ALVERWOESTENDE OVERSTROMING Dordt aan erger leed ontsnapt Tot hed en zij n 303 doden geteld Watersnood erger dan ooit in onze geschiedenis Kouder weer beter weerstonden de tweede aanval Overzicht van de rampen Koningin in Dordt en 's Gravendeel Twee doden in Dordrecht Dijken braken op Sehouwen Rozenburg voor grootste deel onder water Een beroep op automobilisten De ambtenaar ging voor Rixieif^keii Iets kouder De Doïdtenaar Maandag 2 Februari 1953 DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR L. W. A. DE BOT 8e Jaargang No. V7 Verschijnt dagelijks ABQN?f»fflB?iTar»BS ©RWE EEN springvloed door een zware storm met windstoten van boven 180 kilometer per uur voortgejaagd heeft het water aan de kust en in de delta der grote rivieren zo hoog opge jaagd dat tal van waterkeringen het hebben hegeven. De gevolgen zijn ontzettend. Niet alleen hebben enkele honderden daarbij het leven verloren en verkeren duizenden nu wij dit schrijven nog in onmiddellijk levensgevaar, maar gehele landstreken staan onder water, huizen zijn bij duizenden ondermijnd of alreeds ingestort, zware schade is aangericht aan de oogst te velde en in de schuren, het veebestand heeft zwaar te ljjden gehad. Het toch al zo pijnlijke vraagstuk van de woningnood zal voorshands zeer worden verscherpt en zoals de toestand zich nu laat aanzien is zeer te vrezen dat vele industriële bedrijven hun productie voorlopig zullen moeten staken, waarvan de weerslag door vele andere bedrijven in den lande zwaar zal worden gevoeld. Er schuilt niet de geringste overdrijving in als men van dit alles spreekt als van een nationale ramp; veeleer is op dit ogen blik, nu nog steeds berichten binnenstromen, niet uit te maken hoe ver de rampzalige gebeurtenissen zich zullen doen gelden voor de toekomst. Zeker is wel dat ons gehele volk jaren en jaren zal nodig hebben om de ontzettende slag die het nu onver hoeds is toegebracht te boven te komen. IN ZEELAND: Voorlopig 68 doden, nameloze verschrikking. GOEREE EN OVERFLAKKEE: Naar schatting 40 mensen om het leven gekomen. VOORNE EN PUTTEN Ilellevoetsluis ernstig getroffen. 5 Doden. Oudenhoorn. zeedijk op drie plaatsen doorgebroken. j: IJSSELMONDE: Huizen tot de daken in het water. 3 Doden. Motorenfabriek Smit heeft schade van een millioen. POORTUGAAL: Zeven mensen omgekomen in instortend huis. 's-GRAVENDEEL: Vijfenvijftig mensen omgekomen. Ontzettende ravage. MAASSLUIS: Water 40 cm boven de gedenksteen van 1825. Een dode. SLIEDRECHT: Bij dijkdoorbraak twee doden. IJSELDIJK: Op drie plaatsen beschadigd maar weer gedicht. Twee doden te Ouderkerk a. d. IJssel. VLAARDINGEN: Millioenen schade aan industrieën. LANGS DE KUST: Duinafslag, schepen in nood. DORDRECHT: Anderhalve meter water in de halve stad. Geweldige schade. Twee doden. ALBLASSERWAARD: Overspoeld. Drie gaten in de dijken. 2 Doden. ROTTERDAM: Welk een triest beeld. Terwijl het water, opgejaagd door een woedende storm, de polders binnenstroomt en huizen en stallen vernielt, tracht de nietige mens te redden wat er te redden valt. Veel was het soms nietMilitairen op de dijk bij Hendrik Ulo Ambacht met een j lampeliap èn wat ander'dtüf&t'aad. Na de vergeefse poging van gis teren om Dordrecht te hereiken, begaf H.M. Koningin Juliana zich vanochtend vroeg op weg naar de getroffen gebieden. In de loop van de ochtend arriveerde de Koningin per auto te Dordrecht, waar de Landsvrouwe o.m. de ravage bij dé doorgebroken spoor dijk van de Dokhaven in ogen schouw nam. H.M. liet zich uit voerig inlichten over de getroffen maatregelen. Daarna begaf de Koningin zich aan boord van de Jan Blankert, het directievaartuig van de rijkswaterstaat voor een bezoek aan het zo zwaar getrof fen 's-Gravendeel. Electrische centrale