DI|K DOORGEBROKEN CAPELLE Dreiging bij Waalwijk Land van Altena onder water De slag om de Noord De Jamiari-vloed van 1916 De watersnood in de Midden-Lang straat Talloze helpers van overal Ooggetuigenverhaal van een van de duizenden reddingen Noodtoestand in Belgisch kustgebied Ook Engeland betreurt vele doden Maandag 2 Februari 1953 (Van een onzer redacteuren) Tot diep in het Brabantse land heeft de watersnood zijn wonden geslagen. De enorme watermassa's, die in het afgelopen etmaal van liet Hollandsch Diep via de wateren van de Biesbos, de Bergsclie Maas en het Oude Maasje naar het gebied van de Midden-Langstraat stormden, hebben daar een uiterst critieke situatie doen ontstaan. In de dijk, waarover de weg Capelle-Waspik loopt, werd een gat van ongeveer veertig meter geslagen. En door de ongekend hoge waterstand werd deze weg over de gehele breedte overspoeld. Verschil lende gezinnen in en rond Waspik werden van de buitenwereld afgesloten. Iedereen helpt thans iedereen in Nederland, in Brabant en ook in het ge bied van de Midden Langstraat. Al vroeg kwamen er militairen uit de garni- soenen Den Bosch en Oirschot en 's avonds werden er talrijke burger-vrij willigers met vrachtauto's aangevoerd om de bedreigde punten in de dijken helpen versterken. Waalwijk bedreigd Waalwijk is lang bedreigd gebied geweest. De dijk langs de grote weg WaalwijkSprang-Capelle moest in allerijl versterkt worden. Hier is door burgers en militairen zonder ophouden gezwoegd. Bij de Roestelberg werden duizenden zandzakken gevuld en naar de bedreigde punten gebracht Het water staat ook nu nog tot aan de top van de dijk. Op verscheidene plaatsen sijpelde het er doorheen. In de uren, dat het water zijn hoogste stand had bereikt, werd het door de enorme windkracht over de dijk heengeslagen. Reeds om acht uur in de morgen had burgemeester J. Tieyssen een beroep gedaan op de militairen Stoottroepen en Genie uit het Bossche garnizoen. De meesten waren op dat ogenblik nog met verlof, maar ze zijn direct naar hun onderdelen teruggekeerd, toen daartoe het bevel van de generale staf via de radio werd gegeven. Kranig hebben zij dank Waalwijks burgervader, de heer J. 2 Teyssen, die de leiding heeft van J de strijd tegen het water in zijn gemeente, heeft tegenover ons zijn 2 grote erkentelijkheid en waardering 2 o uitgesproken voor de hulp die hij 2 van burgers en militairen overal 2 o uit den lande heeft mogen onder- vinden, zich. geweerd. De burgemeester van s-Hertogenbosch, mr. H. Loeff, stelde direct 8000 zandzakken voor Waalwijk, waar er maar 3000 aanwezig waren, beschikbaar. Toen de avond viel werden van overal lichtagregaten aangevoerd.' Bur gemeester Teyssen deed een oproep daarvoor via de radio. Critiek was de situatie vooral ook gister-avond in de uren tussen 9 en 11 uur. Het water was toen tot een toppunt gestegen. Men had eehter goede hoop de dijk te kunnen behouden. De secretaris- penningmeester van het waterschap „De Bimienpolder van Besoijen", de heer W. Couwenbcrgh, waar de bedreigde dijk in onderhoud is, de heer W. Cou- wenberg deelde ons mede, dat over de gehele lengte van de dijk een dijkwacht is ingesteld, die 's avonds met stallantaarns de dijk controleerde. Zoals men weet zijn de ingelanden, die voor dijkwacht worden aangewezen hiertoe verplicht op grond van het pol derreglement. Tenslotte kunnen wij nog melden dat in Waalwijk drie fabrieken door het water zijn geïsoleerd, namelijk die van de fa. Van Gent, de meelfabriek van de firma Teurlings en de lederfabriek „de Amstel." door het verlies aan vee. Hoe groot die schade zal zijn is bij benadering nog niet te sshatten. In de Biesbos is al het' vee verloren gegaan. In Capelie In Capelie is het water over de Winterdijk geslagen. De weg naar Was pik is volledig versperd en voor een deel weggeslagen. Verschillende huizen zijn door het water reeds