de verwarming uitgeval len Tenslotte werd het Lyceum tot hoxficBow art ier gebocr.b a rdeerd. Ministerieel bezoek Uren van top-activiteit braken aan voor de burgemeester en zijn naaste medewerkers. Mr. v. d. Dussen werd zelf drie uren onttrokken aan dit regelend werk door het bezoek van minister Al- gera en de direateuur-generaal van Rijks waterstaat. ir. van Maris, die eerst op de kaarten van Dordt een theoretische beschouwing kregen voorgelegd van de ramp. welke de stad had getroffen en daarna met eigen ogen hebben gezien op we'.k ten vernietigende manier het water gewoed heeft in de industrie-, handels- en woonwijken dc-r stad. Bij de Noordendijk kwam het officiële gezelschap nog in contact met een ge troffene. die de minister, de Rijkswater- sl aatsdeskiimdige en onrze burgemeester in onvervalst Dordts zijn ervaringen schetste. „Hij had helemaal niet in de gaten dat hij met een minister sprak, deed zijn ver haal heerlijk gewoon". En hoewel de Taveerne Ter Merwe ook een anderhalve meter water had gehad was er na de ministeriële excursie door Dordt toch alweer een gelegenheid voor een stevige uitsmijter! Evacuatiemaatregelen In de middaguren van Zondag nam de burgemeester de leiding op zich bij de werkverdeling tussen tal van diensthoof den en andere belangrijke functionaris sen in de stad. Toen werd besloten om provisorisch de evacuatie van de be dreigde gebieden zo goed mogelijk te regelen. Ter vermijding van alle even tualiteiten werd besloten tot hele ontruiming van Sanatorium Weyzigt, waarmede enige uren gemoeid zijn geweest. De patiën ten werden ondergebracht in de MTS. Ook de Landbouwschool, de Oranje Vrijstaatschool, het gymnasium en de school aan het Geldelozepad werden tot evacuatieoord ingericht. En natuurlijk ook het Lyceum. Alle beschikbare draag baren waren in gebruik, het ganse ram pendepot van het Rode Kruis werd ge bruikt evenals de voorraad, welke be stemd was voor de Bescherming Bur gerij in oorlogstijd. Al die gebouwen kregen maar al te spoedig de voltrekking van hun noodbe- stemmïng want m verband met de tóe van de Noordendijk-boven en -beneden gewaarschuwd dat zij misschien gevaar liepen indien zij hun woningen zouden blijven betrekken. Er was geen honderd procent zekerheid of de voorzieningen, welke honderden nijvere handen met 'eindzakken e.d. hadden getroffen wel voldoende zouden zijn. Spanning! „In grote spanning werden de avondlijke uren van Zondag ver beid. Zou de dijk het houden? Dat ;e vraag bevestigend beant woord kon worden is, aldus de burgemeester, vooral te danken aan de onvermoeide arbeid van al die Dordtenaren, die het Zondagse pak hebben uitgetrokken en spon taan gehoor gaven aan onze op roep om een handje te helpen. Hulpvaardige handen ,4k ben daar erg trots op, ook op al die honderden Dordtenaren, die op an dere fronten vrijwillig in grote over gave op de bres hebben gestaan tegen de watervloed. Toen de landelijke auto riteiten mü vroegen of ik veel hulp van buiten de stad nodig achtte heb ik medegedeeld dat een stad als Dordt zou proberen zich zelf te helpen omdat hier meer hulpmiddelen voorhanden waren dan in al die kleinere plaatsen welke eveneens rampzalige uren beleefden. Dat het zonder grote hulp op grote schaal is gelukt is een grote voldoening. Ik breng mijn stadgenoten daarvoor warme hulde!" Er behoefden geen mobiele colonnes van het Rode Kruis naar Dordt gezon den te worden, er behoefde geen ge bruik gemaakt te worden van het aan bod der K.L.M. om met vliegtuigen hulp te verlenen, de driehonderd Delftse studenten der Technische Hogeschool konden allemaal elders in actie Bakkers werkten Op allerlei terrein bleek de Dordtse hulpvaardigheid groot. De burgemeester heeft Zondag de bakkers, in verband met de kritieke situatie wat de gasvoor- ziening betreft, aangespoord te gaan bakken, zodat de gasvoorraad vandaag niet nodeloos zwaar zou worden belast, want de Dordtse bakkers hébben vrij wel allen gasovens. Zij hebben gisteren de zwaar bezoch te 's-Gravendelers van brood voorzien. Er gingen 5000 broden mee met