SCHEEPSRAMP in Ierse Zee eist 133 slachtoffers Humanisme sJechts voor humanisten Prinses Beatrix was jarig GEEN KERKELIJKE MILITAIREN NAAR BIJEENKOMSTEN Vertrouwen in partijleiding Stemmen in Indo-China PRINS BERNHARD IN NEW YORK Peter Hurkos vond 335 millioen Maandag 2 Februari 1953 Prof. Romme op partijraadsvergadering: (Van onze parlementaire redacteur) In zijn politiek overzicht dat professor Romme Zaterdagmorgen op de voor gezette partijraadsvergadering van de K.V.P. heeft gegeven, wijdde hij bij zonder aandacht aan het actuele vraagstuk van het humanisme. De katholieke fractie-voorzitter stelde daarbij twee principes vast, waaraan de overheid zich dient te houden: zij behoort ten eerste tolerant te zijn, dus ook liet huma nisme in staat te stellen zijn geijkte taak te vervullen, maar daarnaast behoort zij liet waardeverschil tussen de kerk en dit humanisme nauwlettend in het oog te houden. Dit laatste impliceert, dat -het humanisme slechts een taak heeft onder de humanisten, niet onder de buiten-kerkelijken in liet algemeen. in het centrum der belangstelling. Een brede economische integratie is daarbij een levensbelang voor ons volk. Hier voor is een brede politieke intregratie noodzakelijk. Op het nationale terrein, aldus profes sor Romme, wachten wij met spanning op de plannen van de regering met be trekking tot de werkgelegenheid. Een opleving kan alleen komen van een breed plan, dat behalve realistisch, ook wat gedurfd zal zijn. Professor Romme hoopte, dat hij het volgend jaar zal kunnen spreken over Legerorder op komst Pater Stokman ging nog nader in op het vraagstuk van het humanisme. Het antwoord van minister Staf op zijn vra gen achtte hij niet bevredigend. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer gaat de bewindsman opnieuw op de kwestie in. De toon wijkt hierin in gunstige zin al van het antwoord op de gestelde vragen. Op een en ander is een persoonlijk onderhoud gevolgd, tussen magister Stokman en de bewindsman. Bij dit onderhoud heeft de bewinds man toegezegd, dat er een legerorder zal uitgaan waarin het volgende zal worden bepaald: minderjarige mogen nimmer zonder toestemming aan humanistische bijeenkomsten deelnemen. Militairen uit een kerkelijk milieu mogen dit even eens niet. De bijeenkomsten zullen al leen openstaan voor hen die werkelijk humanist zijn. Desondanks blijft er re den om de vraag te stellen of de ver leende faciliteiten, het humanistisch thuisfront geen voorrechten geven die andere thuisfronten niet hebben. Minis ter Staf schijnt echter voornemens te zijn om de hele opzet nog eens opnieuw in overweging te nemen. Magister Stok man wilde nu het komende defensie-de bat in de Eerste Kamer afwachten. Politieke integratie De laatste tijd, aldus prof. Romme, be staat er onzekerheid over de totstand koming van de Europese defensiege- meenschap. Vooral om deze reden moet het defensie-debat in de Eerste Kamer met spanning worden tegemoet gezien. De Europese eenwording staat thans Twintig Oost-Duitse mijnwerkers verdronken In een Saksische uraniummijn, de Stalinmijn te 'Obeïschlema, welke on der water kwamte staan doordat de pompen niet langer werkten, zijn 20 Oost-Duitse mijnwerkers verdronken, terwijl 62 anderen in een van de lagere verdiepingen opgesloten zitten. Naar verluidt zijn twee mijnwerkers doodgeschoten en zes gewond door Rus sische bewakers, die een demonstratie van ongeveer 2000 mannen in de kiem trachtten te smoren. De 2000 mannen eisten snelle maatregelen voor hun ka meraden. De transformatoren vielen Zaterdag uit, waardoor de pompen, waarmee de mijn droog gehouden werd, niet mere konden werken. Enkele minuten later begon het water in de mijn snel te stij gen. In een van de lage verdiepingen verdronken 20 mannen. Functionarissen van de mijn deelden de demonstranten mee, dat het vele da gen zou duren voordat een begin met het reddingswerk gemaakt kon worden. De mannen werden hierdoor zo kwaad) dat zij weigerden heen te gaan. De Russische bewakers renden het ter rein van de mijn op en schoten