namm Nameloze verschrikking in geheel Zeeland j Helpt royaal en terstond! NOORD-BEVELAND BIJNA GEHEEL ONDER WATER Ministers namen ramp in Evacuaties op Voorne-Putten ogenschouw Het Westland is veilig De Dofdtenaar Vliegtuigen en schepen in actie Alleen in Kortgene al 35 doden Geen helpende hand dan na oproep Gestremde wegen Het eiland voor 90 pet. overstroomd 16 Urker botters naar Stellendam ..u.::uag 2 februari 1953 DE DORDTENAAR Eigen Nieuwsdienst MIDDELBURG De door storm en water geteisterde provincie Zeeland, nog maar juist hersteld van de overstromingen gedurende de oorlog, heeft opnieuw de eerste, stoot van de springvloed opgevangen. Dijken werden door molen. sceden en dorpen kwamen onder water, boerderijen verdwenen, mensen vonden de dood, vee verdronk. Op de provinciale griffie te Middel- Du11"s',.waar "e berichten binnenstromen, zei men ons, dat nog steeds geen vollec.ig overzicht van de ramp is te geven. Schouwen, Tholen en Noord- Bevelana zijn onbereikbaar en telefonisch contact is niet mogelijk. Er zijn verkenningen gedaan per vliegtuig, die o.a. aantoonden dat het midden van Schouwen „vloeide zoals men dat in Zeeland noemt. gebied ten Oosten van het Kanaal van Walcheren blank stond. Bij de zozeer gevreesde vloed van gisteravond kwam het water 1.20 m lager dan in de nacht van Zaterdag op Zondag. Men was er daar op de griffie iets optimistischer dooi'. Maar bij iedere vloed blijft uiteraard het water in de ondergelopen polders stij gen, voegde men eraan toe. En uit de Zeeuwse gebieden, die bereikbaar zijn, blijven de berichten komen, die in hun hardheid spreken van een nameloze verschrikking, groter bijna dan die uit de oorlcg. Zeeuwsch-Vlaanderen Het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het Zaterdagnacht on Zondag het hardst te verduren ge had. Bij Ossenisse werd een gat in de dijk geslagen van honderd meter «n de tweede jobstijding voor dit ge bied kwam met de dijkdoorbraak bij de Kruispolder. Bij Temeuzen Hontenisse had het water vrij spel. Bij Hontenisse kwamen zeker acht mensen om, na vier dijkdoorbraken. Terneuzen, waar in de binnenstad hier en daar twee meter water stond door het op twee plaatsen overstro men van de Scheldekade, werd gister avond opnieuw bedreigd door een mo gelijke dijkdoorbraak by een ten Oos ten van de stad gelegen polder. Onze correspondent in de benarde stad was juist gereed met het naar de bovenverdieping brengen van zijn meubels, toen hij ons het laatste nieuws belde. De Nieuw Neuzenpolder staat blank en bij de overstroming liet het zes maan den oude kind van de familie Smallegan- ge het leven. In het geheel onder water staande en nu geëvacueerde gehucht Othene by Terneuzen verdronk een driejarig kind. Alle mannelijke inwoners van Terneu zen boven zestien jaar zijn door de bur gemeester opgeroepen om de dijk bij de Neuzenpolder te dichten. Vannacht is er met man en macht aan gewerkt In West-Zeeuwsch-Vlaanderen werden dijkdoorbraken gemeld uit» Cadzand en Hooftplaat. Een vrijwillige evacuatie in de Plasstreekpolder was gisteren gaande. In de Zwarte Polder by Cad zand stortten de enorme bunkers, sou venirs uit de bezettingstijd, in zee en vormen er nu een gevaar voor de duinen. In Breskens dreigde een hotel bij de haven in zee te storten en het is ont ruimd. In Groede en Nieuwvliet alle plaatsnamen uit beter omstandigheden beke»d aan vacanliegapgers kor, in deze iirimmige nacht een dijkdoor^aak worden voorkomen. Walcheren Op Walcheren waren de dijken, die In 1941 door de geallieerden werden ver nield, opnieuw het slachtoffer van het woedende water. Bü Fort Rammekens brak de dijk door op de plaats, waar het dijklichaam ook tijdens de bezetting werd stukgeslagen. Westkapelle wordt bedreigd. De West- kappelaars, die steeds als eersten de strijd met het water begonnen, waren ook nu op hun post. In hun typische, op het verkleinen van de rampen ge richte taal, zei een van hen. dat de toe stand ..onaangenaam" was. En daarom aanvaardde hij gelijkmoedig de hulp van de militairen, die naar deze uithoek van Walcheren waren gedirigeeerd voor net behoud van „de dijk". Het via de radio opgeroepen personeel van de scheepswerf De Schelde was in de strijd geworpen te Rithem, waar het water door een groot gat binnenstroom de Het aantal doden hier is nog onbe kend. Bii Domburg was schade door de ho se waterstand <de dijken zijn hier en laar helemaal afgevreten, zei een oog getuige). by Vrouwepolder stond de Kaltenpolder binnen korte tijd onder water, het nobele Veere was ondergelo pen, het gat in de dijk was gisteravond met drieduizend zakken zand gevuld. In het statige gebouw van de polder Walcheren te Middelburg kwamen deze berichten binnen en ir. Wiersma en zijn mensen berekenden zet op tegenzet. Het was voor hen geen nieuws, toen uit vlicgtuigverkenningen bleek, dat het Eigen nieuwsdienst. GOES, Maandagmorgen 9 uur. De ergste vermoedens omtrent het lot van Noord-Beveland bleken maar al te waar te zijn. Vannacht kwam het be richt binnen van het eiland, dat alleen al in Kortgene, dat onder water staat, reeds 35 doden zijn te betreuren. Vol gens het Zeeuws Dagblad, de enige krant die vanmorgen in Zeeland ver scheen en slechts in Goes en omgeving werd verspreid, zijn op het eiland al leen Wissekerke en Kamperland droog gebleven. De stadspolder bij Kortgene. de Wil lempolder, de Willem Adriaanpolder. Westpolder, Oostpolder, Smallegange- polder, Frederikpolder, Oud Kortgene- polder, Anna polder, Geertsdijkpolder en Katspolden zijn onder wateri gelo pen. Er heerstlin Noord-Beveland ge brek aap rubbajt^o^Len vöed?tó|. Vai^ Zuid-Bevelahdluit ^jn thans 'enige boten onderweg naar Kortgene. Het enige bericht uit Schouwen en Duive- land brachten vannacht drie mannen uit Ouwerkerk, die op een vlot wonder boven wonder te Ierseke landden. Zij waren met zijn zevenen vertrokken, maar vier van hen verdronken op de Oosterschelde. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen wij thans melden, dat grote gebieden rond Axel en Terneuzen blankstaan. De Markt in Terneuzen is overspoeld en een groot deel van de stad. In dit gebied zijn veel slachtoffers te betreu ren. Gisteravond laat brak nog een slaperdijk bij Othene en met man en macht werkt men thans om Zaamslag en Zoutespui te redden. De marinevliegtuigen zijn bij het dag- worden vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is bezig op Goeree en Overflakkee personen weg te halen, die op boerderijen ge ïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een harpoenvliegtuig heeft bij Stavenisse, Poortvliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rubber boten uitgeworpen. Twee Seza-otters gaan ook naar Goeree en Overflakkee om rubberboten uit te werpen. Een Oxford van de marine-luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van wa terstaat vertrokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. De Kon. Marine heeft van Amster dam uit twee sleepboten naar Den Bom mel op Flakkee gezonden, elk met een aantal vletten ên sloepen. Van Amster dam vertrokken naar Galatheapolder twee sleepboten met twee vletten. Van Rotterdam naar Middelharnis zijn 20 rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam uit: het communi catievaartuig Bellana en een aantal motorvaartuigen, naar Stellendam de motorreddingboot Prins Bemhard, naar Numansdorp een motorsloep van de onderzeedienst en een kotter van de Karei Doorman, naar Zuidland een motorschouw van de onderzeedienst, naar Wemeldinge een motorvaartuig en naar Middelharnis nog een motorvaar tuig en een sleepboot. -Een Dakota van de K.L.M. is van morgen opgestegen van het vliegveld Valkenburg om boven de geteisterde gebieden rubberboten en leeftocht af t* worpe». Middelburg was zy het met een uit gevallen waterleiding, droog, in tegen stelling tot Vlissingen, waar de wandel weg langs de zee op vier plaatsen werd vernietigd. De dijk had er gaten van