de pont, welke ook gisteravond op verzoek van het gemeentebestuur van 's Gravendeel bleef varen. Zuinig met gas en water „Wij zullen zuinig met gas en water moeten zijn", aldus de bur gemeester, vooral ook met water want slechts 1/3 van ons drink water betrekken we uit de rivieren en 2/3 uit de bronnen. En die bron nen staan onder water! „Er is in alle delen van het land grote hulpvaardigheid betoond met Dordt. Dat heeft mij goed gedaan. De telefoon rin kelde de ganse dag bij mij thuis Ik was wel een beetje verwonderd toen er een aankondiging van een gesprek uit Ham burg werd gedaan. Het bleek een Zweed se journalist te zijn, die van de ramp had gehoord en Maandag (dus vandaag) een bezoek aan onze stad wenste te brengen. Natuurlijk zal ik hem ontvangen, evenals ik dat u heb gedaan En daarmee was ons eenzijdige ge sprek met Dordts burgemeester ten einde. gelegenheid tot een welverdiende nachtrust was na ons vertrek nog niet gekomen. Er wachtte nog iemand vol ongeduld op des burgemeesters raad of bijstand! dakgoten Water steeg tot de Eigen Nieuwsdienst Voor de Vest in Dordrecht bleef het water dat over de Voorstraat was gesla gen, staan. Bootjes voeren over het Bagijnhof af en aan. Winkelpersoneel trachtte zoveel mogelijk goederen uit de etalages te redden. Ook het gebouw van De Dordtenaar links op de voor grond werd geïsoleerd. (Parkeren verboden!) SLIEDRECHT. Monotoon angstig luidden de klokken in de rampzalige nacht. De hoge dijken, die het Alblas- serdamse polderland beschutten dreig den overspoeld te worden. De bevol king werd in het geweer geroepen, hulpdiensten werden georganiseerd. Vrachtwagens, beladen met zandzak ken en pakken geperst stro werden naar de dijkpunten gedirigeerd. Hon derden gezinnen werden verdreven uit hun laaggelegen stoepwoningen buitendijks stonden de huizen tot de vensterbanken, sommige weldra tot de dakgoot in het steeds wassende water. Plotseling de noodlotstijding: op de grens van Sliedrecht en Giessendam was de waterkerende dijk, die de ver binding vormt tussen rijksweg en Mer- wededijk, bezweken. In een minimum van tijd ontstond een gat van ongeveer veertig meter en het water stortte zich met grote kracht op de rijksweg en tastte de zware Merwededijk aan, die al vrij spoedig tot de helft afbrokkelde. Een tweede jobstijding bereikte spoedig de'dijkpolders. In Papendrecht was de dijk nabij de fabriek van Boele en van Eesteren over een breedte van honderd meter door gebroken. Met een verval van ruim vier meter brokkelde het brede dijk- lichaam verder af. Duizenden tonnen water stroomden in de Alblasserwaard. Ambtsaanvaarding van prof. mr N. E. H. van Esveld [r. N. E. H. van Esveld, de oud voorzitter van de R. van Arbeid te Dordrecht, zal op Donderdag 12 Fe bruari a.s. het ambt van buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, het so ciaal recht en de sociaal-politieke ver houdingen aanvaarden met een inau gurele rede in de aula der Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotterdam. Duizenden stuks vee werden uit de stallen losgelaten. Drijversgroepen dreven de koeien naar de hoge dijken, de varkens en schapen waren ten dode gedoemd. Bij benadering valt niet te zeggen hoeveel ér door de strpom zijn verrast Duizenden stuks vee Sliedrecht heeft in de vroege morgen uren reeds enige duizenden stuks vee tot zich getrokken; deze vee-evacuatie was al een probleem op zichzelf. De veehou ders met hun gezinnen volgden. Met een bundeltje lijfgoederen kwamen zij aan; in allerijl werd een evacuatiecentrum gevormd. Naar schatting vierduizend Slledrechtse ingezetenen moesten naar beschutte plaatsen worden geleid. Tientallen met verdrinkingsdood bedreigden werden via dakvensters gered. Met ware mannen moed werd een oude man uit een ge kapseisde ark gered. Er waren helaas ook doden te betreuren. Een vrouw van tachtig jaar vond de verdrinkingsdood. In Papendrecht kantelde een wieg In een ondergelopen huisje; de baby kwam om het leven. De hoge spoordijk, die zich vanaf het station Sliedrecht verheft naar de Baan- hoekspoorbrug. hield