ondermijnd, een enkel stortte in. De bewoners, de familie Couvée, konden zich tijdig in veiligheid1 stellen. In Capelie was het ook, waar wij het relaas hooTden van de vrouw van hor logemaker Van Alphen. Wij troffen haar gister-middag juist toen zij zich gereed maakte voor de evacuatie. In haar huis was de benedenvloer reeds overstroomd, rondom waren de wegen weggespoeld en het enige houvast, de enige moge lijkheid om te ontsnappen was de reeds zo gehavende dijk. Daar over ijlden mannen en vrouwen, politie en brand weer en helpers van overal om nog te redden wat er te redden viel. Een deel van het vee uit deze omgeving, een heel klein deel slechts, kon naar hoger gelegen punten worden gebracht, waar i Het kritieke -punt voor Waalwijk. Hoog staat het water tegen de dijk langs de weg WaalwijkSprang-Capelle. Met zandzakken wordt de dijk versterkt. Honderden hebben hier de morgen en de hele nacht door gezwoegd. Wie zal de strijd winnen: de mens of het water.Links op de achtergrond het silhouet van Waalwijk. het met veewagens werd afgevoerd. Vrouw van Alphen vertelde ons, hoe zij 's nachts om 3 uur wakker was ge worden. Ze daelit eerst dat er brand was, en toen ze haar man wakker maakte en het licht had aangedaan bleek de vloer onder water te staan. De man wilde de waterleiding afsluiten, hij dacht namelijk toen nog dat daarin een lek was..Maar het was geen lek.... Dat bleek hem wel toen hij buiten had gekeken. „Kom d'r uit vrouw, want we verzuipen", was de krachtige uiting van zijn schrik. Toen hebben ze de bu ren gewaarschuwd en maar geluisterd.... Geluisterd naar het loeien van de wind en naar het water. Het water.... Waspik Om vijf uur Zondagmorgen loeide de brandweersirene in Waspik. Het wa ter was op dat moment al enige huizen in de Veerstraat binnengelopen. Ijlings werd de bevolking daar geëvacueerd. Dé E.H.B.O. nam de verzorging er van op' Zich. Een half uur later overspoelde het water deprovinciale weg en sloeg er een .groot gat in. Verschillende gezin nen werden geïsoleerd. Met roeiboten werd gepoogd deze mensen te redden. Eenmaal sloeg een boot om, maar ge lukkig konden de inzittenden zich weer op het droge werken. Om twaalf uur in de voormiddag werd een tweede po ging gedaan. Eerst om twee uur echter slaagde men er in de bedreigden aan de vaste wal men weet nu wel wat dat betekent te brengen. Alle maatregelen werden ook hier on middellijk getroffen. En ook hier nam Nederland de strijd energiek op tegen de woedende elementen. (Van een onzer redacteuren) Voort ratelde onze wagen. Het noodgebied in. Beweeg was er allerwegen. Niemand kon het in huis uithouden. In Vlijmen, Nieuwkuyk, Drunen, Waal wijk, Heusden en overal op onze wegen, zagen wij mensen angstig bijeen groepen en de waterramp bespreken. Auto's snelden reeds terug midden en oostelijk Brabant in, auto's vol evacué's, velen juist amper aan het water spook ontsnapt. Vrachtwagens stonden op vele plaatsen gereed om op het eerste sein in gezet te worden voor de hulpverlening. Veewagens vervoerden onrustige koeien en hier en daar stonden onbegrijpend met hun achterste in de wind schapen dom te kijken. In het hele gebied van het Land van Altena beukte en dreunde het water. Meeuwen, Drongelen, Eethe, Genderen, Hoge en Lage Zwaluwe en nog tientallen andere dorpen en dorpjes werden geheel of gedeeltelijk geëvacueerd.... Nederland vluchtte voor het water. Bij Labbegat Verderop bij Labbegat werd de weg door de grote golfslag geheel over spoeld. Hier wareli -grote gaten in de weg geslagen, bomen ontworteld, zoals trouwens overal elders, en rondom strekte zich een wijde watervlakte uit. Daarin kan men op verschillende pun ten huizen, schuren en bomen zien staan. En het water dat dreunend en dreigend tegen de dijk aansloeg, voerde alles met zich mee, wat op z'n weg kwam: boomstammen, bossen hooi, land- en tuinbouwgereedschap etc. Ook is er in het gebied van de Midden- Langstraat behalve een enorme mate riële schade ook grote schade geleden Oerkrachten losgebroken Oerkrachten van .de natuur storm :en water waren losgebroken. Het was een 'hel, een (hel van water. Hon derden, duizenden hectaren grond, zuur bewerkte bodem, liep onder. 