dertig tot vyftig meter. In de oude stad stondeii meters water. Men zal tot daglicht wachten, voor geprobeerd kan worden de dijk te dich ten. In de straten spoelen stukken hout, planken en tonnen van zee uit binnen. Er is geen gas. geen brood, dat laatste door de uitschakeling van tien bakkers bedrijven. Ernstige schade is toegebracht aan de in aanbouw zijnde sluiswerken. Zo ging Vlissingen de nacht in, een nacht vol ongewisheid, doortrokken van de huilende wind. Zuid-Beveland De rampen voor Zuid-Beveland waren de dijkdoorbraken bij Kruiningen en Hansweert. Vrijwel heel Kruiningen werd geïsoleerd door het langzaam stijgende water en tenslotte was algehele evacua tie noodzakelijk. De woningen liepen onder en de bewoners betrokken der halve hoger gelegen verdiepingen. Gister middag moesten er nog 2500 mensen uit hun huizen worden gehaald, wat be moeilijkt werd door het ontbreken van goede boten. De evacué's worden onder gebracht bij burgers te Goes. In dat Goes zijn nog maar weinig man nen aanwezig, want die werken aan de dijk bij Kattendijike. Breekt die dijk, dan loopt het midden van het eiland groot gevaar. In Ellewoutsdijk was het water ge stegen tot aan de daken van de huizen, maar evacuatie was moeilyk, omdat de boten de huizen niet konden naderen. Er begon een gebrek aan voedsel te komen. In de zak van Zuid-Beveland wai er gisteren langs de dijk van Hoede- kenskerke naar Baarland op vijftien plaatsen gevaar voor doorbreken. Elle woutsdijk staat geheel onder water, Oudeland, Ovezande en Baarland wa ren geïsoleerd. UitOudelande wordt gemeld, dat twee mensen zyn verdronken, te Hoedekens- kerke was een dode. Goes zelf was betrekkelijk rustig, telefoneerde onze correspondent. Hulp diensten en nationale reserve zijn ge alarmeerd. Het eiland streed de een zame strijd tegen het water, zonder hulp uit overig Nederland, omdat het, door het overstromen van de Sloedam, onbereikbaar was. Overig Zeeland zalige berichten is uit het geteistei Zeeland blijven stromen, een Zeeland, dat de noodwacht heeft betrokken aan de dijken. En nog zijn enkele gebieds delen van de provincie onbereikbaar. Slechts de veerdienst Hoedekenskerke Temeuzen heeft normaal doorgevaren, de andere veerdiensten waren voor korte of langere tijd gestagneerd. Van Noord-Beveland weet men slechts, dat het Zuid-Oostelijk deel onder water staat. Van Schouwen, dat Zierikzee hoog water heeft. De aarzelende Maan dagochtend is opgekomen over een ge teisterd land. Te Hontenisse siloeg het water ette lijke gaten in de dijk, zodat de Molen polder verloren ging. Hier kwamen acht mensen om het leven. De situatie in West Zeeuwsch-Vlaanderen lijkt minder ernstig. Op het ogenblik, 9 uur, laat het zich aanzien, dat de toestand op Walcheren, Zuid-Bevelang en Zeeuwsch-Vlaanderen is gestabiliseerd. Het wachten is nu nog op de berich ten uit Noord-Beveland en Schouwen. Men vreest het ergste. Van Goes uit wordt het reddingswerk vandaag weer met kracht aangevat. Men bliift hier de situatie meester. Tussen Baarland en Hoedekenskerke op Zuid-Beveland staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn tweedoden. Wolphaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de®urgemees- ter vermint. In .Waarde zafffa gisteren nog veertig mensen in de hulzen. Aan de Kattendijkse dijk -bij Goes Is met duizend man gewerkt. Het grootste ge vaar is daar geweken. Het gat in de dijk bij Kruiningen is zo groot, dat de grote veerboot Kruiningen—Perkpol- der daar doorheen is gespoeld en op de weg ligt. OSLO (Reuter). Acht Noorse vis sers hebben vannacht het leven verloren ten Westen van Noorwegen, toen hun kleine logger, waarmee zij op haring vangst waren, in botsing kwam met de 10.000 tons Noorse vrachtboot Norse Lady en onmiddellijk zonk. De botsing vond plaats tijdens een sneeuwstorm en er is geen spoor van de opvarenden. Er is ook een Deens vissersvaartuig vergaan: drie overlevenden zijn door een Nderlands schip in IJmuiden