op hen. RODE ONDERHANDELAARS WAREN OPSTANDLEIDERS Het opperbevel der V. N. in Korea beschuldigt de Noord-Koreaanse afge vaardigden bij de bestandsonderhande lingen te Pan Moenjon generaal Nam II en generaal Lee San Djo er van ver antwoordelijk te zijn voor de krijgsge- vangenenopstanden op de eilanden Kodje en Tsjedjoe, die 150 doden kost ten. Üit geheime rapporten was gebleken, aldus het opperbevel, dat zij de plan nen hadden -gemaakt en de leiding had den gehad. concrete plannen inzake de kinderbij slag. Het katholiek aandeel Over het katholieke aandeel aan het kabinet, wilde prof. Romme zich meer tevreden tonen dan over de uitslag van de verkiezingen. Het doel van de huidige regeringsarbeid is op de eerste plaats onze vrijheden verdedigen Verder staat bij ons voorop het streven naar een christelijk werk en gezinsleven. En ten derde gaat het vooral om de mens, niet alleen om de katholieke mens, maar ook om hen, die de buiten-kerkelijke wor den genoemd. Tot hen moeten we door dringen met de inzet van de volle kracht van de waarheid onzer beginselen. Politieke samenwerking tussen par tijen is alti.jd een paradox. Samenwer ken, waarbij het partij-type van de P. v d. A. is betrokken verhevigt de paradox Die samenwerking gaat niet alleen ge paard met de strijding van eikaars be ginselen en uitgangspunten en uiteinde lijke doelstellingen, zij gaat van de zijde van de P. v. d. A. tevens gepaard met de poging, dat eigen electorale aan hang te vergroten ten koste van de part ner. Wat wij zonder aflaten moeten pogen, dat is onze eigen ideeën ingang te doen vinden bij de aanhang van de ander. Katholiek Den Bosch, werd het prae-advies van 't partijbestuur aanvaard om de Tweede Kamerfractie te'verzoeken, in deze aan gelegenheid diligent te blijven. De kring Utrecht boekte succes met haar voor stellen om de reglementen te wijzigen in die zin, dat ook in de kring- en sta tenvergaderingen een vertegenwoordi ging van de jongeren wordt mogelijk gemaakt Bij de discussies, na het verslag over het parlementaire werk, verklaarde prof. Romme, dat zonder meer is mee- maatschappijbeeld Van onze parlementaire redacteur) De heer TV. J. Andriessen is Zater dagmiddag door de partijraad herko zen als voorzittter van de Katholieke Volkspartij. Deze herbenoeming met. 91 van de 98 stemmen, gaf uiting van hernieuwd vertrouwen in de leiding van de partij en in de persoon van de hair Andriessen. Voor pref. Romme. Bedeeld, dat het staatssecretariaat voor - - - de volksgezondheid zal worden opgehe ven. De fraciie zal haar standpunt nog nader bepalen. De opmerking, dat in de fractie „Holland." te zeer zou domine ren, achtte hij niet juist. Tien leden van de fractie komen uit de Zuidelijke pro vincies, zes uit Gelderland, Overijsel en Utrecht. De oorzaak van het uitblijven van de plannen inzake bevordering van de werkgelegenheid schuilt in de fun damentele four, dat bij het heengaan van het oude kabinet geen ambtelijke gegevens voorhanden waren. Het „mea culpa", dat een der sprekers gevraagd had, wilde prof. Romme zeker niet uit spreken. Hij was van mening, dat be paalde critiek zich kenmerkt door een buitengewone vaagheid. Mej. Klompé en de heren Janssen en Lucas beantwoordden vragen van meer speciale aard. de leider van de Tweede Kamer-frac tie, ivas al eerder op de dag her nieuwd vertrouwen opgebracht. Ook de twee ondervoorzitters van 't partijbestuur, prof. Gielen en de heer Chr. Matser, werden herkozen. Als le den werden gekozen Th. Hooy, C- Mer- tens, J. Middelhuis, mr. P. Aalberse, F. Tenvindt, J. J. de Wit, mevr. L. Dings-Hendrickx, mej. C. Stringa en prof. mr. L. Schlichting. Drie zitten de leden teerden niet- herkozen. Mag. Stokman werd vervangen door prof. Beaufort, mej. mr. TV. van Lanschot door mej. A. Holte en mr. dr. De Gou door de heer Laan. De voorstellen van de kringen wer den in de middagvergadering vlot afge handeld. Het voorstel van de kring Den Haag om tot de constructie van een con creet katholiek maatschappijbeeld te komen, werd verdedigd dooi' de heer Vughts. Ook de gewone man moet dui delijk weten waar wij naar toe willen en wanneer het solidarisme geen fictie is moet het mogelijk zijn, dat de maat schappelijke groepen het met dit doel eens worden over een aansprekend plan. Op voorstel van de partijvoorzitter werd besloten om op het katholiek bu reau voor maatschappelijk en cultureel overleg een dringend beroep te doen om deze taak ter hand te nemen. Verlegewoordiging van jongeren Op verschillende voorstellen inzake 't classificatie-vraagstuk o.a. van de kring LT.