het wassende water voorlopig nog tegen, doch het was slechts uitstel van executie. De viaducten waren spoedig sluizen, waardoor het water zich een weg baande, cadavers van schapen en varkens met zich voerend. En toen het avond werd vormde de gehele Alblasser waard zo ver het oog reikte één golven de bruine watervlakte, waren de dorpen overspoeld en was de Merwedestreek volkomen geïsoleerd. Zwaar werk heeft de brandweer verricht. Het begon Zaterdag avond eenvoudig, want de eerste telefoontjes, die binnenkwamen hadden het zink en de goten van de daken, welke door de storm waren losgeslagen, tot onderwerp. Maar spoedig veranderde het karakter van de gesprekken. Van simpele verzoeken om hulp werden zij smeekbeden van radeloze men sen, die in het donker van de avond en van de nacht door het water waren overvallen. Tot vijf uur Zondagmorgen heeft de telefoon aan een stuk door gerinkeld. Tot Tj.ng heeft Dordrecht In onzerkerheid verkeerd omtrent de verschrikkingen die over Zwijndrecht kwamen. Loeien de sirenes en klokgelui gaven de in druk dat de watersnood hier zeer hoog restegen moest ztfn, een indruk die nelaas werd bewaarheid door een droeve lijst van feiten. Nog zwaarder dan het Westelijk deel dei- gemeente, dal de lasten droeg van een dijkdoorbraak bij de Chemproha, had het oude stadsdeel het te verduren. Met bulderend geweld sloegen de watermassa's op vele plaatsten over de Ringdijk, lager Zwijndrecht over grote oppervlakten blank zettend. Toen het pakhuis van de kruidenierswinkel der Fa, Terlouw instortte was het hier ver der vechten tegen de bierkaai. Tot de zwaarst getroffen sectoren be hoort wel het Burgemeester Doom plein. De zware ringdijk die Zwijndrecht moet beschermen tegen het water, heeft lang stand gehouden legen de woe dende elementen, maar tenslotte capi tuleerde hij toch. Vier grote gaten wer den in de dijk geslagen, waarvan de twee voornaamste zijn de breuk onder het viaduct aan het einde van de Bruïne- laan en het ongeveer 150 m. liggende gat ter hoogte van de conservenfabrlek van de Gebroeders Los. In het wegdek zijn grote putten geslagen en de toe stand was op een gegeven moment zo critiek dat de burgemeester de nood toestand afkondigde en alle jongeman nen opriep om zich te melden voor werkzaamheden aan de dijk. Vele stra ten kwamen blank te staan en de be drijven langs de Oude Maas werden door d* heffe tij zeer enwtig getrof- Burgemeester Van der Dussen neemt de barricade in de toegang t an Spuistraat naar Voorstraat. Dit is verschikkelijk. In s-Gravendeel hebben mensen machteloos moeten toezien hoe him buren verdronken. Een enorrne vloedgolf is over het dorp geslagen toen de dijk bij Hoeks Nieuwland het begaf. Men zag het stijgen. Men zag het klimmen tot heuphoogte, tot de borst. En hoger. Ze viluóhtten naar het hoogste punt dat ze bereiken konden. Niet altijd was dat hoog genoeig. 's-Gravendeel telt aan de avond van deze rampzondag zijn doden. Vijf en twintig somt wethouder Van der Linden ons op, als we hem in het aarzelende schijnsedtje van een zaklantaarn vinden. En hij weet ze missdhien niet eens allemaal. Want hoe maken het dé mensen, die nog niet per boot van hun hoogste punt, de zolder, gered konden worden tijdens het daglicht en die op deze kille Zondagavond een bange nacht ingaan De droeve lijst telde vanmorgen al 55 namen. De dijk brak. Zondagmorgen vroeg. En in die breuk sleurde hij een rijtje huizen mee. Vier gezin nen, 's morgens om vijf uur over vallen in de slaap Zoal niet be- I dolven onder de als kinderspeel- igoed ineenkrakende woningen, dan toch meegezogen door de niet te I breidelen zuiging van het water iMen noemt ons het gezin Van der Wulp, vader, moeder. Aart van vijf jaar. Jantje van drie jaar De zolder op! Tijd om iets mee te nemen ..Ach nee. 