'Huizen storttenin, huizen vol herinneringen. Er waren er die niets dan Ihun kleren overhielden. Maar zij leefden. Zij behoorden niet tot de zware tol, die ons goede vader land aan het Avater móest betalen. Bo venmenselijk waren dikwijls de inspan ningen om de levens te redden. Dap pere mannen streden in eenzame roei bootjes, die als notedopjes op de zee, rond gesleurd Averden voor hun mede mensen, hun vrienden, hun buren. De eerste redding Het was bij Hank onder de gemeente Dussen, waar wij de eerste redding van de dag van gisteren beleefde; Het was een schouwspel, dat zich op duizenden andere plaatsen heeft afgespeeld. Te vergeefs en hoe verschrikkelijk is di-t als men weet dat luttele honderden meters verder mensen zitten te bidden en wachten om hun verlossingTe vergeefs nu, was hier al (menigmaal ge- pooigd om een zieke man met z'n vrouw Dit was de weg van Capelie naar Waspik. Het water beukt nu tegen de dijk, stormt en overheen, overal enorme verwoestingen aanrichtend. Alles sleurt het mee, hekken, boomstammen, huis raad, bossen hooi, De bewoners van de huizen roerden geëvacueerdhet lotdat ook zovele duizenden andere landge- noten ondergingen. te redden. Het huis stond midden in het water, dat reikte tot op de eerste verdieping. Zware slagregens, als ha gel zo hard, sloegen de redders in het gezicht. Een gierende storm deed de boot van de genietroepen uit Den Bosch zwaaien en schudden. Maar men zette door. Men, de grote „men", waaraan Nederland in deze dagen zo veel te danken heeft. De zoyeelste poging lukte. De boot bereikte het huis na angstvallig door de prikkeldraad omheiningen, de palen en de balken, door gemanoeuvreerd te zijn. Wij, van uit de verte toeschouwer, zagen hoe een zwarte en een witte gestalte op het bal- con verschenen. Een ladder werd in de boot gezet en daarover klommen ze naar benéden, de schommelende boot in. Terugtocht De terugtocht was niet minder moei lijk. De storm dwong de boot het onge luk in. Maar met vaste hand Averd het roer bediend. En de motor klepperde. Het Avas een. moeilijke Aveg terug. Maar bet lukte tot de grote vreugde van de honderden, die niets anders konden doen daTS/ïtoekijken. Ondersteund werd de vrouw aan land gebracht. Zij was over haar zenuwen. Dit was te vee/1. De man was bleek en stil.. Nog even keken ze achter zich. Naar het water en naar hun huis. Toen bracht een snelle auto hen naar de vei lige, wannte van een bevriende schouw. Verder Weer reden wij verder. Wat moeten wij U nog vertellen. Dat daar en daar de dijk door is? De dijk is overal door. Vanaf Waalwijk langs de hele Westkust van Brabant staat water. Op talrijke plaatsen spoelde de dijk weg. Hier en daar. waren boten gezonken. Soms ston den wij plots voor water, daar waar eens een weg was. „Carpe Diem" stond er geschilderd op een café bij Drongelen. Carpe Diem, Pluk de dag, zo dachten wij: Maar het is het water dat de dag wie telde ze nog genomen heeft. De onvergetelijke Zon- v„. W dag Februari 1953. Waar we reden> waar we heen gingen, overal zagen we het zellfde beeld: redders en geredden, geschonden akkers, verhielde huizen, woningen tot aan de daken in het water. Het is om ziek te worden. Ziek van el lende. De Koningin bij Haar volk H. M. de Koningin heeft zich Zondag de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde streken. In de middag en namiddag heeft zij, ver gezeld van Prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan verschillende geteisterde plaatsen. Het lag in haar voornemen zo mogelijk nog een bezoek te brengen aan