aan land gezet. rag. Den Haag heeft nog geen overzicht MIDDELHARNIS (A.N.P.) Op het eiland Voorne en Putten is Hellevoetsluis ernstig getroffen toen de Oudenhoomse seedyfe op drie plaatsen doorbrak. Het water drong aan de Oostkade de huizen binnen en stond er gistermiddag twee meter hoog. Vijf aldaar wonende oudere mensen z(jn om het leven gekomen. Ge deelten van huizen werden weggeslagen, huisraad en winkelinventarissen vlogen over straat. Het postkantoor staat geheel blank. De ramp op dit eiland neemt steeds groter omvang aan. In de vroege mor gen stroomde het water al verder het land in en nog steeds blijft dit door gaan. Oudenhoorn, Abbenbroek en Zuidland werden vanmorgen met man en macht geëvacueerd. De Groene Kruisweg is door de bevolking in de nacht met balen zand versterkt en houdt het nog. Als deze verbindings weg tussen Rotterdam en Oostvoorne uitvalt, loopt de aanvoer van zand en zakken voor het dichten van gaten spaak. Vannacht zijn de bewoners van de poldergebieden rond Heenvliet met hun vee geëvacueerd nadat het water over de dijk begon te stromen. Heen- vliet zelf is nog droog, doch de pro vinciale weg naar Rotterdam zal ver moedelijk onder water komen te staan. In de polders Oostbroek, Oud en Nieuw' Honfrertand stond het wa ter gisteren^kJsAboven de zolders. Zestien hier dakloos ge worden. -f De afsluiidanT-in de Brielse Maas heeft de druk van het water door staan. Daardoor is er op het Noord westelijke deel van Voorne en Putten weinig of geen schade ontstaan. De hele bevolking heeft dag en nacht ge werkt om de dam te behouden. Ook de boulevard te Oostvoorne die zeer ernstig werd beschadigd, is voorlopig gedicht. Over kilometers lengte werden de duinen tot grote diepte weggeslagen. Volgens een nog niet bevestigd be richt van het A.N.P. van hedenmorgen zou er in Abbenbroek één slachtoffer te betreuren zijn. De toestand in heft plaatsje is in de laatste uren beter ge worden. Het water is iets gezakt. De bevolking heeft geen gebrek aan voed sel en drinkwater. iA/S/SAA/VVyA/*/»A/V\/VV«/VVV>A/VVVVVVNA/VVl/VV\/\A»VS/»/>/\/VV,V/V/VA<VVVVS/Vl/S/VVS/l</V^^V\A/VW De nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, maakt directe hulp van iedere Nederlander onvermijdelijk. Het Nationaal Rampenfonds omvattende: het Nederlandsche Roode Kruis, de Konink lijke nationale bond Het Oranje Kruis, het r.k. Huisvestingscomité, het Algemeen Watersnood Comité-Nederland, roept daarom alle Nederlanders op, onverwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op de kortste termijn is dringend nodig: daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend! Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Nationaal Rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage. Zo als dit grootmoedertje met haar kleinkind zaten Zondag duizenden uit het overstroomde land in de gure stormwind verslagen en gelaten te wachten op hulp Dinsdag verklaring Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Verscheidene loden van het kabinet hebben zich gisteren zelf vergewist van de toestand in de on derscheidene getroffen en bedreigde ge bieden. Minister-president dr W. Drees le vrijwel de gehele dag op pad geweest. Ook mr Algera, minister van verkeer en waterstaat, prof. dr L. J. M. Beel, minis ter van binnenlandse zaken en ir C. Staf, minister van oorlog en marine, allen vergezeld van hun hoogste ambtenaren, begaven zich in de loop van de dag naar de zwaarst getroffen plaatsen. Gisteravond was het overigens ook op het hoogste niveau in Den Haag bij lan ge na nog niet mogelijk zich enig con creet beeld van de omvang van de ramp en van de getroffen maatregelen voor hulpverlening en herstel te vormen, voornamelijk wegens de omstandigheid, dat de gebieden waar wind en water hun vernielend werk hadden gedaan en nog steeds deden zo ver uit elkaar liggen en de rijksdiensten in de eer ste plaats die van de waterstaat veel al reeds eigener beweging plaatselijk