't kan al niet meer. Uit het venster, zo vertelt een 's-Gra- venddelse ons. ziet ze mensen trachten de dij te bereiken. Maar ht water stijgt te sneL Een man klimt in een boom. Belangrijk is de bijdrage geweest, die de militairen in Dordt en omgeving aan de hulpverlening hebben geleverd. Zij waren overal aanwezig. Niet alleen op de door het water bedreigde plaatsen, waar zij hielpen de doorbraken te dichten of zwakke plaatsen van verster kingen te voorzien, maar ook staken zij de in nood verkerende burgers de helpende hand toe en zetten toegangswegen af waar dit nodig was om het werk snel en effectief te doen plaats hebben. Met enkele detachementen hebben zij bergen werk verzet, En dat waren dan de legerbruggen- en vaartuigendlenst, een compagnie vaartuigendienst, de vierde compagnie commandotroepen (het eigenlijke garnizoen) en de vele uit Dordrecht afkomstige militairen, die hier met bewegingsvrijheid waren.Het Gymnasium de loodsen van 's Lands Werf in de Cornelia de Wittstraat wa ren Zondag gepromoveerd tot zetel van het militair commando. Maar ondanks die improvisatie werd er snel en reso luut gewerkt. Auto's met nauwelijks aangekomen en ingeschreven militairen reden paar de gebieden waar hulp nood zakelijk was. En de manschappen kregen hun kuchje met rantsoen boter en worst mee, want ook daarvoor was gezorgd. En zij zwierven uit naar het Vlij, naar de Noordendijk, op het Kris pijn, de 's Gravendeelsedijk, de Kildijk en de rond Dordt gelegen gebieden. Een deel van het materiaal aan auto's en vaartuigen werd direct inge zet, waaronder een amphibiewagen.En de rest werd klaargehouden om onmid dellijk te kunnen worden ingezet als dit noodzakelijk bleek. Gisteravond om negen uur zijn de Dordtse militairen die met bewegings vrijheid waren, weer ingerukt De heer L. Steinvoorte «rit Leeuwar den is door het bestuur van de K.N.V.B. benoemd tot lid van de technische com missie, die hiermee dus voltallig is ge worden. Een jonge vrouw volgt het voorbeeld. Twee zusjes evenzo. Op langsdrijvend wrakhout weet de man zich bij de bovenverdieping van een naburig huis te brengen, waar men hem aan een als reddingslijn uit geworpen laken binnenhaalt. De jonge vrouw volgt het voorbeeld. En van de zusjes ook. Maar het tweede kèn niet meer: ze is verstijf van de kou ze durft niet. Ze raakt los van de boom en wordt meegesleurd door -het water. Men ziet haa rniet weer le vend boven komen. Waarom Men ziet een vrouw in een regen mantel worstelen tegen het water. Ze bereikt (voorlopig) veilige grond. Tot ontzetting van degenen die haar op een afstand gadeslaan, van haar gescheiden door een woedend golvend wateropper vlak. kijkt ze even rond en begeeft zich weer te wa'ter. Waarom? Niemand zal het ooit weten, want zelf kan ze het niemand meer vertellen. Ook nog brand Alsof de rampspoed van het natte element nog niet erg genoeg is, breekt, waarschijnlijk door kortsluiting de electricJteit was op dat moment nog niet uitgevallen een vlasschuur brand uit. Enkele arbeiderswoningen worden aangestoken door overwaaiende vonken en vergaan, waar het water het spaarde, door het vuur. Hoe kan de brandweer aan blussen denken onder deze omstandigheden? Een echtpaar ontvlucht het aanstor mende water. Langs de grote verkeers weg zoekt het de betrekkelijke veilig- hid van d hoge dij in het centrum. De vrouw struikelt, terwijl het waer bijna een meter hoog om het tweetal heenslaat. Tijd om het met de ver stuikte enkel wat kalmer aan te doen is er niet. Terwijl de vrouw zich op de rug tracht drijvende te houden, sleept haar echtgenoot haar aan de schouder Het vee in de polder rondom ver drinkt bij hondrden. Enkele koeien weet men te redden, 's Avonds laat, als wij het dorp bereiken, staan ze onwennig te loeien, vastgebonden aan een willekeurige boom op een wille keurige plek waar het tenminsta droog is. Evacuatie Er moet geëvacueerd worden. Hulde aan de vele, zeer vele automo bilisten die na rahet bedreigde 's-Gra vendeel komen en hun wagens aanbieden drecht en Rotterdam te brengen. Hulde aan de vrijwilligers die tot ver buiten de provincie zich zonder bedenken po- maken het door 't water belegerde dorp in de Hoeks* Waard t helden. Hulde, veel hulde aan de mannen van kapitein Schipper, die met de veerpont tot het uiterste de enige verbinding tns- Nederland