Zeeland. Evenwel was dat, in ver band met de verbroken verbindingen te land, niet mogelijk. Hare Majesteit de Koningin heeft onder meer een bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJsel en heeft aldaar de overstromingen in ogenschouw ge nomen. In Krimpen aan de IJssel heeft Hare Majesteit met de burgemeester en verscheidene andere personen gespro ken. De Koningin heeft getracht Dord recht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbe zetting der wegen als gevolg van plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft Hare Majesteit Gor- cum kunnen bereiken en heeft aldaar onder meer met de burgemeester gespro ken. Daarna is de Koningin naar Soestdijk teruggekeerd. Prins Bemhard zeer onder de indruk Prins Bernhard was zeer onder de in druk, toen hij het nieuws van de over stromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei' hij. De prins was diep onder de indruk van het verlies aan mensenlevens. Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getroffen is, op het ogenblik dat het zich weer herstelt. De prins, die deelneemt aan de plech tigheden ter herdenking van het feit, dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zeide: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe". Z.K.H. zei, dat hij nog niet officiëel op de hoogte was gesteld van de over stromingen. Hij had nog niet gedacht aan verandering van zijn huidige plan nen. De schade in het Westland In het Westland is practisch geen tuinder te vinden, die er zonder glas schade is afgekomen. In verschillende dorpen zijn hele warenhuizen platge slagen, in Honselersdijk zelfs een van 2.400 ramen. De meeste schade is aan gericht bij het z.g. platglas. In het gebied tussen Maassluis en Hoek van Holland is veel vee verdronken. Nabij Maassluis stonden enkele boerderijen tot de bovenlichten van de vensters on der water. De bewoners wachtten op evacuatie, de Kapelpolder bij Maassluis is geheel onder water gelopen. De grote houtvoorradèri van een vaten- en kis tenfabriek te Maassluis zijn wegge spoeld. Overal ligt hout verspreid. Ook het kerkhof te Maassluis staat onder -water. Nachtelijke tocht naar A Inikerk TUSSEN de wirwar van hulpvaardige mensen in het restaurant der Vee markthallen ontdekten wij aan een ta feltje een zévental' jeugdige, stoere knapen van de Zeevaartschool v. Kins- bergen uit Dieren. Op eerste oproep van Almkerk om bemanningen voor de boten, die nog diverse mensen uit de bovenverdiepin gen zouden ometen gaan halen, hadden zij zich spontaan als vrijwilliger op gegeven. Woudrichem had inmiddels twee grote reddingsboten geleverd, maar één zonder bemanning. Het wachten was nu op ervaren schippers. Met een tweetal wagens uit Den Bosch waaronder onze redactiewagen, heeft dit zevental in snelle tocht de be stemde plaats bereikt, via Drunen. Van- uit Babiloniësbroek was het onmogelijk Almkerk te naderen. In de •duisternis zag men vanaf de dijk diep in het polderland als enig levend contact met de in noodverkerenden het zwakke schijnsel van een lantaarn heen en weer gaan. Het was evenwel te gevaarlijk om nu nog met de boten van wal te steken. Pas morgen in alle vroegte zal men trachten ook deze taatsten uit hun be narde posities te bevrijden. Op het technisch bureau van de hulp verlening in Almkerk, Waar bij het licht der olielampen de commandant van de brandweer, Schouten, het reddingswerk leidde, wist men ons nog te vertellen, dat de evacuatie van deze gemeente slechts gedeeltelijk was uitgevoerd. Men meende nu de toestand meester te zijn. Twee dozen met kaarsen uit Heusden werden hier met vreugde begroet. De lichtvoorziening was- daarmee ruim- scnoots geaelct voor aeze naent van spanning. Het kolkend water heeft in deze ge meente een wig gedreven, zodat nu alleen nog maar telefonisch contact met de kom beneden de .dijk mogelijk was. Het vervoer van vee gaat onafgebro ken