-GENERAAL CALMEIJER NAAR PARIJS De luitenant-generaal Calmeijer is met ingang van 1 Februari benoemd tot militair adviseur van de Nederlandse vertegenwoordiger in de Noord-Atlan tische raad, en tot hoofd van de mili taire afdeling van de Nederlandse dele gatie bij de interimcommissie der Euro- pese defensie gemeenschap. Zij bezocht het kincler- circus ..Elleboog'' Een stralende 15-jarige prinses Bea trix fietste Zaterdagmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soestdijk naar school, want ook voor prinsessen geldt dat het werk boven pleziertjes gaat. En zo toog zij welge moed naar het, Baarns lyceum, waar zij haar dagelijkse taak in de derde klas begon. Prins Bernhard, die Vrijdagavond naar New York was vertrokken, had die avond zijn dochter reeds met een geschenk verrast. Meer dan 6000 verjaardagsbrieven en -kaarten had de post Zaterdag uit Ne derland en alle delen der wereld ge bracht. Kleine geschenken waren er ook weer in groot aantal: een keurige pas teltekening van de prinses, staande bij haar paard, knipselwerk van kinderen, die zelf op deze dag jarig zijn en zelfs was er een groot pak van een familie uit Washington. Toen wij op het paleis kwamen, stond buiten een prachtige donkerrood ge lakte fiets compleet met trommelrem- men en drie versnellingen, een ge schenk van een rijwielhandelaar uit Soestdijk, dat hij persoonlijk kwam aanbieden. Om half één 's middags bood een delegatie van het wapen der Koninklijke Marechaussee aan de prin ses een beeld aan, vervaardigd door de 24-jarige Limburgse beeldhouwer Jos. Wong Lun Hing, leerling ener aca demie voor beeldende kunsten. Het beeld stelt een. danseresje voor. Later heeft prinses Beatrix haar ver jaardag tezamen met de Baarnse kin deren gevierd. Dit gebeurde in „Flora" waar het kindercircus „Elleboog" uit Amsterdam op uitnodiging van de Baarne oranjevereniging een tweetal voorstellingen gaf. De tweede die te 16.15 aanving werd bijgewoond door H. M. de Koningin, de jarige Beatrix en haar zusjes Irene en Margriet. Auteursrechten omroepbladen voor Hoge Raad De stichting „Het Radioprogramma", die door de rechtbank en het gerechts hof te Amsterdam in het ongelijk is gesteld inzake de auteursrechten der omroepverenigingen, is in cassatie ge gaan. Zij heeft thans bericht ontvangen, dat de pleidooien voor de Hoge Raad in de cassatieprocedure op Vrijdag 20 Febr. zullen worden gehouden. Het radiopragromma zal hiermede be reiken, dat voor het eerst in ons land in hoogste instantie zal worden uitge maakt of de omroepverenigingen het auteursrecht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radioprogramma's, die hoofdzakelijk worden bekostigd uit door alle radioluisteraars te betalen ver plichte luisterbijdrage", aldus deelt de genoemde sichting mede. Canada zal meer niet- agrariërs toelaten De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet-agra- riërs heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleen reizende niet-agrariërs zal mogen ver trekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie-aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang woden verleend aan die genen, die hun aanvraag reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ont vingen. Gekken kregen de vrijheid Honderd gezinnen te Singapore héb ben een angstige nacht doorgebracht. De directie van een ziekenhuis voor geesteszieken had wegens een staking van 450 leden van het verplegend per soneel de patiënten die als niet gevaar lijk werden beschouwd, naar hun fa milies