onderhouden. De hele dag sen de Hoekse Waard en de rest va Nederland onderhouden. De hele dag varen zij. Ze brengen hlprs naar 's- Gravndeel. Ze vervoeren het brood, dat Dordrechts gemeentebestuur mede voor het dorp gerequlreerd heeft. Ze brengen vluchtende 's-Gravendeelders naar het Eiland van Dordt. En dat met shsh m mf mf mf mfwwwjjdg ffffww kant, dlf^— ongeluk bij alle ongelukken van deze dag juist gisteren door een aanvaring ernstig beschadigd moest worden en dus nog maar heel weinig nodig heeft om helemaal onbruikbaar te worden. De stroom in de Kil, de scherpe wind, ze rukken aan de pont, maar de ducdalven honden het, dank zij het voorzichtige manoeuvreren met de logge boot. Weer hoog ivater Weer stijgt Zondagavond het water. De evacuerende mensen moeten nu de pont verlaten langs een wiebelig plan kiertje, enige meters boven het kol kende water en niet meer dan vijftig centimeter breed. Maar sterke hulpvaar dige armen steunen de ouden van dagen, de zieken, de kinderen, de vrouwen en de EDAD-bussen, de bestel- en vracht auto's uit zoveel andere plaatsen van ons land, ze kunnen him nerveuze Tussen zeven en negen uur staakt de pont. maar daarna vaart hij weer en weer en weer. Wat er van de 's-Gra- vendeelse bevolking nog gebleven is, satt ontdaan op een kluitje en praat. „Wat zeg je.. Wout ook ?En z'n vrouw?.. Dat wist ik no niet. Ik wist niet wat ik zag, gisterochtend, nee, vanochtend. Er is ook zoveel gebeurd vandaag. Nog heerst de nervositeit. Nog kan men zich nauwelijks een voorstelling maken hoe erg het wel is. Zoveel slachtoffers, meer dan vijf en vijftig zegt men, waarvan achttien bi.i de instorting van de huizen bij Hoeks Nieuwland. Gaten in de dijk van meer dan tweehonderd meter lengte. Zoveel huizen, zoveel inboedel. Pas over dagen zal men het bij be nadering omvatten. Water én vuur hebben 's-Gravendee! geteisterd. Het was vschrikkelijk. vijf uur, want toen viel de telefoon uit en de brandweer moest toen op eigen initiatief hulp gaan ver lenen waar zij dacht dat het nodig was. Onmiddellijk na de eerste noodseinen werden alle brandweerlieden opgeroe pen. doch spoedig kon men via dt alarmcentrale geen contact meer krij gen. Maar degenen, die men nog niet had kunnen bereiken, kwamen toch, want zij .wisten, dat hun krachten no dig waren. En de wagens gingen met gillende sirenes de stad door, voor hen, die veilig en droog binnenshuis zaten, soms geheel onwetend welke ramp de stad had getroffen, onheil verkondigend. En de mannen van de brandweer hielpen waar zij konden. Zij haalden mensen uit de huizen en droegen ze met hun enkele inderhaast meegeno men schaarse bezittingen naar het dro ge. Hartverscheurende taferelen deden zich voor, moeilijke reddingen, zoals van een gezin, dat bestond uit een moe der wier arm was gebroken, en drie kinderen, waaronder een zuigeling, döe allen de mazelen hadden. Dat gebeur de in de Prins Willem van Oranjehof en allen werden naar het ziekenhuis overgebracht. De gehele wacht en de gehele Zondag hebben mannen noch wa gens een ogenblik rust gehad. Alleen moesten de ploegen wel eens gewisseld worden, want her haaldelijk kwam het voor, dat de brandweerlieden tot aan het mid del in het water moesten gaan om in nood verkerende mensen te ont zetten. Toen» de allerergste geval len waren geholpen en er ook van andere kanten hulp kwam opdagen, wachtte de brandweer een nieuwe taak: het leegpompen van de elec- triciteitscentrale en het R.K. Zie kenhuis, een schijnbaar hopeloos karwei, omdat het water er even hard weer in stroomde als de pompen het eruit haalden Botwinnik wint vierde partij MOSKOU. De vierde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov is na zetten door Botwinnik gewonnen. Kort voor het afbreken moest Taimanov :ijn koningin afstaan voor een kasteel; hij gaf de partij toen zonder verder te spelen gewonnen. Botwinnik heeft nu drie punten tegen Taimanov één. Zonder drinkwater Doordat de toevoerbuizen tussen Slie drecht en Giessendam waren gebroken, was Giessendam verstoken van leiding water. Ook