doormaar niet zonder strubbelin gen. Want onder Dussen lag een grote truck in het water gekanteld. Het gehele schoolgebouw aan de dijk was ingericht voor het onderbrengen van de daklozen.. Op terugtocht kwamen wij in Heus den rond vier uur nog een zware bull dozer uit Boxtel, begeleid door de Rijksverkeerspolitie uit Tilburg, tegen op weg naar Werkendam om er de dijk te helpen dichten. De evacuatie van boeren met hun vee Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening raadt boeren, die met hun vee moeten evacueren, drin gend aan met het vee de bijbehorende eigendomspapieren, ook t.b.c.-verklarin- gen en dergelijke documenten, vooral ook in veiligheid te brengen. Taaie strijd van 2000 mannen Tweeduizend man hebben gisteren op de 15 kilometer lange dijk tussen IJsselmonde en Ridderkerk gevochten tegen het water en de slag naar alle waarschijnlijkheid gewonnen. Toen het water omstreeks 19.00 uur op zijn hoogste punt was, zijn geen ongelukken gebeurd en heeft de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas, die loopt langs, IJsselmonde, Bolnes, Slikkerveer en Ridderkerk het gehouden, dank zij de duizenden zandzakken, rietmatten, zei len en andere materialen, die men met vele vrachtauto's vol heeft aangevoerd, gespreid en vastgelegd. De doorbraak van de buitendijk bij Ridderkerk heeft enorme schade ver oorzaakt. Alleen al in de electromoto- renfabriek van Smit te Slikkerveer wordt de schade voorlopig op een mil- lioen geraamd. Als de wind minderend •blijft, dan zal men de situatie langs de "^"OOR het noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, Het Zoute en Heist- Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek Averden dijken doorbroken, Avaardoor bet water Avoningen, Avaaronder de particuliere villa van koning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte ih tengevolge van de druk van bet Avater. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ontruimd. Alle genietroepen, die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kustplaatsen, zoals Ostende zijn verbroken. kwamen tenminste vier personen om het leven, terAvijl een gelijk aantal liet leven verloor in Kings Lynn aan de Wash. Men vreest dat vele slachtoffers te betreuren zijn in het liustplaatsje Cley in Norfolk (685 inwoners), dat 2,5 meter onder water staat. Politiemannen en militairen pogen over het ondergelopen land het geteis terde dorp te bereiken. Een politieman verklaarde: „het was een afschuwelijk gezicht." Noord en de Nieuwe Maas vermoede lijk in de hand kunnen houden. Militairen uit Rotterdam hebben zioK in groten getale vrijwillig voor de dijk wacht gemeld ter aflossing van de beurs gebeukte polderjongens, die nu ongeveer 20 uur aan een stuk aan het werk zijn geweest. Boze berichten kwamen hier binnen over de Alblasserwaard. Men zegt hier, dat-een gedeelte van Alblasserdam, om vattende ongeveer 3000 inwoners, van daag zal worden geëvacueerd. De door braken bij Papendrecht en Sliedreoht doen de polders volstromen en ook de rijksweg op 'Gorinehem is thans ver sperd. Het verkeer is zeer moeilijk. Van Dordrecht uit was men gister avond doende met amphibievaartuigen ■het zwaargetroffen 's-Gravendeel in de Hoekse Waard te ontruimen. Afsluitdijk en Zuiderzee werken hielden zich goed O Mensen \?an de Zuiderzeewerken ver klaarden dat de Afsluitdijk zich buiten gewoon goed heeft gehouden. Er is op drie plaatsen enige schade, die geen ge vaar oplevert.. Schade bij de Vlieter en schade 5 K.M. van Den Oever en tussen de kilometerpalen 17 tot 21. Deze scha de is toegebracht aan de steenglooiing. De dijk heeft het „maximum" te ver werken gehad, waarvoor hij berekend is. Dat is drie meter vijf en zeventig plus (boven normaal Amsterdams peil). De Zuiderzeewerken hebben zich bui tengewoon goed gehouden. Aan de Noord-Oostpolderdijk is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook engie ge ringe schade opgelopen, doch zich ver der goed gehouden. Schelde-tunnel liep onder water TN Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen on dergelopen. Ten Noorden van Het Ziute verdronken 10.000 konijnen op een fok kerij. De trein- en wegverbindingen onder vinden vertragingen en zijn op som mige 'plaatsen in het land onderbro ken. Over het Noord-Oostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Sinds Zondagochtend zijn de tele foon- en andere kabelverbindingen tus sen Nederland en België verbroken. De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen. De verlofgangers in genoemde drie provincies moesten zich bij hun eenheden melden. De Schelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water ge lopen. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. Rampen in Engeland TJET Noorden van Schotland is door een zware orkaan geteisterd. Vooral Aberdeen moest het ontgelden. Her haalde malen stokte de electriciteits- voorziening van de stad en het verkeer raakte geheel in de war. Windstoten van meer dan 180 K.M. per uur werden ge registreerd die overal schade veroor zaakten. Heel Engeland werd geplaagd door sneeuw en regen. Doch zo nu en dan kwam ook de zon door. In Surrey was de sneeuwstorm het ergst. De scheepvaart lag stil. De „Queen Mary" kon niet van Southampton naar New-York vertrekken. Het schip heeft 755 passagiers aan boord, terwijl er in Cherbourg nog 265 bij zullen komen. Liverpool meldde sneeuw; Wales meldde sneeuw, hagel en regen. Zondag tegen de middag waren door overstromingen reeds minstens 23 lij ken geborgen. In Lincolnshire werden acht doen en in het dorpje Palling (Norfolk) zeven doden geteld, onder wie drie kinderen. In de vissersplaats Great Yarmouth De Zuiderzee sloeg gaten 1916: duizenden land genoten herinneren zich nog deze nationale ramp, waarbij 16 mensen om het leven kwamen. In de middaguren van de 13de Januari stak een zware Noord-Westerstorm op, die het zeewater op waarts stuwde het land in. Vooral in de Nieuwe Waterweg werd het wa ter buitengewoon hoog opgejaagd. Van Rotter dam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hoger dan men bij men senheugenis ooit had ge had. Hetzelfde was het geval langs de Brielse Maas, de Oude Maas, Noord, Merwede, Dordt- sche Kil, Hollands Diep en de Arner. In het alge meen hebben echter de dijken zich hier toen uit stekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoe genaamd geen schade werd aangericht. Het ergst heeft van deze' vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zui derzee. Ten Zuiden van Monnikendam bijvoor beeld werden tien gaten geslagen van 40 tot 60 meter, waardoor het wa ter met kracht de ver schillende laaggelegen polders binnenstroomde. Alles moest vluchten, er was geen houden aan! Aan alle kanten sloeg men alarm, Edam en Volendam verkeerden in gevaar, de West-Friese zeedijk werd bedreigd, de dijk van de Anna Pau- lownapolder bij de Ewijcksluis bezweek, de zeer grote polder „Wa terland" was een onaf zienbare watervlakte, van Muiden was het grootste gedeele overstroomd. Bij BJÏam brak de Eemdijk door, tengevolge waar van Bunschoten en Spa kenburg onder water kwamen te staan, ten Noord-Westen van de lijn BaarnAmersfoort N ij kerk-Harderwijk stond alles blank. Van Kampen liepen de lager gelegen straten onder. Om de stad was alles een watermassa, de omstre ken van Meppel stonden blank, van Urk liep vier vijfde deel onder water, zo zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste was de toestand op het eiland Marken, waar zich ont zettende tonelen afspeel den. Hier lieten 16 men sen het leven. Geruime tijd beeft het geduurd eer het water weer was teruggedron gen. Later adjn de dijken verzwaard om te voorko men, dat andermaal zulk een ramp ons volk aöö treffen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3