aan het werk waren getogen. De voornaamste belemmering vormde het uitvallen van de telefoon en de tele graaf. Het zal nog wel geruime tijd du ren, eer deze verbindingen zullen zün hersteld. Toch verwacht men in regeringskrin gen in de loop van vandaag wel wat Langzaam vrat de zee aan de duinenrij Even leek de toestand kritiek, maar met man en macht werd het gevaar gekeerd DELFT. Langzaam vreet de zee aan de duinenrij, die het Westland be schermt, zonder dat dit overigens aan leiding geeft tot direct gevaar. Even leek de toestand kritiek, toen golven over de duinen bü Terheide sloegen, maar ook dat gevaar nam geleidelyk af. Over de smalle paden achter de duinen spoedden zich gistermorgen man nen, gewapend met sohoppen, naar de zee. Bü 's Gravezande moesten zü ln actie komen en honderd man sterk, wierpen zü zich op het versterken van duinen, bü een der toegangswegen tot het strand. Gistermiddag tegen vijf uur, toen het water het hoogst was, was het gat door zandzakken versterkt. Boven het geraas van wind en water was soms het dreunende geluid te horen van instortende bunkers, die daar ge durende de oorlog door de Duitsers zijn gebouwd. Geleund op zijn schop en zich schrap zettend tegen de storm, stond een van de inwoner Van 's-Gravezande het aan te zierr, -jan* ls enige commentaar ...dat er veel gekYetst was over het opruimen van die bunkers, maar dat de zee dat nu wel even deed". Vertrouwen op bandijk Hü kon dat zo rustig commentariëren, de smaller wordende duinenrij. Eigen Nieuwsdienst in de overtuiging dat, bü eventuele door braak, het water zou worden gekeerd door de achter de duinen gelegen ban- dijk. Naar wü van het hoogheemraad schap Delfland vernamen wordt bü een doorbraak inderdaad op de kracht van deze dijk vertrouwd. Het dykleger is op geroepen en de polderbesturen staan gereed om in te grijpen. DEN HAAG. Van de zyde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt het volgende medegedeeld: Uit alle delen des lands komen meldingen binnen van groepen mensen die actief willen deelnemen aan het werk, voort vloeiende uit de noodtoestand. Alhoewel deze daden van burgerzin op zeer hoge prijs worden gesteld wordt' men verzocht eventuele oproepen om hulpverlening van de zijde der overheid af te wachten alvorens handelend op te treden. Na het geweld van de storm aan de kust, was het bij een tocht door het Westland bijna spookachtig om te zien, dat de zo breekbaar schijnende kassen vrijwel geen schade hadden. Telefonisch is echter wel plaatselijk sohade bij kassen opgegeven. DEN HAi^a. Het ministerie van vverkeer er) -waterstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbin dingen voor 't verkeer zijn gestremd: 1. De weg RotterdamBreda, rijks weg 16, en wel van Dordrecht tot Ze- venbergschehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, Utrecht-Breda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de rijksweg 58, lopende door Zuid-Beveland en Wal cheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindingen over de Wester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding gemaakt van de wegen van secun dair belang in de geïnundeerde ge bieden. meer inzicht in het totale beeld van óe aangerichte schade te kunnen verkrijgen. Het kabinet zal vanochtend bijeenko men, om de ramp en de maatregelen, die de regering xsl hebben te nemen, te be handelen. DEN HAAG. De voorzitter van de Tweede Kamer deelt ons mede, dat hjj zich met de minister-president heeft ver staan over de vraag, of de Regering be reid sou zün, Dinsdag voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zioh bereid verklaard, bij de aanvang der vergade ring een verklaring af te leggen, waar na de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. Militaire hulpverlening De hulpverlening van militaire zyde Jt, nadat reeds gisterochtend vroeg de be slissing was gevallen om alle verloven in te trekken, samengebundeld. Daartoe werden alle militairen van