teruggezonden, omdat er gebrek was aan het nodige toezicht. De meèste van die gezinnen ver klaarden een slapeloze nacht te hebben doorgebracht. Zij moesten voortdurend op de pa tiënten letten en alle deuren en vensters van de bovenverdiepingen sluiten om te beletten dat de patiënten zouden ont snappen of uit de ramen springen. MIST EISTE IN LONDEN BIJNA 2500 DODEN Tengevolge van de mist, waarin Lon den een week vpor Kerstmis was ge huld, zijn 2484 personen overleden. In sommige gevallen duurde het 10 dagen, voor overledenen konden worden begra ven. De eerste verkiezingen in Indo-China, zijn in volkomen rust en orde verlopen. Een kiezer uit vooraanstaande kringen in Vietnamdeponeert zijn biljet in de stembus. Lastige douane Zaterdagmiddag omstreeks half 6 Ne derlandse tijd is Prins Bernhard met het KLM vliegtuig te New York aangeko men. Gedurende de overtocht nam de Prins enkele malen plaats in dc cockpit van het vliegtuig als piloot. Vóór de landing bestuurde de Prins het vlieg tuig een uur lang. De Prins liep nadat hij was uitgestapt snel langs de douane op het vliegveld, maar een ambtenaar van de douane snelde de Prins achterna en verzocht hem terug te willen keren. Een functionaris van het State De partment kwam tussen beide en ver klaarde, dat alles in orde was. De Russen hebben weer „spionnen" ontdekt Het officiële communistische orgaan de Prawda heeft de ontdekking bekend gemaakt van grove schendingen van de Sovjetwetten inzake de bescherming van staatsgeheimen. Bij een van deze gevallen was een minister Petrof betrokken. Hij zou zich schuldig gemaakt hebben aan ontoelaat bare zorgelijkheid en lichtgelovigheid waardoor hij een aantal geheime do cumenten is kwijtgeraakt. De Prawda maakt verder melding van de ontmaskering van een zekere Orlof. Het blad schrijft over deze man: „De verrader Orlof is door gebruik te ma ken van de zorgeloosheid van arbeiders in staat geweest een geheim document te stelen dat hij in handen wilde spelen van een buitenlandse geheime dienst." Kolonel W. Kist bood namens de Kon. Marechaussee aan Prinses Beatrix een geschenk aan ter gelegenheid vav haar vijftiende verjaardag. Prinses Beatrix neemt, het geschenk in ontvangst. Achter de prinses staat haar zusie prinses Irene. tJET afschuwelijke noodweer dat Zaterdag en Zondag de golven van de Noordzee, Ierse zee en Kanaal tot bergen heeft opgezweept, lieeft tal van schepen in moeilijkheden gebracht. Verscheidene schepen zijn gezonken; 133 toria" in de Ierse zee is vergaan. Onder de slachtoffers bevinden zich vrou wen en kinderen; zes lijken'zijn zijn tot nu toe geborgen. Slechts 44 per sonen, allen mannen, hebben de ramp overleefd; onder hen bevinden zich tien leden van de bemanning. Acht overlevenden zijn door de Britse torpedoboot- jager „Contest" opgepikt. De reddingboot van Douaghadee bracht 35 overle venden binnen. Een reddingboot van de „Princess Victoria" wist Donaghadee binnen te lopen- Aan boord bevonden zich een ernstig gewonde man en de lijken van zes andere opvarenden van het verongelukte schip, die de ontbe ringen na de schipbreuk niet hadden overleefd. de „Prinses Victoria", waarin zich vrou wen en kinderen bevonden, sloegen, temidden van reusachtige golven, bijna onmiddellijk om. Mannen sprongen te water en poogden, zich vastklemmend aan stukken wrakhout, de kust te be reiken. De een na de ander moest ech ter, verstijfd door de koude of uitgeput, zijn stuk hout losgelaten en zonk weg. Alles Is in het v/erk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang ge doemde schip van boord te halen, doch vergeefs. Sleep- en tankboten, treilers, reddingboten, de torpedobootjager „Contest" en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de „Prinses Victo ria", doch reusachtige golven beletten te dichte nadering van het schip, ter wijl het daardoor ook niet mogelijk was met lijnen een verbinding tot stand te brengen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de woedende elementen worstelen de schip. Zij zonden radioboodschappen aan de „Contest", om de oorlogsbodem bij zijn reddingspogingen te helpen. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om, met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken, doch de heldhaftige pogingen hunner opvaren den leverden geen resultaat meer op. Het schip was Zaterdagochtend uit Strenzaer, Schotland, naar Larne, Ier land, vertrokken, voor de normale dienst. De boot was in 1947 gebouwd en was Engelands modernste veerboot; het schip kon 1500 passagiers vervoe ren. Schepen op het droge Gisternacht om half vier is 7 km. ten Zuiden van Zand voort de Duitse kust vaarder „Julius Ruetgers" op het strand geworpen. De boot ligt onge veer tien meter van de duinenreep en is geheel onbeschadigd. De verwachting is, dat het maanden kan duren alvorens de boot vlot zal kunnen komen. De 25 man opvarenden zullen voor lopig aan boord blijven. Zaterdagavond is tussen Noordwijk en Katwijk de kotter „Ouddorp 13" gestrand. Het scheepje ligt hoog op het strand, bijna tegen de duinen. De be manning blijft aan boord. Het Finse schip „Bore 6" dat bij Schouwen aan de grond was gelopen, Ook kapitein omgekomen (OjNDER de om het leven gekomen le- den van de bemanning bevinden zich drie stewardessen. Ook de gezag voerder, James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overlevenden hebben medegedeeld, hoe hij tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, de passa giers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte i gebleven. Juist voordat de „Prinses Victoria" begon te zinken, gaf Fergu son last het schip te verlaten. Toen het schip zonk zaten nog drie mensen in de mast. Onder de slachtoffers bevinden zich majoor John Sinclair, vice-premier en minister van financiën van Noord-Ier- land en Sir Walter Smiles, een afge vaardigde van Noord-Ierland in het Britse Lagerhuis. Te water gelaten reddingboten van is gisternacht omstreeks half één op eigen kracht vlotgekomen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot „Schelde", in de Nieuwe Waterweg op een strekdam gelopen en nagenoeg vergaan. Ijlings werd de hulp ingeroepen van de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Hol land. die Zondagnacht bezig was, de bemanning aan boord te nemen.De sleepboot wordt als verloren be- schouwd. Vier schepen, die in de Ketelmond nabij Kampen voor anker lagen zijn door de storm los geslagen en op drift geraakt. Alle vier zijn op pieren in de Ketelmond gelopen. Het ergste is de Rijnaak „Breithorn" uit Bazel er aan toe. Dit schip zit met de achtersteven vast op het droge, terwijl het voorschip in het water ligt. De Rijnaak dreigt in tweeën te breken. Amerikanen eisen teruggave vliegtuig De Amerikaanse ambassadeur in Boedapest heeft de Hongaarse regering een nota overhandigd, waarin opnieuw uitlevering van het Amerikaanse vlieg tuig, dat in November 1951 door Rus sische jagers boven Hongaars gebied tot landen werd gewongen, wordt ge- eist. De Amerikaanse regering g,af in de nota te verstaan, dat zij de zaak voor het internationaal -gerechtshof zal bren gen, indien het toestel en zijn lading, gezamenlijk een waarde van 98.000 dol lar vertegenwoordigend, niet worden vergoed. Zoals indertijd gemeld werd de be manning van het vliegtuig in Hongarije veroordeeld tot een boete van 123.000 dollar en eerstt vrijgelaten, nada deze boee was voldaan. Het vliegtuig werd echter, ondanks verscheidene Ameri kaanse nota's, niet teruggegeven. De douanebeambte zeide evenwel tot de Prins: „Het spijt mij zeer", waarop Prins Bernhard antwoordde: „Het hin dert niet. Laten wij teruggaan". Na een formaliteit vervuld te heb ben, ging de Prins spoedig weer heen. Tegen wachtende journalisten zeide hij: „Ik ben zeer verheugd dat ik weer in New York ben bij deze historische ge legenheid. Ik heb hiernaar verlangd omdat de banden van Nederland met deze prachtige stad eens te meer op de voorgrond zijn gekomen. Geëscorteerd door een afdeling van de politie reed de Prins naar het Wal dorf-Astoria hotel. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr. Van Royen begroette de Prins 'bij zijn aankomst. Zondag sprak Prins Bernhard een re de uit ter gelegenheid van de formele stichting, drie honderd jaar geleden, van NieuV Amsterdam in de „Aint j Marks in the Bouwerie". Daarna had een receptie plaats in het parochiehuis. Zondagavond werd een diner in de Union Club aangeboden door ds. Gil- bert Darlington, vicepresident van de Saint Nicholas Society. Omtrent de duur van het bezoek van de Prins staat nog niets vast. Vernomen i wordtnog dat Prins Bernhard in de eerste helft van Februari een bezoek van drie dagen aan Washington zal brengen. Ofschoon er thans nog geen regelin gen zijn getroffen voor een bezoek aan president Eisenhower, schijnt men met zekerheid te mogen aannemen dat de Prins, diie een oude vriend van de ge neraal as, op het Witte Huis zal wor den ontvangen. Een zegsman in de onmiddellijke om geving van Prins Bernhard wees er op dat, indien een dergelijke ontmoeting zou plaats vinden, deze een strikt per soonlijk karakter zou dragen, zonder politieke betekenis. HBS-leerling na stoei partij overleden Een stoeipartij tussen twee leerlingen van de Rijks H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost v,an de 18-jarige F. K. uit Leerdam. Een 21-jar. mede-scholier draaide de das van de Leerdammer zo vast om diens nek, dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis te Dordrecht liet over brengen. Vandaar is hij naar het Leer- damse ziekenhuis gebracht. Twee Leer- damse medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel noodzakelijk. Tij dens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. Twee boerderijen en café afgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn in de afgelopen naclit te Wognum 't café „De vier Heemskinderen" en twee be lendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door 't vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks 120 spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die dooi de orkaan heviig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Dienst Maatschappelijke Zorg niet meer in functie De dienst maatschappelijke zorg, welke in December 1947 in het leven was geroepen en ressorteerde onder de departementen van binnenlandse za ken en van uniezaken en overzeese- rijksdelen, heeft bij ministeriële be schikking als zelfstandige tak van dienst opgehouden te fungeren evenals de aan deze dienst verbonden inspecties. Helft van het fortuin is voor onze landgenoot Volgens de correspondent van de „Gazet van Antwerpen" te Madrid heeft de Nederlandse helderziende Peter Hur kos in de Spaanse hoofdstad een erfe nis van 335 millioen gulden opgespoord Hurkos verklaarde tegenover de cor respondent, dat hij naar Madrid was gegaan om een fabelachtig fortuin op te sporen, dat daar nagelaten werd door een zekere Amols in de vorm van goud, juwelen en aandelen. De enig overlevende erfgenaam, een neef van Amols, die buiten Spanje woont, kon zijn rechten echter niet doen gelden wegens het ontbreken van de nodige documenten. Deze waren ns melijk verdwenen uit de archieven van de bewaarder der hypotheken. Peter Hurkos toonde de correspon- dent de officiële bewijzen dat hij dei i documenten heeft teruggevonden. Deze documenten werden verduisterd door een oneerlijke ambtenaar, die thans in de gevangenis zit. Volgens een tussen de erfgenaam en Peter Hurkos geslo ten contract ontvangt laatstgenoemde de helft wan de erfenis. UNIEKE VISVANGST VAN SCHEVENINGSE LOGGER De vangstberichten van gisteren van de Noordzee waren buitengewoon goed. Het is zeer opmerkelijk dat op dit tijd stip, waarop andere jaren de gehele haringvloot reeds is opgelegd, nog zo veel haring boven water wordt gehaald. Deskundigen noemen het een unicum voor Scheveningen, dat zo laat in de tijd nog haring wordt gevangen. Door gaans sluit het visseizoen omstreeks ■•Pt mis. Het initiatief is alleen van Scheveningen uitgegaan en de rederijen die dit zo laat hebben aangedurfd, zijn ruimschoots beloond en hebben prachtige resultaten geboekt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4