buiten werking. Ook gasfabrieken staak ten productie. Grote overlast. TEXEL: Vier man verdronken bij reddingspoging. DE BILT. Het K.N.M.I, deelt mede: De invloed van het depressiegebied, dat m ons land en het gehele Noordzeege bied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds erder, naarmate de kern in de richting an Zuidoost-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrivkgebied, dat op de oceaan n aantocht was, breidt zich over het Joordzeegebied, het zeegebied ten Wes- en van Noorwegen en Scandinavië uit. Jok in Noord-Scandinavië en Noord- rusland kwamen krachtige luchtdruik- sJjgingen voor, waardoor een verbinding :ot stand komt tussen het van de oceaan afkomstige hogedrukgebied en een zeer «root hogedrukgebied, dat zich reeds ge ruim tijd boven Noordwest-Siberië hand haaft. In dit laatste gebied met hoge ba rometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverde- 'ing betekent, dat in het Noordzeegebied, Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleide- iijk naar Noordoost gaan .ruimen. De Noordoostelijke winden zullen ko mende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van temperatuur in ons land moet worden verwacht. SCHEVENINGEN. De kustwacht van West-Schouwen heeft radiotclefo- niscli aan Scheveningen-radio geseind: Dijken op verschillende plaatsen door gebroken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht namens de burgemeester. Dit Is het eerste teken dat sinds het begin van de ramp van Schouwen is ontvangen. Vannacht was te Ierseke een vlot aan gespoeld, waarop zich drie mensen be vonden. Een van hen verkeert in ern stige toestand. Zij deelden mee dat vier anderen van het vlot waren afgeslagen en verdronken. Deze mensen waren af komstig uit Ouwerkerk op Schouwen. Men vreest dat de toestand op Schou- wen-Duiveland zeer ernstig is. Van Ier seke zou in de loop van dé dag een boot naar het eiland vertrekken. Hoewel Dordrecht tengevolge van de overstroming geen slacht offers heeft te betreuren, verloren toch twee mensen Zondag het le ven, min of meer als gevolg van de watersnood. Bij de Boogjes in de Suikerstraat botste een vrachtauto tegen een personenauto. De achtjarige As- trid Kampman uit de Pelserstraat raakte daarbij bekneld tussen bum per en laadbak en werd ernstig gewond. Zij werd naar bet Diaco- nessenhuis gebracht waar zij on middellijk na aankomst overleed. De bestuurder van de personen auto was naar Dordt gekomen om evacué's op te halen. De vracht wagen deed dienst bij het aanvoe ren van zandzakken, In de vijver van het Weizigtpark is Zondagmiddag het lijk opgevist van een ongeveer veertigjarige vrouw die uit de psychiatrische in richting Ockenburg bij Loosduinen afkoinstig was. De vrouw is blijk baar aan het zwerven geraakt en in overspannen toestand te water gelopen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ook Dordrecht door een on gekende watersnood overvallen. Opgezweept door de Noordwester storm, die omstreeks vier uur in de nacht het karakter van een or kaan kreeg, beukten enorme wa termassa's de dijken rond het Eiland van Dordt, om tenslotte op vele plaatsen dijken en waterke ringen te doorbreken. In tomeloze vaart en met groot geraas joeg het water langs vele kanten de stad binnen. De spoordijk bij de Dok haven begaf het en het water zocht in dólle vaart een uitweg naar de Vlietweg en verder naar Krispijn. Zelfs de Hoogt overstroomde. Het water ging met zulk een kracht over de Hoogt, dat grote stukken uit het wegdek werden weggesla gen. Het water golfde de Singel af en verder naar de Spuiweg en de tunnel, die in een oogwenk ge heel onderliep. Voor de cantine van de Victoria- fabriek sloegen stukken uit het wegdek, terwijl ook de spoordijk het daar begaf. De