zee-, land en luchtmacht onder bevel van luite nant-generaal D. C. Buurman van Vree den, de territoriale bevelhebber van de landmacht, geplaatst. Deze had de op dracht voor militaire hulpverlening aan het burgerlijk gezag, samen te werken met de Rijkswaterstaat. Op verscheidene plaatsen, waar hulp het dringendst no dig was, zijn daarna in de loop van de dag militairen aan het werk gegaan. Voor het onderdak van mensen, die door het water uit hun boerderijen en huizen zijn verdreven, is de centrak evacuatiecommissïe ingeschakeld. Adverienfi KOU GEVAT. Sfnï'"aea bor3t raet «k pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Goeree en Overflakkee Eigen Nieuwsdienst MIDDELHARNIS, Goeree en Overflakkee staat door een aantal doorbraken, zowel aan de Noord als Zuidzijde, voor negentig procent onder water. Slechts twee polders waren gisteravond nog vry van water. In Stellendam bevonden zich vele mensen in levensgevaar. Bij Stellendam zouden tientallen doden z^jn aangespoeld. Aan de buiten kant van Middelharnis, bü het z.g. Oostervoorgors, staat het water in de huizen. Vier mensen zijn hier verdronken. Het ernstigst ls de toestand tn Stel lendam, daU vrijwel geheel ortder water staat. De bevolking heeft zijn toevlucht op bootjes gezocht. In Middelharnis, dat gedeeltelijk onder water staat, zyn tot nu toe tien slachtoffers gevallen. Her- kingen is in de afgelopen nacht geheel ontruimd; het dorp is overspoeld, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. In Melissant, waar geen onmiddellijk gevaar dreigt, zijn vier lyken van inwo ners uit Stellendam aangespoeld. Zowel Oud- als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water; nadere gegevens ontbreken. Ook Stad aan het Haringvliet staat blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Bommel was vannacht geïsoleerd. De bevolking op het eiland is rustig. Er is geen directe behoefte aan levens middelen behoudens in Stellendam, en er is nog telefonisch contact met met vaste land. Een schip met vluchtelingen van het eiland schijnt in de omgeving te zijn gestrand. De reddingboot Koningin Wil- helmina uit Stellendam en een schip dat in de haven van Goeree lag waren van morgen onderweg om hulp te bieden. Van het schip Bertha Johanna wordt namens de burgemeester van Ouddorp radiotelegrafisch het volgende medege deeld: het stadje Ouddorp staat voor de helft onder water. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp-haven gesla gen, alsmede enkele kleine gaten. Bij het grote gat zijn naar schatting tien huizen verloren gegaan. Verder is een groot aantal huizen licht en zwaar be schadigd. Het Noordelijke en Noord westelijke gedeelte der gemeente is nog droog, hoewel het water in de sloten stijgt. Een persoon is door verdrinking om het leven gekomen. Mensen, die in onder watergeloop gebieden waren in gesloten, zijn met eigen hulpmiddelen gered en naar hoger gelegen gebieden overgebracht. Er bestaat geen verbin ding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal, BRESKENS. Zestien Urker bot ters die in Breskens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haring vast gaan, zijn naar het bedreigde Stellendam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht bot ters naar het getroffen gebied ver trokken. De dhie MuA&etiekö naar de beroemdp avonturenroman vun Alexander Uumus 94. Het bloeddorstige antwoord van d' Artag- nan op haar vraag voldeed milady in de hoogste male Hartelijk schoof ze wat dich ter bij en in haar stem legde ze alle honing die ze uit haar hart, dat vat vol venijn, kon puren De jongeman raakte door deze mani festatie van aanhankelijk helemaal van zijn stuk en riep in een brooddronken bui uit: mevrouw, u weet niet, wat ik voor u zou doen! Zó moet ik het net hebben, mompelde de uitgerekende dame bij zich zelf en ze meen de dat ze nu langzamerhand wel kon zeg gen. waai het op stond. Haar ogen kregen een verschrikte en hulpeloze gloed en als in wanhoop klemde