Papendrecht, dat zijn water van Alblasserdam betrekt, was tengevolgo van de doorbraak verstoken van leiding water Papendrecht was voorts stroom en gasloos. Het waterleidingbedrijf van Sliedrecht zal trachten Papendrecht Maandag reeds van water te voorzien. De hoogste stand van het water in Slie drecht was 3.94 plus A P. Dit is 37 cm hoger dan de hoogste stand m 1916. Gorinchem is van het hoge water ver schoond gebleven. Een aangebrachte be kisting bij het Dalemboord hield de bo venstad vrü van het hoge water. De veer dienst GcrinchemSleeuwük is tot des middags 12 uur gestremd geweest, aan gezien de nieuwe haven overstroomd was. Gisteravond is in Gorinchem een aanvang gemaakt met de volledige ontruiming van de woonwijken, die in het Alblasserdamse gebied zijn gelegen als gevolg van d* dijkdoorbraken in Sliedrecht en Papen drecht. Naar oppervlakte heeft Dubbeldam meer overlast ondervonden dan Dor drecht. Alle ten Zuiden van de Wiel- drechtse Zeedijk gelegen polders liepen onder, de oude Beerpolder. de Nieuwe Beerpolder, de Louisapolder, de Gam- memanspolder, de Tongplaat en het Zuidplaatje. De Dordrechtse Biesbosch beschermd door haar eigen dijken bleek niet watervrij meer te houden. Vele in de Biesbosch wonende landbouwers zoch ten een veiliger heenkomen. In het Noordelijk deel van het eiland van Dordrecht zijn Stadspolder en Nieu we Stadspolder, evenals Westmerwe- depolder een prooi van het water ge worden. Voor Dubbeldam gold hetzelfde als voor Dordt: een doorbraak van de op wankelen staande Wieldrechtse Zeedijk zou rampzalige gevolgen hebben gehad, evenzeer voor de Dordrechtse Indische buurt. Een critiek punt was ook de plaats „Het Vissertje" in de Noordendijk. In de strook tussen Tweede Tol en Hollands Diep werd een waterveld van kolossale oppervlakte geschapen. Hier werd ook de spoordijk ernstig onder mijnd. De schade aan boerderijen, hui zen, vee en landerijen is zelfs bii de ruwste benadering niet weer te geven. De Eisenhowers deden belijdenis WASHINGTON (Reuter.) Presi dent Eisenhower is gisteren in de Na tionale presbyteriaanse kerk gedoopt en heeft zijn belijdenis gedaan. Mevr Eisenhower heeft eveneens belijdenis gedaan. Zij was al gedoopt. Voor zo ver men weet, is dit de eerste keer, dat een Amerikaanse president de doop heeft ontvangen na aanvaarding van zijn ambt. Van brand geschrokken en overleden WOGNUM. Door nog onbekende >rzaak zfjn In de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognnm (N.H.) het cafe De Vier Heemskinderen en twee belen dende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Elf brandweercorpsen namen deel aan de bestrijding van de vlammen, die andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. De schade wordt op een ton geschat Zeer benauwde tijden hebben de oudjes in de verscheidene hofjes mee gemaakt. Uren hebben zij in hun kleine huisjes gezeten, de wijk nemend voor het steeds stijgende water. Doodsangsten heb ben zij uitgestaan, vooral toen zij moesten vluch ten naar de enge bo venverdieping. Hulp aan elkaar hadden zij ni,st, want over het algemeen heeft ieder van die vrouwtjes haar eigen huisje. Zo hebben zij eenzaam de nacht door waakt, met onder zich het water, dat tot halver wege de kamertjes kwam, en boven zich de gie rende storm. Er waren zieken onder haar, die met uiterste inspanning zich hebben staande ge houden, moed puttend uit enkele door buur vrouwen door de muur heen gesproken woorden. Eerst tegen de Zondag middag werden deze oudjes uit hun benard isolement verlost. Krach tige mannen namen hen op en zetten haar in de bootjes. En de vrouw tjes klemden in haar ar men wat bezittingen vast, die zij inderhaast hadden gered. En die van het Arend Maartenshof wer- den naar buiten gebracht door een uitgang in de Lage Nieuwstraat. Zuch ten van verlichting weer klonken, toen zij einde lijk vaste grond onder de voeten hadden en er auto's klaar stonden om haar eerst naar het ge meentelijk lyceum te brengen en daarna naar de M.T.S. of naar familie* leden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3