Noordendijk werd op drie plaatsen doorgeslagen. Hier was de toestand zeer kritiek, evenals bij de Bleijenhoek waar eveneens een groot stuk uit het wegdek werd verzwolgen. Heel de binnenstad werd in een binnenzee herschapen. Met man en macht is er gezwoegd en gevoch ten, doch tegen de overmacht van de woedende elementen moest de mens het met zijn hulpmiddelen afleggen. De schade door het wa ter aangebracht aan openbare wer ken, aan huizen en winkels, aan inboedels en inventarissen is nog niet te overzien, noch te schatten. Zij loopt in de millioenen. Elders in dit blad geven wij een meer gedetailleerd overzicht van de ramp in en rond Dordt, een ramp die in omvang en hevigheid, die van 1916 verre overtreft. ROZENBURG. Het eiland Rozen burg staat voor. 70 onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevol king is niet geëvacueerd en ér zijn geen ongevallen voorgekomen. Van het grote vee zijn 10 koeien verloren gegaan. Pogingen worden in het werk gesteld om de gaten in de dijk provi sorisch te dichten. DEN HAAG. - De KNAC doet een beroep op alle automobilisten om zich waar dit van nut. kan zijn ter beschikking te stellen van de hulporganisaties. In het bijzonder meent de KNAC dat. zij zich in de eerstvolgende dagen verdienstelijk kunnen maken bij de inzameling van de voor de getroffen ge bieden noodzakelijke goederen als kleding e.d. door deze naar de centrale punten te vervoeren. DEN HAAG. Men zegt wel eens iets over „ambtenarij". Nog niet zo lang geleden moest een minister toegeven, dat zijn ambte lijke apparaat niet zo wakker was geweest, als hij wel gaarne had gezien. Dat was met Kerstmis in Breda en in Den Haag. Maar nu de opgezweepte storm vloed de zeegaten binnendrong, de dijken wegspoelde en nu onze aartsvijand ons land bedreigde, nu stond ook „de ambtenaar" gereed, om te doen wat zijn hand vond om te doen. HU was er, op Zondag ochtend al. Hij was op zijn bureau, op het ministerie, hij trok er op uit, als het nodig was. Hij was te bereiken, voor ons en iedereen, tot Iaat in de avond. De provin ciale griffie van Zuid-Holland had zelfs een nachtdienst ingesteld. Wij maakten het gisteren alleen maar in Den Haag mee. maar het zal overal in den lande, waar het nodig was, wel hetzelfde zijn ge weest. Holland was in nood, dus waren de Hollanders bij tienduizenden in touw. natuurlijk. DEN HAAG. De K.N.A.C. heeft reeds van verschillende zijden uit de getroffen gebieden het ver zoek gekregen er de aandacht van automobilisten op te vestigen dat men hij de hulpverlening ernstige hinder ondervindt van nieuwsgie rigen die per auto aankomen. Met angstig bulderend geweld brok het water uit de Merwede voor Dordrecht, onverhoeds op diverse plaatseti vrijwel gelijktijdig over de Noordendijkde enige waterkering die dit deel v.an Dor drecht beschermde. Na het terugvallen van het water de volgende morgen bleek eerst goed hoe ontembaar de kracht van de vloed was geweest. Nog siepelde het water in fijne straaltjes door de poreus geworden dijkvoet. ROTTERDAM. Rotterdarft is thans geworden het hulpcentrum voor de om liggende plaatsten. Een goed georgani seerde vluchtelingenaetie heeft haal tenten in Ahoy'-hal opgeslagen. Daar worden alle vluchtelingen voorlopig on derdak versohaft. Tal van particulieren hebben zich reeds opgegeven vluchte lingen te willen huisvesten. "Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke be wolking met enkele verspreid optreden de sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Wadden-kust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noordoost, Iets kou der met plaatselijk liohte vorst in de nacht en ochtend. Miesje: 9575, 9575goed onthouden dit gironummer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1