ze de mooie handen in elkaar, een voorspel dat niet naliet het ge wenste effect te sorteren. Ze deed alsof ze aarzelde en vervolgens alsof ze zich ontzet tend veel geweld moest aandoen om het ver schrikkelijke geheim te openbaren. Ik heb een vijand, sprak ze op harts tochtelijke toon. Nu, daar wist d' Artagnan alles van af Hijzelf had haar die vijand bezorgd. Maai de situatie wilde, dat hij onbekendheid moest veinzen aangaande zijn eigen streken en dus zette hij een verbaasd gezicht en antwoordde resoluut en hoffelijk: dat kan niet. Wie ter wereld zou ooit gevoelens van haat kunnen koesteren ten opzichte van zulk een volmaak te vrouw? U. die zo goed en mooi bent. riep d'Artagnan uit. die op dat ogenblik in zijn eigen leugens geloofde, hoe zou u vijand schap kunnen opwekken bij een mens. die niet helemaal gespeend is van begrip voor zieleadel op het hoogste niveau? Het is niet zó maar een vijand, zoals iedereen er wel op nahoudt, zei milady min achtend, het is een doodsvijand. En ze werd marmerbleek van ontroering over deze plech tige aankondiging. Hoe kan het, prevelde d' Artagnan, ver bijsterd het hoofd schuddend Deze vijand, sing milady hardnekkig verder, heeft mij zo zwaar beledigd dat er nu tussen hem er mij slechts sprake kan zijn van een strijd op leven en dood heb uw hulp nodig. En die, beloofde de Gasconjer hoog dravend, zal ik u zeker niet onthouden. U kunt vrijelijk over mij beschikken. Wat ik u aan te bieden heb is mijn arm, die vaar dig is met het rapier, mijn leven, dat geen waarde heeft als ik u er een plezier mee kan doen en mijn liefde, die onmetelijk is. Daarmee zult u het toch wel een heel eind brengen, dank ik. Het is inderdaad een hele collectie, gaf milady goedgemutst toe. En als u even groot moedig bent als verliefd... Wat heet „als"? protesteerde d' Artag nan met smartelijk verwijt. Ben ik niet dui delijk genoeg geweast? Is uw reserve ge rechtvaardigd? U stelt me teleur. Het is al in orde. zei milady vlug, die bang begon te worden voor haar eigen voor zichtigheid. U wilt mij dus helpen zonder de moeilijkheden uit de weg te gaan Welnu, ik maak graag gebruik van uw diensten. U maakt mij tot de gelukkigste sterve ling. jubelde d' Artagnan hard op. maar zijn binnenste gromde: gevaarlijke huichelaarster, ik hoop samen met de man die je wilt laten sterven nog eens over je te kunnen lachen, zoals je mij hebt bespot. Insgelijks dacht milady: wreek me eerst maar op die vent, dan zal ik naderhand wel een manier ree- zinnen om je kwijt te raken, driedubbele idioot, die je bent. Beide partijen waren dus aan elkaar gewaagd en het kwam er maar op aan wie koelbloedig genoeg was om het spel het langst vol te houden. Zeg me nu eerst welke ellendeling uw schone ogen heeft doen schreien, hervatte d'Artagnan gevoelvol. Noem de schurk en zijn dagen zullen geteld zijn. Ik hèb niet gehuild, zei milady nuchter Vrouwen als ik huilen nooit. Zoveel te beter, vond de jongeman. Nu, hoe heet hij? Als het nu eens een van uw vrienden was? begon milady peilend. Al was het mijn eigen broer, riep de sluwe Gasconjer uit, ik zou hem verloochenen. En dat kon hij rustig beweren, want hij wist tóch al wie het was. Het is... zei milady als in grote twee strijd. De Wardes, vulde d' Artagnan bij ver gissing aan. want die naam had hij zo in gedachten, dat hij hem in zijn roekeloosheid uitgesproken had, voor hij het wist. Wat? schreeuwde milady in de hoogste opwinding. Hoe kom je daar bij? Wie heeft je dat verteld? (Wordt vorvoi*!}. Bagijnfaof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uur Zaterdags: 8.15—12.— uur TELEFOON: Advertentie-aM. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen- afdelmg 5842 Advertentie-afdeling 5843 Redactie 5844 Klachtendienot 18.30 19.30) 6929 54 Giro Nr. 510835 "N Twentse he Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.— p. maand; 6.— p. kwartaal. Postabonnement 8.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2